Gizenga belooft terugkeer naar Congolese hoofdstad In Stanleystad heeft hij al zijn invloed verloren Laosprinsen naar Genève Experts gaan brand in Sahara te lijf Enorme steekvlam schiet al twee maanden de lucht in Bloedige dag in Algerije 31 doden en 58 gewonden Europeanen en moslims doden elkaar in Algiers en Or an Russen blijven nog stroef I KORTE BURGEROORLOG DWINGT HEM Meer arrestaties in Makassar Tien jaar voor Overste Bar Trofeeëntentoonstelling van Drentse geweien Urker vloot uitgebreid Priesters voor de rechtbank UITBLAZEN" MET EXPLOSIES Berlijnse crisis ;Kleinvee' in Den Bosch Pastoor goochelt voor zijn Franse parochie r-'WMPnk.Jp ISRAËL IN LITAUEN OAS VECHT TEGEN FLN Politie grijpt in bij wild kelderfeestje Dr. Colijn volgens een Oostduits blad door Nazi's vermoord Brand in Eusebius- kerk te Arnhem Baby na val overleden Opnieuw demonstratie in Manokwari Dronken man gooit bewoner uit huis Benoemingen bisdom Rotterdam Bisdom Haarlem Redemptoristen MAANDAG 15 JANUARI 1962 Pagina 6 LEOPOLDSTAD, 15 jan. (Reu ter) Congolese troepen, die trouw zijn aan de centrale rege ring van premier Adoela, hebben met morele steun van de Ver enigde Naties een einde ge maakt aan de openlijk geworden rebellie van de Loembistische vice-premier Antoine Gizenga. Gis teren stuurde Gizenga een tele gram aan Adoela, waarin hij deze beloofde dat hij op 20 januari zal terugkeren naar Leopoldstad om zijn plaats in de regering weer in te nemen. Loemoemba's links- nationalistische opvolger ver zocht in hetzelfde telegram om een vliegtuig van de Verenigde Naties, dat hem en zijn mede werkers naar de hoofdstad zou kunnen vervoeren. Na aanslag op Soekarno Oud-KNIL-sergeant zou granaat hebben gegooid Ko ninklijk Nederlands-Indisch Leger zou zijn geweest. Hij had zich kortelings vanuit Ambon in Makassar gevestigd. De man zou zijn verraden door een van de reeds eerder gearresteerden. Volgens deze zou hij de granaat in Soe- karno's richting hebben geworpen. Verstandig man Korte strijd pil jfe 'jh Een en ander verwekte natuurlijk de nodige opschudding in diplomatieke kringen in de Congo, waarvan enkele Gizenga's verzoek omschreven als een ..wanhoopsdaad". Daar had het inder daad alle schijn van, want voordat de rebellerende vice-premier zich met Adoela in verbinding stelde, had hij eerst in zjjn woning in. Stanleystad een I Advertentie) leverbaar HOUTHANDEL v/h.W 70767 DJAKARTA, 15 Jan. (Reuter - UPI) Volgens hier ontvangen berichten zijn na de vorige week zondag te Makassar op president Soekarno gepleegde aan slag zes personen gearresteerd. Een van hen zou een voormalige functiona ris zijn van de inlichtingendienst van de Nederlandse marine. De marinevoorlichtingsdienst in Den Haag heeft meegedeeld dat niets be kend is over de arrestatie _van een voormalige marinefunctionaris 'in In donesië. De militaire commandant van Oost- Indonesië, kolonel M. Joesoef, heeft verklaard, dat behalve in de woning van de honoraire consul van Portugal, de 73-jarige Nederlandse staatsburger L. J. Ch. Moreaux, die eveneens bij de aanslag betrokken zou zijn geweest, regelmatige bijeenkomsten werden ge houden door spionnen in de katholieke school „Schola Frater" te Makassar. Kolonel Joesoef, die zei, dat zeven tien mensen in verband met de aan slag werden aangehouden, vertelde voorts, dat de gearresteerde L. G. H. Peperzak een Indische Nederlander is. Beweerd wordt, dat hij even voordat de granaat ontplofte op de plek van de explosie werd gezien. Hij zou later hard zijn weggelopen en twee dagen lang van huis was weggebleven. De directeur van de theologische school te Makassar. A. G. Honig, heeft bevestigd dat ds. P. G. van Berge, een docent van de theologische school (en niet van een seminarie, zoals eer der gemeld), tot de gearresteerden be hoort. Ds. Van Berge vertoeft reeds sinds 1945 in Indonesië, waarheen hij werd uitgezonden door het zendings- centrum van de Gereformeerde Kerk te Baam. Hij is 46 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen, die in