Stichting Bescherming Duinlandschap Bij G.S. in beroep tegen uit breiding Zandvoort-zuid Lagere koersen BELANGWEKKENDE VOORSTELLING VAN „VOOR DE GROTE MUUR" VAN DORST De treinramp bij Woerden Krijgt reddingsbrigade nieuwe vletten Hembrug weer aangevaren Ontslag van rij-instructeur Nationale ramp Ernstigste ramp in historie N.S. Twee éénacters van toneelgroep THEATER Eénacter Van TsjechoV als mosterd na de maaltijd MAANDAG 8 JANUARI 1962 PAGINA 3 Haarlem e.o. Films Toneel Diversen Auto over de kop op westelijke randweg Oliebrand in automatiek Strandschap Zandvoort Damcompetitie Inbraken in Haarlem Expositie Rechtzetting HAARLEM, 8 jan. De toneel groep Theater heeft het zich dit jaar niet gemakkelijk gemaakt voor wat zijn nieuwjaarspremière betreft. Men heeft „Voor de grote muur" (Grosze Schmahrede an der Stadtmauer) ge kozen, een chinoiserie van de jonge Duitse toneelschrijver Tankred Dorst. Het is een betrekkelijk kort stuk, en nademaal de traditie wil dat de nieuwjaarspremière met iets luchtigs wordt afgesloten, heeft Theater na de pauze de kluchtige eenacter „De bruiloft" van Anton Tsjechov ge speeld. De combinatie van beide een- acters deed op deze willekeurige zon dagavond wel bijzonder vreemd aan. Wat mij betreft, had men het wel bij het eerste stuk mogen laten. The ater heeft daarmee opnieuw getrouw beantwoord aan zijn traditie; be langrijk toneel te brengen en te laten zien wat er ook in onze tijd op toneel gebied te koop is, waar dan ook. Tankred Dorst is nu 36 jaar oud. Hij heeft zich bezig gehouden met de we „De Bruiloft" J.W.v.d.V. ■iÊfk éIèpp' -«r Om half een waren al 51 doden geborgen. Over het aantal gewon den, oorspronkelijk geschat op vijftig, valt niets met zekerheid te zeggen. Aanwinsten katholieke leeszaal Haarlem HAARLEM, 8 jan. De „Stichting Bescherming Duinlandschap" te Zand- voort en een aantal particulieren heb ben bij Gedeputeerde Staten van Noord- Holland beroep ingesteld tegen het be sluit van de Zandvoortse gemeenteraad tot vaststelling van het uitbreidings plan-Zuid. De bezwaren richten zich tegen het naar de mening der appel lanten zonder dringende redenen egaliseren en bebouwen van een grote strook onvervangbaar en uniek natuur schoon, nadat in vorige jaren reeds een nog groter duinterrein in „Zuid" aan de eisen van de woningbouw is opgeofferd. Hierdoor gaat naar hun mening het enige vrjj toegankelijk duingebied in Zandvoort-Zuid verloren. Er wordt nog op gewezen, dat dit de noodzakelijke wijk plaats is voor zeer jonge kinderen in dat deel der gemeente, voor wie ver blijf aan het strand medisch ongewenst wordt geacht. Het argument van burgemeester en wethouders dat de plaatselijke woning nood de uitvoering van dit plan nood zakelijk maakt, achten adressanten on waarachtig, daar de werkelijk bestaan de woningnood volledig kan worden ge lenigd door woningbouw in het plan- Noorderduinweg en de braakliggende AMSTERDAM, 8 jan. Vaochtend omstreeks negen uur is het Duitse mo torschip Nesshorn, groot 500 b.r.t., dat van IJmuiden op weg was naar Amster dam, in het Noordzeekanaal tegen de Hembrug aangedreven. Het schip voer met het oog op de dichte mist en een zicht van ongeveer vijftig meter met zeer geringe snelheid. Het botste tegen de zuidpijler van de Hembrug. Hoewel vlak na de aanvaring nog niet kon worden nagegaan of schip en brug schade hadden opgelopen, neemt men voorshands aan dat deze slechts zeer gering of zelfs nihil zal zijn. De brug bleef