Frankrijk en Duitsland deden concessies op landbouwgebied Gemeenschappelijk beleid kent zijn 25 soorten prijzen DRAADLOOS contact] Veel vertier in het t.v.-weekend DE GEHEIMZINNIGE STER m DE LAATSTE SLAG 'A Lift naar het schavot'' op televisiescherm DAGPUZZLE I P Nog b ij verdienste De misdaad van Richard Ross tivee etappes voor de boeg Morbide thriller van Malle Wij kijken naar Vanavond Jk zzt ze MAANDAG 15 JANUARI 1962 PAGINA i 4 DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCE /erdrjzidhij dzzjt/.. Wzt zou dzt betekenen De vUg!We hebben de vtzg vergeten om op de top y<=tn de meteoor- hzten Duivekzters Dzt is yyzzr ook!.., sr steen te ptzntenL Kuifje Uw hondI. Uw hond!.. Alstublieft!... Bobbie L.BobbieLHier!. Vooruit DE NOORMAN door RICO BULTHUIS ii BRUSSEL, 15 jan. Tot op de Laatste dag van de EEG-conferentie, die zaterdagochtend om negen uur begon en zondagochtend om half zes eindigde, waarover op pag. 1 meer is vermeld, bleven de vier punten van de ontsnappingsclausule, de gemeen schappelijke financiële verantwoorde lijkheid, de prijstoenadering en de duur van de voorbereidende periode van het gemeenschappelijk landbouw beleid een akkoord in de weg staan. Voor Kerstmis kon reeds overeen stemming bereikt worden over het kartelbeleid in de gemeenschap (een Duitse voorwaarde) en de verorde ning voor de gelijke beloning van mannen- en vrouwenarbeid (een Franse wens). Daarbij krachtig ge steund door Nederland bleek echter Frankrijk alleen bereid in te stem men met het ingaan van de tweede fase, indien een volledig uitgewerkt stelsel van verordeningen voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid ter tafel zou liggen en zou zijn aan vaard. De sleutel tot de oplossing van dit vraagstuk, werd gevonden door een Frans-Duits compromis. Van Franse zijde werden hierbij concessies gedaan op het gebied van de financiering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, de Duitse delegatie moest genoegen nemen met een ontsnappingsclausule, die vele weken lang onaanvaardbaar voor de regering in Bonn was ge noemd. In de uiteindelijk goedgekeurde ont snappingsclausule wordt de mogelijk heid geopend, dat alle lid-staten onmid dellijk maatregelen kunnen nemen met inbegrip van het sluiten van de grenzen indien het gemeenschappe lijk landbouwbeleid zou leiden tot een ernstige verstoring door overvoering van de nationale markten. De Euro pese commissie blijft echter de beslis sende instantie, die binnen vier dagen na het afkondigen van de maatregel beslist of de maatregel vernietigd, ge wijzigd of gehandhaafd wordt. De be slissing van de commissie is bindend De Europese Economische Gemeen schap, die haar tweede etappe ingaat, zal de gemeenschappelijke markt tot stand brengen gedurende een over gangsperiode van twaalf jaar. Deze overgangsperiode kan als gevolg van verschillende omstandigheden met enige jaren worden verlengd. Zij zal echter nimmer langer mogen duren dan vijf tien Jaar. De overgangsperiode is ver deeld in drie etappes, die elk in be ginsel vier jaar zuilen duren. De eerste etappe kan maximaal met tweemaal één jaar worden verlengd, hetgeen dus niet nodig is geweest. De reden voor de verdeling in etappes is hierin gele gen, dat in de loop van elke etappe een samenstel van uiteenlopende maatrege len moet worden getroffen, die elkaar onderling aanvullen en waarvan de tot standkoming noodzakelijk is voor de verdere voortgang in de volgende etap pe. Verloopt de overgang van de tweede naar de derde etappe en de overgang van de derde etappe naar de definitieve fase van de gemeenschappelijke markt automatisch, de overgang van eerste naar tweede etappe is afhankelijk van een besluit van de raad van ministers, waarbij op grond van een rapport van de Europese Commissie wordt vastge steld, dat de essentie van de