1 Grote Piet Aj ax Ouderland voor matchwinner Nasleep van het relletje Zandvoort aan zee m Opwindend voetbalduel in de Watergraafsmeer Rust roest in Eerste Divisie VVV.Rapid JC en Enschede staan nu afgetekendonder de streep NAC-nieuwe-s tijl is óók niet de ideale formatie Het ballet der paarse benen Beltman en Go Ahead laten AGOVV één helft vrijheid I M1 H Twaalf meldingen met 13 punten Voetbaltrainer in rust overleden VOLEWIJCKERS GRIJPT KANS Hoopvol Deventer mijmert over de tijden van Han Hollander en de ..leeuw" ERE-DIVISIE 55 MAANDAG 15 JANUARI 1962 PAGINA 7 AMSTERDAM, 15 jan. Ne gentig minuten lang vocht hij met moed en volharding voor de zaak van Ajax. Zijn strijd was er een van bloed, zweet en tranen op de gladde, soppige grond in de Watergraafsmeer. Maar aan het slot stond hij fier overeind, de be- modderde armen juichend gehe ven. Piet Ouderland, als midvoor „een probeersel" tegen het stug ge DOS, dat juist tegen Ajax grimmiger is dan ooit beëindigde een fel en bewogen voetbalduel buiten adem en op de knieën, maar met de prettige wetenschap, dat zijn flitsende kopstoot, kort voor het einde, Ajax een kleine, maar verdiende zege van 3-2 bracht. Troetelkind VOETBALTOTO Vreedzaam Trainen in kazerne I Blauw WitGVAV 21 Meuken O1. Koeman 11 en 2—1. 8000 toeschouwers. Duel was slechts interessant vöör rust, toen GVAV snel de leiding nam. maar Blauw Wit met twee goals van Koeman eveneens snel een antwoord klaar had- MVV—DWS/A 0—0 5000 toeschouwers. Zonder Boskamp, Vonhoff en De Oude bleek DWS/A een delensieve tactiek te hebben verkozen. Achteraf gezien ten on rechte, wnnt de Maastrichtse aanval kon het tegen Niessen c.s. niet bolwerken. Van de Amsterdamse uitvallen ging meer ge vaar uit. VolendamEnschede 4—1 Rust 0—0, Tol 1—0, Rahn 1—1, Tol 2—1, Kras 31 en 41. 8500 toeschouwers. Aanvalslinie van Volendam komt pas in de tweede helft op volle toeren. Onver wachte gelijkmaker van Rahn mag Twente naren niet baten. AjaxDOS 3—2 Ouderland 10, rust, Henk Groot (straf schop) 20, Theunissen 21, Van der Lin den 22, Ouderland 32. 14.000 toeschou wers. Ajax startte oppermachtig, maar verzuim de de vele kansen te benutten. DOS kwam bekwaam terug, werkte een achterstand van 2o in amper vijf minuten weg, maar werd door een fantastische kopbal van Ouderland toch nog geklopt. Willem II—Sparta 0—1 Rust O—0, Van Ede 0—1. 7000 toeschou- wers. Veel spanning in deze ontmoeting die pas kort voor tijd in het voordeel van de Rot terdammers beslist werd. FeijenoordRapid JC 30 V. d. Gijp 1—0, rust, v. d. Gijp 2—0, Kreijermaat (strafschop) 30. 30.000 toe schouwers. Rapid J.C. legde het accent uitsluitend op de defensie, die de Rotterdamse voor hoede dan ook weinig kansen toestond. NACDe Volewijckers12 Rust 00, Schaft 01, Visschers 11, Pe tersen 12. 6000 toeschouwers. Slechte wedstrijd. Over het algemeen wa ren De Volew ckers iets sneller, iets agres siever ook, waarom de beide punten hun toekomen. FortunaADO 30 Rust 0—0, Wilkes 10, P. Ousters 20. Wilkes 30 5000 toeschouwers. In de eerste helft had de verdediging van ADO niet de minste moeite met de aanval van Fortuna en kreeg ADO ruimschoots gelegenheid het Geleense doel te bestoken, maar de Haagse combinaties duurden veel te lang. Na de rust begon echter de aan valslinie van Fortuna op volle toeren te draaien en werd ADO snel weggespeeld. psv—VVV 2—1 Pijs 10, Schattorjé 11, Brusselers 21, rust en einde. 