9 de fut THE MAN'S FILTER KAMER wordt na morgen ingelicht Geen Nieuw-Guinea-debat in „comité-generaal" Kamer deelt in zorgen KLM Pater v. Heescontact met Indonesische diplomaten „Djakarta wil uitnodiging, man naar Den Haag te zenden" TIT US BRANDSMA J De 19 arrestant van januari 1942 O M M lekker en gezond Tact bij berichtgeving noodzakelijk geacht Misverstanden voorkomen door afwijkingen te vermijden smaakt VOORZICHTIGE MEDEDELING Nederlanders in Makassar willen terugkeren Alles rustig bij Nieuw-Guinea Niet bemoedigend Britse diplomaten bespreken geschil Kolonel Joesoef: „Alleen integratie biedt oplossing" De zaak'Colombo Franse rechtbank wijst Nederlands verzoek om uitlevering toe Ambtenaren N.-Guinea willen gezinsleden vooruit sturen DAGELIJKS OPGEBELD UIT BONN Singapore aan de zijde van Indonesië Dit jaar geen défilé op Soestdijk 'SP DEN HAAG TOT HOLLANDIA: DONDERDAG 18 JANUARI 1962 PAGINA 5 ^F<1. H. door W. F. AUKES (Advertentie) RICHARD (Vervolg van pagina 1) Wat echter mr. Burger vooral inte resseerde, toen hij dó regering heftige verwaten maakte, dat zij de Kamer niet op de hoogte brengt, is het perspectief dat zich nu, na het incident, voordoet. Hij achtte het „uitermate teleurstel lend", dat de regering de Kamer hier over in het onzekere laat. Hij gaf ook uiting aan zijn bezorgdheid, dat de Ka mer tot 20 februari, zoals het plan is, op reces zal gaan, voordat dit perspec tief zal zijn aangegeven. Mr. Burger zei te hopen, dat zijn me ning misplaatst zou zijn, dat met kracht moet worden voorkomen, dat wij afgle den naar een oorlogstoestand, die zin loos zou zijn, maar hij wilde in dat ge val gaarne argumenten van de regering vernemen. Hij zei te vrezen, dat het parlement er nu welbewust buiten wordt gelaten. Met name wilde hij ook weten, of de V.N. nu de zaak voldoende Urgent achten om in deze organisatie te Worden behandeld. Ook voor de positie van de ambte naren op Nieuw-Guinea toonde mr. Burger belangstelling. Een onmiddel lijk bijeen roepen van de Kamer noem de hij dan ook gewenst. Toen hij daarbij suggereerde, dat de commis sie van Buitenlandse Zaken nu ter stond zou moeten beoordelen, of de Kamer in een bespreking van de brief van prof. De Quay al of niet moet worden betrokken „om nodeloze vertragingen te voorkomen", kwam prof. Oud daartegen op. De liberale fractieleider vond dat de commissie niet heeft te bepalen wat er met de brief der regering dient te gebeuren, omdat deze brief alleen tot de leden der commissie is gericht. Die vraag is ter beoordeling der re- fering, zo zei prof. Oud. „Zij heeft het estuur over het buitenlands beleid. De Kamer kan de regering alleen contro leren. Ik heb de indruk, dat u op de stoei der regering wil gaan zitten", zo voegde hij mr. Burger toe. Het overleg, dat de commissie in de loop van de middag over de brief heeft Kevoerd, heeft voorlopig nog slechts tot de zeer voorzichtige mededeling ge leid, dat de commissie „hoopt na het aomende gesprek van vrijdag de Ka njer een mededeling te kunnen doen". Formeel kan men dus nog alle kanten op, schriftelijk of mondeling. Het lijkt echter de bedoeling te zijn, dat deze •Mededeling de leden zo spoedig moge lijk in de vorm van een schriftelijk ver slag van wat tijdens het onderhoud tus sen de commissie en de regering is be sproken, zal bereiken. DJAKARTA, 18 jan. (Reuter) De commandant van Zuid-Celebes, ko lonel Joesoef, heeft gezegd dat de Ne derlanders in Makassar toestemming nebben gevraagd naar Nederland te- nug te keren. Hij zei dit na een bijeen komst, bijgewoond door ongeveer twin tig Nederlandse inwoners, die verband hield met de aanhouding van twee Ne derlanders na de mislukte aanslag op President Soekarno. Kolonel Joesoef voegde hieraan toe, pat vijf mensen worden ondervraagd ui verband met de granaatontploffing: de predikant W. van Bergen en de Zakenman L. Peperzak, twee Indone siërs en de heer Moreaux, die zich „ho norair consul van Portugal" noemt, v. .'De Portugese vertegenwoordiging in