Overheidspersoneel krijgt voorschot van vier procent Ouder-Amstel wil NIET in ,Bijlmermeer" E.E.G. ministerraad boekt kleine vooruitgang Ernstige kritiek op landbouw en prijspolitiek van regering Vijf tienjarenplan voor Breda l.W.S. gaat afzetbevordering voor wol intensiveren DE PENRUAN MOORD Over twee weken nota aan Kamer Kinderen verdwe nen in België Communistische actie in Laos? „Beperkingen een gevaar voor het luchtverkeer" Eerste tegenslag voor minister Kamer herdenkt doden Spoorwegverkeer weer normaal Duitsland halsstarrig t.a.v. tuinbouw Voorzitter Produktschap Zuivel O.m. bouw van schouwburg en gemeentehuis Shell-films in vertoning WOENSDAG 10 JANUARI 1962 !»AGINA 2 Vier gevallen in enkele weken K.L.M. en de V.S. VP Pompbediende wilde band niet plakken Met klant naar ziekenhuis NederlandSpanje Gesprek over sociale verzekering begonnen Topbezoek aan het Stedelijk Museum Farben Bayer emitteert 100 min DM Voorkeursrecht 1:8; weer 18 pet dividend Zeeman veroorzaakt brand in woning Jury kunstenaarsverzet Pierre Janssen en Theo Swagemakers treden uit Mond- en klauwzeer breidt zich uit Zomerhuisje beklad met hakenkruizen Beeld gestolen Eigenaar „Teleservice" aangeklaagd N.A.V.O. beledigd COLEA SERBAN Zuivelinindustrie behoeft meer afzet In Maastricht Burgemeester houdt Atlantisch gerichte nieuwjaarsrede Research coördineren en versnellen PAUL VLAANDEREN DEN HAAG, 9 jan. De regering wil haar standpunt over de salarismaat regelen voor het overheidspersoneel aan de Tweede Kamer meedelen in een nadere nota op de memorie van ant woord op het hoofdstuk over Binnen landse Zaken van de rijksbegroting. De ze nota kan over veertien dagen wor den tegemoet gezien. Dit is vanmorgen van de zijde van het departement van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Het begrotingshoofdstuk zal in be handeling komen 27 en 23 februari. De voorgenomen salarisverbeteringen kunnen daarom eerst tot uitdrukking komen bij de over april te betalen sa larissen. Wel zullen de ambtenaren binnen de kortst mogelijke termijn een voorschot ontvangen van vier procent op de salarisverbetering over het eerste kwartaal van dit jaar. Het standpunt van de regering zoals dat in de nota tot uitdrukking zal ko- me;., word vooraf aan de centrale com missie voor georganiseerd overleg mee gedeeld. Blijkens deze mededeling, zo tekent onze parlementaire redacteur hierbij nog aan, heeft de regering na het mis lukken van het georganiseerd overleg geen gebruik willen maken van haar grondwettelijk recht, de regeling die zij had voorgesteld en die zij als het ma ximum beschouwt waartoe zij kan gaan, nu zonder meer uit te voeren. Zij zou de bevoegdheid hebben dit besluit op te leggen, maar zij maakt kennelijk een buiging voor de Staten-Generaal, die door deze voorschotregeling hun budget recht volledig zullen kunnen uitoefenen. Een voorschotregeling is niet meer BRUSSEL, 9 jan. (ANP) De Bel gische politie heeft een grondig onder zoek ingesteld naar de verdwijning van drie jonge meisjes en een jongen, die de laatste weken zonder een spoor achter te laten uit de ouderlijke woning zijn verdwenen. Er is geen enkel be wijs, dat de verdwijning van de vier kinderen met elkaar in verband staat. Op 5 december werd de 13-jarige Jo- siane Poumen uit Herstal vermist. Op 22 december verliet de 9-jarige Magda de Bruyne de ouderlijke woning in Kortrijk. Van beiden is nog geen spoor gevonden. Voor de opsporing van Mag da de Bruyne werd de hulp ingeroe pen van een Nederlandse speurhond. Ook werd het advies gevraagd van de Nederlandse paragnost, de heer G. Croiset. Deze gaf een aantal aanwijzin gen, die echter tot dusverre geen klaar heid hebben gebracht. Josiane Poumen is verdwenen, nadat zij een standje van haar ouders had gekregen, omdat zfl haar schoolrapport had vervalst. Sinds de vorige week wordt ook ver geefs gezocht naar de 13-jarige Ma- rie-Thérèse Lisiak uit Roux in de pro