Incident Twee torpedoboten tot zinken gebrachtderde verdreven VIJFTIG AANVALLERS GEVANGEN GENOMEN Verlenging dienstplicht mogelijk Regering blijft bereid tot gesprek met Djakarta Boodschap aan Oe Thant Het weer UPI: Vele vlekj es op RADAR Volgens de wet: Thans nog niet waarschijnlijk SPOEDZITTING MINISTERRAAD INDONESIË BESCHULDIGT NEDERLAND Klacht hij U/Y. SCHOORSTEENKLACHTEN? SJAHRIR IN ARREST m Enkele opklaringen Boter goedkoper Djakarta: „Geen torpedoboten naar barkassen" w,oo,:o,w.cwH.Moo«orinj,ion lllLU vf L I IFtfllILL.1TI WUI li* WUUIIrtlI I vooV^rofd/J^s'r^'ou, éee MORRIS 'êeforeifou6ui/f REGEN- EN TWEEDJASSEN ALS.... U GAAT VERHUIZEN OAMIAANS EN ZN. HOLLANDIA/DEN HAAG, 16 Januari (A.N.P., U.P.I.) Sche pen van de koninklijke marine hebben gisteren in de territoriale wateren ten zuiden van het Boe roe-gebergte aan de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea twee Indonesische motortorpedoboten tot zinken gebracht en een derde op de vlucht gedreven in een treffen, waarover wij in een ge deelte van onze oplage van gis teren nog berichtten. Aan Neder landse zijde leed men geen ver liezen. Later zijn vijftig overle venden van de tot zinken ge brachte Indonesische schepen op gepikt en gevangen genomen. Zij zijn inmiddels voor een deel naar Sorong overgebracht. Vol gens een officiële mededeling van de commandant van de strijd krachten in Nederlands Nieuw- Guinea, de schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, openden de Indonesi sche oorlogsbodems „die in snelle vaart recht op de kust van Nieuw- Guinea afstormden" het vuur op de Nederlandse schepen. Landingsboten Eerdere pogingen Vrijwilligers (Zie ook pagina 5) één dag „DE STEENWERF DINSDAG 16 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31029 ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- 8UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM hoogte. Omroepers 16 cents c er it m. hoogte Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 All BP 1 f|B IRA A 1 IP II S |rt AI 1 F A A I I A 1 ITP De administratie behoudt zich het recht voor Abonnementen 20800 Postgiro 143480 I lllll HB BB aak B K jfi jfij mmSm- Al, 3 hI B I I 1 I M uk. 3jj,SS advertentiën eventueel zonder opgave van Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Ba!» R Ra, R R 8Ml Ra» KaR RR JR R Ai R H R I INfc -A| M' I redenen te weigeren. Bijkantoor on Rod. li I T I I W I li II A li B B Hl »1 B II B I IIlliM iTO I AWNNEMENTSP.O, BI c.n„ pot w.ok, 's avonds tel. 21544. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. PLAATS VAN WOL. Aroe eil. 700J.HJ, «OLlrtoiAj ■"NIEUW t GUINEA^ —£=750 km Wagenweg 29 - Haar Ir Tel. 20518 Onze directrice - hairs tyliste MejCorry v. d. Vlis is van haar buitenlanc.se studiereis teruggekeerd en toont u gaarne zonde: Advertentiei BARtËÜÖrÏsST^ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSE STRAAT [BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235RO Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 nor) DE BILT, 16 jan. Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk af en toe harde zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Woensdag: Zon: 8.04-17.00. Maan: 14.33-5.34. Men weet van ons, dat wij geen en kel heil zien in een gewapend con flict met Indonesië. Waarschijnlijk zijn de vaderlandse-geschiedenis- boekjes, waarmede wij zijn grootge bracht, er schuld aan dat wij toch niet een gevoel van voldoening konden onderdrukken, toen wij vernamen hoe zeer onze marine slagvaardig heeft gereageerd op een invasiepoging der Indonesiërs met klein, maar modern materieel. Soekamo, die op een Hol lands-Indische school van dezelfde geschiedenisboekjes kennis heeft moe ten nemen, moet begrijpen, dat hij geen voedsel