Bescheidener expansie van Duitse produktie in 1962 Verdere liberalisatie van invoer wordt aanbevolen Met „Lady Barker's laatste verschijning" VoorCruys Voorbergh groot succes in Zuid-Afrika Leidende functie aangeboden Economische bedrijvigheid zal ook in 1962 aanhouden DE PENRUAN MOORD Economisch overzicht van O.E.S.O. „EEN GENOT HEM TE ZIEN ACTEREN" Medio februari begint toernee in ons land Prijsstijgingsgevaar afremmen met pr odukti viteitsbevor derin g Hans Kaart failliet KVP-kandi daten bekend voor N.-Brabant Belastin gverl a gin g wenselijk Billiton Suriname naar verwachting Situatie echter niet zo gunstig K. v. K. Noord-Limburg Regering onderschat gevolgen van pendel naar Duitsland Tinraad verhoogt maximum- en minimumprijzen "V Overeenstemming E.E.G. en Amerika over tariefsverlaging EEG-PROGNOSE OVER NEDERLAND Dit jaar bij Philips 869 jubilea Grote oliereserves in Canadese Noorden REEDS VIJF DODEN DOOR POKKEN IN BRITTANNIË Zweden en de E.E.G. Dr. Ch. van Rooy wordt zaterdag geïnstalleerd Jhr. Sandberg naar Amerika vertrokken Generaal Spoor in Bronbeek herdacht Internationaal koren concours Provinciale Staten Bodem van middelen van I.D.A. in zicht Chase Manhattan Bank verwacht economische opleving in W.-Europa MAANDAG 15 JANUARI 1962 PAGINA J FRANS RESTAURANT 'Ses spécialités flambées" AMERICAN BAR "Its cosy atmosphere" Gala in Den Haag Fusie New York Central en Pennsylvania Railroad Onderhandelingen zullen niet voor maart beginnen Feest in Heerlen ter ere van nieuwe burgemeester PAUL VLAANDEREN jjQlilsSs W Toe ambulance is er gauw, me- PARUS, 15 jan. In het economisch overzicht van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikke ling (O.E.S.O.) over de Duitse bonds republiek in 1961 wordt verklaard dat, hoewel de vooruitzichten minder zeker zijn dan in de algelopen twee jaren, het redelijk lijkt een nieuwe toeneming van de produktie in 1962 te verwachten. De expansie zal echter waarschijnlijk van veel bescheidener omvang zijn dan die van de vorige jaren. Er zijn minder mogelijkheden voor uitbreiding aanwezig dan voorheen: de capaciteiten, en de beschikbare arbeidskrachten worden over het al gemeen volledig benut en daarom zal het aanbod van arbeidskrachten ver moedelijk langzamer toenemen. De natuurlijke groei van de werkende be volking zal klein zijn. de toevloed van arbeiders uit het buitenland neemt af en de werktijden worden verkort. Bovendien zijn er tekenen, die erop wijzen dat de vraag eveneens een pe riode van langzamer groei ingaat met grotere verschillen tussen de afzonder lijke sectoren. De bestedingen van de consumenten zullen naar wordt aange nomen snel blijven toenemen en gesti muleerd worden door de krachtige stij gende beweging van de lonen, terwijl de openbare uitgaven naar verwachting opnieuw een aanzienlijke toeneming te zien zullen geven. De vraag van de bouwnijverheid zal eveneens krachtig blijven, maar de vooruitzichten voor bedrijfsinvesteringen zijn minder zeker. De druk op de winstmarges, waar door de mogelijkheden tot zelffinancie ring kleiner worden, wijst op enige ver mindering van de investeringsvraag, of schoon in verband met de geldruimte veel zal afhangen van de bereidheid der ondernemingen om tot uitbreiding over te gaan op basis van het opnemen van meer leningen. Waarschijnlijk zullen de investeringen steeds meer gericht wor den op de rationalisatie, aangemoedigd door het gebrek aan arbeidskrachten, de herwaardering en de stijgende loon kosten. De vergroting van de capaciteiten zal in verband met de matiger groei van de vraag volgens de verwachtingen van kleinere omvang zijn. In de komende maanden zal de mate van voorraadvor- ming, die tot dusverre zeer groot was in vele delen van het economisch le ven, eveneens een afneming te zien ge ven als gevolg van de kleinere vraag. Het is mogelijk dat de netto-uitvoer niet langer zal toenemen, maar een gevoe lige daling op dit gebied kan nauwelijks worden verwacht. Er is weinig reden om aan te ne- PARAMARIBO, 13 jan. Het afge lopen jaar heeft in grote lijnen op nieuw aan de verwachtingen van Billi- ton Mij Suriname beantwoord. Aan de in het vorig jaar gesignaleer de minder gunstige situatie in de alu minium industrie is helaas nog geen einde gekomen. De totale productieca paciteit