stuit op vee in het Amerikaanse Congres „New Frontier had niet het grote succes van Roosevelts New Deal GEEN „LIBERAL" E Éi De week in Westminster H EEN JAAR IN HET WITTE HUIS Fries molenbezit gaat hard achteruit i p lÈBHW Mislukking Cubaanse invasie was een bittere ervaring In de F.S.: Toeristensfroom naar Texel Treinkaartje bij ANWB De helft is Duits Bommen in Brummen Remedie Gesprek Rusland- Amerika stroef Amerika hervat toelage aan Laos Pas-beperkingen voor communisten Boen Oem geeft toe sonee?svan^de Ifü I Postboden contra Selwyn - Tijdens loonstop !eor.S«wS JM?'»'.nkrSh?fferK£ f geen onderhandelingen - Macmillans zorgen kansen en ZATERDAG 13 JANUARI 1962 PAGINA 7 wal Sflfpo Het dieptepunt in Kennedy's eerste regeringsjaar viel precies drie maanden na zijn inauguratie. Op 20 april 1960 moest de 35ste president van de Verenigde Staten zijn eerste grote politieke nederlaag incasseren. Op die dag bleek immers, dat de Cubaanse invasie mislukt was. Reeds in zijn verkiezingscampag ne had Kennedy gewezen op de bedreiging van de vrijheid op het Westelijk Halfrond door de bewe ging van Fidel Castro. Toen in april anti-Fidelistische Cubanen een poging deden het gehate regi- j me van de pro-communistische dictator omver te werpen, koes terde de jonge Amerikaanse pre sident de vurige hoop dat deze staatsgreep slagen zou. Maar Castro wist zich te handhaven, en daarmee bracht hij een zware slag toe aan het prestige van John F. Kennedy. ii A ii*1 u* mm *- - |Kj KATENDRECH KENNEDY verzet Een tweede bittere ervaring deed Kennedy op in zijn gesprekken met Khroesjtsjev in Wenen, begin juni van het vorig jaar. De Amerikaanse presi dent had zich geen illusies gemaakt over deze ontmoeting en hij had er voor gewaakt dat er in de vrije wereld geen overspannen verwachtingen zou den worden geschapen, zpals gebeurd was aan de vooravond van de Geneefse topconferentie van 1955. Maar de onbuigzaamheid van de Russische pre mier overtrof Kennedy's somberste vermoedens. Na de mislukking van de Parijse topconferentie van mei 1960 had Khroesjtsjev gesuggereerd dat hij met Eisenhowers opvolger wel tot zekere overeenstemming zou komen. In de eerste maanden /an Kennedy's presidentschap bestond er goede hoop op een verbetering van de betrekkin- §en tussen de Verenigde Staten en de ovjet-Unie, maar sinds het topgesprek in Wenen scheen er weinig reden meer te zijn voor een zo optimistische visie. John Fitzgerald Kennedy beleefde in november 1960 de vervulling van een langgekoesterd verlangen. Ja renlang had hij gedroomd van het presidentschap van de Verenigde Sta ten, en in de verkiezingscampagne spandde hij zich tot het uiterste in om de hoogste post in Amerika te bemach tigen. Op de dag van zijn inauguratie aanvaardde hij met grote geestdrift de onmenselijk zware taak die hem ten deel gevallen was. ,,In de lange ge schiedenis van de wereld", zo sprak hy„werd slechts enkele generaties de rol vergund van de verdediging van de vrijheid in het uur van het hoogste gevaar. Ik deins niet terug voor deze verantwoordelijkheid. I welcome it". Er zijn bepaald geen aanwijzingen dat de 44-jarige Amerikaanse staats man nu spijt zou kunnen hebben van zijn uitdagende woorden van een jaar geleden, ondanks alle egenslagen die hij intussen heeft moeten verwerken. Kennedy's élan is ongebroken, en zijn energie is nog even onuitputtelijk als in januari 1961. Met onverminderde strijdlust gaat hij zijn tweede rege ringsjaar in. Kennedy had de presidentsverkiezin gen slechts met een uiterst geringe meerderheid gewonnen. Maar de De mocratische partij had zich een bij zonder sterke positie verworven in de beide Huizen van het Congres. Een president van de Verenigde Staten kan echter bepaald