10.000 toeschouwers. Na een eerste helft met aantrekkelijke momenten, zakte het tempo bij de Eindho- venaren in de tweede helft, zodat de meer strijdlustige Venlonaren de beste kansen kregen. De man die de opportunistische attaques nuchter kon afronden ontbrak •chter. Feijenoord Ajax PSV Blauw Wit Fortuna Willem n MVV Volendam GVAV DOS Sparta DWS/A NAC ADO Volewijckers VVV Rapid JC Enschede 17 13 3 1 29 51—14 17 11 4 2 26 50—26 17 11 1 5 23 44—24 17 9 5 3 23 33—29 17 9 2 6 20 36—24 17 8 2 7 18 35—28 17 6 6 5 18 25—23 17 8 2 7 18 34—41 17 6 5 6 17 31—32 17 5 6 6 16 31—33 17 5 5 7 15 24—32 17 3 9 5 15 16—22 17 5 4 8 14 23—26 17 5 3 13 32—36 17 5 3 9 13 28—46 liilllllllllllllllllllllllillllllllllllilili 17 3 5 9 11 16—30 17 3 3 11 9 19—43 17 3 2 12 8 2342 Bij de ta feite nni«-k amp: oenschappen van Amsterdam heeft Frans Sehoofs drie titels gewonnen, t.w. in het heren-enikel- spel, waarbenlhij Onnes versloeg, in het heren-dubbelspel tezamen met Bert Onnes en in bet gementgd-dubbelspel met mej. Anneke Overweg. dè Piet Ouderland, plotseling Ajax' nieuwe middenvoor en dus met een „9" op de rug, belaagt doelman Van Zoghel. Op de foto ernaast verkeert Van Zoghel bij «en doorbraak van de Ajacied Prins in ernstige moeilijkheden. DOS' spil Roo iers kwam juist op tijd tussenbeide. Ajax in een nieuwe opstelling: Ouder land leidde de aanval, de reserve-van- een-ton Henk Tijm kreeg zyn kans als linksback en de gebroeders Groot vorm den de linkervleugel. De omzetting vond zijn oorzaak in een „relletje" te Zand voort aan de zee, dat voor rekening kwam van de jonge, talentvolle Pietje Keizer, een speler met „gouden" be nen, maar met zijn hart nog vol puber- teits complexen. Ajax heeft er de grootste moeite mee en de club niet alleen. Ajax' elftalleiding had de vorige week een niet alleen nuttig, maar ook gezel lig dagje in elkaar gezet, helemaal in de geest van Davids' „We gaan naar Zandvoort al aan de zee en nemen broodjes en koffie mee". Een stevige conditietraining op het mulle zand voor de vloedlijn, een lekker hapje eten en tot besluit een bezoek aan het Spaanse Cir- co Americano. „Jongens wat willen jul lie nog meer", moeten de heren hebben gedacht. Ajax trok in een jofele stemming naar het winderige strand en de trai ner Keith Spurgeon, die als echte Brit de zee al rook, had er zin in. „Zeg Pietje draag jij de ballen even", zei hij vrolijk tot de jongste van het team. Wat Pietje daarop antwoordde was niet in het Engels gesteld, maar liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Het was goed verstaanbaar geweest. Ook zonder vertaling zou Spurgeon het niet „genomen" hebben. Daarvoor is de aistand tussen de duurbetaalde trainer van Ajax en een kwajongen te groot. Keizer werd prompt ge schorst en uit de puzzle van de opstel ling kwamen de hierboven vermelde wijzigingen uit de bus van kleine Piet naar grote Plet, een stunt met een trieste achtergrond die toch suc ces afwierp. Grote Piet Ouderland, na zijn omscho ling van origine achterspeler, leidde on gecompliceerd en doeltreffend de voor hoede van Ajax, die voor de rust liep op de gebenedijde rood-witte rolletjes. Sjakie Swart, „het troetelkind op rechts" rende als herboren uit de winterrust- periode, trok met zijn bekende lange, verrassende sprints de Utrechtse ver dediging open en bood zijn medespelers niet te missen kansen. Ouderland be nutte er een van, maar Henk Groot en Prins lieten er vele liggen en daarom was het bij de rust slechts 1-0. En daar om wenste DOS, dat in deze periode