vincie Henegouwen. Een dag daarna, op 3 januari, vertrok de 15-jarige Al- fons Deschouwer uit Humbeek naar Brussel, waar hij door vrienden op een feestje was uitgenodigd. Sindsdien heb ben de ouders niets meer van hem ge hoord. Het gehele Belgische opsporingsap paraat is ingeschakeld om de verdwe nen kinderen te achterhalen. De ouders verkeren echter nog steeds in onzekerheid over het lot van hun kin deren. VIENTIANE, 9 jan. (AFP) let mi nisterie van defensie van Laos heeft van middag per communiqué meegedeeld, dat de Vietminh „inmenging pleegt" op alle fronten in Laos. In de noordelijke sector is een transport van vijftig vrach- wagens met wapens en munitie voor de Noord Vietnamese troepen waargeno men en in de zuidelijke sector bevindt zich een bataljon van de Vietminh. Het communiqué meldt de aankomst van een bataljon Noordvietnamezen in de centrale sector van Thathom, terwijl in de zuidelijke sector, bij Nape. Nam Koea enMahaway vijf bataljons Noord- vietnamesen zich hebben geïnstalleerd Bij Noemarath is een bataljon van de Vietminh ingezet en bij Atteupeu zouden vier bataljons, samengesteld uit Pathet Lao en Vietminh. opereren. In de sec tor bij Vientiane zouden zes gemengde compagnieën van Van Vieng naar Hin- heup bij de rivier Namlik. honderd km. ten noorden van de hoofdstad, zijn ver plaatst. WASHINGTON, 10 jan. (Rtr., AFP) De bedrijfsdirecteur vervoer van de K.L.M.de heer V. Dubourcq, heeft gisteren op een bijeenkomst van de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart (C.A.B.) alhier verklaard, dat de voorgestelde Amerikaanse be perkende maatregelen voor buiten landse luchtvaartmaatschappijen het internationale luchtverkeer ernstig in gevaar kunnen brengen. De heer Dubourcq zei dat de voorge stelde verplichting voor buitenlandse luchvaartmaatschappijen statistieken over het luchtverkeer van en naar Ame rika in te leveren bij de C.A.B., de betrekkingen van de K.L.M. met haar aandeelhouders en financieringsinstel lingen kan treffen, omdat er onzekerheid zal bestaan over het gebruik dat de C.A.B. van deze gegevens zal maken. De C.A.B. is reeds enige tijd bezig met het horen van luchtvaart autoritei ten naar aanleiding van klachten van de Amerikaanse vereniging voor lucht vervoer dat, in strijd met bilaterale ak koorden, enkele buitenlandse luchtvaart maatschappijen grote aantallen passa giers voor derde landen vervoeren. De ze verhoren zijn gisteren weer voor het eerst na de feestdagen gehouden. Een vertegenwoordiger van de Scandi navische maatschappij S.A.S. heeft gis teren voor de C.A.B. gezegd dat het akkoord tussen de Ver. Staten ener zijds en Denemarken, Zweden en Noor wegen anderzijds kan worden opgezegd indien de regeling zal worden inge voerd. dai. een maatregel vooraf en mist ieder definitief karakter. Het percentage van vier procent op jaarbasis, waartoe dit voorschot zich beperkt, blijft een flink eind beneden de grens van de regeling waaraan de regering wil vasthouding. Het percen tage waarmede de salarissen zullen worden verhoogd wanneer* het parle ment zich tegen de regeling van de regering niet verzet, komt neer op on geveer het dubbele van dit voorschot. Dat de behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken eerst in februari aan de orde zal komen, houdt verband met het feit, dat aan de be grotingsstukken nog een nota over de salarissen zal worden toegevoegd. Op de griffie van de Tweede Kamer heeft men tot gisteren nog rekening gehouden met de mogelijkheid dat binnenlandse Zaken in de plaats zou komen van Verkeer en Waterstaat en dus nog voor het reces op de agenda zou worden ge plaatst. Deze kans is echter door het uit blijven van de bewuste nota nu voorbij, zo werd ons meegedeeld. AMSTERDAM, 10 jan. „De raad van Ouder-Amstel meent duidelijk ken baar te moeten maken, dat de huidige begrenzing moet worden gehandhaafd, zij het met de huidige grenscorrecties, waardoor de nadelen