1 Ondanks protesttele gram geen herziening Sa la risvo o rs teil en personeel overheid ONGEWIJZIGD Kabinet wacht vermoedelijk behandeling in Kamer af Kerstening van Scandinavië vraagt speciale benadering ÈÈM lêÈÊmÈ BÊÈ&i Snel gaar* bordklaar «Molenaar De encycliek van de opengelegde wereld V H!J KAN HET NIET LATEN Volwassenen willen maar het kind moet spelen MONTESSORI", EEN STATUS-SYMBOOL O c Inleiding prof. dr. S.J. op congres Europees priestervraagstuk Verzoekschrift aan koningin f fSSMm Noodzaakt tot wereldwijde aandacht VERGADERING OPLEIDING KLEUTERLEIDSTERS Sociaal commentaar Kapelaan na gijzeling in vrijheid Tankexplosie in Uithoorn ^ir Ml - NIS - LIJN S 1 D£MAR.CN£ Hoe zal minister zijn besluit verdedigen Nieuw-Guinea-conflict Vertrouwensmannen met grote volmachten bit uiig! Twee lichtgewonden Twee ministers: W ateroverlast Vecht had kunnen worden VOORKOMEN Rusland verbreekt Reuter-telexlijn ZATERDAG 6 JANUARI 1962 PAGINA 5 AILjiN u MH DE W0UD6PEEP LEREN Liturgische weekkalender mtiïm KI in 4 variaties, i1 rnJ! S&ii Rijstebloem Bord klaar Tarwebloem Tarwegries INISTïSJb BUITEMWDIE NADRUK VERBODEN Zondag 7 JANUARI: Feest v d. H. Fa- rnilie; eigen Mis; credo; pref. v. Drie koningen wit Maandag: Mis v. d. Ie zondag na Drie koningen; pref. v. Driekoningen wit DINSDAG: idem. WOENSDAG: idem. DONDERDAG: idem; 2e geb. H. Hyginus. VRIJDAG: idem. SATERDAG: Gedachtenis v. h. Doopsel van Onze Heer Jesus Christus; eigen Mis; ^^odo; pref. v Driekoningen wit «ONDAG 14 JANUARI: 2e zondag na Drie koningen; eigen Mis; credo; pref. v. d. Driecer.he.d groen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 6 jan. Het kabinet blijft erbij, dat de voorstellen inzake de verhoging van de salarissen van het overheidspersoneel redelijk zijn en dat het protesttelegram, dat van de organi saties is ontvangen, niet mag leiden tot een herziening van wat de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, in december het georganiseerd overleg heeft voorgelegd. In een tijd, waarin met het bedrijfsleven is overeengekomen toch vooral de stijging van de lonen in toom te houden, mogen de overheidsdie naren geen eisen stellen die tegen deze algemene richtlijn in zouden druisen, al dus de algemene opinie in de minister raad. De voorgestelde regeling komt hierop neer, dat een algemene verhoging van de salarissen, van hoog tot laag, met 5,2 procent wordt gegeven. Voor de lage ambtenaren wordt bovendien een vloer gelegd in het salarisniveau, terwijl de middelbare ambtenaren op de 5,2 pro cent ineens nog acht procent verhoging ontvangen, dit laatste echter over vier jaar; door de bank genomen kan men dus spreken van een verhoging met 7,5 procent. In dezelfde regeling is nog een drastische verbetering vervat voor de hogere ambtenaren. ToDfunctionaris- sen kunnen salarisverbeteringen krijgen tot veertig procent, eveneens over vier jaar. Dit laaste onderdeel van de regeling ontmoet op zichzelf geen bezwaar, maar men wijst in de kringen van de organi saties op de psychologisch ongelukkige samenloop van deze heide salarisvoor- stellen, die nu in één regeling worden samengevat. MAASTRICHT, 6 jan. Op de laat ste dag van het congres inzake de Europese priesterhulp heeft prof. dr. J. Kerkhofs S.J. uit Leuven een bijzon der leerzame uiteenzetting gegeven over de situatie van de kerk in de Scandinavische landen. De voornaamste problemen in Scan dinavië ztjn volgens prof. Kerkhofs de religieuze onverschilligheid onder de protestantse bevolking en de grote af standen, welke de zielzorgers moeten afleggen om hun erg verspreid wonen de gelovigen te bereiken. Dit laatste probleem doet vele Scandinavische priesters de verzuchting slaken: ,,het katholicisme is gebaat met min der kerken en meer