herhaaldelijk overspeeld werd, ook niet te capituleren. Het keerde terug op de opengespeelde grasmat, mentaal gehard en in een geladen stemming. De strijd ontbrandde in alle hevigheid, stukken vlogen er De stukken vlogen er zo gezegd af. Ajax dat gewoon door wilde gaan, strandde nu op een muur van listig uit gestoken benen en de eerste die daar over kreunend en kermend in het natte gras rolde was de midvoor Ouderland. De scheidsrechter Roomer hief bezwe rend zijn rechterwijsvinger op naar de breedgeschouderde spil Rooders en gaf zonder blikken of blozen een strafschop, die Henk Groot onberispelijk benutte. Vijf minuten heeft DOS nodig ge had om de achterstand weg te wer ken. Met meesterlijke precisie-scho- ten deden Theunissen en Van der Lin den de kansen keren, brachten zij de strijd op een peil van alles of niets. Ajax deed wat het kon en DOS wilde daarbij niet achterblijven. Men vloog elkaar daarbij letterlijk en fi guurlijk in de haren en omdat spil Rooders dat wel heel erg openlijk deed, werd hij de zondebok, kreeg hij de ene Amsterdamse banvloek na de andere naar het hoofd geslingerd. De Utrechtenaren werden er een beetje nerveus van en ook de anders altijd even kalme en bedaarde scheidsrech ter Roomer kwam er van onder de indruk. Hij ging er nu eens echt voor lopen, begon werkelijk op alles te let ten en zag daarbij heel wat Utrecht se overtredingen. De mannen met de vlaggen deden dapper mee. Het Utrechtse strafschopgebied werd de bekende heksenketel, waar opmerke lijk vaak de vinger naar het voorhoofd DEN HAAG, 15 jan. - Aan de toto van zondag 14 januari is door 642.437 Neder landers deelgenomen. De totale inleg waarbij ook gerekend is de 820.279.— van de laatste toto van de beide toto's 61 en 63 bedraagit 1.587.348.Voor de eerste prijs is een totaalbedrag van 288.093.beschikbaar, voor de tweede prijs 157.142.—. De extra-p. ijs voor de vijf gelijke spelen bestaat uit 78.571.—. Zondagavond hadden zich op het bondsbureau van de K.N.V.B. 12 deelne mers gemeld die 13 uitslagen goed had den. Voor de tweede prijs kwamen 40 aan meldingen binnen. Er wa^ vijf deelne mers die in aanmerking komen voor de extra-prijs. Het juiste rijtje luidt: 131 122 132 312 1. Voor de extra-prüs van de gelijke spe len komen de volgende wedstrijden in aanmerking. MW—DWS/A 0—0, DFC—Vitesse 0—0, Go Ahead—AGOVV 1—1, Tubantia—UVS 11, HelmondFortuna VI. 11, Wage- ningenRBC 1—1, SHS—HVC 0—0. BUSSUM, 15 jan. Tijdens de rust van de voetbalwedstrijd SDORood wit A. is de trainer van Rood-Wit A. f*? heer W. Damman, in de kleedkamer door een hartaanval getrof fen. De heer Damman, die vroeger o.a. spejer van Blauw Wit en trainer van SDO is geweest, werd naar het Majella- ziekenhuis te Bussum overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. De wedstrijd is na de rust niet voortgezet. Precies een maand hebben de betaalde voetballers biogen uitblazen van de vermoeienissen van een half seizoen. Of het iedereen deugd heeft gedaan, is de vraag. In de Ere-Divisie viel het allemaal nogal mee. Het „over winteren" bleek de volgens de ranglijst bestaande Krachtsverhoudingen nauwelijks te bebben aangetast gezien het feit, dat de vijf hoogst geplaatsten (Feijen oord, Ajax, PSV, Blauw Wit en Fortuna) zegevierden en dat het drietal „onder de streep" (VVV, Rapid JC en Enschede) met nederlagen huiswaarts keerde. In de onderlinge posities kwam dan ook nauwelijks een ver andering van betekenis. Alleen de overwinning van De