niet altijd verzekerd zijn van de volledige steun van zijn Partijgenoten voor zijn wetsvoorstel len. (Eisenhower kon meer bereiken met het Democratische Congres van "a 1954, dan met het Republikeinse Congres van de eerste twee jaar van zjjn presidentschap). Kennedy is met zi)n ,,Nev, Frontier"-politiek gestuit op krachtig verzet van de traditionele co alitie van Republikeinen en zuidelijke democraten. Toen Kennedy tot presi dent gekozen was, droomden sommige Amerikanen van een herhaling van Eranklin Roosevelts „honderd dagen". Maar vóór Kennedy's eerste honderd dagen als president van Amerika ver streken waren, bleek al dat hij geen weede F.D.R. zou zijn en dat de binnenlandse situatie in 1961 niet ver geleken kon worden met die van 1933. Roosevelt had onmiddellijk een over- Herblock in The Washington Post Kennedy: „Zou het ijs sterk, genoeg zijn om ons beiden te dragen?" (Kennedy had in zijn verkiezingstoe spraken een progressief politiek pro gramma beloofd. De Amerikanen moes ten hun blik verruimen tot een „New Frontier", een nieuwe grens. De presi- Herblock in The Washington Post De krachtproef. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiMiiiiiuiiit servatiever beleid te voeren dan hij aanvankelijk van plan was. Om de zuidelijke Democraten niet volledig van zich te vervreemden heeft hij de kwestie van de burgerrechten van de negers niet op de spits willen drijven Van het vooruitstrevende binnenlandse politieke programma dat hij in zijn verkiezingscampagne ontvouwde is tot nog toe maar weinig terecht gekomen. In een gezaghebbend blad als de New York Times verschenen de laatste weken dan ook verscheidene hoofdarti kelen waarin Kennedy verweten werd dat hij te slap optrad tegen het Con gres. Eisenhower placht de beslissingen te veel over te laten aan zijn naaste medewerkers, maa* Kennedy heeft aanvankelijk de fout gemaakt te veel alleen te willen beslissen. Terwijl hij in de eerste maanden van zijn re gering te weinig overleg pleegde met de leden van zjjn kabinet en met de leden van de Nationale Veiligheids raad, is hij nu tot het besef gekomen dat hij vaker met deze beide colleges moet vergaderen. Kennedy is echter niet van plan het Amerikaanse buitenlands beleid op den duur geheel aan zijn minister van Bui tenlandse Zaken over te laten. Op dit punt wenst hij Eisenhowers voorbeeld niet te volgen, hoewel hij anderzijds ook weer niet zo ver wil gaan als Franklin Roosevelt die zich nauwelijks bekommerde om de opvattingen van zijn „Secretary of State", Cordell Huil. Kennedy heeft groot vertrouwen in Dean Rusk, maar de benoeming van Chester Bowles tot onder-minister van Buitenlands Zaken bleek geen geluk kig besluit te zijn. Bowles is inmiddels dan ook weggepromoveerd, en de pre sident heeft enkele maanden na het Cubaanse avontuur het State Depart ment gestroomlijnd opdat het efficiën ter zal werken. n het grote conflict met Moskou heeft de jonge president van Ame rika zich krachtig geweerd. Zijn beleid in de Berlijnse kwestie droeg er wellicht toe bij dat Khroesjtsjev de termijn voor het Russisch-Oostduitse vredesverdrag, dat aanvankelijk vóór eind 1961 gesloten had moeten zijn, voor onbepaalde tijd verlengde. Y Kennedy heeft een groots programma gelanceerd voor economische steun aan Latijns-Amerika: de Alliantie voor bent neen eenter in de Vooruitgang, en hij streeft naar een beleid niet altijd genoeg „Congressional herziening van de Amerikaanse wet op support" (steun van het Congres) ge kregen). weldigend succes met zrn „New Deal maar in zijn hele eerste regeringsjaar heeft Kennedy nog niet de helft van zijn wetsvoorstellen aangenomen ge zien. Op het gebied van de nationale verdediging had hij geen grote moei lijkheden, maar