Geruchten in Amerika over onenigheid in het Kremlin Optimistisch verslag van Rusk in Senaatscommissie Centrale Commissie van Concilie in Rome bijeen Gesprekken over morele orde in de moderne samenleving DDR laat twee Amerikaanse Zware straffen voor spionage VOOR GELUK EN VRIJHEID met gegarandeerd bedrag Parlement in actie tegen GIZENGA Arrestatie van Loemoembist nu spoedig te verwachten? POKKEN NIET ONRUST BAREND IN ENGELAND 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Chefarine .4" W eer doden in ALGERIJE NIEUWE BUITENLANDSE POLITIEK? iOSRAM Naar Congolese hereniging? President Lübke bezoekt Guinee studenten vrij Folkert Binnema streeft naar zelfbestuur voor Friesland Nieuwe stadsbrink Vliepniljonair WERK" in Enschede Massa-inentingen niet nodig Londen niet van plan immigratie uit Pakistan stop te zetten Romano Guardini naar Nederland VOOR DE DERDE MAAL ONTKNOPING NADERT IN DE CONGO KLM-lijn naar Tanganjika? DINSDAG 16 JANUARI 1962 PAGINA 7 WASHINGTON, 16 jan. (AFP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in een bijeenkomst niet de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken verslag uitge bracht over de internationale situatie. Verscheidene senatoren, die de bijeenkomst bijwoonden, noemden dit verslag „bemoedi gend en optimistisch". De voor zitter van de commissie, senator Fulbright, verklaarde na afloop dat, hoewel de wereldsituatie ge vaarlijk is en nog tal van moei lijke problemen, zoals Berlijn, moeten worden opgelost, stellig enige verbetering is ingetreden. lampen BUITENLANDSE KRONIEK De recente ontwikkelingen in de Congo bieden een vrij gunstig per spectief. Premier Cyrille Adoela maakt -goede vorderingen met zijn streven naar hereniging. Eind december heeft hij met de „president" van Katanga, Moise Tsjombe, een akkoord getekend Waarin bepaald werd dat deze rijke Provincie weer onder het gezag van de dentrale Congolese regering zou ko- tnen. Dit is vooral zo belangrijk, om dat de Congo zich economisch zonder Katanga nooit zou kunnen hand haven. Tsjombe had overigens pas toegegeven, nadat hij door de centrale *egering en door de V.N. onder krach tige druk gezet was. De pogingen van de V.N. om de Congolese hereniging te bevorderen Waren overigens wel zeer eenzijdig Bericht. Op 24 november van het vo- r'g jaar nam de Veiligheidsraad een resolutie aan, waarin besloten werd dat de V.N. krach tig zouden optre den tegen Tsjombe en diens „huurlin gen". Een Ameri- kaans amendement dat ook wilde voor dien in een optreden tegen de op standige Congolese vice-premier, An- toine Gizenga, werd door een Sovjet- veto verworpen. Kennedy heeft in dijn jongste boodschap aan het Jon kies de V.N.-strijdmacht in de Congo vergeleken met een politie-agent die ^el eens zijn stok moet gebruiken 0,n de orde te herstellen, maar die Politie-agent gaf alleen Tsjombe er y^n langs, terwijl de veel kwalijker {'Buur Gizenga ongemoeid werd ge- 'Men. n8°' BULLETIN van oE FRy'SKE \ASIGNALS ?A%7 ;<j t r. HOLLANDSS «SlflS No,1 - '2 jan. WAT 13 CS F.N.P. I)e P.N.P. is een NILTV2 I.LY.''TJLL PAGfU ülsLdoelste Tl inJi H3? LANQ3 rrmk-v VAN IS TOEKOM3? VAN TE FEITST N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, Catharijnesingel 35, Utrecht. Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt de maag. Volgens senator Fulbright verklaarde •Minister Rusk tijdens de vergadering, dat naar zijn mening in het Kremlin «iets gaande" is, dat tot een verande ring van de Russische politiek zou kunnen leiden. Een en ander zou ver band houden met de moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en communis tisch China. Minister Rusk zelf liet zich later in een gesprek met journalisten minder Positief uit dan Fulbright. Hij zei, dat het ministerie van buitenlandse zaken Wacht op berichten over de ontwikke lingen in Moskou. „Het is ons bekend, dat er tussen China en Rusland enige problemen bestaan, maar wij moeten Advertentie De pro-communistische Gizenga, bie zich opgeworpen had als de poli tieke erfgenaam van Loemoemba, ^erd indertijd door verscheidene bommunistische en Afrikaanse staten hls de wettige premier van de Congo er«end. Tot voor kort bestond het ge- y®ar dat hij de Congo in een ware brgeroorlog zou storten. Hij heeft *jch in de hoofdstad van Oostprovin- F'e- Stanleystad, lang kunnen Hand den, maar nu is zijn rol toch uitge beld. Het gevaar voor een defini te afscheiding van Oostprovincie ehijnt geweken te zijn. Gizenga is °or zijn eigen Afrikaanse Solidari- eitspartij gedesavoueerd. ,*-en andere recente gunstige ont- j 'hkeling in de Congolese politiek is hervatting van de diplomatieke ^•rekkingen tussen Leopoldstad en rtissel, terwijl we er ons tenslotte °Ver kunnen verheugen dat Adoela aar Amerika wil vliegen om de rege- 8 in Washington er van te over- 'Be dat de Congolese regering geen (ufblKle koestert voor het Sovjet- en om de Amerikanen te be- r>eBen tot aanzienlijke steun aan de t e Congolese politiek was tot nog z° onberekenbaar, dat we ook nu 8 niet te optimistisch mogen zijn. yooruitzichten zijn echter beter •n lange tijd het geval was. daaruit geen overhaaste conclusies trekken ten aanzien van de betekenis daarvan voor ons", aldus Rusk. In Washington doen de laatste dagen geruchten de ronde over een „crisis" in de Sovjet-hiërarchie, waarbij ver ondersteld wordt dat Khroesjtsjev in een strijd is gewikkeld met tegenstan ders die kritiek hebben op zijn politiek van „vreedzame coëxistentie" met het Westen. Ook het nog steeds niet opge helderde Molotov-mysterie heeft tot de ze geruchten bijgedragen. Senator Ful bright meent dat bij de machtsstrijd in het Kremlin ook de kwestie-MoIotov in het geding is. Senator Hubert Humphry, lid van de Senaatscommissie, gaf als zijn mening te kennen, dat in het Kremlin een belangrijke politieke beslissing wordt uitgewerkt. Naar zijn mening is Khroesjtsjev op het jongste partijcon gres m Rusland als overwinnaar naar buiten getreden, maar toch heerst bin nen de partij een ernstige crisis. Ook meent senator Humphry dat de Sovjet- Unie gebrek aan kapitaal heeft en moeite heeft om de militaire uitgaven te bekostigen. De democratische senator Albert Go re verklaarde, dat het verslag van Rusk het bemoedigendste was dat hij sinds lange tijd had gehoord. „Het is mogelijk dat in de koude oorlog de wind in ons voordeel draait", aldus Gore, die verder opmerkte dat de ont wikkeling van de situatie in Europa, de vorderingen van de EEG. de toestand in de Congo en Afrika en de maatrege len van de Organisatie van Amerikaan se Staten op het westelijk halfrond, be moedigende verschijnselen zijn. Senator Gore merkte voorts op, dat Rusk het geschil tussen de Sovjet-Unie en communistisch China niet tot de factoren rekende, die aanleiding gaven tot zijn optimisme. Ook senator Frank Church gaf ,als zijn mening tekennen dat, hoewel de problemen moeilijk blijven en vele er van nog niet ziin opgelost, de vooruit zichten beter lijken dan een jaar ge leden. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 16 jan. In de „Zaal der Bijeenkomsten" in het apostolisch pa leis werd gisteren de derde zitting van de centrale commissie voor het tweede Vaticaanse concilie geopend door de waarnemend voorzitter, kardinaal-de ken Eugène Tisserant. De twee vorige bijeenkomsten hadden plaats in juni en november van het vorig jaar. De algemeen secretaris van de centrale commissie, mgr. P. Felici, legde de le den de agenda voor van de bespre kingen, die in de komende acht dagen gevoerd zullen worden. Het eerste on derwerp van de voorliggende reeks han delt over de „morele orde". Het sche ma is voorbereid door de theologische commissie, wier voorzitter, kardinaal Ottaviani, de verklarende inleiding hield. Het is duidelijk dat net punt der zedelijke orde in deze wereld en in de huidige tijd een der basisstudies voor het concilie vormt. Eveneens is het duide lijk, dat het document dat door de theo logische commissie is voorbereid de vrucht is van diepgaande onderzoekin gen en discussies. Pius XII heeft ln een van zijn rede voeringen gezegd, dat het de grootste zonde van onze tijd is dat zij niet meer aan de zonde gelooft, een aforis me, dat duidt op strevingen om een wezenlijk objectieve moraal te ont-, kennen. In zijn duidelijkste vorm ziet men dit in het doctrinair ont kennen van het bestaan van God, de Schepper en handhaver van de ze denwetten. Maar tal van verschijnse len zijn minder klaar. Zij kunnen stel lige dwalingen zijn, mogelijke overdrij vingen of eventueel omstreden ge volgtrekkingen van nieuwe weten schappelijke meningen en wijsgerige theorieën. De zogenaamde „situatie-moraal", de individualistische en de onafhanke lijke moraal heeft de Kerk in bepaalde welomschreven vorm afgewezen. Er zijn conflicten te over tussen de kunst en de zedewetten, vragen over de gren zen van de vrijheid van uitdrukking, problemen over de autonomie van het geweten en over de verhouding van het individuele geweten en God. Verre van zedelijk en onzedelijk te beperken tot het handelen volgens of tegen de wetten, die voortvloeien uit het zesde gebod,' vormen de vraagstukken rond dit gebod in onze samenleving een be langrijk complex. De morele orde in haar volheid zal stellig een van de gewichtigste thema's zijn van de komende Kerkvergadering. De studie van de theologische commis sie, waarin de vertegenwoordigers van de verschillende moraal-theologische stromingen en opvattingen in de Wereld kerk zitting hebben, vat haar mening in een schema samen en doet aanbeve lingen voor het concilie. Over de inhoud van dit schema en over de daarin be vatte aanbevelingen zal de centrale com missie de H. Vader advies uitbrengen. Dit is een allerminst eenvoudige zaak. Zal bijvoorbeeld het advies de nadruk leggen op doctrinaire uitspraken van het concilie, op geboden en veroorde lingen en in welke onderdelen? of eerder geneigd zijn om in grote en scherpe Uinen het gebouw van Gods morele orde de christenheid en de we reld voor te houden? Aan de openingszitting van de centra le commissie namen deel 35 kardina len, twee patriarchen, veertien aartsbis schoppen .twee bisschoppen en vier over sten van de Benedictijnen, Dominicanen, Franciscanen en Jezuïeten. Ter com pletering noteren wij, dat van de curie kardinalen er twaalf Italianen waren en acht buitenlanders, van de resideren de kardinalen drie Italianen en twaalf buitenlanders, waaronder kardinaal Al- frink van Utrecht. Van de overige pre laten waren er 21 buitenlanders en één Italiaan, zodat de vergadering van de centrale commissie op haar