Wijn proeven in Bordeaux -:V. iOSRAM PAS VERSCHENEN BOEKEN (Esso) OLIE GELD beschaafde, allround VERKOPERS nette vrouwelijke kracht flinke vrl. kantoorbediende Ie of 2e AUTOMONTEUR KANTOORBEDIENDEN PORTIERS een actieve JONGEDAME Mangelsters, perssters en leerlingen gevraagd Ontdekkingstoch t door de kelders Glas en Kristal f 1600.- a 3% mnl. of vrl. administratieve krachten ZELFSTANDIGE HULP IN DE HUISHOUDING Pockets Diverse uitgaven Vertaald proza ABC besteldienst Aanmelden: WASSERIJ BEELEN, ZATERDAG 6 JANUARI 1962 PAGINA 12 De oude Bordelais naast ons aan de morsige toog van het donkere cafeetje, ver stond de bijzondere kunst van het wijnproeven, was een grand-dégus- tateur in hart en nieren. Van hem kon je verwachten dat hij hardop mijmerend, met het glas stipt tot ooghoogte geheven, Baudelaire er bij haalde, die de wind, de golven, de ster, de vogel en de klok liet zeggen: „Het is tijd om u te be dwelmen. Om niet de gepijnigde slaaf fe zijn van de tijd: bedwelmt u. Met wijn, met poëzie of deugd naar uw eigen keus". In de leeftijd der allersterksten kwam er van het beroepshalve proeven niet veel meer terecht, maar hij bleef trouw aan de cultus, walste de eenvoudige blanche soepel rond in de buik van het glas, snoof diep met trillende neusvleugels en be gon vervolgens bedachtzaam te drinken, de dikke proeverslippen prevelend in het kostelijke nat, als gold het een dierbare herinnering aan de dagen dat hij zijn leven sleet tussen de wijngaarden en in de kelders. Nu speelde hij buiten op het pleintje „petanque" met de bejaarde mannetjes van Bordeaux, wierp hij dag in dag uit de loden kogels in de wetenschap dat anderen hun mening verkondigen over de grote wijnen van het land; al hun liefdevolle zorgen in dienst van het druivensap, geheel volgens de regels van het spel, zoals die van generatie op gene ratie onveranderd blijven en mede daardoor bepalend zijn voor de vloeibare geest van de stad aan de Garonne. Op zijn qui-vive .licht van de zaklantaarn gleed speels. In eigen bloed De high-society .starend in de wilde dans der vlammen. OLIE-COMB. KENNEMERLAND voor al uw transporten, klein en groot. Ook naar en van alle plaatsen. Bloembollenkwekerij en -handel vraagt JOHNP. ROOZEN Jr. Tenten- en Parasolfabrieken THE INDIANA voor het schoonhouden van enige kantoorlokalen Voor direct gevraagd Merck Sharp Dohme Nederland N.V. THE INDIANA - TENTENFABRIEK Automobielbedrijf Koks en De Jong n.v. Ook GEHUWDE DAMES konien in aanmerking. Eventueel voor een ge deeltelijke dagtaak. Bleekersvaartweg 2021 - Heemstede Tel. 38189 gevraagd 1 De wijnhandel heeft vaste gebruiken tot tradities verheven |$1§ï® ém Victor Hugo heeft van deze oude Franse wijn- en havenstad gezegd: Neem Versailles, vermeng dat met Ant werpen en je hebt Bordeaux". Wij heb ben niet de pretentie om daar iets op aan te merken. Alleen menen wij op recht tijdens een kort, maar hevig wijn- avontuur nog een andere mixtuur ont dekt te hebben, het behoudende karak tertrekje van de Groningers. En dat slaat dan hoofdzakelijk op de hele wijn- business, een eerbiedwaardige zaak, op gebouwd uit talloze vaste gebruiken, die tot tradities zijn verheven en nog im mer de hoogste plaatsen in het sys teem bekleden. „Zoals de ouden zon gen, piepen de jongen" en men is beducht om in de kern van het grote werk sprekende veranderingen aan te brengen. De stad ligt in het beroemde district van Gironde als een spin in zijn web, die alle draden bestuurt, inkomend van da Médoc, Graves, Sautemes, Saint- Emilion, Pomerol en Bourgeais. Zij is het grote verzamelpunt van de wijnen, die tot de beste van de wereld beho ren en als zodanig hier een uiterst be langrijk exportartikel vormen. De han del loopt via de wijnhuizen, waarvan Bordeaux er