auto's!" De buitenlandse priesters, die in Scandinavië willen gaan werken die nen meer dan middelmatig onderlegd te zijn, terwille van hun contacten met de goed ontwikkelde bevolking en de grote groep intellectuelen. Ook al zou de numeriek geringe vooruitgang van het katholicisme in Scandinavië de drie landen tellen slechts 56.000 katholieken op een be volking van 15,5 miljoen niet be paald op grote kansen voor de kerk wijzen, toch zijn deze kansen, aldus prof. Kerkhofs, absoluut aanwezig. Ve le bewoners van de Scandinavische landen hunkeren namelijk naar de Waarheid. Zij voelen zich ondanks of misschien wel dank zij cle welvaarts staat onzeker. Zij leven in angst om dat het absolute ontbreekt. Zij zijn, en niet ten onrechte, aldus prof. Kerkhofs, erg huiverig voor hol le tradities van de in hun ogen al te zuidelijke kerk; zij hebben een grondi ge alkeer van elk vals gevoel en zijn zeer wars van een autoritair christen dom. Prof. Kerkhofs merkte in dit verband nog op, dat de situatie in Spanje en Portugal zeer nadelig werkt voor de missionering in Scandinavië. Van deze situatie gaat een negatieve invloed uit, aldus dr. Kerkhofs, en waarlijk niet alleen op de protestanten, maar ook op de katholieken in het hoge noorden. Bjj de sluiting van het congres sneed dr. J. J. Dellepoort, directeur van het Europa-Seminarie nog even de vraag aan, waarmee vele congressisten zich dezer dagen hebben beziggehouden, hoe het te verklaren is, dat zovele jon geren zich levendig interesseren voor het Europese priestervraagstuk. Namen verleden jaar nog geen hon- DEN HAAG, 6 jan. (UPI) Een aantal Nederlandse burgemeesters, commissarissen van de koningin en leden van de rechterlijke macht heeft zich onlangs in een verzoekschrift tot de koningin gewend, gedreven door verontrustheid over de kwestie Nieuw- Guinea. In het verzoekschrift dat is onderte kend door vooraanstaande persoonlijk heden, die tot dusver in het openbaar geen mening over het Nieuw-Guinea- probleem hebben geuit, wordt de ko ningin verzocht door de regering een aantal vertrouwensmannen te doen be noemen die met grote volmachten be kleed stappen zouden kunnen doen die moeten leiden tot een regeling van het geschil met Indonesië door middel van onderhandelingen. De vertrouwensmannen zouden in staat moeten zijn geheel onafhankelijk van de regering op te treden, ook al zou de regering bp de benoeming van dit college betrokken zpn. Met nadruk werd erop gewezen dat het hier niet gaat om personen uit de zogenaamde groepen „Rljkens" of „Duynstee" die al eerder van hun standpunt in de Nieuw-Guinea-kwestie hebben blijkgege- ven. (Advertentie) Oude genever Bessenrood Citroen jenever OUDE GENEVER derd studerende jongeren aan het con gres deel, dit keer was hun aantal meer dan verdubbeld. De jeugd, zo formuleerden de oudere congressisten hun antwoord op de opgeworpen vraag, is bezield met een nieuwe geest. Zij denkt Europees en wil radicaal afreke nen met de in sommige landen, ook op kerkelijk gebied, bestaande „hokjes- mentaliteit". Voor de nivellering, die al jaren ge leden onder minister Beel is aanvaard, zijn zeer plausibele redenen aan te voeren. Zwaar weegt daarbij, dat func tionarissen in overheidsdienst die gro te verantwoordelijkheid dragen en zeer waardevol specialistisch werk verrich ten, in het bedrijfsleven veel en veel hoger worden gehonoreerd dan als ambtenaar. Wil men deze onmisbare krachten niet kwijt raken, dan moet het denivvelieringssysteem b 1 ij - vend worden toegepast, hoe moei lijk het psychologisch voor de lagere functies ook te verteren moge zijn. De liberale minister Toxopeus vindt dit laatste zo vanzelfsprekend, dat hij ervan heeft afgezien, de eerste salaris regeling voor de lagere en middelbare