van de grillig ver lopende huidige grenslijn, mede in ver band met de opzet van het structuur plan, worden opgeheven". Dit staat in een memorandum, dat alle fracties in de gemeenteraad van Ouder-Amstel hebben opgesteld en dat in de dinsdagavond gehouden gemeente raadsvergadering door de heer J. de Bree (Prot. Chr.) is voorgelezen. Het memo randum, dat erop neerkomt dat Ouder- Amstel als zelfstandige gemeente wil blijven voortbestaan en dus niet wil op gaan in de, door minister Toxopeus ge plande nieuwe gemeente Bijlmermeer, is het resultaat van enkele informele bijeenkomsten van de fractieleiders en de volledige raad met B. en W.. waar in de kwestie Bijlmermeer is bespro ken. DEN HAAG, 9 jan. Een 21-jarige Pompbediende van een garage in de rompstraat en een veertigjarige kel ner zijn gisteravond in het ziekenhuis behandeld. De kelner had de bediende gevraagd een band voor hem te plakken Toen deze dat weigerde omdat het re pareren van banden volgens hem niet tot zijn taak behoort, ging de kelner met zijn band naar het garagekantoor om zich te beklagen. De pompbediende volgde hem op de voet om zijn stand punt bij zijn baas te verdedigen. Het liep echter uit op een hevige woorden wisseling. Juist toen de bemiddelende derde het tijd vond worden de politie te waar schuwen vlogen klant en bediende el kaar in de haren. De laatste kwam te vallen en liep daarbij een zes centi meter lange wond bij zijn elleboog op, de kelner werd aan zijn hoofd gewond. De beide vechtersbazen zijn ieder naar een ander ziekenhuis gebracht. Te zijner tijd zullen zij zich voor de rech ter moeten verantwoorden wegens mishandeling. DEN HAAG, 10 jan. Op het minis terie van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft minister Veldkamp gis teren de eerste vergadering geopend van Spaanse en Nederlandse vertegen woordigers over een te sluiten weder kerigheidsverdrag inzake de sociale verzekering. Met «de wederkerigheidsverdragen met de Beneluxpartners en de andere leden van de EEG, heeft Nederland van zijn kant reeds een aandeel geleverd in de internationale samenwerking. Deze verdragen zijn met ingang van 1 janua ri 1959 vervangen door de EEG-regle- menten, betreffende de sociale zeker heid van migrerende werknemers Voorts heeft Nederland verdragen ge sloten met het Verenigd Koninkrijk, Zwitserland en Joegoslavië. Een ver drag met Spanje ontbreekt tot nu toe in deze reeks. Nu in het kader van de Spaans-Nederlandse overeenkomst in zake het aantrekken van Spaanse ar beiders reeds meer dan 1600 Spanjaar den in Nederland werken, wordt het steeds noodzakelijker deze lacune op te vullen, aldus minister Veldkamp. AMSTERDAM, 10 jan. Het Stedelijk Museum heeft gedurende het afgelopen jaar 308.961 bezoekers geteld, hetgeen een toename van ruim dertig procent ten opzichte van het voorafgaande jaar betekent. Tentoonstellingen als „Dag Amsterdam" en „Bewogen beweging" zullen, zo meent de directie, aan dit resultaat wel niet vreemd zijn. FRANKFURT, 10 jan. Het bestuur van de Farbenfabrleken Bayer, het grootste chemische concern ontstaan na de ontmanteling van het I. G. Farben concern, is van plan het gewone aande lenkapitaal met 100 min DM tot 835 min DM te veerhogen. De uitgifte geschiedt met voorkeurs recht van aandeelhouders in een ver houding van een nieuw aandeel voor acht oude tegen een koers van 275 pet, waarop voorlopig 125 DM zal moeten worden gestort. De opbrengst uit de emissie zal die nen om nieuwe investeringen te kun nen financieren. De gang van zaken is in 1961 van dien aard geweest, aat over het afgelopen boekjaar weer een divi denduitkering van 18 pet mag worden verwacht. De voorzitter van de raad, burgemees ter J. J. M. Visser, uitte aan het slot van de vergadering zijn verheugenis over het feit, voorzitter te mogen zijn van een zo eensgezinde raad. De raad van Ouder-Amstel was aan vankelijk vóór het oude ontwerp van de minister. Bij de behandeling van de be groting in december jl. bleek er een vaste groep raadsleden te zijn die niets voor de plannen voelde. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 jan. Een achttien jarige zeeman heeft zich gisteravond op het politiebureau in de Archimides- straat gemeld, nadat door zijn toe doen in een woning in de Fahrenheit- straat- een binnenbrandje was ontstaan. De zeeman kwam omstreeks 7 uur het bureau binnen en vertelde daar de wachtcommandant, dat een vuurpijl, die hij van het dak van zijn huis in de Govert Bidloostraat had afgesoten met een grote boog door het openstaande bo venraam van een woning in de Fahren- heitstraat was gevlogen. Voor de brandweer viel er niet veel meer te doen, want burgn van de ongelukkige bewoner hadden het brandje al groten deels geblust. De schade was beperkt. De zeeman heeft verklaard, dat hij de bij zijn werkgever, een Rotter damse sleepdienst, vijf scheepsvuur- pljlen, die in geval van nood worden afgeschoten, had weg genomen. AMSTERDAM, 9 jan. De stichting Kunstenaarsverzet 1942-1945 deelt mede dat de heren Pierre Janssen, conserva tor van het stedelijk museum te Schie dam en Theo Swagemakers, kunst schilder te Amsterdam, zich terugge trokken hebben uit de jury voor de beeldende kunstprijs 1961 van deze stichting. De heer Janssen is ontstemd over het feit, dat de stichting de heer Swagemakers heeft benoemd, van wie achteraf is gebleken, dat hij lid is ge weest van de door de Duitsers tijdens de bezetting ingestelde kuituurkamer. De heer Swagemakers heeft daarna eveneens bedankt als lid van de jury. De prijs, die zoals reeds werd be richt is toegekend aan de Amster damse kunstschilder Melle, blijft ge handhaafd, aldus de mededeling van het bestuur der stichting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 9 jan. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, en de minister-president, prof. De Quay, hebben bq de aanvang van de vergadering van hedenmiddag de doden herdacht van het spoorwegonge luk bij Harmeien. Met bewogen stem zei dr. Korten- horst: Wij kunnen onze werkzaamhe den niet aanvangen zonder het onvoor stelbare leed van dit ongeluk te hebben herdacht". De ramp heeft volgens dr. Kortenhorst een nationale betekenis. „Het aangezicht van de dood en van de verminkingen slaat de tong met stomheid en vraagt van ons niet veel woorden. Het Nederlandse volk in al zijn geledingen gevoelt zich één met de nabestaanden der slachtoffers en met de gewonde overlevenden en omringt hen allen met zijn oprecht en innig medelijden. Onze bede stijgt omhoog dat troost en sterkte het leed der on telbaar velen mogen helpen lenigen." Dl minister-president zei dat ook de regering grote behoefte heeft in de volksvertegenwoordiging te getuigen van haar droefenis met de ramp. De smart is groot, aldus prof. De Quay. Hij betuigde zijn deelneming met het leed van allen, met name ook voor de directie van de N.S., „die steeds met voorbeeldige Ijver naar de grootst mogelijke veiligheid streeft." Prof. De Quay sloot zich voorts aan bij de woorden van dr. Kortenhorst. De Kamer nam daarna enige ogenblik ken stilte in acht. UTRECHT, 10 jan. De eerste trein die gisteren plaats van de treinramp bq Harmeien passeerde, was die welke om 16.38 uur uit Utrecht vertrok met bestemming Den Haag, Rotterdam. Het was een diesel-elektrische trein, die bestuurd door machinist K. L. Mulder uit Utrecht, die hier zijn dienst begon. Naast machinist Mulder had ir. A. M. Tordoir, chef van de afdeling tractie van de Nederlandse Spoorwegen in de cabine plaats genomen. Na vijf uur werd tevens de busdienst die de spoor wegen tussen Utrecht en Woerden had den ingelegd, opgeheven. Bij het naderen van de plek van de ramp bracht de bestuurder de snelheid van de trein terug tot ongeveer 30 kilo meter per uur. Over een afstand van 400 meter reed hij met deze voorge schreven snelheid, terwijl hij langge rekte fluitsignalen