na het gebeurde normaal functioneren, het schip heeft ligplaats genomen in de Coenhaven. CINEMA PALACE: De dolle Generaal, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Eén pyjama voor twee, (3e week) 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: In de avondvoorstellingen „Terreur van de rode draak", str. volw. In de matinees ..The lord, the lady and the butler", alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Heldencommando, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Pa krijgt de klappen, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: t/m do.: Destry, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO. 3e week: Het onbekende Amerika, 18 jaari 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: „Ben-Hur" alle leeft. 7.30 uur. Maandag 8 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Amsterdams Volkstoneel „Op Hoop van Zegen In de hoofdrollen: Beppie NooR sr., Beppie Nooij. jr., André van Dijk en Willy Zuidema. Maandag 8 januari Op 12 plaatsen in Haarlem: Kerstboom verbrandingen AMSTERDAM, 8 jan. De flauwe Stemming waarin Wallstreet vrijdag verkeerde, heeft vandaag een flinke koersdruk op onze markt uitgeoefend. De stemming was overigens ongeani meerd. Het lagere Amerikaanse koerspeil werd voor Royal Dutch en Unilever overgenomen, maar van een uitbreiding van het aanbod viel niets te bespeuren. Daartegenover ontwikkelde zich ook geen vraag. Van de buitenlandse Euro pese beurzen ging geen stimulerende werking uit. De Duitse markten waren flauw. Unilever leed onder de internationale fondsen het grootste verlies. Met een koers van 117,80 bleef dit fonds bij de opening van de markt ƒ5,onder de slotprijs van vrijdag. In procenten van de nominale waarde gerekend komt dit neer op een verlies van 25 pnt. Kon. Petroleum moest 1,60 ofwel 8 pnt. .prijsgeven. Verder zijn Hoogovens met 18 pnt. gedaald terwijl Philips 11 pnt. lager noteerde en AKU 6 pnt. Ook de scheepv.afdeling toonde een zwakke hou ding. Holland Amerika Lijn, Kon. Boot, v. Nievelt en Scheepv. Unie noteerden bij de opening van de beurs 2 a 3 pnt. onder het vorig niveau. In de cultuur sector is Amst. Rubber een paar punten achteruit gelopen maar HVA was slechts fractioneel lager. Deli Mij. daalde met ƒ1,20. KLM werd y, gld. hoger geadvi seerd. De staatsfondsenmarkt was nau welijks prijshoudend. VA Ned. 1960 X 414 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.VA. A.K.U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford v. Gelder Hoogovens MüUer Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez. Onliever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch Pi. K.LJH. Kon. Ned. Stoomb. Mi) KPJd. Stoomv. Mi]. NederL v. Nievelt V. Ommeren Kott. Lloyd. Ned .Scheepvaart ünle Interunie Robeco Ünitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2Va Amsterdam '56 Sff Amsterdam '56 J% A'dam '56111 Amsterdam '59 R'dam '87 Heyn KI. obL Vorig Slot 102% 101% 100 108% 352 115 131% 396% 304 148 771% 460% 572 991% 182.70 285% 494% 574% 124.50 152% 61.50 194 150% 194 154% 342 151 154% 140 124 82% 89% 93% 124% opening 8/1 99H 93% 113 131% 890 147 755 981 177.80 123 150 139% 161 152% 842 151 grond tussen de Zeestraat en het cir cuit. Men veronderstelt dan ook bij het gemeentebestuur een lokaal chauvi nisme, dat om een „grote" gemeente roept, in plaats van te streven naar een aantrekkelijke badplaats die door haar uitrusting in staat is haar functie van recreatieoord