DANNY KAYE ALS „DE DOLLE GENERAAL" !'l m Agenda voor Haarlem en omgeving Met leeuwen geen koude in huis! eu wen Jonge musici concerteren in Frans Halsmuseum Geen „Nederlands nieuws" meer in filmprogramma's TAXI 1 13000I Hoofdingelanden Haarlemmer meerpolder besluiten tot stichting derde gemaal Reg CENTRUM „EDUARD VAN BE1NUM" Henri Bende In IMAY-loods te Zandvoort komt voorlopig geen manége Talent misbruikt in banale film k Heldencommando De terreur van de Rode Draak Pa krijgt de klappen Prolongaties en reprises E uropoort ering akkoord met hele plan Commercieel niet verantwoord Kennemer Rijcentrum geliquideerd Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op zondag in Dekenaat Haarlem Luxor KOOT VLEUG ELS Lido Rembrandt SLEUTH WEG? Fa. E. OE GRAAFF „PAM" Haard- en huisbrandolie ZEE en Meeuwisse maandag naar Hamar ATA -TAXI MAATSCHAPPIJ TUSCHINSKÏ BESLUIT: Eigen gebouw voor r.-k. leeszaal en bibliotheek Aanwinsten leeszaal Heemstede ZATERDAG 6 JANUARI 1962 PAGINA 2 WASSERIJ DUYN ZlnAS'EG 57 - HAARLEM „DE SLEUTELSPECIALIST" Motorbakfiets in het water Films Toneel Tentoonstellingen 1BACH-VLEUGELS KOLEN Raadhuisstraat 23 - OLIE Heemstede Bondsadministrateur treedt op als vredestichter 7MDHAMBEL JAN R00ZEN Parfumerie Schoonheidssalon Zijlstraat 73 - Telefoon 10542 In Hoofddorp Wijziging „Huurauto- en taxiverordening" Gemeentezaken ALLES VOOR UW TUIN (Advertentie t amstkruwise vaart 20 TEL. 11053 Danny Kaye als de dubbelganger van generaal sir Lawrence MacKenzie-Smith, de vrolijke kwant. De jongste wereldoorlog als bron voor filmcomedies raakt, meenden we, nu zo langzamerhand wel opgedroog en „On the double" de nieuwste in techni color opgenomen film, met Danny Kaye, bevat tot onze spijt geen enkel element, dat in deze mening verandering zou kun nen brengen. In ,,De dolle generaal," een Neder landse titel, die herinnert aan zijn vroe gere en heel wat betere film ,,De in specteur-generaal," is Danny Kaye een Amerikaanse soldaat, die wegens zijn sprekende gelijkenis als dubbelganger moet fungeren van een Britse generaal, op wiens leven Duitse spionnen met gro te hardnekkigheid aanslagen plegen, om dat hij is belast met de organisatie van de invasie. De grappigheid moet ir hoofdzaak komen van het contrast tussen Danny Kaye als de eenvoudige, door en door fatsoenlijke Amerikaanse soldaat en Dan ny Kaye als de arrogante, op vrouwen en drank beluste Britse generaal. Nu is Danny Kaye een veelzijdige artiest, wiens komische talenten alle variaties doorlopen van satire, humor en mimiek tot clownerif en ongeremde slapstick. Maar veel kans 01 - met die talenten te woekeren, krijgt hij niet. De samenstel lers van de film, die met een onfeilbaar instinct voor het banale blijkbaar de scenario's van alle grove kazernekluch ten er op hebben nagelezen, zorgen er wel voor, dat elk sprankje ware humor in de kiem wordt gesmoord en plaats maakt voor onderbroekengein, het smij ten met roomtaarten en de onvermijde lijke travestie, waarbij een dronken im beciel van de ..Luftwaffe" de naar Duits land ontvoerde en in een avondjapon ge hulde Danny onstuimig het hof maakt. Danny Kaye, die als de soldaat wordt beloond met de vrouw (Dana Wynter) van de inmiddels gesneuvelde generaal, doet zijn uiterste best om met behulp van dit erbarmelijke materiaal de lachers op zijn hand te krijgen. Dat een man van zijn talenten daarin nu en dan slaagt is uitsluitend te danken aan zijn nimmer aflatende ijver en zijn aantrek kelijke persoonlijkheid, al lacht men dan ook meer uit sympathie dan om-lat men zich werkelijk amuseert. Cinema Palace, 14 j. Haarlem Apotheken: Mamix Apotheek, Marnixstr. «3. tel. 36357; Apotheek 't Gildehuys, Ko ninginneweg 3. tel. 12038; Teyler Apotheek, Teylerplein 79. tel. 17946. Doktersdienst .nd'.en geen nuip van nuls arts belle men fa Mathöt, telefuon 11990. (me: voot tandheelkundige nulp) Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863. Tandarts: M. Schutte, Bloemendaalseweg 111, Bloemendaal, telefoon 60441. Dierenarts: J. Heek, Koninginneweg 51, Haarlem te: 13174. Ambulancedienst dierenbescherming: tel. 12823. b.g.g. 008. boodschappendienst. