Reinigingiedere dag in de sfeer van de schoonmaak HAARLEM nog niet de schoonste stad des lands I UNS SOUCIS Henri Bende Wat is er in een stad als Haarlem al niet te reinigen Zilveren Bloei 1 van Haarlem de ONDANKS AFVOER VAN ZESTIGDUIZEND TON (HUIS)VUIL PER JAAR PAPIERBAKJES IN HAARLEM -EEN SUCCES- mmmmmmmsmm V oorlichtingsavond Haarlemse Reddings- Brigade VERBREDING DUIN- LUSTPARKWEG Verloren zaak Waarom nou) M Ander werk Dit jaar plaatsing van nog 30 bakjes Bloemendaalse bejaarden houden wintersamen- komst f5150.- Fa. E. DE GRAAFF f 5380.- ZATERDAG 13 JANUARI 1962 PAGINA 3 s Haarlem een vuile stad?" De directeur van de Gemeentelijke Reiniging, de heer R. Eikendal, beantwoordt onze vraag zon der aarzelen. „In vergelijking met vele andere steden niet", zegt hij, „maar de stad is mij nog niet schoon genoeg". Aan de hand van de feiten toont hij aan, dat de Haarlemmers toch slordiger zijn dan hem lief is, hoewel hij te vriendelijk en menselijk is om de banvloek over de „vervuilers" uit te spreken. Hoe gemakkelijk, en meestal onbe wust, gebeurt het niet, dat iemand een prop papier op straat gooit? Daar is geen kwade wil bij. Niettemin is er veel organisatie voor nodig om de stad schoon te houden en het ideaal van een nette Hollandse stad waar te maken. Een moeilijk geval in deze tijd van personeelstekort. Groningen bijvoorbeeld heeft de naam, een zeer schone stad te zijn. Maar het heeft als weinig andere steden het voordeel, voldoende arbeidskrachten te kun nen aantrekken. In het Westen is dat moeilijk. Zeker bij de Reiniging, waar niet iedere taak even aangenaam is. Toch mag de heer Eikendal niet klagen. Hij doet dat ook niet. Momenteel heeft hij slechts acht vacatures. En dat voor een dienst, die niet alleen iedere dag in de sfeer van de schoonmaak leeft, maar waar ook het gemeente lijk Centraal Vervoer ondergebracht is en de Ont- smettingsdienst. Daar zijn dagelijks 120 mensen, onder wie 21 administratieve krachten, voor in de weer. Rijwielpad van Zandvoort tot Viersprong IN Paard en wagen zijn reeds lang afgedankt. De moderne vuilnis autodie op de geüniformeerde emmers is „ingespeeld"is een vertrouwd beeld geworden in Haarlems straten. Geen romantischewel een boeiende plaat van de v uitstorting in de schuiten, die het afval met tonnen tegelijk de stad uitvaren naar veenderijpiassen on der de rook van Amsterdam. De auto's van de Gemeentelijke Reiniging rijden af om de buit b innen te halen en aan om zelf ook kwijt te raken, wat de Haarlemmer zo graag kwijt wil. KONINGINNEWEG 44-48 - HAARLEM - TELEFOON 13609 iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMiiiiiiiiiiir iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze fluitende vriend de straat veger liet voor de fotograaf verstek gaan, maar een zijner collega's de monstreerde met hetzelfde genoe gen, hoe iedere dag de straat schoon gehouden moet worden. En natuur lijk het papierbakje geleegd. HAARLEM, 12 jan. In de korte ijsperiode van enkele weken geleden zijn weer veel mensen door verdrinking om 'het leven gekomen. Om het aantal slachtoffers in de toekomst zoveel mo gelijk te beperken, stelt de Haarlemse Reddings Brigade voor zo spoedig mo gelijk een voorlichtingsavond te orga niseren met de besturen van wijkcomi- té's, buurtverenigingen, speeltuinvere nigingen en personeelsverenigingen. Op deze avond wil de Reddings Brigade laten zien, hoe men met eenvoudige middelen hulp kan verlenen bü ijsonge- vallen. (Advertentie) Parfumerie Schoonheidssalon Zijlstraat 73 - Telefoon 10542 BLOEMENDAAL, 13 jan. B. en W. stellen de gemeenteraad voor van de provincie Noorholland aan te kopen een strook grond van ongeveer 20 centiare, gelegen aan de zuidzijde van de Duin- lustparkweg, dat deel uitmaakt van het perceel 48. De kosten bedragen 