Pinkarta heeft verklaard dat haar land he |^akassar Seen vertegenwoordiger HOLLANDIA, 18 jan. (UPI) De Wateren tussen Indonesië en Neder lands Nieuw-Guinea zijn „volkomen 'Hstig", aldus heeft schout-bij-nacht •peeser, opperbevelhebber van de Ne derlandse strijdkrachten gisteren mee gedeeld. „Wij hebben op onze radar- °hermen geen vlekje te zien gekre- zo meldde hij. De chef-staf ma- Ijhe, kapitein-ter-zee R. M. Eibers, negde hieraan toe: „Ik denk niet, dat de Indonesiërs nog weer eens zo'n "tuntje zullen uithalen". j Schout-bij-nacht Reeser zei nog, dat d& Indonesische marine acht motortor pedoboten heeft, alle gebouwd op Duit- e werven. Men weet, dat de vaartui- indertijd zijn aangekocht om „dou- nediensten" te verrichten. - FJit Bonn bericht UPI, dat een zegs man van het Westduitse ministerie van ^onomische Zaken heeft bevestigd, aat in de afgelopen paar jaar zes tot in de Bondsrepubliek vervaardig- motortorpedoboten aan de Indonesi- Ont .rePukliek zijn geleverd. Men nam in de Bondsrepubliek aan dat de -> kepen voor douane-patrouilles zou- worden gebruikt. «Jen F'e zegsman zei dat de Westduitse k voor de controle op wapenleve- anues hierop niet van toepassing zijn sig eest, omdat de situatie in In done De heer Burger, die gistermiddag aan de besprekingen in deze commissie heeft deelgenomen, heeft zich bij de gang van zaken moeten neerleggen. Kennelijk heeft zijn fractie veel aan drang op hem uitgeoefend om tot een openbaar debat in de Tweede Kamer te komen van alles wat er zich rondom Nieuw-Guinea afspeelt, maar mr. Bur ger heeft dit vermoedelijk met de an dere leden der commissie in dit sta dium toch niet verantwoord geacht. Hij lijkt in de commissie formeel wel na mens zijn fractie te hebben geprotes teerd, maar daarbij is het gebleven. Op de mededeling van dr. Kortenhorst over het resultaat van de besprekingen is geen nieuw ordedebat meer gevolgd. De mogelijkheid dat een debat in „Comité-generaal" zal worden gehou den het parlement komt dan met gesloten deuren bijeen en ook de pers heeft geen toegang is waarschijnlijk in de commissie wel ter sprake ge weest, maar eveneens verworpen. Belangrijke dëfensiekwesties zijn vroe ger wel eens in comité-generaal behan deld. Onder de eerste wereldoorlog bij voorbeeld, toen ons land vier jaar lang onder grote spanningen vaak zijn neu traliteit heeft mo.eten handhaven en daarbij dus zijn parlement in stand heeft kunnen houden, is het meermalen voorgekomen. Men heeft er echter wel -uit geleerd, dat voor zaken die werke lijk geheim moeten blijven de vorm van een debat in comité-generaal niet de juiste waterdichtheid garandeert. van de levering vreed- Zas ten tijde Dj, was geweest. Hij wees er echter mar elke leverantie van strategisch Fir» leel aan Indonesië, nu de betrek kin n van ^at 'anci met Nederland «e V verslechterd, de goedkeuring van Westduitse' autoriteiten behoeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 18 jan. De zorgen van de K.L.M. bleken gistermiddag ook de zorgen van de Tweede Kamer te zijn. Sprekers van alle partijen zeiden tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat dat er iets moet worden gedaan om de financiële posi tie van de nationale luchtvaartmaat schappij te waarborgen. De Kamer vroeg een spoedige beslissing over het steunplan, dat de K.L.M. de regering heeft voorgelegd. De heer Posthumus voegde hieraan toe, dat het besluit, de overheidsinvloed in deze maatschappij te verminderen een fout blijkt te zijn geweest. „De PvdA heeft hiertegen ge waarschuwd", zei hij. De heer Duynstee (K.V.P.) zei, dat het protectionisme in de luchtvaart nu eenmaal een gegeven feit is, waarmee men rekening heeft te houden. De heren Posthumus en Duynstee wa ren eensgezind in hun opvatting, dat al leen werkelijke integratie van de Euro pese luchtvaartmaatschappijen uitein delijk een oplossing kan geven voor de moeilijkheden. De problemen zullen nog groter worden met de invoering van supersonische verkeersvliegtuigen. Voor één zo'n