heeft gegeven aan de onderhandelingsbereidheid van het Nederlandse volk, maar eerder de geesten van Tromp en De Ruyter heeft opgeroepen. Men moet er daar om aan twijfelen of Soekamo onder handelingen wenst. De laatste tijd vernemen wij van Indonesische zijde, tussen alle wapen gekletter door, telkens de verzuch ting, dat de Indonesiërs wel zouden willen onderhandelen, als zij maar enig vertrouwen zouden kunnen heb ben in de goede wil van de Neder landse regering. Aan Nederlandse kant moet men inderdaad ernstig on derzoeken in hoeverre dit Indonesi sche wantrouwen steunt op Neder landse gedragingen. Wij hebben er al eens meer op gewezen, dat de he ren Luns en Bot in hun openhaar op treden niet het vermoeden wekken innerlijk bereid te zijn tot het zoeken naar een compromis. Maar als wij objectief willen blijven zullen wij nog groter twijfel moeten erkennen aangaande de goede wil van Soe kamo, die het sabelgerinkel nu zelfs heeft verwisseld voor de sahelprik. De Nederlandse regering heeft ver standig gereageerd door het treffen der marineschepen op te vatten als los incident, dat al weer achter de rag is. Zij heeft ook opnieuw verklaard be reid te zijn tot onderhandelen zonder voorafgaande voorwaarden. Dit laatste is verheugend. Niet al leen omdat deze verklaring zo ge schikt is voor buitenlandse consump tie, maar vooral omdat zij het enig juiste standpunt weergeeft. Immers, ofschoon twijfel gerechtvaardigd is of Soekamo nog wel onderhandelingen wenst en of hij niet bezig is bewust op oorlog aan te sturen, mag Neder land daaromtrent geen zekerheid aan nemen, voordat werkelijk alle moge lijkheden zijn uitgeput. AMSTERDAM, 16 jan. Met ingang van vandaag is de prijs van de verse boter met veertig cent per kg een dubbeltje per pakje verlaagd. Advertentie dan (aat u toch die verhuizing uitvoeren door een vakman 1 Waarom zou u risico lopen Vraag ons Tens geheel vrijblijvenc inlichtingen Zijlvest 41 - Haarlem Telefoon 12456-14155-52514 Marine verijdelt een Indonesische invasiepoging op Nieuw-Guinea Nadat gistermiddag, na het bekend worden van de eerste berichten over het zeegevecht, in Den Haag een ministe riële woordvoerder had gezegd niets te kunnen meedelen over het al of niet be staan van een feitelijke oorlogstoestand, deelde minister-president De Quay hier gisteravond mee, dat Nederland nog steeds bereid is tot een gesprek met In donesië. Volgens berichten die Reuter gisteren uit Djakarta ontving, zouden waarnemers daar van mening zijn dat, als er geen onderhandelingen komen vóór september, de vijandelijkheden zul len uitbreken. Naar hun mening ver langt Indonesië niet naar gewapende actie en geeft de regering de voorkeur aan „een vreedzame oplossing via een compromis door onderhandelingen in enigerlei vorm". Uit Djakarta is inmid dels nog geen reactie op het bericht ontvangen. mmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MHIIIIIHIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIiimilillllHimilll de aanval van gisteren zjjn de In donesisch»; schepen, zo blijkt uit de me dedelingen van de chef van de Neder landse marinestaf te Hollandia, de kapi- tein-ter-zee R. M. Eibers, het eerst waargenomen op de radarschermen van patrouillerende „Neptune"-vliegtuigen en oorlogsschepen. De strijd ontbrand de toen de motortorpedoboten met hun 40-m.m. anti-luchtdoelmitrailleurs het vuur opeinden op een van de vliegtui gen. Spoedig schoten de Nederlandse kanonnen een van de aanvallers in brand. Het schip verdween in de diepte, •venals een tweede, dat eveneens zeer zwaar werd getroffen door het Neder landse vuur. Het derde wist later, na een felle achtervolging, te ontsnappen Uit de territoriale wateren. De Indonesische motortorpedoboten zijn