Sovjet-..circulaire aan Qe Thant Kremlin wil VN-steun voor uitlevering VS zouden VN-resolutie van 1946 negeren Offers m m SCHERPERE ACTIE TEGEN MOND- EN KLAUWZEER Reeds 207 biggen besmet GELUKWENS VOOR ADENAUER Honderdste eigen huis met ,Raymakersbijdrage' or Mansholt ereburger - liiiliii Kamelen op weg Reflecterend materiaal Koffie K R E M E R Thee Delicate taak voor Mikojan „Rechterhand van Hitler' m Bemiddelings- aanbod ontkend In Oost-Indonesië Woensdag alg. mobilisatie Nieuwe AOW- en AWW -bedr a gen Papoea roept op tot verzet tegen de Nederlanders Eeuwenoud privilege Brugse vissers niet meer geldig glBili U'S! It ~s i i Pr® iL. Toch verkennende besprekingen' Merdeka Invasie enige midde! om Nieuw-Guinea te verkrijgen KOOT PIANO'S Australië verplaatst troepen in N.-Guinea Geen verband met crisis Commandant' Dimara ZATERDAG 6 JANUARI 1962 PAGINA 7 NEW-YORK, 6 januari (Rtr„ U.P.I.) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Naties in een brief aan secretaris-generaal Oe Thant verzocht steun te verlenen aan haar pogingen om de uitlevering te verkrijgen van de generaal Adolf Heusinger, voorzitter van het permanente militaire NAVO- comité in Washington. De Sov jet-regering had al eerder aan de V.S. uitlevering gevraagd omdat de generaal zich tijdens de tweede oorlog in de Sovjet-Unie aan oor logsmisdaden zou hebben schuldig gemaakt. Hij was Wehrmacht.- officier onder Hitler. In de brief aan Oe Thant beschuldigt het Kremlin de V.S. ervan, een reso lutie van de Algemene Vergade ring te hebben geschonden waarbij de leden in 1946 instemden met het beginsel van uitlevering van oorlogsmisdadigers. I Philippijnen en N.-Guinea ZIJLWEG 57 - HAARLEM IBACH PiANO'S Geertruida A. Leendertz P. C. J. Ouborg Anastas Mikojan, de sluwe en er varen eerste vice-premier van de Sov jet-Unie hij werd onlangs treffend getekend als een éénmans-samenzwe- ring is op het ogenblik bezig aan een delicate opdracht. Hij moet pro beren nog zoveel mogelijk te redden van de goede verstandhouding, die er heeft bestaan tussen de Sovjet- Unie en de Westafrikaanse staat Guinee. Die verstandhouding is ern stig in gevaar gebracht. Sinds de re gering te Conakry de Russische am bassadeur aldaar, Solod, 16 decem ber jl. op weinig ceremoniële wijze de laan heeft uitgestuurd. De Rus sische diplomaat stond met zijn col lega s netjes in de rij, wachtend op de aankomst van de Nigeriaanse pre mier, toen hij door de chef van het Guinese protocol bij de arm werd ge pakt en weggeleid. De heer Solod heeft onder zijn uitwijzing niet bij zonder geleden. Per slot van rekening is hij een uiterst bekwaam vakman. Als ambassadeur in Cairo is hij de eigenlijke schepper geweest van de Arabische neutraliteit. Hij is het ook, die president Nasser ertoe heeft gebracht grote wapenleveranties uit de landen van het communistische blok te aanvaarden. Solod is nu door de regering in Moskou met opmerke lijke spoed aangesteld tot hoofd van de directie Oost-Afrika van het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken. Intussen kon het verbazing wekken, dat een dergelijk incident zich juist voordeed in Guinée, het enige Afri kaanse,-land, dat in september 1958 weigerde zich aan "N te sluiten bij de BUITENLANDSE Franse Gemeen schap. Er zijn per KRONIEK slot van rekening v J maar weinig Afri- caanse staatslieden, die met zoveel geestdrift hebben ge sproken over de vriendschap, die de Sovjet-Unie en communistisch China voor hen koesteren, als premier Sekou Touré van Guinée. Daar komt nog bij, dat de perspectieven, die zich daar voor het internationale communisme openden, erg rooskleurig