Lonen en prijzen in de E.E.G.-praktijk Ambtenaren Nw.-Guinea willen gezinnen evacueren Aandeel Wit Gele Kruis in '60 49 pet. van alle kraamcentra Twee personen op trein gedood door Weekeind: 9 mensenlevens overweg Oud-tramdirecteur werkt door slip Overleg met regering over mogelijke betaling uit overheidskas Kirihio's bezoek aan Djakarta „oriëntatiereis Oppositie tegen rede Menzies van genoegei m AFGEVAARDIGDEN IN NEDERLAND Meisje in badkamer door stroom gedood Kraamverzorging in ons land i f'- Dr. ir. J. Nieuwenhuis MAANDAG 15 JANUARI 1962 PAGINA 5 R egeringsverklaring A ustralische nederlaag MMI Groot of klein, efk echt genoegen haalt even uit de sleur. Neem Arsenal grote sigaret in formaat, smaak en aroma. Overigensrookt al Arsenal? V.S.O.P. De reden waarom het artikel van pater H. Hoefnagels S. J. in de Socio logische Gids de publieke belangstel ling getrokken heeft kan niet uitslui tend schuilen in het plezier dat de bur ger beleeft aan onverschrokken aan vallen op onaantastbaar gewaande grootheden. De reden is veeleer, dat de schrijver gedachten vertolkt die ook bij vele anderen reeds bewust leven of in het achterhoofd gehurkt zitten. Eén van die gedachten is ongetwijfeld, dat het geluid van de kleine man over stemd wordt door de „bondendoor het apparaat. In haar algemeenheid is deze opmerking namelijk zowel juist als onjuist. Zo vindt men in de be drijfstakken groepen die zich door hun bond of door hun vakcentrale niet adequaat vertegenwoordigd achten. Te denken valt aan het afbrokkelend organisatiepatroon van de spoorwe gen, aan het KLM-personeel, aan het personeel van radio en te levisie. Men herinnere zich ook de niet aflatende pogingen van groepen- van hoger personeel, die in de PBO een microfoon willen bemachtigen waarbij zij met irritante eentonigheid zowel van werknemerszijde als van de werkgeverskant de kous over de kop geslagen krijgen. Het zijn hier dus niet de kleinste mannen die gelijkberech tigdheid vragen, maar juist de meer geschoolden en de beambten, die vre zen dat de vakcentralen zich bij hun streven juist te veel laten leiden door de allerlaagste geledingen, door de massa. Maar is die massa ontevreden over het beleid van de „bonden"? In ieder geval is in die sectoren waar met zwart loon en grijze versieringen ge werkt wordt het verlangen naar strijd niet onhoudbaar sterk. Wat daar dreigt te ontstaan is eerder een ver slappende ongeïnteresseerdheid in het cijferwerk van de bonden, prestige verlies van de organisaties en ver zwakking van het normbesef. Het CAO-Ioon is in ons land voor zeer uitgebreide groepen in de realiteit geen maximumloon. Het maximumloon is vaak een theoretische aangelegenheid, waarvan men overigens de theoreti sche consequenties niet eens aan vaardt. Was dit wel zo dan zou de arbeider die een zwart loon bedingt strafbaar moeten zijn. Daar verzet ten de bonden zich echter tegen. In een recent SER-advies over het ronselen van arbeidskrachten wordt zelfs gezegd, dat de arbeider die zich voor een hoog loon Iaat wegkopen niet strafbaar gesteld mag worden daar men hem niet mag hinderen in zijn streven naar een redelijk inko men. Daarmee voert men o.i. de on waarachtigheid in de Nederlandse loonpolitiek ten top, maar het is te vens een goede illustratie van de schijnwerkelijkheid die de socioloog Hoefnagels in zijn artikel ten tonele voert. Het is ook wel markant, dat de grootste staking uit het nabije verle den, die van de bouwvakarbeiders, in wezen niet gericht was tegen de aan nemers, maar een noodzakelijk gevolg was van de strijd die tussen aan nemers en overheid gaande was over de prijspolitiek. Typerend is ook, dat de christelijke aannemers zich mo menteel afvragen of hei wel gewetens vol is een cao af te sluiten waarop Iooncijfers voorkomen waarvoor in de praktijk geen arbeider de steiger wil beklimmen. De groepen die zich door het be toog van pater Hoefnagels het meest direct aangesproken voelen zijn de gespecialiseerde vakmensen in be- paalde branches, de witte boorden en op