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141. Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Zie onder Haarlem. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Reurink. Aerdenhoutse- dulnweg 8, telefoon 42962. A. van Lier P. Aertzlaa.n 8. tel. 39875. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J Bosch. Bloemendaalse- weg 84 tel 52633 Ove' v aon Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: D. Heeringa, Militairen- weg 18, tel. 56409. Zandvoort Apotheken Zandvo-jrtse Apotheek, Haltestraat 8 tel. 2389 Doktersdienst: C F M. Robbers, Koninginneweg 34. tel. 2813. Santpoort Artsen: Ph. J Haselager, Hoofdstraat 153, telefoon 02560—8570. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Blceme daalsestraatweg 145, telefoon 02560—8240. 8ennebroek Doktersti enst: G. Manschot. Rijksstraat weg 34. telefoon 6430. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H.10. 11 en 12 uur. H. -Jozef, lansstraat: 6.45, 8. 9.15 H.. 11 12 uur en 18 uur Avondmis. O. iRozenkrans: Spaarne: 6. 7.30 9. 10.15 H en 12 uur. St. Jan, A damstraat? 7 8.15, 9 30 H. 11.15 en 12 uur. H. Pastoor van Ars. Parkwijk: 7.30 8 45 H 10.30. 11 45 en 18 u. Avondmis l 745 9. 10.30 H Hart, Kiaverpark H en 12 uur. H..1. ibeth en Barbara P. Kruger straat. 7 8. 9.15 H '0.45 en 12 uur H. straatweg: 7.30. 9 tb. 10.45 en 12 uur. O.L. vrouw van VU Smarten Rüks- sti aa, - eg 6.30, 7.30, 8.45 H.. 10.15, 11.30 13 uur Avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 7. 8.30, 10 H. en li 45 uui BLO.' (ENDAAL: Allerh. Drieëenheid 7 30 9 h io 45 en 12 uur H. r>::crament: 7.30. 9 10 30 H. en 12 u <ii I: 1.30. 9 H. en 11 uui ZA.s»wOK'lH. Agatha: 7.30. 9.30 H 11 30 uui Ov ...iV EEN uur. 7. 8, 9 H.. 10.30 en 11.30 (H. Bavo): 7.30. 8 30. 9.40 H. 11 en 12 uur Hi.t..;Mtot, o L. Vrouw Hemel vaart'- 6 45 7 45 8 40 H ill .1 en 12 'ur S. DAM: 30 en IC H. BiBROEK: (St. Joseph): 6.45. 8. 9.15 H. en 11.30 uur. Advertentie) Het aantal films spelend in de twee de wereldoorlog is schier onuitputtelijk. Deze week ratelen de tanks en ontplof fen de bommen weer eens in Luxor. Een jonge vrouw die aoor middel van een voorgewende verwonding aan de schouder liefde "-rijk in een hut van een Amerikaanse patrouille wordt ver pleegd, ziet er neit tegen op haar wel doeners om de andere dag aan de Duit sers te verraden. Maar het recht krijgt zijn loop (de loop van een welgerichte mitrailleur ditmaal) en de spionne wordt om zeep gebracht. De vraag hoe het mogelijk is dat de intelligente com mandant de „fatale" vrouw niet eer der heeft doorzien zal wel altijd het ge heim blijven van de (overigens slechte) filmmakers. Luxor, a.L Als de Britse Hammerproductions, be rucht om hun Dracula-films, met een rodprent komen, die ,,De terreur van de Rode Draak" heet, staan er woeste en wrede dingen te wachten. Dat is in deze film die in Lido draait dan ook het ge val. In het Hongkong aan het begin van deze eeuw woedt een lugubere bende, die voor niets terugdeinst, als het er om gaat opium te distribueren en op andere illegale wijze geld te verdienen. Een akelig ritueel begeleidt de moorden, die in een opiumroes worden bedreven. Tot er een Engelse kapitein Jackson komt die, na de moord op zijn dochter, de Ro de Draak te lijf gaat en hem de kop ver plettert .Eer het zover is, heeft de toe schouwer het twijfelachtige genoegen be leeft van menig fraai staaltje oosterse kwelling. Zeer middelmatig en onge zond vermaak, bestemd voor strikt vol wassenen. De