leken. Niet helemaal zonder reden verkeren ver scheidene Guinese ministers immers in de mening, dat „Parijs" nog steeds boos is over de negatieve stem, die Guinée heeft uitgebracht en dat het nog steeds zint op wraak. Dat er tus sen Guinée en het communistische blok een innige verstandhouding zou ontstaan, leek voor vele buitenstaan ders zo evident, dat zij Guinée maar vast tot de communistische landen rekenden. Als het incident met Solod één ding heeft aangetoond, dan is het wel dit, dat de regering van Guinée meer ernst maakt met haar „positieve neutrali teitspolitiek" dan velen in het Westen èn in het Oosten dachten. De bete kenis, die de meeste ontwikkelingslan den aan het begrip „positieve neutra liteit" hechten, is deze, dat zij hulp aanvaarden van alle kanten, mits die hulp volstrekt belangeloos en zonder bijbedoelingen wordt verstrekt. Het verlenen van zuiver zakelijke hulp echter is een tijdrovent werk, dat eindeloos veel geduld en vasthoudend heid vergt. Beperkt men zich tot één grandioze openingszet en brengt men vervolgens niet de belangstelling en de moeite op om de partij verder „f te spelen, dan raakt men spoedig on der de verdenking, dat men slechts heeft willen imponeren en propagan- dawinst behalen. Dat is de verden king. die Sekou Touré tegen sommige communistische landen heeft opge vat Afzonderlijke Russen en Tsjechen schijnen verder nog te zijn bezwe ken onder het klimaat van corruptie en wanbeheer. dat op vele plaatsen in Guinée heerst. Bovendien is dan nog de naam van ambassadeur Solod in verband gebracht met de heftige betogingen, die de Guinese onderwij- zers in november op touw hebben ge- Zet om hun looneisen te ondersteunen. Vice-premier Mikojan beweegt zich thans op een terrein vol voetangels en klemmen. Zijn voornaamste conclu sie zou wel eens kunnen zijn, dat het inpalmen van anti-westerse landen in Azië en Afrika meer behendig heid en meer zorg vereist dan in de communistische boeken is voorzien. IV De plaatsvervangende Sovjet-vertegen woordiger bij de V.N., Morozov, die de Russische stap op een persconferentie bekend maakte, zei dat de V.S. op hun gebied „een der verschrikkelijkste fas cistische beulen" herbergen. Hij noem de Heusinger de rechterhand van Hit- Ier. De Sovjet-Unie had de secretaris generaal gevraagd afschriften van de brief aan de delegaties te geven om hen op de hoogte te stellen van wat genoemd werd gedocumenteerde bewij zen van generaal Heusingers misdaden, op grond van buitgemaakt materiaal der As-mogendheden. De V.S. hebben de Sovjet-beschuldi gingen al eerder als propaganda bestem peld. De Russische delegatie vraagt de V.N. niet om in te grijpen, doch ver zoekt Oe Thant het protest als een of ficieel V.N.-document aan alle leden te sturen. Tjjdens de persconferentie wer den 145 pagina's reproducties van Duit se militaire documenten uit de Tweede Wereldoorlog getoond, die naar Morozov verklaarde het bewijs leverden dat Heu singer zich schuldig had gemaakt aan „misdaden gericht tegen de vrede, oor logsmisdaden en misdaden tegen de mensheid". Morozov gaf in bedekte ter men aan dat Rusland mogelijk de As- semblée of een ander lichaam van de wereldorganisatie zou verzoeken om actie te nemen tegen de weigering van de V.S. om Heusinger uit te leveren. „Van de concrete resultaten van het geen wij vandaag hebben ondernomen, zal afhangen welke stappen wij even tueel nog zullen doen," aldus de Rus sische diplomaat. Morozov legde echter De Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft gisteren in Bonn zijn 86-ste verjaardag gevierd. In de kanselarij werd hij volgens traditie