Volewijckers op NAC had enige vergroting van het gedrang tot gevolg. Heel anders pakten de zaken echter uit in de Eerste Divisie. Men zie maar eens, wat er met de „groten" is gebeurd: Fortuna VI. in bedwang gehouden door de hekkesluiter Helmond, DHC, SW en Eindhoven ver slagen in groep A, terwijl in groep B nederlagen wer den geïncasseerd door de leider Heracles en Limburgia. Dat ook Heerenveen verloor was minder opmerkelijk, omdat het gebeurde tegen Enschedese Boys. Door al die wat onverwachte resultaten Is uiteraard de onderlinge strijd nog verscherpt. In groep A bijvoorbeeld bedraagt het onderlinge verschil tussen nummer drie, Fortuna VI. en nummer elf, Vitesse, slechts twee punten. Kan het spannender? En in groep B is precies hetzelfde aan de hand. ZFC, derde op de ranglijst, heeft eveneens slechts twee punten meer dan het als elfde geklasseerde Be Quick. De volgende week al kan alles anders zijn. Het opmerkelijkste feit in de Tweede Divisie was de forse nederlaag van de leider Helmondia tegen het nu theoretisch veel gunstiger staande Roda Sport. werd gebracht. Vooral de arme doel man Van Zoghel, die overigens zijn doel voortreffelijk verdedigde had het hier te kwaad mee. De arbitragecommissie van-drie heeft hem dat met veel be grip voor de situatie vergeven, maar dat hij eenmaal bij een uittrap buiten het strafschopgebied kwam, kon toch niet door de beugel. De heer Roomer ontging het halve metertje-te-veel niet. Hij gal er een vrije schop voor en die plaatste Sjakie Swart, met als vanouds het gouden rechterbeen, óp het hoofd van Piet Ouderland-in-volle-glijvlucht. De bal spatte in het net met de kracht van een genadeklap. De weg van een onheuse bejegening op het Zandvoortse strandnaar het laatste fluitsignaal bij Ajax-DOS was niet gemakkelijk. Maar zij leidde naar een alleszins bevredigen de triomf. Leo Horn was deze keer de gast van zijn ex-collega Beltman. Go Ahead noch AGOVV hebben het hem moeilijk ge maakt (Van onze sportredacteur) BREDA, 15 jan. Het was (nog?) geen kwestie van paniek, dat NAC pre cies een maand geleden besloot de zaken wat energieker aan te pakken. Natuur lijk, het feit dat de plaats die na prac- tisch een half voetbalseizoen op de rang lijst van de Ere Divisie was bereikt, niet bepaald de fraaiste perspectieven open de, speelde mee toen ferm de hand in ei gen boezem werd gestoken. Maar bij alle feitien, die zich in de afgelopen maan den hadden geopenbaard, wilde men toch ook niet uit het oog verlllezen, dat NAC enkele onfortuinlijke momenten had beleefd en dat daardoor wellicht een aantal technische ingrepen reeds voldoende waren om van NAC weer de ploeg te maken, waarom het bekend staat- een fris, enthousiast spelend team, dat bovendien voetbaltechnisch gezien best uit de voeten kon komen. Het win terse weer was er de oorzaak van, dat eerst gisteren, toen De Volewijckers op bezoek was, de proef op de som kon worden genomen. Welnu, de cijfers (12 voor De Volewijckers) vertellen reeds, dat men by NAC beslist niet te vreden zal zijn. Meer echter het ver toonde spel, gevoegd bij de intussen lichtelijk hachelijk geworden positie, zal de leiders van NAC opnieuw aan het denken hebben gezet. „Nog niet zo lang geleden," zo werd ons uiteengezet, deerde het NAC niet of het in een wedstrijd met 10 of 20 achter kwam. „Dan begonnen we eigen lijk pas goed en als 't afgelopen was, keken we elkaar heel dikwijls opgewekt aan. We hadden niet verloren." Hoe anders was het echter