zeker een honderdtal be zit. Hiervan kunnen zich toch zeker niet meer dan tien tot de werkelijk grote huizen rekenen. Over het wel en wee van de producten van deze hui zen waakt een heel gilde van kenners en liefhebbers, de z.g. „ridders van het proefbakje" die tussen tong en gehe melte ware examens afnemen, streng en secuur, zoals het de leden betaamt van de Jurade de St. Emilion, La Compagnie de Bontemps du Médoc, de Orde van de Connétables des Premiè res Cötes de Guyennes en de Acadé mie du Vin de Bordeaux. Meedogenloze proevers, broederlijk verenigd, com pleet met eregewaden en jaarlijkse processies, inauguraties en titels. Wij hebben een bezoek gebracht aan een groot wijnhuis van Bordeaux, zo'n typische onderneming met het uiterlijk van een aftandse deftigheid, maar on- srminderd op niveau, enorm actief zo wel op de binnen- als buitenlandse markt. Op de kantoren werkte een uit gebreide staf van personeel: in lange, smalle rijen achter elkaar aan houten wankele bureautjes en achter hen in de „glazen vitrine", ue grote baas, de meester, de koning van de wijn die met z'n ogen in de ruggen van de werknemers de verrichtingen zeer nauw keurig volgde, zoals die als het ware op de wijn werden uitgevoerd Want het huis beschikte over een paar ge weldige kelders, waarin wij met een gids mochten afdalen, een plechtige tocht door een halfduistere wereld waar in het rook naar kalk, muffige aarde en wijn. Het licht van de zaklantaarn gleed speels langs de grauwe muren, op sommige plaatsen bedekt door de dikke, donkere vacht van schimmel. In deze holle ruimte slaapt de wijn roer loos in het eindeloze gelid van de bui kige vaten, dromend van een grote toe komst als een fijne, sierlijke of zelfs stoere wijn. De keldermeester waakt er ove" hun welzijn. Hij is dé man in dit onderaardse, die regelmatig de ron de doet, met tedere gebaren over de barrique's strijkt, zo nu en dan een steekproef neemt de glimmende pi pet in het spongat en proeft. Hij geeft het sein voor het eerste ontwaken, de overgang van het vat naar de fles voor een nieuwe rustperiode beginnend met de onvermijdelijke „maladie de la bouteille" de periode van onpasselijk heid die de wijn ondergaat door het bottelen, maar waarvan hij herstelt, dik wijls nog beter wordt, de laatste etappe naar roem en glorie. Van al de vaten en flessen is de keldermeester de en gelbewaarder. Hij is er, voortdurend op zijn qui-vive, wetende dat het al coholpercentage van de Bordeauxwij nen in het algemeen niet erg hoog is en zij dus een gemakkelijke prooi kun nen zijn voor de niet aflatende aanval len van de bacteriën. Vandaar dat de flessen en vaten steeds grondig worden gereinigd, de spongaten met zwavel schoongebrand, om toch naar het ri sico zo klein mogelijk te houden. Onze keldermeester was een kleine, maar kwieke man, die in geen enkel opzicht leek op de klassieke figuur van de plaatjes: de zware, imponerende verschijning met de enorme rode neus en de lange bakkebaarden. Hij rende lenig voor ons uit, een cross-country" in het donker tussen de vaten. De weg die hij overigens wel kon dromen, ein digde bij de allerjongste, de pasgebo ren wijn van 1961; wat de hoeveelheid betreft ronduit een teleurstelling, maar hij bezit de kracht van de klasse die veel perspectief opent. ,,De zon is ons genadig geweest, u moet dit jaartal onthouden", fluisterde de keldermeester ons opgewekt in het oor. Voor iemand die met melk en thee is groot geworden, doet heel de roman tiek van de wijn wat onwezenlijk aan. Hij moet de wijn als het ware leren ontdekken en kan daar veel moeite mee hebben. Of het lukt. hangt in grote mate af van het feit of zijn zintuigen in staat zijn om tenmi-.ste voor hemzelf het lekkere te motiveren. Eenmaal in het stadium van