gelukgewenst door een weesjongetje, gekleed in het kostuum van een schoorsteenvegertje. V.S, Twee te Los Angeles ver schijnende bladen, de „Los Angeles Examiner" en de ..Los Angeles Mir- zullen worden opgeheven; beide Waden behoren tot het Hearst-concern. Louter afgaande op de rethorische kwaliteiten er van lees ik, de redevoe ringen van president Soe- karno immer met het grootste genoegen. Ook de laatste, die hij in Makassar heeft gehouden, heb ik ge savoureerd. „Als de goden het willen zal West-Irian dit jaar weer bij Indonesië komen." Dat is meteen een voltreffer. En bovendien in hoge mate een taktische zet. Wie zich tot de goden wendt kan Oe Tant en Luns rustig overslaan. „Het Indonesische volk rukt op met de zon, het Nederlandse volk met zijn boter en kaas". Ook dat is een vondst, alhoewel het natuurlijk niet aardig is voor de „Karei Doorman". En ik weet niet of het dezelfde goden als de hierboven genoemde waren, die meteen, daarna „een felle tropische re genbui" deden neerdalen, maar als zij er de hand in hadden, toonden zij daar mee in ieder geval over een aanste kelijk gevoel voor humor te beschik ken. President Soekamo bleek echter niet voor één gat gevangen, althans niet voor één regenbuij en op zijn verzoek sloten de aanwezigen hun paraplu's en deden zjj hun regenkleding af om te laten zien dat zij bereid waren „of fers te brengen". Geen volk ter wereld, dat de geest drift, die de doorweekte duizenden op dat moment doorzinderd moet hebben, beter kan meevoelen dan juist de Ne derlanders. Op het stuk van kaas en boter laten wij ons inderdaad niets wijs maken. Op het stuk van wegge spoeld worden echter nog minder. Geen offer op dat gebied, of hét is door ons reeds gebracht. Als wij god Pluvius eens als derde partij aanzochten? niet uit welke „concrete resultaten" kon den worden verwacht van de circulatie van Zorins brief aan de overige 103 V.N.-leden. MOSKOU, Hoewel het Kremlin gis teren met geen woord repte over een publicatie in het Westduitse geïllustreer de weekblad „Der Stern" die het foto grafische bewijsmateriaal van de com munistische beweringen tegen Generaal Heusinger ontmaskert als een verval sing, blijken de Moskouse autoriteiten toch duidelijk verlegen met deze propa gandistische blunder. 12 december kwam de Russische regering met haar beschul digingen. Tijdens een persconferentie lieten de Russen diezelfde dag foto's verspreiden waarop het platbranden van dorpen door soldaten was afgebeeld, het geen naar hun zeggen, het bewijs vorm de van Heusingers activiteiten in Rus land tijdens de Tweede wereldoorlog. 20 december ontdekte het Westduitse ministerie echter dat deze foto tot in bijzonderheden gelijk was aan die wel ke een jaar tevoren in het eerste deel van de „Geschiedenis van de grootse patriottische oorlog van de Sovjet-Unie" was verschenen met het onderschrift „Japanse soldaten die een Chinees dorp in brand steken" (1932). De Westduitse autoriteiten verklaarden dat de tegen Heusinger ingebrachte beschuldigingen onjuist zijn en dat de foto een verval sing was die bovendien slecht was uit- fevoerd omdat de uniformen van de aarop afgebeelde soldaten niet klopten. De gewraakte foto werd later gepubli ceerd in het Russische legerorgaan „Ro de Ster" met als onderschrift: „deze monsterachtige misdaden werden door een onder bevel van Heusinger staand fascistisch strafonderdeel bedreven". BRUSSEL, 6 jan. (ANP) De Britse ambassade in België heeft het gemeen tebestuur van Brugge officieel medege deeld, dat een eeuwen geleden vereend privilege aan de vissers van de stad niet meer geldig is. Enige tijd geleden heeft