tweede helft van de week draait hier plezieriger amusement de koste lijke komedie „The lord, the lady, and the butler." a.l. ,,Pa krijgt de klappen" (Please don't eat the daisies) kan gekenschetst wor den als een vermakelijk blijspel dat voornamelijk drijft op de prestaties van de acteurs Doris Day en David Niven Davis is een bekende toneelkritikus in New York: Doris is zijn vouw en ze hebben vier rabauwen van jongens. Rond dit stel en het verlangen van de vrouw om buiten te wonen is een vlotte komedie opgebouwd die weliswaar te veel aandacht besteedt aan het woord, maar waarin de grappige situaties be slist menigeen zullen vermaken. Rembrandt a.l. In Frans Hals kan men nog een week blijven genieten van de amusante film- comedie „Een pyjama voor twee." 14 j. Studio prolongeert het knappe filmes. say over de Amerikanen, „Het Onbeken de Amerika." 18 j. In Roxy wordt tot en met morgenavond vertoond „De laatste grens," een spannende avonturenfilm. 14 j. Vanaf maandag wordt hier „Destry" vertoond, een avontuurlijke film voor 18- jarigen. Minerva draait deze week de spectaculaire, maar uitstekende film „Ben Hur." a.l. I Advertentie LANtiF VEKKSTUAAI 10 TEL 11493 HAARLEM, 6 jan. Gistermorgen zag een 40-jarige bakker zijn motorbak fiets met inhoud in het water van de Lange Herenvest verdwijnen. De bak ker had nog tijdig van zijn motor af kunnen springen, maar alle broodjes werden nat. Een bestelauto, die afge remd had, om de bocht Nieuwe Spaarn- woudestraat - Lange Herenvest te kun nen menen was geslipt en had de mo torbakfiets geraakt. ePrsoonlijke onge lukken deden zich niet voor. (Advertentie) KONINGINNEWEG 44-48 - HAARLEM - TELEFOON 13605 CINEMA PALACE: De dolle Generaal, 14 jaar 2. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Eén pyjama voor twee, (3e week) 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO: In de avondvoorstellingen ..Terreur van de rode draak", str. volw In de matinees „The lord, the lady and the butler", alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Heldencommando. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15 7 en 9.15 uur REMBRANDT: Pa krijgt de klappen, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m zo.: De laatste grens, 14 jaar. Maandag: Destry, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO. 3e week: Het onbekende Amerika. 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Ben-Hur" alle leeft. 7.30 uur Zondag 2 en 7.S0 uur. Zondag 7 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „Voor de Grote Muur" en „De Bruiloft" van Tankred Dorst en Anton Tsjechow. Regie: Koen Flink, Elise Hoo- mans. In de hoofdrollen: Elly van Steke lenburg, Annet Nieuwenhuyzen en Bernard Droog. Maandag 8 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Amsterdams Volkstoneel „Op Hoop van Zegen". In de hoofdrollen: Beppie Nooij, sr., Beppie 1 Nooij, jr., André van Dijk en Willy Zuidema Woonhuis Jar van Looy, KI. Houtweg 1U3 nel voormalig woonhuis van de sehildei schrijver Jacobus van Looy. Geopend dag van lt> 12 31.' en van 13 3017 uur zo ;an 1417 uur ians Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tol >p heden (o.m Hals meesterwerken) Geopend van 10—17 uur Zo 13—17 uur. -.vier's Must urnTekeningen Hollandse Italiaanse. Franse School Fossielen, hls toiisi'he natuurkundige instrumenten mt neraien 31 toons Fokker orgel «Jeopeu iedere werkdag, beh. maandag van 1115 uur De ftrste zondag van elke maan», van 13—15 uur. 