Jumelage tussen Haarlem en Reims voorlopig van de baan BIHUNG Interscholair Jeugdtoemooi hoopt dit jaar weer op grote belangstelling Geen gesprek met dr. Zain Ligthart-Zijlstra kampioen van de meesterklasse A voor Stadsbibliotheek veertig jaar Openbare Leeszaal f 35.000 ONTVREEMD Klaverjassers aan de kaart K.A.B.-Heemstede kan terug zien op bevredigend jaar Bakker's behang Zakkenrollers actief op weekmarkt Misschien uitwisselingen tussen jeugd en sportorganisaties A. H. Beenhakker nam afscheid Intercommunale verkeersregeling tijdens drukte Verkiezingen Provinciale Staten Beter contact met de scholen gewenst Geen bijzondere maatregelen HAARLEM geen kroningsstad Als directeur van Algemeen Ziekenfonds De beurs vandaag: S8 K.V.P.- kandidaten in Noord-Holland SPOTPRIJZEN Den Haag ivel bereid Indonesische ambas sadeur te ontvangen In Nieuw-Guinea BRIDGECOMPET1TIE Dokter v. Oldenborgh gehuldigd Bij V. en D. Beverwijk DINSDAG 16 JANUARI 1962 PAGINA 3 Beurs van New York Politiekorpsen hebben plan in studie TEGEN Gen. Cr onj ést raai 135- LAATSTE NIEUWS Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen DIENSTTIJD NIEUW-GUINEA TEENAGER-WAVE 9.50 MOLENDIJK Inbraak in groothandel HAARLEM, 16 jan. Het zal voor lopig niet komen tot een „jumelage", een vriendschappelijke verbintenis tus sen Haarlem en Reims. Wel is het mo gelijk, dat er uitwisselingen tot stand worden gebracht tussen jeugd en sport organisaties. Dat is het min of meer teleurstellende resultaat van de bespre kingen, die de burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers ge secondeerd door zijn chef Algemene Zaken, mr. J. N. Meysing verleden week donderdag en vrijdag in Reims heeft gevoerd. Reims heeft de afgelopen drie jaar reeds verschillende jumelages aange gaan met Florence, Canterbury, Aken en Brazzaville. Het is doende deze tot nu toe papieren jumelages inhoud te geven en acht dat voorlopig voldoende. Men stelde zich ginds op het standpunt, dat Reims als kroningsstad van de vroegere Franse koningen op de eerste plaats toenadering diende te zoeken tot HAARLEM, 16 jan. Onder grote belangstelling heeft de heer A. H. Been hakker wegens het bereiken van de pen- sioengerechtige leeftijd afscheid geno men als directeur van het Algemeen Ziekenfonds „Haarlem en omstreken". Een van de vele sprekers, de voorzit ter van dit ziekenfonds, dokter J. van Asperen, memoreerde de vele verdiens ten, die de heer Beenhakker voor het fonds heeft gehad. Ruim vijfentwintig jaar is hij daar werkzaam geweest, na als administrateur te zijn begonnen. In die jaren is het aantal leden enorm toe genomen. Een kwart eeuw geleden be droeg de omzet aan verstrekkingen nog geen ton, terwijl men nu de acht mil joen heeft bereikt. Daarmede wilde dok ter van Asperen maar aantonen, dat de gezonde groei van het fonds voor een groot deel het werk van de schei dende directeur is geweest. Als blijk van waardering kreeg de heer Been hakker de auto ten geschenke, welke hem een paar jaar geleden ter beschik king was gesteld. Tevens ontving hij een televisietoestel. Nog vele andere sprekers getuig den van de bekwaamheid van de heer Beenhakker, die uit de aanwezigheid van zeer vele vrienden en andere re laties mocht opmaken, dat zijn werk in brede kring werd gewaardeerd. Voor al die hulde sprak hij een harte lijk dankwoord. AMSTERDAM, 16 jan. De gevech ten bij Nieuw-Guinea hebben ter beurze geen verontrusting gebracht. Weliswaar kwam er een einde aan de vaste stem ming, welke de markt gisteren kenmerk te, maar een noemenswaardige reactie deed zich niet voor. Na de iets lagere koersen van de niet-officiële handel voltrok zich bij de opening van de of ficiële markt integendeel enig herstel, toen bleek dat het publiek niet met aan bod aan de markt was gekomen. Voor aandelen Kon. Petroleum werd 123,80 genoteerd, d.i. ƒ0,70 onder de slotprijs van gisteren. Unilever wa:. daarentegen slechts ƒ0,20 lager. En Philips kon goed prijshoudend worden genoemd. Hoog ovens waren 4 pnt. in reactie en AKU is 3 pnt. gedaald. Van de zgn. cultuur waarden