gaf. De talrijke passa giers van de trein verdrongen zich voor de ramen. Sommigen .zwaaiden naar de mannen van de diensten, die bij de herstelwerkzaamheden zijn betrokken. Andere inzittenden van de trein keken, onder de indruk, naar de resten van locomotief en rijtuigen. De mensen van de N.S. en het spoorweg bouwbedrijf pauzeerden een ogenblik, vermoeid maar tevreden keken zij naar de trein. BRUSSEL, 10 jan. De ministerraad l van de knelpunten daarbij blijft de door van de E.E.G. heeft dinsdag in Brussel de Duitse Bondsrepubliek geëiste ont- de eerste evrordeningen vastgesteld voor het gemeenschappelijke landbouwbe leid. Het betreft de regeling voor wijn, waarvoor overigens nog overeenstem ming moet worden bereikt over de hoe veel" eden. die in de overgangsperiode wederzijds kunnen worden ingevoerd, over de toepassing van de concurrentie regels van het Verdrag van Rome op de landbouw en het instellen van com penserende heffingen op industriële produkten, vervaardigd uit agrarische grondstoffen. Definitief is de overeen stemming echter niet. De definitieve goedkeuring is afhankelijk van de over eenstemming in de ministerraad op alle punten, die op het gemeenschappelijke landbouwbeleid betrekking hebben Aan het akkoord over deze verorde ningen ging dinsdagochtend een bespre king vooraf van de regelingen voor de tuinbouwprodukten, die echter wederom niet tot overeenstemming leidden. Een DEN HAAG, 9 jan. Het aantal met mond- en klauwzeer besmette veehou derijbedrijven in ons land bedraagt thans 237. een uitbreiding met dertig sinds vrijdag. De meeste nieuwe geval len deden zich voor in Overijssel. ZIERIKZEE, 9 jan. In de nacht van zondag op maandag is een viertal ha kenkruizen geklad op een zomerwoning in Renesse, die het eigendom is van een Duits echtpaar uit Keulen. Omwonenden ontdekten de hakenkruizen maandag morgen waarna zij de politie op de hoog te brachten. Deze heeft de hakenkruizen, die met rode verf op de witte muren zijn geklad, afgedekt. Van de dader(s) ontbreekt tot nog toe elk spoor. snappingsclausule en de daarmee sa menhangende kwestie van de minimum prijzen. De ter tafel liggende formule ringen hebben niet geleid tot een toe nadering van de standpunten. Met name van Nederlandse zijde had men dins dag opnieuw kritiek. Nederland heeft liever een gemeenschappelijk landbouw beleid zonder regeling voor groenten en fruit dan een slechte regeling voor tuin bouwprodukten. In de komende vier dagen zullen de ministers overeenstemming moeten be reiken over belangrijke onderwerpen, zo als de algemene ontsnappingsclausule in het gemeenschappelijk landbouwbeleid, de prjjstoenadering voor landbouwpro- dukten, de zuivel en de gemeenschappe lijke financiële verantwoordelijkheid. Naar aanleiding van de geruchten, dat de regeringsleiders van de zes E.E.G.- landen daartoe naar Brussel zouden ko men, is van Nederlandse zijde dinsdag avond verklaard dat een dergelijke stap niet wordt overwogen. BREMEN, 9 jan. Uit een museum is een veertiende eeuws houten beeld van St. Odilia gestolen, waarvan de waarde op ongeveer 27.000 gulden wordt geschat. Dinsdagmorgen was het bergings- en op- ruimingswerk op het baanvak bij Har- melen, waar zich maandag de treinramp heeft voorgedaan, zover gevorderd, dat de rails vrij waren. Aan de kant staan de vernielde rijtuigen nog op transport te wachten. Op de achtergrond wordt aan de bovenleiding gewerkt. LEIDEN, 9 jan. De N.V. Verze kering Maatschappij N.A.V.O. heeft bij de officier van justitie in Den Haag een aanklacht wegens belediging inge diend tegen de eigenaar van de tele- visie verzekeringmaatschappij .Teleser vice". In de aanklacht zegt de N.A.V.O., dat de laatste 27 december een schrij ven aan een aantal dagbladen heeft ge richt, waarvan de inhoud beledigend is voor de N.V. Tevens zou hij een brief aan een typebureau in Den Haag heb ben gezonden, waaruit blijkt dat het schrjjv'en aan de dagbladen