ambtenaren, die een sociaal karakter draagt, afzonderlijk te brengen en daar na pas de tweede voor de topfunctiona rissen, die van heel andere aard is en is gebaseerd op de waardering van bij zondere functies. Men verwacht, dat een en ander in een Kamerstuk zal worden verwerkt, dat aan de begroting van Binnenlandse Zaken zal worden toegevoegd. Dit ambtelijke stuk kan men reeds in het begin van de volgende week verwach ten. De begroting van minister Toxo peus wordt nog vóór het reces, dus in de komende weken, in de Tweede Ka mer behandeld. Het lijkt de bedoeling te zijn, dat het kabinet rustig afwacht wat deze behandeling gaat opleveren. Krijgt men een meerderheid voor het voorstel, dan kan het besluit van de ministerraad zonder bezwaar worden uitgevoerd. Veel zal afhangen van de manier waarop de minister zijn besluit, dat de laatste tijd op felle wijze is aangevallen, zal verdedigen. Sommigen vragen zich af, waarom de bewindsman niet het be proefde systeem heeft toegepast, niet alles wat hij heeft aan te bieden meteen in zijn geheel in het vooruitzicht te stel len. Of heeft hij wellicht toch nog iets aanvullends achter de hand? In een zo gevoelige materie als deze, waarbij bo vendien nog de narigheid tegenzit van een nog steeds onbevredigend systeem van georganiseerd overleg tussen rege ring en haar overheidsdienaren, wordt van de minister van Binnenlandse Za ken steeds het uiterste aan tact vereist om het schip van de salariëring in veili ge haven te krijgen. (Advertentie) MOLENAARS kindermeel (Van onze medewerker) oor degenen onder ons, die geïnte resseerd meeleven met de sociale ontwikkelingen in ons vaderland, heeft zich weer een interessant en belangrijk jaar ingezet. Niet dat we de aanpak verwachten van grote nieuwe zaken, maar we hebben, meer in het bijzonder de laatste paar jaar, de inzet te zien gekregen van een sociale ontwik keling welke onze tijd een typisch eigen plaats in die ontwikkeling doet innemen. We wezen er al eens eerder op: voor het eerst in de geschreven geschiedenis van de ontwikkeling der sociale ver houdingen (en die is al heel oud) is voor een, helaas nog te klein, deel van de aanvankelijk zo afhankelijke men sen arbeiders, kleine boeren en an dere kleine zelfstandigen een pers pectief geopend naar grotere zelfstan digheid. Dat perspectief bestaat in de toenemende mogelijkheid, om, naast de kans om in enigszins redelijke mate in het dagelijks levensonderhoud te voor zien, zich ook waardevol duurzaam be zit te verwerven en, zowel in het be perkte kader van het eigen (groeps)- belang als in dat van het algemeen wel zijn, mee te spreken en mee te beslis sen. Wanneer we spreken over een nog helaas te klein deel van de mensheid dat hiervan meeprofiteert, dan denken we deze keer niet op de eerste plaats aan de nog te velen onder onze land genoten die, vaak terecht, het gevoel Deze sportvisser in Monnikendam kan het niet laten om zijn hengeltje uit te gooien in een bijt. ?5 (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT, 6 jan. Op een gisteren in „Esplanade" gehouden vergadering van de sectie Opleidingen Kleuterleid sters in het Katholiek Onderwijzers Ver bond ontwikkelde zich een levendige dis cussie over de plaats, die aan „Montes- sori" toekomt bij het kleuteronderwijs en tie opleiding van kleuterleidsters. De heer B. M. Reijnders van het Katholiek Pedagogisch Bureau had in zijn inleiding op deze bijeenkomst ge steld, dat bij de kleuterschool te sterk gelet wordt op zekere historische ge gevens en dat men het kleuteronderwijs te zeer ziet vanuit de tegenstelling Mon- tessori-Fröbel. Er zijn nog vele andere pedagogen en psychologen van naam. die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de ontwikkeling van de