doelein den. die voor de eerste etappe zijn ge steld inderdaad is bereikt en dat de verplichtingen, welke voor deze etappe zijn aanvaard, zijn nagekomen. Een zo danig besluit diende aan het einde van het vierde jaar met unanimiteit te wor den genomen. Elk van de zes landen kan dus na vier jaar de overgang naar de tweede etappe tegenhouden. De over gang van tweede etappe naar derde etappe kan daarentegen alleen met una nieme 3temmen één jaar worden tegen gehouden. Indien de tweede etappe niet zou zijn ingegaan, zouden zich een ver traging in tariefafbraak en een uitstel van het overgaan van unanimiteitsbe- slissingen naar meerderheidsbesluiten in een beperkt aantal gevallen hebben voorgedaan. en beroep daartegen staat alleen open bij het Europese Hof van Justitie. Voor Nederland, dat van het begin af aan heeft gepleit voor een zo „communau tair" mogelijke formulering van de clausule, is deze oplossing aanvaard baar gebleken. Er zijn slechts twee uit zonderingen. Tegemoetkomend aan een Duitse eis is bepaald, lat een beslis sing wat de graanhandel betreft van de Europese commissie gedurende tien dagen wordt opgeschort, indien beroep daartegen wordt aangetekend en de Europese commissie kan een lid-staat toestaan maatregelen te nemen tegen de invoer van de hoogste kwaliteiten groeten en fruit, indien sprake is van marktverstoring. Deze ,ioogste kwali teiten vallen in beginsel niet onder de ontsnappingsclausule, daar in de loop van dit jaar de handel daarin aan de hand van gemeenschappelijke kwali teitsnormen geleidelijk wordt vrijge maakt. De Franse concessie op het gebied van de gemeenschappelijke financie ring houdt in, dat de bijdragen daar aan door de lidstaten wordt geba seerd op de verdeelsleutel in het EEG- verdrag, volgens welke de landen bij dragen aan de begroting van de EEG. Wel zal in een geleidelijk toenemende verhouding ook de opbrengst van de heffingen op de invoer uit derde lan den ten goede komen van de gemeen schappelijke financiering, doch dit geldt voorlopig voor de komende drie jaar. Daarby zijn er maxima vastge steld voor de bijdragen, die voor Neder land neerkomen op 13 procent, voor Duitsland op 31 procent, voor België en Luxemburg op 10.5 procent samen Jacqueline Frangois in actie tijdens haar optreden voor het K.R.O.-t.v.-program ma van zaterdagavond „Zaterdagavond akkoorden". BUSSUM, 15 jan. Het zaterdag avondprogramma van de K.R.O. had dit maal in zoverre een kleine wijziging ondergaan dat men het gebruikelijke „Brandpunt" dat naar de vrijdag avond is verschoven had vervangen door „Magazine de Paris" van Joop Si mons. Wij weten niet waar het met deze rubriek, handelend over „artistieke en semi-artistieke zaken" uit de Franse hoofdstad, precies heen moet, maar wij kunnen dat trouwens ook pas goed be oordelen als men een en ander op een enigszins zichtbare telerecording op dient. De „zaterdagavond-akkoorden" bood weer goed in het pak zittend en uitste kend gevarieerd amusement, waarin naar onze smaak vooral een fraai ma rionetten-nummer frappeerde. Eén ding echter: wij hopen niet dat men van de (Advertentie) Een OLVEH verzekering Uw levensbelang. DINSDAG HILVERSUM 1. 402 m. - KKO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V d. vrouw 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleuters 1015 Lezing. 10.25 Gram. 11.00 V d. vrouw. 1130 Gram 11.50 Lezing. 12.00 Middagklok. 12.04 Kron. v. h. leven. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Iram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 1315 Nwe gram. 13.30 Lichte muz 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar progr. 15.50 Gram. 16.UO V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber 17.45 Regeringsultz.Het tien- Jarenplan an Suriname 18 00 Lichte nuz. 18 20 Polit. lezing 18.30 Radio-Volks universiteit: De Spelers 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Promenade-ork.. koor en sol. 20.15 Muzik. lezing. 