was Amsterdam Rubber slechts fractioneel lager. Delimij. gaf een stij ging van ruim 1 te zien. De scheepvaartafdeling lag verlaten, maar het lagere vrachtenindexcijfer van de wilde vaart oefende geen merkbare invloed op de koersen uit. Alleen van Ommeren was 2 pnt. lager. Stoomvaart mij. Nederland en Kon. Boot noteerden echter ongeveer 1 pnt. hoger. De staatsfondsenmarkt was iets luier. Door Scholten Foxhol is medegedeeld, dat over het afgelopen boekjaar (per 31 augustus j.l.) een onveranderd divi dend van 20 pet. zal worden voorgesteld. Ditmaal zal echter van het genoemde percentage 5 procent in aandelen wor den uitgekeerd tegen vorig jaar 10 pet. De nieuwe, in maart 1961 uitgegeven aandelen, ontvangen 7% pet. contant di vidend en 5 pet. stockdividend. Door de Apeldoornse nettenfabriek zal een divi dend van 5 (vorig jaar 6) procent wor den voorgesteld. VA Ned. I960 X 4% Ned. 1961 i Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G Won.Douwl6 Ned Handel Mi). Cert. Amsterdam Rubber H.VA. AJC.U Berkel Patent Caivé-Delft Cert. DeU-Mf). Fokker' Ford v. Gelder Hoogovens BltUler Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez. Ünllever W ilton-Fey enoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lt)n Java Ch. Pi. K.LJH. Kon. Ned. Stoomb. Mij. K.P.M. Stoomv. MIJ. Nederl. v. Nievelt V. Ommeren fiott. Lloyd. Neu.Scheepvaart Unie •htenmie Robeco Dnltas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 8% Amsterdam '56 2(4 Amsterdam '56 H 2% A'dam '56 Hl Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb Heyn KI obl. Vorig Slot 1025/8 99H 108(4 345 11314 129 390% 925 147.50 780 348 *77 683 991% 190 280(4 482(4 583 124.50 150(4 148% 62.80 189(4 151(4 opening 16/1 99(4 92% 112% 388 148.40 152% 225,80 249.50 508 144 84(4 100(4 94(8 123 761 190 123.80 150(4 190(4 164 151 338(4 152(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric genera] Motors KXAiCOtt Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater Unilever U.S. steel Stemming: nauw prijshoudend 12/1 15/1 50% 51% 42 41'% 52(4 52(4 71 71% 55(4 54% 84(4 84% 17% 17% 33 32% 53% 52(4 58% 58% 34(4 34(4 38% 37% 28 28% 55% 55(4 51 51 20(4 20(4 52% 52% 76% 76 buitenlandse steden met een soortgelij ke historische betekenis. Haarlem komt in dit opzicht niet in aanmerking. Toch heeft men de deur niet helemaal geslo ten, want men had geen overwegend bezwaar tegen incidentele uitwisselin gen op jeugd- en sportgebied. De toenadering tot Reims is in eer ste instantie een idee van Osnabrück, de Duitse stad, waarmee Haarlem verleden jaar vriendschapsbanden heeft aangeknoopt. Een eerste po ging van Osnabrück om in Reims voet aan de grond te krijgen is toen mislukt. Het gemeentebestuur van Osnabrück heeft toen met Haarlem contact opgenomen om het op die manier te proberen. Burgemeester Cremers is dus ook namens Osna brück naar Reims getogen. Hij deel de ons echter mee, dat Reims aan nauwere banden met Osnabrück he lemaal geen behoefte heeft. gezien de contacten die men ginds reeds heeft met Aken. Het contact met Reims is nogal moeizaam verlopen. De schriftelijke voorbereiding van het bezoek van bur gemeester Cremers had een bijzonder hoofs karakter, maar uit de brieven aan Haarlem viel nooit op te maken of men in Reims nu wèl of niet voor toe nadering voelde. Ais gevolg daarvan is burgemeester Cremers tenslotte naar Reims gegaan om nader pools hoogte te nemen. Hij is ginds ontvan gen door de directeur van de V.V.V. en de loco-burgemeester. Tenslotte wer den de besprekingen nog bijgewoond door de burgemeester van Reims, de heer Teitinger, die afgevaardigde is naar de Assemblée Nationale. SPREEKUUR Wethouder D. J. A. Geluk en wethouder J. H. Schippers houden deze week geen spreekuur. HAARLEM, 16 jan. De verkeers opstoppingen welke zich in het voorjaar en de zomer van 1961 in Haarlem en om geving hebben voorgedaan, zijn voor de politie-autoriteiten van Haarlem en aan grenzende gemeenten aanleiding ge weest voor uitvoerig overleg omtrent de meest geëigende maatregelen om het verkeer zo goed mogelijk gaande