Soebandrio benoemd tot vice-luchtmaarschalk Nieuw-Guinea-raad vergadert 22 januari in het openbaar GESTRANDE REIZIGERS OP SCHIPHOL a Geen district, geen Wilsveen, Zoetermeer uitbouwen Toeristische manifestatie in Londen Strenge eis wegens over schrijding maximum snelheid K.V.K. heeft, bezwaren tegen verordening Statenkwartier Kanselier verduistert twee ton Amsterdam Rubber benadeelde houders van winstaandelen DE PENRUAN MOORD Autobestuurder voor de rechtbank Minister Luns optimistisch over Engelse deelname Streekplan moet de planologische problemen oplossen Keukenhof neemt het initiatief Liever kantoren grote panden dan verbouwing tot Europese politieke unie MINISTER SCHRIJFT TWEEDE KAMER Onbekenden plunder den groententuin Van der Putten krijgt geen salaris meer Bij de treinramp zoekgeraakte bagage De edelsmidse Brom G er rit Kouwenaar weigert A ntwerpse prijs Leder- en souvenir beurzen deden wéér betere zaken Grotere buitenlandse belangstelling HAARLEMSE RECHTBANK IN DEN HAAG Lid Nederlandse NAVO-vertegenwoor- diging In Noordwijkerhout: Hond veroorzaakte verkeersongeval Dodelijk ongeval Nog geen wijziging ontwerp „Bijlmermeer UITSPRAAK GERECHTSHOF AMSTERDAM VRIJDAG 12 JANUARI 1962 PAGINA 15 Gewijzigde bezetting Koning Oidipous Perceel aangekocht door universiteit •ys npta el, Eén jaar geëist en vijf maanden ontzegging VLAANDEREN DJAKARTA De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, is vandaag benoemd tot vice- luchtmaarschaik en tot permanent lid van de „operationele staf voor de be vrijding van West-Irian". Twee hogere officieren van de Indonesische lucht en zeemacht zijn aangesteld als vervan gers van brigade-generaal Soeharto commandant van het reserve-leger der „bevrydingsstrydkrachten". Uit Makassar meldt Reuter, dat het dodental bij de aanslag van zondag op Soekarno thans is gestegen tot vijf. 26 mensen zyn nog in hospitalen. De voorzitter van de Indonesische planraad, Moh, Yamin verklaarde, dat de Indonesische regering bij haar voor bereidingen voor de voorgenomen over neming van Wost-Nieuw-Guinea, plan nen heeft opgesteld voor eon diepgaan de reorganisatie en voor ontwikkelings arbeid in Westelijk Nieuw-Gunea. Een grote organisatie van Chinezen in Indonesië heeft haar leden aangespoord om dienst te nemen voor strijd tegen de Nederlanders. De Indonesische marine heeft al haar etablissementen gesloten voor burgers, vooral voor vreemdelin gen. In Nederlands Nieuw-Guinea bevindt zich op het ogenblik een zeer gemengd gezelschap buitenlandse en Nederlandse correspondenten, een Brit van de B.B.C. een Fransman van „Le Figaro" te Pa rijs, drie Duitsers van de Westdui-tse te levisie, een Japanner van de Asahi Shimbun, een Italiaan van een Milanees weekblad, een Amerikaan van „Time and Life", twee Australiërs, de Ne derlandse radio-reporter Van de Visser en een Canadees. Binnenkort worden nog vele andere correspondenten ver wacht. De Canadese journalist Peter Wor- ttüngton, die als correspondent jaren achtereen in zeer veel Afrikaanse landen heeft rondgereisd, verklaarde hier aan de correspondent van het ANP, dat hij Stomverbaasd is over de wijze, waarop in Nieuw-Guinea blank en bruin met DEN HAAG, 11 jan. Minister Luns heeft zich vanmiddag in de Tweede Kamer optimistisch uitgelaten over de kans, dat Engeland zal deelnemen aan de Politieke Unie, die hij voorop stelde, wanneer landen in het algemeen deel willen uitmaken van de Europese Ge meenschap. De minister zei, dat Je regering met vele leden van de Tweede Kamer ak koord kan gaan wat betreft het op bouwen van een machtsconcentratie in Europa. De theorie van het machts evenwicht is ook volgens minister Luns verouderd. De Nederlandse regering zal met energie aan het tot stand brengen van deze machtsconcentratie in Europa medewerken en zal waken tegen het uit hollen van de bevoegdheden van de Europese gemeenschappen. De Neder landse regering blijft zeer kritisch staan ten opzichte van het plan-Fouchet, dat merkwaardig veel overeenkomst ver toont met de vroegere plannen van pre sident De Gaulle, waar zij altijd tegen