20.45 Hoorsp. 22.00 Nws. 23.10 Licht progr 23.40 Filmmuz 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM 11. 298 m. AVRO: 7.(8. Nws 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym 9 10 De groenteman. 9.15 Gram 9 40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d. kleuters. 11.00 V. d. zieken 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz. L'itz. v d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 Dansork 13.00 Meded. ol gram i3.25 Beursber. 13.30 Metropole ork en solist 13.00 Blaaskwint. 14.40 School radio. 15 00 Naaicursus. 15.30 Planoreci- tai 18.00 Lezing 16 15 Hammondorgel en zang. 16.30 V. d. Jeugd. 17.30 Amateurs- e'ogr. 17.55 Praatje 13."0 Nws. 18.15 Act. 18.2u Pianospel. 18.30 Lichte muz. .19.00 V rt. kind 19.05 Gesproken brief 19.10 Muzik lezing 19.25 Strijkkwart. 20.00 Nws. 20 05 Gevar. muz. 21.00 Literaire quiz. 22 00 Muzik. lezing. 22.30 Nws. en ceded. 22 40 Act 23 00 Gram 23.55-24.00 Nws. ENGELAND, BBC Home Service. 330 m. 13.00 Ork. conc. t6 30 Gram. 20.00 Pianorecital. 20 .30 Gram. 21.30 Ork. conc. 23 30 Kamermuz. u.06-0 46 Planorecital. ENGELAND. BBC Light Progr. 1500 en 247 m.: 12.31 Filmmuz. 13.00 Gram. 13.31 V. d. arb. 14.00 Gevar. progr. 15.00 V. d. vrouw. 16.00 Lichte muz. 16.31 Muz. bij het werk. 17.31 Gram. 18.31 Ber. en gevar. muz. 20.31 Gevar. progr. 21.31 Ge var. progr. 22.31 Gram. 23.40 Dansmuz. NDR-WDR. 309 m.12.00 Lichte muz. 13.15 Amus. muz. 16.00 Ork. conc. 17.45 Kamermuz. 19.50 Lichte muz. 21.00 Dans muz. 23.30 Kamermuz. 0.10 Gram. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. FRANl-RIJK 3, 280 en 235 m.: 12.10 Ork. conc. 14.15 Kamermuz. 14.47 Ork. conc. 16.59 Kamermuz. 18.30 Nieuwe operasterren, 20.00 Kamermuz. 23.13 Gram. BRUSSEL, 324 m.12.03 Gram. 12.35 Gram. 13.15 Kamermuz. 15.45 Gram. 16.21 Kamermuz. 17.15 Kamermuz 17.50 Lichte muz. 18.20 V. d. sold. 19.40 Gram. 19.50 Syndicale kron. 21.15 Jazz 22.15 Gram. 484 m.13.15 Gram. 17.15 Operamuz. 18.30 Discographle. 19.25 Gram. 20.00 Ork one. 22.15 Jazz-act. NTS: 20.00 Journ. 20.20 Film uzik. film. 21.06-22.30 Speelfilm. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00-18.10 Gevar. progr. (Regionaal progr.: NDR: 18.20 Progr. overz. 18.25 Die Nordschau. WDR: 18.40 Hier und heu. te. 19.15 Geheime opdracht voor John Drake. NDR: 19.25 Het stond op de eer ste bladzijde.) 20.00 Journ. 20.20 Balans in bewegende beelden. 20.35 TV-spel. 22.35 Laatste nws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR 19.00 De Socialistische gedachte en actie. 19.30 Fllmrep 20.00 Nws. 20.30 Speelfilm. 22 00 Documentair progr 22.45 Nws. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Jazz. 19.30 Do-, cumentair progr. 20.00 Nws. 20.30 Twee comedies. 22.00 Literair progr. 22.45 Nws. nogal melige „George Mitchell Singers een vast programma-punt gaat maken. Overigens bood dit weekend vol t.v.- vertier een mooie gelegenheid om een vergelijking te maken tussen Jacqueline Frangois, die in de Akkoorden, en Si- mone Langlois, die zondagavond in het „Rendez-vous" optrad. Die vergelijking moest dan, dachten wij, in het voordeel zijn van de meest gerennommeerde, Si- mone, dus. Zij bleek een jongedame met een voor haar leeftijd zeer markante per soonlijkheid, die gunstig afstak bij het tot vlakheid neigende geroutineerde van Jacqueline Frangois. Ook bleek dat Langlois wat repertoire-keuze betreft aanzienlijk meer durft. oKrtom, zij heeft wellicht haar prille op ondernemings lust gerichte, jeugd mee. En zulk een fe nomeen kan beslist geen kwaad in de wereld van het Franse chanson. Over „Rendez-vous" gesproken, ook dit is een programma dat het wel doet. Het zal het nog beter gaan doen als men even af wil stappen