CPN-leden geweerd uit commissies van bijstand Provinciale staten Noord- Holland verwerpen motie Wat een ontdekking Kort geding met als inzet medisch beroepsgeheim „Haar daden benne groot Overleg over toetreding Engeland tot E.E.G. DE PENRUAN MOORD De arrestaties in Djakarta van Geert Nederlands militair vervoer door Suezkanaal Leids conflict voor rechter Aanklacht tegen arts ingediend Incident heeft ons aangemoedigd' Vermiste Duitse zeeman terecht Burgemeester uit woning verdreven Zedenschandaal in de Domstad DePravda neemt MOLOTOV weer onder vuur OOK DE JONGSTE POGING MISLUKT „Mogelijke oppositie tegen invasie voorkomen WAT TE DOEN MET INDONESISCHE GEVANGENEN Indonesië: Rode Kruis hulp voor Nederlanders Vice-premier V.A.R.: Medische dossiers geen „zak knikkers" Tiny y. d. Linden Vijftien gelukkigen in de voetbalpool Indonesische marine: Geen verzoek om hulp aan Rusland en China Bonay is niet door Indonesië benaderd B.B. in Hollandia opgericht Niet gereisd met de ramptrein Brand in Rhenen Drie mannen gearresteerd Mond- en klauwzeer: Aantal ziektegevallen sterk toegenomen Planta-affaire: Deskundigen-rapport spoedig bij justitie Baba Sy gaat naar Senegal terug Afgelopen jaar: 68 doden op overwegen DONDERDAG 18 JANUARI 1962 PAGINA 11 Betwijfeld Niet langer zoeken! Gold Star. 'n Goede Amerikaan King Size. Lekker! Negentig cent. Wie GOLD STAR rookt heeft Voor ieder bijna 20 mille Gouverneursbenoeming KONINKLIJK GEZIN KOMT TERUG VLAANDEREN (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 18 jan. Een poging van de vjjf vertegenwoordigers van de Com munistische Partij Nederland, alsnog te worden toegelaten tot de vergade ringen en bijeenkomsten van de com missies van bijstand van de provinciale staten van Noord-Holland is gistermid dag opnieuw op een mislukking uitge lopen. Een daartoe strekkende motie werd met 56 tegen 5 stemmen verwor pen. Namens de fracties van de KVP, PvdA en Prot. Chr. groep legde de fractievoorzitter van de PvdA, mr. J. Roelse, een korte verklaring af waar in hii zei dat de betrokken partijen op deze kwestie wensen terug te ko men wanneer de staten na de verkie zingen van het voorjaar opnieuw zijn samengesteld. De communisten maken sinds de Hon gaarse opstand in 1956 geen deel meer uit van de adviescommissies in de sta ten. Nadien hebben zij een aantal ma len geprobeerd alsnog tot de commis sies te worden toegelaten. De fractielei der van de WD, ir. R. Dufour, zei dat zijn fractie bereid is de discriminatie ten opzichte van de communistische staten leden te laten vallen. Maar dan zouden de CPN-leden er genoegen mee moeten nemen dat ook de leden van de z.g. Bruggroep tot de commissievergaderin gen worden toegelaten. De heer Gort zak (Bruggroep) zei dat hjj en zijn mede stander, de heer Wagenaar voorstan ders van de motie waren omdat zij elke discriminatie wensten uit te bannen. Mevr. Muller-v.West (CPN) legde uit waarom haar fractie opnieuw met deze kwestie in de staten was gekomen. Zjj meende dat de staten aan het einde van hun zittingsperiode nog iets goed hadden te maken en zij en haar partij wilden de staten deze gelegenheid niet onthouden. Over de restrictie van de DJAKARTA, 17 jan. (UPI) De ar restaties die hier zijn verricht om „een mogelijke politieke oppositie te gen een invasie van westelijk Nieuw- Guinea te voorkomen", betreffen, naar thans blijkt de volgende personen: Soetan Sjahrir, oprichter van de so cialistische volkspartij (PSI) en gedu rende vele jaren haar voorzitter. Hij was bijna twee jaar lang premier van de republiek vóór de souvereiniteits- ovèrdracht. Dr. Mohammed Roem, een voorma lige leider van de eens zo machtige Masjoemi-partij die thans is verboden. Hij was vice-voorzitter van de Indone- si