Twee Nederlanders onder vermoorden in Kongolo Paus Joannes getuigt van zijn zeer grote droefheid Oe Thant doet beroep op Nederland en Indonesië V er geef se gesprekken met vertegenwoordigers hij VN Brand in Neurenberg; 20 doden SOEKARNO BEGROET EGYPTISCHE MINISTER Geen Kamerdebat over Nieuw Guinea Buitenlandse commissie bespreekt hrief De Quay Bezorgdheid om gezondheid mr. LUNS De Echte Bakkers roomboterbrood Duurder reizen per trein Het weer ONTHOUDT U VAN ELKE OVERIJLDE ACTIE" Nog geen akkoord over formule onderhandelingen Geen onthullingen over incident Plv. stafchef Indonesische marine vermist In Genève gesprek met Harriman Prinses Margriet verjaart NEERGESCHOTEN MET MITRAILLEURS Eurovisie DONDERDAG 18 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31031 KONGOLO, 18 januari (KNP) Gisteren is definitief bekend geworden, dat het aantal missio narissen, dat in Kongolo, in het 'noorden van Katanga, door solda ten van het Congolese leger is vermoord, negentien bedraagt. Onder de slachtoffers bevinden zich twee Nederlanders: pater Walter Gillijns (29) uit Zutfen en broeder Bernulphus Heemskerk (61) uit Medemblik. Alle ver moorden, die door de Congolezen op bevel van hogerhand met mitrailleurs werden afge maakt behoorden tot de Congre gatie van de H. Geest. tóMORRIS'&A* you fnujf REGEN- EU TWEEDJASSEN Aanvankelijk opklaringen MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARIST0NA 21 NEW YORK, 18 januari (Rtr.) - De waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, 'voert afzonderlijke besprekingen met Nederlandse en Indonesische autoriteiten over de kwestie Nieuw-Guinea, na voor de derde maal binnen een maand op beide partijen een beroep te heb ben gedaan. In telegrammen aan de Nederlandse en Indonesische regering heeft hij beide verzocht „zich te onthouden van elke over ijlde actie" in het geschil. In de omgeving van de Nederlandse delegatie bij de V.N. verwacht men dat het antwoord van pre mier De Quay op het beroep in de loop van vandaag rechtstreeks aan Oe Thant zal worden getele grafeerd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 januari De Tweede Kamer heeft zich voor lopig neergelegd bij de beslissing die haar Commissie van Buiten landse Zaken heeft genomen, de kwestie-Nieuw-Guinea op dit ogenblik niet in een openbaar debat te behandelen. De commis sie zal morgen in het Kamerge bouw een nieuwe bijeenkomst houden. Het parlement zal dan officieel (tot 20 februari) op reces zijn. Deze tweede bijeenkomst zal uitgebreider zijn dan de korte be spreking die gisteren was gewijd aan een eerste beoordeling van de brief, die de minister van Buiten landse Zaken ad interim, prof. De Quay, de commissie heeft gezon den. bakk en een nieuwe specialiteit voor het weekend Pater Gillijns werd in 1957 priester gewijd, waarna hij onmiddellijk naar de Congo vertrok. Broeder Heemskerk trad in 1927 in de Congregatie van de H. Geest en was sinds 1933 werkzaam in de missie. VATIKAANSTAD. Onze Romeinse correspondent meldt: Tijdens een grote receptie in de Salla Clementina van zijn Vaticaanse paleis heelt de paus gisteren uiting gegeven aan „zeer grote droef heid" over de moord op de missiona rissen in Kongolo. „Wij weten uit de geschiedenis van de Kerk", aldus de H. Vader, „hoe ellendige feiten herhaaldelijk voor kwamen. Maar ook is het bekend, dat het vergoten bloed de voedingsbo dem wordt van goedheid, begrip en broederlijke liefde". De H. Vader vroeg zijn gehoor, en over hun hoof den heen allen, om te bidden voor hen die in de vervulling van hun hoge 1 en heilige plichten het leven lieten. Gisteren ontving de paus de generale overste van de congregatie van de H. Geest, pater F. Griffin, in bijzondere audiëntie. Pater Griffin deelde de paus de laatste berichten mee, die zijn con gregatie had ontvangen over de moord op de missionarissen. De van origine Franse congregatie van de H. Geest werd in 1703 opgericht met het doel spe ciaal Afrika te bekeren. Zij telt heden 5200 leden en heeft haar generalaat in Parijs. Woensdagmorgen opende de waarne mend voorzitter van de Centrale Com missie voor het Concilie, kardinaal Tis- serant, de zitting met de zojuist binnen gekomen mededeling uit de Congo. De kardinaal vroeg de hoge vergadering haar gebed voor de vervolgden en de vervolgers. Voor de zielerust van de slachtoffers bad het college de psalm ,,De Profundis". LEOPOLDSTAD. (AFP) De Cen trale Congolese regering heeft generaal Loendoela opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de