erkenning zal hij in toenemende mate gevoelig worden voor de bijzondere sfeer, waarmee de wijn is omgeven, de sfeer die zo op het oog wat snobistisoh aandoet, wat uitsloverig zelfs, maar in werkelijkheid van grote betekenis is om het plezier, het genoe gen en het verlangen te vergroten. Het zal hem duidelijk worden waarom je de wijn niet uit koppen drinkt, maar uit slanke glazen, die de geest van de wijn in hun greep houden. Dat grote „klok- slokken" uit den boze zijn, maar dat met fijne, berekende teugjes het drin ken veel meer tot zijn recht komt. Dat er bij het drinken van wijn moet worden nagedacht en dat er dan de meest ver rassende vondsten kunnen worden ge daan, zoals een algehele mobilisatie van het smaakvermogen, een diepe duik in het mysterie van de wijn. De man, die ons in deze zin had toegesproken, was de eigenaar van een klein eethuis in de naaste omgeving van het plein, waarmee Bordeaux eer betuigt aan zijn grote verfraaier Aubert de Toumy. Hij offreerde ons de „Lamprei", een plaatse lijke grootheid op het culinaire vlak, een soort lange zeepaling met achter de kop een hele serie gaatjes als bij een blokfluit. In tegenstelling tot de Volendammers, die de aal in zijn eigen vet klaarstoven, werd dit dier in zijn eigen bloed bereid. Overgoten met de beroemde Sauce Bordelaise verstonc het vismaal zich wonderwel met een gave „sec" uit de Entre-Deux-Mers. Het slanke vislijf spleet van de graat en het te verorberen, afgewisseld met wat speelse teugjes, was een opwinden de en tevens bevredigende bezigheid. Met zo'n buitenkansje in de maag kun je er opeens helemaal in geloven en voelden ook wij uit het land van de melk en de thee iets bijzonders op on ze tocht door de Vignobie Girondin. Het (Vervolg op paaim 15) was op een mistige winterdag. De gol vende landschappen lagen stil en ver laten, de scherp afgebakende wijngaar den vol hoop en verwachting, vredig in de ademtocht van de zee, die hier twee maal per etmaal met de Garon ne en de Dordogne meekomt en neer strijkt over de ranken, een onmisken bare invloed op het samenspel tussen lucht en land, waaraan de ene wijn bouwer echter meer waarde hecht dan de andere. We begonnen in de Médoc; de dor pen ver uit elkaar, een gesloten front van knoesper-knasper huizen rond ver laten pleintjes. Onze gids was een En gelsman, in vaste dienst van het wijn huis. Nog niet helemaal verloren voor Albion, maar toch wel hard op weg om zich in dit gebenedijde stukje Frankrijk voorgoed te vestigen en een vaste po sitie te verwerven. Onder zijn hoede streken wij neer in het Chateau Palmer, een der vele kastelen aan de „Route des grands crus" vol met kleine naam bordjes, waarachter de grootste belof ten schuil gingen. Het Chateau Palmer was omgeven door een beklemmende stilte, somber wakend over een beroem de wijnschat, de grote exclusiviteit, die alleen al in de verhalen er over. uit de hoogte deed. In de hoge, verlaten vertrekken hoor den of zagen wij niemand en toch knet terde in de kamers het vuur in de open haard en stonden de fles en de glazen, als door onzichtbare handen gebracht, op tafel klaar. Naast de Engelsman schoven wij aan bij het vuur, starend in de wilde dans van de vlammen Onze gids sprak en dacht in wijn, verhaalde over het grote gevecht tussen Bordeaux en Bourgogne om de voorrang op de wereldmarkt en over de wapens van de ze strijd, die in de kelders van de norse kastelen het eeuwenoude ritueel van langzaam ouder en beter worden onder gaan. Chateau Palmer luisterde onbe wogen mee naar deze uiteenzetting, overtuigd van zijn naam en faam en eenvoudig niet van zjjn stuk te brengen. Nu dient gezegd dat tegen zijn Mar- gaux '55, die wij hier door de keel lieten spoelen, niet veel te beginnen was. De wijn drong zich