berekend op een oorlogsbeman ning van twintig tot dertig koppen. Men heeft echter, aan de hand van het aantal overlevenden van de tot zinken gebrachte schepen, vastgesteld dat on geveer zeventig tot negentig man per vaartuig aan boord moeten hebben gezeten en dat er inderdaad sprake was van een invasiepoging. Kolonel Eibers zei te vermoeden, dat men te maken had gehad met de voorhoede van een grotere invasie-eenheid; ook het feit dat de Indonesiërs rubber lan dingsboten bij zich hadden, zou in die richting wijzen. Volgens UPI zouden de radarschermen aanvankelijk ook „tal van vlekjes" hebben vertoond. Volgens een communiqué van schout bij-nacht Reeser hebben de Indonesische motortorpedoboten van Russische ma kelij vier buizen voor het lanceren van torpedo's. Zij zijn zeer geschikt voor het uitvoeren van bliksemaanvallen. Deze boten kunnen met een snelheid van Hr. Ms. onderzeebootjager „Utrecht" en Hr. Ms. fregat „Kortenaer" zou den betrokken zijn geweest bij het zeegevecht in de Nederlandse wa teren ten zuiden van Nieuw-Guinea. Boven de „Utrecht" tijdens een bezoek van de bodem aan de haven van Brooklyn in Amerika en onder de „Kortenaer" in de marinehaven van Den Helder. (Archieffoto'"). NIEUW GUINEA Op bovenstaand kaartje ziet men de plaats van het treffen ten zuiden van de Etna-baai, waarvan de Bocht van Lakahia (20 km. lang) de toegang vormt. De Etna-baai zelf is 33 kilometer lang en smal, met geringe diepten. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiii ruim zeventig kilometer per uur varen en zijn mede daardoor in de strijd tegen oppervlakteschepen hoogst gevaarlijk. „Dank zij de grote waakzaamheid en pa raatheid van onze strijdkrachten", zo zei men later in Hollandia van de zijde der marine, „is de invasiepoging echter volledig mislukt". Kolonel Eibers zei te veronderstellen, dat de Indonesische schepen waren vertrokken uit een ba sis in de Molukken en langs de zuid westelijke top van de „Vogelkop" waren gevaren. Men wilde gisteren in Hollandia niet zeggen, welke Nederlandse schepen bij het gevecht betrokken zijn geweest. Het zouden echter, zo bericht UPI, de onder zeebootjager „Utrecht" en het fregat „Kortenaer" zijn geweest. Het Boeroe-gebergte ligt ten weeten van Kaap „Vlakke Hoek" (hemelsbreed op ongeveer driehonderd kilometer van Fak-Fak en ca. zeshonderd kilometer van Merauke) en ten zuidoosten van de Etna- baai. Deze baai is reeds eerder in het nieuws geweest door Indonesische infil tratiepogingen. Er zijn in deze streek geen uitgestrekte moerassen die een landing onmogelijk zouden maken zo als langs het enorme kustgebied in het zuiden, waar ook Michael Rockefeller is vermist. Bij de Etna-baai zouden infiltranten betrekkelijk gemakkelijk kunnen „ver dwijnen" voor eventuele opsporings patrouilles. Tot nu toe is men er ech ter in geslaagd, imfiltratiepogingen te verijdelen. In 1954 bijvoorbeeld land den hier twee prauwen met in totaal 48 Indonesische militairen. Een aan tal van hen werd in gevechten met marine-eenheden gedood, de overigen werden gevangengenomen. Volgens de laatstbekende cijfers vermeld in het jaarrapport over Nieuw- Guinea aan de Verenigde Naties wo nen in Fak-Fak ruim driehonderd Euro peanen, een duizendtal Papoea's en ruim duizend Indonesiërs. Voor Merauke zijn deze cijfers resp. 850, 2.400 en 2.700. Djakarta (UPI) Zeergezaglheb- bende zegslieden, die hier uit Makas sar aankwamen, hebben gisteren ge zegd, dat men de troepensterkte van Indonesië in Zuid-Celebes thans moet schatten op 48.000 man. Luitenant-kolo nel Soenarjo heeft voorts meegedeeld, dat majoor Soeharto, bevelhebber van de „bevrijdingstroepen" voor Nieuw- Guinea, nog niet naar Celebes is ver trokken, maar dat wel binnenkort zal