kleuterschool. Bovendien is het niet juist zich vast te bijten in welk systeem dan ook; men dient onbevooroordeeld uit te gaan van het belang van het kind. Uit de hierop volgende discussie, waaraan onder meer werd deelgenomen door het E'>rstc Kamerlid, de heer J H. M. Derksen, en door mej. A. Stoll, inspectrice voor de opleiding tot kleu terleidster, bleek, dat vele ouders, die denken, dat de kleuterschool een school is, waar reeds zoveel mogelijk geleerd moet worden, de voorkeur geven aan een Montessori-school. „Montessori" is een soort status-symbool geworden. Dit werkt ook door in de kleuterleidstersop leiding. Men zegt niet: „Mijn dochter wordt kleuterleidster", doch het heet, dat het meisje Montessori-leidster wordt dit hoewel er maar één diploma is. In de Nederlandse onderwijssituatie zou het onjujst zijn als de overheid zich met kwesties van methodiek ging bemoei en; deze zaken moeten vrij blijven, maar het is wel gewenst, dat de buitenwacht een idee krijgt van wat er thans op het gebied van het kleuteronderwijs aan de hand is. De heer Reijnders schonk hieraan in zijn inleiding ook aandacht, daar waar hij te spreken kwam over de weetgierigheidsdrang van het kind. Naar zijn mening is het niet juist in de kleuterschool grote aandacht te schenken aan reken-, schrijf- en lees materiaal. Het is verkeerd wanneer men aan de weetgierigheidsdrang in de kleuterschool op een te hoog niveau gaat voldoen. De intellectuele vorming is maar een facet van de totale vorming van het kind Het ls niet goed wanneer de oudste kleu ters al druk bezig zijn met de intellec tuele kanten van het aanvankelijk-Ieren, terwijl alle kanten van het spelen nog lang niet zijn uitgebuit. Er zijn hoog be gaafde kinderen, die in staat zijn op jon gere leeftijd dan zes jaar te leren lezen enz. en het gaat er niet om deze kinde ren geschikt materiaal te onthouden, maar dit mag geen schade doen aan de totale opvoeding van het kind. In de orthodoxe Montessorischool kan het in tellectuele materiaal zo'n overwicht krij gen dat de keuze van het kind daardoor gericht wordt. Een onderzoek heeft ech ter uitgewezen, dat bij een vrije keuze het lees-, schrijf- en Tekenmateriaal door de kleuters maar heel weinig ge kozen wordt. Juist in onze tijd is het van het groot ste belang, dat de kleuterschool het kind gelegenheid biedt tot spel. De inleider wees in dit verband op de beknotting van de speelmogelijkheden tengevolge van de verstedelijking. In een grote Duitse stad met 39.000 kinderen heeft men in 1960 uitgerekend, dat er zeven maal zoveel parkeerruimte als speel ruimte was. In diezelfde stad bleek een derde van de kinderen thuis geen plaats te hebben, die het zijn speelhoekje kon noemen. Het zijn echter niet alleen ruimtelijke problemen, die het spelen ongunstig be ïnvloeden. De houding van vele volwas senen werkt evenmin gunstig. Men ziet wel in, dat spelen noodzakelijk is voor een gezonde ontwikkeling van het kind, maar verstandelijk inzicht is nog iets anders dan de innerlijke instelling van de opvoeder, waardoor het spelen be vorderd kan worden. De moeilijkheden om een goede plaats te veroveren in de maatschappij, het domineren van de vraag „wat kun je" boven de vraag „wat ben je" voeden eenzijdig de pres tatie- en machtsdrang in de mens. De meeste volwassenen hebben het innerlijk contact met het spel verloren. De technisch-georiënteerde volwassene weet het kind in zijn spel veelal niet tegemoet te komen, Zijn hulp bestaat meestal in het aanbieden van speel goed of geld om speelgoed te kopen en het draalt dan zeer vaak op mecha nisch speelgoed uit. De kleuterschool moet als aanvullend opvoedingsinstituut het kind de mogelijkheid geven te spelen met pedagogisch verantwoord materi aal. De heer Reijnders