che delegatie op de R.T.C. en ande re conferenties met Nederland en be kleedde belangrijke ministersfuncties in verschillende kabinetten. Hij was de eerste Indonesische hoge commissaris in Den Haag. Prawoto Mangkoesasmitoe, die voor zitter van de Masjoemi was, voordat dez'. partij in 1960 door Soekamo werd verboden. Soetan Nasoetion, voormalig secreta ris-generaal van de Masjoemi. Soebadio Sastrosatomo, voormalig voorzitter van de socialistische fractie in het parlement. HOLLANDIA, 17 jan. (UPI) Het Nederlandse opperbevel in Hollandia vraagt zich af. wat er met de ongeveer vijftig Indonesische militairen moet ge beuren die maandagavond na de botsing tussen Nederlandse en Indonesische marine-eenheden aan de zuidkust van Nieuw-Guinea uit de zee zjjn opgevist. De moeilijkheid is, dat deze zogenaam de krijgsgevangenen eigenlijk geen krijgsgevangenen zijn, omdat er nu een maal geen oorlog is. Niettemin worden de Indonesiërs als krijgsgevangenen be handeld. Zij staan geregistreerd en men heeft hen ondervraagd. Sohout-bij-nacht Reeser maakte duide lijk, dat deze mensen een probleem vor men. De handboeken voorzien in een dergelijke situatie niet. Toen hem door UPI gevraagd werd, wat Nederland met de Indonesische gevangenen ging doen, antwoordde hij: „We zullen hen waarschijnlijk in staat van beschuldi ging stellen als onwettige immigran ten." Toen hij eraan herinnerd werd, dat de gebruikelijke straf voor een derge lijk feit terugzending naar het land van herkomst was, antwoordde de schout-bjj- nac-ht: „Ik hoop binnen een paar dagen instructies uit Den Haag te hebben". Hij zei, dat het probleem wellicht aan de Verenigde Naties zou worden voor gelegd. De Indonesiërs, zei hij, zouden eventueel naar de Philippijnen kunnen worden gebracht, vanwaar zij dan naar hun land zouden kunnen terugkeren. Schout-bij-nacht Reeser deelde tevens mee, dat de twaalf Indonesische gevan genen, die naai Hollandia waren over gebracht de enigen zouden zijn, die in de hoofdstad zouden verschijnen. De an deren zouden „op een speciale plaats" in bewaring blijven, totdat over hun lot zou zijn beslist. De opperbevelhebber zei tenslotte: „Soekamo heeft ons wel in een vreemde positie geplaatst. Onze landen zijn niet Wiet elkaar in oorlog, dus de Indone siërs, die wij bij een landingspoging heb- h-n gevangen genomen, zijn geen krijgs gevangenen. Maar wat zijn zij dan?" DJAKARTA, 17 jan. (Rtr). Het Indonesische' Rode Kruis heeft heden meegedeeld dat het ingevolge een ver zoek van de Nederlandse regering, ont vangen door bemiddeling van het inter nationale Rode Kruis, aan .sommige oude en behoeftige Nederlanders in Indo nesië uitkeringen doet toekomen welke door de Nederlandse regering zijn toe gekend. Het Indonesische Rode Kruis verleent Ook zijn bemiddeling voor de repatri ëring van sommige van deze Nederlan ders. VVD zei ze dat in de.staten namens de communisten alleen' maar CPN-le den zitten; de andere drie communisti sche zetels worderi onrechtmatig inge nomen door leden wier partij destijds niet aan de verkiezingen heeft deelge nomen. Deze verklaring wat voor 'de leden van de VVD-fractie en de heren Gortzak en Wagenaar aanleiding hun stemmen aan de CPN-motie te onthou den. Een tweede motie van de CPN, waarin de wens werd geuit dat Ne derland spoedige besprekingen zou beginnen voor de overdracht van Ne derlands Nieuw-Guinea aan Indonesië werd eveneens met een grote meer derheid van stemmen verworpen. Op nieuw trad de heer Roelse als woord voerder op, maar deze keer namens bijna alle fracties uit de staten. Hij zei dat de fracties geen behoefte had den aan deze motie omdat de kwestie niets met het provinciale beleid heeft te maken. Een voorstel van enkele leden van de VVD en