doen. Afgevaardigden van christelijke orga nisaties uit geheel Indonesië, zo bericht Reuter verder uit Djakarta, hebben een beroep gedaan op alle protestanten en katholieken in het land zich op te geven als vrijwilliger voor Nieuw-Guinea. Vol gen;, kranten te Djakarta hebben zich op West-Ja va al enkele honderden gees telijken als vrijwilliger laten inschrijven; voorts zouden 65.000 studenten zich heb ben opgegeven. Volgens hetzelfde pers bureau heeft president Soekamo een speciale commissie ingesteld voor het voorbereiden van het binnenlands be stuur in Nieuw-Guinea. De commissie bestaat uit de minister van Defensie, generaal Nasoetion, de minister van Op bouw, Chaerul Saleh, de vice-voorzitter van de opperste adviesraad, Roeslan Abdoel-Gand, en de voorzitter van de na tionale raad voor economische plannen, Mohammed Yamin. Schout bij nacht L. E. H. REESER, commandant van de Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea. lllllllltHllllllllllHimilllllllltllllllllllllllllllllllllHIHIIIIIItllllllllllHIIIHIIIIIIIIIIIIIimiUlllllllllllllllHIIIIIIIIIIHIimmiHHHHIl (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 jan. De dienstter- mijn voor de dienstplichtigen van de koninklijke landmacht in Nieuw-Guinea kan eventueel worden verlengd, indien het gebruikelijke klein verlof (vier maanden) geheel of gedeeltelijk zou worden ingetrokken. Voor de landmacht dienstplichtigen in Nederland is enige tijd geleden het klein verlof van vier op twee maanden teruggebracht in ver band met de gebeurtenissen rond Ber lijn; deze maatregel gold toen niet voor de dienstplichtigen in Nieuw-Guinea. Voor de dienstplichtigen van de ma rine is een soortgelijke verlenging mo gelijk. De diensttijd bedraagt voor hen officieel 24 maanden, maar in de prak tijk 21 maanden. Bij de luchtmacht kent men geen klein verlof. Overigens be staan de marine- en luchtmachteenhe den op Nieuw-Guinea voor een groot deel uit beroepspersoneel. Indien „onvoorziene omstandigheden" de tijdige repatriëring van dienstplichti gen naar Nederland voor het einde van de bepaalde oefeningstijd verhinde ren, kan het verblijf in werkelijke dienst, zonder hun toestemming, met maximaal vier maanden worden verlengd, zo be paalt verder de Dienstplichtwet. Ten slotte is volgens deze wet iedere dienst plichtige tot het vervullen van werke lijke dienst verplicht „in geval van oor log, oorlogsgevaar en andere buitenge wone omstandigheden". Het is overigens niet te verwachten, dat het kabinet reeds op grond van de eerste berichten tot verlenging van de dienstplicht of tot andere militai re maatregelen zal besluiten. ■iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitnHiimiimiiiiiii Alvorens in de Trèveszaal in Den Haag bijeen te komen voor een kabinetsverga dering over de zeeslag bij Nieuw-Guinea, hebben verschillende ministers en staats secretarissen maandagavond gedineerd in hotel Des Indes. De minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra (midden) en de staatssecretaris van Marine, de heer P. J. S. de Jong (rechts) worden geïnterviewd voor het hotel. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 jan. Het kabinet heeft de waarnemend secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Oe Thant, gisteravond op de hoogte ge steld van alles wat op dat ogenblik be kend was over de aanval van de Indo nesische motortorpedoboten voor de kust van Nieuw-Guinea. In de bood schap aan de secretaris-generaal heeft het kabinet zijn bezorgdh id over deze aanval uitgesproken. Tevens heeft het meegedeeld op hetzelfde standpunt te blijven staan dat Oe Thant eerder is bekendgemaakt, namelijk dat Neder land nog bereid is tot een gesprek met Indonesië. De secretaris-generaal heeft de toezegging ontvangen