JONG HAARLEM,... VOORUIT!" Van werkelozenzorg tot vormings- school voor het leven DRINGEND BEHOEFTE AAN EEN EIGEN GEBOUW Dertig jaar ontwikkelingswerk voor Haarlemse jongeren Voor Herinnering aan beroemd paard Avondschool voor individueel technisch onderwijs nodig Drie Komnkj es in Overveen Na de oorlog opnieuw van de grond af begonnen Directie-wisseling Afscheid en welkom bij Rotterdamsche Bank GROEN St Co. 1 I Aanvulling op dagonderwijs ZATERDAG 6 JANUARI 1962 PAGINA HAARLEM, 6 januari Er zullen weinig onderwijsinstellingen zijn in Haarlem, die zoals de Stichting „Jong HaarlemVooruit!", vijftien honderd cursisten tellen en die bovendien dertig jaar bestaan. Maar „Jong HaarlemVooruit!" is dan ook geen onderwijsinstelling in de gebrui kelijke zin van het woord. J.H.V. wil voor iedereen die daaraan behoefte heeft, maar in het bijzonder voor de jongeren, een algemeen vormend milieu scheppen. De cursussen hebben in dat milieu natuurlijk een plaats. Maar minstens even be langrijk is de sfeer van vertrouwen die tussen docenten en cursisten bestaat en die het mogelijk maakt, dat men er zonder vast leerprogramma werkt. Dat vraagt natuurlijk van de docenten een heel andere instelling dan zij bij het gewone onderwijs aan de dag moeten leggen. De opzet van J.H.V. is dusdanig, dat de docenten minimaal gehonoreerd worden. Maar de nog jonge directeur Ben Munnik gaat er terecht trots op, dat niemand bij hem „om het geld" komt werken. Men komt uit een vreemd soort idealisme, dat er plezier in heeft nauw contact te onderhouden met de jonge ren. De docenten geven lessen, maar zij leren dagelijks zelf ook. Dat is de kracht van „Jong HaarlemVooruit!", die hen die ooit met dit milieu hebben kennis gemaakt, niet gemakkelijk meer loslaat. „We willen proberen de jonge mens die dat zelf wil, zich bewust te maken van zijn individualiteit temidden van de massa waarin hij dreigt op te gaan", heeft de heer J. L. Munnik eens gezegd. J. L. Munnik is een legendarische naam in J.H.V. Hij is de vader van de huidige directeur en tegelij kertijd de grondlegger van deze unieke instelling in den lande. In 1932 werd hij door B. en W. van Haarlem aangetrokken om leiding te geven aan het ontwikkelings- en ontspanningswerk voor de werkeloze jeugd. Men leefde in de tijd van de grote crisis. Duizenden ouderen en jongeren sleten hun dagen in ledigheid. De overheid zag het gevaar, dat deze werkelozen ook geestelijk aan lager wal zouden geraken. De oorlog Reorganisatie J. L. Munnik-fonds Maandblad CENTRALE VERWARMING OLIESTOOKINSTALLATIES FIAT 500 3490.- FIAT 600 4345^ 4190.- FIAT 1300 J89QÏ 7700.- 5750.- 6500.- 9990.- FIAT 1100 sim? -&96ür- FIAT 1800 t IQGttr- MANTELS en JAPONNEN Bezwaar tegen consumptie gelegenheid Al in 1931 was men op bescheiden schaal begonnen met vakcursussen ten behoeve van de werkeloze mannen. Men kon er omgeschoold worden ten einde er wellicht gemakkelijker in te slagen in een ander vak werk te vinden. Een jaar later begon men met de ont wikkelings- en ontspanningscurussen om de geestelijke gevolgen van de eco nomische crisis zoveel mogelijk op te vangen. De leiding werd in handen gelegd van de heer J. L. Munnik, een idea listisch onderwijzer, die niets liever wilde dan werken voor en met dè werk- keloze jeugd. De eerste cursus startte in 1932 met 400 deelnemers. Dat waren dagcursussen, waarvoor van overheids wege nauwelijks geld ter beschikking werd gesteld. Voor het ontspannings- tedeelte was zelfs helemaal geen geld. n toch zorgde de heer Munnik voor ontspanning Alleen zijn naaste mede- krpterw!e„en' hoe hij dat v°or elkaar kreeg. Want men moet niet vergeten felrW9? "iet aan dacht de algemeen i ontwikkelings- en ont spanningswerk volledig te salariëren. Nee, de heer Munnik bleef onderwijzer en wat hp voor J. H. v. deed, deed