gebeurtenis sen in Kongolo. Men neemt aan dat de Congolese soldaten, die de moord heb ben uitgevoerd, behoorden tot dat deel van het Congolese leger, dat niet luis terde naar de bevelen uit Leopoldstad, maar naar die van derebellerende vice-premier Antoine Gizenga. Zoals ge meld is Gizenga inmiddels ontslagen als vice-premier van de centrale regering. Hij staat in Stanleystad onder huisar rest. De aartsbisschop van Leopoldstad, mgr. Comelis, heeft telegrammen ge stuurd aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, aan pre sident Kennedy, aan president De Gaul- le en aan koningin Elizabeth. Hij ver zoekt hun al hun invloed aan te wenden opdat een internationaal onderzoek naar de moord wordt geopend en de schuldi gen worden gestraft. UTRECHT, 18 jan. De Nederland se Spoorwegen hebben de minister van Verkeer en Waterstaat toestemming ge vraagd de tarieven voor het personen vervoer te verhogen. Het ministerie heeft dit verzoek met gunstig advies doorgezonden naar het ministerie van Economische Zaken. De tariefverhoging houdt mede ver band met de gestegen kosten, die nog zullen worden verhoogd in verband met de verbetering van de arbeidsvoorwaar den van het N.S.-personeel per' 1 april, wanneer het reglement dienstvoorwaar- den wojrdt herzien. Men mag aannemen, dat de wens, een sluitende exploitatie rekening te verkrijgen, hierbij eveneens een grote rol speelt. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 1EIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koudere nacht met opklaringen en zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Morgen in de loop van de dag toenemende bewolking met later van het westen uit enige re gen, tot krachtig, aan de kust moge lijk to't hard toenemende zuidweste lijke wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Zon: 8.39-17.04. Maan: 16.08-7.27. Vrijdag wordt prinses Margriet negentien jaar. Een recente foto van de prinses die haar stralendste lach laat zien. (Advertentie) Zaterdag 20 januari 12.55 Intern. Hahnenkammrennen - Kitzbiihelheren) 17.55 Biljarten - Düsseldorf Zondag 21 januari (lhlom 13.25 Intern. Hahnenkammrennen - Kitzbühel heren) flmtoua m De secretaris-generaal heeft reeds gis teren afzonderlijke besprekingen ge voerd met mr. C. W. A. Schürmann, het hoofd van de permanente Neder landse vertegenwoordiging bij de V.N., en met Soekardjo Wirjopranoto, de leider van de Indonesische afvaardi ging. Volgens gewoonlijkbetrouwbare Kringen is Oe Thant er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een formule voor onderhandelingen maar zet hij zijn verzoeningspogingen voort. In gelijkluidende telegrammen aan president Soekarno en minister-presi dent De Quay heeft de secretaris-ge neraal gevraagd, de permanente ver tegenwoordigers van beide landen opdracht te geven met mjj de mo gelijkheden van een vreedzame op lossing van de gehele kwestie te be spreken in overeenstemming met de doelstellingen en beginselen van het handvest der Verenigde Naties". Hij vroeg nu „zeer dringende overweging van dit beroep" en „een spoedig ant woord". In diplomatieke kringen in New York nam men gisteren wat betreft het ge schil over Nieuw-Guinea een afwachten de houding aan. Algemeen acht men de V.N. een geschikte plaats om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen; er waren echter geen aan wijzingen dat het tot onderhandelingen onder auspiciën van de V.N. zou ko men. Oe Thant wachtte gisteren nog op een antwoord op het beroep dat hij had gedaan op de Indonesische rege ring, onder auspiciën van de V.N. over het geschil met Nederland te onder handelen. Mr. Schürmann heeft na zijn gesprek met Oe Thant, Den Haag onverwijld na dere instructies gevraagd. Een Neder landse woordvoerder weigerde commen taar te geven op het gesprek. Betrouw bare zegslieden verwachten dat het Ne derlandse antwoord op Thants verzoek positief zal luiden. De Britse voorzitter van de Veilig heidsraad, Sir Patrick Dean, is tot dus ver volgens UPI nog niet van Neder landse of Indonesische zijde benaderd inzake het beleggen van een vergadering over Nieuw-Guinea, aldus gisteren een Britse zegsman. Wirjopranoto vertelde U.P.I. juist voor zijn onderhoud met Thant dat het Indonesische standpunt ongewij zigd bleef. H(j zei dat zijn regering bereid was tot onderhandelen en er gaarne in zou toestemmen dat de Bir mese secretaris-generaal als derde man aan de conferentietafel zou plaatsnemen, mits de basis van het gesprek van te voren duidelijk zou