Neder land studeren. M' gearree- Over de nauwkeurigheid van de gra naatworp heeft kolonel Joesoef opge merkt: „Het moet wel een man zijn geweest, die een goede opleiding heeft gehad als militair". TEL AVTV15 jan. (Rtr) De voor malige Israëlische luitenant-kolonel Isra el Bar U wegens spionage tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij wordt beschuldigd van het geven van inlich tingen aan een agent van een vreemde mogendheid. De rechters waren van *>r_ deel. dat Bar niet heeft gehandeld uit winstbejag maar uit de overtuiging dat hij „banden kon smeden die in het be lang van het land zijn". De naam van het betrokken communistische land werd niet bekendgemaakt. De rechtszitting, die op 26 Juni van het vorige jaar begon, werd grotendeels achter gesloten deuren gehouden. Bar werd schuldig bevonden aan drie van de zeven ten laste gelegde punten. Hij deelde mee in hoger beroep te zullen gaan. De in Wenen geboren Bar was een van Israëls leidende militaire deskun digen. Hij was verbonden aan het mi nisterie van defensie en onderhield con tacten met Westeuropese militair» lei ders. Gisteren Is een Indonesiër gear teerd. die vroeger sergeant in het oorlog in het klein tegen regeringsge trouwe troepen gevoerd. Pag toen bleek dat h(j kansloos was en dat hij zijn greep op de gebeurtenissen in zijn bol werk Stanleystad volledig had verlo ren, verzond hij plotseling zijn telegra fisch verzoeningsaanbod. Vierendertig volgelingen van Gizen ga, allen soldaten, veranderden de woning van de vice-premier zaterdag in een soort bastion om haar te ver dedigen tegen de troepen van de re gering. Deze troepen stonden onder leiding van Congo's „wonderkind", generaal Loendoela, die van premier Adoela telegrafisch opdracht had ge kregen „alle nodige maatregelen te nemen om de orde en rust in Stan leystad te herstellen". Even ging het gerucht dat Adoela opdracht had ge geven Gizenga te arresteren, maar Adoela zelf sprak dit later tegen. Wel herinnerde hij er aan, dat de centrale regering Gizenga verleden week be vel heeft gegeven naar Leopoldstad terug te keren, omdat de aanwijzin gen aat hij een afscheidingsbeweging in Oostprovincie aan het organiseren was, steeds sterker werden. Adoela had geluk, dat h(j in Stanley stad kon rekenen op de loyaliteit van generaal Loendoela. Deze legerleider is de man, die destijds door Patrice Loe- moemba, na het dramatische ontslag van de Belgische generaal Jarssens als op perbevelhebber van de Force Publique, van de ene dag op de andere werd be vorderd van sergeant tot generaal. Loendoela heeft sindsdien altijd een actieve rol gespeelld in de periferie van de Congolese politiek, eerst onder Loe- moemba zelf, daarna onder Gizenga tijdens diens merkwaardige acties in Stanleystad. Ziin grote verdienste ligt hierin dat hij geen gelegenheid voorhij heeft laten gaan om zijn invloed te ge bruiken voor het redden van mensen levens. Het aantal malen, dat hij per soonlijk in de bres sprong om een moord op gearresteerde Europeanen te voor komen, is niet meer te tellen. Het bekendste geval is dat van de acht Belgische soldaten, die, verdwaald vanuit Roeanda-Oeroendi, in een gevan genis in Stanleystad werden gegooid. Generaal Loendoela, die er persoonlijk op toe zag, dat zij goed werden behan deld, slaagde er uiteindelijk ook in de acht Belgen op transport te zetten naar Brussel, hetgeen een grote prestatie is in een land als de Congo, waar de disci pline in het leger niet van die aard is, dat een soldaat geneigd is te luis teren naar de bevelen van een generaal. Loendoela was destijds ook de man, die geheel alleen in actie kwam om te proberen de moord op de dertien mili tairen van de Italiaanse luchtmacht te voorkomen. Dat hij net te laat op de plaats des onheils arriveerde twee vertegenwoordigers van de V.N. durfden niet eens met hem mee te reizen was niet zijn schuld. Gizenga-getrouwe soldaten in Stanley stad werden dit weekend geholpen door leden van de Loemoembistische jeugd organisatie, die zich hadden