gewaarschuwd heeft. De minister zei, dat de meningen van degenen, die hebben gesproken over de associatie van Afrikaanse gebieden en d. opvattingen hierover van de regering niet zover uiteenlopen als o.a. de heren Van der Goes en Schuyt hadden gesug gereerd. Ook de regering ziet dit als een politiek probleem van de eerste orde. Zij moet echter wel constateren, dat de zaak niet zo eenvoudig is als de sprekers in de Kamer het hebben voorgesteld. Pr wordt zelfs met betrekking tot deze associatie reeds gesproken van „neo kolonialisme". elkaar omgaan. Hij noemde dit samen gaan, waarin hij een volledige afwezig heid had geconstateerd van wrijvingen en discriminatie „uniek in de hele wereld" „En ik meen toch wel tot oordelen be voegd te zijn," voegde hij hieraan toe. Worthington zei, een en ander zelf te hebben geconstateerd en dat hij nu be grijpt, waarom de Papoea's de Neder landers hebben gekozen als het volk, dat hen naar zelfstandigheid kan lei den. Omgekeerd zei hij te hebben op gemerkt, dat de Nederlanders hier de Papoea's als volkomen gelijkwaardig beschouwen, als mensen met dezelfde rechten als zij zelf hebben. De voorzitter van de Nieuw-Guinea- raad, mr. J. H. F. Sollewijn Gelpke, heeft na zijn terugkeer uit Nederland te Hollander medegedeeld, dat de Nieuw-Guinea-Raad op 22 januari in Pleno in het openbaar zal bijeenkomen. Zoals bekend, zal de raad vóór 5 april aan de Nederlandse regering ad vies moeten uitbrengen, wanneer en op welke wijze de raad overdracht der soevereiniteit wenselijk acht. Staats secretaris mr. Th. Bot heeft het vorige jaar, bij de installatie, de Nieuw-Gui nea-Raad uitgenodigd, hierover te ad viseren. United Press International meldt, dat het goevernement teneinde de voedselpositie op Nieuw-Guinea te ver sterken een extra partij rijst heeft ge kocht, welke deze maand nog te Hol landia wordt verwacht. Deze nieuwe partij zal de permanente voorraad van twee op vier maanden brengen. Be treffende andere voedingsmiddelen zou nog overleg gaande zijn. Ver afgelegen gebieden, zoals de Wisselmeren en de Baliemvallei, zijn thans reeds bevoorraad met rijst vol doende voor vier maanden. De voorzitter van de Nieuwguinese party Parna, E. J. Bonay, heeft be kend gemaakt een brief te hebben on- vangen van de Papoea-student Frits Kirihio, die zich thans in Indonesië bevindt. De brief zou door Kirihio ty- dens de vliegreis van Nederland naar Indonesië zyn geschreven, doch de heer Bonay wikle er geen bijzonderheden uit mededelen. Hij verklaarde echter dat er ..geen directe aanleiding" was om Kirihio als lid van de Parna te royeren. Het officiële partijstandpunt zal volgende week bekend worden ge maakt. Op doorreis naar Brussel arriveer den donderdag de passagiers van het Sabenatoestel, dat gedwongen is ge weest om in Rusland te landen. Een stewardess met een baby, waarvoor de Russische autoriteiten speciale baby voeding hadden verstrekt tijdens het gedwongen verblijf in Rusland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 jan. Er is geen behoefte aan de vorming van een dis triet voor de Haagse agglomeratie en er zal dus ook geen Wilsveen gebouwd worden. Dit heeft de minister van Bin nenlandse Zaken, mr. E. Toxopeus in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Hiermee is definitief het lot beze geld van de spectaculaire plannen om in de polders tussen Leidschendam en Zoetermeer een geheel nieuwe stad te bouwen voor 100.000 mensen, waarin de „overloop'' gehuisvest had moeten worden van Den Haag en buurtgemeen- ten, die wegens ruimtegebrek nog maar geringe mogeiykheden hebben om nieu we bewoners op te vangen. Zoals wy zaterdag reeds in een artikel als ver wachting uitspraken heeft de minister de agglomeratie-gemeenten verwezen naar Zoetermeer, dat zich bereid heeft de financiering van deze grote opzet hebben mogelijk gemaakt. Tijdens deze Nederlandse 14 dagen in Londen zullen de bezoekers van het wa renhuis ook worden geconfronteerd met typisch Nederlandse aspecten, zoals een draaiorgel, een pottenbakker, een klom penmaker, de bloemenmeisjes, nationa le klederdrachten, enz. Naar