hp in zpn vrpe tijd. Naarmate de crisis afnam, nam ook de belangstelling af voor de dagcursus- sen van J. H. V. en steeds sterker deed zich de behoefte gevoelen aan avondcursussen. De werkelozen van een paar jaar tevoren, die J. L. Mun nik hadden leren kennen en waarderen op de cursussen, vroegen om avondles sen nu zij overdag weer konden werken. In 1936 werd bij wijze van proef ge start met avondcursussen. Die waren niet meer bestemd voor werkeloze jonge mannen, maar voor jongens en meisjes van 14 tot 20 jaar. die over dag werkten. Men startte dat seizoen met ruim 500 cursisten, verspreid over de uloschool aan de Haarlemmerliede- straat, de katholieke Huishoudschool en de St. Jozef-ulo. Er werd les gegeven in taal en rekenen, boekhouden en handschriftverbetering, steno, typen, costuumnaaien voor de meisjes en ra diotechniek voor de jongens. De jongelui konden zelf hun studie inrichten en zelf bepalen welke cur sussen zij volgen zouden. Het bleek een voortreffelijke omschakeling, die steeds duidelijker in een behoefte bleek te voorzien. Toen kwam de oor log. Al in 1940 zette J. L. Munnik de cursussen stop, omdat op hem van de zijde van de bezetter pressie was uitgeoefend om in nationaal-socialis- tische geest te gaan werken. Het ma teriaal van het instituut werd opge- slagen in de Stadsdoelen, vanwaar het op last van de Duitsers werd overgeheveld naar een kunstnijver- heidsinstituut, dat van het Frans Halsmuseum bezit had genomen. Na de oorlog moest J. L. Munnik zonder enig materiaal van voren af aan be ginnen. Het was toen 1946. De belangstel ling van de vooroorlogse cursisten bleek nog niet verminderd te zijn. Sa men zette men een enorme propagan- da-actie in onder het motto: „Jong HaarlemVooruit!". J. L. Munnik herinnerde er in de kranten aan, dat de jongeren weliswaar niet meer in geestelijke nood verkeerden zoals ten De cursus handschriftverbetering trekt veel belangstelling. Zij helpt de cursisten aan het vereiste zelf bewustzijn om, zich in de maat schappij te handhaven. Een van de cursisten edelsmeden. De handenarbeidcursussen van J.H.V. verheugen zich in een toenemende belangstelling. Zij vormen het levende bewijs van de Verandering die zich in het karakter van het vormingswerk in de loop der jaren heeft voltrokken. tijde van de crisis, maar dat hun moei lijkheden niet minder groot waren. Hij wees op het massificatie-proces dat tij dens en na de oorlog was ingezet en hp waarschuwde voor het gevaar van een jeugd, die geen persoonlijk leven meer zou durven leiden. Zpn oproep vond gehoor. Bijna 800 cursisten meld den zich aan en J. L. Munnik startte opnieuw. Ditmaal onder gunstiger om standigheden, want het gemeentebe stuur en vooral wethouder D. J. A. Ge luk waren tenvolle overtuigd van de noodzaak van dit werk. In 1955 bleek plotseling, dat men nog wel een en ander veranderd. De hele altijd werkte met een vooroorlogs sta tuut. En toch was er sedert de oorlog organisatie bleek dermate te zijn uit gegroeid, dat J. L. Munnik onmogelijk het leiderschap van J. H. V. als bij baantje kon blijven vervullen. Hij werd in vaste dienst van de stichting aan gesteld. Het karakter van de cursussen veranderde. Door de grotere belang stelling en toeloop kon er meer varia tie gebracht worden in de cursussen Het aantal cursussen kon worden uit gebreid en er kon gedifferentieerd wor den, omdat de cursisten niet alleen meer kwamen van de lagere school Er waren ulo-leerlingen bp, maar ook middelbare scholieren, winkelbedien den en kantoormeisjes, fabrieksarbei ders en vertegenwoordigers. Sommigen hunner kwamen naar J.H.V. om het vroeger op school ge leerde weer eens bij te spijkeren. An deren kwamen om hun kennis te ver ruimen. Anderen wisten J.H.V. te vin den omdat ze geen vrede hadden met hun niveau van algemene