een gemeenteraadslid van Brugge voorgesteld als proef een vissersvaar tuig in de Britse territoriale wateren te laten vissen om na te gaan of een des tijds door koning Karei II verleend voor recht nog van krachtl is. De vorst ver leende dit privilege als dank voor de door de stad vereende gastvrij heid, toen hij uit Engeland moest vluchten. Het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken heeft het Brugse ge meentebestuur gewaarschuwd, „dat een dergelijke proefneming wel eens „averechtse gevolgen" zou kunnen hebben voor de Brugse visserijbelan- gen. Niet alle vroede vaderen van Brugge wensen zidh echter bij de Britse uit spraak en de waarschuwing van het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel neer te jeggen. Er zijn nu plan nen om een Brits advocaat op te dragen een uitspraak uit te lokken van een Britse rechter. Maandag zal de heer A. van Rooy, verkoper bij de Kon. Textiel fabrieken J. A. Raymakers en Co., eindelijk met zijn vrouw zijn nieuw gebouwde woning in Mier- lo-Hout kunnen betrekken. Maar hij zal dan meteen een officieel gezel schap inclusief de staatssecretaris van Algemene Zaken moeten ont vangen, want zijn huis is het honderd ste, dat gebouwd is in het kader van de Raymakers-regeiing ter bevorde ring van het eigen woningbezit. Die regeling is tien jaar geleden in het leven geroepen toen de fabriek het predikaat koninklijk kreeg en de directie een ton beschikbaar stelde voor een goed doel. Een personeels commissie besloot na een enquête, het geld te gebruiken voor het stimule ren van het eigen woningbezit en mede dank zij enkele latere donaties en de gekweekte rente is het mogelijk ge weest, honderd keer een bedrag van ongeveer veertienhonderd gulden te geven aan eigen bouwers onder het personeel. In het algemeen werd de Rayma- kersbijdrage toegekend aan bouwers (of kopers) die vijf jaar in dienst wa ren. Het geld werd geleend en in tien jaar kwijtgescholden, waarbij de restrictie werd gemaakt, dat perso neelsleden die binnen vijf jaar weg gingen, het bedrag mesten terugbe talen, en zij die tussen de vijf en de tien jaar het bedrijf verlieten, een ge deelte moestan aflossen. Dankzij de onlangs in werking getreden wet is de bijdrage vrij van belasting. Van de 108 bouwers die van de re geling gebruik hebben gemaakt, zijn er slechts elf binnen de termijn van tien jaar vertrokken. Van de gehuwde mannelijke werknemers heeft 15 pet van de weekloners van de regeling geprofiteerd, veertig procent van de maandsalaristrekkers in de lagere categorieën en vijfentwintig procent van de hogere beambten. De premie bedroeg gemiddeld veertienhonderd gulden, maar varieerde naargelang de bouwkosten, de gezinssamenstel ling en andere factoren. Het bouwend personeel oij Rayma kers krügt overigens niet alleen een bijdrage, maar ook allerlei hulp. Men gaat de financiële consequenties na en de NV staat de bouwers desge wenst terzijde bij besprekingen met architect, aannemers, makelaar etc. Verder helpt zij bij het aanvragen van vergunningen en zorgt ze voor de fi nanciering tijdens de bouw; als de woning klaar is, wordt de schuld ver rekend met de hypotheekgelden. In to taal heeft achttien procent van de ge huwde werkenmers van de regeling geprofiteerd; toen de regeling in 1952 startte, beschikte maar acht procent van de gehuwde werknemers over een eigen woning. Het is de heer Van Rooy met de bouw overigens niet van een "leien dak je gegaan. Hij begon al met het bouw plan in het begin van 1959. Zijn bouw perceel was echter nog bezet met en kele krotten, maar wat veel erger was; er was een bouwverbod opge legd. Het