naar behoren te ver vullen. Men kant zich voorts tegen de ver spilling van grond doordat voor de rand weg een strook terrein van niet min der dan 95 meter breedte is gereser veerd. Deze weg zal het grootste deel van het jaar weinig gebruikt worden. Ook wordt nog geprotesteerd tegen het voornemen om enige vrij hoge duintop pen tussen Tolweg en H. Molenaar straat „zonder scrupules" plaats te la ten maken voor vier flatgebouwen; ho ge bouwsels die het landschappelijk ka rakter van Zandvoort-Zuid op grove wij ze zullen aantasten. HAARLEM, 8 jan. Zaterdagavond omstreeks kwart over acht sloeg op de westelijke randweg ter, hoogte van de Zijlweg na een slippartij, wegens de gladheid van de weg, een auto over de kop. De wagen, die bestuurd werd door een 57-jarige oliestooktedhnious uit Haarlem, kwam in de wegberm terecht. Hoewel de bestuurder geen letsel opliep klaagde de echtgenote van de techniecus over pijn in de borst. Door een passerende auto kon zij naar haar woning worden vervoerd. De over de kop geslagen wagen werd zwaar be schadigd en moest worden weggesleept. HAARLEM, 8 jan. Zondagmorgen omstreeks elf uur bemerkte een auto matiekeigenaar aan de Kruisstraat, dat zijn electrisch frituurfomuis in brand stond. Hoewel de brand vrij spoe dig met poeder geblust kon worden, zijn er veel automatiek-waren verlo ren gegaan. Ook zijn door de grote hitte drie draadglasruiten gesprongen en werden de muren van de keuken zwart geblakerd. De grootte van de schade is nog niet bekend. Een klein uur voordat de brand uit brak was de eigenaar, na de olie in 'het fornuis te hebben aangestoken, naar de boven de automatiek gelegen woon ruimte gegaan. Door oververhitting moet de olie waarschijnlijk hebben vlamgevat. De brand ging gepaard met een sterke rookontwikkeling. ZANDVOORT, 8 jan. In het ver slag over 1961 van het strandschap Zandvoort wordt vermeld dat het strandseizoen zich kenmerkte door on stabiel weer. Het bezoek aan het strand werd daardoor afgeremd. Slechts twee zondagen (25 juni en 2 juli) m,et „top- bezoek" konden worden geregistreerd. In de zomer van 1961 verdronken in de zee te Zandvoort vier personen (allen buitenlanders), terwijl enkele tientallen baders en zwemmers door het doortas tend optreden van de politie en de vrij willigers van de reddingsbrigade van een verdrinkingsdood konden worden gered. Het seizoen-rapport van de red dingsbrigade spreekt van 30 reddingen (3 Nederlanders en 27 buitenlanders). In de politiepost Rotonde werden 3500 verdwaalde kinderen binnengebracht; de politie verleende 650 maal eerste hulp bij ongelukken. Het strandschaps- bestuur brengt dank aan de reddings brigade en het politiepersoneel. Voor de reddingsbrigade zal deze lof ver moedelijk gepaard gaan met een sym pathieke geste; de brigade heeft twee reddingsvletten nodig met motoren ter wijl de motor van een der gebruikte vletten moet worden vernieuwd. Het strandschapSbestuur heeft aan de ge meentebesturen van Amsterdam, Haar lem en Zandvoort (die de kosten van het strandschap betalen) gevraagd wat zij denken van het plan om uit de kas van het strandschap 7420 aan de red dingsbrigade uit te keren, zijnde de ge raamde kosten van de aanschaffing der vletten en motoren. HAARLEM, 8 jan. Terwijl de reser vehoofdklasse de afgelopen weken vrij af had heeft de tweede klas een volle dige ronde afgewerkt en is nu flink ge vorderd. Bijzonder prettig is dat het programma dit jaar zo regelmatig verloopt en