op andere terreinen ondervond hij ernstige tegenwerking. Zün plannen voor het onderwijs, voor de medische verzorging van ouden van dagen en voor hulp aan het buitenland heeft hij tot op heden met kunnen verwezenlijken. en jaar geleden had Kennedy de naam dat hij een progressieve politiek voorstond. Hij werd alge meen beschouwd als een „libe ral", maar intussen heeft hy zich genoodzaakt gezien een heel wat con- MOSKOU, 13 jan. (UPI) De Ame rikaanse ambassadeur in Moskou, Lle wellyn Thompson en de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromy- ko hebben gisteren in Moskou hun twee de sonderend gesprek over Berlijn ge had. Er zijn aanwijzingen dat het in die tweede ronde stroef ging. Men was drie uur lang samen in Gromyko's werkka mer in de wolkenkrabber waarin het ministerie van buitenlandse zaken is ge vestigd Dat was een half uur langer dan de eerste ronde van 2 januari. Bo vendien bleef men een half uur na de normale sluitingstijd van ministe rie. Na afloop werd er geen officiële verklaring uitgegeven. Thompson be vestigde slechts dat het gesprek dat ten doel heeft uitgangspunten voor onderhandelingen te vinden, werd voortgezet. Maar toen hem werd gevraagd wat precies was gezegd zegd en of hy optimistisch dan wel pessimistisch was, vertelde de Ame rikaan aan de pers: „Ik geloof niet dat ik iets kan zeggen". Thompson vertelde dat hij Washington onmid dellijk verslag zou uitbrengen. En evenals na het gesprek van 2 janua ri, zou hy de ambassadeurs van En geland Frankrijk en West-Duitsland inlichten. Op 2 januari, zo was uit gezagheb bende bron vernomen, zijn alleen maar de houdingen vastgesteld. Van geen van beide zijden werden nieuwe voorstellen gedaan. Gisteren wilde Thompson een stap verder gaan. Hij wilde weten wat de Russen precies bedoelden met „ga ranties" voor de toegang tot Berlijn voor het Westen na ondertekening van een Oostduits vredesverdrag. WASHINGTON, 13 jan. (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft nieuwe bepalingen bekend gemaakt met betrekking tot het verstrekken van paspoorten aan leden van de Amerikaanse communistische partij. De paspoorten die nog in het be zit zijn van leidende functionarissen van deze partij zullen worden ingetrok ken. In de toekomst zullen aanvragers van een paspoort, die van lidmaatschap van de communistische partij worden verdacht, inzage mogen hebben van het tegen hen verzamelde bewijsmateriaal. Duitsland Een in Neurenberg ge arresteerde zakkenroller slaagde er tot tweemaal toe in de handschoenen te stelen van een politieman die bezig was hem te ondervragen. „Het was maar een grapje", verklaarde de vingervlug ge arrestant. (Rtr) de wederzijdse handel. Hij hoopt van het Congres de bevoegdheid te krijgen de invoerrechten te verlagen, om aldus voorbereid te zijn op een positieve Amerikaanse beantwoording van de economische eenwording van Europa. In zjjn buitenlandse politiek heeft Kennedy meer beantwoord aan de ver wachtingen dan in zjjn binnenlands beleid. Volgens de jongste opinie-onder zoekingen geniet hij nog altjjd een zeer grote populariteit, maar met het Con gres zal hü in zün tweede regerings jaar een harde strüd moeten voeren. H. BRONKHORST In Nederland staan thans nog büna duizend molens met wieken; in Friesland zün het er büna hon- derdvpftig. Het is het schamele overschot van de duizenden „wach ters" van de lage landen, die ons eeuwenlang hebben gediend en die nu vooral waarde hebben uit een oog punt van landsehapsschoon. In de twintiger jaren stonden er in Neder land nog omstreeks achtduizend mo lens. Dit aantal is sterk teruggelo pen. Wie door Friesland reist, ziet de molen van Birdaard vervallen, ziet de Penninga's-molen te Joure tot een ruïne worden, evenals