prot. chr. groep de grondbe lasting en de personele belasting met vijf opcenten te verlagen werd met 41 tegen 19 stemmen verworpen DJAKARTA, 17 jan. (Rtr. AFP) Veldmaarschalk Abdoel Hakim Amer, vice-president en minister van Defen sie van de Ver. Arabische Republiek, die Djakarta bezoekt, heeft in een on derhoud met Roeslan Abdoel Gani, vi ce-voorzitter van Soekamo's opperste raad van advies en minister van staat, verklaard dat zijn regering niet zal toestaan dat Nederland het Suezka naal gebruikt voor tegen Indonesië ge richt militair vervoer. Dit heeft Abdoel Gani in een gesprek met verslaggevers meegedeeld. Hjj zei dat het treffen ter zee besproken was met de veldmaarschalk die de verze kering had gegeven dat de V.A.R. de Indonesiërs volledig steunt. LONDEN, 18 jan. (Rtr) Het Brit se onafhankelijke blad „The Times" schrijft dat een Egyptische weigering om Nederlandse oorlogsschepen op weg naar Nieuw Guinea door het Suez-ka- naal te laten gaan, een inbreuk op het internationale recht en woordbreuk van de kant van president Nasser zou zijn. De liberale „Guardian" acht het on waarschijnlijk dat Nasser een dergelij ke belofte aan Indonesië heeft gedaan. De „Guardian" heeft vandaag com mentaar geleverd op de berichten dat de V.A.R. van plan zou zijn geen Ne derlandse schepen in het Suez-kanaal toe te laten indien het tussen Neder land en Indonesië tot een oorlog zou komen. „Dit zou niet alleen een schending zjjn van de conventie van Konstantino- pel, maar ook van de plechtige belofte die president Nasser heeft afgelegd. Maar Abdoelgani, de vice-voorzitter van d-e Indonesische Hoge Raad van advies, heeft belang bij de gebeurtenis sen. Het is duidelijk dat het de Indo nesische regering voordeel zal opleve ren indien men het bericht gelooft. GS 562 A (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 jan. Aan de presi dent van de rechtbank, jhr. mr. G. Wit- sen Ellas is vanmorgen in kort geding het geschil voorgelegd dat is gerezen tussen drie voormalige stafleden van het Medisch Opvoedkundig Bureau (M.O.B.) in Leiden en de stichting ka tholieke geestelijke gezondheidszorg in die stad. Deze stichting heeft van de psychiater, die als teamleider optrad, de psychologe en de maatschappelijk werk ster geëist, bescheiden en dossiers die zij na hun ontslag uit het bureau van het M.O.B. hadden meegenomen, terug te geven. De voormalige stafleden heb ben dit tot nu toe geweigerd, omdat zij dat in strijd achten met hun beroeps geheim. Bjj een sommatie zijn wel be paalde bescheiden teruggegeven, waar uit bladen gescheurd waren. Mr. A. G. Maris, die namens de stich ting optrad, vertelde iets van de voor geschiedenis van het conflict. Er was onenigheid ontstaan tussen het bestuur van het M.O.B. en de stafleden, waarna op initiatief van de deken van Leiden een bemiddelingscommissie was be noemd. Deze kwam tot het advies dat zowel het bestuur als de stafleden zouden moeten worden vervangen. De t J it het feit, dat op de huldi- I gingsavonden bij het zil- veren jubileum van mej. Tiny van der Linden ge zongen werd, dat haar „daden groot benre", blijkt wel, dat zij klein van postuur is; omgekeerd evenredig aan de grootheid van haqr hart, dat ruim genoeg bleek om gedurende vijfentwintig jaar de moeders en kinderen, die aan haar zorgen waren toevertrouwd, te omvatten. Me j. Tiny van der Linden is vijf keer gehuldigd, omdat zij vijfentwintig jaar gele den haar prachtige werk aan het Sint Franciscus Liefdewerk te Leiden begon. Vijf maal, dinsdag avond voor het laatst, is het een daverende getuigenis geworden van sympathie en aanhankelijk heid. Het geheim van haar is gauw ontsluierd als je een tijdje met haar gepraat hebt: „Zij doet het allemaal toch zo graag." Drijfveer is