er geen achterstanden zijn. Zowel voor de leider als voor de deelnemers is het steeds van belang dat de situatie over zichtelijk is, hetgeen niet mogelijk is als er clubs zijn met achterstanden van 2 of 3 wedstrijden. De grote strijd tussen K.N.C. en Zand voort is geëindigd in een forse overwin ning voor K.N.C. dat daarmede een ge vaarlijke concurrent van zich afschudde K.N.C. heeft uit de resterende twee wed strijden aan twee punten genoeg om de kampioensvlag te kunnen heisen; Zand voort zal de inspiraties een jaartje moe ten bewaren. Tegelijk met het treffen tussen kampioenscandidaten vond ook de strijd plaats tussen de gegadigden voor de onderste plaats V.K.D. II en Het Oosten II. De „Wijzen" uit het Oosten bleken de sterksten te zijn waardoor de V.K.D.-ers hekkesluiters zijn gewor den. De overige uitslagen luiden: H.D.C. IV- St. Bavo II 8-12; Sportief li-Santpoort II 8-12. De stand is nu geworden: K.N.C. 5-10 72-28; Zandvoort 5-7 56-44; St. Bavo II 5-6 55-45; Santpoort II 5-5 49-51; Spor tief II 5-5 48-52; H.D.C. IV 5-5 45-55; Het Oosten II 5-2 49-51; V.K.D. II 5-0 26-74. HAARLEM, 8 jan. Toen een win kelier uit de Schreveliusstraat vannacht omstreeks kwart over twaalf na de hele dag weg geweest te zijn thuis kwam, be merkte hij dat er in zijn woning was in gebroken. Een ruitje van de serre aan de achterkant van de woning was inge drukt en binnen was het een grote ra vage. Toch vermist de winkellier op en kele snuisterijen van weinig waarde en een geldbedrag van een gulden vijfen enzeventig na niets. Zondagmiddag deed de eigenaar van kopergieterij in de Rusterburgerlaan bij de politie aangifte, dat er de avond te voren in zijn gieterij ingebroken was. Hij was zaterdagavond weggeweest en vond bjj thuiskomst de deur geforceerd. Ter waarde van ruim zeshonderd gulden is er aan mallen gietmodellen meege nomen. HAARLEM, 8 jan. In Kunstzaal Magdalene Sothman, N.Z. Voorburgwal 284 in Amsterdam exposeert de Haar lemse schilder J. Ploos van Amstel. De tentoonstelling is geopend van 13 ja nuari tot 4 februari, 10-5 uur. Zon dags gesloten. De tentoonstelling wordt zaterdag 13 januari om 4 uur 's mid dags geopend door Gabriël Smit. HAARLEM, 8 jan. In een bericht in onze editie van 6 januari over de be stemming van de kabelloods van het P.E.N. in Zandvoort en over de liqui datie van het Kennemer Rijcentrum werd o.m. medegedeeld, dat de Haar lemse rij-mstructeur B. (die zou worden belast met de instructie van de leden van het Kennemer Rijcentrum) zjjn fi nanciële verplichtingen verre zou heb ben onderschat en dat hij tevens mal versaties zou hebben gepleegd. Op die gronden zou hjj op staande voet ontsla gen zijn als instructeur-bedrijfsleider van de rijvereniging, welke zich eer lang in de P.E.N.-loods wilde vestigen. Naar ons thans blijkt zqn onze mede- delingfen omtrent de rij-instructeur, met name voor wat de beweerde malversa ties betreft, onjuist geweest. Zijn ont slag heeft op andere gronden plaats ge had. Deze gronden lagen in de persoon lijke sfeer en hadden voornamelijk be trekking op de verhouding tussen de be doelde rq-instructeur en de voorzitter van de vereniging welke het Kennemer Rijcentrum te Zandvoort wilde voortzet ten. BOURGIGNON Het „College Bour- gignon", een te Haarlem gevestigd ge nootschap met als ideëel doel het ver kennen van zoveel mogelijk facetten van de Franse wijncultuur, zal maan dag 15 januari de heer S. P. Onnes, voorzitter van de propagandacommissie