bewapend met fietskettingen, bespijkerde knotsen en pijlen en bogen. Verscheidene malen kwam het tot gevechten tussen verdedi gers en aanvallers van Gizenga's wo ning, maar de Gizengisten waren al gauw aan de verliezende hand en ga ven zich over. Intussen had Gizenga zelf al twee maal geprobeerd uit Stanleystad te ont snappen, tweemaal echter zonder suc ces. In Oostprovincie's hoofdstad hand haven troepen van de Verenigde Na ties en regeringsgetrouwe Congolese sol daten thans gezamenlijk de orde. Zij pa trouilleren door de stad, waar nu alles rustig schijnt te zijn. Volgens een bericht van een V.N.- woordvoerder in Leopoldstad zijn bij de gevechten in Leopoldstad zestien solda ten om het leven gekomen. De verde ling tussen beide partijen is niet bekend. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant, heeft de VN-troe- pen in Stanleystad persoonlijk opdracht §egeven alles te doen om de orde te ewaren en het ontstaan van een bur geroorlog in Oostprovincie te voorko men. VIENTIANE, 15 Jan. (DPI) Prins Boen Oem, de premier van de rechtse regering in Laos, is zondag per vliegtuig vertrokken naar Genève op uitnodiging van de veertienlanden-conferentie over Laos. De premier stapte in de militaire DC-3 samen met zijn „sterke man", ge neraal Phoemi Nosavan, drie leden van zijn kabinet en nog twee generaals. Ook Boen Oems rivalen, de neutralist Soevanna Foema en de cxnmunist Soevannoevong, hebben de uitnodiging S van de veertienlanden-conferentie aan genomen. Men hoopt dat de drie prinsen nu eindelijk overeenstemming zullen be reiken over de vorming van een coalitie regering van nationale eenheid. MOSKOU, 15 jan. (Rtr) Een groep Litause katholieke priesters staat voor een rechtbank in Vilnius, de hoofdstad van Litauen, terecht op be schuldiging van valuta-operaties en spe culaties, aldus een bericht van de Rus sische „Prawda". De priesters zouden in contact hebben gestaan met voormalige Litause Nazi- collaborateurs in de V.S., die een anti- Sovjet-comité hebben gevormd na hun vlucht in 1944. Deze emigranten zouden dollars en goederen hebben gezonden om de priesters bij hun financiële spe culaties te helpen. Geholpen door twee vrouwelijke spe culanten, die eveneens terecht zullen staan, zouden de geestelijken een winst van meer dan 100.000 roebel hebben ge maakt. ALGIERS, 15 jan. (UPI) De gigan tische gasbrand, die nu al twee maan den in de Sahara woedt en een constan te steekvlam van driehonderd meter hoogte de lucht doet inschieten, wordt sinds vandaag met alle mogelijke mid delen bestreden door twee Amerikaanse olie- en gasbrandblussers van professie: Boots Hansen en Coot Matthews uit Texas. Zij zijn leerlingen van de we reldberoemde brandblus-expert Red ALGIERS, 15 jan. (UPI) Ln de ar beiderswijken Belcourt en Clos Salem- bier van Algiers hebben drie groepen moslims, elk ter sterkte van driehon derd man, gisteren op rumoerige wij ze gedemonstreerd voor een „Alge rijns Algerije". De ongeregeldheden die tegen de avond uitbraken, waren voorafgegaan door enkele bijzonder fel le acties van het geheime leger, de OAS. De rechtse extremisten doodden daarbij zeven moslims en verwondden er twintig bij een aanval met machine geweren en granaten op de bar „De Hoop" in een afgelegen voorstad van Algiers. In de Oostalgerljnse stad Con stantino voerden de „commando's" van het geheime leger een soortgelijke aanval uit, waarbij één moslim het le ven verloor en elf anderen gewond raak ten. Voor de levens van zeven van hen wordt gevreesd. De moslimrebellen van het F.L.N. sloegen na het invallen van de duis ternis terug. Omstreeks zeven uur doorzeefden zij een auto. waarin de WASHINGTON, 15 jan. (Reuter) Zaterdag ls ln Washington van di plomatieke zijde vernomen dat de be sprekingen, die de Amerikaanse ambas sadeur in Moekou, Llewellyn Thomp son, met de Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko, heeft gevoerd, hebben aangetoond dat er géén wijziging is gekomen in het Rus sische standpunt met betrekking tot Berlijn, Uit