van een al te opvallende quasi-ongekunsteldheid in de trant van „Gut, meneer Doorenbos, bént u er nog?" Ieder zinnig mens weet namelijk wel dat die aanwezigheid al lang in het draaiboek gepland was. Maar Mies Bouwman verstaat heel goed de kunst om haar gasten op een voor hen kenmerkende manier aan het pra ten te krijgen. Dat bleek zowel in haar vraaggesprekjes met ons aller Clinge als met Gerard Hengeveld, die overi gens een soort rookgordijn om zichzelf heentrok. En ja, ach heden, Frieda Lin- zi, was er ook. Om een proces te ver mijden, zien wij echter van een oordeel over haar af. H. Hn. HILVERSUM, 15 jan. Nog onlangs bracht de VARA een programma van het studentencabaret uit Den Haag op het televisiescherm. Vanavond richten de camera's zich weer op een jonge cabaretgroep, geleid door Jaap van de Merwe, een journalist, die zijn beroep ontrouw is geworden en die zich sinds dien op het cabaret-podium beweegt. Met zijn jonge groep treedt hij op in het gerestaureerde zaaltje van De Brak ke Grond in Amsterdam met een nieuw programma „En ik... zei de gek", waarvan de VARA vanavond geduren de een half uur flitsen uitz ,-ndt. Hij wordt geassisteerd door Fiet Koster, Janine van Wely, Sylvia de Leur, Will Spoor en Tobias Ritman. De regie voert Toon Hermans en de televisiepresentatie wordt verzorgd door Berend Boudewijn. Tevoren komt Arie Kleywegt met do rubriek „Achter het nieuws" op hel scherm, terwijl de uitzending wordt be sloten met het „Filmvenster" van Jan Blokker en Eimert Kruidhof en „Vrou- Copyright Casterman en voor Italië op ten hoogste 28 procent. Het derde beginsel, dat voor alle ver ordeningen voor de produkten geldt (granen, varkensvlees, eieren, pluim vee, groenten en fruit) is dat van de prijstoenadering. In deze verordening is het beginsel vastgelegd, dat de gemeen schappelijke richtprijs zal worden af gestemd op de „rationeel geleide en levensvatbare" bedrijven, hetgeen een iets zwakkere formulering betekent dan aanvankelijk door Nederland was voorgesteld. De ministerraad zal ove rigens elk jaar een studie maken van de ontwikkeling in de prijzen. Van Ne derlandse zijde is bij deze verordening nog aangetekend, dat de raad zich zal beraden over de richtprijzen, indien zich door deze prijzen verschuivingen zouden voordoen in de handel met der de landen. De ministerraad heeft nog toegege ven aan de Duitse wens, dat de voor bereidende periode van het gemeen schappelijk landbouwbeleid niet zes zoals door de Europese Commissie voorgesteld maar Vh jaar zal du ren. Aangezien de verordeningen per 1 juli 1963 van kracht worden, izal het einde van deze periode samenvallen met het einde van de overgangsperio de van het EEG-verdrag. Het gemeenschappelijk landbouwbe leid kent verder niet minder dan 25 verschillende prijzen: van richtprijs tot sluisprijs, van drempelprjjs tot regio nale prijs en van referentieprijs tot interventieprijs. Commentaar van de Franse minister van landbouw, Pisani toen hem de lijst werd getoond: „Ik mis de reële prijs. Hij waarschuwde voor radio en televisie dat pas een eerste begin is gemaakt, met het ver wezenlijken van de landbouwpolitiek der E.E.G. De problemen die opgelost moeten worden zijn oneindig talrijk en onze taak begint pas", aldus Pisani. 