wordt ver wacht zullen omstreeks een miljoen Engelsen aldus de gelegenheid krijgen kennis te nemen van de toeristische aantrekkelijkheden van Nederland. Albert Milhado heeft de taak op zich genomen voor de Nederlandse organi satie als coordinator in Londen op te treden. DE ZILK, 12 jan. De heer V. d. W. die voor zhn gezin een groententuin exploiteert aan de Hoogduinweg werd een dezer dagen zwaar getroffen, toen hp op een middag bemerkte, dat on bekenden een grootdeel van zyn win tervoorraad, bestaande uit allerlei soor ten kool, hadden geroofd. De strop werd des te groter toen de heer V d. W. bemerkte, dat ook verschillende soor ten spruitkool waren meegenomen. Van deze struiken hade de liefhebber W. zaad willen plukken, omdat ze eigen aanwinsten waren. Daar de heer V. d. W. geen groente nummer voor zijn nieuwe aanwinsten had aangevraagd, en hp ook geen zaad meer bezit, moeten deze soorten, die veel toekomst beloofden als verloren worden beschouwd. Door deze brutale diefstal, is de heer V. d. W. en zijn ge zin zwaar gedupeerd geworden. ROTTERDAM, 12 jan. In de voor stelling van koning Oidipous door Rot terdams Toneel zal de rol van de koor strofe, die door Albert Vogel werd ver tolkt, worden overgenomen door Jac ques Commandeur. Wegens het grote succes zal het stuk langer op het reper toire blijven dan aanvankeiyk was voor zien. Verplichtingen elders maken het voor Albert Vogel echter onmogelijk ver dere medewerking te verlenen. LISSE, 12 jan. De Nationale Bloe mententoonstelling „Keukenhof" heeft het initiatief genomen voor bet organi seren van een grote toeristische mani festatie In Londen, welke zal plaats vin den van 19 februari tot 3 maart 1962. Als naam voor dit evenement is geko zen „Dutch Flower Festival 1962" en de plaats is 'een van Europa's grootste warenhuizen, Selfridges Ltd. in Oxford Street. In dit monumentale gebouw zal op de 3e verdieping een miniatuur Keu kenhof worden aangelegd, waar ruim 15000 tulpen, narcissen, hyacinthen en andere bolgewassen in volle bloei te zien zullen zijn. Bovendien zyn 30.000 narcissen gere serveerd voor de decoratie van andere afdelingen van het warenhuis en de eta lages. Daarnaast zal een groot informatie bureau worden ingericht waarin verte- §enwoordigd de ANW, de VVV com- inatie Holland en de vervoersonderne mingen die betrokken zyn bij het ver keer lussen Nederland en Engeland, zo als KLM, Stoomvaartmaatschappij Zee land, Nederlandschc Spoorwegen en Holland Amerika Lyn. Tijdens permanente filmvoorstellin gen zullen de nieuwe kleurenfilm van de Keukenhof en andere toeristische films over Nederland worden vertoond. Het Nederlands toerisme en de Keu kenhof zullen voorts een ereplaats krij gen in een 18-tal van de imposante lages van dit warenhuis dat gelegen is aan een van de drukste winkelstraten van Londen. Belangrijke medewerking aan dit Dutch Flower Festival wordt bovendien verleend door een aantal fabrikanten van bekende Nederlandse merkproduc ten, die daardoor in niet geringe mate ARNHEM, 11 jan. Het ambtenaren gerecht heeft bij voorraad afwijzend be schikt op het verzoek van mr. N. J. Ge- leynse, raadsman van de heer F. H. van der Putten, gewezen hoofdambte naar by het departement van Defensie, aan deze, hangende het tegen het ont- «lagbesluit iri te stellen beroep, e blij ven uitbetalen het periodiek laatstelijk til zyn functie verschuldigde salaris. verklaard een groot aantal nieuwe be woners op' te nemen. De minister doelt mee dat Gede puteerde Staten (van het begin af aan tegenstanders van Wilsveen en nu als overwinnaars uit de sl.ryd geko men) binnenkort zullen beginnen aan de voorbereidingen voor eon streek plan voor het betrokken gebied, waar mee de planologische problemen zouden kunnen worden opgelost. Hoewel niet zeker is dat Zoetermeer de gehele „overloop" zal kunnen op vangen wordt toch de verwachting uit gesproken dat in gezamenlijk overleg tot een bevredigende oplossing kan worden gekomen. Al is er nu naar het oordeel van de minister geen voldoende aanleiding voor de vorming van een dis trict, de mogelijkheid