organisatorisch nivem het hoger personeel. Ontevredenheid vindt men verder ook bij de overheids dienaren voor wie de papieren cao's ook de werkelijke cao's zijn. Maar juist bij deze groepen is men met een oproep tot staking aan een verkeerd adres daar zij ofwel kwantitatief zo gering in aantal zijn dat zij geen vuist kunnen maken, ofwel mentaal minder gedisponeerd zijn de boks houding te aanvaarden. Niettemin ligt in het artikel, als men alleen over Ne derland spreekt, bij deze groepen het aanrakingspunt met de praktijk. Zij immers voelen zich in ons land en in de huidige conjunctuurfase ten achter gesteld, niet gelijkberechtigd. Hun kan de grote sociale vrede een doorn in het oog zijn. Intussen zou zich echter met het vorderen van de EEG-praktijk een geheel andere situatie kunnen aan dienen en - of dat nu verdienstelijk is of niet - pate Hoefnagels heeft in zijn artikel onze verhoudingen gezien door buitenlandse ogen. Naarmate de ge meenschappelijke markt een feit wordt ïou het gebrek aan interesse voor de honden bij velen kunnen verkeren in ■*vrok. Ons vreedzaam spel met Io- hen en prijzen zal van aanzien moe ten veranderen wanneer eenmaal bui tenlandse sociale en economische ver houdingen ongehinderd hun aan trekkingskracht laten gelden, ter- ^ijl andere landen weigeren ons 'ysteem te aanvaarden. Momen teel is die opwaarts zuigende in- v'oed natuurlijk evengoed aan het ^erk, maar wij weten kei nog aardig SCHIPHOL, 15 jan. Vol verwach ting over de resultaten, die zjj hopen te boeken tijdens de komende besprekin gen met de regering, zjjn zaterdag middag twee vakbondsbestuurders uit Nieuw-Guinea hier aangekomen, name lijk mr. J. H. G. Boekraad, voorzitter van de afdeling Nieuw-Guinea van de Algemene R.K. Ambtenaren Vereniging (AJRKA), en mr. L. O. A. Moll, vice- voorzitter van het christelijk Werkne- mersverbond in Nieuw-Guinea (CWNG). Er kwamen met het toestel ook al ge zinnen uit Nieuw-Guinea mee. „Op Nieuw-Guinea leeft het gevoel, dat dit gebiedsdeel de inzet vormt van een pokerspelletje tussen Nederland en Indonesië," zei mr. Moll. „De regering heeft ons beiden thans uitgenodigd naar Nederland te komen en het is logisch, dat wjj grote verwachtingen koesteren. De regering zou ons niet naar Neder land hebben laten komen als zij niet van plan was een goede regeling voor de ambtenaren te treffen." Volgens de beide vakbondsbestuur ders valt er heel wat te regelen, b.v. een snelle en efficiënte evacuatie van Nederlanders in geval van oorlog, een goede wachtgeldregeling als men een maal terug is in Nederland, een rede lijke vergoeding voor eventuele schade, kortom allerlei garanties en waarbor gen, die de Nederlandse ambtenaren op Nieuw-Guinea het veilige gevoel kun nen verstrekken, dat zij thans volgens beide heren bitter missen. „Er wordt van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat naar de berichten van diverse radiostations geluisterd," vertelde mr. Boekraad. „Want de spanning is groot. Wij willen niet de faitistisch lijken, maar we houden er toch allemaal rekening mee, dat er binnen een jaar voor ons geen plaats meer op Nieuw-Guinea zal zijn. Daar over bestaat uiteraard bezorgdheid. Men is nerveus. Men weet niet wat de toekomst inhoudt." „Over het algemeen is men er van overtuigd, dat er een verandering op til is, waarschijnlijk op korte termijn," voegde mr. Moll er aan toe, „en daar om zouden de ambtenaren reeds nu hun gezinnen naar Nederland willen eva cueren, maar dat mag niet van het goevemement, d.w.z. het heeft er geen geld voor. Je moet het dus zelf bekos tigen en dat kan haast niemand. Boven dien achten wij dat niet redelijk. Als straks het Nederlands bestuur over De heer L. G. -±. Peperzak, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de aanslag op Soekarno. (Telefoto). te verdoezelen. Op uitzonderingen na, want ongetwijfeld duidt ons volgen van de revaluatie van de Westduitse Mark op onze kwetsbaarheid voor het Duitse loon- en prijspeil en voor de Duitse conjunctuurpolitiek. Evenzeer was