in de laatste tijd. Stond NAC eenmaal achter, al was het zelfs met 10, te talrijk waren dan de spelers die de moed in de schoenen zonk en feitelijk al dachten aan de vol gende wedstrijd, waarin het dan maar weer beter moest gaan. NAC's leiders zochten die verslapping in, laten we zeggen, temperament voornamelijk in de premieregeling. Wie tot d egroep cory feeën behoorde, behoefde zich eigenlijk geen zorgen te maken. Of hij nu in het eerste of het tweede elftal speelde, hij, de begenadigde, kreeg altijd de premie, die voor het eerste elftal werd uitge keerd. Bij het NAC-nieuwe-stijl, zoals dat gisteren voor het eerst in actie kwam, is de gang van zaken veel straffer. Wie ln het eerste elftal speelt, krijgt de premie van het eeerste elftal. Wie voor de reserves uit' omt, krijgt of hij een al of niet vermeende „grootheid"' is of niet het bedrag, dat voor het tweede elftal vast staat. NAC ging zelfs nog verder. Hel haalde enkele spelers uit het eerste elftal en verwees ze naar de reserves, omdat zij het meest kwetsbare moreel zouden hebben: Canjels, Visschers en Van Gastel. Drie aanvallers dus. Van die drie kwam Visschers risteren toch in de hoofdploeg uit, omdat Schrijvers geblesseerd was, maar Canjels en Van Gastel werden vervangen door Hubert en Peters, twee jonge spelers, die overi gens een slecht debuut maakten. Welaan, dit NAC, dat wist waar het aan toe was, had dus de taak om tegen De Volewijckers aan te tonen, dat men nu weer op de goede weg was. Hoe anders pakten de zaken echter uit. Op het morele 'lak mocht een vooruitgang worden geconstateerd. Want, na een hoogst matige eerste ft LEO CANJELS reserve-premie helft waarin een gladde doorbraak van het Volewijck-duo Kick-Boo gaard en een schot van Meijers tegen de lat als hoogtepunten onvol doende waren om de teleurstelling over het bedenkelijk lage spelpeil weg te werken, kwam De Volewijckers vier minuten na de rust aan een kostbare voorsprong. Er was aan de treffer weer een van de vele onbegrijpelijke acties, waaraan deze wedstrijd „rijk" was, voorafgegaan Kick had met de bal aan de voet twee passen vooruit moeten maken om helemaal vrij te staan, maar ging in plaats daar van langs het gesloten gedeelte van NAC's verdediging een zwerftocht in de breedte van het veld maken maar deze keer liep het goed af. Kick vond nog een gaatje voor een haar- zuivere pass, die Schaft in een voor treffelijke schietpositie bracht: 0—1. NAC toonae loen, dat het zich door een kleine achterstand met meer het ueprimeren. net ging energiek tot de tegenaanval over. Het drong ver, heel ver op. aeea aat autmaai wei op een enigs zins chaotische manier, maar goed, het vocnt tenminste terug. En toen He Vole- wycKers' doelman V an Hilten faalde bij een noge voorzet, miauenvoor v isschers een scnot loste, aat op wonderlijke wijze even actucr ue uoeiiijn Deianade en scneiasreciuei Martens aamtonaigde, dat nu ue gt^Aiuazer naa geconstateerd, leek de steinng oevestigd, aat het nooit te laat is om te Olijven strijden. Des ondanks kreeg NAC tien minuten voor het einde tocü de nederlaag te incas seren. Belaagd door Pelkmans en Mul Kreeg De Volewijckers' linksbuiten ePtersen de bal. Petersen hield ondanks het „geweldwa .rmee hij werd aange vallen de bal, omzeilde zelfs de toege snelde Kuys, die bekwaam en rustig NAC's verdediging had geleid en gaf vervolgens zon geraffineerd fraaie curve aan de loop van de bal, dat de uit gelopen doelman Van der Merwe kans loos werd