moedwillig onjuist was. De N.A.V.O. wil via een gerechtelijke precedure bewerksteligen, dat de eige naar van „Teleservice" wordt ver plicht, te publiceren dat zijn schrijven aan de dagbladen op onwaarheid berust. (Advertentie) presenteert Dagelijks optreden vanaf 17.30 uur In de AMERICAN BAR 'lts cosy atmosphere* (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 10 jan. „Het beeld dat de zuivelwereld in 1961 te zien geeft, wordt gekenmerkt door een gestegen melkproduktie en toegenomen export- moeilijkheden en ik vrees, dat dit het beeld is dat we ook in de toekomst heb ben te verwachten". Dit zei de voorzit ter van de Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam hier vandaag in zijn nieuwjaarsrede. „Kaas ondervindt van andere exportlanden een hevige prijs concurrentie. Over de afzet van gecon denseerde melk en koffiemeld valt niet te juichen. De uitvoer van melkpoeder naar West-Duitsland is onbevredigend. De exportmogelijkheden van boter zijn niet imposant. Wat wjj nodig hebben", aldus de heer Van Dam, „is afzet en nog eens afzet". De voorzitter memoreerde, dat de melkveehouderij het afgelopen melk- jaar voor een bedrag van 307 miljoen gulden aan garantiesteun heeft ontvan gen. In verband daarmee vestigde hü de aandacht op het feit, dat de publieke opinie de indruk heeft, dat de zuivelin dustrie een noodlijdende bedrijfstak is, terwijl zij niet de sympathie van het volk heeft. De heer Van Dam verweer de zich tegen deze omstandigheid. „De zuivelindustrie is een gezonde bedrijfs tak, die de vergelijking met het buiten land glansrijk kan doorstaan". De moeilijkheid in Nederland is, al dus de heer Van Dam, dat daar het melkveehouderijbedrijf niet lonend kan worden uitgeoefend. Dat is niet de schuld van de zuivelindustire, die de produkten van de melkveehouders slechts als grondstof nodig heeft. Daarom wordt het tijd, dat de zuivel zich losmaakt uit de langzamerhand verstikkende omarming van de land bouwpolitiek, een omarming, die zowel voor de melkveehouderij als voor de zuivelindustrie nadelig is". BREDA, 10 jan. Tijdens de medio januari te houden begrotingsdebatten in de gemeenteraad alhier zal het in vesteringsplan aan de orde komen, waarmee de eerstkomende vijftien jaar een bedrag van 144.500.000 gulden is gemoeid. Het plan betreft een aantal voorzie ningen in vrijwel alle sectoren van het stedelijke leven, sommige als urgent aangemerkt, andere verspreid over de vijftien jaar. Daarmee wil de Baronie- stad haar accommodatie aanpassen aan haar centrumfunctie in het „nieuwe westen". Zoals plannen van eerste urgentie zijn in de investeringsnota opgenomen de afvoerleiding naar de Moerdijk, zeer noodzakelijke spoorwegwerken, een ge meentehuis en een schouwburg. Het col- AMSTERDAM, 9 jan. In het City theater heeft vanmorgen de eerste voorstelling plaats gehad in een serie, die dit jaar door de Koninklijke Neder landse Petroleum Maatschappij in een groot aantal plaatsen van het land wordt gegeven om de aandeelhouders een indruk te geven van haar werk zaamheden. In deze serie, waarvoor ruim dertig duizend toegangsbiljetten zijn aange vraagd worden, naast een doop Poly- goon-Profilti samengestelde reportage over enige belangrijke gebeurtenissen in Nederland gedurende 1961 o.a. de tewaterlating van het tankschip „Ondi- ne" door Prinses Irene en de uitreiking tijdens de Internationale Filmweek te Arnhem van de Staatsprijs Filmkunst 1961 aan George Sluizer voor zijn in op dracht van de Shell vervaardigde film „De Lage Landen" een ietal kleu- renfilmpjes vertoond, vervaardigd door de Shell Film Unit te Londen, die ach tereenvolgens een levendig en boeiend beeld gaven van de chemische onder zoekingen tot verbetering van het pro duct, de opsporing van olie in de Per zische Golf voor de kust van het vor stendom Quatar met behulp van het booreiland „Seashell" en de rol, die de petroleum speelt bij de verbetering van de