ontwikkeling. Maar wanneer men zich eenmaal bij J.H.V. had aangemeld, werd men al spoedig gegrepen door die bijzondere sfeer van vriendschap binnen de cur sussen. Men werkte er als team. De docenten beperkten zich niet tot de leerstof, maar dwaalden telkens af om die leerstof in de practijk te brengen of om ze te confronteren met de actu aliteit. Het bleef niet bp één cursus. Men volgde er meer. Men kwam er na een jaar terug en sommigen vol gen al jaren lang cursussen bij J.H.V. „omdat ze het er zo gezellig vinden". Intussen is de legendarische J. L. Munnik overleden. Hij is opgevolgd door zijn zoon Ben. Het instituut is uit- HAARLEM, 6 jan. Ter gelegenheid van de directiewisseling bij het kan toor Haarlem van de Rotterdamsche Bank N.V. is gisteren in het kantoor van de bank aan de Zijlstraat een re ceptie gehouden. Zoals reeds bericht is een der twee directeuren, mr. R. F. A. Laane, van uit Haarlem benoemd tot directeur van het kantoor Utrecht en tot plaatsvervangend districtsdirecteur van het district Utrecht. In zpn plaats is naast mr. M. A. V. Slingen-berg, die tevens districtsdirec teur in Noorholland is, tot directeur benoemd de heer L. Molijn. Vele re laties en collega's uit de omliggende gemeenten verschenen gistermiddag ter receptie om afscheid te nemen van mr. Laane en kennis te maken met, de heer Molijn. Namens de hoofd directie was aanwezig de heer H. J Slingenberg. J. L. Munniks, een der initiatiefne mers tot het ontwikkelingswerk, waaruit de Stichting „Jong Haar lemVooruit!" is voortgekomen. gegroeid tot een instelling met 1500 cursisten en 55 docenten. Ter nage dachtenis aan de eerste directeur is het J. L. Munnikfonds opgericht, dat individuele cursisten bijstaat, wanneer dat nodig mocht blijken. Behalve de cursussen kent J. H. V. sinds enige tijd ook de algemene ontwikkelings avonden, waar deskundigen op allerlei gebieden lezingen komen geven. Op verzoek van de cursisten zelf is men begonnen met speciale „culturele cur sussen": muziek, ballet, toneel. Het gaat niet meer uitsluitend om de (voor al jonge) mens een minimum aan ont wikkeling bp te brengen: het gaat er om hem zichzelf zo bewust mogelijk te maken, zodat hij zijn plaats in de sa menleving zo goed mogelijk beleeft. Vanaf februari gaan de cursisten een eigen maandblad uitgeven, waarin zij van hun hart geen moordkuil hopen te maken. Er bestaan plannen om in de komende jaren op de zaterdagochten den „iets te gaan doen". Men denkt aan gezamenlijke excursies naar bedrijven in Haarlem en omgeving, en zelfs blij ken er ouderen te zijn, die hopen dat er in J.H.V.-verband ook voor hen nog eens aparte cursussen georganiseerd zullen worden. Aan het einde van een cursusjaar krijgt de cursist een getuig schrift mee. Dat betekent enkel, dat hij trouw de lessen gevolgd heeft. Maar in de practijk zijn er heel wat bedrij ven die er waarde aan hechten, wan neer sollicitanten een dergelijk getuig schrift kunnen overleggen. En J.H.V. is ook een vaak geraadpleegd referen tie-adres bij solliciaties. Nu de stichting eenmaal zover is uit gegroeid, blijkt het steeds moeilijker om een eigen leven te leiden in ander mans behuizing. J.H.V. zetelt geduren de de avonduren in het stedelijk gym nasium. Dat is natuurlijk prachtig, maar men is en blijft er slechts gast Het stichtingsbestuur en de directeur hopen, dat de gemeente „Jong Haar lem.... Vooruit!" nog eens aan een eigen gebouw zal helpen, waar men zich thuis kan voelen en waar men eerst recht de eigen sfeer kan vestigen. Geruchten willen, dat B. en W. niet on welwillend tegenover deze begrijpelijke wens staan. Wellicht is het mogelijk om de Stadsdoelen of de vroegere Volkscredietbank voor dit doel in te richten. Het zou de moeite waard zpn. wanneer „Jong Haarlem Vooruit!" na dertig jaar eindelijk eens een eigen dak