heeft tot eind 1959 geduurd, eer de diverse instanties de bouw toe stonden. In januari 1960 kon de premie worden aangevraagd. Deze werd toege kend in... februari 1961. Toen moest de bouw echter nog worden uitgesteld tot mei, omdat er nog altijd één krot bewoond was. Kort na de aanvang van het werk moest worden gestaakt omdat er geen stenen waren; dat duur de enkele maanden. Halverwege de bouw moest andermaal op stenen wor den gewacht en pas op 10 oktober de trouwdag van de toekomstige be woner ging het dak dicht. Op het ogenblik wordt de laatste hand ge legd. De lange termijn die iet de bouw van een eigen huis gemoeid is, schrikt vele jongeren, die willen gaan bou wen om in hun huis te kunnen trekken by hun huweljjk, van een aanvrage af. De toekomst is al te ongewis en de termijn is te lang. Dat is de groot ste handicap bij de eigen bouwerij, waarvoor hier zo'n grote belangstel ling bestaat. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. Het gemeentebestuur van Hooge- zand-Sappemeer heeft dr. S. L. Mansholt, oud-minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en vice-voorzitter van de commissie der Europese Economische Gemeenschap tot ereburger van de gemeente benoemd en hem de daar aan verbonden ere-medaille in goud met oorkonde verleend voor „zijn uit nemende diensten en nimmer afla tende toewijding jegens de Europese gemeenschap". De heer Mansholt is geboren in Vier huizen, gemeente Ulrum. Burgemeester G. Boekhoven jr. van Hoogezand-Sappemeer heeft de be noeming bekendgemaakt in zijn nieuw jaarsrede. De officiële installatie van dr. Mansholt zal geschieden op zater dagmiddag 24 maart, aan de voor avond van de viering an het eerste lustrum van de ondertekening van het verdrag van Rome, in de aula van de dr. D. Bos-school. De kamelen van het Tilburgse dierenpark beleven vandaag hun jaarlijkse hoogtijdag. In diverse Brabantse plaatsen voeren zij namelijk de Driekoningen binnen, die hun traditionele tocht naar de kerststal komen maken. De dieren tuin beschikt over zes kamelen, die voldoende vertrouwd zijn om deze plechtigheid zonder risico's op te luis teren. Een stel trok vanmiddag door Eindhoven om daarna terug te gaan naar Tilburg, waar de Koningen van avond arriveren. Het andere stel treedt vanavond in Dongen op. Het Tilburgse dierenpark stelt de dieren welwillend ter beschikking. Er wordt alleen een vergoeding ge vraagd voor de begeleiders. De direc tie is de laatste dagen overstroomd met aanvragen om kamelen. Men heeft de stad Heerlen moeten teleur stellen, omdat men de dieren anders niet tijdig terug kon hebben in de Brabantse plaatsen, die nu eenmaal de oudste rechten hebben. Steeds meer zuidelijke gemeenten organi seren de laatste jaren een Driekonin gen-intocht. Het aantal kamelen is echter beperkt. En zelfs als men de dieren zou verhuren, zou het aan schaffen van meer kamelen een on rendabele investering betekenen: morgen staan ze weer renteloos ach ter de hekken. In een blad voor de schooljeugd is onlangs het dragen van reflecte rend materiaal aanbevolen, ter beveiliging van de nachtelijke voetganger. In aansluiting hierop heeft de „Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers" een ernsti ge waarschuwing laten horen tegen een al te groot vertrouwen op veilig heid door dit reflecterend materiaal. Volgens de vereniging is te weinig de nadruk gelegd op het feit, dat dit materiaal niet voor personen finnen de bebouwde kom is bedoèla. '4och slechts voor de buitenwegen. Binnen de bebouwde kom rijdt het verkeer namelijk met stadslichten, zelfs daar waar de openbare verlichting niet aan de eisen voldoet. Het bovengenoemd materiaal reflecteert echter slechts gedimd licht, en grootlicht heeft dus in de stad geen nut. Wanneer men het recflecterend ma teriaal wil dragen moet men er voor zorgen het materiaal zo laag mogelijk en aan alle kanten zichtbaar te dra- fen. Het hoofdbestuur vestigt er uit- rukkelijk de aandacht op, dat men er nooit op mag rekenen, dat men gezien wordt. Ook met reflecterend mate riaal blijft uitkijken geboden! 