bijvoorbeeld die te Suameer. In de Rijperkerkster pol der staat een monniksmolen te ver rotten. En dit zijn maar enkele voor beelden. Onlangs is van de zpde van De Hollandse Molen gezegd, dat er molens te krijgen zijn voor een gul den, waarbü de nieuwe eigenaar na tuurlijk voor restauratie dient te zor gen. Voor wat Friesland betreft gaat die kreet niet op en mogelijk herstel van een molen stuit zelfs soms af op de onverschilligheid van polderbe sturen, styfhoofdige ingelanden of eigenwijze gemeenteraden. Zo heeft büvoorbeeid een particu lier kortgeleden een bod van enige duizenden guldens gedaan op de mo len in de Rüperkerkster polder in de gemeente Tietjerksteradeel. Deze par ticulier wil de molen restaureren en als eerste in Friesland ge schikt maken voor het opwekken van elektriciteit. De molen zou verder wor den benut als weekendverblijf. Het pol derbestuur had er wel oren naar, doch op de vergadering van inge landen kwam de verkoop er niet door omdat enige grondgebruikers bezwa ren hadden tegen het feit, dat er „vreemden" over het pad door hun land naar de molen zouden gaan. Het ls duideiyk, dat er onder die omstandigheden geen liefhebbers te vinden zpn om een molen te kopen en te restaureren. Dat kon de ingelan den minder schelen. De molen rot rustig verder. Het is verwonderiyk, dat in gevallen als dit niet strenger wordt opgetreden op grond van de molenverordening, die bepaalt dat molens niet zonder vergunning ge sloopt of veranderd mogen worden, dat molens niet buiten gebruik gesteld mogen worden zonder voldoende maat regelen tot behoud en nog het een en ander op straffe van een geldboete of hechtenis by overtreding. Toch zou dit artikel gehanteerd moeten wor den, wil men voorkomen, dat het mo lenbezit verder inkrimpt. Verheugend is intussen dat er in de afgelopen jaren ook diverse molens werden gered .Zo krijgt Noordwolde z'n vervallen molen in volle glorie terug, er werden molens gerestau reerd in Hallum, Winsum en Leeuwar den, maar daarmee is het Fries mo lenbezit niet gered. Een lichtend voorbeeld wordt ge vormd door de plannen voor restau ratie van de korenmolen te Vrouwen parochie, waarvoor een particulier comité is gevormd, dat zal pogen onder leiding van de heer D. Kooi restauratie te bewerkstelligen en de molen een nieuwe bestemming te ge ven. Gedacht wordt aan inrichting tot expositie- en werkruimte voor beel dende kunstenaars. Verheugend is ook. dat landeiyk de steun voor het onderhoud van nog werkende molens is vergroot. De stroom vakantiegangers naar Texeij onder wie veel auto mobilisten neemt elk jaar toe. Reeds nu worden er by de TESO plaatsen besproken voor een auto gedurende de zomermaanden. De directie van de TESO heeft echter de regeling, die het mogelpk maakte plaats te bespreken voor auto's op een bepaalde boot opgeheven. Zulks op grond van praktische bezwaren. Voortaan worden de auto's in volgor de van aankomst aan het Havenplein, te Oudeschild en Den Helder, meege nomen. Op topdagen bleek het on- mogeüjk de auto's waarvoor wèl en die waarvoor niet een plaats was be sproken uit elkaar te houden en In Den Helder leverde dit voorts ver keerstechnische moeiiykheden op. De TESO moest extra boten inleggen, om aan haar verplichtingen te voldoen. De noodzakelpke overtocht van Texel se auto's kwam in het gedrang. Als deze zomer de nieuwe haven aan 't Horntje in gebruik wordt genomen, komen er meer overtochten en kan het aantal auto's sneller worden over gebracht. Er worden dan geen extra vaarten meer gemaakt, 's Middags zal worden vastgesteld, welke auto's nog meekunnen, zodat de eigenaars tijdig kunnen beslissen of zü terug keren of tot de volgende dag willen wachten. Voor Texelaars en niet- Texelaars, die