om hiertoe later alsnog over te gaan, wordt wel open gelaten. De minister zegt dat nadat de ge dachte van dlstrictsregeling destijds bij de besturen van de agglomeratiege meenten zelf gerezen is, de meerder heid van deze gemeenten later tot de conclusie is gekomen dat er geen be hoefte (meer) was aan zo'n district. Gedeputeerde Staten zullen mondeling contact blyven houden met de gemeen tebesturen en de ontwikkeling nauwlet tend biyven volgen, zo zegt de minis ter. UTRECHT, 11 jan. In het derde hoofdgebouw van de spoorwegen in Utrecht zyn Inmiddels al vyftig collies bagage afgehaald door passagiers die goederen kwijtraakten by de treinramp in Harmeien en door familieleden van de slachtoffers. De spoorwegrecherche heeft nu nog een groot aantal voorwer pen over, waarvoor niemand zich tot dusver heeft gemeld. Persoonlijke infor maties kunnen iedere dag van 9.00 tot 17.00 uur worden ingewonnen. Telefo nische inlichtingen over bagage, die nog wordt vermist, worden nu verstrekt via nummer 030 - 15871, toestel 800. DEN HAAG, 11 jan. De chef van de generale staf heeft aan alle garni zoenscommandanten verzocht in hun garnizoensorders een order van hem op te nemen, waarin aan de onderde len .en individuele militairen, die by de treinramp in Harmeien hulp hebben verleend, dank wordt gebracht In deze order zegt hp, dat h'em is gebleken, dat deze hulp effectief is geweest en alom waardering heeft geoogst. Hy ver zoekt zyn erkentelijkheid daarvoor over te brengen. In de gemeente Harmeien, waar na de grootste spoorwegramp in de Neder landse geschiedenis thans de rust wat is weergekeerd, wordt, op instigatie van burgemeester drs. Jos. G. J. Tim mermans, deze week met een algeme ne rouwdag besloten. Zaterdag worden in de gehele gemeente gedurende de gehele dag de vlaggen halfstok gehan gen. Van twaalf uur tot half een zullen de kerkklokken luiden, 's Avonds half acht houden de Ned. Hervormde en de Gereformeerde gemeenten in de her vormde kerk een interkerkelijke byeen- komst. In de r.-k. kerk wordt tezelfder tyd een plechtige requiemmis gecele breerd. UTRECHT, 11 jan. De ryksuniver- siteit heeft het perceel Drift 15 aan gekocht, waar vele jaren de woning en de edelsmidse van de familie Brom was gevestigd. Het voorgebouw zal toege wezen worden aan het instituut voor Franse taal en letterkunde, terwyi het achtergedeelte bestemd wordt voor een afdeling van het geografisch instituut. SCHIPHOL, 11 jan. In een vlie gende regenstorm zijn vanmiddag de 18 reizigers van de onfortuinlijke Sa- bena-machine die maandag door Rus sische Mig-jachtvliegtuigen tot een landing in Rusland werd gedwongen, met een Tupolev-lijnvliegtuig uit Mos kon op doorreis naar Brussel op Schip hol geland. Er bestond voor hun aan komst van de zyde van pers, radio en tv grote belangstelling. „Een stewardess vertelde ons dat we werden achtervolgd door straal jagers," vertelde de 28-jarige Syriër Emile Haddad, die met zyn 24-jarige Amerikaanse vrouw Dolores en hun 14 maanden oude zoontje Michael van Teheran op weg was naar Brussel. Hun eindbestemming Is Los Angeles, waar ze zich gaan vestigen, „In het begin wisten we helemaal niet wat voor nationaliteit de toestellen hadden maar al spoedig zagen we aan de rode ster ren op de staart dat het Russische Mig's waren. Drie kleinere Mig-toestel len en een grote straalbommenwerper, die onder ae romp een grote bom droeg, bleven ons begeleiden." Er brak geen paniek uit. De stewar dessen stelden de passagiers op hun ge mak. Onmiddellijk vertelde de piloot dat hij uit de koers was geraakt door een niet werkend kompas Hij trachtte door zijn microfoon contact te krijgen met de straaljagers, doch het enige ant woord dat hij kreeg was: „Follow me". Verder zwegen de Russen, Door met hun toestellen op speciale manier te manoeu vreren maakten zij de Belgische gezag voerder duidelijk hoe hij moest vliegen. „We hadden er geen flauwe notie van waar we ons bevonden, maar de purser vertelde lakoniek dat het ergens boven Rusland moest zijn", zo vervolgde Emile. Bij de landing qp een militair vlieg veld te Grozmy