te houden. Men denkt hierbij aan de bol- lentijd, de zomerse zondagen met veel strandbezoek en aan de autowedstrijden te Zand voort. De verkeersdeskundigen der ver schillende politiecorpsen hebben een intercommunale verkeersregeling in studie, waarbij met behoud van de bevoegdheden der plaatselijke com mandanten, tot op zekere hoogte een regionaal coördinerend commando kan worden ingezet. De conclusies van deze studiecommissie zullen door de burgemeesters der betrokken gemeen ten moeten worden bekrachtigd. Kandidaten (kieskring Haarlem) Prov. Staten: de samenstelling van de offi ciële kandidatenlijst voor de verkiezing 1962 van de leden van de Prov. Sta ten van Noord-Holland van de K.V.P. luidt als volgt (groslijststemming)1. ir. W. J. L. Merx; 2. A. van der Veldt, 3. mevr. A. Groensmit-van der Kal len: 4. dr. C. Miermans; 5. Gabriël Smit; 6. drs. A. Koenen; 7. mr. H. Kor te; 8. W. Bosman; 9. drs. F. Vissers; 10. mevr. mr. C. Smithuyzen-Naessens; 11. H. Kolk; 12. mr. J. Rademaker; 13. A. J. Hermes; 14. F. Smelzer; 15. mej. dra. E. Dekker; 16. mr. A. Fibbe; 17. Th. Gribling (arts); 18. G. Groot- hoff; 19. mr. F. J. Strater. (Advertentie) Zie de eialage bij Telefoon 55432 HAARLEM, 16 jan. Het Interscho lair Jeugdtoernooi zal binnenkort weer worden gehouden. De organisatoren hebben alles, of althans zoveel mogelijk, gedaan om het welslagen van dit traditionele evenement te doen slagen. Tijdens een persconferentie liet wethouder D. J. A. Geluk giste renmiddag toch wel doorschemeren, dat men zich zorgen maakte over de verminderende belangstelling. Met name in de sectoren „muziek" en „to neel en voordracht" daalde het peil kwantitatief en kwalitatief. Bij het zoeken naar de oorzaken daarvan moet vastgesteld worden, dat de mede werking van de scholen niet bepaald enthousiast is. Bij het Interscholair Comité heeft men er overigens begrip voor, dat de leiding van b..school, i ij- voorbeeld wat het toneel betreft, eerst aan de eigen schoolvoorstelling denkt, maar anderzijds is het van mening, dat er van de leerkrachten een grotere stimulans kan uitgaan dan de laatste jaren het geval is geweest. De vraag zal m de komende jaren on getwijfeld aan de orde komen, of men ook scholen buiten Haarlem aan het toernooi zal laten deelnemen. Tot op heden heeft men dergelijke verzoeken moeten afwijzen, omdat de Haarlemse belangstelling al groot genoeg was. Ten aanzien van de muziek-uitvoerin- gen lieten de deskundigen zich echter gunstig uit. De prestaties zullen dit jaar op een goed peu staan. De kwestie met schoolkoren is nu opgelost. Zoals bekend, had men ieder jaar met een te groot aantal schoolkoren te kampen, waardoor de uitvoeringen veel te laat afgelopen waren. Het vorig jaar werd besloten ook de koren aan een voor-selectie te onder werpen, maar dat stuitte begrijpelijker wijs op weerstand bij de vak-dirigenten. Het gevolg was, dat vorig jaar verschil lenden scholen verstek lieten gaan. Voor dit jaar heeft men geloot, waardoor voor elk der twee avonden 31 januari en 5 februari vijf koren ter beschik king kwamen. Behalve koren treden nog op solisten, ensembles en orkesten. Voor de jazz-liefhebbers is een aparte avond georganiseerd en wel op woensdag 21 februari. Alle uitvoeringen worden gege ven in de gemeentelijke concertzaal. Voor voordracht, toneel en dans moet de voor-selectie nog geschieden. Behalve voordrachten in het Nederlands mogen ook voordrachten in Frans, Duits of En gels gekozen worden. Tot 7 februari kun nen voordracht, toneel- en dansliefheb bers zich aanmelden. Voor deze sector zijn vrijdag 9 maart ('s middags en 's avonds) en donderdag 15 maart uit getrokken. De uitvoeringen worden ge geven in de stadsschouwburg. In de sector tekenen heeft men niet CINEMA PALACE: 2e week: De dolle generaal, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS; 4e week: Eén pyjama voor twee. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Hercules verovert Atlantis, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Liefde is mijn beroep, ontraden. REMBRANDT: De kanonnen van Nava- rone, 14 jaar. Gew. tijden 2 en 7.30 uur. ROXY: Alarm bij de kustwacht, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Maandag 8 uur: „Pepe", a.l. Di. en' wo. 8.15 uiur: „Kapo", 14 jaar. STUDIO: De vrolijke minnaar, ontraden. Woensdag 17 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Centrum: „Het verjaardagsfeest" van Ha rold Pinter. Regie: Walter Kous. In de hoofdrollen: Henk van Ulsen, Wim van de Brink, Sara Heyblom en Yoka Baretty. Dinsdag 16 januari Concertgebouw. 8 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Concertgebouw, Tuinzaal. 8 uur: Klein- Vrouwenkoor „Cantemus", o.l.v. Piet Mondriaan. Woensdag 17 januari Frans Hals Museum. 8 uur: Begin cursus over het maken van poppen, door mevr. G. la Croix. Aula voorm. H.B.S., Zijlvest 25a, 8 uur: Genootschap Nederland-Engeland, Mr. James Hall houdt lezing met dia's over „Grieken land". over gebrek aan belangstelling te kla gen. Nog minder over de kwaliteit der ingezonden werkstukken. De commissie moet ieder jaar een paar honderd teke ningen afwijzen, hoewel ze zeker een plaatsje verdienen op de expositie. Op woensdag 21 februari kunnen de scholie ren-tekenaars hun werkstukken nog in zenden. De tentoonstelling evenals die van handenarbeid, handwerken en fotografie wordt van 3 maart tot en met zondag 25 maart in het museum „Het Huis van Looy" gehouden. Graag zou men in het vervolg de beschikking hebben over de Vishal. Eenzelfde goed geluid kan men horen over de handenarbeid, handwerken en de fotografie. Grote interesse is er ook voor de shows, waarbij de meisjes-leerlingen hun zelf gemaakte kleding laten zien. De show wordt nu niet in de Tuinzaal, maar in de grote zaal van het gemeen telijk concertgebouw gehouden, en wel vrijdagavond 16 februari. Opgaven tot deelneming kunnen nog tot maandag 22 januari gedaan worden. DEN HAAG, 16 jan. Naar aanlei ding van persberichten over contacten, die particulieren hebben trachten te leg gen tussen de regering en Indonesische autoriteiten, (met name is dr. Zain ge noemd) wordt van officiële zijde me degedeeld, dat de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken aan de desbetreffende particuliere tus senpersonen hebben medegedeeld, dat zij bereid waren een Indonesische am bassadeur in Nederland te ontvangen, indien deze een verzoek daartoe zou doen en op voorwaarde dat het gesprek zou dienen om de ambassadeur de ge legenheid te geven de beide Nederland se bewindslieden in kennis te stellen van de Indonesische inzichten t.a.v. het probleem Nederlands Nieuw-Guinea. Het gesprek is niet gehouden, aange zien een verzoek tot dit onderhoud van Indonesiche zijde niet aan de Neder landse tussenpersoon chijnt te zen ge daan. HOLLANDIA, 16 janl (ANP) Gou verneur Platteel heeft vanmorgen schrif telijk aan de commandant van de Ne- derlandse strijdkrachten in het gebied, schout-bij-nacht L. E. H. Reeser, zijn bijzondere waardering geuit voor de ge bleken paraatheid en het effectieve op treden van de Koninklijke Marine. De directeur van binnenlandse zaken in Nieuw-Guinea, de heer H. Veldkamp, deelde vandaag in antwoord op een vraag mee dat de Indonesische agressie zonder een voorafgaande oorlogsverkla ring geen aanleiding geeft tot de afkon diging van de staat van beleg of tot bijzondere bestuursmaatregelen. „Er zal met evacuatie niet gewacht worden tot het te laat is", zo zei de heer Veldkamp. In noodgevallen is evacuatie naar het buitenland niet uitgesloten maar op het ogenblik is er geen sprake van een nood toestand. DEN HAAG, 16 jan. De regering heeft besloten de diensttijd van de dienst plichtigen in Nederlands Nieuw-Guinea in overeenstemming te brengen met de diensttijd zoals deze in september is vastgesteld voor andere dienstplichti gen. Een eerder bericht hierover treft men aan op pag.l. Daarin is de afge kondigde mogelijkheid van verlening van de Diensttijd vermeld. Het Haarlemse paar Ligthart-Zijlstra is er in geslaagd op de laatste zittingen van de Meesterklasse A nog verder op zijn concurrenten uit te lopen en met een grote