toestel (100 miljoen) zal bij een afschrijvingstermijn van tien jaar elke seconde 31 cent moeten worden afgeschreven, berekende de heer Duynstee. Alleen bij zeer intensief ge bruik zullen zij rendabel zijn. De katho lieke woordvoerder vroeg een nota over heden en toekomst van de burgerlucht vaart. De. heer Duynstee deed nog een goed woord voor de leerlingen van de Rijks Luchtvaartschool, die vroeger waren verzekerd van een plaats bij de K.L. M. maar van wie sommigen nu niet in staat zullen zijn de studievoorschot ten af te lossen. PARIJS, 18 jan. (Reuter, UPI) De „Chambre d'accusation" heeft gisteren besloten te voldoen aan het verzoek van Nederland om uitlevering van de Italiaan Sergio Squazzardi, vorige maand hier gearresteerd in verband met de moord op Bruno Colombo. Dit besluit betekent nog niet, dat Squazzar di inderdaad aan Nederland zal worden uitgeleverd; het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft namelijk de bevoegdheid hem met het oog op zijn Italiaanse nationalieit, aan Italië uit te leveren. A.N.P. Zoals bekend heeft de Ita liaanse justitie kortgeleden de officier van justitie in Amsterdam, mr. H. E. van Renesse, verzocht de documenten betreffende de moord op Bruno Colombo aan haar ter beschikking te stellen. Dit verzoek hield verband met haar voorne men beide verdachten in Italië te be rechten. De Nederlandse justitie heeft zich bereid verklaard het uitleverings verzoek te laten vallen ten gunste van Italië. Het is niet bekend of Italië in middels de Franse justitie de uitleve ring van Squazzardi heeft gevraagd. HOLLANDIA, 18 jan. (UPI) Een woordvoerder van de CWNG heeft hier gisteren meegedeeld, dat zijn organisa tie en de A.R.K.A een verzoek bij de directeur van de dienst-Financiën heb ben ingediend tot het bijeenroepen van een vergadering voor het bespreken van de uitbreiding van mogelijkheden gezinsleden naar Nederland vooruit te zenden en van de tegemoetkoming der onkosten. De woordvoerder ze; dat het aantal verzoeken tot het vooruitzenden van gezinsleden is toegenomen. ANP De leden van de streekraad Fak-Fak hebben in een telegram aan gouverneur Platteel namens de bevol king van deze stad gezegd, dat de be volking blijft staan op de handhaving van het zelfbeschikkingsrecht op grond van het handvest der Verenigde Naties. NIJMEGEN, 18 jan. Gistermid- sprek van een verslaggever van Reu ter met een lid van de redactie van „De Linie", pater N. van Hees S.J., die naar verluidde, in contact is ge weest met Indonesische diplomaten, heeft deze gisteren onder meer gezegd, dat Indonesië streeft naar een uitnodi ging van Nederland, een „gekwalifi ceerde vertegenwoordiger" naar Den Haag te zenden voor onderhandelingen over Nieuw-Guinea. Op een vraag over berichten dat hjj contact zou nebben gehad met de Indonesische ambassadeur te Bonn, Lukman Hakim, antwoordde de pa ter, dat hjj verleden week te Brussel een ontmoeting heeft gehad met „een aantal Indonesische diplomaten uit Bonn". Onjuist is echter dat deze ont moeting zou zjjn geschied op zjjn ini tiatief. Pater Van Hees is van me ning, dat een dergelijk initiatief van particulieren verkeerd is. „Dit ini tiatief is uitgegaan van de Indonesi sche diplomaten. Ook nu nog zjjn zjj dagelijks per telefoon met mjj in con tact", zei hij. Op een vraag, wat de Indonesische diplomaten hem verleden week te Brus sel hebben meegedeeld, was het ant woord, dat zjj hem op de hoogte heb ben gesteld van de huidige zienswijze te Djakarta over de kwestie Nieuw-Gui nea. Hieruit heeft hjj de indruk gekre gen, dat de gematigde groep, die een vreedzame oplossing wenst van de kwestie, op het ogenblik in de meer derheid is. „Maar er is een gevaar en dat wordt dagelijks groter dat In donesië zal toegeven aan de niet-afla- tende sterke aandrang van het Russi- Hjj was enkele weken vrijwel on bereikbaar geweest, toen hij in de middag van die dag, maandag 19 januari 1942, de trein van Den Haag naar Nijmegen nam en daar de heren van de Sicherheitsdienst