116. Bleek en zwijgend staren de mannen naar de flarden donkere rook, die nog boven de heuvels hangen. „Wat wilt gij Heer Merwig? Terugkeren naar de troep of met een hoofdknik in de richting van de rook daarheen?" wendt Eric zich tot de Frankenkoning. „Het laatste" is het korte antwoord. En niemand had eigenlijk anders ver wacht. „Dan zullen wij u vergezellen," zegt Eric. „Eén der krijgers staat zijn paard aan de Frankenkoning af en zal met Merwigs metgezel naar de troep terugkeren, zodat men daar niet in ongerustheid ver keert over hun lange uitblijven." Even later gaat de kl'eine ruiter schare in galop noordwaarts. Allen beseffen het grote risico, dat ze nemen, want zouden ze een troep Hunnen ontmoeten, dan is er geen ontkomen aan. Maar om Merwig alleen te laten gaan, komt niet bij Eric en zijn makkers op. Ze houden zich zoveel mogelijk in de beschut ting van de bossen. „Ach, wie weet hoe het allemaal meevalt," bromt Svein. „Tenslotte is er zowat een heel leger voor nodig, om dat grote Frankenkamp aan te vallen." „Dat leger is er dan," is Erics grimmige antwoord weinige ogenblikken daarna, wanneer ze over de top van een beboste helling komen. Zwijgend wijst hij naar beneden, waar een opeengedrongen groepje Franken, mannen, vrouwen en kinderen haas tig door de vallei trekt. Het is alsof zij vluchten voor een vreesaanja gend onmenselijk kwaad. wen gevraagd", waarin Pier Tania met dra. A. J. Schellekens-Ligthart de pro blemen van de werkende gehuwde vrouw bespreekt. Voor de NCRV-microfoon zingt van avond om tien vóór half tien het NCRV- Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg, waarna de harpist Nicanor Zabaleta de Aria en variaties van Handel, de Sonate van Méhul en de Sonate van Albeniz speelt. In de grammofoonplatenrubriek: ..Zwerftochten door operaland" van de VARA wordt vanavond om vijf over ze ven een verkorte uitvoering gegeven van „Hérodiade", een lyrisch drama in vier bedrijven van Paul Milliet op muziek van Jules Massenet, uitgevoerd door so listen, koor en orkest van de Opéra Co- mique te Parijs onder leiding van Jêsus Etcheverry, waarna om vijf vóór acht de pianiste Ginette Doyen de Toccata opus 111 van Saint-Saëns speelt. (Advertentie) Zie onze advertentie van zaterdag j.l. voor jonge katholieken'op achterpag. HILVERSUM, 15 jan. De Frans man Louis Malle was een vrijwel onbe kende regisseur, tot hij in 1957 „De lift naar het schavot" („Ascenseur pour l'échafaud") maakte, een film, die dins dagavond in het door de NTS verzorgde televisieprogramma wordt uitgezonden. Voor deze film verwierf hij de „Prix Louis Delluc," waarvan de reclame de hoogste onderscheiding voor de beste Franse film heeft gemaakt. Inderdaad toont Malie, dat hij, zoals dal heet, een beklemmende sfeer kan oproepen. Niet een plotselinge harde spanning, zoals Hitchcock vermag te wekken maar een langzame, slepende, die men op een gro te afstand al voelt aankomen, maar niet kan ontwijken. De verbindende schakel in het verhaal is de lift in een fabriek van oorlogstuig. De eigenaar van dit bedrijf moet uit het leven verdwijnen, omdat zijn vrouw een nieuw bestaan wil beginnen met één van zijn empioyé's (Maurice Ronet), die zijn sporen als officier in Indo-China, Algiers en waar al niet meer heeft verdiend. De ze ensceneert een zelfmoord Hij pleegt zijn misdaad op zaterdag tijdens sluitings tijd, ziet geen detail over het hoofd, dat bezwarend voor hem kan worden en stapt ongezien weer in de lift, die hem naar de bovenste etage moet voeren, waar de directie zetelt. Op dat moment schakelt de portier de stroom uit en de lift blijft tussen twee verdiepingen ste ken. De ex-militair poogt zich te bevrij den, zonder succes voor zichzelf, maar volop kansen scheppend voor de came raman, die ze niet onbenut heeft gelaten. Intussen speelt een nozem, die in druk wil maken op een bloemenmeis je, met de auto van de ex-kapitein. De verleiding is te groot en het paar tje gaat zich aan „joy-riding" schul dig maken. De jongeman rijdt daarbij op een bepaald moment om het hardst 74 De andere morgen hoorde ik van de dood van Lucas. Ik ging naar de dokter en die trok direct de conclusie, omdat de deur van Lucas' kamer was afgesloten, dat er zelfmoord, of liever, dat er een moord was gepleegd. We besloten rns te dekken, de oude man weet niet wat er aan dc hand is en wat erge. is, hij verdenkt mij! Hij denkt, dat