op aan het mediteren de gehemelte, deed zich voor in een on stuimige aard en ging recht op zijn doel af. Wat de volgroeide wijnkenner naast ons er allemaal van te vertellen wist, zullen we u maar besparen. De Mar- gaux '55 in Chèteau Palmer was een feest zonder weerga, een verrukkelijke omlijsting van de op wijnranken geroos terde biefstuk, bereid door de gevoelige handen van een onzichtbare meester... „De wijnexport van Bordeaux naar Nederland beweegt zich in stijgende lijn en met name de wijnvaart van de Ga ronne naar Amsterdam floreert. In de kelders van uw stad ligt heel wat wijn in vaten opgeslagen, kurend in uw ge matigd klimaat voor een gunstige ont wikkeling. Uw stad heeft voor de wijn opslagcapaciteit de beschikking over een tankveem van 500.000 ton en dat is het grootste van Europa. U moet dus maar eens zien waar hier allemaal de wijn geboren wordt," kregen we te ho ren en we maakten een uitgebreide rondgang door het Girondedistriet, een pelgrimage door de geboortestreek van de High-Society" in de wereld van het kostelijke nat met al de verschillende aardjes van gedistingueerd en uitdagend tot nerveus en geëquilibreerd. Onze tocht eindigde bij het Chateau Labrède, de ongenaakbare burcht waar Montesquieu zijn grote werken schreef. Ook hier een drukkend stilte, zo nu en dan onderbroken door het gehuil van een hond. Mistflarden schoven traag over het troebele nat van de slotgracht. Hier had de tijd stilgestaan, kon iedere ogenblik de poort kraken en opengaan: Charles de Secondat Baron de Monte squieu naar buiten komen, de grote meester op klompen en met een katoe nen muts boven het strakke en strenge gezicht, klaar voor een inspectietocht langs zijn wijngaarden, We vertelden de Engelsman over on ze verregaande fantasieën en hij knikte begrijpend. De oorzaak beschreef hij met twee woorden: „Graves Superieu res". Het laatste glas, dat wij hieven, was van een heel goed jaar. HAYE THOMAS. - Bijbelse verkenningen, door dr. H. J. Heering, ds. W. P. ten Kate en dr. J. Sperna Weiland (Boekencentrum- Den Haag). Getracht wordt in dit boek de lezer vertrouwd te maken met de grote mo tieven van het Oude Testament en hem tevens ook zo veel mogelijk in te lich ten over het kuituurmilieu, waarin de geschiedschrijvers van Israël hebben gewerkt, de profeten hebben gesproken en de dichters hebben vertolkt wat er leefde in het hart van hun volk. Geloven in de 20e eeuw, door J. Her mans SJ. (Malmberg-Den Bosch). Uitgekomen in de serie: God en mens. Gesproken wordt over de gestal te die het christelijk geloven zal aan nemen in onze eeuw. Carolus Scribani S.J., door dr. L. Brouwers S. J. (Ruusbroec-Genoot- schap-Antwerpen. Voor Nederland: Boekhandel Coebergh-Haarlem). Ondertitel: een groot man van de contra-reformatie in de Nederlanden. Een lijvige levensbeschrijvende studie. Scribani leefde van 1561 tot 1629. Ick limerick, door Lodewjjk van Woensel (De Pelgrim-Eindhoven) Li mericks. Ieder limerick werd in een ander lettertype gezet. De naam van het lettertype werd er bij afgedrukt. Leg er maar hondehaar op (Andries Blitz-Laren). Proza, versjes en tekeningen rond de hond. Samenstelling: Jan van Rhee- nen. Vader roept, door Br. Anastasius (Malmberg-Den Bosch) Een nieuw missaal voor kinderen van negen tot elf jaar. Met tekeningen van Carel Bruens. Roel en Remi op avontuur, Roel en Remi in de sneeuw, Roel en Remi in gevaar, Roel en Remi aan zee. Vier nieuwe avonturen van Roel en Remi, geschreven door Henri Amoldus, uitgegeven door Kramers-Den Haag. De boekjes zijn bestemd voor kinderen van zes tot acht jaar. Miesje, de kleine poes, door Niek van Noort (Kok-Kampen) Miesje is een lief klein poesje. Ze is bijna helemaal zwart. Alleen haar snoetje, haar borstje en haar voetjes zijn