boven het hoofd krijgt. Slechts weinig Heemstedenaren zullen bekend zijn met het graf van „Coco", een destijds befaamd paard dat ruim honderd jaar geleden aan zijn meester ontviel, doch waarvan men de nagedachtenis heden ten da ge nog in Heemstede kan aantreffen. Het paard Coco behoorde toe »".n de thans uitgestorven familie Van Wicke- voort Cromnsl'n d:e in de eeuw de heerlijkheid „Berkenrode" be woonde. Onder de vele paarden wel ke de Van Wickevoort Crommelins bezaten moet Coco als het lievelings paard van de familie een bijzondere plaats hebben ingenomen. In het iaai 1858 ging Coco tot grote droefheid van zijn eigenaar dood. Het edele beest werd in het bos van „Berken rode" begraven en op zijn graf kwam een gedenkteken te staan, waarop zijn meester in schone versregels een woord van nagedachtenis wijdde. Hier ligt Coco begraven, een paard vol kracht en moed, op Texels strand geboren uit Rus en Noorweegs bloed. Geel van haar en rood van staart en manen, had hij steeds veel bekijks langs weg en wandellanen Zijn onvermoeide geest was al tijd onbezweken, en nimmer had de zweep zijn eedle huid bestreken. Zijn loopbaan hier op aard was tweemaal viertien jaren, die hij als pronkjuweel op Neerlands grond mogt varen. Zijn assche ruste zacht, door elk met eer bedacht. Het grafschrift heeft als datum 11 October 1858 en is ondertekend door A. C. van Wickevoort Crommelin. Ook de stalknecht van de familie Van Wickevoort Crommelin, ene J. H. van S. wiens volledige naam niet meer bekend is, moet een grote liefde voor Coco hebben gehad. Hij ga-f in ontroerende bewoordingen uiting aan zijn droefenis toen zijn lie velingsbeest heen ging. Coco. O waardig beest, Uw stof ligt hier dus neder, Op Berkenrode's grond, dat zo geliefde oord. Deez' grafplaats kwam. U toe, Uw stappen heen en weder. Verzekert U het recht, Rust nu ook ongestoord. Verschillend van het mensdom dat zelden altijd deugt, Hebt gij in alle stond, moed, trouw, gepaard aan deugd. Coco, O waardig beest, vergeten doen wij U niet! Wij treuren om het hardst, Maar ik ween dat het giet. Omdat het landgoed „Berkenrode' Advertentie) BLOEMENDAAL TELEF 54855 Advertentie Glardiniera 4000.- De Luxe Speciale Voor Haarlem e.o.: Gebr. Beekman Automobiel bedrijven, Wagenweg 72. Tel. 02500-22087 Voor Bloemendaal e.o.: Gebr. Beekman, Auto mobielbedr., Bloemend.weg 52. Tel. 92500-54601 Voor Beverwijk e.o.: Automobielbedrijf G. J. C. Dorant, Zeestraat 82. Tel. 02510-3355. (Advertentie) De gedenksteen in Heemstede, die nu al meer dan honderd jaar herinnert aan het beroemde paard Coco. gelegen tussen de Herenweg en de Leidsevaart als particulier eigen dom niet voor het publiek toeganke lijk is, blijft Coco's graf een plaats van rust en vrede, waar zelden of nooit een voetstap zal weerklinken. Slechts wanneer de wateren rond „Berkenrode" bevroren zijn, kan men de plek bereiken waar het be faamde paard ligt begraven, zonder daarbij inbreuk te doen op het be treden van „andermans erf". In de afgelopen wintserse dagen was dat dus het geval, maar nu is de stilte rond Coco's laatste rustplaats alweer volledig teruggekeerd. 'Wt, KONINGINNEWEG 71 - HAARLEM Speciale aanbiedingen in HAARLEM, 6 jan. B. en W. delen de raad mede, dat het wenselijk is ge bleken, dat leerlingen, die individueel technisch onderwijs hebben gevolgd aan de Lieven de Keyschool nog gedurende enige tijd aanvullend onderwijs krijgen. Dat zogenaamde parttime-onderwjjs kan min of meer worden beschouwd als een begeleiding, die deze afgestudeerden voorshands niet kunnen missen. Vol gens B. en W. moet dat aanvullende onderwijs geschieden aan de Lieven de Keyschool en opgedragen worden aan de leraren van deze school. B. en W. betreuren het, dat dit part time-onderwijs niet geheel overdag ge geven kan worden. De leraren zijn aan