in Rusland werd een parachute gebruikt om het Sabena-toe- stel sneller tot stilstand te brengen. Daarna moesten de passagiers samen met het cabine-personeel (pursers en stewardessen) uitstappen. Het vliegend personeel moest aan boord biyven. „Met een autobus werden we van het vliegtuig naar een der barakken gereden, waar we heel vriendelijk ontvangen wer den door Russische luchtmacht-officie ren, 's Avonds werd hier een Russische liefdesfilm vertoond, waar niemand van ons iets van begreep omdat geen van de passagiers Russisch kan verstaan. We werden goed gevoed met botêrhammen, soep, koffie enz. Vooral voor de baby liepen ze zich het vuur uit de sloffen. Met gebaren werd ons gevraagd of de melk nieta te warm was." Na een verblijf van ongeveer 8 uur in de barakken werden de passagier 's avonds naar een hotel in Grozny ge bracht," waar ze opnieuw van voedsel werden voorzien. „En heerlyk voedsel," zei Dolores Haddad, „Zelden heb ik zo veel en zo goed gegeten. De volgende ochtend kregen we bij het ontbijt zelfs kip, kalkoen en diverse soorten vlees". „Gisteren kwam er een Ilyushin 18- toestel, waarmee de Aeroflot de pas sagiers naar Moskou bracht. Ne deze lange tocht stapten ze vanochtend in Moskou in het Tupolev-toestel ver, dat hen via Schiphol naar Brussel bracht. BRUSSEL, 11 "jan. (ANP) De Ne derlandse dichter Gerrit Kouwenaar heeft een prijs geweigerd, die hem door de stad Antwerpen werd toegekend, ai- dus meldt bet Belgische blad „Het Laat ste Nieuws." De prijs bedroeg 250 gulden. Adriaan Ho' Roland een pr: van 1.250 gulden evenals holt. Leo Vroman werd een bedrag van Sc toegekend chulte Nort- olst was gu: Vrn 250 gulden toegekend. Gerrit Kouwenaar heeft echter ver klaard, dat een dergelijke kleine prijs behoort gegeven te worden voor een en kele tydsehriftuitgave of aan iemand met een kleine produktie. Als die gege ven wordt voor een gedicht uit een gro te cyclus, zoals nu is gebeurd, moet men eerder van discriminatie dan van bekroning spreken. De Wintervakbeurs voor Kofiers en Lederwaren en de Tiende Souvenir- beurs hebben blykens een enquete on der de deelnemers, voor alle exposan ten byna zonder uitzondering, betere resultaten opgeleverd dan op de beide vakbeurzen van het verleden jaar. die toen reeds als een succes werden be schouwd. Zelfs de bezoekcijfers, waarin men door de spoorwegramp by Woerden op de dag van de opening, een zekere te rugslag had kunnen verwachten, bleken aanmerkeiyk hoger te liggen dan ver leden jaar, voor de Lederwaren 10 pet. cn voor de Souvenirbeurs zelfs 25 pet. hoger. Ook de belangstelling uit het bui tenland was voor beide beurzen bedui dend hoger, waarby dit maal contacten werden aangeknoopt met en in sommige fevallen behoorlijke orders werden ge- oekt uit Duitsland. België, Zweden, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Ne derlandse Antillen, de Verenigde Sta ten en Australië. Zakelijk bezien heeft de Souvenir- beurs, die van wege het tienjarige be staan een extra feestelyk karakter had, de beste resultaten opgeleverd. Of schoon de verwachtingen, gezien het telken,jare toenemende toerisme, hier hoog gespannen waren, achtte 90 pet. der exposanten deze verwachtingen overtroffen. Vrijwel zonder uitzondering was men content over de behaalde om zetten. In de Lederwarenbranche bleken de exposanten, vrijwel zonder uitzondering zeer tevreden met de resultaten. Het gros der deelnemers had ook hier be tere zaken gedaan dan op de vorige Wintervakbeurs. Slechts een tiental deel nemers deelde mede, dat de resultaten van deze en de vorige beurs vrywel geli,jk waren gebleven, terwijl een en keling kon terugzien op een minder ge slaagde beurs, vooral de Lederwaren- vakbeurs mocht zich in een grotere bui tenlandse belangstelling verheugen. HAARLEM, 12 jan. De officier van justitie by de Haarlemse Rechtbank. G. W. F. van der Valk Bouman. eiste gisterenmorgen bevestiging van het von nis van de kantonrechter waarbij een te- levisie-oniroepster uit Aerdenhout ver oordeeld was tot een geldboete van hon derdvijftig gulden en zes maanden ont zegging van 'de