Op bezoek bij Adenauer Gebrek NAVO klaagt in STIKKER aan eenheid Interesse van VS voor de economie van West-Berlijn WAARDEVOLLE POSTZEGELS VAN GEDOEMDE EILAND 10 Maxiimmi-uitkerin qsduur met 5 weken verlengen Verdeeldheid over urgentie van de maatregel Hoe nog meer spoorwegen te Viaduct bij kruising in Harmeien te overwegen veiligheid bij verkrijgen Nadere oriëntatie functie P.B.O. dringend gewenst DUIN EN KRUIDBERG" TE SANTPOORTONDER GEEN VOORWAARDE HOTEL MEER" John v. Resteren gewond Bijeenkomsten van katholieken en protestanten Revolutionair initiatie? in het Spaarkasbedrijf Staatsmijnen kopen landgoed Bedrijfslichamen primair voor adviesoverleg en medezeggenschap Teleurstelling bij de Haarlemse Kamer van Koophandel Val op toneel Voordrachtwedstrijd 's-Hertogenbosch Institute of Social Studies Richtlijnen van het Episcopaat SER: WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Reële mogelijkheden tot uibreiding Matiging loonbeweging bij cao kleinmetaal RAPPORT WIARDI-BECKMANSTICHTING Voor KVP-optimisme geen grond aanwezig*' Verzekering van de heer J. Th. Cremer: Katholieke Stichting dagvaardt stafleden VRIJDAG 12 JANUARI 1962 PAGINA 13 BONN, 12 jan. (Rtr., U.P.I.) - De secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker, heeft tegenover de Westduitse bonds kanselier Adenauer zijn nood ge klaagd over het gebrek aan een heid in de verdragsorganisatie. Adenauer en Stikker hebben gis teren gedurende bijna acht uur in Bonn geconfereerd. Volgens doorgaans betrouwbare kringen is het gebrek aan politieke een heid binnen de N.A.V.O. een van de voornaamste onderwerpen van gesprek geweest. 500ste student ingeschreven 2 cm?m (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 januari Hoe is het mogelijk, dat de machinist van de trein uit Utrecht, die in Harmeien op de trein uit Rotter dam naar Amsterdam ingereden is, door een onveilig sein zou zijn gereden? Deze vraag zal wel altijd onbeantwoord blijven, omdat de machinist tot de slacht offers van deze ramp behoort, tenzij het onderzoek, waarmee justitie en Spoorwegen zijn be gonnen, nieuwe feiten aan het licht brengt. Ceei licht niet gezien? 1 DE BEVEILIGING VAN HET SPOORWEGKRUISPUNT BIJ WOERDEN K Adenauer, die aan een lunch het woord tot Stikker richtte, zei: „De Bondsrepubliek zal de NAVO en u krachtdadig blijven steunen. U kunt zich altijd op ons verlaten". Wij zullen ons standpunt ten opzichte van de NAVO niet wijzigen. vervolgde Ade nauer, ,,u moogt dit gebruiken als basis bij uw overleg wanneer u zich volgende week naar de Verenigde Sta ten begeeft voor belangrijke bespre- DEN HAAG, 12 jan. Tijdens een Voorstelling van de opera „De nieuws gierige vrouwen", in het theater Am Gartnerplatz in München, is de Neder landse tenor John van Kesteren zo on gelukkig gevallen, dat hij het bewustzijn verloor en het doek moest worden ge sloten. Dit gebeurde, toen hij van een tafel moest springen en hij verkeerd neerkwam. Een arts, die hem in zijn kleedkamer onderzocht, constateerde, dat hij o.m. twee ribben haa gebroken en de rechtervoet had verstuikt. Nadat hij enkele injecties tegen de pijn had gehad en een half uur in zijn kleedkamer Was gebleven, heeft Van Kesteren, on der luide toejuichingen van het publiek, zijn partij toch ten einde gezongen. Direct na de voorstelling moest hij met de nachttrein naar Wenen voor en kele gramofoonplaat-opnamen. Ook daar mee is Van Kesteren, zij het gehandi capt, nadat hij opnieuw enkele pijnstil lende injecties had gekregen, begonnen, maar na een hernieuwd onderzoek door een Weense specialist, die o.m. enkele röntgenopnamen heeft gemaakt, is hem het optreden voorlopig voor de tijd van drie weken verboden. John van Kesteren is per vliegtuig uit Wenen naar zijn woonplaats München teruggekeerd en moet nu lijdelijk af wachten, tot hij weer mag optreden. In tussen heeft hij engagementen in Mün chen en Frankfürt moeten afzeggen en een korte concerttournee door Zwitser land moeten annuleren. Naar alle waar schijnlijkheid zal hij echter in de loop van februari wel weer toestemming krij gen om te zingen, zodat zijn optreden in de uitvoering van de Mattheus-passie in het Concertgebouw in Amsterdam zijn eerste Nederlandse.optreden na lan ge tijd wel doorgang zal kunnen vin den. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 12 jan, De Rederij kerskamer Moyes Bosch heeft in sa menwerking met het Bossche gemeen tebestuur onder de schoolgaande jeugd boven tien jaar, dus ook die van ULO, middelbare scholen e.d. een „Voor drachtwedstrijd der stad 's Hertogen bosch" uitgeschreven. Men heeft voor deze wedstrijd een jury beschikbaar ge vonden. bestaande uit dr. Ha-ry Kap- teyns als voorzitter en daarnaast twaalf leden. In de maanden februari tot en met april zullen telkens drie leden van deze jury op de verschillende scholen de voorronden beoordelen waar groepen van hoogstens zes leerlingen per school in zullen uitkomen. Uit de eerste-prijs- winnaars worden de deelnemers geko zen voor de finale in mei in de Ca sino-schouwburg. Zowel voor de voor ronden als voor de finale zijn prijzen beschikbaar in de vorm van waarde bonnen voor boeken, grammofoonplaten of tekenbenodigdheden, terwijl voor de beste prestatie van de gehele stad het gemeentebestuur de jaarlijkse stads- prjjs voor cultuurbeoefening zal be schikbaar stellen, die bij deze gelegen heid voor het eerst zal worden uitge reikt. DEN HAAG, 12 jan. Verleden Week is bij net Institute of Social Stu dies de vijfhonderdste student inge schreven, mej. Adebambo uit Nigeria. De studenten, die sedert de oprichting van het institute in 1952 zijn ingeschre ven, zjjn afkomstig uit 72 landen. In de hieuwe groep studenten, die aan de curcussen deelneemt, zijn voor het eerst de Congo, Dohamey, de Domini caanse republiek, Libië en Roeanda- Oeroendi vertegenwoordigd. Dit heeft prof. Jac. P. Thijsse don derdag bij de open g van nieuwe zes fhaandelijkse cursussen medegedeeld. ■Het instituut heeft voor de nieuwe cur sussen zijn deuren voor .neer dan zes tig. nieuwe studenten geopend. Deze buitengewoon grote toeloop heeft het betrekkelijk kleine instituut voor een huisvestingsvraagstuk gesteld. De eni- Se manier om dit op te lossen was hun, die reeds langer aan het instituut stu deren, te verzoeken hun kamer in het histituut af te staan en een kamer in de stad te zoeken. DEN HAAG, 12 jan. Bij K.B. is be noemd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nassau, bij bevordering, de ad judant-generaal, tevens chef van het Rnlitaire huis. de luitenant-generaal-ti- i1'air, C. F. Pahud de Mortanges, van de grote staf, met de bepaling, dat de ersierselen zullen worden gedragen net de zwaarden. kingen". Wijzende op een crisis binnen de Verenigde Naties, herinnerde de bondskanselier aan de voorspelling daaromtrent die president De Gaulle twee jaar geleden heeft gedaan. In verband hiermee, zei hij, is het meer dan ooit noodzakelijk dat de Noord- atlantische verdragsorganisatie een versterking ondergaat omdat daarin een groot deel van de vrije wereld samenwei-kt. In zijn antwoord zei Stikker dat de moeilijkheden in de NAVO waren ver oorzaakt door „leden die niet begrepen dat men zich aaneensloot voor een geestelijk verweer". Men moet pro beren te streven, aldus Stikker, naar oplossingen die aanvaardbaar zijn voor allen. Men moet zich niet binden aan beginselen. Een regeringswoordvoerder zei na het overleg tussen Adenauer en Stik ker, dat beiden alle vraagstukken had den besproken die de versteviging van de NAVO aangingen. De secretaris generaal van de NAVO is na zijn overleg naar Keulen vertrokken. Mor gen zal hij naar Parijs terugkeren. NEW YORK De Westduitse viee- kanselier en minister va.i economische zaken, prof. Ludwig Erhard, heeft op een persconferentie aan het slot van zijn vierdaags bezoek aan de Verenig de Staten gezegd, dat hij president Kennedy „specifieke" voorstellen heeft gedaan ter verhoging van het moreel van ie Westberljjners onder de com munistische druk. Erhard zei dat