99 MANILLA, 5 jan. (AFP) - De vice- president van de Philippijnen, Pelaez, heeft met nadruk ontkend, dal de Phi lippijnen zouden hebben aangeboden, als bemiddelaar op te treden in het ge schil tussen Nederland en Indonesië over weste'ük Nieuw-Guinea Uit Den Haag was eerder verno men zoals wij gisteren in een deel van onze oplage meldden dat daar evenals in Djakarta een Philip- pijns bemiddelingsaanbod was ontvam gen. De Nederlandse regering, zo zei toen een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken, zou het aanbod, waarmee zij „met erkente lijkheid had kennisgenomen" bestu deren. Pelaez zeide dat de Nederlandse am bassadeur in de Philippijnen, dr. J. van der Zwaai, hem had gevraagd of de Philippijnen hun „goede diensten" in de regeling van het geschil zouden willen aanbieden. De vice-president, die te. vens minister van buitenlandse zaken is, voegde cr aan toe: „Wii zouden graag als bemiddelaar willen optreden indien nogmaals indien beide nar- tijen er om vragen." Pelaez weigerde commentaar te ge- ven op de rede, die Soekarno donder- d in Makassar heeft gehouden Wel liet hij uitkomen, dat hij mei de Indo nesische ambassadeur, Nazir Pamon- tjak. „verkennende besprekingen" had gevoerd. DJAKARTA, 6 jan. (Reuter) Uit officiële Indonesische bron is gisteren vernomen, dat de goede diensten van een derde partij in het geschil om Nieuw-Guinea welkom zouden zijn „als hiermee de overdracht van het bestuur over West-Irian door Neder land aan Indonesië zou worden be spoedigd." Men wees er echter op, dat een uitnodiging hiertoe van Indo nesië moet uitgaan. DEN HAAG, 6 jan. De minister van Landbouw en Visserij ziet zich genood zaakt het tijdelijke vervoersverbod voor varkens tot 1 februari te handhaven wegens het minder gunstige verloop van de mond- en klauwzeerepidemie. Het vervoersverbod werd 12 december van kracht, in eerste termijn tot 8 janu ari. Dit ministerieel besluit is genomen na een uitvoerige bespreking ten depar- temente van de situatie met het belang hebbende bedrijfsleven. Behoudens het vervoer van varkens, minstens zestig kg zwaar, direct naar de slachtplaats, is dus alle vervoer van varkens en biggen tijdelijk verboden. Een beperkte ontheffing is mogelijk. Aan het vervoersverbod gaat gepaard de sluiting van de varkensmarkten, ter wijl verkopingen, keuringen, tentoon stellingen en dergelijke niet zijn toege laten. Enting van de varkensstapel is niet mogelijk. Ten aanzien van de rundvee stapel is evenwel besloten reeds deze maand te beginnen met de jaarlijkse, verplichte, voorbehoedende enting tegen mond- en klauwzeer, beperkt tot be dreigde gebieden en bedreigde bedrij ven. Normaal geschiedt deze enting van de rundveestapel tussen 1 februari en 15 april. De veeartsenijkundige dienst van het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft moeten vaststellen, dat, ofschoon het vervoersverbod voor varkens tot dusver zeker een ramp heeft voorkomen, het aantal ziekte gevallen niet sterk gedaald is en zelfs neiging tot stijging vertoont. Handhaving van het vervoersver bod zal de onmisbare voorwaarde scheppen om met effectieve bestrij dingsmaatregelen de verdere gevaren voor onze