van de Stichting Wijnpropaganda, instal leren als erelid met de titel „Paladin du Collége Bourgignon". Ter gelegen heid daarvan zal een bijzondere zitting worden gehouden. :v> Annet Nieuwenhuyzen en Guus Verstraete in Voor de grote muur". tenschappelijke kant van het toneel, met poppenspelen en met toneelschrij ven. In dit verband werd zijn naam voor het eerst genoemd, toen hij voor zijn komedie „Mensen in de herfst" de toneelprijs van Mannheim kreeg. Daar na schreef hij nog enkele kortere stuk ken en op 27 september van het vorige jaar werd in Lübeck de première ge geven van zijn „Grosze Schmührede". In vroegere stukken toonde hij zich een nogal trouw volgeling van Giraudoux. In „Voor de grote muur" is hij de weg opgegaan, die Bert Brecht heeft gewezen. Hij voert een volksvrouw ten tonele, die voor een grauwe stadsmuur in het middeleeuwse China, haar man van de keizer komt terug eisen. De man is soldaat. De keizer toont zich goedge zind. De vrouw mag haar man terug hebben, als zij hem zelf onder de uni forme soldaten herkent. Haar ogen wor den verblind door het in de helmen weerkaatsende zonlicht. Zij wijst een der manschappen aan, maar nu moe ten zij en de man bewijzen dat zij vier jaar lang getrouwd zijn geweest. Zij spelen een spel om het bewijs te leveren. De vrouw slooft zich uit in list en bedrog om haar bezit de man terug te krijgen. Maar de man zelf keert zich tenslotte van haar af, ver kiest zelfs de dood hoven het leven met de vrouw. Wat wil Dorst? Komt hij een bood schap brengen? Nee, hij vertelt over de onoverkomelijke muur die hij ziet tussen dè man en dè vrouw, over hun onverenigbaarheid. Hij getuigt door te vertellen en is dat niet een van de eer ste dingen, die men van een toneel schrijver verwacht? Zelf heeft Dorst ge zegd, dat het hem op de eerste plaats erom te doen is theater te maken. Daar toe heeft hij rondgezien hoe vroeger en hoe elders theater werd gemaakt: met spel in spel, met pantomine met geheimzinnige stemmen etc. Men kan in „Voor de grote muur" constateren, dat hij dat buitengemeen knap doet en dat hij er aangrijpende effecten mee bereikt. Dorst behoort tot de jongere auteurs van onze tijd, die in navolging van Ionesco de weg terug gevonden heeft naar het komedie spelen. Coen Flink heeft de voorstelling bij Theater geregisseerd. Ik geloof, dat het als zodanig zijn debuut was. Een uit stekend debuut. Het stuk met zijn fel le kreten, zijn veruiterlijkt spel, lag hem bijzonder. Maar hij heeft toch kans gezien om de intentie van de schrijver op huiveringwekkende wijze voelbaar te maken. Johan Greter had het vol doende suggestieve maar nauwelijks onheilspellende decor ontworpen. Van Anty Westerling, de voortreffelijke dra maturge van Theater, was de bijtende, krachtige vertaling. De voorstelling is deze voortreffelijke prestatie kunnen worden door het uit stekende spel van Annet Nieuwenhuy zen als de vrouw. Deze jonge actrice heeft voor deze rol lang niet alles mee. Op de eerste plaats al niet haar scho ling in beheerst, teruggehouden spel bij de Haagsche Comedie. Haar gezicht heeft niet de onmiddellijk aansprekende beweeglijkheid van een volksvrouw. Niettemin heeft zij kans gezien de vrouw in dit stuk tot expressie te bren gen in haar talloze gestalten: als de ge tergde, de hatende, de wrede, de egois- tergde, de begerende, de suwe, de lis tige, verbetene en vooral: de heersen de. Dat zij er niet in slaagde tot op het laatste moment van deze zeer