ik hem naar mijn kamer heb gelokt en zelf het vergif uit zijn kast heb genomen. Ik heb toen alle sporen uitgewist' peuken weggegooid... Handschoen verloren, zei Ross. Die handschoen heb ik thuis in mijn kast, achter een stapel boeken. Vergeet niet, dat ik ook slachtoffer ben van het Individu, dat Lucas van kant heeft gemaakt, omdat hij teveel te weten was ge komen. Ik lust geen blauwzuur en blijf liever buiten schot, dat is alles. Zoek geen spoken waar geen spoken zijn, mischien heeft L ïcas zich zelf van kant gemaakt, maar verdenk die oude man niet van moord, dat is onzin. N-.tuurlijk, antwoordde Richard Ross bedaard. Natuurlijk is dat onzin, dat heb ik ook nooit in ernst gemeend. Jullie verdenken een derde als het er op aan komt. Niemand in huis praat meer met Ishiguro, begrijp je wat ik bedoel? Eggeling schoof zenuwachtig op zijn stoel heen en weer. Maar man, riep hij uit, wat wil dan eigenlijk weten, ik begrijp jou niet. Wandelen en zo... zei Röss zacht. Wandelen en... zo... van zeven tot negen. Eggeling, waar ben jij geweest, nadat Lucas om ongeveer half zeven iemand heeft opgebeld. Waar kwam jij vandaan, toen je om ongeveer kwart over negen weer thuis kwam? Je jas was droog en Je schoenen waren verdacht schoongeveegd, maar je handschoen was kletsnat en weet je wat er niet nat was? dat waren de sigarenpeukjes. En weet je wat er wel nat was? Het flesje. Het flesje is veel eerder tussen de struiken ge worpen dan de peukjes en toen jij thuiskwam, was Lucas al een korte tijd dood. Eet je galgenmaal op, want de beul meent het bete- dan je denkt. Je -rdt voorlopig bedankt voor je openhartigheid... Thomas! Thomas kwam snel naderbij, het opschrijfooeKje in de hand. Ik zeg toch niet waar ik geweest ben, Ik ben nergens geweest, grauwde Eggeling, trillend van zenuwen. Ssssst! zei Ross, met de vinger op zijn mond. Zeg vooral niets, ware liefde moet je nooit verraden en omdat ik het weet, zal ik er niet meer naar vragen, laten we eer goed glas waarderen, want de arrestatie zal morgen wel niet doorgaan. Het Idee... die goeie ouwe dokter... hij zou 'ijn centraalprojectie missen... Thomas, twee borrels!! Terwijl dit gesprek plaatsvond, reed de recher cheur Lankhout met een slakkengangetje, een beet je wiebelend, achter majoor Dupuis aan. Als hij opbotsend. Deze had geen tijd om de jeugd van zijn functie op de hoogte te stellen en wiebelde loerend verder. Dupuis hield stil voor een postzegelhandel. Het mannetje wendde zich prompt tot een interes sante en hel verlichte uitstalling van damesonder goed en bleei daar beschamend lang naar staan kijken. Lankhout hac weer malheur met zijn veel- vervloekte lamp. Er kwam een oude man bi) hem staan: Doet 'ie het niet? Nee, die rotdingen doen het nooit Maar man, je stekker hangt er naast, ik wil het wel geloven! Dupuis liep door. De achtervolger was tegelijk op al het aanlokkelijks uitgekeken en Lankhout stak de stekker in de lampopening en reed zachtjes weg. Wat een gek, wat een gek... zei het ouwe kereltje nijdig en hij verdween in de schaduw. Toen ging de majoor de hoek om. De geschaduwde schaduw liep naar de overzijde van de straat. Lank hout zag zijn brilleglazen glimmen, en hij zag zo doende meer dan de rechercheur, die kordaat op de fiets sprong en met een vaart de hoek omreed. Nauwelijks uit de bocht, of hij remde krachtig, sloeg als een dolle met zijn benen, want de fiets had handremmen en toen Lankhout, met zijn borst met een race-wagen. De chauffeur en zijn echtgenote, Duitse toeristen, kunnen dit waarderen en nodigen het tweetal uit hun gasten te zijn in een hotel. De nozem wil er 's nachts van door gaan met de race-auto. De eige naar ontdekt het en zijn vrouw moet dit met de dood bekopen. De jeugdige moordenaar en zijn meisje vluchten. De aanwijzingen, die de politie vindt, maken