veestapel te keren en uit breiding van economische verliezen mede gezien de export van ons fokvee te beperken. Sinds donderdag, zo wordt nog nader van het ministerie van Landbouw ver nomen, is de Belgische grens voor Ne derlandse varkens, runderen en scha pen, gesloten. Sinds het begin van de epidemie, 31 oktober, zUn in ons land 207 bedrijven besmet. Er zijn 8989 varkens, 695 run deren, 229 schapen en 4 geiten, af komstig van besmette bedrijven afge slacht. Het grootste aantal gevallen van mond- en klauwzeer is geconstateerd in Overijssel, Gelderland en Utrecht. Klei nere aantallen gevallen zijn er in Noord- Brabant, Limburg, Drente, Groningen en Noord-Holland. DJAKARTA, 5 ian. (UPI) Hel hier verschijnende dagblad „Merdeka" heeft in een hoofdartikel verklaard dat Indonesië westelijk Nieuw-Guinea niel zal verkrijgen door middel van onder handelingen. Het blad acht een invasie het enige middel om het betwiste ge bied te veroveren. „De idee om West-Irian door onder handelingen terug te winnen dient ge heel uit onze gedachten te worden ge zet, omdat de geest van het volk en de strijdkrachten er slechts door kan woi den verzwakt," aldus het blad, „het gebruik van geweld door de Nederlan ders om hun bezetting m West Irian te doen voort 'oen. dient oveneens met gebruik van geweld te worden beant woord. TOKIO. 5 jan. (UPI) Radio repu bliek Indonesia heeft vandaag bekend gemaakt dat de Indonesische oorlogsraad voor de Molukken en het gebied dicht bij westelijk Nieuw-Guinea met ingang van woensdag een algemene mobilisatie heeft afgekondigd. De algemene mobilisatie betreft alle mannen en vrouwen in het gebied van 15 tot 45 jaar. De Indonesische luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat het luchtgebied van het oostelijk deel van Indonesië tegenover westelijk Nieuw-Guinea is gesloten voor alle luchtverkeer. Alle reeds verleende vergunningen voor vluchten in dit gebied zijn ingetrokken. Elke overtreding van dit verbod zou krachtig optreden van de Indonesische luchtmacht tot resultaat hebben, zo werd gezegd. De woordvoerder van de Indonesi sche marine, majoor Ambardy, zei gis teren dat Indonesische oorlogsschepen „uitvoerige oefeningen" in Oost-Indo nesië houden en „gereed zijn om aan elke eventualiteit het hoofd te bieden Hn zei dit naar aanleiding van berich ten dat de „Karei Doorman 15 januari een oefenreis in de Westindische en Zuidamerikaanse wateren zal beginnen. President Soekarno beeft gisteren oefeningen van parachutistenbataljons bijgewoond in Parepare, 160 km ten noor den van Makassar. Hij vloog per hefsehroefvhegtuig naar een open plek in het oerwoud, waar de troepen een parade voor hem hielden. Zun ministers, de chefs van staven en buitenlandse am bassadeurs gingen per auto naar Pare pare om zich daar bij de president te voegen. Brigade-generaal Hendramngrat, de Indonesische ambassadeur in Pakistan, vertrok gisteren naar Djakarta voor be sprekingen over westelijk nieuw-Guinea. De ambassadeur is een voormalige com mandant van Oost-Indonesie. Voor zijn vertrek uit Karatsji verklaarde hij dat de Nederlanders tienduizend soldaten en mariniers uitgerust met Amerikaanse wa pens in westelijk Nieuw-Guinea hebben feconcentreerd. Hij zei te verwachten at de Papoea's in opstand zouden ko men als de Indonesische strijdkrachten Nieuw-Guinea binnenrukken „omdat de bevolking in haar hart met ons is." (Advertentie) Ruime keuze in moderne modellen, w.o. de zo vermaarde 4 Or er DEN HAAG, 6 jan. In het staats blad is opgenomen het koninklijk be sluit van 22 december 1961, houdende vaststelling van een algemene maatre- fei van