zwa re rol die barre bezetenheid vol te hou den, zodat ze tenslotte haar toevlucht moest nemen tot vakmatigheden, zij haar gemakkelijk vergeven. Het was een voortreffelijke prestatie. Naast haar stond Bernard Droog als de door haar uitgekozen soldaat, passief, dansend naar haar pijpen, maar toch voldoende mannelijk om tenslotte zich van haar te kunnen afwenden. Guus eVrstraete en Hans Culeman speelden de beide offi cieren, hard, wreed en zielloos als vereist. Een voortreffelijke voorstelling. Tsjechov's Bruiloft na de pauze was een soort koude douche. Op de eerste plaats al het stuk zelf, dat men nooit ontdekt zou hebben als Tsjechov er niet zijn naam onder had gezet. Het is een onbenullige klucht uit 1881, dus nog van voor het eigenlijke toneelwerk van de Russische meester. Kennelijk bedoeld voor bruiloften en partijen. Natuurlijk: hij toont zich de meester in het sfeer tekenen en het opzetten van typen. Hier: een burgerbruiloft in een feest- zaaltje zoals Tsjechov dat in zijn Moskouse tijd boven zijn eigen kamer tje had. Veel geharrewar om niets, uit wisselen van vrijheden en venijnigheden en tot slot een gehuurde generaal ter verhoging van de standing. Men moet zoiets nemen voor wat het wil zijn: een kluchtig divertissement. Het moet gezegd worden, dat Elise Hoo- mans als regisseuse er vaardig aan heeft gewerkt. Ze liet Albert Mol een dans instuderen en Harry Wich het heerlijke decor en de smakelijke cos- tuums tekenen. Ilena Melita studeerde een Russisch lied in. De voortreffelijke vertaling van Charles B. Timmer werd gebruikt. Gerard Hartkamp excelleer de als de overtollig wordende generaal en er waren grappige typeringen te zien van Eric Schneider die het eigen lijk wat al te serieus nam Elly van Stekelenburg, Tine de Vries en Bern- hard Droog. Het was dus best plezie rig, maar het viel slecht na het be langwekkende stuk vóór de pauze. Een onbeschrijfelijk toneel. Prachtige rijtuigen werden versplinterdstaal verwrongen en overal doden en gewonden. .y^v-V-vyc-xx.yrvV' Burgers aan het werk in een warwinkel vanstaaiwaaruit voortdurend kreten om hulp opklonken. i Een van de slachtoffers wordt uit de chaos weggedragen. (Vervolg van pag. 1) De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, en diens staatssecretaris, de heer E. G. Stijkel, hebben zich eveneens naar de plaats van het ongeval begeven. Later kwam ook de minister van Bin nenlandse Zaken, de heer Toxopeus, die in Utrecht in de nationale commando post van de B.B, het nieuws vernam op het terrein van de ramp aan. Ir. F. Boomstra, de secretaris van de spoorwegongevallenraad is ook ter plaat se. Volgens de laatste berichten schijnt de coördinatie bij de hulpverlening te wensen over te laten. Voor de Neder landse Spoorwegen is het tot dusverre een raadsel hoe het ongeluk heeft kun nen gebeuren. Ir. Lohman verklaarde, dat juist by mist de lichtseinen goed zichtbaar zijn. De trein Leeuwarden-Utrecht-Rotterdam reed met een snelheid van 120 kilometer. Blijkens de stand van het NX-tableau in Woerden op het moment van het on geluk, 9.19 uur, is deze trein, die enkele minuten vertraging had, door een rood licht gereden. De andere trein had vol gens de heer Lohman een snelheid van zestig kilometer, omdat hij door de wis sels moest. Om kwart over twaalf slaagde men er in een nog in leven zijnde reiziger uit de torenhoge massa verwrongen staal te halen. Het was een officier van de land macht, die meer dan drie uur