vrjjwel regelrecht in de armen liep. Iemand die tus sen zes en zeven uur een paar maal de Carmel belde, kreeg te horen dat de professor wel thuis was, maar niet aan de telefoon kon komen. Hij herinnert zich, dat hjj zich daar toen een beetje over verbaasde. Dat was niets voor pater Brandsma. De tweede keer zei men de man aan deze zjjde van de ljjn, dat er twee heren bij de professor waren. Het gladde gezicht van de voor naamste van de beide nazi's was al bjj een eerdere gelegenheid in Nij megen gezien. Herr Steffen kwam toen de universiteitsbibliotheek be kijken op anti-nationaalsocialistische lectuur: een onwaarschijnlijk nette jongeman. Toen hij kort na achten op die heldere vriesavond Titus Brandsma in de Arnhemse gevange nis afleverde, merkte de pater niet zonder ironie op, dat het vreemd was als zestigjarige nog in de gevange nis te komen. Toen was het Steffen die de historisch geworden volzin liet klinken over de opdracht van de aartsbisschop, die pater Brandsma dan maar niet had moeten aanne men. Twintig jaar later is Titus Brand sma een van de honderden „zaken", die in Rome bjj de Ritencongregatie hun beurt afwachten. Men behoeft niet te vrezen dat de prelaten daar op een dag al hun bu reaus gaan leegruimen en het uit zicht op de Heer van leven en dood plotseling verduisterd wordt door de wolk van getuigen die dan in offi cieel gezaligde toestand losbreekt. Vele van die honderden processen sluimeren. Zjj hebben geen promotor meer; er zjjn er bjj waar geen postu- lator meer stilletjes op zijn kans zit te wachten. Maar andere trekken hun spoor dwars door de kerkelijke bureaucratie met een merkwaardige vaart. En „de zaak" van Titus Brandsma, die nu in een periode van studie is gekomen na de tijd van ver- talen en verifiëren, schijnt iets van het karakter van deze laatste groep te krijgen. Er hebben zich enkele op merkelijke feiten voorgedaan, zo op merkelijk dat het er niet naar uit ziet, dat het geval Brandsma nog eens onafgedaan aan de kant zal raken. Een van de gevolgen is ge weest, dat een eerder geuite kritiek op een van zijn biografen die hem niet motu proprio tot heilige wilde proclameren onlangs ergens met iets van triomf en leedvermaak is opgehaald. De feiten die wij op het oog heb ben, zjjn velerlei. Zij hebben zich voorgedaan zonder dat er comité's van vooraanstaande personen aan te pas zjjn gekomen. Een er van is, dat hij op een dergelijke manier pos tuum een man van het volk is ge worden, als aartsbisschop De Jong dat onder de oorlog was, waarbjj men dan onder „volk" volkomen on verwachte lieden mag verstaan zo als bejaarde seculieren uit andere bisdommen dan waar Titus in zjjn dagen geleefd heeft. Men behoeft hier trouwens niet aan territoriale grenzen te denken. Een emigranten familie die in het verre Westen van Amerika arriveert, hoort er zich door de eveneens bejaarde parochie herder begroeten met de woorden: dus jullie bent van het land van Ti tus Brandsma. De publiciteit is mon diaal en vertoont in meer dan één taal al enkele titels van afzonder lijke geschriften. Afbeeldingen met een naar huidige opvattingen zeer aanvaardbare tekst zjjn bij honderd duizenden in zeven of acht talen verspreid. nder iets hogere plafonds heb ben zich andere feiten voor gedaan: het volledige Duitse episcopaat vond termen aan wezig om een rekest naai Rome te zenden met het doel de beatificatie te" bevorderen. Poolse bisschoppen en priesters die Titus indertijd in Dachau hebben gekend en die alle reden hadden hun actuele aandacht te bepalen tot de grote Pool bisschop Michael Kozal, die eveneens een martelaar van Dachau was, hebben zich dezelfde moeite gegeven. Deze Polen hebben Titus Brandsma niet langer dan enkele weken gekend en dat in een jaar waarin een ware he catombe werd aangericht onder hun eigen confraters en ieder van hen op de rand van een fysieke debacle leefde. wjjze de vingers brandde vandaag of morgen voor kleine verrassingen kan komen te staan. Dat zou passen bjj Joannes