1. Het in de laatste jaren toegenomen verkeer over de Duinlustparkweg, wel ke in beide richtingen ook door de N.Z.H. wordt bereden, maakt het ge wenst de rijbaan over haar gehele leng te op een breedte van zes meter te brengen. Daartoe is de aankoop van de strook grond nodig. De gemeente zal moeten zorgen voor een nieuwe terreinafscheiding en enkele andere voorzieningen moeten treffen, welke 600 zullen vragen. In totaal zal de wegverbreding een bedrag vragen van 2.200. Voorts delen B. en W. de gemeente raad mede, dat de aanleg van een rijwielpad van de grens met de ge meente Zandvoort tot, de Viersprong een bedrag van 10.500 zal vorderen. Het was immers zeer gewenst op grond van verkeerstechnische rede nen het rijwielpad door te trekken van de Viersprong af achter het nieu we afdelingsbureau van de politie om en vervolgens aan te sluiten op het bestaande rijwielpad langs de Zand- voorterweg. Voorgesteld wordt het ge noemde crediet te voteren. De burger is echter het meest betrok ken bij de Reiniging. Twee keer per week rijdt bij hem thuis de vuilniswagen voor en wordt zijn „geüniformeerde" emmer geleegd. De tijd van alle mo gelijke variaties in de vuilnisbakken is voorbij. Auto's en emmers zijn op el kaar ingespeeld. En zo trekken iedere dag van de vijfdaagse werkweek twee auto's, ieder bemand met een chauf feur en twee inladers, de zes wijken in, waarin Haarlem verdeeld is. Die zes en dertig man is voorlopig voldoende. Wan neer Schalkwijk verder uitgroeit, zal er zeker nog een vuilnisauto bij moeten komen. Nti reeds leveren de Haarlemmers een indrukwekkend aantal tonnen huisvuil. Iedere dag rijden de auto's af en an. Zij storten het vuil in schuiten, die bij de Centrale aan de Oudeweg gemeerd liggen. Elke schuit vervoert veertig ton. Per week gaat er ruim duizend ton huis vuil de stad uit, dat is dus per jaar zo'n zestigduizend ton. Sedert de Haar lemse vuilnisbelt in 1957 gesloten is, heeft men naar andere verdwijnings- mogelijkheden moeten zoeken, die over igens niet teveel mochten kosten. De storting in het toekomstige Burgemees ter Reinaldapark is tot groot genoegen van de omwonenden ten einde. De laat ste jaren heeft men een „toevluchts oord" gevonden bij veenderijpiassen onder de rook van Amsterdam. Ook daar zal wel een eind aan komen, en dan zal men naar andere mogelijkheden moeten uitzien. Gaat er nog veel verloren in zo'n vuil nisschuit? De hemel mag het weten. Wie zal zeggen, wat er thuis ongemerkt in de vuilnisbak verdwijnt. Soms komt de verliezer tot de ontdekking, dat zijn ring met het vuil verdwenen moet zijn. Meestal is dat dan een verloren zaak. Soms kan hij boffen, als de auto, waar mee het vuil vervoerd is, nog niet leeg gestort is. In de schuit is het zoeken on begonnen werk. Hoewel... neem die banketbakker eens. De man had de prikpen weggegooid, waarop de pof- briefjes van zijn klanten geprikt waren. Hjj is tussen de massa vuil gaan zoeken en had geluk. Of de man, die een doos met honderd pakjes shag was kwijtge raakt. Ook hij had succes. Maar een ring, oorbel of andere kleinigheden: de kans op terugvinden is minimaal, zo niet uitgesloten. Terwijl wij dit zitten schrijven, is buiten onze kleine vriend de straat veger bezig. Behalve in dammen en wandelen, moet hij een expert zijn in vegen en fluiten. Zijn fluitend vegen of vegend fluiten onderbreekt hij al leen maar om zijn misnoegen te uiten over de rommel. Hij is er een van een corps van dertig man, dat er iedere ochtend op uit trekt om de straten te reinigen. De Dienst beschikt nu over drie veeg- maohines, die ieder een inhoud hebben van vierhonderd liter. Daar kan heel wat werk rhee verstouwd worden. Het handwerk vraagt veel meer werk en energie. De veegfietsen, waarvan nog druk gebruik gemaakt moet worden, hebben