'is-choppelük Museum. Jansstraat /6 Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse oeeldhouwwerken i.andsehriftpn en kunstnijverheid. Geopend van 1012.30 uur en van 13.30—17 uur (beh. ma.). Zo. en feestdagen van 1417 uur. tunstzaal ,ln 't goede uur' Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerksplein Ex positie van tekeningen van Dick Breed t/m 31 dec Vanaf 1 jan.Etsen van Frans Verpoorten. Geopend dag., ook zo. van 1022 uur •luseum: Het Huls van Looy Werken van leden van net genootschap ..Kunst Zij Ons Doel' 9 dec t/m 6 ian van 10—17 Zondags 13—17 uur Kunstcentrum „De Ark". Schilderijen van J. van der Gaag. Geopend van 7 jan t/m 3 febr. van 917 uur en tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrij dag van 1820 uur. .ne keu /.e in fcl. en gr modellen O iversen w.o. de zo vermaarde Maandag 8 januari Op 12 plaatsen in Haarlem: Kerstboom verbrandingen. 1 Advertentie (Advertentie) Onbezorgd kunt U de ergste koude afwach ten. Want in onze ondergrondse ruimten hebben wij een enorme voorraad en aan die overvloed zijn kortelings nog eens 500.000 Liter toegevoegd in twee enorme bovengrondse tanks. Wij kunnen dus te allen tijde uit voorraad leveren. U verschaft U die zekerheid in één of twee minuten: Bel 35283 of 38037 (na 6 uur 35276) en wij pompen! Binnen enkele uren staan wij voor Uw deur. HOOFDDORP, 6 jan. Gisteren heb ben de hoofdingelanden van de Haarlem mermeerpolder een voorstel van de dijk graaf en heemraden aangenomen om in het westelijk deel van de Haarlem mermeerpolder, ter hoogte van de Hil- legommerdijk, een derde gemaal te stichten. Een globale kostenbereke ning geeft een bedrag van ongeveer 2.7 miljoen aan. Daarbij wordt aange nomen, dat het Rijk subsidie zal verle nen tot vijftig procent van de kosten. De bouw van het nieuwe gemaal zal tot ge volg hebben, dat in het laagste gedeelte van de polder een betere waterbeheer sing wordt verkregen en dat de te kleine polderboezem eningszins zal worden ver groot. Er worden namelijk nieuwe toch ten gegraven. De polderlasten zullen nu twintig jaar lang worden verhoogd met vijf tot zes gulden. Enige jaren geleden is een commis sie van deskundigen, drie ingenieurs, belast met het samenstellen van een rapport, dat de noodzaak moest aange ven van een nieuw te stichten gemaal. Aangezien zij een goed gefundeerd rap port wenst samen te stellen is de com missie nog steeds niet klaar gekomen met haar werk. Volgens 'de dijkgraaf en heemraden maakte de waterover last in het westelijk gedeelte van de. pol der het noodzakelijk, dat het probleem nu zonder uitstel moest worden aange pakt. De hoofdingelanden waren het hiermee eens. Ook het door de gemeen te Haarlemmermeer ontworpen uitbrei dingsplan van Nieuw Vennep dwong het polderbestuur tot een dergelijk voorstel te komen. Als het nieuwe gemaal over drie jaar gerealiseerd is, zal niet allëen het laagste gedeelte van de polder van een haast jaarlijkse wateroverlast worden bevrijd, maar ook een groot gedeelte van de rest van de polder, dat dan kan profiteren van het feit, dat sloten en tochten met elkaar in verbinding staan. De finan- ROTTERDAM, 5 jan. - De regering heeft goedkeuring verleend voor de uit voering van hei gehele Europoort-plan. De goedkeuring voor de uitvoering van het oostelijk gedeelte was al eerder af gekomen. Nu gaat het Rijk ook akkoord mei de aanleg van het westelijk gedeelte aan zee en op de Maasvlakte. In een brief aan B. en W. kondigt mi nister Korthals van Verkeer en Water staat aan, dat het Rijk in de komende jaren eer nieuwe monding voor Euro poort naar zee zal baggeren met een toe- fangsgeul. Een binnenvaartkanaal om e zeehavens te verbinden met het ach terland, welk kanaal ook voor de duw- vaart geschikt zal zijn, wordt eveneens op Rijkskosten gegraven. De bouw van een schutsluis is hierbij inbegrepen. Ook zal het Rijk het nodige "/er!: verrichten om het behoud en de voeding van de Brielse Maas te waarborgen O'er de verdeling van de kosten van enke'e on derdelen van d uit te voeren werken zal tussen de betrokkenen nader over leg worden gepleegd. SCHIPHOL, 6 jan. Chris Meeuwis se en Arie Zee, de twee rijders