sprak zich uit voor de vrijheid van het kind met een wel overwogen begeleiding door de leidster. Men heeft er rekening mee te houden, dat het kind van nu anders is ingesteld dan het kind van vroeger. Het aandeel van de bewegingspelen is in een periode van dertig jaar verdubbeld. Bezigheden, die niet meer als spel, maar als het af reageren van driften beschouwd moeten worden, zijn in een halve eeuw van 7 tot 21 procent gestegen. Bij het spel is thans een gebrek aan uithoudingsver mogen en concentratie te zien; als het kind iets maakt, kan het niet gauw ge noeg gaan. Veel kinderen missen de ervaring, dat je zelf iets kunt maken. Het gekochte speelgoed is te technisch en te volmaakt. Om al deze redenen moet de kleuterschool het kind goede speelmogelijkheden bieden, aldus bijdra gend tot zijn sociaal-emotionele ontwik keling. hebben, dat onze landelijke welvaart niet voor hen bedoeld was en is. Zij mo gen weten we komen er straks nog even op terug dat zij niet vergeten worden. Neen, wij dachten, dit overwe gende, op de eerste plaats aan de vele honderden miljoenen afhankelijken in gebieden, die zozeer buiten onze ge zichtskring liggen. Aan de fellah's in Egypte en de paria's in Indië, aan de mijnwerkers in het hooggebergte van Peru en Chili, aan de inheemse olie- slaven in het nabije Oosten. W(j die tot het Westerse cultuurge bied behoren, maken deel uit van de nog geen 20 pet der wereldbevolking, die het in vergelijking met die anderen, rijk tot schatrijk hebben. Ja, ook de al lerarmsten onder ons delen op een of andere wijze in onze gemeenschappelij ke rijkdom. Zo nodig door een beroep op de gemeenschapsinstituten, die we al niet eens meer „armbesturen" dur ven noemen. p deze internationale sociale wan verhouding is de laatste jaren voor en na en op heel wat ver schillende manieren de aandacht gevestigd. En als het op „doen" aan komt, staan wij hier in Nederland ook niet met lege handen. Een deeltje van ons nationale inkomen gaat naar Inter nationale organen en hulpfondsen voor de achtergebleven gebieden; we wil len een speciaal gebied waartegenover we bijzondere morele verplichtingen hebben Nieuw Guinea blijven hel pen, ook als we daar officieel helemaal niet meer zullen zijn; we steunen mis sionarissen, zenden leken-teams en steunen de Internationale Christelijke Vakbeweging. En toch... Onder de vele goede dingen die 1961 ons bracht is er één waarover nog veel te weinig wordt gesproken, n.l. de pau selijke encycliek „Mater et Magistra". Nu is het bij grote sociale encyclieken deze moet zonder twijfel de derde in 70 jaar worden jyenoemd een te con stateren verschijnsel, dat na de publi catie en aanvankelijke commentaren een soort bezinningsstilte intreedt. De „grote" commentaren op Rerum No varum en Quadragesimo Anno ver schenen eerst enkele, gedeeltelijk zelfs vele jaren, na de publicatie zelf. Zelfs nu zijn er nog landen aanwijsbaar, waar de studie over Quadragesimo Anno kennelijk nog moet beginnen. Veel gelukkiger is, dat, zonder op die grote commentaren te wachten, wel door vele mensen en groepen van men sen studie van deze pauselijke stukken werd gemaakt, zodat zü toch reeds in werkten op de levenshouding van velen. Het eerste commentaar vanuit een belangrijke bevolkingsgroep op de en cycliek Mater et Magistra is vorige maand gekomen in de dezerzijds ove rigens reeds eerder besproken redevoe ring van de K.A.B.