bestuur tot herziening van de edragen der pensioenen ingevolge de algemene ouderdomswet en de algeme ne weduwen- en wezenwet. De nieuwe pensioenbedragen zijn: voor ongehuwden 1182 en voov gehuw den 1872 (thans resp. 1134 en 1794). De nieuwe bedragen ingevolge de A.W.W. worden per 1 december 1961: voor weduwen zonder kinderen, alsme de de tijdelijke weduwenuitkering 1578 (thans ƒ1512), voor weduwen met kin deren 2292 (thans ƒ2196), voor wezen Jonger dan 10 jaar 510 (thans 486J, voor wezen van 10 tot 16 jaar 768 (thans 732) en voor wezen van 16 tot 27 jaar 1002 (thans f 960) oer jaar. 99 CANBERRA, 6 jan. (UPI) Een compagnie van een Australisch regi ment zal worden overgeplaatst van het eiland Manus naar Moem dichtbij We- wak op de noordkust van Nieuw-Guinea. Dit heeft de minister van het leger, John O. Cramer gisteren hier bekendgemaakt. De voorbereidingen cot net vertrek zijn nagenoeg voltooid, aldus Cramer; de compagnie zal begin februari naar het nieuwe hoofdkwartier vertrekken. Een genie-eenheid van het leger heeft het afgelopen jaar gewerkt aan de in richting van de nieuwe kwartieren en aan de aanleg van een landingsbaan voor lichte vliegtuigen in samenwerking met het Australische gouvernement in Nieuw-Guinea. Tot de inrichting van het legerkamp in Moem is enkele jaren geleden be sloten, aldus Cramer, en er is geen verband met de huidige crisis rond om westelijk Nieuw-Gumea. CANBERRA, 6 jan. (UPI) Het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt een onderzoek in Djakarta in naar aanleiding van de berichten dat het luchtruim boven het oostelijk deel van Indonesië voor de buitenlandse luchtvaart is gesloten, met uitzondering van een luchtcorridor. Het ministerie is hiertoe overgegaan omdat de route naar Manilla van de Australische luchtvaartmaatschappij. Qantas, door het Indonesische verbod zal moeten worden gewijzigd. DJAKARTA, 6 jan. (UPI) De Pa poea J. A. Dimara, van wie men aan neemt dat hij spoedig zal worden be noemd tot commandant van he „strijd toneel West-Irian" heeft ven beroep ge daan op de bewoners van Nederlands Nieuw-Guinea, een verzetsactie tegen het Nederlandse bestuur tc beginnen. Dimara deed zijn oproep via de radio zender Makassar in zijn eigen Papoea- taal. Hij drong er bij de bewoners van Nieuw-Guinea op aan de Nederlanders in geen enkel opzicht te helpen en ac tief verzet te plegen indien zü zouden worden gedwongen zich in het oerwoud terug te trekken. Oe Papoea, die be weert uit Nieuw-Guinea te zijn verban nen vanwege zijn pro-Indonesische ac tiviteiten, zei ervan overtuigd te zijn dat „West-Irian dit jaar nog deel van Indonesië zal worden". De bevolking, aldus Dimara, zal dan de volgende In donesische onafhankelijkheidsdag (17 augustus) in een „atmosfeer van vrij. heid" meevieren. TOKIO, 6 jan. (UPI) Het bureau van Afrikaanse en Aziatische auteurs heeft naar alle nationale organisaties van schrijvers in „alle betrokken lan den" een oproep voor steun aan in In donesische zaak betreffende Nederlands Nieuw-Guinea doen uitgaan, aldus een bericht van radio „Republiek Indonesia" „Het verzoek is uitgegaan na een vergadering van het bureau enkele da gen voor het einde van 1961" aldus het bericht. FRANKRIJK, Tijdens de jaarwis seling hebben 1.420 verkeersongelukken in Frankrijk het leven geëist van 83 mensen, zo is gisteren door de Parjjse politie bekendgemaakt. De politiefunc tionarissen zeiden voorts dat 2.069 men sen werden gewond. VROUWENARTS MAANDAG 8 JANUARI GEEN SPREEKUUR n het Diacones senhuis e ioslaan 9. OOGARTS MAANDAG 8 JANUARI GEEN SPREEKUUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7