slechts een capaciteit van zestig liter. De fietsende veger heeft naar schatting van de heer Eikendal iedere dag een tijdverlies van anderhalf uur. Wanner hjj „vol" is, moet hij eerst gaan afladen aan de Centrale of aan de pos ten aan de Lange Lakenstraat of Deli- straat (de Reiniging van het vroegere Schoten). Op die posten zijn de vegers trouwens gestationeerd en vandaar uit gaan zij de stad in. Hier zal de mech- nisatie steeds dringender worden. En ko men nu drie veegcarriers bij. Praat met een straatveger en vraag hem, wat hjj het ergste vindt. Tien tegnn één, dat hij over de honden begint. Een grote smeertroep, zal hij zeggen. Over al treft hjj het hondevuil aan. Ongeval zijn niet uitgebleven, het straatbeeld kreeg een smerig aanzien, vooral in het oog van de vreemdelingen. Per gemeen telijke verordening, waarbij het in het algemeen verboden is honden los te la ten lopen, wil men nu aan die vervuil ing paal en perk stellen. In de goot van de straat is voldoende plaats, zegt de straatveger. En ik veeg wel, grinnikt hij. Ja, wat is er in een stad als Haarlem al niet te reinigen? Kijk maar eens naar het water van grachten en singels. Twee vletschepen zijn er dagelijks aan het werk om het drijvende vuil op te schep pen. Waarom gooien de mensen alles zo gauw in het water? Dat vragen de man nen van de Reiniging zich steeds weer af. Ook de mannen van de baggermolen die de gemeentelijke wateren uitbagger en. Om de drie jaar wordt de zaak sChoongebaggerd. Oude fietsen en ledi kanten zijn daarbij geen verrassingen. Waarom is dat nodig4 Waarom die drij vende matrassen en oude stoelen, ter wijl iedere Haarlemmer, die met huis vuil zit (behalve puin), dat zonder veel moeite en risico kwijt kan? Een seintje naar de Reiniging en het wordt op woensdag zelfs gratis opgehaald. Behalve het baggeren in het groot twintigduizend kubieke meter bagger wordt per jaar afgevoerd naar de zand- putten in Schalkwijk is er nog het baggeren in het klein. De kolkenzuigers, twee grote tenderwagens, maken ieder half jaar de honderden kolken in Haar lem schoon. Het woord „reiniging" zegt het al: het is niets anders dan schoon maak wat de klok slaat. Neem de man nen, die twee maal per week de toilet- tonnen moeten schoonmaken. Ze zijn er nog. Die manner en die tonnen. Spaar - dam heeft 21 tonnen, Haarlem telt er toch altijd nog 29, meest in onbewoon baar verklaarde woningen, die tenge volge van de woningnood nog bewoond worden. Een niet zo prettig karwei voor de schoonmakers, maar het moet gebeu ren. -"igrA Reinigen is overigens niet de enige taak van de Dienst. Met name heeft het ook te maken met het Gemeentelijk Centraal Vervoer. Zij heeft het beheer over het gehele gemeentelijk voertui genpark, met uitzondering van de po litie- en brandweervoertuigen. Dat be treft ruim honderd auto's. Zowel de aan schaf als het onderhoud zijn aan het „Centrale Vervoer" toevertrouwd. Dat betekent, dat men een aantal vaklieden in dienst moet hebben, die de zaak vol komen kunnen klaren. En dat kunnen zij ook. Wij denken, dat we er nu wel' zullen zijn De heer Eikendal heft bezwerend zijm hand op. De „Ontsmettingsdienst" nog. De jaren, dat wandluizen een huis kamer belegerden zijn vrijwel voorbij. Behalve in een incidenteel geval hoeft er niet meer opgetreden worden. Maar ja, er zijn altijd nog houtwormen in een piano of een wespennest in een schoor steen. En daar is de Ontsmettingsdienst goed voor. Tenslotte liggen die karweitjes ook in de sfeer van de reiniging. Evenals, in verder verband, de bestrijding van rat ten. De Reiniging heeft namelijk een spe ciale rattenbestrijder in dienst. Bij geen benadering kan gezegd worden, hoeveel knagers ieder jaar naar het ratten- walhalla geholpen worden. Maar uit het feit, dat er steeds minder