voorsprong "het kampioen schap te behalen. Een uitnemende pres tatie. Ook de Gebrs. Tabbers boekten een fraai succes; zjj eindigden aan de kop van de Bondshoofdklasse paren en promoveren nu naar de Meesterklasse B. Ons district bezit in deze beide paren dus uitstekende vertegenwoordigers in de hoogste regionen van de Nederlandse bridgewereld. Voeg daarbij nog het feit dat deze beide paren samen het eerste viertal van B.O.C. vormen in de vier tallencompetitie van de hondshoofd- klasse en zo goed als zeker kampioen worden en daardooi als viertal promo veren naar de Meesterklasse, dan is wel zonneklaar bewezen dat deze beide koppels in uitstekende vorm verkeren en deze unieke dubbele promotie volko men verdienen. In verband met deze prestaties zal de Haarlemse bridge wereld hen huldigen op 2 februari a.s. (Advertentie) Dameskapsalon - Schoonheidssalon Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 60043 Busl. 2, indirect busl. 3-4-8. BLÓEMENDAAL, 16 jan. De pa tiënten van dokter W. D. van Olden borgh hebben hun huisarts, die nu der tig jaar in Blóemendaal is gevestigd, deswege een hartelijke en vooral oor spronkelijke hulde gebracht, waarbij mevrouw van Oldenborgh evenzeer be trokken werd. Voorafgegaan door het muziekkorps Sursum trok een lange stoet waarin niet aleen de jeugd maar ook de ouderen partij gaven- langs het echtpaar. In de loop der jaren heeft dokter Van Oldenborgh de helpende hand ge boden bij de geboorten van vele kin deren. Zij waren nu in groten getale present en droegen een bordje waarop het jaar van hun geboorte vermeld stond. Bijzonder groot was de belangstelling tijdens de receptie, die in Willemshoeve werd gehouden, waarbij het niet aan originele geschenken ontbrak. Namens het huldigingscomité sprak mr. H. W. Vliegen. Hij prees de kundigheid en de vriendschap waarvan dokter van Olden borgh. steeds blijk had gegeven. 's avonds 19.45 in de H.K.B. Tempelier- In Hoofdklasse A speelde S. en ver rassend gelijk tegen koploper B.O.C. 3 zulks tot groot genoegen van Boeken- roode 1, dat zelf met 6-0 van de Kenne- mers 1 wist te winnen en nu in verlies- punten weer gelijk staat met B.O.C. 3. In Hoofdklasse B lijkt de strijd om het kampioenschap wel bekeken; B.O.C. 2 blijft steeds winnen en heeft al een grote voorsprong. In Hoofdklasse C werd het eerste team van Spel en Vriendschap een halt toegeroepen door de Pelikaan 1. Na een spannende strijd met wisselende kansen werd men het eens op 3-3. Voor Bridge club 1940 breken sombere dagen aan. Zowel het eerste als tweede viertal staan zeer ongunstig beneden aan de ranglijst. De uitslagen luiden: Hoofdklasse A: de Kennemers 1Boekenroode 1 0-6, B.O.C.6—Haarlem N.B.B.l 5-1, B.O.C.3 S. enV. 2 3-3. Afd. B.; H.N.B.B. 2—R.K. Haarlem 1 2-4, Blóemendaal 1B.O.C.2 0-6, de Kennemers 2—B.O.C.5 0-6. Afd. C.: BOC4—H.N.B.B. 3 2-4. S. en V. 1—de Pelikaan 1 3-3, 1940-1Sans Atout 1 0-6. Eerste klasse Afd. A.: Boekenroode 6R.K. Haarlem 2 1-5, De Jump 1— S. enV. 3 0-6. Never Down 1Boekenroo de 4 6-0. Afd. B.: De Pelikaan 2Boe kenroode 2 6-0, Haarlem noord 3B.O.C. 7 0-6, 1940-2—Damiate 1 0-6. Afd. C.: Haarlem Noord 1Boekenroode 5 6-0, Never Down 2S. en V. 4 3-3, Damiate 2 H.B.C.l 0-6. Afd. D.: De Pelikaan 3 Boekenroode 3 4-2, Haarlem Noord 2 Zandvoort 3 3-3. Afd. C.: S. enV. 6Da- Tweede klasse A: R.K. Haarlem 3 Zandvoort 2 5-1, Figee 1—H.B.C.3 6-0, Haarlem Noord 8Damiate 3 0-6. Afd. B.: Zandvoort 3Caprera 1 4-2, Damia te 4Haarlem Noord 4 0-6, H.B.C.4 Zandvoort 3 3-3. Afd. C.: S.Vi.V.6Da miate 5 0-6, H.B.C.5Haarlem Noord 5 0-6. Afd. D.: S. en V. 5R.K. Haarlem 4 6-0, Haarlem Noord 6Damiate 6 1-5. Afd. E.: de Kennemers 5R.K. Haar lem 5 2-4, Damiate 7—H.N.B.B.5 5-1, H.B.C.6Haarlem West 1 0-6. Afd. F.: Boekenroode 7de Jump 2 6-0, Haar lem Noord 7Caprera 2 0-6. HAARLEM, 16 jan. Bij een groot handel in levensmiddelen in de Stephen- sonstraat is tijdens het week-einde een inbraak gepleegd, waarbij de buit 196, bedroeg. De dief had zich toegang ver schaft via de lidbtkap op het dak, waar van hij de draadglasruit vermeld had. In