de Limburgse mijnstaking onder leiding van Dobmen, tegen de bin nenlandse wil en tegen ons loonsys teem in, een optrekking van bet loon peil aan het Europese niveau, be vochten op de Europese wijze, die pater Hoefnagels zo lief is. Als de Europese integratie werke lijk slaagt en de andere landen willen niet zoals wij willen betgeen maar al te vaak bet geval is dan doemt een economisch en sociaal perspec tief op tegen de achtergrond waar van pater Hoefnagels artikel aan betekenis wint. Om die reden hebben wij bet. behalve geruchtmakend, dan ook belangwekkend genoemd. Nieuw-Guinea wordt opgeheven, zullen de meeste ambtenaren immers ook met hun gezinnen worden gerepatrieerd en dan wel op kosten van de regering. Waarom zou daaraan nu niet al kun nen worden begonnen? Dat ga ik de regering thans in overweging geven." Ook bestaat er ongerustheid over de geringe evacuatie-mogelijkheid in geval van een Indonesische aanval. „Er zijn slechts enkele KPM-schepen en het is de vraag of in zo'n geval het vliegveld van Biak voor civiel luchtverkeer in gebruik zal blijven. Hoe moeten dan de 2800 ambtenaren met hun gezinnen in veiligheid wor den gebracht?", zo vroeg mr. Moll zich af. De beide vakbondsbestuurders ver wachten, dat zij enkele weken in Ne derland zullen blijven. 99 HOLLANDIA, 15 jan. (UPI) De voorzitter van de Parna, Bonay, heeft de korte inhoud vrijgegeven van de brief, die de Leidse, Papoeastudent Ki- rihio 28 december heeft gezonden aan het bestuur van de Parna, waarvan hij lid is. Kirihio schreef, dat hij zijn vakantie wilde benutten voor een gedachtenwis- seling met de Indonesische regering, teneinde te weten te komen welk stand punt zij zou innemen, indien West-Pa poea vrij en soeverein zou worden, en om zelf na te gaan of reële politieke ontwikkeling mogelijk zou zijn, indien West-Papoea met geweld bij Indonesië zou worden gevoegd. Volgens Bonay staat het standpunt van de Parna vast: de partij is niet pro-Nederlands en niet pro-Indonesisch, doch pro-Papoea, d.w.z.: de Papoea moet 100 procent „merdeka'' (vrijheid) heb ben. „Na de oriëntatiereis van Kiri hio moeten wij opnieuw ons program vaststellen overeenkomstig onze doel stelling, namelijk vrijheid voor West- Papoea" zo verklaarde hij. Bonay zei nog, dat de Parna nog geen duidelijk standpunt kon innemen alvorens men over nadere inlichtingen beschikt. Hij meent, dat overhaaste maatregelen on gewenst zijn. De parna-voorzitter zei zich af te vragen wie de kosten van de reis van Kirihio heeft betaald en wat Ki rihio heeft bedoeld met de opmerking „ik sta niet alleen". Bonay erkende de mogelijkheid, dat Kirihio's uitspraken hem door Indone sische propagandisten in de mond zijn gelegd. Bibberend van de koude stapte het gezin van de monteur W. de Gruiter op het platform van Schiphol, pas uit de tropische hitte van Nieuw- Guinea vandaan. MELBOURNE, 15 jan. (Reuter - UPI) De leider van de Australische la- bouroppositie, Arthur Calwell, heeft gezegd, dat de verklaring van de Aus tralische minister-president Menzies over het vraagstuk-Nieuw-Guinea, een volkomen ommekeer en een grote di plomatieke nederlaag" voor Australië is. In een in Melbourne uitgegeven ver klaring zei Calwell, dat de verklaring van de premier toont, dat Australië het beginsel van zelfbeschikking voor de bevolking van Westelijk Nieuw-Gui nea heeft prijsgegeven. „Het belang van Australië bij een re geling van het geschil tussen Neder land en Indonesië berust op de nabij heid van het betrokken gebied en op het recht van de bevolking van Weste lijk Nieuw-Guinea op zelfbeschikking", aldus Calwell. „Het prijsgeven van het beginsel van zelfbeschikking zou grote en sombere consequenties voor Austra lië in zich dragen". In een hoofdartikel van de Sunday Sun-Herald is gezegd, dat de verkla ring van premier Menzies een schande lijke en schadelijke verklaring is: „Schadelijk voor Australië en schande lijk voor welke pogingen misschien ook worden gedaan om de toekomstige po litiek van Westelijk Nieuw-Guinea rechtvaardig