aanvragen komen om hulp, mag men concluderen, dat de rattenplaag minder wordt of dat de mensen het zelf aankunnen. De ratten blijven niettemin een gevaar. Haarlem heeft nog gescheurde wallekanten en vooral open riolen genoeg om de ratten gelegenheid te geven de huizen binnen te dringen. Er is daar aan de Oudeweg en van daaruit in Haarlem meer te doen dan wij dachten. Een aparte organisatie is weer de zandstrooierjj, wanneer de wegen glad zijn. Bij groot alarm worden particulieren ingeschakeld, die het werk voor een groot deel opknappen. Er moet gezorgd worden voor zan en zout, en in tussen moeten de zeventig zandkisten, die bjj bruggen en drukker verkeers punten aangebracht zijn, op peil gehou den worden. Nu al geruime tijd kent Haar lem zijn gele papierbakjes, die overal verspreid, vooral in het cen trum van de stad, zijn aangebracht. Volgens de heer R. Eikendal, direc teur van de Gemeentelijke Reiniging, zijn de bakjes een succes geworden. Er wordt druk gebruik van gemaakt. Zelfs zijn er aanvragen binnengeko men, bijvoorbeeld van scholen, om ook op dit of dat punt een papierbakje te plaatsen. In de loop van dit jaar wil de Reiniging nog dertig van die papier bakjes aanbrengen. Men wil daarbij de buitenwijken wat meer betrekken. Ik kan helaas niet de hele stad vol zetten, aldus de heer Eikendal. Die papierbakjes moeten tenslotte ook ge leegd worden. En wie helpt mij aan de mensen? allllillllllllllllllilllillllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllltli Of er nog wénsen zijn? De heer Ei kendal heeft er verschillende. In deze wintertijd is het zijn belangrijkste verzoek, dat de mensen geen hete as in de vuilnisemmers deponeren. Het is 'al een paar keer voorgekomen, dat er een begin van brand was in een vuilnisauto. En een keer is het ge beurd, dat men vijf dagen is bezig ge weest met het blussen van een door wroetend vuur in een der vuilnis- schutten. Om nu de Reiniging ook voor brandweer te laten spelen, kijk, dat is precies te veel gevraagd. In december was het vijf en twin tig jaar geleden, dat de Stichting Haarlems Bloei werd opgericht. Wij zijn, ter gelegenheid van het feit. dat Haarlem een kwart eeuw in bloei staat, nu eens niet het bureau aan het Stationsplein binnengestapt. Dat zou de weg van de minste weer stand zijn geweest. Een tocht naar Heemstede was dit keer minstens zo aantrekkelijk. Daar woont in het stil le gebied, op de grens van Haarlem, de heer C. S. Th. van Gink, die per 1 februari 1937 tot directeur van Haar lems Bloei werd benoemd en die functie bijna twintig jaar bekleedde, tot hij in 1954 werd opgevolgd door de heer W. van Willige. De heer Van Gink is wat verloren geraakt in die stilte. In het Haarlem se althans wordt hij niet zoveel mee- gesignaleerd. Zijn pluimvee houdt hem overigens teveel bezig om dagelijkr na te gaan hoe het met de bloei van Haarlem reilt en zeilt. Hij heeft er veel voor gedaan. Toen de gemeen te Haarlem als een der eersten in Nederland deelnam aan de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer, kreeg de Stichting haar beslag. Niet dat er voordien niets gedaan was. Ja renlang hadden particulieren reeds gezwoegd voor bloei van Haarlem, hetgeen zich manifesteerde in de lang ademige naam van hun in 1891 opge richte „Vereniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeen ten en tot bevordering van het vreem delingenverkeer". De vereniging be gon in een eenvoudige kiosk aan het Stationsplein en eindigde haar bestaan in het bureau, waar nu de N.S.