haar grote liefde voor haar naasten, haar diep- godsdienstige inslag, maar zij zal direct erkennen, dat groot ple zier in het werk, zomaar, zonder meer, een allemachtig bruikbaar steuntje in de rug is. We hebben gezien hoe zij op de zondagmor gen van haar huldiging na de plechtige H. Mis in de kapel („De machinekamer van ons werk") door de jongens en meisjes, vaders en moe ders, verbonden aan het bijzonder gezinswerk, ontvangen werd: de muren stonden er bol van. Dit betekent veel, want het goede contact met de mensen, waar het om gaat, is een eerste vereiste om tot resultaten te komen. Het Franciscus Liefdewerk is nu al veertig jaar in de oude stadskern van Leiden doende om via het werk sociaal zwakke gezinnen dichter tot O. L Heer te brengen. Me j. V. d. Linden vertelt het in alle eenvoud. Er is veel veranderd. In haar eerste tijd werd zij jonkvrouwevan een groep jongens, die in zélfgemaakte kleren uitgemonsterd werden en die „Franciscus' Vrienden" werden genoemd. Wat. waren de vrienden trots op hun nieuwe uniform, waarvan de groene das en de groene kousen, gebreid door mevr. Van der Linden senior, moeder van de jubilaresse, een integrerend bestand deel uitmaakten. Nu, om een voorbeeld te noemen: rock 'n roll elke zater dagavond, met een bandje van eigen S.F.L.-ers en wilde heupzwaaidans. „Thuis zal ik die muziek nooit opzetten," zegt mej. Tiny, „maar als ik zie hoeveel plezier de jongelui er mee hebben, voel ik me toch tevreden." Zij denkt er even over na en zegt dan: „Ook al zou rust juist deze kinderen erg goed doen, want zij worden in de wieg al door het lawaai van de radio- op-volle-kracht bestookt." Mej. Tiny van der Linden heeft aan het werk, dat zij voor het S.F.L. verricht, bijna een dagtaak: naailessen voor de moeders, handwerkcursus voor de meisjes, ontspanningsavonden voor de moeders, groepsbijeenkom sten voor de kleine jongens en niet te vergeten zorg voor de kapel. Na het overlijden van de zuster-kosteres, die door het St. Elisabeth-klooster te Leiden was aangewezen, heeft zij die zorg op zich genomen met voorbeel dige toewijding. Eén keer mocht zij er niet voor zorgen: bij de plechtige H. Mis te harer intentie, maar ze is na afloop toch even de sacristie ingeglipt om de misgewaden netjes op te vouwen en op te bergen, want daar was in dit geval niet zó veel van terecht gekomen. Het is een geluk voor het bijzonder gezinswerk in Leiden, zoals het §.F.L. ook wel genoemd wordt, dat het zich op een kracht als mej. Tiny kan verlaten. Het is een geluk dat. zij het kan doen, omdat zij, na enige tijd voor de klas te hebben gestaan als lerares-coupeuse, naar huis getrokken werd, waar in het gezin van negen kinderen haar toewijding en ijver hard van node waren. Dit is van lieverlee veranderd; de kinderen verlieten het huis, twee zussen zochten de religieuze staat, broers geraakten op hun bestemming. Er kwam meer tijd vrij, hetgeen goed paste in de snelle ont wikkeling van dat bijzonder gezinswerk in Leiden, dat nu al zó ver is dat het vanuit de binnenstad rijkt naar voorposten in ver-verwijderde stads delen als Lei den-noord en zuidwest. Het SF L doet zijn werk in stilte, maar zo nu en dan timmert het aan de weg, zoals met dit bijzóndere jubileum van een vrouw met een gouden hart, die dan ook met een gouden kruis door Z.H. de Paus onderscheiden werd. stafleden namen na het ontslag de dos siers mee waarna zij de patiënte er in een circulaire op wezen, dat het con tactadres was veranderd. Men wilde de behandeling van de patiënten namelijk buiten het bureau om voortzetten. Bru taal noemde mr. Maris het dat de re kening van de circulaires in eerste in stantie was doorgegeven aan het be stuur. Mr. Maris stelde dat de dossiers niet bestemd zijn