en rationeel te regelen. Ze zal Soekarno aanmoedigen op zijn roekeloze koers, zijn kennelijke min achting voor de Australische mening versterken, en Australië belachelijk maken in de ogen van Azië, aldus ge noemd blad. De Indonesische ambassadeur te Sydney, brigade-generaal Saoedi, heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Australische televisie verklaard, dat zijn land geen aanspraken zal laten gelden op Portugees Timor of Brits Noord-Borneo. Hij zei voorts niet te denken, dat zijn regering ooit stappen zou ondernemen om ook Australisch Nieuw-Guinea in handen te krijgen. Op de vraag of Indonesië een onder zijn beheer staand Westelijke Nieuw- Guinea zou toestaan met het Australi sche deel een staat te vormen indien dit de wens van de bevolking zou zijn antwoordde Saoedi: „Neen, dat denk ik niet". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 jan. Een negen tienjarige verkoopster is zaterdag avond door elektrische stroom gedood toen zjj in de badkamer van haar huis in Scheveningen in aanraking kwam met een daar opgesteld straalkacheltje. De moeder trof haar dochter bewuste loos in de badkamer aan. Toen de dok ter kwam, bleek het meisje al dood te zjjn. UTRECHT, 13 jan. (KNP) Blijkens het door de nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis" uitgebrachte rapport over de resultaten van de 75 kraam centra in 1960 is in dat jaar door de Wit-Gele Kruiscentra, waarin begrepen die van het r.-k. Limburgse Groene Kruis, aan ruim 44.000 moeders op rond 442.000 dagen deskundige kraamverzor ging geboden. Dit betekent, dat het Wit-Gele Kruis-aandeel in de door alle landelijke kraamcentra gemaakte ver- zorgingsdagen 49 pet. heeft bedragen. Door het opvoeren van de arbeids inspanning hebben de 1560 gediplomeer de en 368 leerling-kraamverzorgsters er in I960 voor zorg gedragen, dat ondanks een terugloop van krachten het aantal verzorgingsdagen met 2 pet. is toegenomen. Ware het tekort aan kraamverzorgsters niet zo nijpend ge weest, waardoor in 1960 meerdere ge zinnen van kraamverzorging verstoken moesten blijven, dan zou deze groei nog hoger zjjn uitgekomen. Het gemid delde tarief door de gezinnen voor de interne kraamverzorging te betalen is in 1960 met 0,53 tot 9,34 gld. per dag gestegen. Hiermede zjjn deze tarie ven sinds 1951 met 92 pet. gestegen. Ter vergelijking wordt daarbij opge merkt, dat het loon-indexciifer sedert 1951 met 70 pet. is opgelopen. Beliepen in 1957 de bijdragen van de gezinnen en overige inkomsten uit par ticuliere bron 50 pet. van de totale lasten, in 1960 is dit percentage tot 55 pet. gestegen. De dekking van de las ten door overheidssubsidies is daaren tegen van 44 pet. in 1957 gedaald tot 42 pet. in 1960. Het voordeel van een stijging van de totale baten met 10 pet. tot 18,12 per verzorgingsdag is in 1960 geheel teniet gedaan door een toename van de lasten met 12»/s pet tot 18,68 gld. per verzorgingsdag. Daarmede zijn de lasten 2,25 maal zo groot geworden als die van het jaar 1951. Het exploi tatietekort over I960 ad 246.000 gld. be draagt 3 pet. van de omzet ofwel 0,56 gld. per verzorgingsdag. Dit houdt in, dat in 1960 op ieder kraambed plus minus zes gulden is toegelegd. De ver meerdering van het tekort met 175.000 gld. ten opzichte van 1959 werd veroor zaakt door de toename van de salaris kosten, die voor slechts 72 pet. door vergoedingen van de gezinnen en sub sidies kon worden gedekt. Om uit de financiële impasse te geraken acht de nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis' een verdergaande steun van de over heid dringend nodig. De nationale fe deratie streeft er tevens naar, door middel van betere arbeidsvoorwaarden gekoppeld aan een evenwichtige subsi diëring, te bereiken, dat de kraamcen tra in 1962 behoorlijk aan de zorg voor moeder en kind kunnen blijven voldoen. (Advértentie) (Van onze correspondenten) BOXTEL, 15 jan. Op de met knip perlichten beveiligde overweg in hun woonplaats in de lijn tussen Boxtel en Den Bosch zijn zaterdagmorgen de 41- jarige