aan het eiland gebon den zün, worden nog voorrangskaar- ten verstrekt voor twintig of veertig voorrangsovertochten; per boot zullen niet meer dan tien houders van voor- rangskaarten hiervan gebruik kunnen maken. De A.N.W.B. zal in de loop van dit jaar een begin maken met de verkoop van treinkaartje» voor het buitenland en enige tyd daarna ook van vliegbiljetten. Ve le leden, zo zegt de bond, hebben het als onlogisch ervaren, dat men van de A.N.W.B. wel reisroutes en -docu menten kan krijgen, bijstand in geval van pech of tegenslag kan inroepen en reisdeviezen kan aanschaffen, maar dat het niet mogelijk was de voor een vakantie benodigde reisbiljetten te be stellen. In het bijzonder wordt hier ge dacht aan biljetten voor de autoslaap- treinen, waaromtrent de leden aan de bondskantoren inlichtingen komen in winnen. Vorig jaar heeft één op elke twintig toeristen in het buitenland een beroep op de A.N.W.B. gedaan om hem en zyn reisgenoten te hulp te snellen. Met de voor de leden geopende mogelpk- heid tot aanschaffing van reisbiljetten wil de bond de richting vervolgen die hji enkele jaren geleden op verzoek van zijn leden is ingeslagen, aldus de A.N.W.B. Ongeveer vüftig procent van de buitenlanders, die hun vakantie in Nederland doorbrengen, ko men uit West Duitsland. De heer Belman, directeur van het Neder landse V.V.V.-kantoor in Keulen deelde dit mee op een congres over vreemde lingenverkeer. Sinds 1950 is het aantal overnachtin gen van vreemdelingen in Nederland ongeveer twee en half maal zo groot geworden. In de Nederlandse hotels werden in 1961 meer dan 3.7 miljoen overnachtingen van buitenlanders van overal ter wereld geregistreerd. Daar- by moeten nog gerekend worden on geveer 400.000 overnachtingen bp par ticulieren, aldus de heer Belmon. Nog zes vliegende bommen van het type V-l en twee gewone vliegtuigbommen wachten in de bodem van Brummen en omge ving op de komst van de hulpverle ningsdienst. Een van de brisantbom men moet ergens in de voet van de spoordijk rusten. Dit indrukwekkende lpstje van nog niet opgeruimd oor logstuig ls opgesteld aan de hand van meldingen welke men van de bevol king heeft ontvangen, nadat in het na jaar van 1961 in de buurtschap Leu- venheim een Engelse bom was ont dekt. De hulpverleningsdienst zal aan de hand van de opgaven een nauw keurig onderzoek instellen. De bom in de voet van de spoordpk geeft extra moeiiykheden wegens de elektrische bovenleiding, waardoor men met de moderne apparatuur niets kan beginnen. Men zal hier dus vol gens de ouderwetse methode moeten gaan werken. De V-1's kunnen, hoewel zp in de regel diep in de grond zitten gemakkeiyk met de huidige appara tuur worden opgespoord. De lading van zo'n vliegende bom bestaat uit ongeveer duizend kg springstof. Wan neer du vorst niet opnieuw intreedt is er gerede kans. dat het oorlogstuig spoedig onschadelük wordt gemaakt. (Advertentie) RIJSWU* Parrlsh In The Chicago Tribune (Gesprek van Kennedy en Khroesjtsjev De staatslieden hebben elkaar gemeten, in Wenen op 3 en 4 juni 1961). Nu een goed deel van het Nederlandse volk weer Ujdt aan het verschijnsel dat verkoudheid heet, stel ik deze vraag: wat doe je er tegen? In eerste instantie antwoord ik dan: niets. Vervolgens zeg ik, wat iedereen wil horen: cognac drinken. En vervolgens leg ik mij er by neer dat inderdaad iedereen met hete melk naar bed gaat. Maar in ernst. Laten wp er nu eens geen doekjes om winden: ieder land heeft zo zpn vorm van nooit aflatende nationale folklore. De Engelsen bü voorbeeid hebben hun mist, de Duit sers hun niet-begrepen worden, de Zwitsers hun koekkoeksklokken, de Zweden hun welvaart, de Noren hun fjorden, de Spanjaarden hun vech ten met stieren, de Belgen