eerste zit ting bestond uit 16 Italiaanse en 41 bui- CONAKRY, 16 jan. (UPI) De pre sident van West-Duitsland, Lübke, Is gis teren voor een staatsiebezoek aangeko men in de hoofdstad van Guinee, de stad die onlangs werd bezocht door de Russische eerste vice-premier, Mlkojan, die momenteel een bezoek brengt aan Ghana. Lübke werd op het vliegveld van Co nakry ontvangen door een enthousiaste menigte van duizenden zingende, dan sende en juichende Afrikanen. Volgens een verslaggever van United Press was de ontvangst, die Westduitslands presi dent ten deel viel, enthousiaster en spon taner dan die, welke Mikojan kreeg. President Lübke, rijdend in een open auto, werd tijdens de rit van het vlieg veld naar dé stad onafgebroken toege juicht. Ook zijn echtgenote deelde in deze eer. tenlandse leden. De 20 adviseurs, die on- feacht hun diverse nationaliteiten voor et merendeel in Rome resideren, waren allen aanwezig. Deze adviseurs hebben echter geen stemrecht. BERLIJN, 16 jan. (Rtr., UPI) Twee Amerikaanse studenten, ieder twintig jaar oud, die in september tot twee jaar gevangenisstraf werden veroor deeld wegens een poging een Oostduits meisje per auto uit Oost-Berlijn te smokkelen, zyn gisteren plotseling in vrijheid gesteld. Walter Ülbricht, het Oostduitse staatshoofd, heeft hun gratie verleend. Het parket in Oost-Berlijn wilde geen nadere mededelingen deen over het gratiebesluit. De vader van een van de studenten heeft met autoriteiten van het Ooostduitse ministerie van justitie langdurige besprekingen gevoerd. Hij kwam gisteren met de beide ex-ge vangenen in West-Berlijn aan. Na hun terugkeer in West-Berlijn ver telden de studenten, Pankey en Ferrey, dat het meisje hun had gevraagd haar naar haar moeder in West-Berlijn te brengen. Zij hadden dat verzoek inge willigd, hoewel zij wisten dat het een gevaarlijk avontuur was. „Wij hebben een Oostduitse wet overtreden door te trachten het meisje mee te smokkelen, maar we menen dat wij onze plicht als mens deden", aldus Ferrey. Hjj zei dat hem zondag door zijn bewakers was ver teld, dat het meisje zich in een gevan genis bevindt. Pankey zei, dat de be handeling in de gevangenis heel goed was geweest. Verhoren hadden er niet plaats gehad. Wel werden communisti sche lezingen gehouden. BERLIJN, 16 jan. (Reuter) Een Oostberlijns communistisch blad heeft gisteren geschreven, dat een Oostduit ser wegens spionage voor de Westduitse inlichtingdienst tot levenslange dwang arbeid is veroordeeld. Twee anderen zijn tot 15 jaar veroordeeld na een proces van vier dagen in Karl Marx- stadt. De veroordeelden zijn een bealsting- consulent, dr. Gustav Zetzsehe uit Kirch- berg bjj Zwinkau, die militaire gehei men via een geheime radiozender zou hebben verzonden (levenslang), Fried- rich Slatow, zoon van een protestant se geestelijke, en Michael Schmitt, met selaar, beiden uit Plauen. De twee laat- sten zouden „spionagebrieven" over de grens hebben gesmokkeld en code-bood schappen per radio hebben opgevangen. L tvAfl iJV .S, '..J, i v" T. -w Ji- i> (Advertentie) De spaarbrieven, die sinds januari j.l. worden afgesloten bij de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Leeningen, vermelden het bedrag, waarop de spaarder bij afloop van zijn spaarbrief op zijn minst kan rekenen. uitkeringen de N.V. Spaarkas voor Belegging in R.K. Kerkelijke Lee ningen typisch gehandeld heeft in de geest, die het bedrijf kenmerkt. Dat is de geest, die tenslotte ook haar beieggingspolitiek heeft ge ïnspireerd en deze op