die vo rige week „deserteerden" uit de kern ploeg van de KNSB, zullen maandag a.s. naar Noorwegen terugkeren voor eigen rekening. Dit deelde vanoch tend de administrateur van de KNSB, de heer P. L. Bergstrom, op Schiphol mede. Samen met de coach Klaas S:henk vertrok hij naar Oslo om in Fa- gernes de overige vijf leden van onze schaatsploeg op te zoeken. „Er is even vertraging geweest in hun terugkeer, maar dat is in hoofdzaak, omdat we de beide jongens meteen naar Hamar willen laten reizen en niet eerst weer naar Fagernes," zo zei de heer Bergstrom. „Het ligt in de bedoeling, dat de ploeg maandag van Fagernes per trein naar Hamar vertrekt en dus kunnen Meeuwisse en Zee meteen naar Hamar reizen." „Het bestuur wil graag, dat ik pools hoogte in Fagernes ga nemen," zei de administrateur. „Overigens geloof ik, dat de berichten over hun ontstemming iets zijn overdreven. Trouwens, ze moe ten de zaak niet op hun kop zetten. Zij mogen niet beslissen of Meeuwisse en Zee weer in de ploeg worden opge nomen, maar het bestuur." De heer Bergstrom heeft slechts twee dagen de tijd voor zijn missie als vre destichter. Hij gaat niet mee naar Ha mar. HAARLEM. 6 jan. Voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring zal Enny Mols-de Leeuwe op donderdag l!i januari een gevarieerde voordrachts avond verzorgen in het Minerva The- i ater. Aanvang 8.15 uur. ciële commissie uit het college van de hoofdingelanden juichte het vooral toe, dat de boezem nu groter zou worden, terwijl de Haarlemmermeer van zijn ontstaan af altijd een te kleine opper vlakte boezemwater heeft gehad. De commissie achtte het noodzakelijk, dat men zo snel mogelijk met de verwezen lijking van de plannen zou gaan begin nen, vooral omdat de bouwkosten jaar lijks stijgen. De plannen houden tevens in, dat van de Hoofdvaart naar het der de gemaal een toevoertocht zal moeten worden gegraven. Deze toch zal op z'n minst zo breed moeten zijn als de Hoofd vaart. „De muziek, gelijk ieder kunstwerk een uiting van verhevigd levensgevoel, is altijd groter dan de persoon. De per soon moet zich derhalve uit de wil van zijn vrije inzicht, aan de muziek onder werpen." Deze woorden van Eduard van Beinum, die hij bij zijn ere-promo- tie in 1956 heeft gesproken, dienden ais richtlijn van de jongeren, die onder aus piciën van het Internationaal Toonkun stenaars Centrum „Eduard van Bei num" deze week te Bentveld in het Huis van de Woodbrookers een Bel gisch-Nederlandse Studieweek hebben gehouden, en gisteravond een concert gaven in het Frans Halsmuseum. Een inspirerend voorbeeld is de Eer ste Internationale Harpweek geweest, die in 1960 in 's-Graveland op initiatief van Phia Berghout plaatsvond. Daar is immers gebleken, dat door het be luisteren van eikaars spel, door het openlijk bespreken van muzikale en menselijke problemen bij vele deelne mers een nieuwe stimulans tot werken is ontstaan. Het Internationaal Toon kunstenaars Centrum hoopt nu een defi nitief huis te stichten dat onder an dere de musicus de mogelijkheid moet bieden zich voor enige tijd van de ru moerige wereld af te zonderen. Deze week was bestemd voor jeug dige, doch afgestudeerde hout- en hoorn blazers die de eer hadden niemand minder dan de hoboïst Jaap Stotijn, de fagotist Thom de Klerk en de Belgi sche hoornist George Carael hun men tor te mogen noemen voor hun ensem- blespelstudie. De twintig deelnemers zijn gesplitst in kartetten en kwintet ten. Zeer veel zullen zij geleerd hebben van het optreden van het Concertge bouw Quintet, het Radio Filharmoni sche Sextet en het Quintette a Vent de Bruxelles, evenals van de lezing van André Jurres. direceur van „Done- mus", over de ritmische- en melodi sche Sextet en het Quintette Vent daagse composities voordoen, onder meer in het werk van Ton de Leeuw. De docent