hun twee taligheid, de Oostduitsers hun Ge- mütlichkeit de Italianen hun zonnig heid en de Fransen gewoon hun „patrie". En laten wij nu, afgezien van de hete melk, eens héél blp zpn met onze collectieve verkoudheid. La ten wij ons daar dankbaar op bezin nen. Is de verkoudheid, medisch gezien dan niet belangrpk? Wis en zeker is zp dat. Is er dan nogmaals medisch gezien niets aan te doen? Om de drom mel wel. Wat dan? Dit: wat ligging betreft ruilen met Monaco. Dat land is immers belasting vrij. DEN HAAG, 12 jan. Op telegra fisch verzoek van het Peruviaanse Ro de Kruis zal het „Nederiandsche Roode Kruis" per eerst gelegenheid vierhon derd dekens naar Lima verzenden be stemd voor de slachtoffers van de na tuurramp in het hooggebergte van Pe ru. VIENTIANE, 12 jan. (AFP, UPI) De Verenigde Staten hebben vandaag hun financiële steun aan de rechtse re gering van premier Boen Oem in Laos hervat. Ledere maand keren de Verenig de Staten een bedrag van 4 miljoen dollar uit om de inwisselbaarheid van de Laotiaanse „kip" te verzekeren. De toelage van deze maand had eigen- lpk op de eerste al betaald moeten zpn, maar de regering in Washoington deelde toen mee, dat zij de chèque voorlopig vasthield. Men bracht deze ri®atregel toen onmiddellpk in verband met het feit, dat prins Boen Oem zich actief verzette tegen een oplossing van de Laotiaanse moeiiykheden volgens een formule, die ook de instemming genokt van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie hebben nu, als voorzitters van de inter nationale conferentie, die zich met het Laotiaanse probleem bezig houdt, de drie prinsen (de neutralist Soevanna Phoema, de communist Soevannoevong en de rechtsgezinde Boen Oem) uitgeno digd naar Genève te komen. Na enige aarzeling heeft Boen Oem zich bereid verklaard de reis te onder nemen. De minister van defensie en sterke man in zpn kabinet, generaal Phoemi Nosavan, heeft zich tegen de Amerikaan se financiële druk pogen te verzetten door het verspreiden van alarmerende berichten over conmunistische militai re successen. Vanmorgen deelde hij mee, dat de plaatsen Moeong Beng en Moeong Hoen, ten noordwesten van Loeang Prabang, zün veroverd door de strijdkrachten van de Pathet Lao. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimimi De langzaam-aan-actie van de Brit- I ,71 het begin van de maand is be- Men had oorspronkelpk verwacht, dat 0 het de transportarbeiders zouden zpn die liet eerst in opstand zouden komen, De mogelpkheid, dat dit alsnog zal ge beuren, is niet geheel uitgesloten. Maar een tüdelpke vrede is waarschijnlijker, nu Selvyn Llord heeft doen evrstaan, dat de loonstop begin april zal worden opgeheven met dien verstande, dat nieuwe eisen tot loonsverhoging even redig zullen zpn aan de stijging van 's lands productiviteit, die hij schat op 2pet. in het nieuwe fiscale jaar. De kans, dat de vakverenigingen genoegen zullen nemen met een gemiddelde loonsverhoging van 2'/i pet., is evenwel gering. En de looninflatie duurt voort ondanks de loonstop. Het merkwaardi ge geval doet zich voor, dat gedurende de laatste maand waarvan de cpfers bekend zün de lonen stegen met 1.4 pet., ondanks de loonstop, terwpl het vorig jaar in dezelfde maand, toen er geen loonstop was, de lonen slechts ste gen met 0.4 pet. De particuliere bedrij ven laten zich weinig gelegen liggen aan de economische richtlijnen van de regering. Bouwbedrijven in Londen be talen openlpk 50 cent of meer per uur boven het nationale gemiddelde. En men kan rich een beeld vormen van de looninflatie als men weet dat de „thee- jongens", dat wil zeggen arbeiders wier enige bijdrage tot de bouwnijverheid bestaat in het zetten van thee voor de bouwarbeiders, op sommige Londense bouwterreinen 