zakelijk vor komen verantwoorde wijze dienst baar doet zijn aan ideële doel stellingen als kerkenbouw, bouw van ziekenhuizen, enz. Geef Uw toekomst, wat haar toekomt, bij het spaarkasbedrijf, dat U als geen ander zekerheid biedt. Laat U nader inlichten en schrijf aan Trouw aan het spaarkasprineipe, doet genoemde spaarkas rente- en over- levingswinst aan haar spaarders toe vallen, maar wat zij thans uit haar spaarbrieven weggehaald heeft, dat is de kwade kans, dat de uitkeringscijfers beneden de verwachtingen blijven. Die kwade kans neemt het bedrijf thans voor eigen rekening. Algemeen luidt het oordeel, dat met het stellen van gegarandeerde Dit is Fr slands 1" 'ie kans". Al tlus een zin in het bulletin van de Fryske Nasionale Party, zo als bekend pas opgericht door de 24-jarige Folkert Binnema, leer ling van de vierde klas van de Ned. Hervormde Kweekschool in Leeuwar den. De F.N.P. zal deelnemen aan de Statenverkiezingen 23 maart, zo heeft de aanstaande onderwijzer medege deeld. Folkert Binnema zegt dat zyn party zelfbestuur voor Friesland wil binnen het Koninkrijk der Nederlanden op dezelfde wijze als Suriname en de Ned. Antillen (lat hebben. Vooral deze laatste doelstelling van de partij vin den medeleerlingen vanFoikert Binne ma onaanvaardbaar. Zy protesteerden er gisteren heftig tegen. Al met al heeft de jonge partijvoorzitter toch reeds kans gezien duizend leden in te schrijven. Op de bovenste foto een re- produktie van (ie kop van het eerste partijblad (Hollandse editie...) van de F.N.P. en daaronder Folkert Binne ma (rechts) voorlopig nog geen mi nister-president van Friesland voor zijn school in gesprek met twee mede leerlingen. In Wageringen is gisteren de bouw begonnen van een miljoenenpro- ject, een modem winkelcentrum aan de Stadsbrink, het nieuwe plein in het hartje van de gemeente, waar vroeger het spoorwegemplace ment was. De burgemeester, mr. M. de JNiet, verrichtte de eerste handeling door een dragline te bedienen. De bouwkos ten van de nieuwe winkelgalerij belo pen vijf miljoen gulden. Ze worden gefinancierd door een groot winkelbe drijf. Behalve een supermarket van dit bedrijf komt er winkelruimte voor andere detaillisten, die samen de win kelgalerij exploiteren. Boven de win kel worden zestig woningen gebouwd vier blokken met vijf woonlagen. Aan de Stadsbrink, aan de over zijde van de winkelgalerij, zjjn onder meer geprojecteerd een bioscoop, een café-restaurant, een torenflat voor stu denten, de studenten-sociëteit en een belastingkantoor. Een busstation is in aanbouw en een bankgebouw is in middels al voltooid. Om de nodige parkeerruimte te scheppen, moet een krottenbuurt en een hervormd rust huis verdwijnen. Een Noorse passagier van de S.A.S. die meer vlieguren op zyn naam heeft dan menige stewardess, is zaterdagmiddag op doorreis van Brussel naar Kopenhagen tijdens een kortstondig oponthoud op Schiphol ge huldigd. Hjj was de 45-jarige direc teur H. F. Meyer en hy maakte zijn duizendste vlucht sinds 1945, „Vlak na de oorlog ben ik begon nen een logboek aan te leggen van de vluchten die ik maakte. Het idee kwam bij me op toen ik met een Da kota van Noorwegen naar Schotland reisde. Sindsdien heb ik in 28 /er- schillende vliegtuigtypen gevlogen met 37 maatschappijen," zei de Noor in perfect Nederlands. Onze taal heeft hij tijdens een 4</i jarig verblijf in ons land opgedaan. „Als ik zo doorga kan ik misschien de 2500 wel halen", besloot hy '-jrjywi-y iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiMitiiiiiiuiiiiiriiiiiii tikel van een Enschede^ leraar, dat de titel „De meest beklagenswaardi ge stad van Nederland" droeg. Sinds dien heeft het culturele leven in En schede echter een belangrijke ontwik keling doorgemaakt. De stichting van de Academie voor Kunst en Indus trie, de groei van het O. Ph. O. naar een volledig gesubsidieerd beroepsor kest, het ontstaan van hel Operage zelschap Forum en de stichting van het Twents Muzieklyceum hebben in stad en gewest een klimaatverbeteren- de invloed uitgeoefend. De opening van de tentoonstelling werd zaterdagmiddag op originele wij ze ingeleid met een toespraak van de auteur Belcampo. Burgemeester W. Thomassen gaf in zijn openingsrede te kennen dat de expostie naar zijn mening gezien mag worden. „Onze lokaal chauvinistische neuzen krullen er van, dat onze stad zo'n groot aan tal kunstenaars telt" zei hij. Het Overijssels Blaaskwintet, be staande uit leden van het O Ph.O. voer den daarna de compositie „Partita" van Jacques Reuland uit, terwijl de solis ten van het Operagezelschap Forum, Anneke van der Graaf, Lony Vonk en In het Enschedese raadhuis wordt deze week een interessante expo sitie van werken van plaatselijke kunstenaars gehouden, welke men de titel „Werk" heeft gegeven. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de Enschedese Kunstenaarssociëteit, die thans een jaar bestaat en met deze expositie beoogt ..ontmoetingen te ar rangeren tussen de in Enschede wer kende kunstenaars en kunstminnenden en allen die met, zowel de vrije als de gebonden kunst beroepshalve in aanraking komen. Zij meent opbou wend werk te doen door uitwisseling van gedachten en het zien van eikaars werk." Ongeveer zestig kunstenaars hebben ruim honderdvijftig van hun beste wer ken voor deze tentoonstelling afgestaan Men ziet er ontwerpen van architec ten, werken van dessinateurs, naald werkkunstenaars, fotografen, beeld houwers, monumentale kunstenaars, pottenbakkers, schilders en een edel smid en manuscripten van componis ten. De kunstwerken zijn over het ge heel genomen van een goed gehalte en manifesteren de veelsoortige artistie ke activiteiten, welke thans in de Twentse textielstad worden ontwikkeld. Tien jaar geleden werd in de plaat selijke pers nog een heftige discussie gehouden naar aanleiding van een ar- LEOPOLDSTAD, 16 jan. (AFP, Reu ter) De tijden zyn zwart voor Con go's ambitieuze vioe-premier Antoine Gizenga. Niet alleen heeft hy zyn po litieke invloed in het Loemoembistische bolwerk Stanleystad verspeeld, maar ook heeft het Congolese parlement zich openlijk tegen hem gekeerd. De Kamer van Afgevaardigden nam gisteren met 64 stemmen tegen één, by vier onthou dingen, een motie aan waarin Gizen- ga's gedrag werd afgekeurd. De stem ming betekende een groot succes voor premier Adoela van de centrale rege ring, de man die zich ten doel heelt gesteld de nationale eenheid van Bel- gië's voormalige kolonie definitief te herstellen. De separatistische neigingen van president Moise Tsjombe in Katanga en van Antoine Gizenga in Oost-Pro vincie hebben een oplossing van de Congolese crisis altijd het meest in de weg gestaan. Slaagt Adoela er in Katanga weer tot een provincie van de Congo te maken en bovendien Gi zenga onschadelijk te maken, dan zal hij beschikken over een prestige dat geen enkele Congolese politicus tot op heden heeft bezeten. De basis voor een verdere opbouw van een gezonde natie in midden-Afrika is dan gelegd. Een woordvoerder van de centrale regering liet gisteren doorschemeren, dat