het door Thompson inge diende voorlopige rapport blijkt dat de houding van de Russen „krachtig" blflft. Het rapport van Thompson heeft In Washington enige teleurstelling gewekt. Het overleg gaat echter voort, zoals reeds eerder aoor minister van buiten landse zaken Dean Rusk vrijdag avond j.l. In een TV-uitzending was verklaard. In ambtelijke kringen acht men het waarschijnlijk dat Thompson nog ver scheidene malen overleg met Gromyko zal moeten plegen om te Kunnen vast stellen wat de vooruitzichten zijn voor officiële onderhandelingen met de Sov jet-Unie of voor het bereiken van de een of andere overeenstemming, waar bij partijen stilzwijgend overeenkomen de spanning om Berlijn te laten afne men. 41-jarige Jean Wallimane met zijn gezin reed, met kogels uit automati sche geweren. De bestuurder, zijn 15-jarig dochtertje Marie en 8-jarig zoontje Daniël werden op slag ge dood. Mevrouw Wallimane en een derde kind werden ernstig gewond. De rebellen schoten hun geweren leeg vanuit een auto, waarmee zij naast het vervoermiddel van de Wal- limane's gingen rijden. In de Westalgerijnse havenstad Oran vielen zondag in totaal dertien doden (waaronder drie Europeanen) en wer den twaalf Europeanen en acht mos lims gewond. Overdag ontstonden er meerdere malen incidenten tussen Eu ropese jongeren en moslims, terwijl na het invallen van de duisternis vecht partijen tussen vertegenwoordigers van beide groepen en de politie voor kwamen. In totaal verloren gisteren 31 perso nen in Algerije het leven, terwijl 58 an deren werden gewond. Sinds 1 januari 1962 zijn 230 doden en 470 gewonden gevallen. Tegen de achtergrond van een steeds dreigender wordende complete burger oorlog deed monseigneur Duval, aarts bisschop van Algiers, een beroep op de gelovigen. „Nu de bezorgdheid on ze harten in haar greep heeft," aldus de bisschop, „hebben degenen, die in God geloven, als voornaamste plicht zich tot God te richten. In de ernstige uren die wij nu doormaken moeten wij onthouden dat het gebed onze meest effectieve daad is." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 jan. De politie heeft zaterdagavond een inval gedaan in een kelder in de Amhemsestraat in Scheveningen, die als werk- en studeer vertrek in gebruik was bij enkele stu denten. De politie vermoedde, dat er geregeld fuifjes van een verdacht ad- looi werden gehouden. Er werden acht jongens tussen de zeventien en eenen twintig meegenomen en vier meisjes van vijftien tot twintig jaar oud. Het bleek, dat er nogal vrije dansavonden werden gehouden, waarbij de sterke drank rijkelijk vloeide.De ouders van de jongelui werden ingelicht. Ook werd er proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de drankwet. ARNHEM, 15 jan. Onder de titel .Aankopen Openbaar Kunstbezit" wordt tot 4 februari in het gemeentemuseum een tentoonstelling gehouden van schil derijen, aquarellen, tekeningen grafiek, kleinplastieken en kera niek. Deze werken heeft de stichting Openbaar Kunstbezit vorig jaar van Nederlandse kunstenaars aangekocht. Zij zijn be stemd te worden verloot onder de deel nemers aan de radiocursus. Adair, die er zijn levenswerk van heeft gemaakt de soms vele jaren durende branden van aardgas of aardolie te blussen. De brand ln de Sahara, die ont stond doordat uit een lek in een boor- leiding opspuitend gas op de een of an dere manier vlam vatte, zal volgens schatting van deskundigen een eeuw blijven woeden als men er niet in slaagt de orkaan van vuur snel te doven. De enorme steekvlam, bijna zo hoog als de Eiffeltoren, is 's nachts op vele tiental len kilometers afstand nog zichtbaar. Hansen en Matthews, gekleed in ro de overalls, zullen eerst trachten met bulldozers de massa roodgloeiend staal weg te trekken, die het restant vormt van door het vuur vernielde torens, pijpen en takels. Het zal tien dagen duren voordat de honderden tonnen staal opgeruimd zijn. Dit werk wordt gedaan met bulldozers, die zijn uitgerust met dikke asbestplaten. De twee mannen uit Texas zullen ge holpen