levensstandaard in Afrika, Azie en Australië. Als hoogtepunt na de pauze werd de reeds veel besproken en geroemde film „De Lage Landen" van George Sluizer vertoond. De deken van het diplomatieke Corps, baron F. X. van der Straten-Waillet, heeft vanmorgen aan minister Luns het medeleven van het corps betoond met de nabestaanden van de slachtof fers en met de gewonden. Ook mr. N. Debrot, waarnemend ge volmachtigd minister der Nederlandse Antillen in ons land, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat een tele- I gram van deelneming gezonden. lege van B. en W. heeft de tijd rijp ge vonden voor een investeringsnota, die rekening houdt met alle consequenties van de groei van de stad en de eisen van modernisering. De nota houdt ech ter geen rekening met de werken in de z.g. rendabele sector. Daardoor zjjn het gas-, water- en elektriciteitsbedrijf, de onderwijssector en de gemeentepoli tie buiten beschouwing gelaten. Uitgaande van de prognose .pveBt de ontwikkeling van het budget blijkt jaar lijks een investeringsvolume mogelijk van 9.500.000 gulden, terwijl dit bedrag in 1962 twee miljoen meer kan bedra gen. De afvoerleiding naar de Moerdijk en de Hoogspoorwerken, zouden in de eer ste zeven jaar tot stand moeten komen. Dit is echter alleen mogelijk wanneer de gemeente de te verwachten bijdra gen van derden krijgt. De nieuwe schouwburg zal moeten wachten op het gereedkomen van het nieuwe gemeentehuis. Dit betekent ove rigens niet dat men toneelminnend Bre da aan zijn lot zal overlaten. In over leg met de betreffende instanties zal worden nagegaan welke tijdelijke voor zieningen verbetering in de huidige toe stand kunnen brengen. De heer Van Dam meent, dat de re gering moet komen tot een duidelijk» scheiding tussen melkveehouderij en zuivelindustrie in twee afzonderlijke grootheden, waardoor men in de be- leidssfeer de moeilijkheden beter zal kunnen lokaliseren. „De fout van de regering is, dat zij, door telkens opnieuw in te grijpen in het zuivelbeleid, meent de moeilijkheden die het beleid ten aanzien van de vee houders veroorzaakt, te kunnen verklei nen. De zorg voor de inkomenspositie van de melkveehouders en het zuivel beleid worden op die manier vereenzel vigd. De overheid geraakt in het slop van de verwarring. Als zjj meent, dat do grote toeslagen op de melk een pro bleem zijn, dan moet zjj dit probleem aan de kant van de melkveehouders aanpakken en niet aan de kant van de industrie en de handel" Over deze laatsten zei de heer Van Dam nog, dat zij „opgesloten zitten tus sen enerzijds de landbouwpolitiek en anderzijds de prijspolitiek". Wat con- sumptiemelk betreft voert de regering het prijsbeleid, waarop zij zich zo laat voorstaan, in de meest letterlijke zin op kosten van de industrie, aldus tenslott» de voorzitter van het Produktschap. MAASTRICHT, 10 jan. Bij het be gin van de eerste raadsvergadering in 1962 heeft burgemeester mr. W. ba ron Michels van eKssenich gistet- renavond een Atlantisch gerichte Nieuw jaarsrede gehouden. Van de pas benoem de ondervoorzitter van de internatio nale beweging voor een Atlantische Unie konden de raadsleden moeilijk an ders verwachten. De aanbieding voor de burgemeester van Maastricht om opnieuw te pleiten voor een dergelijke unie vormde de her denking van wijlen de Belgisch» staatsman F. van Cauwelaert, die zich in België duidelijk heeft willen uitspre ken voor een Atlantische Unie, nadat hij zoveel jaren trouw had gearbeid voor één Europa. Wat het nieuwe jaar betreft wees bur gemeester Michiels nog op de grote pro jecten, welke verwezenlijkt dienen te worden. Spreker dacht o.a. aan de af bouw van de schouwburg, de sanering van de openbare nutsvoorzieningen; de uitbreiding en specialisatie van het onderwijs met als voornaamste wens: een hogere technische school en een atheneum. Zeer binnenkort, aldus de burgemees ter, zal de spoortunnel aan de Schar- meroverweg, alsmede het