Stotijn gaf een interres- sante uiteenzetting over het maken van rieten cTa voor iedere hoboïst een zeer precies werkje is. (Advertentie) Mobilofoon 1.2.3.4.5. service dag en nacht (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 5 jan. - Het Tu- schinski-concern met zijn 15 biosco pen in ons land heeft met ingang "an 28 december j.l. besloten geen „Neder lands nieuws" meer in zijn program ma's op te nemen. De zware concur rentie van de televisie en de niet min der hevige belastingdruk op het bedrijf hebben de directie van de Maatschap pij Tuschinski genoopt deze maatregel te nemen. Bij „Polygoon" ziet men de toestand niet somber in. „Wellicht dat door deze maatregel in Den Haag de ogen open gaan", zei ons vanmorgen de hoofdredacteur van het filmjournaal, de heer Philip Bloemendal. Het besluit heeft tot gevolg dat in zes Amsterdamse bioscopen Tuschinski, Royal, Roxy, Alhambra, Corso en Nög- gerath, twee Rotterdamse theaters (Are na en Thalia), drie Haagse bioscopen (Passage, Metropole en Wesi-End), het Rembrandt-theater in Utrecht, „Pal- las" in Groningen, „Carolus" in Nijme- fen en „Passage" in Schiedam, het Ne- erlandse filmjournaal voorlopig niet meer wordt gedraaid. In een communi qué heeft de maatschappij Tuschinski verklaard de betekenis van het Neder landse filmjournaal door de maatregel niet te willen miskennen. „Nationaal, maar ook als internationaal gericht communicatiemiddel dat regelmatig Nederlandse onderwerpen in de buiten landse bioscopen brengt heeft het jour naal zeker zjjn betekenis. Hoewel hand having van het filmjournaal in de af gelopen jaren commercieel bezien nauwelijks of in het geheel niet gemo tiveerd was heeft Tuschinski de waar dering voor het journaal getoond door het „Nederlands Nieuws" tot nu toe steeds te handhaven. Met name het da gelijkse tv-journaal en het wekelijkse overzicht heeft het bioscoop-journaal zijn actualiteitswaarde en daarmee de belangrijkste attractie voor de bioscoop bezoekers ontnomen. Gezien de algeme ne (financiële) situatie vaarin het bios coopbedrijf verkeert, meent de maat schappij Tuschinski dat handhaving van dit programma-onderdeel commercieel niet langer te verantwoorden is. „Wij zijn al enige tijd gedwongen tot een meer rationale bedrijfsvoering", zo deelden men ons mee. Deze bedrijfsvoe ring laat onder de bestaande omstan digheden geen uimte aan non-commerci- ele overwegingen." Men meent verder aanspaak te kunnen maken op een ver lichting van de lasten en een overheids steun aan het filmbedrijf in het alge meen. „Al lang wordt er geyverd om een vermindering van een vermake lijkheidsbelasting en een afschaffing van de omzetbelasting, die op het ge bied van de massa-communicatiemid- delen alleen nog geldt voor filmverto ningen, te bewerkstelligen", redeneert men. Bij „Polygoon" verkeert men be paald niet in een alarmstemming", ver telde ons de heer Philip Bolemendal, hoofdredacteur van het filmjournaal. „Ik verwacht dat als de heren in Den Haag eindelijk wakker zijn geworden, Tuschinski aan het eind van het jaar wel op zijn besluit zal terugbomen. Ik geloof niet dat straks andere bios copen het voorbeeld van Tuschinski zullen volgen. Bovendien zijn de mees te theaters nog een jaar contractueel gebonden aan het Polygoon-journaal. Persoonlijk geloof ik dat Den Haag dan inmiddels al heeft ingegrepen. Advertentie ,1'EKSTKAAl 5 fELE* U Het wordt zo langzamerhand wel tijd dat de omzet-belasting op filmvoorstel lingen wordt afgeschaft. Vele biosco pen hebben bij de teruggang van het bioscoopbezoek tengevolge van de te levisie hurt köstenpeil aanzienlijk zien stijgen. Zij kunnen de vele lasten op den duur niet meer opbrengen. Ik kan de toekomst echt niet met bezorgdheid te gemoet zien. Onlangs is een van onze medewerkers teruggekeerd uit Ame rika. Hij