Adoela en de zijnen wellicht de arresta tie van Gizenga zullen gelasten zonder dat het parlement zijn parlementaire on schendbaarheid heeft opgeheven. Het ar gument hiervoor is dat de gevechten in Stanleystad aan vijftien Congolezen het leven hebben gekost, waarvoor men Gizenga verantwoordelijk houdt. Een van de sprekers in de parlements- zitting van gisteren verklaarde dat Gi zenga aanvankelijk een trouw nationa list is geweest, maar dat hij nu een „terrorist, een anarchist en een misda diger" is geworden. Opvallend was dat ook Gizenga's eigen partijgenoten (van de PSA, de Parti Solidaire Africain) vóór de motie van afkeuring tegen hun partijleider stemden. ELISABETHSTAD In de hoofdstad van Katanga hebben de Verenigde Na ties en de Katangaanse regering giste ren krijgsgevangenen uitgewisseld. De V.N. ..ruilden" dertig Katanganer tegen tien Zweden, twee Noren en twee Ieren. De VN-soldaten bleken zich in goede welstand te bevinden. Voor de behande ling, die zij van de Katanganen hebben ondervonden, hadden zij niets dan lof. De commissie voor buitenlandse zaken van het Katangaanse parlement heeft intussen de overeenkomst van Kitona (waar Tsjombe tot een akkoord kwam met Adoela) goedgekeurd, met dien ver stande dat de commissie een aantal wijzigingen in de acht punten van de overeenkomst aanbeveelt. Waarnemers menen dat vele van deze wijzigingen voor de centrale regering onaanvaard baar zijn. Zo wordt geëist dat alle Ka tangaanse functionarissen, militairen en magistraten in hun huidige posities wor den gehandhaafd. De commissie is overigens bereid te erkennen dat de regering-Adoela de wet tige regering is van de gehele Congo, inclusief Katanga. De algemene ver wachting is dan ook dat, na enig schip peren, de overeenkomst van Kitona ze ker definitief kan worden gemaakt. SCHIPHOL, 16 jan. Indien de be sprekingen, die thans op regeringsni veau tussen beide landen worden ge voerd, tot het resultaat leiden, dat Ne derland landingsrechten in Tanganjika krijgt, wil de K.L.M. met ingang van 1 april op de aan de Oostafrikaanse kust gelegen hoofdstad van Tanganjika, Dar-es-Salaam, gaan vliegen. Spanje Door een ontploffing in een fabriek van ontplofbare stoffen nabij Bilbao in Spanje zyn gisteren zeven men sen om het leven gekomen en vier ge wond. (Reuter) (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 jan. Volgens een me dedeling van het Brits ministerie van Volksgezondheid zouden massa-inentin gen tegen pokken slechts wenselijk zijn, indien de huidige methoden tekort zou den blyken te schieten. Tot heden even wel was de situatie onder bedwang. In dezelfde verklaring deelde het departe ment mede, dat tussen 16 en 25 decem ber drie personen, afkomstig uit Pakis tan en besmet met pokken, in Brittan- nië arriveerden. Elk van deze drie personen lpezat een bewijs van herinenting tegen pokken. In twee van de drie gevallen was men erin geslaagd alle personen, met wie de Pakistaanse immigranten in contact waren geweest op te sporen. Het der de geval betrof een kind, dat naar Bradford reisde en even voor Kerst mis symptomen vertoonde van mala ria. Toen het kind genezen was van de aanval van malaria, vertoonden zich symptomen van pokken. Het kind stierf op 30 december. Negen perso nen in het ziekenhuis, met wie het kind in aanraking kwam, kregen pok ken. Vier hiervan zyn overleden. Twee honderd personen, met wie het kind mogelijkerwijs in contact was geweest, werden opgespoord en onder observa tie gesteld. Nergens anders in het land