dat hij op de hoogte zal worden gehouden van wat verder bekend wordt. Dit heeft prof. De Quay gisteravond tijdens een in emotionele sfeer gehouden persconfe rentie hier meegedeeld. De premier legde zijn voor de vuist weg gesproken verklaring af na de be ëindiging van een spoedzitting van de ministerraad in de Trèveszaal. Minis- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliliilllllllllllllllilliliiii inn DJAKARTA, 16 jan. (UPI, Rtr) Indonesië heeft in_ een regeringsuitzen ding voor de radio Nederland er van beschuldigd een niet uitgelokte aanval te hebben gedaan op Indonesische vaar tuigen in open zee. President Soekarno heeft bovendien zjjn operationeel commando voor de „bevrijding van West-Irian" in bijzon dere zitting bijeengeroepen om de bot sing tussen Indonesische en Nederland se marine-eenheden te bespreken. De woordvoerder, generaal-majoor Jani van de staf van de „Operatie West- Irian", zei dat Nederlandse eenheden, waaronder een torpedobootjager, een fregat en vliegtuigen, de Indonesiërs meer dan drie mijl buiten de door Ne derland gestelde territoriale wateren „plotseling en zonder waarschuwing" aanvielen, toen zq patrouilleerden in de buurt van de Aroe-eilanden. Volgens Jani die niet over Indonesi sche verliezen sprak, was „de Indone sische regering onmiddellijk tot een te genzet tegen de Nederlanders overge gaan". Hij weidde hierover niet uit. Jani voegde er aan toe, dat Indonesië zich er op voorbereidt, te antwoorden op de „Nederlandse agressie." De In donesische schepen waren volgens Jani niet van plan een aanval te doen. Het betrof hier geen invasiepoging, zei hij. De Indonesische regering heeft vol gens U.P.I. de twee voornaamste pers bureaus van het land bevolen geen be richten over het incident te publiceren en alle telegrammen van buitenlandse correspondenten, die over het incident handelden, werden opgehouden. DJAKARTA, 16 jan. (AFP) Indone sië zal een klaeht indienen bij de Ver enigde Naties naar aanleiding van het treffen tussen Nederlandse en Indone sische oorlogsschepen. Dit heeft gene raal-majoor Ahmed Jani, het hoofd van de „operationele staf voor de bevrijding van West-Irian" vandaag meegedeeld. ter Luns ontbrak op deze vergadering. Hij verbleef voor een particuEer be zoek nog in Zwitserland (waarvan hij volgens berichten uit Genève donder dag zal terugkeren). Prof. De Quay was zijn verklaring begonnen met te zeggen dat er nog weinig bijzonderhe den bekend waren. De heer P. de Jong, staatssecreta ris van Marine, vertelde daarna en kele details over de actie. Hij zei dat de Indonesische vaartuigen in het duister met grote snelheid op de Nieuw-Guinese kust waren afgevaren en het vuur hadden geopend op de Nederlandse patrouilleschepen die daar in de omgeving voeren. Deze schepen hadden het vuur beantwoord en een motortorpedoboot tot zinken gebracht. Het werd niet duidelijk of dit hetzelfde vaartuig was dat prof. De Quay had bedoeld toen hij zei dat er een vaartuig „in vuur was gescho ten". Er mochten namelijk geen ver dere vragen worden gesteld. Staatssecretaris De Jong deelde nog mee dat het nieuws over de actie we reldkundig is gemaakt door een koop vaardijschip dat zich toevallig in de omgeving bevond. Hij zei geen verde re bijzonderheden te kunnen geven, „omdat de actie nog in ontwikkeling is". De heer De Jong sprak er zijn ge noegen over uit dat de praktijk nu heeft uitgewezen dat wat hij al had verwacht de strijdkrachten op het juiste ogenblik paraat zijn. De ministerraad was na een geza menlijk diner in het „Hötel des In- des" om negen uur in de Trèves zaal op het Binnenhof in vergadering gegaan. In de hal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waar de Trèveszaal is gelegen, verzamelden