bekneld heeft gezeten en een hartaanval kreeg. De heer Dekker, een confectiefabri- kant uit Groningen, die in de trein zat, op weg naar Rotterdam, om daar in het ziekenhuis een collega te bezoeken, vertelde ons, dat hij in het laatste rij tuig zat van de vernielde wagens. Te genover hem was -en 14-jarig meisje geheel onder de kussens beklemd ge raakt. Angstig en wanhopig schreide zij: „Ik wil niet dood." De heer Dekker stelde haar gerust enz ei: „Geef me maar een hand. Je mag van geluk spreken dat je ingesloten ,zit." Na een uur was zij bevrijd. Zij zat aan de andere kant van het rijtuig. Vlak nabij zat een andere passagier, wiens schouder was ingedrukt De heer Dek ker verklaarde ons nog, gevoeld te heb ben dat er geremd werd. Kort daarna, aldus zei hij, was het net of de hele wereld verging. Tussen twee spijlen heb ik met een medepassagier kunnen door kruipen en heelhuids konden wij de trein verlaten. Ook de V.A.R.A. heeft na de nieuws uitzending van twaalf uur het program ma aangepast. Uit het middagprogram ma zijn een aantal onderdelen komen te vervallen, zo deelde de VARA mede. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Nederland is getroffen door de zwaarste spoorwegramp in zijn ge schiedenis. De spoorwegen zijn lang gespaard geweest voor rampen van deze omvang, die gelukkig slechts zelden voorkomen. Maar alle mensen werk kent zijn zwakke plekken en een nog onbekende oorzaak heeft thans rampzalige gevolgen gehad. Met grote geslagenheid neemt ons land kennis van de afschuwelijke bijzonderheden van het ongeluk bij Woerden. Ons mededogen gaat uit naar de slachtoffers en de nabestaan den, die zo onverwacht door deze na tionale ramp zijn getroffen, welke herinnert aan de ramp van Weesp in 1918 en haar in aantal slachtof fers nog overtreft (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 8 jan. De treinramp van vandaag is de zwaarste die ooit de Nederlandse spoorwegen heeft getroffen. Tot nu toe was het ernstigste treinon geluk dat van 13 september 1918. Toen verloren 41 personen het leven by een treinontsporing op een door hevige re genval verzakte dijk bij Weesp; van de veie tientallen gewonden bezweek later nog een aantal aan de gevolgen. Bij Woerden deden zich eerder, in 1936 en 1960, ernstige treinongelukken voor; in beide gevallen werden twee personen gedood. In totaal zijn sinds 1913, het do dencijfer van vandaag niet meegerekend, ruim tachtig personen in ons land bij spoorwegongelukken om het leven ge komen. In 1913 verloor een vijftal reizigers het leven bij een treinontsporing te Oran jekanaal. Dertien jaar later eiste een spoorwegongeval te D e V i n k bij Leiden vier levens. Zes doden waren te betreu ren toen in 1954 bij Eist een trein door een verkeerde wisselstand ontspoorde. Vier jaar geleden kwam bij W o e n s e 1 een over een verkeerd spoor geleide stoptrein in botsing met een sneltrein; vijf reizigers en twee leden van het N.S.- personeel werden toen gedood. HAARLEM, 8 jan. De Katholieke leeszaal in Haarlem heeft haar boeken bezit uitgebreid met de volgende romans Barlow: De patriotten. Boulle: In gehei me dienst. Bruce: Vijf jongens voor Sin gapore. Co sari: Kinderen en minnaars. Costain: De gesel Gods. Gruhl: Vijf dode dametjes. Katoha: Nacht der ontmas kering. Koolhaas: Weg met de vlinders. Maass: Een vrouw staat terecht. Mu- lisch: Chantage op het leven. Letterkunde: Bomans: Noten kraken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3