hij niet in de positie verkeerde om over deze voorstellen nadere mededelingen te doen. Later, in antwoord op een vraag, zei Erhard dat Bonn particu liere Amerikaanse investeringen in West-Berlijn zou verwelkomen. Hoe wel, aldr Erhard, West-Berlijn de economische macht heeft om de moei lijkheden op te vangen die de industrie in de stad te verduren zou kunnen krijgen, zouden Amerikaanse inves teringen Amerika's vastbeslotenheid symboliseren om West-Berlijn te be houden ais voorpost van de vrijheid, en daardoor het moreel van de plaatse lijke bevolking versterken. BERLIJN De persoonlijke ver tegenwoordiger van president Kenne dy in Berlijn, generaal Lucius D. Clay, heeft gezegd dat president Kennedy tijdens zijn onderhoud met Clay in Washington tijdens het afge lopen weekeinde vooral belang stelde in de economische toestand in West- Berlijn. Kennedy wilde weten „of er in de nabije toekomst iets gedaan moet worden om Berlijn als grote stad te ondersteunen en versterken". De Verenigde Staten hebben het Russische standpunt van de hand ge wezen, dat de Oostduitse politie het officiële Amerikaanse verkeer mag controleren dat de grens tussen Oost en West-Berlijn oversteekt. In een des betreffende brief van de Amerikaanse commandant in West-Berlijn, generaal majoor Albert Watson, is opnieuw ge wezen op het recht van de Westerse geallieerden zich vrijelijk in Berlijn te mogen bewegen. (Van onze Utrechtse edactëur) UTRECHT, 12 jan. Naar wij ver nemen hebben de bisschoppen richtlij nen gegeven ten aanzien van grenzen en mogelijkheden van godsdienstige sa menkomsten van katholieken en pro testanten. Daaruit blijkt dat onder bepaalde voor waarden interkerkelijke samenkomsten ook in protestantse of katholieke kerkge bouwen geoorloofd zijn. Uitdrukkelijk is daarbij bepaald, dat zo'n samenzijn niet het karakter mag hebben van een offi ciële kerkelijke eredienst. Een dergelijke bijeenkomst in elkanders kerkgebouw wordt bij wijze van uitzondering als bij voorbeeld in de Bidweek zelfs zeer wen selijk geacht, waarbij de bisschoppen deiiken aan een ge-amenljjk. gebed ter bevordering van de eenheid onder de christenen, het zingen van psalmen en luisteren naar toespraken, waarin wordt aangespoord die eenheid te bevorderen. (Advertentie) De N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen te Utrecht heeft met I januari j.l. spaarbrieven in het leven geroepen, die in het spaarkasbedrijf in Nederland iets totaal nieuws vertegenwoordigen. De winst, die men op zijn spaarbrieven kon maken en die bij genoemd bedrijf dank zij het gevoerde beleid steeds op z'n minst zeer redelijk is geweest, was van allerlei factoren, die konden wisse len, afhankelijk. De nieuwe spaarbrieven van het be drijf, waarop zo vele R.K. Kerkelijke Instellingen in Nederland steunen, garanderen een bepaalde uitkering. Naar beneden geen enkel risico meer, naar boven, zoals vroeger, de kans op een belangrijke meer opbrengst. Dit maakt naast de regeling, die ge troffen is voor het overlijdensrisico, de spaarbrieven van de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen tot 'n werkelijk ideale vorm van sparen. Geef Uw toekomst wat haar toekomt. De vertegenwoordigers van het in de loop der-jaren zo sterk gegroeide be drijf zullen U gaarne, uiteraard zonder enige verplichting Uwerzijds, bezoeken, terwijl U desgewenst ook een uit voerige schriftelijke voorlichting kunt krijgen in een aantrekkelijke, overzichtelijke vorm. Geef Uw toekomst wat haar toekomt. Schrijf aan N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, Utrecht. CENTS y i jf* Op 18 januari zullen op een bekende postzegelveiling in Londen deze vier zegels van Tristan Da Cunha worden ingezet voor 150 pond sterling. Verwacht wordt dat zij zeker 300 pond zullen op brengen, een zeer hoge prijs voor zegels, die zeer recent zijn. De waarde ligt in het feit dat vermoedelijk nimmer meer zegels van dit eiland zullen worden uit gegeven en in de opdruk „Hulpfonds voor Tristan op St. Helena". De zegels dragen alle een afbeelding van koningin Elizabeth van Engeland en daaronder een tekening van een exemplaar van een bepaalde vissoort. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 jan. De Sociaal- Economische Raad heeft staatssecreta ris Roolvink geadviseerd de maximum- uitkeringsduur van de werkloosheids verzekering te verlengen met vijf we ken en haar dusdoende van 21 op 26 weken te brengen. De staatssecretaris had de raad om dit advies verzocht daar hij van mening was, dat hij de om vang van de reserves van het Alge meen Werkloosheidsfonds en het lage niveau van de premie (1,2 pet) een verlenging van de uitkeringsduur wel licht wenselijker zou zijn dan een eveneens mogelijke verdere verla ging van de premie. De bewindsman dacht daarbij aan een verlenging van de uitkeringsduur met 13 weken. In het advies wijst de raad er echter op, dat een dergelijke verlenging niet verantwoord is. daar zij het fonds zou plaatsen voor een nagenoeg permanent tekort van 75 miljoen gulden. De raad acht het uitgangspunt van de staatssecretaris eigenlijk niet geheel juist daar de. toevallige hoogte van een premie nog geen aanleiding hoeft te vormen tot een verbetering van de aan spraken van een bepaalde verzekering. Beter zou men dan kunnen gaan onder zoeken op welke onderdelen van de so ciale verzekering als totaal verbeterin gen wenselijk zijn en men zou dan, me de gelet op de ontwikkeling van de soci ale lasten, een prioriteitenschema kun nen opstellen. Ondanks deze bezwaren heeft de raad zich echter geschikt bin nen het meer beperkte kader van de adviesaanvrage. Een unaniem advies is het echter niet geworden, aangezien de raad van me ning verschilt over de urgentie van de maatregel. Een deel van de raad meent dat aan een langere uitkeringsduur geen grote prioriteit moet worden toegekend. Het motief is, dat daarvan slechts degenen profiteren, die niet in staat zijn door het regelmatig vervullen van een dienstbe trekking een inkomen te verwerven. Hun binding met het bedrijfsleven is ge ring en dit gedeelte van de raad meent daarom dat het niet op de eerste plaats op de weg van het bedrijfsleven ligt de extra lasten van een verlenging van de uitkeringsduur te dragen. Een ander deel van de raad acht de verlenging echter zeer gewenst, daar werkloze arbeiders dan langer aanspraak kunnen maken op een uit kering uit de verzekering en niet te rug hoeven te vallen op sociale voor zieningsregelingen, die als instrument voor sociale zekerheid minder hoog zijn aan te slaan. Het gaat volgens deze groep ook niet alleen om seizoensarbeiders en losse arbeiders. De ervaring in 1958 heeft ge leerd dat dit reeds bij een betrekkelijk laag werkloosheidscijfer niet meer het geval is. Beide delen van de raad vin den elkaar in een compromis. De voor standers willen bij wijze van tegemoet koming wel genoegen nemén met. een verlenging van vijf weken in plaats van zes weken die mogelijk worden geacht; de tegenstanders willen zich daartegen niet verzetten (nu blijkt dat een deel van de raad daarop hoge prijs stelt). De SER kondigt in zijn advies aan dat hij zich nader zal beraden over de mogelijkheid en de wenselijkheid van het aanbrengen van een differentiatie in de uitkeringsduur naar gelang van het aantal gewerkte dag'en. Verder beraadt de SER zich nog over een nieuwe ad viesaanvrage van de staatssecretaris over de wenselijkheid van handhaving van het onderscheid tussen wachtgeld- verzekering en werkloosheidsverze kering. (Van onze Limburgse redacteur) SITTARD, 12 jan. De Staatsmijnen in Limburg hebben gisteren een groten deels in deze gemeente gelegen land goed, bestaande uit 228 hectare bos- en landbouwgronden, aangekocht van de erven van de Belgische familie de Lexhy. Aangezien dit landgoed aan de zuid zijde aansluit op de terreinen van het stikstofbindingsbedrijf en het centraal laboratorium, bieden de aangekochte ter. reinen aan de staatsmijnen de mogelijk heid om hun industrie-terreinen aan zienlijk uit te breiden. Zulks