rijbevoegdheid wegen» te snel rijden in de bebouwde kom 112 kilometer per uur op de Herenweg, in Heemstede. De officier meende, dat de omroepster de daar toegestane maxi mum snelheid dermate overschreden had, dat hier een flinke straf op zijn plaats was. Het meisje, dat 26 september 's avonds in haar kleine BMW bi snelheidscontrole een procesverbaa opgelopen, was in hoger beroep gegaan, omdat zij door omstandigl»eden niet op de zitting van het kantongerecht had kun nen verschijnen en zy zich niet kon voor stellen, dat zq met een dergelijke hoge snelheid gereden had. Wel gaf zij op de zitting toe, dat ze harder dan vyftig had gereden. „Maar ik was op dat moment aan het passeren en ik moest terdege op het tegemoet komende verkeer letten zodat ik niet naar m'n snelheidsmeter kon kyken," aldus de omroepster. Mr. Roggeveen, haar raadsman, voer de aan, dat juist op het moment, dat zijn cliënte een file tamelijk langzaam rijden de wagens passeerde, haar snelheid was opgemeten. Mr. Roggeveen betwijfelde of er wel juist opgemeten was, want het wagentje, dat van een klein type is, er reeds byna vyftigduizend kilometers op heeft zitten en aan zijn oude dag toe is, kan slechts met moeite en met een „aan loop" van een halve kilometer een der gelijke snelheid halen. „M'n cliënte kan geen halve kilometer lang hebben ge passeerd. Wél heeft ze boven de vijftig gereden maar hoevéél is niet meer vast te stellen," aldus mr. Roggeveen. Hy een had (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 jan. De Kamer van Koophandel heeft de gemeenteraad een adres gezonden over de zogenaam de „conserveringsverordening Staten kwartier", die beoogt deze specifiek Haagse wijk te behouden als woonwyk. B. en W. hebben de raad dit voor stel voorgelegd om te voorkomen dat nog meer panden worden betrokken als bedrytspanden. De K.v.K., die zich be klaagt niet door B. en W. te voren over deze helangryke zaak te zyn ge hoord, zegt in baar adres onder meer het onjuist te achten bedrijven die door de sanering uit de binnenstad worden verjaagd de toegang tot bepaalde stadsdelen te ontzeggen. Vooraf zou voor een gelegenheid gezorgd moeten (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG, 12 jan. Verdacht van verduistering van meer dan 200.000 gul den ten nadele van de Staat der Ne derlanden is dinsdag door de Haagse politie aangehouden de 48-jarige kanse lier bq de gecombineerde permanente vertegenwoordiging hij de Noord-Atlan tische Raad te Parys. De kanselier, die de verduisteringen over de afgelopen tien jaar zou hebben gepleegd, heeft zich uit eigen beweging eind vorige week by zijn chefs gemeld. Deze heb ben daarna bij de Nederlandse justitie aangifte gedaan. Daarna is de ambte naar afgereisd naar Den Hg, wt hy door de politie is gerresteerd. Vandaag is hij bij de officier van justitie, mr. dr. j. C. Maris voorgeleid. De kanselier was by de permanente vertegenwoordiging te Parys hoofd van de huishoudeiyke dienst en chef van de administratie. Hij had in deze functie het beheer over zeer aanzieniyke be dragen, omdat hy onder meer verant- woordeiyk was voor de uitbetaling van de ambas- unetionaris- de salarissen van de vele sade geaccriditeerde hoge sen. Ook ging hy over alle betalingen, die nodig waren voor een goed functio neren van de vertegenwoordiging te Parijs. Men neemt aan, dat hy zich vanaf het begin van zyn werkzaamhe den aldaar, tien jaar geleden, aan de staatsgelden heeft vergrepen. Het was de chefs van de kanselier opgevallen, dat hy reeds geruime tyd een aanmerkeiyke achterstand had in zyn financiële verantwoording. Hy werd hierover diverse keren gemaand, zonder resultaat. Toen tenslotte onlangs- van hem werd geëist de bygewerkte boeken op tafel te komen, deed de kanselier de voor zyn superieuren onthutsende mededeling, dat hy ernstig had gefrau deerd. De gearresteerde, in het bezit van het diploma HBS-B, studeerde boven dien boekhouden en moderne talen. Van 1936 tot 1946 was hij werkzaam in het zakenleven. In '47 werd hy benoemd tot kanselier eerste klasse; hy behield deze titel toen hy in 1951 werd