voor het bestuur, dat er geen kennis van wil nemen, maar voor de opvolgers van de stafleden. Hij zei dat er door de moderne ontwikkeling geen persoonlijke verhouding meer is tussen patiënt en psycholoog en dat de dossiers dan ook het bureau toebehoren. Hij vond het vreemd dat men de behan deling der patiënten wilde voortzetten. „De staf kan wel verspreid over het hele land gaan. wonen". Mr. J. Peek, raadsman van de ge daagden, zei dat de voormalige staf leden niet wisten, dat er een rechts band bestaat tussen de stichting en hen. Alle correspondentie is altijd met het bestuur van het M.O.B. gevoerd. De zaak kreeg even een scherp ka rakter toen mr. Peek met veel na druk vroeg aan te tonen dat het be stuur van de stichting het besluit tot het voeren van dit kort geding heeft genomen* „Een bestuurslid heeft van morgen nog meegedeeld dat men in geen jaren vergaderd heêft en dat hjj van de zaak dan ook niets afwist". Het bleek dat het besluit is genomen door het dagelijks bestuur gezien het spoedeisende karakter. Mr. Peek stelde dat de dossiers eigen dom zjjn van de „auteurs" die vaak hun .eigen code gebruiken, zodat ze voor an deren toch onleesbaar zjjn. Het gaat hier om intieme relaties, zo meende hjj, waarvan de medische ethiek eist, dat ze niet bij derden komen. Volgens mr. Peek zou de maa„schap- pjj voor geneeskunst geheel achter dit standpunt staan. Hjj zei ook dat een patiënt uitdrukkelijk verboden had de gegevens over te doen aan het bu reau. „Zjj kunnen niet als een zak knikkers worden doorgegeven", zo zei mr. Peek. Hjj bestreed de opvatting dat het bureau recht heeft op de ge gevens. „Men kleedt zich geestelfjk niet uit voor een bureau, wel voor een psycholoog". Hjj zei dat de oud-stafleden menen dat het medisch niet verantwoord is de behandeling van de patiënten over te doen aan opvolgers. Wil een patient toch naar het MOB, dan kunnen de betrokken psychologen contact opne men met hun collega's, zoals dat in de medische wereld gebruikelijk is, en krijgen ze alle gegevens. Hij sprak er zijn bevreemding over uit, dat de voorzitter van de bemiddelingscom missie thans tijdelijk opvolger van de vroegere teamleider is geworden. „De vroegere starleden beschouwen dit kort geding als een forum waar zij alle grieven die zjj tegen het MOB hebben menen te kunnen luchten", zo zei mr. Maris tenslotte nog. De uit spraak werd bepaald op 24 januari. DEN HAAG, 17 jan. De eerste prjjs van de voetbaltoto zal deze week moe ten worden gedeeld door vijftien deelne mers. Maar, omdat er is gespeeld met een dubbele pot, is het bedrag, dat de winnaars krijgen toch niet te versma den: ruim negentienduizend gulden. Voor de tweede prjjs waren deze keer niet minder dan 215 kandidaten, waar van er twee, die twee kolommen met twaalf punten hadden. Per kolom be draagt de uitkering bjjna 725 gulden. Voor de extra prijs van de gelijke spe len is voor elk van de 110 gelukkigen een bedrag van bjjna 715 gulden beschik baar. (Van onze correspondent) ZWIJNDRECHT, 18 jan. De heer P.A. alhier heeft bjj het Medisch Tucht college een aanklacht ingediend tegen de huisarts de R., die zondag medi sche bijstand zou hebben geweigerd aan een astma-patiënt, voor wie S. diens hulp had ingeroepen. Naar wij van de korpschef van de ge meentepolitie, inspecteur D. J. ten Hove vernamen, heeft de politie in deze zaak geen procesverbaal opgemaakt. Wel is S. op het politiebureau geweest om zjjn beklag te doen, maar toen een politie man met hem meeging was reeds me dische hulp aanwezig in de persoon van de huisarts van de betrokken patiënt. Dokter de R. zou de patiënt hebben ge kend en aan S. een recept hebben mee gegeven voor een geneesmiddel, waar bij de man baat zou hebben. Als dit geneesmiddel