blijkt nog steeds te groot, het geen een nadelige invloed blijft uitoefe nen op de prijsvorming. De directie verwacht niet dat de nabije toekomst hierin wijziging zal brengen. Ondanks deze minder gunstige situ atie vertrouwt men toch dat de activitei ten zich min of meer op het niveau van vorig jaar kunnen bljjven handhaven al zal dit dan waarschijnlijk gepaard moe ten gaan met een kleine stijging van de ertsvoorraden. De exploratiewerkzaamheden in het Marowijnegebied verliepen overeen komstig de plannen. De resultaten van dit project zon tot op heden helaas niet van zodanige omvang geweest dat daarvan grotere bedrijvigheid voor 1962 mag worden verwacht. Samenvattend kan worden gesteld, dat het komende jaar met vertrou wen tegemoet gezien wordt, aldus, heeft de directie van Billiton Suriname aan de Vereniging Bedrijfs-Contact Ne- derland-Suriname medegedeeld. VENLO, 13 jan. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor noord-Limburg drs. W. Peters heeft in zijn gisteren alhier uitgespro ken Nieuwjaarsrede uitvoerig aandacht geschonken aan de grote trek van ar beidskrachten uit het rayon van deze kamer naar Duitsland. Drs. W. Peters oefende daarbij vrij felle critiek uit op de regering, met na me op de minister van economische za ken. die blijkens bepaalde uitlatingen in de Tweede Kamer, volgens de voor zitter van de noord-Limburgse kamer van koophandel, de precaire situatie, waarin de grensgebieden door de pen del naar Duitsland zijn komen te ver keren, absoluut onvoldoende onderkent. Een onbegrijpelijke en vreemde zaak noemde de heer Peters het, dat de Ne derlandse regering enerzijds aktivitei- ten ontwikkelt om bepaalde gebieden strukturele impulsen te geven, maar dat zij anderzijds deze strukturele groei weer volledig op losse schroeven zet, door het vraagstuk van de pendel te on derschatten en zelfs te bagatelliseren. LONDEN, 13 jan. In een commu niqué heeft de Internationale Tinraad medegedeeld besloten te hebben de mi nimumprijs onder de internationale tin overeenkomst te verhogen van 730 pond tot 790 pond per ton en de maximum- Êrys van 880 pond tot 965 pond per ton. >e spanning tussen de minimum- en maximumprijzen valt uiteen in drie de len, lopende van 790 pond tot 850, van 850 pond tot 910 pond en van 910 pond tot 965 pond per ton, te weten resp. de lower, de middle en de upper sector. De raad deelde mede. dat hfl aan het vraagstuk van de verkopen uit niet- commerciële voorraden uit Italië, Ca nada en in het bijzondex de Verenigde Staten aandacht was blijven schenken. men dat er dit jaar een wijziging van betekenis zal komen in de betalings balans-positie van West-Duitsland; het overschot op de lopende rekening zal de invloed ondervinden van met elkaar in strijd zijnde ontwikkelingen. Samenge vat zal het overschot op de lopende rekening waarschijnlijk groot blijven en de afvloeiing van langlopend kapitaal aanzienlijk te boven gaan. Er zijn weinig aanwijzingen voor een gestadige en aanmerkelijke netto-afvloei ing van particulier kapitaal, want de rechtstreekse investeringen en de porte- feuillebeleggingen in het buitenland hebben de neiging tot meer dan hun omvang te worden opgevangen door de buitenlandse investeringen in de bonds republiek onder invloed van de betrek kelijk hoge binnenlandse rentetarieven voor langlopend kapitaal, hoewel er se dert het midden van 1961 min of meer een netto-afvloeiing is geweest. De betalingen voor hulpverlening aan het buitenland nemen toe, maar zy zul len op zichzelf hoogst waarschijnlijk niet opwegen tegen het huidige over schot op de betalingsbalans. In werke lijkheid wordt een groot deel van deze hulp in Duitsland zelf besteed. De be talingsbalans zal derhalve waarschijn lijk een aanzienlijk overschot te zier. bltjven geven. Als voornaamste doelstelling moet de Duitse politiek volgens de O.E.S.O. erop gericht zjjn een be ter evenwicht te bevorderen tussen het huidige overschot en de meer continu bestaande soorten uitvoer van langlopend kapitaal. Beide zijden van het vraagstuk moeten gelijktijdig onder handen worden genomen. Vanzelfsprekend is het wenselijk dat een sterk geïndustrialiseerd land zoals de bondsrepubliek in toenemende mate een grote exporteur van kapitaal is, maar het overschot op de lopende goe deren- en