be noemd tot administratief ambtenaar B. Achtereenvolgens was hij, in ambteniy- ke dienst, werkzaam te Singapore, Den Haag (ministerie van Buitenlandse Za ken), Djakarta, Stockholm en Parys. worden, waar deze vestiging wel mo- geiyk is. Ook wordt het ontbreken van een structuurplan betreurd. Men heeft namelijk de indruk dat het officiële structuurplan Dudok, dat uitdrukkeiyk mogelijkheden bood voor de vestiging van kleine bedrijven in de woongebie den, reeds lang niet meer functioneert. In een overzicht van de geschiedenis van de wijk komt de K.v.K. tot de con clusie dat de grote woonhuizen hun be stemming verloren hebben door het te kort aan dienstpersoneel en het ontbre ken van modern woongerief. Met de be vriezing van de huidige toestand stemt de K.v.K. dan ook niet in. Voor zover de woningnood (die in Den Haag nog groeiende is. red.) zich daartegen niet verzet, zullen andere bestemmingen in aanmerking moeten kunnen komen, zo meent de K.v.K. Men zegt dat van de tairyke grote panden in deze wyk een doelmatiger gebruik kan worden ge maakt by een kantorenvestiging dan by verbouwing tot dure woonflats. Bij het adres zyn een aantal nader uitgewerkte suggesties gedaan over een mogelijke nieuwe opzet van de wyk, die gunstiger zou zyn voor het bedryfsle- ven. De suggesties zijn het resultaat van uitgebreide onderzoekingen die naar het gebruik van de panden in het Statenkwartier zyn ingesteld. NOORDWIJKERHOUT, 12 jan. Woensdagmiddag omstreeks kwart voor zes is de 50-jarige arbeider H.P.H. per bromfiets op weg naar zyn wo ning aan de Parallelweg, in de Zee straat gevallen, doordat plotseling een hond de weg overstak. De bromfietser kon de hond niet meer ontwijken, reed hem aan en smakte in volle vaart te gen de straat. De bestuurder van een uit tegengestelde richting naderende personenauto kon nog juist voorkomen, dat hij de' op de grond liggende man overreed, maar raakte frontaal brom fiets en hond. Op advies van dokter Van Praag werd de man, waarschynlyk met een gebroken neusbeen en een zware her senschudding naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. De hond was door de dubbele aanrijding zodanig gewond, dat hji ter plaatse moest wor den afgemaakt. De bromfiets werd to taal vernield. pleitte vooral met het oog op de ontzeg ging van de rybevoegdheid voor een aan zienlijk mindere straf. HAARLEM 12 jan. Gistermiddag stond een 24-jarige magazynchef terecht voor de Haarlemse rechtbank. Hij had op 9 september met zlln auto roekeloos op de Zandvoortseweg gereden en was met een scooter in botsing gekomen tengevolge waarvan de scooterberyder om het leven kwam. Tydens de zitting bleek, dat verdachte die avond ver schillende cafébezoeken had afgelegd en onder invloed van sterke drank was geraakt. Twee getuigen, die by hem in de auto hadden gezeten, verklaarden, dat hij die avond minder safe reed dan anders en trager reageerde. Tot drie maal toe was verdachte zover naar links uitgeweken, dat hy slechts één meter van de linkerstoep verwijderd was. De derde keer had zyn escapade het vermelde noodlottige gevolg. De officier van justitie kon niet an ders dan dood door schuld vaststellen, waarby hy bovendien inhaakte op een verklaring van een derde getuige, die verdachte op de Zandvoortseweg had zien ryden, als zou het de bedoeling van de magazynchef geweest, iedere tegenligger de stuipen op het lyf te jagen, door plotseling de linkerhelft van de weg op te schieten. De officier eiste een gevangenisstraf van een jaar. met bevel tot onmiddeliyke gevangenneming en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vt)f jaar. De verdediger, mr. J. Roggeveen schetste verdachte, die zeer onder de indruk was, als een rustige jongeman van wie men een gedrag als dat van de avond van 9 september niet zou verwachten. Hy vroeg zich dan ook af of zijn roekeloosheid niet te wyten was aan een verwonding aan het hoofd, ten gevolge waarvan hy soms vreemde din gen deed. Ook was de raadsman er niet zo zeker van, dat verdachte onder invloed van sterke drank gereden had: •ij had, volgens getuigen, kaarsrecht