is temeer mogelijk, daar reeds 28 hectare van be doeld landgoed in het streekplan wes telijke mijnstreek aangemerkt zijn als industriegebied en aan .de noordzijde begrensd worden door een terrein, waar thans het Ambonezenkamp geves tigd is, dat door de staatsmijnen reeds eerder is aangekocht. Binnen deze uit breidingen valt ook de huidige verkeers weg langs het stikstofbindingsbedrijf. welke binnenkort vervangen zal worden door een zuidelijker geprojecteerde nieuwe weg, die aansluiting zal geven aan de toekomstige autobaan Heerlen- Eindhoven. Een gedeelte van de thans aange kochte terreinen, met name de tot de Graetheide behorende bossen zal zoveel mogelijk als natuurschoongebied behou den blijven en deel gaan uitmaken van de geplande bosgordel, welke de indu strieterreinen o.a. als afweerzone tegen schadelijke dampen en stoffen van het stikstofbindingsbedrijf, zal dienen af te sluiten. Ten noorden van deze bosgor del bevinden zich vier boerderijen, die eveneens door de staatsmijnen zijn aan gekocht. Van grote betekenis is een ernstige bezinning op de mogeliikheid om te voorkomen, dat door één menselijke fout misschien in een tractie van een seconde begaan een dergelijk drama kan ontstaan. Bij de perfecte techniek, waaraan we menen toe te 2jjn, moet toch iets gevonden kunnen worden, dat' de veiligheid van het spoorwegverkeer niet van één rood licht afhankelijk doet zijn, zij het dan ook, dat men reeds 1500 meter tevoren door een geel licht hierop wordt ge attendeerd. Met het NX-beveiligingssysteem, dat op het bewuste traject en ook elders, hier en daar, word; toegepast, zjjn we ongetwijfeld al een heel eind op de goede weg. Door het automatisch bedienen van wissels is de invloed van menselijke fouten reeds sterk gereduceerd. Wanneer zoals in het onderhavige geval /oor de groene trein uit Rotter dam aan de ene zijde net sein op veilig staat, moet dit aan de andere zijde automatisch onveilig zijn. Het tableau op het station in Woer den, waarvan foto's zijn gemaakt na de ramp alvorens het treinverkeer werd hervat, wees aan, dat het sein voor de trein uit Woerden rijdend naar Breukelen op groen stond. Dit beteken de, dat het sein voor de trein van Utrecht naar Rotterdam dus niet op groen kon staan. De treindienstleider, die het tableau bediende, kon daarop waarnemen, even voor de ramp gebeurde, dat het met de treinenloop verkeerd ging. Lichtstrepen toonden hem immers aan, dat de trein uit Utrecht óf door het onveilig sein was gereden óf, dat de NX-apparatuur niet goed functioneer de. Zijn eerste werk was Harmelen telefonisch te vragen wat er aan de hand was en op de mededeling, dat men daar een harde klap had ge hoord, waarschuwde hij de chef van het station in Woerden. Deze heeft toen hij met een taxi naar de wissel was gereden, waarop het ongeluk is gebeurd, direct groot alarm gemaakt. Wanneer het NX-systeem niet behoor lijk had gewerkt, hadden alle lichten uitgevallen moeten zijn of op rood komen te staan. In een dergelijk geval stoppen de machinisten zo luidt een instructie en dienen z\] zich te be geven naar de telefoon, die bij elke seinpaal aanwezig is, teneinde nadere instructies te vragen. Het zou kunnen zijn, dat de machi nist van de trein uit Utrecht onwel is geworden, maar dit kan niet de oor zaak zijn, dat bij door een onveilig sein is gereden, omdat dan een z.g. (lodemansliandie in werking treedt, waardoor de stroom uitgeschakeld wordt, de trein langzamer gaat rijden en tenslotte tot stilstand komt. De handle, die hij onder het rijden steeds vasthoudt. laat hij bij het verliezen van de macht over de be diening, vanzelf los. Een van de geredde reizigers uit de blauwe trein (Utrecht-Rotterdam), die wij eer uur na de ramp bij de plaats des onheils hebben gesproken, heeft verklaard, dat hij krachtig remmen heeft gevoeld. „Daarna was het of de wereld verging", zei hij. Daaruit zou men mogen afleiden, dat de machinist het gele licht, dat hem voor het komend onveilig sein moest waar schuwen, niet