zijn bepaald. Hij bevestigde opnieuw dat de regering-Soekarno uitsluitend op basis van bestuursoverdracht van wes telijk Nieuw-Guinea bereid is tot on derhandelen. Wirjapranoto voegde hieraan toe, dat hij geen formeel antwoord bij zich droeg op Thants tweede boodschap aan Soe karno van 15 januari. De Indonesische diplomaat stelde mr. Luns verantwoor delijk voor de situatie die is ontstaan. Hij beweerde dat zijn regering gereed staat zich te „wreken" op de Nederlan ders in verband met het recente inci dent voor Nieuw-Guinea's zuidkust maar zei vervolgens dat de Indonesi sche bewindvoerders voor rede vatbaar willen zijn en zelfs bereid zijn de Neder landers te helpen „hun gezicht te red den". Wirjopranoto zei waardering te hebben voor Thants bemoeiingen. Hij beweerde tenslotte dat de Verenigde Staten de Nederlandse regering onder druk hebben gezet om te bereiken dat zjj zou instemmen met de voorwaar den voor onderhandelingen. Oe Thant heeft gisteren ook over het conflict om westel"k Nieuw Guinea ge sproken met het hoofd van de Ameri kaanse V.N.-vertegenwoordiging, Adlai Stevenson, over zijn pogingen Indonesië en Nederland samen te brengen voor onderhandelingen. Naar wordt verno men, deed Stevenson Oe Thant mede delingen over de pogingen van de V.S. een vreedzame oplossing te vinden. Amerikaanse functionarissen, zo be richt UPI nog, waren niet bijzonder mededeelzaam over deze bespreking. Zjj zeiden slechts dat men had gespro ken over „de vele problemen waarmee de V.N. worden geconfronteerd". Men veronderstelt algemeen, dat de bespre king tussen Stevenson en Oe Thant werd gehouden met het oog op het over leg dat president Kennedy en de secre taris-generaal morgen met elkaar zul len plegen oyer de algemene situatie betreffende de V.N. WASHINGTON, 18 jan. (Reuter) Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft er bij Neder land en Indonesië op aangedrongen „snel en positief" te reageren op het verzoek van de V.N. om besprekingen over een vreedzame regeling van de kwestie Nieuw-Guinea. Er bestaat volgens het departement duidelijk een mogelijkheid tot zulk een regeling. Morgen zal prof. De Quay bij de vergadering aanwezig zijn, vergezeld van ministers mr. Luns (Buitenlandse Zaken) en Visser (Defensie) en staats secretaris De Jong (Marine). Van de zijde der Kamer zal ook de commis sie van Defensie aan het gesprek met de regering deelnemen. Wellicht zal de Kamer morgen meer inzicht krijgen in de gang van zaken. He; schrijven van premier De Quay, dat gistermiddag binnenkwam, nadat de socialistische fractieleider, mr. J. Burger, zoals wjj in een gedeelte van onze oplage van gisteren nog meldden, daarom twee uur tevoren nog met gro te aandrang had gevraagd, heeft over dit incident in de Nieuw-Guinese wate reu nog geen onthullingen gebracht. De brief moet wel een uitvoerig overzicht hebben gegeven omtrent de onderhandelingen die de regering op internationaal niveau bljjft weten om tot een oplossing te komen. Er zouden niet minder dan 82 nieuwe demar ches in zjjn omschreven, terwijl ook is bekend geworden, dat de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zich al voor het gerucht makende incident, in zijn scherpe be woordingen tot president Soekarno heeft gericht. (Vervolg op pagina 5) Maarschalk. Abdoel Hakim Amer (links) vice-president van de Ver enigde Arabische Republiek, is voor besprekingen aangekomen in Dja karta, waar president Soekarno (mid.) en de Indonesische minister van defensie, generaal Haris Nasoe- tion (rechts) hem begroetten (bo venste foto). Op de andere nu pas vrijgegeven foto een deel van de auto waarin Soekarno reed toen in Makassar een aanslag op hem werd gepleegd. De beschadiging aan de carrosserie is nog duidelijk te zien. (Telefoto's) Egypte Israëlische avondbladen hebben gisteren bericht, dat de Sovjet- Unie binnenkort een aantal TU-16 bom menwerpers zal leveren aan de Ver enigde Arabische Republiek. Indien de V.A.R. inderdaad deze vliegtuigen krijgt, beschikt Nasser over bommen werpers, die een grotere actieradius hebben en méér bommen kurken ver voeren dan de vliegtuigen van welk land in het Midden-Oosten ook. (AFP) DJAKARTA, 18 jan. (AFP) Een woordvoerder van de generale staf van de Indonesische marine heeft vanmor gen bekendgemaakt, dat de plaatsver vangend staf-chef van de marine, com mandeur Soedarso, na het treffen tus sen Nederlandse en Indonesische oor logsschepen aan de zuidkust van Ned. Nieuw-Guinea als vermist is opgegeven. De vlagofficier