een kantoor vond hij naast een bureau vier geldtassen, waarvan hij de inhoud meenam. AERDENHOUT, 16 jan. Voor de leden van Buurtbelang Aerdenhout— Bentveld zal dinsdag 23 januari de heer A. van den Nieuwenhuizen een lezing houden over tropische vissen: „Portret van de vis". De avond zal worden ge houden in de bovenzaal van Restaurant Boekenroode en zal om 8 uur beginnen. a a aaaaaaaaaaaaaaa a a a a kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a a aa- -»aaa.aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa> £a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a aaaaaaaaaa- aaa a a aaaaaaaaa^aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa- B a a a a a a aaaaaaaaaaa a a aaaaaaaaa a a t a a a a a a a a a ra aaaaaaaaaaaaaaa a a aaaaaaaaaa a a a «aaaaaaaaa aaaaaaaaaaa. a a a a a a a a a a a a a a Een sfeer van concentratie en stilte hangt meestal in de studiezaal van de thans 40-jaar oude Haarlemse Stadsbibliotheek. De studiezaal is van iedere openbare leeszaal en bibliotheek een der meest wezenlijke elementen, omdat haar functie onmiddellijk verband houdt met het hoofddoel van de openbare leeszaal. Veertig jaar geleden werd de Haar- lemse Stadsbibliotheek een oud en kostbaar bezit van de stad tevens openbare leeszaal en biblio theek. Dat betekende, dat het uitge breide boekenbezit van de stad ongeveer 100.000 werken ook toe gankelijk werd voor de „gewone man". Al in 1908 was in Haarlem een comité opgericht, dat ijverde voor de stichting van een openbare leeszaal en bibliotheek. Een derge lijk streven was alom in den lande waarneembaar. Het was een ty- pisch emancipatieverschijnsel. Het onderwijs groeide; iedereen leerde lezen en de behoefte aan nadere ont wikkeling nam toe. Het duurde tot na de eerste wereldoorlog, eer een nieuw comité in Haarlem succes had. Het nieuwe comité stond er om praktische reden op, de te stichten openbare leeszaal en bibliotheek te verbinden aan de Stadsbibliotheek. In 1922 had dat streven succes. Onder het directoraat van drs. J. D. Rut gers van der Loeff kreeg de Stads bibliotheek haar nieuwe functie van openbare leeszaal en bibliotheek. Kort tevoren had de oprichting plaats gehad van een openbare lees zaal en bibliotheek op katholieke grondslag, zoals wij onlangs bij de viering van het veertigjarig bestaan van de r.-k. leeszaal uitvoerig heb ben beschreven. De stadsbibliotheek in haar nieuwe kwaliteit groeide voorspoedig. In 1930 werd in het Huis te Zaanen een filiaal gesticht voor Haarlem- noord. Later volgden de filialen in Spaarndam en aan het Van Zeggelen- plein, de wisselbibliotheek voor be jaarden en de muziekbibliotheek. Sinds een jaar is er een bibliobus, een soort van rijdende bibliotheek. Binnen afzienbare tijd zullen nog fi lialen worden gesticht in Schalkwijk en ten noorden van de Jan Gijzen- vaart. De Stadsbibliotheek telt tegen woordig ongeveer 17000 aangeslote nen. Om een beeld van de groei te geven: in 1922 werden er ongeveer 23.500 boeken uitgeleend; in 1961 ongeveer 475.000. De Stadsbibliotheek bestaat als boekerij al sinds 1596. Dat jaar be sloot de Haarlemse vroedschap .een stadsbibliotheek op te richten „ter plaetse die daer toe in den predi- caren convente geordonneert is". Dat wil zeggen: in het gebouw, dat toen de naam „Prinsenhof" kreeg en dat thans nog de zetel is van de Stadsbibliotheek. Zoals men weet heeft ir. B. Bijvoet voor de Stads bibliotheek een nieuw gebouw ont worpen aan de Raaks. Door het besluit van de vroedschap in 1596 kreeg het kostbare boeken bezit van het Dominicaner klooster, dat in 1581 de stad was toegevallen, een nieuwe bestemming. In 1577 had den de Staten van Holland de steden reeds de beschikking gegeven over de binnen hun gebied liggende kloos tergoederen. Op 24 april 1581 echter sloten de Staten en de Prins van Oranje enerzijds en de stad Haarlem anderzijds een akkoord waarbij Haar lem de beschikking kreeg over alle goederen, die aan het Dominicaner klooster hadden gehoord, zulks als compensatie voor de door de stad tijdens het beleg van 1572 en 1573 geleden