worden door een ploeg assisten ten, die er onder meer voor moeten zor gen, dat tijdens het opruimen van de staalmassa een gordijn van bluswater over de bulldozers blijft regenen, als be scherming tegen de ontstellende hitte. Als over tien dagen net staal is opge ruimd, een karwei waarbij naar schat ting 60 tot 100 miljoen kubieke meter gas in de steekvlam opgaat, kan met de tweede fase worden begonnen. Tussen 25 en 30 januari wil men trachten het vuur „uit te blazen". Dat zal gebeuren met een reeks van zware TNT-explo- sies, waarbij verscheidene honderden tonnen springstof ervoor moeten zorgen dat de steekvlam letterlijk „weggebla zen" wordt van het gat. Als dit lukt zal de boorput weer in de toestand verkeren van voor de brand, hetgeen wil zeggen dat met een afschu welijk gebrul een enorme hoeveelheid gas uit de grond opspuit. Eén verkeerde beweging kan reeds tot gevolg hebben dat de gaskolom opnieuw vlam vat. Eén vonkje in een motor, één glas scherf die als een len3 een heet plekje maakt, een vonk van metaal op metaal kan al voldoende zijn. Als dit allemaal niet gebeurt, zal de derde fase ingaan. Dan zullen Hansen en Matthews trachten een zware „deken" over het boorgat te krijgen. Deze „deken" bestaat uit een zeer groot aantal buizen, pijpen, kranen en ven tielen. Het toestel is reeds besteld in Engeland. In dit buizennet zal het gas, verdeeld over al die ventielen en pijpen, zijn intensiteit verliezen. Het gas, dat uit al die ventielen stroomt, zal weer in brand gestoken worden. Daarna gaat men heel geleidelijk alle ventielen af sluiten, op die wijze langzaam een einde makend aan het uitstromen van gas uit de boorput. Om de druk op de booyput te vermin deren zullen Franse technici twee nieu we putten boren. Speciaal geïmporteer de modder zal via de pijpen door deze putten omlaag geperst worden om de poreuze rots af te sluiten, waardoor het gas thans nog kan ontsnappen. DEN HAAG, 15 januari. Het Oost- duitse persbureau A.D.N. heeft zater dagavond melding gemaakt van een be richt in de te Suhl (Oost-Duitsland) ver schijnende krant „Freies Wort", waar in wordt beweerd, dat wijlen dr. H. Colijn, de vooroorlogse premier, in 1944 door de Nazi's zou zijn vermoord. Het blad baseert zijn bericht op een onderzoek ln de omgeving van de plaats, waarheen dr. Colijn door de Nazi's werd overgebracht, het bij Ilmenau gelegen hotel Gabelbaoh. In dit verband wordt ook weer de naam genoemd van dr. Adenauer's staatssecretaris dr. Hans Globke, aan wie de idee wordt toege schreven het vermoorden van gevange nen te verbergen onder een onschul dige overlijdensoorzaak. Dr. L. de Jong te Amsterdam, direc teur van het Rijksinstituut voor oor logsdocumentatie, sprak desgevraagd van „evidente nonsens". Mevrouw Colijn, zo zei hij, is steeds in de nabijheid van haar man geweest en zijn dood kan niet anders dan aan een natuurlijke oorzaak (een zwak hart) worden toegeschreven. n hotel Braams in Gieten is zater dag een bijzondere tentoonstelling geopend, n.l. de „Reewild-tentoon stelling „Gieten", een trofeeën- tentoonstelling van uitgesproken Drentse geweien. Deze expositie is een experiment, dat overigens reeds nu, gezien het overstelpend aantal in zendingen, een succes mag worden ge noemd. Het ligt in de bedoeling op ge regelde tijden een soortgelijke tentoon stelling te organiseren in Drente. Iedere drie jaar organiseert de ver eniging „Het Reewild" uit Vorden een landelijke trefeeëntentoonstelling en daar kunnen alle reewildjagers hun geweien over de afgelopen drie jaar inzenden en zien welke vorderin gen in het land gemaakt zijn," aldus vertelde ons de heer F. J. A. Drie- sens uit Haren, bestuurslid van de or ganiserende vereniging. De Drent houdt er van dicht bij huis te olijven en in Vorden vindt men maar zeer weinig inzendingen van in Drente ge schoten bokken. En toen heeft deze provincie heel wat te bieden. Tege moet komend aan de mentaliteit van de Drent, hebben de initiatiefnemers gemeend in Drente zelf een tentoon stelling te