heeft gezien en onver hoeds het rode licht voor hem op doemde, waarna tijdig stoppen niet meer mogelijk was. Bij de huidige ontwikkeling van de techniek moet een installatie mogelijk zijn, waardoor een trein, die door een onveilig signaal is gereden, automa tisch tot stilstand komt. In het buiten land kent men trouwens reeds derge lijke beveiligingssystemen. Zo op de lijnen van het Londense spoorwegnet, waar de remmen van een trein in werking komen als hij door een onvei lig signaal is gereden. Op enkel Hjnen van de Britse Spoorwegen klinkt er door gebruikmaking van een contact- raiJ tevens een alarmsignaal. Voor de N.S. ware verder te over wegen of ter plaatse van de ramp, die heel ons volk en ook velen over onze grenzen plotseling heeft gecon fronteerd met een risico, dat wij bij reizen per trein niet meei mogelijk hadden geacht, dc veiligheid niet verhoogd moet worden dooi de bouw van een viaduct. De treinen via Harmelen en Breukelen zouden dan over de lijn Utrecht-Woerden geleid kunnen worden. Een droeve historie heeft al eerder bewezen, dat we hier met een bijzon der kwetsbaar punt hebben te doen, DEN HAAG. 12 jan. De werkne mers in de kleine metaalnijverheid heb ben op verzoek van het college van rijksbemiddelaars de voorstellen tot loonsverhoging herzien, zo is te lezen in „Het Metaalbedrijf", het orgaan van de chr. bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en elektrotechnische industrie (C.M.B.). Dit geschiedde in verband met de matiging van de loonbeweging in 1962 en de bij nadere berekening gebleken lagere produktivitéitsrend. Er moet rekening mee worden gehouden, dat de voorgestelde tien cent loonsver hoging niet per 1 januari, maar later zal ingaan. Ook een latere ingangsda tum van de algemene 45-urige werk week dan 1 oktober 1962 en uitstel van de vijf cents loonsverhoging behoren tot de mogelijkheden, aldus een medede ling in net blad. NIJMEGEN, 12 jan. Aan de Nij meegse architect ir. J. G. Deur oud raadslid, is gistermorgen ttidens een korte plechtigheid ten stadhuize de on derscheiding uitgereikt van ridder In de Orde van Oranje Nassau. Deze eer volle benoeming viel ir. Deur ten deel op zijn zeventigste verjaardag in een omgeving, die sterk zijn stempel draagt. Het Nijmeegse raadhuis is na melijk een van de vele monumenten, die ir. Deur in zijn vaderstad en ook daarbuiten heeft gerestaureerd. Ook op andere terreinen heeft hij zich verdien stelijk gemaakt. AMSTERDAM, 12 jan. Een nadere oriëntatie over de maatschappelijke functie van de P.B.O. is na tien jaar ervaring dringend gewenst. Aldus luidt een der conclusies van een rapport van de Wiardi-Beckmanstichting, getiteld: „P.B.O. in nieuwe verhoudingen". „Juist nu de publieke bedrijfsorganisatie in de openbare mening bedolven dreigt te ge raken onder een veelheid van technisch- organisatorische detailkwesties, leek een principiële her-bezinning gewenst", al dus de directeur van de genoemde stichting, drs J. M. den Uyl, in zijn ten geleide. Het rapport besluit met een samenwerking in een aantal conclusies. In het socialistisch denken is aan vankelijk de bedrijfsorganisatie vooral gezien als een mogelijkheid om de overheid te ontlasten van de aanzien lijke taak, die haar was toegedacht op sociaal en economisch terrein. De be hoefte aan bedrijfslichamen met een belangrijke taak op economisch-politiek terrein is echter minder groot gebleken dan aanvankelijk was gedacht. De vrij wel algemeen aanvaarde vormen van economische politiek hebben zich in belangrijke mate buiten de PB O. om kunnen ontwikkelen. In socialistische kring heeft de P.B.O zoals deze zich heeft ontwikkeld als ordeningsinstru ment een secundaire betekenis gekregen. De betekenis van de P.B.O. als instituut der democratisering van ons bedrijfs leven is meer op de voorgrond gekomen. De S.E.R. heeft zich een brede plaats in ons staatkundig bestel veroverd. De wijze waarop de raad zijn taak vervult, geeft in het algemeen reden tot vol doening. Het vergpderen van