heeft mij verteld dat het pu bliek daar al verzadigd is van de tele visie en in groten getale naar de bios coop is teruggekeerd. Hij heeft daar onder meer een opleving van het film journaal kunnen aanschouwen. Men moet ook niet vergeten dat door het besluit geen filmjournaals meer in de programma's op te nemen, vele men sen die niet in het bezit zijn van een televisie-toestel ernstig worden gedu peerd Bovendien hebben wij de opzet van het journaal al maandenlang ge. heel gewijzigd. Brandjes en koninklij ke bezoekn brengen wü allang niet meer. Het nieuws dat wij brengen wijkt in alle opzichten af van het nieuws zo als de N.T.S. dat brengt. Wii belichten achtergronden van gebeurtenissen waaraan het tv-journaa! vanwege de toegestane tijd onmogelijk kan toeko men", aldus de heer Bloemendal die er verder van overtuigd is dat aan het bioscoop-journaal in deze vorm een dui delijke behoefte bestaat. (Advertentie) sus soms Het concert van gisteravond was een demonstratie van de voortreffelijke op leiding, die de jeugdige musici aan con servatoria of op mdere wijze hebben genoten. Begrijpelijk is het dat bij alle verdiensten van geacheveerde techniek en sterk-sprekende muzikaliteit, zij nog door „de wol geverfd" moeten worden in de praktijk. Er waren prachtige be loften aanwezig: een transparante en lichtvoetige vertolking van Mozart en Joh. Michael Haydn, een warm-roman- tische verklanking van Gounod, maar bovenal een geraffineerde, maar daar om niet minder impulsieve weergave van wat de modernen Juriaan Andries- sen, Hindemith, Ibert en Malcolm Ar nold te bieden hadden. Een welverdiende ovatie werd de uitvoerenden, waaronder het Neder landse Blazers Ensemble en de dirige rende docenten, aan het einde van de avond gebracht. Onder de aanwezigen bevond zich de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers. T. de Vr. HOOFDDORP, 6 jan. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de gemeente raad voor een stuk gron van ongeveer 485 m2, gelegen aan de Pr. Bernhard- straat te Hoofddorp, te verkopen voor de prijs van 5060, aan de stichting r.k. openbare leeszaal en bibliotheek St. Tho mas. De stichting heeft het plan op die grond een openbare leeszaal en biblio theek te stichten. In het gebouw zal de leeszaal komen, gecombineerd met een volledige, overzichtelijke en gemakke lijk bereiktbare boekerij, een vergader kamer, een werkkamer en een apart zaaltje met garderobe en andere utili teitsruimten. Het ontwerp zal worden gemaakt door de Hoofddorpse architect A. J. de Koning. HAARLEM, 6 jan. Tot op heden was volgens de gemeentelijke „Huur auto- en taxiverordening" de bepaling opgenomen, dat een vergunninghouder voor elke huurauto een verzekering moest hebben gesloten tot een bedrag van 60.000,- per gebeurtenis terzake van de wettelijke aansprakelijkheid te genover derden (niet met de huurauto vervoerde personen). Naar B. en W. mededelen, is dat bedrag echter volgens de thans geldende normen niet meer voldoende en moet het op 200.000,- ge steld worden. De gemeenteraad wordt verzocht in die geest de verordening te wijzigen en tevens daarin de bepaling op te nemen, dat de vergunninghouder verplicht is van elke gebeurtenis met de verzekerde huurauto's waaruit schade voor derden is of kan ontstaan, terstond aan zijn verzekeraar door te geven. HAARLEM, 6 jan. B. en W. stellen de gemeenteraad voor te besluiten tot onteigening van een groot aantal per celen, gelegen in de Waarder- en Veer- polder ten noorden en ten zuiden van de Hendrik Figeeweg teneinde het uit breidingsplan „Industriegebied Waar der- en Veerpolder" uit te voeren. Tegen de voorgenomen onteigening heeft de heer J. B. Roemers bezwaren ingediend. B. en W. stellen de raad ech ter voor het bezwaarschrift van de heer Roemers ongegrond te verklaren. Voorts wordt