moeten organseren. Men heeft met dit initiatief figuurlijk gesproken zeker geen bok gescho ten. want tachtig procent van de jagers die in Drente hun jachtgebied hebben zonden de trofeeën in. Van de ruim duizend bokken die in Drente zijn afgeschoten prijken op deze ex positie ongeveer 725 geweien, opge hangen aan borden, voorzien van de beoordeling der streinge keurmeesters. Na de tweede wereldoorlog ls de aanwas van het reewild in Nederland bijzonder groot geweest en het totaal wordt op het ogenblik geschat tussen 15.000 en 20.000 stuks. Het reewild is thans nagenoeg over geheel Drente verspreid en in de gehele provincie wordt op reeën gejaagd Een groot aantal bokken en uiteraard een groot aantal geiten moet jaarlijks afgescho ten worden, wil men een yerantwoorde stand houden en geen moeilijkheden met de afdelingen Bosbouw en Land bouw krijgen, omdat door een te grote stand veel schade aan bossen en land bouwgewassen het gevolg zou zijn. De trofeeën moeten, over een aan tal jaren verzameld, een overzicht kunnen geven dat verbetering door selectief afschot is verkregen en dit aan jagers en publiek te tonen is de bedoeling yan deze expositie. Er komt uiteraard maar een be paald aantal geweien van de 725 stuks in aanmerking om volgens internatio nale maatstaven gekeurd te worden. De beste trofeeën worden door des kundige keurmeesters onder de loupe genomen volgens Düsseldorfer sys teem. De lengte van de stangen wordt gemeten, het gewicht wordt bepaald, het volume is belangrijk en niet te vergeten de „vlucht" (de breedte van de bovenste punten van het gewei in verhouding tot de lengte van de stan gen) en de omvang van de rozen. Ver der wordt met argusogen gekeken naar de vertakkingen en is het van belang dat de uiteinden van de takken blank en spits zijn. Maar buiten de keuring worden de overblijvende geweien op het oog ge keurd, om tenminste de inzenders een indruk te geven over de geweien, die zij hebben bemachtigd. Want uiteinde- (Van onze correspondent) ARNHEM, 15 jan. Zaterdagmor gen is er, wellicht als gevolg van over verhitting van de oliestookverwarming, brand ontstaan in het priesterkoor van de St. Eusebiuskerk aan het Nieuwe Plein. De brand werd ontdekt door de koster, de heer J. Freriks. Deze zag in de dichte rook eensklaps een meter hoge steekvlam oplaaien. Hij alarmeerde de parochiegeestelijkheid en de brandweer, deze was in zeer korte tijd met groot materiaal ter plaatsen en slaagde erin, het vuur in te sluiten en uitbreiding tot het nabjj gelegen kaarsenmagazijn- tje in de bijsacristie te voorkomen. De vuurhaard was daarna snel geblust. Het priesterkoor liep enige schade op. Het verfwerk op de zijwand boven het verwarmingsrooster is tot een hoogte van meer dan zeven meter weggebrand. Enkele stolen op het priesterkoor, een altaardwaal en een aantal langs het hoofdaltaar opgestelde kaarsen gingen verloren. De deur van de bijsacristie en een deel van de marmeren vloer werden geblakerd. Als gevolg van de brand kon het hu welijk van het hoofd van het laborato rium van het St. Elisabethsgasthuis, mej, H. Sakhorst niet worden ingezegend. De plechtigheid werd nu verricht in de ka pel van het St. Elisabethsgasthuis. BERGUM, 25 jan. Zaterdagmor gen is de 25-jarige mevrouw N. Pruis- Post-ma in haar woning met haar baby op de arm van de trap gevallen. Het kindje, dat op Nieuwjaarsdag werd ge boren, is kort na het ongeval overle den. De vrouw, die het jongetje uit zijn bedje had gehaald, werd op de trap onwel. Zij viel, maar bleef halverwege de trap ongedeerd liggen. De baby, die uit haar arm was gevallen, werd ern stig gewond overgebracht naar het dia- conessenziekenhuis te Leeuwarden, waar hij kort na aamkomst overleed. lijk gaat het ook bij deze tentoonstel ling in belangrijke mate om de voor lichting. Door de te verwachten grote be langstelling voor deze tentoonstelling krijgen de organisatoren een unieke gelegenheid de jagers verder voor te lichten in de normale gebruiken van de reewildjacht. Daarom zijn er