zich intussen de journalisten van pers, radio en televisie. De fotogra fen maakten dankbaar gebruik van de ladders die door schilders in de hal waren achtergelaten. Toen de mi- ïisters en staatssecretarissen in ;roepjes de trap afkwamen werden :ij bestormd met vragen, maar al ien weerden zij die af met „Geen commentaar", „Wacht u maar" en „Dat komt straks". Enkele minuten later nodigde een functionaris van de rijksvoorlichtings dienst de journalisten tot grote verras sing uit boven te komen. Dit tot onge noegen van de televisie die haar appa- Advertentie) Wij maken in uw SCHOORSTEENKANAAI lekvrij, volgens een geheel nieuwe Vraagt Uw aannemei SPAARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM Telefoon 53750 ratuur in de hal had opgesteld en deze niet tijdig genoeg kon verplaatsen, zo dat zij de verklaring van de minister president niet kon vastleggen. Aanvan kelijk was prof. De Quay niet bereid zijn verklaring te herhalen maar na enige aandrang gaf hij er toch nog een samenvatting van voor de T.V.-camera. De verwarring rond deze persconfe rentie was zo groot, dat ook enkele nieuwsgierige voorbijgangers, die een kijkje in de hal hadden genomen, zich ongemerkt mee naar boven konden spoe den en zodoende getuige waren van een uitzonderlijke bijeenkomst. Nadat gistermiddag de eerste be richten over het treffen tussen Neder landers en Indonesiërs waren bin nengekomen, kreeg zoals wij toen nog in een aantal van onze edities meldden een woordvoerder van de marinevoorliohtingsdienst vragen te beantwoorden over het vertrek van smaldeel V naar de West (zie elders in dit nummer). Op een vraag, of het smaldeel nu naar Nieuw-Guinea zou worden gedirigeerd, zei hij: „In theo rie is alles mogelijk, maar in de praktijk is het hoogst onwaarschijn lijk» omdat dit te veel tijd in beslag 7ou nemen". SINGAPORE, 16 jan. (AFP) Uit welingelichte bron in Singapore is ver nomen, dat zes leiders van de Indo nesische Masjoemi-partij en de socia listische partij te Djakarta zijn gearres teerd. Onder de gearresteerden bevin den zich de socialistische leider Soetan Sjahrir en een voormalige ambassa deur in Parijs. DJAKARTA, 16 jan. (UPI) Wes- elijke militaire kringen alhier heb- oen vandaag het vermoeden uitge sproken dat de Indonesische schepen die gisteravond waren betrokken bij de schermutseling met Nederlandse lorlogsschepen in de wateren rondom Nieuw Guinea, gemotoriseerde bar kassen kunnen zijn geweest, bestemd om een klein landingsleger af te zet ten op de kusten van Nieuw Guinea. De Indonesische marine beschikt over zestien motortorpedoboten De l.elft hiervan is geleverd door Rusland en voorzover in Djakarta bekend, nog nog steeds in dok voor ombouw. De tot zinken gebrachte boten zonden speciaal gebouwde stalen barken kun nen zijn geweest, uitgerust met diesel motoren die de snelheid kunnen opvoe ren tot acht knopen. Een tweede mogelijkheid achtte men dat de betrokken schepen van een ci viel soort waren, uitgerust met buiten boordmotoren en bestemd voor het af leggen van het traject tussen de weste lijk gelegen Indonesische eilanden en de kust van Nieuw Guinea. Schepen als deze worden, steeds volgens de mili taire kringen, regelmatig gebruikt op dit traject voor handels- en smokkel doeleinden. Wat de mogelijkheid betreft van een feitelijk offensief tegen de kust van Nieuw Guinea, menen westelijke mili taire kringen in Djakarta, dat Indone sië op z'n vroegst in december gereed zal kunnen zijn om een invasiepoging. met kans op vestiging van een brugge- hoofd op Nieuw Guinea, te ondernemen. (Advertentie) enige verplichting de nieuwste houdbare modieuze coiffures. Institut de Beauté Coiffure Créatiort

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1