wit. En Miesje is het poesje van Oma. Pommetje Pompadour bij de kabou ters, door Th. Tj. Veringa (Zwi1sen-Til- burg) Pommetje woont in Pompanium, een heel klein stadje; maar het is niet zo klein, dat er niets gebeurt. Voor jonge re kinderen. Torentje, torentje val niet om, dooi H. J. Barnard (Leopold-Den Haag) Leuke goed geïllustreerde verhalen van allerlei aard voor jongere kinderen. De zoon van de doodgraver, door Ake Wassing (De Tijdstroom-Lochem) (Oorspr. titel: Dödgravartu Pojke, Vert, van Nini Scholtz) Een roman van bijna vijf honderd bladzijden. Over een kind dat op zoek gaat naar feiten uit de geschiedenis van zijn ouders. Een koppel spreeuwen, door J. W. Holsbergen (Bezige Bij-Amsterdam-LRP 18) Een twaalftal korte verhalen van de schrijver die in 1958 debuteerde met de roman „De handschoenen van het verraad". Een deel van de verhalen werd reeds eerder gepubliceerd in lite raire tijdschriften. Stier voor Piranha's, door Oscar Tim- mers (Bezige Bij-LRP-19) Piranha's zijn kleine vraatzuchtige visjes, die zelfs van de grootste kada vers binnen zeer korte tijd een ruïne maken. De ik-figuur zoekt in dit verhaal naar „zijn" bevrijding, naar de bevrij ding van de hem teisterende piranha's. Onderdak, door Dolf Verroen (Leo- pold-Den Haag) Zeven korte verhalen, waarin de voor naamste motieven angst en lafheid zijn. De geestelijke evolutie van de mens, door Gardner Murphy (Spectrum-Utr.- Aula 71) (Oorspr. titel: Human Potentialities. Vert, van M. Mok) Dit boek behandelt de vragen: Heeft de mens de grenzen van zijn ontwikkeling bereikt? En zo niet, welke richting zal zijn toekomstige evolutie dan nemen? Keerpunten in de physica, (Aula 72) (Oorspr. titel: Turning points in phy sics. Vert, van M._ Hilsum) Door ver schillende auteurs, allen behorend tot de wetenschappelijke staf van de univer siteit van Oxford, worden enkele dra matische keerpunten van de laatste eeuw in de physica behandeld. Logisch denken, door E. R. Emmet (Aula 73) (Oorspr. titel: The use of reason. Vert van A. Dixon-Meijering) Een handboek voor. de elementaire logica, waarin ge poogd is de dorheid van de meeste an dere handboeken te vermijden. B.v. Sommige boeken zijn wiskundeboeken; sommige boeken zijn romans; dus: ro mans zijn wiskundeboeken. En: als de lonen verhoogd worden, stijgen de prij zen. De bedreigde mens, door Hans Zbin- den (Aula 74) (Oorspr, titel: Der bedrohté Mensch. Vert, van G. Emonds). Een bundel le zingen en opstellen uit de jaren 1953-'58, waarin het voortdurend gaat om een der voornaamste problemen van deze tijd: „de zorg om het humane te midden van de gevaren die het tegenwoordig van alle zijden bedreigen." Bedoeld worden daarmee de gevaren van binnenuit. Het Noorden op weg naar zelfstandig heid, door Robert Fruin (Aula 75) De elfde druk van twee historische opstellen van de bekende in 1899 over leden Leidse hoogleraar. Het eerste is getiteld: Het beleg en ontzet van Lei den in 1574. Het tweede gaat over Mot iey's Geschiedenis der Vereenigde Ne derlanden. Huize Jalna, door Mazo de la Roche (Spectrum-Prisma 684) (Oorspr. titel: The building of Jalna. Vert. J. Croes-van Delden) Een tweede Ned. druk van een van de serie verha len over de familie Whiteoak. De serie vormt een kroniek over drie generaties. Verkoopkunde, door Frank Bettger (Spectrum-Prisma 680) (Oorspr. titel: How I multiplied my income and happiness in selling. Vert, van drs. W. Goedhuys) in deze in het verzekeringswezen. Het boek is geen handboek maar een soort biografie van een carrière. Achterin vindt men enkele systematische aanwijzingen. In het land van de dichter, door Ga- briël Smit (Prisma 685) Een herziene en uitgebreide herdruk van een boekje dat ruim tien jaar ge leden verscheen. De bedoeling van het boekje