-voorzitter, de heer Middelhuis. De heer Middelhuis noemde de ency cliek, die handelt „over de recente ont wikkelingen van het maatschappelijk probleem, gezien in het licht van de christelijke leer" de encycliek van de opengelegde wereld. „Opengelegd op de eerste plaats ruimtelijk, doordat de he le wereld duidelijk in het blikveld wordt getrokken en vooral een sterk licht wordt geworpen op de tot voor kort ko loniale delen en de in ontwikkeling ach tergebleven gebieden." ommentaren bedoelen opinie-vor mend in te werken op degene(n) tot wie de commentator zich richt. Maar slechts uiterst zelden wordt een opinie gevormd, doordat men één- of tweemaal iets over het onderwerp hoort. Wij zullen als beschaafde en met enige schoolse kennis toegeruste Neder landers méér moeten doen, dan een enkele keer luisteren naar of lezen over deze nieuwste pauselijke sociale boodschap. We zullen er, individueel of groepsgewijze, zodanige studie van moe ten maken, dat heel onze levenshouding erdoor wordt beïnvloed, dat ons sociale denken niet meer mogelijk is zonder dat dit denken wereld-wijd zal zijn. Nog al te veel leven we in de sfeer van het missiebusje thuis, waarin ge spaard werd voor het „arme Javaantje" of „de vrijkoop van een neger-slaafje". In die sfeer hebben ons missie en zen ding ook veel te lang opgevoerd. We zullen moeten leren zien, dat we in dit opzicht hebben te doen met een wereld omvattend rechtvaardigheidsvraagstuk, naar de oplossing waarvan we streven, zonder het bij-oogmerk, straks beter aan deze gebieden te kunnen verdienen. Dit pleidooi betekent een sterke aan drang op studie- en gespreksgroepen van werknemers en werkgevers, van boeren en middenstanders om „Mater et Magistra" in hun studieprogram op te nemen. Het is geen pleidooi om eventuele on rechtvaardigheidssituaties in ons land te laten voortbestaan. Onverminderd zal '1962 onze aandacht vragen voor een verdere evenwichtige ontwikkeling van onze in zich niet ongezonde maatschap pelijke verhoudingen. De tekenen zjjn gunstig. De zwakste groepen onder ons, de invaliden, de weduwen en wezen, de bejaarden, hebben in de loop van dit jaar allen gunstige wetswijzigingen en-of aanvullingen te verwachten. Zo hoort het ook. Vanuit een armoede-situatie werd nog nooit welvaart gespreid. Maar welvaart verplicht, ervan mee te delen aan hen die tekort komen. (Het verheugt ons bijzonder, een niet onaanzienlijk bedrag te kunnen vermel den als totaal-resultaat van de volko men spontane geste van onze lezers om iets bijeen te brengen voor een bejaar de priester, die geen AOW-pensioen kon krijgen, omdat hij een groot aantal ja ren in het buitenland in de zielzorg had gewerkt. Het was van meet af aan niet onze bedoeling een soort van volledige „ondersteuning" te organiseren. Dat ligt niet op onze weg. Er bestaan in de diverse bisdommen speciale hulp fondsen, waaruit enige tegemoetkoming kan worden verstrekt. Wij hebben niet HAARLEM, 6 jan. Omdat hij wei gerde de naam te noemen van een pas sagier, toen hij in Haarlem een ver keersovertreding beging, werd woensdag een Amsterdamse kapelaan in het Haarlemse huis van bewaring in gijze ling gezet. De gijzeling is geschied op last van de rechtbank, die akkoord is gegaan met een beschikking van de rechter-commissaris. mr. H. J. M. Oo- I, T 1 kart. ue Kapelaan is vanoentend op vrije voeten gesteld omdat de identiteit van de passagier inmiddels is komen vast te staan. Het blijkt een broer van de kapelaan te zijn, die zich gistermiddag telefonisch bij de rechter-commissaris heeft gemeld. De kapelaan beging in september van het vorig jaar een verkeersovertreding toen hij op de door knipperbollen be schermde oversteekplaats ter hoogte van de Hazepaterslaan bijna een be jaarde vrouw aanreed. Een automobi list, die hem later daarop opmerkzaam maakte, kreeg met de passagier de broer dus van de kapelaan woorden. De broer zou hem zelfs in het gezicht hebben geslagen. Daar de automobilist het nummer van de auto van de kape laan had genoteerd, was de politie al heel spoedig op de hoogte van de iden titeit van de kapelaan. Tijdens