Soedarso voerde het be vel over de motortorpedoboot „Matjan Toetoel", die in het gevecht tot zinken werd gebracht, aldus de woordvoerder. Het is in Djakarta nog niet bekend, of Soedarso is gesneuveld of dat hij tot de krijgsgevangenen behoort. De woordvoerder verklaarde, dat de aanwezigheid van de' plaatsvervangend stafchef aan boord van het Indonesische schip een bewijs vormt, dat de Indo nesische eenheden „geen agressieve be doelingen hadden". Het is ondenkbaar, zo voegde hij er aan toe, dat een zo kleine groep van drie motortorpedobo ten onder directe leiding van de plaats vervangend stafchef zou kunnen wor den geplaatst, als men met „een zoveel sterkere vijand" te maken heeft. De woordvoerder zei voorts nog, dat de Indonesische schepen een „routinepa- troullletocht'' maakten. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 jan. De reis van minister Luns naar Genève blijkt een nogal gecompliceerd doel te hebben. Officieel is alleen bekend gemaakt, dat mr. Luns zijn dochter ging opzoe ken die daar studeert. Achteraf is ge bleken. dat hij ook de Amerikaanse reizende ambassadeur Averell Harri man heeft gesproken als onderdeel van de levendige diplomatieke demar ches met betrekking tot het conflict tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea. Tenslotte is nog bekend geworden dat deze trip naar Genève de minis ter ook enige noodzakelijke ontspan ning moet geven wegens de grote vermoeienissen van de laatste tijd. In Haagse kringen wordt zelfs reke ning gehouden met een zodanige ach teruitgang van de gezondheid van de minister van Buitenlandse Zaken, dat men zich afvraagt of het nog wel ver antwoord is, hem nog langer met dit zware ambt te belasten. De bewindsman zal ongetwijfeld zelf zo lang mogelijk zijn werkzaamheden willen volhouden. Wie hem kent, is, bij alle bezwaren die men tegen zijn be leid mag hebben, overtuigd van zijn groot doorzettingsvermogen. Het is echter ook bekend dat de minister reeds lang klaagt over chronische ver moeidheid. Men kon gisteren in de residentie van bevoegde zijde vernemen, dat mr. Luns vandaag naar ons land zou te rugkeren. België Koning Boude wjjn en ko ningin Fabiola zijn gisteren in Brussel teruggekeerd van een vakantie van drie weken, die zjj hebben doorgebracht in Spanje. (ANP) (Advertentie) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEl" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m rri. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. NEURENBERG, 18 jan. (DPA) Een catastrofale brand in een gebouw 'n Neurenberg, waarin zowel kantoren Kis opslagruimten van een warenhuis Waren gevestigd, heeft gisteren min stens twintig mensenlevens geëist. Voorts rijn er tien gewonden, van wie er een, een vrouw, in levensgevaar verkeert. Door nog onbekende oorzaak brak vroeg in de middag brand uit, die zich snel uitbreidde in het met zeer brandbaar materiaal gevulde gebouw, Waarin voornamelijk meubelen en stof fen waren opgeslagen. He4 personeel trachtte zelf het vuur te blussen en verzuimde de brend"veer te alarmeren. Het vuur woedde vooral in de onder ste verdiepingen van het gebouw, waar door aan de mensen die op de hogere Verdiepingen werkten, het vluchten on mogelijk werd gemaakt, te meer omdat •jet trappenhuis door meubilair en ande- re goederen was versperd. Drie vrouwen en een man sprongen •d doodsangst uit een venster van de jterde verdieping naar buiten. Zjj vie- op straat te pletter. He verkoolde lijke i van zestien andere riachtoffers werden uit de ruïne ge- Een dramatische foto van de brand, die gisteren heeft gewoed in Neu renberg. Terwijl zwarte rookwolken uit het gebouw van een groot waren huis kringelen, springt een vrouw in paniek vanaf de vierde verdieping op straat. Men ziet haar tijdens haar val (cirkel). De vrouw viel dood op het trottoir. Als zij nog even had ge wacht, had de brandweer de vang zeilen gereed gehad. Drie mannen hadden in hun doodsnood evenmin geduld genoeg Om te wachteti tot de vangzeilen klaar waren. Ook zij sprongen op straat en vielen dood. (Telefoto) borgen. Men vreest overigens, dat bij de opruimingswerkzaamheden nog meer ljjken zullen worden gevonden. Op het ogenblik kan nog niet werden nagegaan hoeveel mensen worden vermist. Volgens deskundigen had iedereen ge red kunnen worden, als de brandweer tijdig gealarmeerd was. Deze werd pas na lange tijd gewaarschuwd door een politieagent, die rook uit de ramen van het magazijn zag komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1