250 gulden per week ont vangen. iandag 5 februari zullen de ar beiders in de machine-industrie en op de scheepswerven een dag in staking gaan om te proteste ren tegen het loonbeleid van de rege ring. In deze staking zullen een kleine drie miljoen arbeiders betrokken zpn. De autoindustrie zal een van de slacht offers van deze actie worden. Het is niet zeker, of het bij deze korte staking zal blüven. Een van de vakverenigings leiders, betrokken bp de actie, vertel- ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiMiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiuiminiiiiiimiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniii de, dat zpn eigen bondsbestuur verder had willen gaan dan een staking van slechts één dag en dat er nog steeds kans bleef bestaan op verdere en meer drastische acties tegen het economisch beleid van de regering. De bp de actie betrokken bonden hebben eveneens be sloten om tydens de periode van de loonstop hun medewerking te weigeren aan besprekingen met vertegenwoordi gers van de regering en de werkgevers over het verbeteren van de (zeer slech te) arbeidsbetrekkingen in de auto-in dustrie en de scheepsbouw. De eerste conferentie van de betrokken partüen had binnenkort plaats zullen vinden, maar zü zal nu uitgesteld moeten wor den. et is deze maand vpf jaar gele den sinds de Suez-debacle Mac- millan aan de macht bracht als premier. Hp gaat nu het zesde jaar in temidden van vele moeilijkhe den, waaronder de wrok van de vak verenigingen over het economisch be leid van de regering en de loonstop van Selwyn Lloyd. Een van de andere moei lpkheden is de nieuwe wet op de beper king van de immigratie uit landen be horend tot het Gemenebest, een wets voorstel dat onbekookter is dan enige wet welke de regering de laatste vpf jaren heeft voorgelegd aan het parle ment. De minister van binnenlandse za ken, de heer Butler, die de onfortuin- lpke taak heeft de wetten door het par lement te moeten loodsen, zal zich ge lukkig kunnen prijzen indien de wet het haalt. Talrpke conservatieven achten het verwerpelpk, dat de Ieren, louter op grond van technische moeiiykheden, toegelaten zouden worden, terwül bur gers van landen van het Gemenebest geweerd zouden worden. De socialisten menen, dat de grenzen open moeten blpven voor het Gemenebest, Pakis taanse pokken of niet. Een andere moeiiykheid, die Mac- millan wacht, is het nieuwe defensie program dat binnenkort in de vorm van een Witboek zal worden voorgelegd aan de beide huizen van het parlement. Het oude defensieprogram, dat vüf jaar ge leden werd ingediend door minister Sandys en dat gebaseerd was op het bezit van eigen kernwapenen, is een enorm fiasco gebleken, en dank zü het opheffen van de dienstplicht om rede nen van louter binnenlands-politieke aard bezit het land onvoldoende con ventionele strpdkrachten. Engeland kan één Koeweit aan. Twee van dergeiyke bescheiden militaire ondernemingen te- gelpkertyd zouden heden onmogelpk zpn. Tenslotte is er de kwestie van het lidmaatschap van de E.E.G. Als Mac- millan erin slaagt dit lidmaatschap te kunnen bewerkstelligen op voor Enge land en het Gemenebest aanvaardbare voorwaarden, zal hy waarschijnlpk de grootste politieke triomf van zün car rière oogsten. Maar er heersen in En geland vele twrfels omtrent dit punt. en als de kaarten op tafel komen, zou wel eens kunnen biyken dat de tegen stand in Brittannië de laatste tyd is toegenomen. Het is zeker opmerkeiyk dat alle verantwoorde politieke com mentaren, die men de laatste tyd in Brittannië leest en hoort, het ais verre van zeker beschouwen dat Brittannië's toekomstig lidmaatschap nu vast staat. DAAN VAN DER VAT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7