is door een zekere groepering van motieven sommige boeiende men selijke aspecten van de poëzie nader te belichten. Nieuwe verhalen die Hitchcock koos (Prisma 686) De titel is duidelijk genoeg. Intussen krijgt men wel de indruk, dat Hitchcock meer verhalen heeft gekozen dan films gemaakt. Bloeitijd der Griekse beschaving, door Helmut Berve (Prisma 687) (Oorspr. titel; Blütezeit des Griechen- tums. Vert, van drs. A. Hiensch) In fei te een uitvoerig overzicht van de Griek se geschiedenis: van de Ionische Op stand tot en met de Macedonische He gemonie. Het boek sluit aan op het eer der van de hand van dezelfde auteur verschenen (ook in de Prismareeks uit gegeven) De Dageraad der Griekse be schaving. Detectiveverhalen (Prisma 688) Korte verhalen van bekende detective schrijvers. Prisma-puzzels 3, door Charles E. D. Julien (Prisma 689) Tachtig problemen en... tachtig op lossingen. Moord in de studio, door Ngaio Marsh (Prisma 690) Een nieuwe vertaalde detective van de bekende Engels-Nieuw-zeelandse schrijfster. Prisma Schaakboek 2, door H. Bouw meester (Prisma 691) Bepaalde Prisma Schaakboek 1 zich tot een algemene behandeling van de schaakpartij, dit boek geeft aan de hand van een diepgaande behandeling van de stukken afzonderlijk een in zicht in de haast onbegrensde moge lijkheden van het schaakspel. Voetstappen in de nacht, door Dolo res Hitchens (Arbeiderspers-Amster- dam-ABC 116) Een misdaadroman. Poppen en dieren van plastic en stof, door Lotte Marie van Oordt (Can- tecleer-Utrecht-Vrije Tijdreeks) Een klein geïllustreerd boekje, dat voor ieder uitvoerbare bewerkingen geeft. Emailleren, door P. Speelman (Can- tecleer-Vrije Tijdreeks) Hetzelfde als bovenstaand boekje over een iets meer specialistische zaak. Vastslaan en strakhouden, door Jan Schreiner (Elsevier-Amsterdam) Als men de foto op de omslag van dit boekje ziet zal men onmiddellijk begrijpen, dat de titel zeer realistisch is. Het gaat over vissen. De liefhebber kan in dit geïllustreerd boek heel wat praktische wenken vinden. Modelspoorwegbouw, door T. L. Ha- meeteman (Elsevier). Aansluitend op het pocketboek voor modelspoorwegbouw, dat een over- In onze tijd, die de vreugde van het gekleurde glas weer heeft ontdekt, is er zeker belangstelling voor een onderhoudend, ruim geïllustreerd boekje als „Glas en Kristal" van Elka Schrijver over de soorten en vormen van het glas en kristal, waaruit men van de prehistorie tot het midden van de 19e eeuw heeft geschonken en ge dronken. Uitvoerig wordt verteld hoe men glas plecht te maken. Het kleuren gebeurt nu nog met dezelfde grondstof fen die men 2000 jaar geleden gebruik te. Verwonderlijk is het, dat ondanks alle vernielingen Lij natuurrampen en oorlogen nog zoveel van dat breekbare moois is overgebleven, meest nu be waard in musea en als afbeelding royaal in dit boekje rondgestrooid. De glasversierkunst bloeide niet alleen in Venetië, maar ook uitbundig in Bohe- men en in Nederland Een van de vele aardige details die Elka Schrijver ver telt is. dat in de tijd van de Muider- kring het glas graveren gezelschapsspel was. GLAS EN KRISTAL door Elka Schrijver. Uitgeversmij. C. A. J. Dishoeck, Bussum. zicht geeft van merken en banen, heeft de auteur een tweede pocket ge schreven over dit onderwerp: ditmaal speciaal over techniek en scenery. Ge ïllustreerd. Op de schaats, door H. J. Looman (Elsevier) Dit boekje geeft een overzicht van de hoogtepunten uit de laatste drie kwart eeuw schaatshistorie. Balladen en andere gedichten, en, Het gebroken hart, door J.W.F. Weru- meus Buning (Elsevier) Een tiental van de meest bekende balladen en gedichten van de bekende schrijver. Het grootste deel van het boekje wordt echter gevuld door een korte roman, die als ondertitel draagt: of De reis naar Barcelona. De vrouw in het wit, door Wilkie Collins (Veen-Amsterdam-Amstelpoc- ket) (Oorspr. titel: The woman in white. Vert, van R. Veen-Bakhuis) Een vier honderd pagina's tellend verhaal van een tijd- en landgenoot van Dickens. Indertijd baarde het boek nogal opzien door zfjn vorm. Collins zou men de voorloper van onze tegenwoordige de tectiveschrijvers kunnen noemen. Ivanhoe, door Sir Walter Scott (Veen-Amstelpocket) Een nieuwe uitgave van het bekende boek, dat speelt in het Engeland ten tijde van Richard Leeuwenhart. Ver taald en bewerkt door Margot Bak ker. Sabotage op de racebaan, door Bruce Carter (Prisma-Juniores 171) Op het racecircuit van Le Mans doet zich het vreemde verschijnsel voor, dat een heel oud type wagen de race wint. Daar tussendoor speelt nog een smok kelverhaal. De verdwenen juwelen, door A. Phi- lippa Pearce (Prisma-Juniores 172). Voor Peter begint het avontuur als hfl in de rivier achter zijn huis een losge slagen kano ziet drijven. voor uw haard en centr. verwarming Rijksstraatweg 174 61326 Haarlem 50463 Kredieten uitsluitend groot zonder borg verkrugbaai voor elk doeJ en voor iedereen Gemakkelijke voorwaarden wisselendé wachttijd Vraagt inlichtingen „SAMEN WKRKING" Verstolkstraat 'tl Leeuwarden Barrevoelestraat 2 Telefoon 18128 Heereweg 94, LISSE Telefoon 3781 Om spoedigst aan de overstelpende stroom van verzoeken om offerte te kunnen voldoen zoeken wij voor direkt enige i.b.v. een in prima staat verkerende eigen auto. Bekendheid met de kampeersport strekt tot aanbeveling. Voor energieke, representatieve en. betrouwbare werkers, zeer prettige werkkring en levenspositie. Zonder ref. en bew. van verk.kracht onnodig te reflecteren. Soil, schriftleijk met recente pasfoto of pers. tussen 9-6 uur. ZIJLWEG 111 HAARLEM TEL. 17877 Gevraagd voor direct een in een villa te AERDENHOUT. Ca. 15 uur per week. Betaling en werkuren (eventueel overdag) nader overeen te komen. Brieven onder no. 528 aan boekhandel van Halst, Houtplein 32, Haarlem. Leeftijd 1920 jaar. Diploma Mulo wordt niet geëist doch wel op prijs gesteld, evenals vlotte en accurate werkwijze. Geboden wordt: Prettige werkkring, salaris. Vakantie en aantrekkelijk vak.toeslag. Uitv. br. onder no. 26457 bureau van dit blad. gevraagd door goed bekend staand auto mobielbedrijf. Werkclassificatie qn winstdeling behoren o.a. tot de sociale voorwaarden. Brieven onder no. 26490 aan het bureau van dit blad. Bij de RAAD VAN ARBEID te Haarlem kunnen terstond geplaatst worden enkele Leeftijd 1626 jaar. Zij, die in het bezit zijn van M.U.L.O.-diploma of daarmede gelijkstaande ontwikke ling genieten de voorkeur. Salaris-, vakantie- en verlof regeling volgens de bepalingen geldende voor Rijks personeel. Sollicitaties met volledige gegevens schriftelijk te richten aan de Voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem. Nijverheidsweg 60 - Haarlem vraagt voor haar afdeling Algemene Dienst Bij voorkeur in het bezit van het diploma E.H.B.O. of de wil dit te behalen. Leeftijd van 35-50 jaar. Persoonlijk aanmelden maandag 8 januari a.s. en donderdag 11 januari a.s. tussen 10.00 - 12.00 uur en 14.00 - 16.00 uur. Zijlweg 111 Haarlem Tel. 17877 kan voor direct plaatsen voor de verkoop en lichte adm. werkzaamheden. Vlot kunnende typen. Steno strekt tot aanbeveling. Verkoopervaring is beslist noodzakelijk. Prima kracht wordt hoog gesalarieerd. Sollicitaties schriftelijk of persoonlijk na afspraak. vraagt voor onmiddellijke indiensttreding een Aanmelden dagelijks tussen 8 en 17 uur. Wagenweg 132 - Haarlem van 9-5 uur, Zaterdagmiddag vrij. Meerdere hulp aanwezig. MEVR. PETERS-SMIT,, Crote Houtstraat 110 Haarlem. Na 6 uur bovenhuis bellen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 12