niet zou helpen, zou men nog even terguggekomen zijn. Hij heeft echter niemand meer gezien. Dokter de R. zelf heeft zich desgevraagd van al le commentaar onthouden. Wel heeft hij medegedeeld een publikatie over dit geval in een van de dagbladen naar de Kon. Mij. tot Bevordering der Genees kunde te hebben gestuurd. DJAKARTA, 17 jan. (UPI) De In donesische marine heeft vandaag ge zegd dat het treffen 'op maandagavond tussen Nederlandse en Indonesische oorlogsschepen ter hoogte van de kust van westelijk Nieuw Guinea, „ons aan moedigt om de bevrijdingsopdracht zonder enig nompromis ui*- te voeren". De Indonesische marine dreigde dat ze zou kunnen overgaan tot het aanvallen van Nederlandse marine schepen buiten de territoriale wate ren van „West Irian". Het Indonesische ministerie van voorlichting heeft meegedeeld, dat Indonesië geen verzoek zal richten tot de Sowjet-Unie en communistisch China om Indonesië in de strijd om westelijk Nieuw-Guinea te helpen. „Een oorlog tussen Indonesië en Ne derland zal echter niet alleen beperkt blijven tot westelijk Nieuw-Guinea", zo werd er in een verklaring aan toege voegd. HOLLANDIA, 17 jan. (ANP) De heer E. J. Bonay, lid van de Nieuw- Guinea-Raad en bestuursambtenaar al hier, die volgens de geruchten door pre sident Soekarno zou zjjn aangesteld als toekomstig gouverneur van Westelijk Nieuw-Guinea, heeft ten stelligste tegen gesproken ook maar ooit van Indonesi- snhe zjjde in die richting benaderd te zjjn. HOLLANDIA, 17 jan. (ANP) Dins dagavond is hier in navolging van Biak, een organisatie voor de bescherming van de burgerbevolking opgericht. Zo nodig zal de organisatie de taken van de overheid in deze geheel overnemen. BRUSSEL, 18 jan. Na een onder breking van drie dagen komen de mi nisters van de zes EEG-landen donder dag wederom in Brussel bijeen, dit maal om deel te nemen aan de minis teriële conferenties met Engeland en Ierland over het lidmaatschap van de ze landen van de Europese gemeen schap. De besprekingen beginnen om 11 uur met een Ierse delegatie onder leiding van eerste minister Sean Le- mass. Evenals dat het vorige jaar door Engeland en Denemarken werd ge daan, zal de Ierse delegatie een „begin selverklaring" afleggen, waarin het verzoek om de aansluiting bij de Euro- markt nader zal worden toegelicht en de vraagstukken zullen worden belicht, die daarbij voor Ierland moeten wor den opgelost. In de namiddag, om half vijf, zal met een Engelse delegatie onder lei- (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 18 jan. De Har- linger gemeentepolitie heeft officieel uit Gelsenkirchen bericht ontvangen dat de 24-jarige leerling-machinist Erich Gensch, die met een weekeindverlof van het Deense schip „Else Skou" van uit Harlingen naar Rotterdam zou zijn vertrokken, rechtstreeks naar zijn ou derlijke woning in Gelsenkirchen is ge gaan omdat hjj niet meer wilde varen. Aanvankelijk nam men aan dat hij. uit Rotterdam op de terugweg naar Har lingen had gereisd met de trein die bjj Harmeien is verongelukt. Er zijn op grote schaal nasporingen naar de Duitse zeeman gedaan; ook In terpol werd in het onderzoek betrokken. Hoe de jongeman van Nederland uit over de Duitse grens is gekomen, is nog een raadsel. Zijn pas. monsterboek je, overige papieren en lijfgoed zijn nog steeds in Harlingen. De kapitein van de „Else Skou" heeft de eigendommen van Gensch, kort voor het vertrek van het schip, naar een cargadoorskantoor in Harlingen laten overbrengen. RHENEN, 17 jan. Vanmorgen is de bovenverdieping van de ambtswoning van de burgemeester van Rhenen, jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Ro senthal, door een felle brand voor een groot deel verwoest. De vuurhaard is onstaan in een gedeelte van het huis, dat voor bewoning was afgestaan aan een gezin. De bewoners werden door de snel m zich heen grijpende vlammen volkomen verrast. De brandweer was het vuur na ongeveer een uur meester. Een groot deel van de inboedel kon in het naast gelegen gemeentehuis in veiligheid wor den gebracht. De ambtswoning is onbe woonbaar geworden. De burgemeester en zijn echtgenote hebben voorlopig hun in trek genomen in een hotel. Het inwo nende echtpaar heeft bij familieleden onderdak gekregen. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. De schade is vrij aanzienlijk. UTRECHT, 17 jan. De afdeling zedenpolitie van de recherche heeft in de afgelopen dagen drie mannen wegens ernstige misdrijven op zedeljjk gebied gearresteerd. Het zjjn een 43-jarige chauffeur, een 10-jarige vertegenwoor diger en een 22-jarige jongeman zonder beroep, die meisjes naar een adres in de omgeving van de Dom lokten. De drie verdachten zijn allen woon achtig in Utrecht en gistermorgen voor de officier van justitie geleid. De door hen gepleegde misdrijven strekken zich uit over een periode van enkele maan den. De jongste zocht in een bekend café in de binnenstad contact met meis jes, die daarop werden uitgenodigu 's avonds mee naar een „feestje" te gaan. Ten aanzien van enkele bezoek sters, onder wie meisjes van zestien jaar, is geweld gebruikt. Het aantal be zoeksters. dat bij deze festijnen betrok ken was, loopt tussen de veertig en zes tig. De zedenpolitie beschikt volgens haar mededeling over een uitgebreide lijst van namen van meisjes, die in de afgelopen maanden naar net bewuste adres werden meegelokt. Zjj acht het zeer wenselijk, dat deze meisjes zich dezer dagen eigener beweging tussen 9 en 23 uur vervoegen aan het hoofdbu reau van politie, Paardenveld, kamer 65. DEN HAAG, 17 jan. Sinds ht begin van de mond- en klauwzeer epidemie in ons land zijn op 334 veeteeltbedrijven gevallen van deze ziekte geconstateerd. Dit betekend een toeneming met 85 be drijven in een week tjjds; 9 januari was het aantal besmette bedrijven 294. In die week zjjn 2525 varkens geslacht, zodat het totale aantal, wegens deze ziekte, geslachte varkens van 11.700 tot 14.325 is gestegen. Het totale aantal der geslachte ruideren nam toe van 750 +~t 798. Ook nu hebben zo goed als alle nieuwe ziektegavallen zich voorgedaan in het Gelders-Overjjselse bekengebied en in Noord-Limburg. Nader deelde het ministerie van Landbouw en Visserij mee. dat het vervoer van slachtvarkens (van zestig kilogram en meer) thans uitsluitend met een vee-auto is toege staan. ding van lord-geheimzegelbewaarder Edward Heath de derde ministeriële conferentie beginnen over het Britse verzoek. Naar in welingelichte kringen in Brussel wordt vernomen zullen de mi nisters de resultaten nagaan van de werkzaamheden der werkgroepen, die de afgelopen weken de verdere bespre kingen hebben voorbereid. Het ging daarbij om het verzamelen var, statis tisch materiaal over de handelsstro men van de landen var. net gemene best naar Europa en het onderzoek naar een aantal produkten in het bij zonder, waarvoor Engeland een doua- nevrije invoer ook in de EEG heeft ge vraagd. De studie zou echter nog niet voldoende zijn gevorderd voor een diep gaande bespreking door de ministers. Een tweede agendapunt is de vaststel ling van een tijdschema voor de be spreking van de landbouwproblemen tussen de EEG en Engeland, mogelijk geworden nu de EEG-landen overeen stemming hebben bereikt over het ge meenschappelijke landbouwbeleid. De besprekingen zullen worden voor gezeten door de Franse minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville. De conferentie met de Engelse delega tie zal naar wordt verwacht slechts en kele uren duren. De ministers zullen