ook verschillende lezingen en een reewild forum. Met enige plechtigheid is zater dag de Honderdste Urker kot ter voor de Noordzeevisserij in gebruik genomen. Het schip de Orion" UK-163, heeft met een aantal autoriteiten, bankfunctionaris- sen en zakenlieden aan boord een proefvaart op het IJsselmeer gemaakt. Bij de ingebruikneming bood de bur gemeester van Urk, de heer Schip per, namens het gemeentebestuur een Statenbijbel aan, die, zoals hij zei, naast de Enkhuizer Almanak en de moderne hulpmiddelen toch nog altijd het kompas is, waarop de Urker vis ser moet varen. In de hallen van de Bossche vee markt, waar anders het rundvee met zijn imponerende gestalte en ge luid de ruimte vult, was in het af gelopen weekend gastvrijheid verleend aan het „kleinvee". De leden van de Nederlandse Konijnenfokkersbond en die van de Nederlandse pluimveehou- dersbond hadden er tezamen niet min- dem dan 5.617 dieren bijeen gebracht, dat was nog 1.100 meer dan vorig jaar. Het was nu de derde maal dat deze tentoonstelling in Den Bosch ge houden werd en zowel het grote suc ces als de voortreffelijke accommodatie en service hebben ertoe doen beslui ten om deze show voor Den Bosch tot een vast jaarlijks evenement te maken. Reeds voordat burgemeester R. Lambooy de tentoonstelling officieel had geopend, hadden zestig keurmees ters, geassisteerd door honderdtachtig assistenten de dieren aan een nauw gezet onderzoek onderworpen. Het uit eindelijk resultaat daarvan was, dat een Belgische haas van J. Legten- berg uit Almelo tot mooiste dier van de tentoonstelling werd uitgeroepen. Een onafgebroken stroom van bezoe kers uit heel Nederland en ook veel uit Duitsland, heeft zaterdag en zon dag een bezoek aan deze boeiende ten toonstelling gebracht. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllIillllIinilllllllIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllll In een rokerig boordevol zaaltje in het Brabantse Gilze ontmoetten wij pastoor J. van Waesberghe en tij dens een gesprek met hem heb ben we af en toe gedacht aan Don Camillo. En toch voor pastoor Van Waesberghe in zijn kleine wereld aan de Aisne geen Don Camillo-romantiek. Inmiddels is hij weer naar Frankrijk terug. Niet om te werken maar om te rusten want pastoor van Waesberghe, geboren in Hulst en oud-missionaris bij de Witte Paters in Afrika is over spannen geraakt van zijn arbeid in de vier parochies Missy, Celles en Condé (allemaal met het toevoegsel sur-Aisne) en tenslotte het groeiende plaatsje Chivres-Val, vier piepkleine gemeenten langs het riviertje in de groene streek van Soissons. Pastoor Van Waesberghe, ondanks zijn Afrikaanse en Franse jaren nog altijd een wat men gewoonlijk noemt ronde Zeeuws-Vlaming vertelde over zijn werk in Missy, over zijn striid tegen de laksheid en het menselijk opzicht, tegen de bij de opvoeding in gegoten haat tegen kerk en clerus. „Als ze trouwen, kinderen krijgen en doodgaan moet God er aan te pas komen, maar verder zie je ze met, behalve dan een kern van practise- rende gelovigen die in elk geval zon dags de kerk vullen." Even later horen we dan terloops dat die kerk maar een goede honderd man kan bergen... „En toch, de mensen zijn er gast vrij en ze praten graag met me. Voor heel velen ben ik een vriend en zij zijn mijn vrienden met wie ik kaart speel ik heb toestemming van de bisschop om in café's te komen een calvados drink of aan tafel zit. Op het persoonlijke contact komt het aan en dat juist betekent dat elke dag uren te weinig heeft." Even later de harmonie heeft een concert gegeven springt de pas toor op het toneel en begint te gooche len. Luid bijval van het publiek dat toch ook televisie kent en de vruch ten plukt van een plaatselijk cultu reel centrum. De harmonie organi seert een loterijtje voor de pastoor. Opbrengst 250 gulden. „Daar kan ik banken voor kopen voor mon paro chiehuis want de banken die erjn staan heb ik te leen gekregen van de com munistische burgemeester van Chi- vres. De vroegere pastoor had name lijk zijn