-cor ner gevestigd is. Daar startte ook de heer Van Gink, in een nogal be krompen behuizing voor vijf mensen. Hij denkt er toch met plezier aan terug. Het vreemdelingenverkeer had toen nog niet zoveel te betekenen, maar er waren genoeg andere activi teiten, waarop Haarlems Bloei zich kon werpen. „Alleen dat geld", zucht de heer Van Gink. „Wij moesten toen werken met een gemeentelijke subsidie van 2500,— dat pas veel later een rede lijk niveau kreeg. Daarnaast moes ten wij het hebben van de giften van begunstigers. Tenslotte moesten ook de salarissen betaald worden". De heer Van Gink glimlacht, en hij raadt onze gedachten, dat er nu uit een royalere beurs geput kan wor den. Voor dit nieuwe jaar is op de be groting een bedrag van 79.100 voor Haarlems Bloei uitgetrokken. Daar naast nog 15.621 aan kosten voor het gebouw en 15.000 voor de Voor jaarsfeesten. Hij heeft in ieder geval genoeg financiële hoofdbrekens ge had om verschillende initaitieven uit te werken. En het doet hem nog ple zier, dat hij er altijd is uitgekomen. Een beetje bedelarij kwam er wel bij te pas, en menige Haarlemmer zal zich de befaamde loterijen herinne ren, waarin de hoofdprijs een auto was. De oorlogsjaren brachten natuurlijk stilstand, maar daarna kon de zaak weer gaan draaien, vooral omdat toen het vreemdelingenverkeer pas goed op gang kwam. Het Verkeershuis op het Stationsplein werd daartoe gere serveerd, terwijl de „echte" Haar lemse Bloeiers naar een kamertje in het Haarlems stadhuis verhuisden, een nogal schrale ruimte, waar de gezelligheid overigens gast in huis was. Men kent de recente geschiede nis. In 1954 nam de heer Van Gink, die nog twee jaar directeur bleef van de Provinciale V.V.V., afscheid, en onder het nieuwe bewind werden nieu we initiatieven genomen, waarvan dat Directie-wisseling bij „Haarlems Bloei" in 1954. De heer Van Gink, bij de ingang van het vroegere Verkeershuis, begroet de heer Van Willige. met de Bloemenmeisjes een der meest succesvolle is geworden. Er is een ruifh en riant bureau gekomen aan het Stationsplein, waar de V.V.V. en Haarlems Bloei elkaar weer gevon den hebben. Intussen teert de heer Van Gink in die Heemsteedse stilte niet op zijn herinneringen. Hij is nog volop in actie. Als pluimvee-deskundige hoe dat met Haarlems Bloei te rij men? geniet hij een internationale vermaardheid. Niet minder dan vijf en twintig boeken heeft hij op zijn naam staan. Onlangs heeft hij een vijfdelig standaardwerk voltooid over hoenders. Nu is hij begonnen aan een standaardwerk voor Amerika, dat de krielhoenders tot onderwerp heeft. Hij heeft nu ook een verzoek uit het buitenland ontvangen om een werk te schrijven over de fok- en erfelijk heidsleer. Er is dus genoeg werk aan de winkel voor de heer Van Gink, die met zijn 72 jaren al zijn boeken zelf illustreert met uitstekende teke ningen. Het verenigingsleven heeft hij nog niet helemaal vaarwel ge zegd. Onder meer is hij voorzitter van de Wereldvereniging voor we tenschappelijke pluimveeteelt. BLOEMENDAAL. 12 jan. De jaar lijkse winterbinnenbijeenkomst voor de bejaarden uit de gehele gemeente Bloe- mendaal zal worden gehouden op woens dagmiddag 24 januari. Ongeveer twee honderd zullen aan de feestmiddag deel nemen. Deze wordt in Zandvoort ge houden in het Gemeenschapshuis aam het Schoolplein. De bejaarden zullen met autobussen uit de verschillende wijken van de ge meente Bloemendaal rechtstreeks naar Zandvoort worden vervoerd. Het comité onder voorzitterschap van mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee. echtge note van de burgemeester van Bloemen daal wil het programma een verrassing laten zijn. Wel kan worden gezegd, dat er films zullen worden vertoond en dat de bejaarden zullen worden getracteerd. Zij die willen bijdragen voor de bij eenkomsten voor bejaarden, kunnen dit doen door overschrijving van een bedrag op postgiro 12048 t.n.v. de Twentsche Bank, kantoor Bloemendaal. met ver melding „t.b.v. penningmeesteresse Co mité Bejaarden Bloemendaal". (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3