de ex-militair tot verdachte. Ter wijl de politie de fabriek doorzoekt, weet hij uit ae lift te komen, wordt gearres teerd en staat dan voor het probleem, dat hij zich tegen de beschuldiging van moord op de Duitse vrouw alleen kan verweren door de moord op zijn werkge ver te bekennen. Jeanne Moreau vertolk de rol van de fatale, sinistere vrouw, die zichzelf, haar vriend en het jonge paartje een lift naar het schavot bezo-gt. De geschiedenis ontwikkelt zich niet ver rassend. De dramatische elementen vloeien als het ware uit elkaar voort. De gemoedsstemmingen, waarin de vier bij het dubbele drama betrokken perso nen om beurten of tegelijk verkeren, zijn soms wat lang uitgesponnen, maar overi gens wel goed getroffen. De sfeerteke ningen doen denken aan die van bijvoor- beeld het befaamde werk „Du rififl chez les hommes." De geschiedenis is weinig verheffend, waarin de katholieke nakeuring aanlei ding vond, de film voorbehouden te ver klaren voor volwassenen mei onderschei dingsvermogen. KRUISWOORDRAADSEL lem dreigde in te halen, stapte hij af en morrelde en peuterde, zacht vloekend aan zijn fietslamp. Hy had de stekker uitgetrokken en trachtte in de weerspiegeling van een winkelruit, zijn achterlicht te controleren. Was de majooi dan weer een halve straat verder, dan duwde Lankhout, slirr als hij was, de stekker weer in de lamp en s'akte weer een paar honderd meter verder achter de majoor .n. Toen deze comedie drie maal was opgevoerd, ont waarde Lankhout een man, dit op dezelfde ma nier als hij, doch zonder fiets, de majoor schaduwde. Een kleine man met een hoornenbnl er een grijze gleufhoed. Lankhout kwam in volle actie. Hij zou nu eens laten zien wat hij kon. Hij blee- in het er- lengde van de beide mannen en sukkelde met zijn fietslicht, wiebelde, vloekte, draaide aan het voor wiel, slakte en spioneerde. Hij was de grote onbe kende zelf en hij dacht zelfs niet meer aan de voetbalwedstrijd en aan zijn te krap sigaretten- rantsoen. De majoor stak de straat over, het man netje volgde en Lankhout peddelde zonder licht achteraan. Hela, licht an, sufkous! schreeuwde een jon getje met een hoepel, bijna tegen de rechercheur de fiets met zich mee en keek in het voorbij gaan op het bord boven de bus, waarop de lichtings tijden stonden aangegeven. Enkele meters verder bevond zich een telefooncel. Lankhout belde de po litie op, vroeg direct aansluiting met commissaris Lammers. Deze was naar huis. Dan de inspecteur van dienst. Brievenbusinhoud, hoek daar en daar, opvangen en na laten kijken door inspecteur Ross... ja... nee... ik heb geen tijd, ik heb haast, verd... Lankhout verbrak het gesprek en botste tegen de vreselijke deurtj van de cel aan. Hij dook om aan dr klap te ontkomen, holde naar de fiets en snelde weg. Na tien looppassen sprong hij weer in het zadel en reed de straat op en neer: geen ma joor te zien. Lankhout keerde om en reed met een suizende vaart de andere kant uit In een zijstraat liep de man met de gleufhoed. Lankhout remde, 4jn voeten schoten van de trappers en de rechercheur reed de stoep op, hield zich staande aan een gevel. (Wordt vervolgdj 1 2 3 4 5 6 7 8 3 10 U 15 16 17 18 19 Horizontaal 1 opperhuid - t zeden (Lat.) - 6 overschot - 8 Frans voegwoord - 9 onder andere (afk.) - 10 verlaagde noot - 11 vallei - 12 ambtshalve (Lat.) (afk.) - 14 boksterm (afk.) - 15 te gast zijn - 18 neerslag - 19 harsachtige stof. Vertikaal 1 zoogdier - 2 delfstof - 3 bij belse figuur - 4 vallende ster - 5 vis (mv.) - 6 orde - 7 deel van een effekt - 13 wederhelft - 16 ingewand van haring - 17 veerkracht. OPLOSSING 12 januari. L korf - 2 osei - 3 rede - 4 fles - 5 poel - 6 olie -7 eire - d leek - 9 wirig - 10 aver - 11 nero - 12 gros - 13 drek - 14 rita - 15 eton - 16 kano.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 4