gepasseerd. Dat was 12 en uit de voortijdige uittocht van de toch ai schaarse „aanhangers" viel op te maken, dat niemand in een tweede ge lijkmaker geloofde. (Van onze speciale verslaggever) DEVENTER, 15 jan. Deventer heeft de verse voetbalbonbon genietend achter de kiezen laten glijden. Het was dan ook een traktatie om uitvoerig b(j stil te staan, een voetbalspektakel van jewelste, te vergelijken met een Feijen oordSparta voor Rotterdam. Go Ahead en het Apeldoomse AGOVV, twee riva len van formaat in een lange reeks van jaren, kruisten de degens al talloze m®. len in een beklemmende derby-sfeer. Maar zelden botsten hun belangen zó frontaal als juist over de drempel van dit jaar, dat voor Go Ahead het zestig ste is sinds zijn oprichting. Of het in december een uitbundig feest wordt dan wel een reeks bijeenkomsten met een bijsmaak, hangt er van af of de „kost winner" der rood-gelen, het eerste elf tal, aan de saneringsbeul weet te ont snappen. Dat de roemrijke club uit een „ver- feten" voetbalgebied weer de allure pro- eert op te brengen, waarvan Leo Halle, getuige zijn ere-naam „De leeuw van Deventer", het prototype was, spreekt vooral de oude garde aan. Zij herinnert zich de eerste jaren van Goj Aheads bestaan, toen Han Hollander nog mee- draafde op de midvoorplaats en zijn broer Karei al even bekwaam het doel verdedigde. Meer concreet heeft zij de wapenfeiten in het geheugen, die de De venter ploeg in de amateurtijd met ver heugende regelmaat aandroeg: elf dis- trictstitels en vier maal het landskam pioenschap.' De voor zovele respectabe le voetbalbastions onwelkome overgang naar het zeer zakelijke bestel (in 1954) viel ook Go Ahead te zwaar. Van een sterke eerste klasser degradeerde het weldra tot een onbetekenend lid van de betaalde sector, waarin het pas een drie tal jaren geleden een bemoedigend sprongetje maakte naar de Eerste Divi sie. In de afgelopen drie jaar zijn de voetballeiders in Deventer zich be wust geworden van de noodzaak de amateuristische zienswijze af te zwe ren. Bij het begin van dit seizoen ging de kogel door de kerk: men reor ganiseerde de club op basis van een bedrijf, verzekerde zich van een ma nager, interesseerde de industrie voor het verstrekken van kapitaal en zet te alles op de kaart, die recht geeft op een langer verblijf in de Eerste Divisie. De man die de touwtjes in handen kreeg gestopt, was Wim Beltman. Hij voelde niets voor dit baantje, scheids rechterende naar zijn zin in de Ere- Divisie en hoopte dit nog een jaar of vier vol te houden. Men overtuigde hem echter van de plicht als geboren en getogen Deventenaar Go Ahead te redden. Wim Beltman haastte zich de precaire financiële positie van zijn ver eniging te verbeteren. Zijn volgende ma noeuvre betrof de spelers. Met het aan wezige materiaal zou het voorkomen yer en De Vries haar opwachting zou maken. Zo kon het, hoewel Beltman zonder de intense voorbereidingen, die hij in de jongste stille voetbalperiode trof, vermoedelijk een ontgoocheling had moeten incasseren. De vorige zon dag nog bracht hij met de spelers vier en een half uur door ln een kazerne om de conditie op peil te brengen. Tus sen de bedrijven door arrangeerde de voormalige scheidsrechter een van de beste korpsen in het „boerenfluutjes"- genre, de Stroodorpers uit Zutphen. die rond het duel met AGOVV de gespan nen atmosfeer zou moeten breken. Ten slotte verscheen daar nog de vertrouw- wekkende figuur van Leo Horn om alle schijnbare