dienstenrekening bedraagt bij na 3 procent van het bruto nationaal produkt, wat veel meer is dan in andere grote kapitaal uitvoerende landen. Het is onwaarschijnlijk dat de uitvoer van langlopend kapitaal in de nabije toe komst voldoende kan stijgen om een overschot van deze omvang te dekken. Daarom acht de O.E.S.O. het noodza kelijk dat er maatregelen worden ge nomen om het overschot op de lopende rekennig te verminderen. In dit opzicht heeft Duitsland niet ten volle gebruik gemaakt van alle mogelijkheden, waar over het de beschikking heeft. Hoewel de Duitse handelspolitiek al zeer liberaal is, bestaat er nog steeds een aantal invoerbeperkingen, die ver zacht zouden kunnen worden. Een groot aantal agrarische produkten is nog steeds in de een of andere vorm onder hevig aan invoerbeperkingen en verder is de invoer van enkele in beginsel belangrijke groepen industriële produk ten uit niet-Éuropese landen nog steeds aan beperkingen gebonden, zoals tex tiel en textieiprodukten en bepaalde an dere fabrikaten. Een verzachting van de beperkende maatregelen zou een aanzienlijke in vloed kunnen hebben op de buitenland- se-handelsbalans en bovendien is een verlaging wenselijk van de hoge bin nenlandse belastingen, waardoor het ver bruik van een aantal ingevoerde pro dukten, zoals b.v. koffie en thee, be perk' wordt. Ter bevordering van de kapitaaluitvoer moet krachtiger wor den gestreefd naar verlaging van de rentetarieven voor langlopend kapitaal. Voorts dienen maatregelen te worden overwogen voor verruiming van de Duitse kapitaalmarkt en voor het ver gemakkelijken van het opnemen van leningen door het buitenland in Duits land. De laatste jaren was het door buitenlanders op de Duitse markt opge nomen kapitaal zeer gering. (Advertentie) DINER-DANSANT MUSICAL ENTERTAINMENT WASHINGTON, 15 jan. Naar ge meld wordt, hebben Amerika en de E.E.G. nagenoeg overeenstemming be reikt over tariefverlagingen van on geveer 20 procent, voornamelijk op industriële produkten. Volgens functionarissen van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken zal één gevolg van de overeenkomst zijn dat de uiteindelijke gemeenschappelijke buitentarieven van de E.E.G.-landen met 20 procent zul len worden verlaagd. te toch wel veel goed", aldus de heer Voorbergh. De Haagse acteur heeft er thans de Engelse tournée meegerekend honderdtachtig voorstellingen van „La dy Barker's last appearence" dat voor Hans Qeuls is geschreven opzitten. Al die keren heeft hy het stuk in de Engelse taal gespeeld. Het ziet er naar uit dat er nog een groot aantal voor stellingen by zal komen, nu is vastge steld dat de heer Voorberg zijn veertig jarig toneeljubileum met dit stuk zal gaan vieren. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag zal 22 februari de officiële gala zijn, waarna de heer Voorbergh offi cieel zal worden gehnldigd. Die huldi ging wordt 31 maart in de Kleine Komedie in Amsterdam herhaald. By de ontvangst op het Centraal Station zaterdag bood de actrice Fien- tje Berghegge, die in de Nederlandse versie van het stuk een hoofdrol gaat vervullen, de heer Voorbergh bloemen aan. De andere acteurs die in „Lady Op het Centraal Station in Amsterdam bood Fientje Berghegge, die tijdens de Barker" zullen spelen, t.w. Bob Ver- toernee in „Lady Barker's laatste verschijning" een hoofdrol gaat spelen, Cruys straete, Jeanette van der Heide en Voorbergh bloemen aan. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 15 jan. Met de Kivièra-expres keerde zaterdagmiddag de acteur Cruys Voorbergh in Amster dam terug na een verblijf van vijf maanden in Zuid-Afrika. De heer Voor bergh heeft in Johannesburg en Kaap stad tientallen keren zyn succes-stuk „Lady Barker's laatste verschijning" opgevoerd; om precies te zijn: 64 maal. Op het Centraal Station werd Cruys Voorbergh opgewacht door een aantal vrienden en enkele leden van de toneelgroep „Centrum", waarmee hij van 15 februari af met dit zelfde stuk een jubileumtournee door Nederland gaat maken. De heer Voorbergh verklaarde tij dens een korte persconferentie in een der wachtkamers van het CS dat hy van zijn buitenlandse reis een bijzonder aanlokkelijk aanbod heeft overgehou- houden. Hij is gepolst om een leidende, DEN HAAG, 13 jan. Het blijft vooi Nederland van groot