nieuwe kan toorgebouw aan de Stadhuisstraat in ge bruik worden genomen. Wat de gebeurtenissen en ontwikke lingen in het afgelopen jaar betrof ver wees burgemeester Michiels naar het zevende keurig uitgegeven jaarboekje. Uit dit jaarverslag blijkt, dat het aan tal inwoners, dank zij een ruim geboor te overschot van 1170, gjstegen is tot on geveer 92.400. Alvorens aan de behandeling van da agendapunten te beginnen, herdacht de raad, op verzoek van burgemeester Mi chiels, de slachtoffers van de recente spoorwegramp. APPINGEDAM, 9 jan. De Appinge- dammer Bronsmotorenfabriek en de Hera Machinefabriek en Technische Handel te IJmuiden hebben besloten om op technisch en commercieel gebied te gaan samenwerken. AMSTERDAM, 9 jan. Het Interna tionaal Wolsecretariaat (l.W.S.) zal zjjn activiteiten uitbreiden om tot een omvangrijkere afzetbevordering voor wol te komen. Over vijf jaar hoopt men daartoe de beschikking te hebben over een jaarlijks budget van circa 80 mil joen gulden, hetgeen het dubbele is van wat in 1961 ter beschikking stond. Om zich een beeld te vormen van het per land te voeren beleid brengen een drietal leidende figuren van het l.W.S.te weten Sir William Gunn en de heren W. J. Vines en R. Lund, res pectievelijk voorzitter, directeur-gene raal en directeur Europese Zaken van de l.W.S.deze maand een bezoek aan de secretariaten in een negental Europe se steden, waaronder Amsterdam. Op het programma staan o.m. besprekin gen met leidende figuren uit de Euro pese wolverwerkende industrie, met het doel om tot nauwere samenwerking te komen. Tjjdens een persconferentie te Am sterdam bracht Sir William Gunn in herinnering, dat het l.W.S. reeds vier entwintig jaar bestaat en ten doel heeft het verbruik van wol in alle landen te stimuleren door het steunen van de wol- research, het verlenen van technische hulp aan de wolindustrie en door het voeren van grote reclame- en voor lichtingscampagnes over de gehele we reld. Het l.W.S. beschouwt Europa als ver reweg het belangrijkste afzetgebied /oor wol en het zal het zijne ertoe bijdra gen om deze situatie te bestendigen. Spreker hoopte en verwachtte, dat door het totstandkomen van de E.E.G. de levensstandaard van de Europese bevol king zal stijgen, waaruit' een algemene verhoging van het kledingverbruik kan volgen en daarmee van alle textiel- grondstoffen. Hij deed een beroep op de Europese wolverwerkende industrie om de steun, die zij het l.W.S. tot nu toe in ruime mate heeft verleend, even eens te verhogen, opdat de wol de plaats behoudt die zij krachtens haar gebruiks waarde verdient. De heer Vines verklaarde, dat net l.W.S. de met de wol concurrerende synthetische vezels bepaald niet onder schat en dat de wolproducenten met een steeds sterker wordende concurrentie van die zijde rekening zullen moeten houden. Alle research-activiteiten de wol betreffende, wil men derhalve zo nauw mogelijk coördineren en versnel len en voorts reeds in commercieel ge bruik gekomen finishes verbeteren. De technische staf van het l.W.S. werd daartoe reeds aanzienlijk uitgebreid. Overwogen wordt om op daarvoor ge schikte plaatsen in Europa vestigingen in te richten, teneinde daar research te doen plaatsvinden. Het l.W.S. wil ten slotte in snel toenemende mate meer samenwerking verkrijgen met de groot- en detailhandel in textiel. TERWIJL DR. VWAT IS DAT VOOR EVANS DE HENNEP 'N MEISJE, DAT IN ZIJN DORP 1 MARIHUANA VINDT. DAAR KAN V ROOKTE?. VERBAND TUSSEN^ BESTAAN. MASON VAN 'SCOTLAND YARD ZOCHT HIER VAN- r DAAS TEVERGEEFS fNAAR INDISCHE HEI NEP OP EEN SCHIP UIT ADEN.... WAAR SCHIJNLIJK ERGENS AN: 0ERS AAN land GEBRACHT. IK WIL HAAR NIET AANBRENGEN. MAAR ZE WIL NIET ZEG GEN, HOE ZE AAN DIE SIGARETTEN KOMT. KUNT U MIJ HELPEN MENEER/ ^VLAANDEREN?/ A'J JENNY WAYNE? EEN DORPSSCHONE ZE IS TELEFONISTE EN OP HAAR VRIJE DAG GAA" ZE NAAR FALMOUTH 3MMI» i itckbmh*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2