J. M. van Haaren en de 40-jarige J. H. Vervoort om het leven gekomen. Zij waren de inzittenden van een auto, die op de overweg door een trein werd gegrepen. De auto had gestopt voor het rode licht en was opgereden nadat een trein was gepasseerd. De bestuurder heeft er daarbij blijkbaar niet op gelet, dat het rode licht was blijven branden, zodat de auto op de spoorlijn werd ge grepen door een trein, die enige secon den later van de andere kant kwam. De auto werd totaal vernield, de twee inzittenden waren op slag dood. De heer Van Haaren was gehuwd en vader van vier kinderen, de heer Vervoort was eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. APELDOORN, De 48-jarige A. D. M._ K. uit Arnhem is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto op de onbewaakte overweg in de spoorlijn Apeldoorn-Amersfoort, in het verlengde van de Laan van Orden, blijven steken. Toen de heer K. zijn auto zelf niet van de overweg kon krijgen heeft hij bij een in de buurt staande woning hulp ge vraagd. Voordat men echter weer ter plaatse was, werd de auto door een foederentrein gegrepen en vernield. !en tweede trein, uit tegenovergestelde richting komende, reed eveneens op de wrakstukken van de auto in. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer had bijna twee uur ver traging. LEEUWARDEN, Op de rijksstraat weg Groningen-Leeuwarden is zaterdag enkele kilometers ten westen van Bui tenpost een personenauto uit een bocht fevlogen en tegen een boom terecht ge- omen. De bestuurder, de 27-jarige on derwijzer Tj. Boksma uit Leeuwarden en twee nichtjes van hem uit Drogeham, de 17-jarige tweeling Antje en Beitske Boksma, kwamen bij het ongeval om het leven. De meisjes waren de enige kinderen uit het gezin. UTRECHT, Zaterdagmiddag is de 72-jarige mevr. V. Pulles uit de Joh. de Meesterstr. alhier bij het over steken van de Gansstraat door een per sonenauto overreden en ernstig gewond. Zij werd naar het St.-Antonius-zieken- huis vervoerd, waar zij kort na aan komst overleed. TILBURG, In de nacht van zater dag op zondag heeft op de Rijksweg Breda-Tilburg bij een verkeersongeval de 23-jarige A. J. A. de Bruyn uit Til burg het leven verloren. De heer de Bruyn, die per motor naar zijn woonplaats reed, kwam om nog onverklaarbare reden in de berm van de weg terecht, waar hij tegen een boom botste. Er was op het moment van de botsing ter plaatse geen ander verkeer. Later in de nacht werd het slachtoffer door een passerende auto mobilist gevonden. Op weg naar het (Advertentie) NA UW DINER RIJ EEN KOPJE KOFFIE RIJ BEN ECHT GEZELLIG SAMENZIJN; ....VOUS VOOS DONNEZ DU RON TEMPS, AN SC: is de heer De St.-Elisabeth-Ziekenhuis Bruyn overleden. AMSTERDAM, De 55-jarige mo torrijder A. Th. F. van de Pavert is zaterdagavond in het Wilhelmina Gast huis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat hem 's middags op de Johan Huizingalaan overkwam. Hó was daar in botsing gekomen met een auto, waaraan hij geen voorrang had verleend. AMSTERDAM. Op de Haarlemmer dijk is in de nacht van zaterdag op zon dag de 42-jarige heer F. Majoor door een bestelauto overreden. De man be kwam een slagaderlijke bloeding en overleed kort na aankomst in het Wilhel mina Gasthuis aan de gevolgen van het ongeluk. Volgens getuigen stak het slachtoffer plotseling de rijweg over. SCHIPHOL, 15 jan. Voorzien van een nieuwe motor is de DC-7c machine van de KLM, die een week geleden tus sen Tokio en Alaska vliegend pech met een der vie motoren kreeg, zaterdag middag op Schiphol aangekomen. (Advertentie) DE OLVEH voor Uw levensverzekering. Fandaag viert dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, oud-direc teur van de Rotterdamsche Elektrische Tram en ere voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging van Transportonder nemingen, in zijn nieuwe bunga low in de Apeldoornse wijk Berg en Bos zijn tachtigste verjaardag. Hier wonen de heer en mevrouw Nieuwenhuis die vorig jaar no vember hun 55-jarig huwelijks feest vierden, sinds eind oktober 1961, in een