belang de loon ontwikkeling aan de produktiviteitsver- beteringen gekoppeld te houden en het gevaar van prijsstijging ook door een sterkere vergroting van het aanbod te gen te gaan. Deze conclusie staat ver meld in een aan Nederland gewijd on derdeel van het jongste kwartaalbericht der EEG-commissie over de economi sche toestand van de gemeenschap. Het prijsstijgingsgevaar zou volgens dit ver slag vooral moeten worden tegengegaan door maatregelen ter beperking van het tekort aan arbeidskrachten en be vordering van de produktiviteit. Het verslag verklaart, dat de huidige conjuncturele ontwikkeling over het al gemeen tijdens het eerste halfjaar van 1962 zal aanhouden. Wel zal wellicht het expansietempo van de vraag enigszins in betekenis kunnen inboeten, vooral als gevolg van het tekort aan arbeids krachten ondervindt de vraag naar in vesteringsgoederen voortdurend sterke impulsen. De herziening van de meeste collectieve arbeidsovereenkomsten zal vermoedelyk een vergroting der vraag van de gezinshuishoudingen met zich mee brengen. Het blijft evenwel onze ker of het aanbod zonder spanningen in de vraag kan voorzien. Het verslag voefgt hier echter aan toe. dat de Nederlandse regering over ver schillende middelen beschikt om prijs verhogingen die uit deze ontwikkel' xg zouden kunnen voortvloeien, rechtstreeks te beperken. Het wijst in dit verband op de recente voorschriften over de winst marges op ingevoerde goederen. De EEG-commissie verwacht, dat de economische bedrijvigheid in Ne derland in het eerste halfjaar van 1962 het niveau van de afgelopen maanden zal kunnen overschrijden. De uitvoer zal wellicht nog verder toenemen, doch in verband met de beperkte mogelijkheden tot opvoering van de produktie en de te verwachten expansie van de binnenlandse vraag lijkt een sterke exportstyging niet waarschijnlijk. De invoer zal vermoe delijk opnieuw stijgen daar de toene ming van het binnenlandse aanbod waarschijnlijk nog bij de vergroting van de vraag zal achterblijven. Het verslag wyst er op, dat de nieuwe maatregelen die in het kader van de verwezenlijking der gemeenschappelijke markt zyn voorzien, een zeker effect op de invoer zullen hebben. Dit effect zal echter minder groot zyn dan in de overige EEG-landen omdat de Neder landse invoerrechten reeds vry laag zijn. De investeringen in vaste activa zul len ook in de toekomst sterk worden bevorderd door het rationalisatiestreven van de ondernemers. De toeneming van de diepte-investeringen wordt ener zijds bepaald door de noodzaak om het voortdurende tekort aan arbeidskrach ten op te heffen en anderzijds door het streven naar compensatie van de door loonsverhogingen veroorzaakte kosten stijging. Daarnaast kan de investerings neiging nog aangemoedigd worden door de belastingverlaging die medio 1962 doorgevoerd zal worden en door de ster kere concurrentie die het gevolg kan zyn van de te verwachten importstyging. In het verslag wordt het niet uitgeslo ten geacht dat door de hier geschetste ontwikkeling de beperking van de winst marges en de als gevolg daarvan naar voren komende noodzaak om een belang rijker beroep te doen op de kapitaal markt, enigszinr worden tegengegaan. Ook zal de minder gunstige regeling in zake investeringsaftrek en vervroegde afschrijvingen ongetwijfeld de investe ringsplanner, van de ondernemers be ïnvloeden. doch dit zal vermoedelijk tijdens het eerste halfjaar van 1962 en wellicht zelfs voor 1963 de effectieve in vesteringen nog niet aantasten. Ook voor het tweede halfjaar van '62 verwacht men in Brussel geen belang rijke veranderingen in de conjuncturele ontwikkeling in Nederland. De vraag zal in deze periode een nieuwe impuls ontvangen door de verlaging der loon- en inkomstenbelasting, terwijl ander zijds de mogelijkheid bestaat dat de produktiestijging later in het jaar en'gs- zins versneld wordt doordat de natuur lijke aanwas van de beroepsbevolking in 1962 groter zal zyn dan in de laatste jaren. EINDHOVEN, 13 jan. Niet min der dan 869 personeelsleden van de Philipsbedrijven in Nederland vieren dit jaar hun gouden, robijnen of zilve ren dienstjubileum. De zilveren jubila rissen. 