oorlogsschade. Tot de inboe del behoorde ook de kostbare boeken schat, waarvan evenwel „de bequaem- sten" naar de Leidse universiteit wer den gestuurd. BEVERWIJK, 16 jan. By een in braak in het gebouw van Vroom en Dreesmann, waarvan wij gisteren in een deel van onze oplage melding maak ten, blijkt een bedrag van ruim 35.000 ontvreemd te zijn. De daders hebben zich aan de achter zijde van het pand aan de Koningstraat toegang verschaft door vernieling van een ruit met ijzeren spijl. Via het toi let drongen zij het gebouw binnen. Op de bovenverdieping werd weer een ruit ver nield, zodat toegang verkregen werd tot de kasafdeling. Hier wist men in een kast de sleutels van de brandkast te vinden. Uit de brand kast werden linnen zakjes met geld en los wisselgeld meegenomen tot een to taal bedrag van ruim 35.000. De lege geldzakjes zijn intussen aan de noord oever van de Nieuwe Waterweg te Hoek van Holland teruggevonden. De Beverwijkse politie meldde van morgen voorts de diefstal van twee raamventilatoren van een bouwwerk in Meerestein en van een wasmachine met centrifuge uit een schuur aan de Gro te Houtweg. Wasmachine en centrifuge zijn later teruggevonden in een sloot te Uitgeest. De hervormde predikanten en de curatoren van de Latijnse school wa ren de eerste beheerders van het boe kenbezit van de Stadsbibliotheek en bleven dat tot de vorige eeuw. Het aankoopbeleid richtte zich in de 17e en 18e eeuw vooral op wetenschappe lijk werk. De Franse tijd was funest voor de kostbare bibliotheek. In 1812 werd gelast te voorkomen, dat het boekenbezit totaal ontredderd zou worden. Pas in 1821 echter kon de toen tot bibliothecaris benoemde doopsgezinde dominee Abraham de Vries beginnen met het herstel van wat er van de boeken over was. Hij trof de collectie op een smerige door regende zolder in de Zoetestraat aan. In de 19e eeuw ging men vooral over tot het aankopen van werken be treffende de boekdrukkunst en de vaderlandse geschiedenis. Pas de bi bliothecarissen Enschedé verruim den het aankoopbeleid weer tot het algemeen wetenschappelijk terrein. iiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiii In het Clubhuis van „Onze Gezel len" aan de Vergierdeweg is gister avond het jaarlijkse klaverjastoer- nooi begonnen om de „Nieuwe Haar- lemsche Courant-bekér". Zes clubs met twee ploegen van elk tien man hebben voor deze wedstrijd ingeschre ven en we mogen er zeker van zijn, dat zij elkaar de komende avonden het „vuur aan de kaarten" zullen leggen. Ofschoon het toernooi pas voor de derde maal wordt gehouden en eigenlijk nog niet van een „tra ditioneel" gebeuren kan worden ge sproken, ziet het er naar uit, dat dit evenement burgerrecht zal verkrij gen. Gezien de deelname is deze kaartwedkamp de grootste, welke voor r.-k. klaverjasclubs in Haar lem wordt georganiseerd. De eerste bekerwinnaar was het Heemsteedse HBC, maar het vori0 jaar wist „Onze Gezellen" op het kleinood beslag te leggen. De „Gezellen" werden op het laatste moment uitgenodigd, omdat men een vereniging tekort kwam. Hoewel de club nog geen klaverjas afdeling had opgericht, werd de in vitatie aangenomen en zowaar kwa men de nieuwelingen met hun „sa mengeraapte" spelers met een ver rassende zege uit de bus. Intussen heeft „Onze Gezellen" een afdeling voor klaverjassers opgericht, die zich in een gezonde belangstelling mag verheugen. Naast HBC en Onze Ge zellen, dat als bekerhouder de rol van gastheer vervult, nemen deel TYBB, St. Bavo, „De Schuylen- burch" en St. Jan, waarmee Haar lem vanuit alle windstreken is ver tegenwoordigd. Niet alleen heren, maar ook dames bevinden zich on der de strijdende kaarters, hetgeen de animo alleen maar kan verhogen. Nog vijf wedstrijdavonden staan de deelnemers te wachten en wanneer het krachtsverschil even gering is als voorheen, mag een spannend toer nooi worden verwacht. Onze Gezel len, HBC en TYBB kennen elkaar al vele jaren door hun ontmoetingen op het voetbalveld. Het is voor deze clubs dan ook een apart genoegen om naast de strijd op de groene wei de ook een „robbertje" aan te gaan rond de kaarttafel. Op de openings avond hadden de clubs meteen al de juiste stemming te pakken, waarbij HBC I de leiding nam met 22.519 punten. Schuylenbureh II volgde met 19.840, TYBB H met 19.143 en Onze Gezellen I met 18.862 punten. Troef of geen troef, de slag wordt geslagen. Een klaverjasser heeft iets weg van een padvinder: glimlachen onder alle omstandigheden. Valt er roem, dan is dat meegenomen. HEEMSTEDE, 16 jan. Het afge lopen jaar is voor de Heemsteedse af deling van de Katholieke Arbeiders Be weging allerminst onbevredigend ge weest. Zo bedroeg het ledental op 31 december 1961 achthonderdenvijf, het geen een stijging van zeventien leden betekende. Ook de kaspositie van de afdeling is gezond, zodat de penning meester zijn boeken met een saldo van 2.099,93 heeft kunnen afsluiten. Deze cijfers werden maandagavond door -de respectieve functionarissen medege deeld tijdens de jaarvergadering van de afdeling, welke in gebouw „Nieuw Ber kenrode" aan de Herenweg werd ge houden. Een bijeenkomst, welke zich verder kenmerkte door een verheugend grote belangstelling van de zijde der leden. De heer P. Zegwaart sprak hiervoor als voorzitter het traditionele openings woord, waarin hij met een kort gebed voor hun zielerust, negen door de dood ontvallen leden herdacht. Ook werd ge beden voor de slachtoffers van de trein ramp bfj Harmeien en voor onze mili tairen in Nieuw-Guinea. Voorts gaf de heer Zegwaart een uit voerig overzicht van de huidige positie der landelijke Katholieke Arbeiders Be weging, welke momenteel ongeveer vierhonderdvijfentwintigduizend leden telt. Alleen betreurde spreker het, dat tegenover een getal van elfduizend nieu we leden, weer het bedanken van tien duizend leden moest worden geplaatst. Tenslotte herinnerde de heer Zeg waart eraan, dat binnenkort tweehon derd collectieve arbeidsovereenkomsten vernieuwd en herzien zullen moeten worden, waarbij he KAB even diligent zal blijven, als bij het streven tot een waardevagt pensioen te geraken. Nadat de jaarverslagen van secreta ris en penningmeester onder dankzeg ging waren goedgekeurd, werden door de geestelijk adviseur, kapelaan F. Jan sen een aantal nieuwe leden geïnstal leerd. Kapelaan Jansen hoopte, dat de nieuwe leden zich deze woorden even eens voor ogen zouden willen houden, zodat zij als goed lid van de KAB, de katholieke idealen verder zullen uitdra gen. Tijdens de bespreking van het be stuursbeleid werden diverse kwesties aan de orde gesteld, welke alle resul teerden in richtlijnen voor het komende verenigingsjaar. Zo zal door het bestuur energiek worden gepoogd zowel de ac tie „Wij en Zij", als die van „10x10" succesvol te doen verlopen. Ook werd toegezegd het contact met de Heem steedse Kunstkring te hernieuwen, zo dat de leden opnieuw in de gelegenheid kunnen worden gesteld enige artistieke belevenissen mee te maken. Bij de be stuursverkiezing werden de periodiek aftredende functionarissen: de heren J. Spann (eerste penningmeester) en G. Krouwels en J. van Dam (commissa rissen), bij acclamatie op hun postal gehandhaafd. Deze geanimeerde verga dering vond tenslotte in een genoeg lijke „quiz", met enige boeken als prijs, een gezellig besluit. HAARLEM, 16 jan. Op de week markt op de Gedempte Oude Gracht hebben zich gisteren omstreeks half vier twee gevallen van zakkenrollen voorgedaan. Een 33-jarige huisvrouw bleek haar portemonnaie met een in houd van 46,- te missen toen zij de inhoud van haar tas controleerde. Ver lies achtte zij uitgesloten. Een porte- monnaie met een inhoud van 35,- bleek verdwenen uit de handtas van een 46- jarige huisvrouw, die plotseling ge merkt had, dat haar tas' open stond. Ook volgens haar was het onmogelijk, dat zij haar portemonnaie verloren was. KAB-CENTRUM, Woensdag 24 ja nuari houdt de kring-Centrum van de Haarlemse KAB zijn jaarvergadering, welke om acht uur begint in de Schuy- lenburcht. De vergadering zal zo kort mogelijk worden. Na afloop treden de „Spelers van Sint Frans" op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3