en werkelijke overtredingen in het veld te ontrafelen. De Stroodorpers en Horn droegen er toe 'oij, dat Go Ahead en AGOW elkaar vriendelijk tegemoet traden en dit twee maal drie kwartier afgezien van klei ne dissonanten voortreffelijk volhiel den. De eindstand paste volkomen bij het vreedzame én evenwichtige spel- beeld, dat in de eerste helft beheerst werd door de Apeldoorners en na de rust door Go Ahead. In die pauze was Beltman verplicht zijn coaching-reser ves tot op de bodem uit te putten, want zijn pupillen hadden bedroevend spel laten zien en mochten blij zijn met de Wim Beltman, zoals men hem tot aart geringe achterstand (0-1). „Wij kunnen het begin van dit seizoen kende in de zeker gelijk komen", donderde Beltman, voetbalwereld. Nu leidt hij Go Ahead „zelfs in Apeldoorn kregen ze ons er r.iet als manager en met succes. onder". Dat is zo, dacht vooral de Duit- van de degradatie een onmogelijke op gave worden. Piekerend in zijn riante, in zijn vrije tijd zelf gebouwde bungalow ontdekte hij een viertal spelers, die de ploeg aanzienlijk zouden versterken. De geroutineerde Faber, 'n vroegere kracht van Go Ahead, kwam van AGOW om opnieuw zijn stempel te drukken op de middenlinie: de aanval werd opgevij zeld met Pfeiffer van Enschede, de DOS'er Lammers en de amateur Wös- tefeld. Zo moest het kunnen, ook wanneer de befaamde stormlinie van AGOW met zijn scherpschutters Hartjes, Kra- se linksbinnen Pfeiffer, die de tweede helft de fraaiste passes uitdeelde en de gelijkmaker met een knallend schot via de paal op zijn naam bracht. Dat is zo, maar ik kan niet beter, *reurde zijn teamgenoot Niehaus een kwartier vóór het eindsignaal, nadat hij voor open doel schromelijk had gefaald. Wim Beltman keek toen even heel kwaad, maar later kon hij weer lachen. 1-1 tegen dit AGOVV betekent tenslotte geen kleinig heid. -r joetbal is een soort verslaving waar het eenmaal door gegre- y pen deel der mensheid nooit meer van af komt. Spinrag en schimmel bedekten de leren opium- prop, maar koud hadden de verslaaf den van de winterse cipier een dag proefverlof gekregen of zij gingen weer aan het schuiven met de bal. Eigenlijk was het helemaal geen weer ervoor. Zulk weer als gisteren is erger dan de Siberische vorst, lange-onderbroeken- weer, weer om stro in de klompen te doen, om een neuswarmertje bij de hand en de neus te houden, tegelijk met een gevulde heupflacon. En dan nóg gaat een gewoon mens de deur niet uit. Maar maak dat de verslaaf de eens wijs. Het Franse rugby-vijftien tal heeft zaterdag in Murrayfield een ruime over winning behaald op het Schotse team (11—3). Bij de rust was de stand nog gelijk: 8—3. Met stro in de klompen en een neuswarmertje bij de neus stond gisteren een mannetje langs de lijn dat al tien jaar weigert zich naar de gedragsvormen van het bejaardenhuis te schikken. Toen de scheidsrechter met de eerste noot van zijn fluitsolo het stramme ballet der paarse benen in beweging zette, zei het mannetje morrend: „Die slappelingen van tegenwoordig..." Ein delijk zijn ze weer achter de kachel vandaan... Nou, het wordt tijd dat ze eens een luchie komen scheppen". Langs min of meer onnaspeurlijke wegen was ik verzeild geraakt in Bo venkerk. een dorpje dat bij alle aard rijkskundelessen over het hoofd is ge zien, maar dat niettemin met zijn kolossale Urbanuskerk al vrjj lang tus sen Aalsmeer en Amstelveen in het polderland ligt genesteld. De club van Bovenkerk is Roda. In grote trekken