714 in getal (tegen 471 in 1961) vormen de grote meerderheid. Dit is een gevolg van de aanzienlijke perso neelsuitbreiding in 1937. Verder zijn er 151 (v.j. 65) robijnen en 4 gouden jubi larissen (v.j. één). coördinerende functie te vervullen in het culturele bestel van Zuid-Afrika. Hy voegde er desgevraagd aan toe, dat hij nog geen beslissing had genomen. „Het trekt me wel aan", zei hy, „maar ik ben helaas geen dertig meer". Het succes dat de bekende acteur met „Lady Barker's laatste verschijning" in Zuid-Afrika heeft ge oogst is bijzonder groot. Waren de kritieken tijdens zijn eerste tournee in Engeland zeer lovend (men vergeleek hem toen met o.a. Peter Sellers en Aiec Guiness), de recensenten in Zuid- Afrika staken evenmin hun waardering voor zijn spel onder stoelen of banken. Zo schreef de „Sunday Times" (uit Johannesburg) Cruys Voorbergh vertoont een enorm talent. Het is een genot hem te zien acteren. Het zal lang, lang duren voordat wij weer een acteur zien van zyn formaat". Andere critici uitten zich in gelijksoortige be woordingen. De heer Voorbergh is in Zuid-Afrika opgetreden met „The Cockpit-players", een toneelgroep die wordt gefinancierd (en geregisseerd!) door een welgestel de Zuid-Afrikaan, die volgens de heer Voorbergh van financieren overigens aanzienlijk meer weet dan van regis seren. „Evenals in Engeland het geval is, dankt een acteur zijn succes in Zuid-Afrika uitsluitend aan zijn reputa tie. Toen ik de eerste voorstellingen gaf was de opkomst maar matig. Aan het einde van myn verblijf speelde ik echter steeds voor uitverkochte zalen. Het Engelse toneelspel zoals dat ook in Zuid-Afrika ingang heeft ge vonden, verschilt in vele opzichten van het Nederlandse. De Engelse regisseur, die wij ook in Z-Afrika hadden, geeft zijn spelers geen lei ding. Hy laat ze maar „koekhakken" en vertrouwt volledig op het instinct van de acteurs. Dat geeft uiteraard nogal eens moeilijkheden. Er worden voor de verschillende rollen alleen spelers gekozen die als type reeds een bepaalde faam hebben. Dat heeft tot gevolg dat de interesse bij vele acteurs al van de tweede repetitie van een bepaald stuk af ver te zoeken is Ze zitten er wat lusteloos bij en weten al precies wat zij straks moe ten gaan doen. Over het algemeen zijn de acteurs echter veel kameraad- schappelijker dan hier. En dat maak- NEW YORK, 13 jan. De fusie staat op stapel van de twee grootste spoor wegmaatschappijen der Verenigde Sta ten, Pennsylvania Railroad en Newyork Central Railroad. De directies hebben bekend gemaakt dat waarschijnlijk bin nen de komende 30 dagen een verzoek om goedkeuring zal worden ingediend bij de autoriteiten. Het voorstel komt in mei op de jaarlijkse aandeelhouders vergaderingen in stemming. De maat schappij zou de naam krijgen: Pennsyl vania New York Central Transportation Company, met hoofdkwartier in de staat Pennsylvania. Aandeelhouders New York Central zouden voor elk aandeel 1.3 aandeel van de nieuwe maatschap pij krijgen. Aandeelhouders Pennsylva nia zouden 1 nieuw aandeel voor 1 oud aandeel krijgen. De directies zijn van mening dat de fusie een economische noodzaak is en de economie van het land tot voordeel zal strekken. De twee maatschappijen bezitten ongeveer 10 procent van het spoorwegnet van het land en vervoeren er 15 procent van alle goederen en 30 procent van alle passagiers. Ben Hulsman, waren eveneens ter be groeting aanwezig. OTTAWA, 15 jan. De exploitatie van de hulpbronnen in het „grote noor den", met name van die van de eilan den der Koningin Elizabeth Archipel in het poolgebied zou van Canada binnen twintig jaar een van de grootste olie- Ëroducenten ter wereld kunnen maken, ►it is de conclusie van een studie over „de economie van de exploitatie van olie en aardgas in het grote noorden", welke gepubliceerd werd door het Ca nadese ministerie van zaken voor het Noorden en voor de nationale hulpbron nen. De schrjjver van deze studie, D. Qui- rin, deelt mede, dat de olieconcessies in het grote noorden van Canada reeds een oppervlakte beslaan van bijna 48 miljoen ha, waarvan er ruim 18,5 mil joen in de Pool-archipel gelegen zijn. Het vraagstuk der prijzen aansnijdend merkt de schrijver op dat naar zijn me ning (als hij er rekening mede houdt, dat de olie van het Midden-Oosten een bepalende factor zal blijven voor de wereldprijs) van 1980 af de ruwe olie uit het Canadese noorden via Skagway (Alaska) zou kunnen voorzien in tien tot twintig procent van de behoeften der markten in Japan, Australië, Nieuw- Zeeland, Hawaii en California. LONDEN, 15 jan. (Reuter) In de Noord-Engelse stad Bradford stonden gisteren duizenden mensen in de rij voor vaccinatiecentra om tegen pokken te wor den ingeënt. Sedert kerstmis 1961 heeft deze ziekte in Groot-Brittannië vijf men senlevens geëist. Drie van de slachtof fers waren inwoners van Bradford. De epidemie brak uit toen een 24-jarige stu dent uit Pakistan, die met Kerstmis in Londen arriveerde, aan pokken bleek te lijden. Kort daarna overleed een negen jarig Pakistaans meisje aan deze ziek te. In vele Europese steden zyn preven tieve maatregelen tegen pokken getrof fen. In Dusseldorp zijn 135.000 van de 700.000 inwoners xn de afgelopen tien dagen ingeënt. Hier liggen drie pa tiënten, die door pokken zijn besmet, in het ziekenhuis. Ook !n enkele ande re westduitse steden zyn mensen in geënt. De quarantainemaatregelen zijn echter opgeheven. In Zweden moeten reizigers, die in de afgelopen veertien dagen Bradford heb ben bezocht, een geldig vaccinatiebewijs kunnen tonen of zich laten inenten. In Lissabon zijn zeven Portugese vluchte lingen uit Goa geïsoleerd. Men vermoedt dat zij aan pokken lijden. STOCKHOLM, 15 jan. De Zweedse minister van handel, Gunnar Lange, heeft verklaard dat de onderhandelingen over een associatie van Zweden met de E.E.G. waarschijnlijk niet voor maart zullen beginnen. Zweden is bereid het gesprek aan te vangen zodra de zes dat wensen, zo zei hij op een bijeenkomst van de Zweedse sociaal-democratische partij in Stock holm, doch deze onderhandelingen zul len wel afgestemd m-oeten worden op het verloop van de onderhandelingen van Engeland met de gemeenschap. Gunnar was er vrjjwel zeker van dat de Britse onderhandelingen met de E.E. G. zouden slagen. ROTTERDAM, 15 jan. Het niet voldoen van een oude huurschuld heeft geleid tot het failliet verklaren van de acteur-operazanger Hans Kaart. Do Sticnting Rotterdams Toneel had het faillissement bij de Amsterdamse Rechtbank aangevraagd in verband met het niet betalen van een schuld van f 1600 aan de Stichting. De Amsterdamse rechtbank had Kaart enkele jaren geleden veroor deeld dit bedrag te betalen aan de Amsterdamse dame die hem kamers verhuurd had. Nadat hij dit geweigerd had, werd er beslag gelegd op zijn ga ge bij het Rotterdams Toneel waar hij toen werkzaam was. Nadat het Rott. Toneel zich hiertegen verweerd had Hans Kaart had inmiddels het Rott. Toneel verlaten werd het door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot betaling van de schuld. Herhaaldelijk heeft de Stichting Hans Kaart daarna gemaand het bedrag aan Rott. Toneel terug té betalen. Kaart kwam met sug gesties de schuld als een oninbare post op de begroting te zetten, maar uiter aard voelde het stichtingsbestuur er nies voor de schuld op de belastoingbe- taler af te wentelen. Kaart kwam zelfs nog meedelen dat hij de minister dan wel eens zou vragen een streep door de rekening van Rott. Toneel te zet ten. Kort geleden heeft de Amsterdam se rechtbank op verzoek van de Stich ting Rott. Toneel het faillissement de finitief uitgesproken. Naar wij vernemen zouden er nog meer crediteuren zijn bij wie Kaart schulden heeft gemaakt. Het restau rant „Het Kaartenhuis" dat hij teza men met zijn oom Johan in de kel der van het Cineramatheater had ge ëxploiteerd, is inmiddels in eigendom overgegaan naar de exploitanten van dit Rotterdamse theater, Belgian Ex hibitors. HEERLEN, 15 jan. Oud-minister dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die dinsdag zyn nieuwe functie als burgemeester van deze stad zal aanvaarden, wordt komende zaterdag officieel geïnstal leerd. Onder leiding van loco-burge meester J. Schutgens is een aantrekke lijk feestprogramma voor de installa tiedag ontworpen. Een deputatie van het gemeentebe stuur zal burgemeester Van Rooy 's-mor- gens om tien uur aan zijn hotel afhalen en hem begeleiden naar de dekenale St. Pancratiuskerk, waar een plechtige hoog mis tot dankzegging wordt gecelebreerd. Om half twaalf maakt de nieuwe bur gemeester ten stadhuize kennis met het gemeente-personeel. Tijdens een buitengewone zitting van de gemeenteraad om 3 uur ten stad huize zal dr. Van Rooy