eigen banken uitgeleend aan een stelletje communisten dat er par tijvergaderingen op hield... „Mijn parochiehuis heeft mijn broer gebouwd die pastoor is in het naburi ge Busy-le-Long. Hij heeft in onze streek al een reputatie als pastoor-aan nemer!" Pastoor Van Waesberghe ging ln 1938 naar de Afrikaanse missie. In 1955 kwam hij zwaar ziek in Neder land terug. Hij onderging een hart operatie en na zijn herstel werd hij pastoor van vier Franse parochies. In zijn bisdom werken tientallen Ne derlandse priesters. Hoe de pastoor in Gilze komt? Ka pelaan Schoenmakers logeerde er tij dens een reis naar Lourdes met jonge boeren. Later kwamen de boeren te rug in Missy om wat werkjes op te knappen. Er zijn ook Kajotters uit Gilze geweest. „Nege.i man, dat was teveel om in de gaten te houden en bovendien hadden ze wat last van de wijn" lacht de pastoor. Todat ten slotte de hele Gilzer koninklijke har monie „St. Cecilia" naar Missy trok om concerten te geven en kermis te vieren, allemaal ten bate van de pa rochie. En zo kwam deze Frans-Ne derlandse pastoor als goochelaar te recht op het podium van dat zaaltje in Gilze. De Gilzenaren hebben het zaaltje tot berstens toe gevuld. Pastoor J. van Waesberghe als Gooche laar in Gilze. (Advertentie) TELEFOON t 010 135910, 01896 3344 HOLLANDIA, 15 jan. (ANP) In Manokwari in Nederlands Nieuw-Guinea heeft de bevolking opnieuw een demon stratie gehouden tegen d% Indonesische aanspraken op het gebied en voor het z elfb eschikkingsr e cht. Een groep van acht buitenlandse cor respondenten, die in Manokwari vertoef de op doorreis naar Sorong, sloeg de demonstratie gade. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 jan. Groot was de verbazing van een bewoner van een eer- ste-etagewoning aan de Doornestraat in Scheveningen toen hij zaterdagnacht om vier uur op zijn raam hoorde tikken. Toen hfl ging kijken ontdekte hij een aangeschoten man, die via een steiger omhoog was geklommen. De late bezoe ker, een 25-jarige metselaar, vroeg om een borreltje. Toen hem te kennen werd gegeven, dat men van zijn komst niet gediend was, werd hij kwaad en trok de bewoner door het raam heen naar buiten en wierp hem van de stei ger af naar beneden. De man moest voor lichte verwondingen in het zieken huis behandeld worden. De metselaar is wegens zware mishandeling aange houden. ROTTERDAM, 15 jan. Mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en H. Joseph) de weleerw heer J. P. Seij- sener, die kapelaan was te Wassenaar (Goede Herder), tot kapelaan te Wa teringen (Sint Joseph) de weleerw. heer J. G. M. Velthuijse, die kapelaan te Sassenheim was (St. Pancratius) en tot kapelaan te Sassenheim (St Pancratius) de weleerw heer C. M. v.d. Westen, die kapelaan was te Alkemade (O. L. Vrouw Presentatie) HAARLEM, 15 jan. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard heeft benoemd tot pastoor te Bloemendaal-H. Drievuldig heid de zeereerw. heer A. M. Abein en tot pastoor te Huizen (N.H.) de zeer eerw. heer C. J. M. Koch, die kapelaan was te Hilversum-H. Hart. AMSTERDAM, 15 jan. Tot Provin ciaal van de Nederlandse provincie van de Redemptoristen is benoemd: pater dr. Chr. Oomen. Hij volgt pater J. Kluijskens op. Verder zijn benoemd tot rectoren van de kloosters te: Amsterdam, pater L. Schi'ls, Wittem, pater J. Kluijskens, Den Bosch-C, pater A. Charlier, Den Bosch- W, pater J. Hendriksen, Roermond, pa ter W. Veeger, Roosendaal, pater P- Witbroek, Rotterdam, pater J. van Rijnsoever en Nijmegen pater dr. M. van Delft. Verder is benoemd tot superior van Noordwijkerhout pater H. van Maastri gt, superior van Amersfoort pater A. Berg mans, superior van Seppe pater W. Ran- dag, superior van Zenderen peter H. Heijdeman, superior van Bergen pater M. de Graaff, superior van Den Haag pater H. van den Berg. Tenslotte is benoemd tot prefect der studenten: pater Ign. Dekkers, tot no* vicenmeester pater P. van den Horst en tot directeur juvenaat pater A. Baet» sen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6