de taak van de S.E.R. doorde raad in een func tionele volksvertegenwoordiging te doen opgaan moet. aldus het rapport, vol strekt worden verworpen. Het is ook ongewenst het lidmaatschap van de S.E.R. onverenigbaar te verklaren met dat van de Staten-Generaal. De ontwikkeling van de P.B.O. is in sterke mate ongericht geweest; hierdoor zijn tal van te kleine schappen ontstaan, aan wier bestaansreden in ernstige mate moet worden getwijfeld. Een structuur- en efficiency-onderzoek is dan ook alleszins gewenst. Het functioneren van de bedrijfs lichamen heeft vrees gewekt, dat de band met de vrije organisaties zal wor den doorgesneden. De mogelijkheid om een college van vertegenwoordigers uit de georganiseerde bedrijfsgenoten in te stellen, zal daarom in overweging moe ten worden genomen. Dit college zal in staat moeten worden gesteld het ge voerde beleid te bespreken teneinde langs die weg de band tussen het be- HAARLEM, 12 jan. De verkoop van het hotel „Duin en Kruidberg" te Sant poort aan de Nederlandse Handelmaat schappij, waardoor het hotel aan het eind van dit jaar aan zijn bestemming zal worden onttrokken en een recreatie een kruising, die zeer gevaarlijk is. In 1960 kwamen hier een zandtrein en een goederentrein met elkaar in bot sing eveneens doordat een machinist door' een onveilig sein reea, waarbij de twee treinbestuurders ernstig ge wond werden. Een dergelijk ongeluk was er eveneens in 1920, waarbij ook een dode viel te betreuren. \Jrtuhlm Richting Breukelen Pluis van de rimp trein uit woerden loopt OVER NAAR SPOOR BREUKELEN EN WORDTIN DE FLANK GE GREPEN TREIN UIT l/TRECDT STOPT NIET VOOR ROOD LICHT Btrtcht - Woerdin 265 mtr 970 mtr. Richting Woerden 1150 mtr. 400 mtr. Richting» Utrecht VOORSEIN SA HOOFOSEIN SB WAS GROEN WAS 6R0EN HOOFOSEIN SC VOORSEIN SD WAS ROOD WAS 6EEL I. tlOfliV. PELT oord ten behoeve van genoemde Maat schappij zal worden, is ook ter sprake gekomen tijders de gisteravond gehou den vergadering van de Haarlemse Kamer van Koophandel. De voorzitter, de heer B.F. Enschedé, memoreerde de reactie van de gemeente Velsen, waar in men zich zeer teleurgesteld voelde, dat het hotel als zodanig zou verdwijnen. Volgens de heer Enschedé was die teleurstelling zeer terecht, want de op heffing van het hotel betekent onder meer een groot ongerief voor het bedrijfs leven in Haarlem en omgeving. Ook de Haarlemse Kamer van Koop handel heeft in deze kwestie geïnter venieerd. Er is overleg gepleegd met de Handelmaatschappij teneinde het ver koopcontract ongedaan te doen maken, of althans te pogen, dat „Duin en Kruid berg" als hotel behouden blijft. De Maatschappij bleek echter aan het con tract gebonden te zijn, omdat de eige naar van het hotel, de heer J.Th. Cremer in New York „onder geen voorwaarde Duin en Kruidberg als hotel wil laten bestaan". Volgens de heer Enschedé was het standpunt van de Handelmaatschappij te billijken. Dat van de heer Cremer zeker niet. Uit de vergadering werd de opmer king gemaakt, dat „wij tegen een derge lijk Amerikanisme toch niet op kunnen Het is de heer Cremer alleen om geld te doen". De heer Enschedé bestreurde de gang van zaken en meende, dat er niets meer aan te doen is Hij wilde alsnog bekjjken, of aan he» voorstel om de heer Cremer op de hoogte te stellen van de zienswpze var de Ka- met uitvoering gegeven moest worden. drijfslichaam en de leden der vrije orga nisaties te versterken. Zowel in A.R.- als in K.V.P.-kringen valt een sterke onvoldaanheid te be luisteren over de bereikte resultaten. Voor de toekomst worden veel betere resultaten verwacht. Maar nergens wordt aannemelijk gemaakt, dat voor dit optimisme goede gronden aan wezig zijn. Wel is van K.VfP.