voor de vijfde keer tijdens zijn ambtelijke loopbaan worden geïnstalleerd als burgemees ter. Om half vier recipiëren dr. Van Rooy en zyn familieleden voor de genodigden en vanaf half vijf voor de burgerij. Een défilé van alle plaatselijke ver enigingen en een vaandelgroet volgen daarna als sluitstuk. SCHIPHOL, 14 jan. Vergezeld door zyn echtgenote is jhr W. J. H. B. Sand berg, directeur van de gemeente-musea in Amsterdam, zondag naar Amerika vertrokken. Hy zal daar de uit tachtig schilderijen en 50 tekeningen en aqua rellen bestaande Van Gogh-tentoonstel- ling van Cleveland naar Buffalo laten overbrengen. Dat transport zal in de loop van de volgende week worden uitgevoerd. Za terdag 20 januari zal de heer Sandberg aanwezig zijn bij de opening van een nieuwe vleugel aan het stedelijk mu seum in Buffalo. Hij zal een rede hou den over het verzamelen van schilderij en en beeldhouwwerken. Gedurende de daarop volgende week zal de heer Sandberg in New York di verse besprekingen houden over de uit wisseling van kunstwerken. „We zyn van plan in Amsterdam één-man-shows te geven van moderne Amerikaanse kunstenaars. Nadat deze werken in Amsterdam tentoongesteld zijn laten we ze door Europese circuleren." Zondag 28 januari keert het echtpaar Sandberg van New York terug naar Buffalo om daar dinsdag 30 januari de opening van de Van Gogh-tentoonstel- ling bij te wonen. De terugtocht naar Nederland is voorlopig vastgesteld op woensdag 31 januari. (Van onze correspondent) ARNHEM, 15 jan. Na een herden kingsrede van de luitenant kolonel der Huzaren b.d. mr. J. Ph. H. H. van Lier, oud chef kabinet politieke zaken van ge neraal Spoor, zaterdagmiddag in het Koninklijk Militair Invalidentehuis Bron beek. heeft de weduwe van generaal Spoor, mevr. S. Spoor-Dijkema, een beel tenis van'haar man onthuld. Zij droeg het portret over aan brigade generaal H. van Santen, commandant van Bron beek, die het namens de minister van Defensie aanvaardde ter plaatsing in het Koninklijk Militair Invalidentehuis te midden van de reeks portretten van de commandanten van het voormalige KNIL. In zijn toespraak schetste generaal van Santen de militaire loopbaan van generaal Spoor. DEN HAAG, 15 jan. Op 5 en 6 mei vindt in het gemeentelijk casino te Knokke (België) een internationaal con cours voor gemengde koren plaats. Aan dit concours kunnen alle gemengde ko ren, uitgezonderd beroepskoren, deelne men. De inschrijving sluit op 30 maart. (Nadere inlichtingen by de heer D. Shipley, direcfeur van het concours „De Europese beker voor gemengde ko ren", Parmentierlaan 192. Knokke, België). (Van onze correspondent) TILBURG, 15 jan. Zaterdagmiddag heeft het provinciaal advies college van de K.V.P. in de provincie Noord-Bra bant, dat als overkoepelend orgaan voor de gehele provincie tot taak heeft het definitief advies per Statenkring vast te stellen, in Hotel „Modern" te Tilburg een bijeenkomst gehouden, waarna de definitief aangewezen kandidaten voor de verkiezingen voor de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant werden bekend gemaakt. De voorzitter van het advies college, ir. Siepman gaf een toelichting op deze kandidaten-lijsten en merkte op, dat de verjonging en vernieuwing, een aanmer kelijke versterking betekent, die een ver heugende evenwicht heeft gebracht in de diverse groeperingen. In de Statenkring Tilburg zijn er dertien nieuwe kandida ten, voor 's Hertogenbosch is dit cijfer tien. Verder werd in beide kringen het aantal vrouwelijke kandidaten van drie op vier gebracht. De lijsten geven verder een toename te zien van het aantal ver tegenwoordigers uit de werknemers, ter wijl de daling van het aantal agrariërs in het licht van de stormachtige indus triële ontwikkeling, welke de'laatste ja ren, heeft plaatsgevonden en de steeds toenemende inschakeling van laatstge- noemnden hierbij, begrijpelijk is. Statenkring Tilburg, te verwachten aantal zetels 10: 1. P. H. Coppes, Til burg: 2. ir. H. van Haaren, Tilburg; 3. P. van Ierlant, Tilburg; 4. drs. J. Ver ster, Gilze; 5. C. van Beijsterveldt, Goir- le; 6. F. van Bakel, Tilburg; 7. L. Jan sen, Tilburg; 8. Mevr. W. Janssen- Twaalfhoven, Tilburg; 9. C. Simons, Hel- voirt; 10. A. Valks, Boxtel. Statenkring Bergen Op Zoom, te ver wachten aantal zetels 6: 