moderne woning die het vitale echtpaar geheel naar eigen inzicht en wensen liet bou wen. „We besloten om zelf te bouwen, toen we een jaar of tien vergeefs naar een geschikte wo ning hadden gezocht. En dit on danks het feit, dat we de acht Kruisjes in het verschiet hadden en kennissen meewarig het hoofd schudden bij het vernemen van onze plannen." Overigens is Apeldoorn de veertiende woonplaats van het echtpaar Nieuwenhuis. Want in zijn loopbaan bij het vervoers wezen heeft de heer Nieuwen huis het hele land doorkruist. De jonge Nieuwenhuis kwam na de ambachtschool als technisch te kenaar bij de Ned. Tramweg Mij. in Heerenveen. „Teen ik achttien was mocht ik ja, dat was toen nog een voorrecht examen doen voor een functie als technisch ambtenaar bij de Nederlandsche Spoorwegen. Er waren elf gegadigden en slechts twee vacante plaatsen. Ik was een van de relukkigen, die het examen met goed gevolg aflegden en een baan kreeg bij het seinwezen van N.S." De heer Nieuwenhuis kreeg in die tijd de smaak van studeren pas goed te pakken. In 1910 behaalde hij de akte M.O.-wiskunde. In Assen, waarheen hij op verzoek was overgeplaatst, kwam hij in nader contact met de leraar dr. A. van Thijn. Dit werd mijn mentor, die me aanraadde voor ingenieur te gaan studeren." Binnen een jaar deed de heer Nieuwenhuis Staatsexamen, dat hem de deur opende voor het volgen van onderwijs aan de Technische Hogeschool in Delft. Het laatste anderhalf jaar van zijn studie in Delft genoot hij speciaal verlof „buiten bezwaar van de schatkist", zoals dat heet, om in juni 1919 af te studeren als elektrotechnisch ingenieur. Kort daarop werd hij benoemd tot ingenieur bij de N.S. Aanvankelijk bij het seinwezen, maar later bij de elektrische tractie. Op 15 oktober 1927 werd hij benoemd tot directeur van de R.E.T. De par ticuliere onderneming, waarvan de concessies waren afgelopen, moest hier worden omgebouwd in een gemeentelijk bedrijf. Van deze zware taak heeft de heer Nieuwenhuis zich met zijn staf van medewerkers (rond 2500 werk nemers telde toen de R.E.T.) uitstekend gekweten. Het bezorgde hem tevens een klinkende naam in de vervoersector. Via deze functie kwam hij in contact met de Ned. Vereniging van hocaal- spoorwegen en Tramwegen, zoals de K.N.V.T.O. toen nog heette. Hiervan werd de heer Nieuwenhuis in 1932 bestuurslid en in 1934 voorzitter. Evenals voor de R.E.T. was hij ook de grote stuwkracht voor deze organisatie op vervoersgebied In 1932 promoveerde ir. Nieuwenhuis in Delft op een proef schrift getiteld „Het loonvraagstuk". Zijn proefschrift over een dergelijk belangrijk onderwerp is niet het enige, dat dr. ir. Nieuwenhuis het licht heeft doen zien. Hij schreef verschillende boeken en talrijke tijdschrift artikelen. Dr. ir. Nieuwenhuis beperkte zich hierbij niet tot het vervoer, maar behandelde ook algemeen maatschappelijke en historische onderwerpen. Juist dezer dagen is het prospectus verschenen over een groot werk van zijn hand, dat vijf delen omvat en „De bedreiging van het Westen" zal heten. Het is een zeer uitgebreide studie van de Franse revolutie af tot de na oorlogse wereld, waarin we thans leven. Dr. ir. Nieuwenhuis werkte er twaalf jaar aan. Uit dit standaardwerk zal duidelijk zijn grote interesse blijken in sociale, economische en politieke vraagstukken. In 1949 ging de heer Nieuwenhuis met pensioen. Twee jaar eerder, op zijn i5ste verjaardag, was hij benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Maar hij bleef tot zijr 75ste jaar voorzitter van de K.N.V.T.O. In deze kwaliteit adviseerde hij acht jaar geleden het gemeentebestuur van Amsterdam in de toen daar heersende moeilijkheden bij de tram. Op onze vraag of hij het nu een beetje rustiger aan zal gaan doen kregen we ten antwoord'. „Waarom zou ik? Hard werken is gezond voor de mens. Wel zal ik met mijn vrouw en onze trouwe grote herdershond een beetje meer gaan wandelen in de bossen, die we hier in Apeldoorn naast de deur hebben."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5