-zijde de suggestie gedaan om onder bepaalde omstandigheden tot het opleggen van een schap over te gaan. ook wanneer een kleine minderheid zich daartegen verzet. Daarbij is echter een al te grote terughoudendheid betracht. Bij het streven naar een verdere uit bouw van de P.B.O. zal de betekenis van de bedrijfslichamen primair moe ten worden gezocht in het functioneren als organen van advies, overleg en medezeggenschap. Het bedrijfslichaam is het aangewezen orgaan om het contact met de regering te onderhouden. Verder biedt het de mogelijkheid voor perma nent overleg tussen werkgevers en werknemers over de gang van zaken in de bedrijfstak. Met erkenning van de specifieke functies van de ondernemer kan tevens binnen het bedrijfslichaam aan de werknemers economische mede zeggenschap worden gegeven. De betekenis van de bedrijfslicha men als orgaan van medebewind is in het verleden sterk overschat. Slechts wanneer het bedrijfslichaam daarvoor het meest geschikt lijkt, dient het met uitvoerende arbeid te worden belast. De verordenende bevoegdheid zal door de bedrijfslichamen alleen in die gevallen moeten worden gehanteerd, wanneer de economische of sociale situatie in de bedrijfstak daartoe aanleiding geeft. Ook de vraag of het kartelbeleid binnen het verband van een P.B.O.-orgaan dient te worden gebracht, dient aan de hand van con crete omstandigheden te worden be antwoord. De positie van de consument dient nog afzonderlijk te worden bezien. Een consumentenvertegenwoordiging, aan te wijzen door het bestuur van het be drijfslichaam, verdient voor bepaalde bedrijfstakken aanbeveling. Een derge lijke consumentenvertegenwoordiging zal moeten behoren wel bij het bedrijfs lichaam, maar niet in het bedrijfs lichaam. Hoezeer het karakter van een P.B.O. moge verschillen van de maatechappe- lijk-hervormende invloed die aanvanke lijk aan de P.B.O. was toegedacht, de werkzaamheden van de bedrijfslicha men blijven neittemin van wezenlijke waarde. De wetswijziging, waartoe de S.E.R. inmiddels heeft geadviseerd eD die een aanzienlijk actiever beleid kan mee brengen, dient dan ook te worden toegejuicht. Waar is gesteld, dat de P.B.O. als medebepalend element van de maat schappelijke orde haar voornaamste be tekenis dient te vinden in advies en overleg, rijst de vraag, of in ons maat schappelijk bestel voldoende bestuurs- mogelijkheden aanwezig zijn ter invloe- ding van omvang, verdeling en richting van de produktie. Deze vraag moet vol gens het rapport ontkennend worden be antwoord Het economisch proces toont ernstige tekortkomingen. Het huidige economisch-politieke instrumentarium schiet te kort bij de oplossing van de bestaande problemen. In bepaalde ge vallen kan socialisatie een uitweg bie den. De P.B.O. zal echter slechts ten dele kunnen bijdragen tot versterking van de gemeenschapsinvloed Verster king van de gemeenschapsinvloed vraag een doortrekking en een betere econo misch - politieke beheersing van de markten, waar goederen en diensten worden doorgeschoven. De totstandko ming van verticale organen, die dit mo gelijk zal moeten maken, laat zich tot op zekere hoogte denken binnen de hui dige wet op de bedrijfsorganisatie (pro- duktschappen). Wanneer de problema tiek binnen de bedrijfskolom echter ver der toereikende bevoegdheden vergt, zul len organen tot stand moeten worden gebracht, die qua vormgeving en sa menstelling aan de structuur en de pro blematiek van de betreffende bedrijfs kolom zijn aangepast. Inspraak van het consumentenbelang zal hierbij eveneens mogelijk moeten worden gemaakt. De voortschrijdende Europese integratie zal het in vele gevallen gewenst maken een oplossing te kiezen op Europees niveau, zulks naar voorbeeld van de E.G.K.S. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 jan. De Stichting Katholieke Geestelijke Gezondheidszorg in Leiden heeft drie stafleden van haar medisch opvoedkundig bureau in kort geding gedagvaard. De stichting vordert van deze staf leden (een psychiater tevens leider, een psychologe en een maatschappelijk werkster) afgifte van kantoorbehoeften en administratie van het bureau, die zij onder zich hebben en weigeren af te staan. Het kortgeding zal woensdag 17 januari dienen voor de president van de rechtbank alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13