1. M. F. Broos, B.o.Z.; 2. ir. F. C. De Jong Roosendaal; 3. drs. P. M. J. C. Asselbergs, B.o.Z.; 4. J. A. J. Raaymakers, Wouw; 5. M. C. G. Herbers, Steenbergen; 6. L. Theu- nisse, Roosendaal. Statenkring Grave, te verwachten aan tal zetels 5: 1. B. J. van Buel, Oss; 2. P. J. M. Hendriks, Wanroy; 3. G. I. M. van Kemenade, Uden; 4. mej. G. Cornelissen, Boxmeer; 5. H. Couwen- berg, Mill. Statenkring Eindhoven, te verwach ten aantal zetels 11: 1. F. van Vliet, Eindhoven; 2. C. A. A. van Beek, Reu- sel; 3. J. J. van Doren, Best; 4. H. M. van Lieshout, Eindhoven; 5. C. F. P. Smulders, Hoogeloon; 6. H. J. van Maas akkers, Breugel; 7. W. J. Evers, Val- kenswaard; 8. Th. I. Panken, Eindho ven; 9. L. M. van de Laar, Veldhoven; 10. Mevr. G. L. Th. M. Smulders, Mid- delbeers; 11. mr. F. J. J. L. van Lan- schot, Geldrop. Statenkringen Breda, te verwachten aantal zetels 6: 1. mr. H. Maeyer, Bre da; 2. H. Biemans, Breda; 3. G. J. A. Manders, Zundert; 4. H. Broeders, Bre da; 5. ir. J. G. Gooden, Breda; 6. D. J. A. Kramers, Breda. Statenkring Zevenbergen, te verwach ten aantal zetels 4: 1. F. A. J. van Oers, Oosterhout; 2. dr. A. P. J. Brouwers, Dongen; 3. mr. Th. A. M. Heere, Raams- donkveer; 4. drs. H. Marx, Breda. Statenkring Helmond, te verwachten aantal zetels 71. H. M. van Kuik, Mier- lo; 2. ir. H. Steenbergen, Veghel; 3. A. L. A. Swinkels, Deurne; 4. J. Rayma- kers, Helmond; 5. ir. F. J. Verest, Maar- heeze; 6. H. L. F. Verbeme, Someren; 7. mej. A. P. Th. C. C. Otten, Erp. Statenkring Den Bosch, te verwach ten aantal zetels 6: 1. F. H. J. M. van de Eerenbeemt, Den Bosch; 2. C. A. van De Hurk, Heesch; 3. J. de Laat, Den Bosch; 4. J. W. Hovenier, Schyn- del; 5. ir. J. A. H. J. G. Baron van Ol- den^el tot Oldenzeel, Vught; 6. J. P. N. Handgraaf, Drunen. Statenkring Heusden, te verwachten aantal zetels 2: 1. J. L. P. M. Teyssen, Waalwijk; 2. A. A. Kamp, Drunen. LONDEN, 15 jan. De Times' ver onderstelling, dat de Internationale Ont- wikkelings Associatie (I.D.A.) welke met de Wereldbank gelieerd is, nu reeds gevaar loopt door haar gelden heen te raken. Het gevaar dreigt wel niet on middellijk, maar uit de ontvangen aan vragen wordt duidelijk, dat men met de oorspronkelijke middelen van de I.D.A. van 1 miljard dollar, welke voor vijf jaar voldoende zouden moeten zijn ge weest, waarschijnlijk nog slechts een jaar of twee zal kunnen uitkomen, zo schrijft het blad. Er zal thans volgens de Times door de regeringen der aangesloten landen beslist moeten worden, of er tegen de huidige voorwaarden nieuwe middelen verschaft zullen moeten worden en zo ja op welke wijze. De twee wijzen, waar op nieuwe middelen verkregen zouden kunnen worden, zyn: een beroep doen op de aangesloten regeringen hun oor spronkelijke bijdragen te vergroten of trachten vrijwillige bijdragen te ver krijgen. „De moeilijkheid is dat zo veel van de gesteunde landen extra gelden nodig hebben, om het reeds begonnen ontwik kelingswerk voort te zetten en dat in vele gevallen hun betalingsbalans geen nieuwe schuldenlasten kan dragen. Men moet zich afvragen of vele van die lan den niet trachten te veel in eens te doen. De westelijke landen zouden veel meer helpen, als zij zouden besluiten hun han delsbarrières voor uit de economisch minder ontwikkelde landen afkomstige goederen te verlagen", aldus de Times. NEW YORK, 12 jan. - De Chase Manhattan Bank voorspelt in een pe riodiek overzicht, dat dit jaar de eco nomische bedrijvigheid in West-Europa, welke verleden jaar een vertraging on derging, zal opleven. Volgens dit overzicht zal een aanhou dende toeneming van de export naar de Verenigde Staten, waar een econo mische opleving gaande is. daartoe bij dragen. Het overzicht is gebaseerd op onderzoekingen in Engeland, West- Duitsland, Frankrijk, Nederland. Bel gië en Italië. CASTER'S TELE FOON IS STUK. IK 1 MOET NAAR PEN*i RUAN. HEBT U GENOEG AAN N LANTAARN?J JA. IK HEB SAM WAT MORFINE GEGE VEN. HIJ IJLDE EN VROEG OM EEN SIGARETTENKO KER, DIE HIJ HAD LATEN VALLEN. BEL MAAR VAN MIJN OP, DAN WEET MIJN HUIS HOUDSTER METEEN, DAT IK WAT LATER KOM. IK BEN 20 TERUG NEER. ER WACHT GELUKKIG MAAR V ÉÉN PATIENT, JENNY WAYNE. JENNY WAYNE? DIE WIL IK WEL EVEN ZIEN, 00K AL HEB IK GEEN TIJD PRAAT MAKEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2