de gemeenteraad voor gesteld, een bedrag van 5700,- uit te trekken voor de aankoop van een kook- fornuisinstallatie ten dienste van het vakantiecentrum in Epe. Mr. J. N. Mefjsing, hoofdadministra teur ter gemeentesecretarie en plaats vervangend gemeente-secretaris, wordt voorgedragen als plaatsvervangend lid van het bestuur van het Strandschap Zandvoort. Ontwikkelingslectuur. Barnett: De oor log in de woestijn. Andel-Ripke van: Lichamelijke groei- en karakterontwik keling. Eggink: De merkwaardige rei zen van Alexandrine Tinne. Cascar: Les pas perdus. Het komende concilie; radiovoordrachten, (r.k. afd.) Scha- kowskoy: Hoe ik Rusland terugzag. Schmidt: In de greep van Soekarno. Schuurman: De medemens en wij. Romans. Bratny: Het kruis der dap peren. Guareschi Don Camillo in Rus land. (r.k. afd.) Maclean: De hemel is niet te hoog. Maurik van: Verhalen. Sagan: Als een verre glimlach. Ver haren: Het slaghek. Warmond: Eeu wig duurt het langst. Seholl: Die weis- se Rose. (r.k. afd.) Spring: Hard facts. Dayan: Une mère en Israël. EXURSIE De afdeling Heemstede van het Katholiek Vrouwengilde orga niseert donderdag 11 januari voor haar leden een excursie naar de KRO-studio in Hilversum. Voor deze excursie zijn introducees toegestaan. HAARLEM, 6 jan. De grote ka- belloods van het P.E.N. nabij het race circuit in Zandvoort zal, naar het zich thans laat aanzien, niet als rijschool en manege worden ingericht. Plannen in die richting zijn g stuit op technische en vooral ook op financiële moeilijk heden, waarvoor een belanghebbende rijschool, het tot voor kort aan de Zijl- weg in Haarlem gevestigde Kennemer Rijcentrum, zich zag geplaatst. De opslagruimte van het P.E.N. werd ruim een half jaar geleden aangekocht door een inwoner, van Zandvoort, die er bijna 100.000,voor betaalde. Het alg in de bedoeling, nu de manege aan de Zandvoortselaan twee jaar geleden door brand werd erwoest, in dit ge bouw een rijschool te vestigen. Tot ju li 1963, de datum waarop de P.E.N. de nieuwe opslagruimten in Velsen zal be trekken, zou het electriciteitsbedrijf van de loods gebruik blijven maken. Een gedeelte van de opstallen van het Kennemer Rijcentrum werd, mede om dat het terrein aan de Zijlweg moest worden ontruimd, overgeplaatst naar het duingebied in Zandvoort. De Haar lemse rijschoolinstructeur B. die belast was met de instructie van de leden van het Kennemer Rijcentrum, zou de loods met opstallen huren. Toen bij het indie nen van een begroting bleek, dat B. zijn financiële verplichtingen verre had on derschat en tevens malversaties had ge pleegd, werd B. op staande voet ontsla gen. Dit had tot gevolg dat de vereni ging Kennemer Rijcentrum dezer da gen is geliquideerd.' Inmiddels is het bezit aan paarden verkocht en zullen de opstallen worden afgebroken. Voor Zandvoort betekende de ophef fing van de rijschool aan de Zandvoort- seweg destijds een groot verlies. Daar om heeft men alles in het werk gesteld om nog andere rijscholen voor dit plan te interesseren. Echter is dit op niets uitgelopen. Het voornaamste bezwaar was de afmeting van de loods, onge veer 24 bij 31 meter. Wil men een baan van internationale allure hebben en daar aan is op dit moment de meeste be hoefte, dan zullen de afmetingen min stens 24 bij 48 meter moeten bedra gen. En waar de hoogte van het ge bouw bijna 18 meter is, zou men in ge val van aanbouwen veel te duur uit zijn. Een andere bijkomstigheid was, dat op geringe afstand van de aan te leggen manege een camping is gelegen het geen niet bevorderlijk werd geacht voor de rust van de paarden. Ook vond men de ligging binnen het circuit bezwaar lijk, temeer daar men bij eventuele ra ces zou moeten uitwijken naar het strand en dan de drukke autoweg zou moeten oversteken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2