namelijk aanzitten aan een diner, dat de Ierse premier donderdagavond in Brussel aanbiedt. MOSKOU, 17 jan. (UPI) Het orgaan van de Russische communistische par tij, de „Pravda", heeft de voormalige minister van buitenlandse zaken, Mo- lotov, vandaag een „hardnekkige dog maticus" en een „tegenstander van de politiek van vreedzame coëxistentie" ge noemd. Het artikel heeft onmiddellijk twij fel doen rjjzen aan de mogelijkheid van Molotovs terugkeer naar Wenen om zijn functie als Russische verte genwoordiger bij het internationale bureau voor atoomenergie weer op zich te nemen. STOCKHOLM Het in Stockholm verschijnende conservatieve ochtend blad „Svenska Dagbladet" heeft van zegslieden in Wenen vernomen dat Mo- lotov zijn memoires in Wenen had ach tergelaten toen hij onlangs naar Mos kou werd ontboden. Drie hoofdstukken van zjjn memoires handelen over de Chinees-Russische betrekkingen, aldus het blad. De 1.814 met de hand geschre ven pagina's had Molotov in Wenen ach tergelaten met de instructie dat deze naar een bank in Zwitserland zouden worden gezonden. ROTTERDAM. 17 ian. Het zeer ge compliceerde juridische onderzoek in de „Planta-affaire" komt tegen het einde van deze maand een stapje nader tot zijn voltooiing. De officier van justitie in Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, verwacht namelijk over enkele weken de rapporten van de vijf des! undigen, die in juni 1961 door de rechter-com- missaris zijn aangewezen om na te gaan of er in de margarine inderdaad scha delijke bestanddelen zjjn verwerkt. Deze commissie van deskundigen staat onder leiding van de Rotterdamse huid arts prof. dr. E. H. He mans. DEN HAAG, 17 jan. Het secretari aat van de Koninklijke Nederlandse Dambond deelt mede, dat de Senega lese damkampioen Baba Sy, in gezel schap van zjjn landgenoot Kouate, maandag 29 januari per vliegtuig naar zijn land terugkeert. Baba Sy heeft verschillende aanbie dingen uit Nederland gekregen om zich hier te vestigen, maar hij ziet het op het moment niet als zijn persoonlijke belang op deze voorstellen in te gaan. DEN HAAG, 17 jan. De koningin, de prins der Nederlanden en de drie prinsessen zullen morgen per vliegtuig uit Lech in Nederland terugkeren. Prin ses Marijke is reeds eerder (in het be gin van de vorige week) in verband met het einde van de schoolvacantie terug gekeerd. UTRECHT, 17 jan. In het afgelo pen jaar zijn 68 personen gedood bij on gelukken op spoorwegovergangen. In 1960 waren dat er 38. In totaal 173 aan rijdingen deden zich voor, ruim 40 meer dan in 1960. Het grootste aantal doden (21) is te betreuren bjj 39 aanrijdingen tussen trei nen en personenauto s op niet beveilig de overwegen. Bij 26 aanrijdingen tussen treinen en bromfietsers werden 15 personen ge dood. Tien wielrijders en drie voetgan gers verloren het leven, terwijl 24 bot singen voorkwamen tussen treinen en vrachtauto's waarbij 6 personen omkwa men. Bij een autobusongeval werd 1 persoon gedood en drie bjj botsingen tussen treinen en bestelwagens. De overige slachtoffers waren betrok ken bjj botsingen van treinen met tractoren en motorrijwielen. De aanrijdinger werden als volgt gere gistreerd: Niet beveiligde overwegen: 131 aan rijdingen met 58 doden. Bediende over wegbomen: 3 aanrijdingen, automa tische halve bomen: 8 aanrijdingen met 2 doden en automatische knipperlichtin stallaties: 31 aanrijdingen met 8 doden. DAT ONDERZOEKEN WE LATER WEL. RU MAAR GAUW NAAR ZIEKENHUIS BENT U MENEER VLAANDE'5 DAT KLOPT EEN VAN HEN MAAR WAAROM K IS DOOD TWEE BRANCARD5?y EN DE AN DERE- DR. REN? WEL, WE KREGEN OPDRACHT OM IE MAND ,MET 'NGEBR0 KEN BEEN OP TE HALEN NAAR JONGEMAN VERMOORD MENEER EVANS-19 BEWUS TELOOS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11