op de tegenligger aangestuurd en even later weer even kaarsrecht naar de rechterhelft gereden. Dit' laatste was weliswaar ontlastend, wat betreft het ryden onder Invloed, maar maakte zyn gedrag in het verkeer sehandelyker. Hierna ging de rechtbank in beraad over de eis tot onmiddeliyke gevangen neming, waartoe besloten werd. Uit spraak over veertien dagen. (Van onze parlementairs redactie) DEN HAAG, 11 Jan. Minister Toxo peus heeft nog géén wetsontwerp ge reed tot wijziging van de gemeentegren zen in de Bijlmermeerpolder en omge ving. Naar aanleiding van vragen van de heer Scheps (PvdA) heeft de minis ter aan de Tweede Kamer een brief gezonden waarin hij het volgende mee deelt: „Na het debat over de gemeen telijke indeling van de Bijlmermeerpol der in december van vorig jaar heb ik mi) nader beraden over de meest ge wenste indeling van dit gebied. Ik ben daarbij tot het aanvankelijke inricht ge komen dat het oorspronkelijke wets ontwerp dient te worden gewijzigd in die zin, dat een nieuwe gemeente wordt gevormd, bestaande uit de gemeente Diemen, westelijk Oudernmstel en Wees- perkarspel. Alvorens hiervoor een voor ontwerp van wet voor te ereiden heli ik over deze plannen het oordeel ge vraagd van de betrokken gemeentebe sturen en van provinciale sta ten. Als ik van de adviezen van deze lichamen kennis heb genomen, zal ik overwegen of een wetsontwerp van deze strekking zou moeten worden ingediend. Ik meendel dat het in dit stadium pre matuur was om nu reeds aan de Twee de Kamer hierover Inlichtingen te ver strekken. Wel heeft de persdienst van het ministerie van binnenlandse zaken Informeel enige inlichtingen gegeven aan de pers". De heer Scheps zei uit deze brief van de minister te concluderen, dat ook de bewindsman de informele inlichtingen, die aan de pers zyn gegeven betreurt. Hoewel de minister zelf In de Kamer aanwezig was, was hy formeel niet bij de gedachtenwisseling betrokken. Hy kon dus de veronderstelling van de heer Scheps ontkennen noch bevestigen. Voorzitter Kortenhorst deelde mee on der enige hilariteit van de vergadering dat hy de minister van de opvattingen van de heer Scheps in kennis zou stellen. AMSTERDAM, 12 jan. Het ge rechtshof in Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in een civiele proce dure tegen de Rubber Cultuurmaat schappij Amsterdam, welke een houder van twee winstaandelen na de in 1953 doorgevoerde herkapitalisatie van de vennootschap heeft ingesteld. De maatschappij heeft volgens het ar rest van het hof by de herkapitalisa tie van 1953 geen rekening gehouden met de nadelen, die hierdoor voor de houders van winstaandelen zyn ont staan. Toen het kapitaal nl. met een derde werd vergroot, werd ook het to taal aan uit te keren 5 pet. primaire dividend op gewone aandelen eenderde hoger, waarna een kleinere overwinst resteerde. De houders van winstaande len hebben recht op 10% uit de over winst nadat het primaire dividend be taald is. De maatschappij moet nu het ver schil betalen tussen de uitkering, welke aan de houder van de twee winstaande len ever 1853 werd betaald en die welke zou zijn ontvangen wanneer het ka pitaal niet vergroot was, d.i. 872,04. Er staan circa 90 winstaandelen uit. De rechtbank had de eis van de appe lant in eerste instantie verworpen. Als de Rubber Cultuur Maatschappy Amsterdam niet in cassatie zou gaan, of wanneer ook by cassatie de uit spraak van het gerechtshoi bevestigd zou worden dan zouden niet alleen de uitkeringen aan winsthouders over 1953 maar ook over volgende jaren moeten worden aangevuld. De Amsterdam Rubber draagt be halve de eigen kosten in het geding ook tweederde van de kosten van de apel- lant. De kosten van de appelant zyn be paald op 900 in eerste aanleg en 810 voor dat in hoger beroep. GEBROKEN^ BEEN, SAM. MENEER VLAANDEREN TE VROEG VOOR DRONKEN SCHAP- GE WOND OENK IK. 1 PENTRY, A steengroeve) HET IS SAM DIE IN DE WERKT. HALLO SAM, WAT IS ER GEBEURD? IK BEN VAN MUUR GEVALLEN DOKTER IK WIL DE EEN KORTE RE WEG NE MEN HET DOET ERG PIJN BULANCE KOMEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 15