zijn ge vallen van pokken gemeld. Alle rei zigers, arriverend uit Pakistan, wor den onderworpen aan een spe ciaal onderzoek en worden in geënt, tenzij er geen twijfel aan be staat, dat zy doeltreffend zijn ingeënt in de laatste tijd. De adressen, waarheen zich deze reizigers zich begeven, wor den doorgegeven aan medische inspec teurs in de betrokken districten, die toe zicht houden op deze immigranten. De veiligheidsmaatregelen, welke genomen zjjn op het Londense vliegveld, zijn eveneens aanbevolen aan alle andere Britse haven- en vliegveld-autoriteiten. Gisteravond werd nog van regerings wege bekendgemaakt, dat de regering geen maatregelen overweegt om de im migratie uit Pakistan stop te zetten. Gis teravond arriveerden 87 immigranten uit Pakistan en Indië op het Londense vliegveld. Vijf van hen waren niet in het bezit van inentingsbewijzen en werden aanstonds ingeënt. Volgens de medische hoofdinspecteur van het Londense vliegveld had een van de Pakistaanse immigranten, die hier aan pokken zyn overleden, zich onttrok ken aan inenting en aan de verplichting een inentingsbewys te tonen, door zich eerst van Pakistan naar Parijs te be geven. Vervolgens had hij zich van Pa rijs naar Londen begeven op een van de gewone dagelijkse vluchten tussen de beide hoofdsteden, aldus de omstandig heid benuttend, dat de Westeuropese landen afzien van onderlinge medische controle. Er zijn nu maatregelen geno men om een herhaling van dit soort lis ten te voorkomen. HILVERSUM, 16 jan. De redactie van het driemaandelijks tijdschrift „Ruimte" heeft het plan opgevat Roma no Guardini, die de Erasmus-prys is toe gekend, uit te nodigen een bezoek aan Nederland te brengen. Over het tijd stip en de plaats zijn noe besprekingen gaande. Sovjet-Unie In Moskou is een ak koord getekend over de instelling van een luchtverbinding tussen de Sovjet- Unie en Guinee. De dienst zal beurte lings worden onderhouden door de Aero- flot en de nationale luchtvaartmaat schappij van Guinee. (Tass) Johan van Haagen, aan de vleugel begeleid door Max van Doom, een aantal liederen uitvoerden, waarvan er enkele door Max van Doorn wa ren gecomponeerd en op tekst gezet. Tenslotte werd een aantal modellen geshowd van de modeontwerpster Doortje Driessenaar. (Advertentie) Eén der middelen zorgi dei ook de meeg niet ven streek raektl BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN éÉN TABLET 6iuen buisje 20 tablattM f 0,80 Huidigs stripwpabüog 40 ublattw 1.50 Voorisltgp Dura 100 hbletua f MO ALGIERS, 16 jan- (Rtr) In Oran is gisteren de directeur van de poste rijen en telecommunicaties, Victor De- maré, in het centrum van de stad doodgeschoten. Kortgeleden had Dema- ré dreigbrieven van de OAS, de orga nisatie van het geheime leger, ontvan gen. Voorts werd tn Oran nog een Euro pese politieman doodgeschoten. Twee andere Europeanen werden gewond. In Blida, ten zuiden van Algiers werd een gouvernementsambtenaar dooi revolver schoten gedood. Gisteravond werd in de voorstad El Biar van Algiers een café met automa tische wapens beschoten, waarbij drie Europeanen werden gedood Voorts werdén in het centrum van de stad vier mensen gewond, toen een granaat in een autobus werd geworpen. Men vermoedt, dat in beide gevallen Algerijnse opstan delingen de daders waren. Berlyn Een Oostberlnnse jonge man (-.8) is zaterdag naar West-Berlijn ontkomen door een grenskanaa' over te zwemmen. Zijn vlucht werd door de Vopo's niet opgemerkt. (UPI)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7