een beperkt aantal uren gebonden. Het aanvullend onderwijs zal derhalve in de avonduren moeten gebeuren. Daarvoor is de koninklijke goedkeuring nodig, omdat de betrokken school uitsluitend bestemd is voor dagonderwijs. Een en ander betekent, dat men feitelijk een nieuwe school voor nijverheidsonderwijs moet stichten. De gemeenteraad wordt nu voorgesteld te besluiten tot stichting van zo'n gemeentelijke school. HAARLEM, 6 jan. Voor de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State wordt maandag 8 januari in een openbare vergadering o.m. behandeld het beroep, dat de heer J. P. J. Smael heeft ingesteld tegen een besluit van B. en W. van Haarlem betreffende een consumptiegelegenheid in de percelen Judith Leijsterstraat 14-16. B. en W. heb ben n.l. aan mevr. M. Smit-Buis ver gunning verleend tot „het oprichten, het in werking brengen en het in werking houden van een inrichting voor het be reiden van ijs en het bakken en berei den van patates frites en aanverwante consumptie-artikelen" in genoemde pc - celen. Vandaag „Drie Koningen", Mel- chior, Caspar en Balthasar, een Ko ninklijke drieëenheid, zijn bij de stal gearriveerd. Met goud, wierook en myrrhe, vorstelijke gaven voor arme mensen. Hun aankomst is de laatste jaren wat minder spec taculair geworden. Vroeger bleef de spanning rond Kerstmis lan ger tastbaar da-n in onze dagen. Niet alleen hoefde de leive jeugd pas na 6 januari naar school, maar het kerstfeest, dat liturgisch nog altijd lager geklasseerd staat dan dat van de Drie Koningen, kreeg een nieuw hoogtepunt op die 6e januari. Toen was het thuis en in de kerk nog een goed gebruik op het feest van Kerst mis de beelden van de Drie Koningen in de kast te laten. Pas op hun eigen feest kregen zij hun plaats nabij de stal. Dat hield de spanning erin. Je zag een paar dagen naar die koninklijke gsten uit en ieder jaar was je weer verrukt over de aankomst van die rijk opgetuigde vorsten met hun inposan te kameel nederige drijver. In de meeste gezinnen en kerken zijn de Drie Koningen hun tijd voor uit. Reeds in de nachtmis zijn zij present. In onze tijd van snelheids records nemen wij er geen genoegen mee, dat die reis zo lang duurt. Var Saoedi-Arabië vlieg je tenslotte in een paar uur naar Bethlehem. Het zij zo De kinderen gaan nu reeds op 3 o 4 januari naar school. De Drie Ko ningen zijn wat in de verdrukking gekomen. In een enkel gezin leeft nog de folklore van de Drie Koningen boon, en daar blijft het meestal bij Gelukkig, dat zij nog hier en daai de eer krijgen, die zij verdienen. In Overveen bijvoorbeeld. In de kerk hebben wij ze dezer dagen bezochi op een stille middag. Zij staan er bij met allure, natuurlijk met meer ernst en waardigheid dan die vrolijke hel der bij de put. Maar in hun oge^ twinkelde het plezier om de traditie die in Kweekduin is gegroeid. Nu al zo'n tien jaar trekken daar c 6 januari drie koninkjes rond, con pleet met gevolg. Niet zo maar ee; verkleedpartij, maar drie snuiters, in fraaie kledij gestoken. Bijgelicht door hun lampions gaan zij de huizen langs terwijl hun ijle kinderstemmen in de avond verklinken. De mensen weten al van hun komst. Snoep of geld ligt klaar. Vroeger ging het ingezamel de geld naar de Zusters, die het voor de stille armen bestemden. Dit jaar zal de 10 x 10-actie er mee gebaat zijn Drie Koninkjes in Overveen. Én zij zullen het Brabantse liedje zingen: Drie Koningen, Drie Koningen met onze ster; wij zoeken den Haar, en wij hebben zo ger. Wij klopten al aan Herodes' deur en de koning kwam zelve veur. Ster, gij moet niet stil te bran den staan, gij moet ook naar Betteljem gaan, Betteljem is een schone stad, waar Maria met haar kindeke zat. Een der Drie Koningen van de kerstgroep in de kerk van Overveen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3