een ver hoor weigerde deze de naam van zijn passagier te noemen. De zaak werd toen voor instructie in handen van de offi cier van justitie gesteld, hetgeen, tot ge volg had, dat de kapelaan door de rech ter-commissaris werd verhoord. Deze beschikte dat de kapelaan in gijzeling zou worden gezet toen hij halsstarrig bleef weigeren. De rechtbank ging met de beschikking akkoord en beval de gijzeling voor de duur van twaalf da gen. UITHOORN, 5 jan. Gisteren heeft zich in een der tanks op het terrein van de N.V. Chemische industrie Uithoorn (Cindu) aan de Amsteldjjk in Uithoorn een explosie voorgedaan, waardoor de olie, waarmede de tank ten dele gevuld was, in brand geraakte. De brand ging meteen zware rookontwikkeling gepaard die tot ver in de omtrek zichtbaar was. Door de explosie sprong het dak van de tank. Het vuur werd bestreden door de be drijfsbrandweer in samenwerking met de brandweer van Uithoorn. De wand van de brandende tank en de wanden der in de nabijheid staande tanks wer den met veel water natgehouden. Na twintig minuten was men het vuur mees ter. Uit voorzorg was assistentie ge vraagd van de brandweren uit Amstel veen en Aalsmeer, die elk met een auto spuit verschenen, doch niet behoefden „af te leggen". Op het terrein worden nieuwe tanks gebouwd. Toen een lasser bij een daar van, die in de nabijheid staat van de in brand geraakte, zjjn lasvlam aanstak, volgde een explosie. Ir. samenwerking met de rijksbrand- weerinspectie uit Haarlem wordt een onderzoek ingesteld, zo werd van de zijde van de „Cindu" medegedeeld. Twee arbeiders, die aan de nieuwbouw werken, werden licht gewond; één ver stuikte een enkel, de ander hep een snij- wond aan het hoofd op. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 jan. Volgens de mi nisters Korthals en Marijnen had de wateroverlast in het stroomgebied van de Vecht kunnen worden voorkomen in dien tijdig maatregelen waren genomen. In hun antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Schagen (PvdA) voegen de bewindslieden hieraan echter uitdrukkelijk toe, dat hier en in andere gevallen niet kan worden ge sproken van een tekortschieten van de verantwoordelijke organen, „door wie juist maatregelen worden beraamd om in de toekomst wateroverlast uit te sluiten". De schade, zo merken de ministers verder op, die door de wateroverlast van december 1961 in enige over ons land verspreide gebieden (vooral de Gelder se Vallei en de omgeving van Coevor- den) is geleden of vermoedelijke gele den zal worden, is zeer gering. MOSKOU, 6 jan. (Reuter) De Sov jet-Unie heeft gisteren de directe telex- lijn van het persbureau Reuter verbro ken. Deze lijn werd gebruikt om het Russische nieuwrs uit Moskou over te seinen. De lijn was drie maanden ge leden op 16 oktober, in gebruik gesteld. Zij vormde een rechtstreekse verbinding met het nieuwsbureau in Londen, via Helsinki en Scandinavië. meer beoogd dan onze lezers de gele genheid te geven tot een sympathiege- baar in stoffelijke vorm. Belangrijk is echter w'el, dat deze ac tie onder de aandacht is gebracht van minister Veldkamp, die aan onze mede werker persoonlijk de verzekering heeft gegeven, al het mogelijke te zullen doen om op zeer korte termijn voor dit soort van gevallen van zendelingen en missi onarissen een regeling te treffen. In totaal is binnengekomen het niet onaanzienlijke bedrag van f 716,25. Hiervan moeten nog de volgende gif ten worden verantwoord: dr. J. T. f 2,50 en via mevr P.-D.; M. E. f 2,50: H.N. f 10; N.M.J. f 2,50; C.F. f 10; v.d.V.-N. 10; B.B. 2.50; dames M. 3.50; A.B. f 5; B. f 10; P.D. f 1,50; J. v.d.T. f 2,50. Dat de dank van de begiftigde aan allen bijzonder groot is, spreekt van zelf.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5