ook herkenbaar als de jongerengroep van de plaatselijke KAB-afdeling. En Roda, een fiere derdeklasser, speel de tegen zijn geloofsgenoten uit de In dische buurt In Amsterdam, de club Ambon. De naam alleen al geeft een hoop strijdlust te vermoeden. En juist strijdlust had ik nodig om mjj te ver warmen. Voor wie niet behoort tot de trouwe bezoekers van clubs uit de la gere afdelingen, moet ik terzijde mel ding maken van een zonderling na tuurverschijnsel. Roomse clubs van boven de Moerdijk onderscheiden zich door hun hardheid, hun robuste spor tiviteit. Men zou er zo ijshockeyclubs van kunnen maken. En als roomse clubs van boven de Moerdijk tegen elkaar spelen, krijgt men gewoonlijk veldslagen. De oorlogskreet „Bloed aan de palen!" zal dan ook geboren zijn op een rooms veld, en wie-weet moet men zelfs een geestelijk advi seur uit de ijstijd van de voetbalge schiedenis zoeken als de dichter van deze hartstochtelijke schone woorden. Ik hoopte op „Bloed aan de palen" en dat verklaart al veel omtrent mijn tocht naar de derdeklassers in Boven kerk. Al heb ik natuurlijk wel enige spelers kreunend over het veld zien rollen, ik kan nauwelijks van enig bloed aan de palen gewag maken. De ware geest der martelaren was in de afgelopen twee voetballoze maanden (althans voor de amateurs) ingevro ren. Het wekelijkse trainingsavondje in de catacomben van een of andere school had slechts versuffing gebracht ln de hoofden der voetballieden. Hoe de zondagen waren gepasseerd, kon ik wel opmaken uit de klagerijen van een jonge, pronte, hoog op de benen staande Bovenkerkse. Zy ontpopte zich als het vrijende aanslibsel van een der spelers. „Ik had nog zo gehoopt dat het veld afgekeurd zou worden", zei ze tegen haar vriendinnen. „Het was zo fijn, dat hij niet hoefde te spe len. Wij konden elke zondag naar de film, en nou sta ik hier weer in de kou. Ik zei nog tegen hem: - schrijf dat je verhinderd bent, dan kunnen we weer naar de film, maar hij wou voetballen, zei-die.-" Ze behoorde niet tot het legioen der verslaafden, dat was wel duidelijk. De verslaafden waren na zovéél we ken onthouding weer volledig in tran ce. Zij hadden hun poolformulier bij de radio gereed gelegd, hun zoons van de straat gehaald, hun echtgenoten en kleuters in de steek gelaten, en waren met kloppend hart naar het weiland getogen. Hoe hoog waren hun verwachtingen gespannen! Alles zou weer worden zoals het moest wezen, inclusief de klagende verloofden en de eenzame huisvrouwen. Iedereen had er zin in. aar Roda heeft Ambon niet afge maakt, het heeft slechts ijve rig en keurig gewonnen. Want het lichaam was verstoft en het bloed ondergekoeld. De spieren had den iets plankerigs en de longen iets huismusserigs. De waterkoude grim migheid van deze zondag verdreven zij weliswaar tot buiten de lijnen, maar daar wisten de toeschouwers zich er niet van los te maken. Zelfs niet dege nen die met trots voor he eerst plaats hadden genomen op het spik splinternieuwe, overdekte toto-tnbu- netje van Roda. De spelers streden tegen het stof van hun lichamen en de toeschouwers tegen de sarrende kou, waar alleen de oude, modeloze garde met stro in de klompen geen overheersende hinder van ondervond. Ach, je moet maar be denken dat het eerste ro kertje na maanden vasten nooit het lekkerste is. Maar je wilt het natuurlijk niet missen. Het is toch altijd beter dan een zondag thuis of naar de film nietwaar 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7