XXIII en niet minder bjj Titus zelf, in zijn tijd al geen professor volgens het boekje, wel licht binnen afzienbare tijd een zalig- geprezene ondanks de stoffige pro cedure-reglementen van het betrok ken deel van de curie. Onder de nogal opzienbarende woorden, die de paus volgens de be richten zou hebben geuit komt ook de uitspraak voor dat hier een zalig verklaringsproces van de grootste betekenis aan de orde is, en verder dat men Titus wel een martelaar kan noemen. Er komt in de versla gen nog een ander pauselijk woord voor, dat men een curieuze uiting van persoonljjke betrokkenheid kan noemen. Dat is waar de paus zegt dat hij en Titus in hetzelfde jaar ge boren zjjn. Mag men het sommigen kwaljjk nemen, dat zjj bü dit alles denken dat Titus „zaak" al „beke ken" is, zoals men ergens heeft kan nen lezen? Dat de vaderlandse voor treffelijkheid wellicht opnieuw een Het bekende portret van Titus Brandsma in ijn gevangeniskleding. keer zichtbaar gaat worden voor de hele kosmos, is toch wei een genoe gen om met enige gretigheid tege moet te zien. Men moet dit de men sen weten te gunnen. Een wel heel onverwacht geluid heeft zich daar nu, zoals men weet, kort geleden aan toegevoegd en men sen als Van Duinkerken en Bomans die bij Titus' leven al geen tijd nodig hadden om hem te herkennen voor wie hjj was, zjjn thans in het goede gezelschap geraakt van de geestige en wjjze man, die momenteel de stoel van Petrus occupeert Het pleit voor de onbevangenheid van de hui dige paus, dat het boek van mgr. Vaillanc dat naar onze begrippen voor een deel in devotionele kreten en wendingen is gesteld hem uit de hem toekomende nachtrust heeft gehouden. Mgr. Vaillanc is de pers chef van het komende concilie. En de uitlatingen die de bisschop van Rome. straks voorzitter van het con cilie, zich over deze bedlectuur te genover een aantal journalisten heeft laten ontvallen, tonen dat hjj goede nota heeft genomen van de dingen waar het in het leven en de lijdens geschiedenis van Titus Brandsma vooral om gaat. Dit kan de gedachte wekken, dat in een tijd als de onze de hoge bureaucratie van het Romein se apparaat waaraan P. Lombar- di S.J. zich dezer dagen op eervolle Titus Brandsma, zoals velen zich hem nog zullen herinneren. aar spot en speculatie ter zjj de, wie dan tenslotte tracht zich deze eenvoudige man voor te stellen als het con crete voorwerp van een gebeurtenis als een zaligverklaring, heeft er toch wel enige moeite mee. Het kost in spanning, de dingen die bjj zulke ge legenheden in de pompeuze roomse hoofdkerk gebeuren, in één beeld te brengen met de persoon van Titus Brandsma. Als men eenmaal getui ge is geweest van het ietwat circus achtige schouwspel met die tientallen kroonluchters die de pretentie heb ben van kristal te zjjn en die op het hoogtepunt van de plechtigheid alle tegeljjk ontstoken worden, en als men zich de enorme bioscoop-affiche herinnert met het portret van de ge zaligde, dat dan op deze toch heilige plaats wordt „onthuld" met applaus en gejuich, zal men kunnen begrij pen wat wjj bedoelen. Noordneder- landse toeschouwers krijgen er ge makkelijk 1 «t van hun speciale soort katholicisme, waarop de cor rectie van Je Reformatie nuttig heeft ingewerkt. Bjj leven en welzijn gaan zij er tóch naar toe, wanneer het Titus Brandsma betreft, en ai zullen zij er zich nu en dan een ogenblik de lij dende Kerk voelen, zij zullen er óók zijn met de triomferende. Hun enige werkelijke reserve zal op dat ogen blik het ware martelaarschap van zoveel andersgelovige geestelijken en leken gelden, dat door alle katho lieke theologen vanouds is aanvaard, maar dat in de gegeven omstandig heden niet voor het forum van de Christus-gemeente kan worden afge kondigd. Het is dan een troost te we ten, dat de mede-Christenen daar ook geen behoefte aan hebben. Hun martelaren, evengoed als Titus Brandsma, Edith Stein en de vele anderen, zjjn in eerste instantie een verwijzing naar de Heei zelf, met of zonder de pompa van grote uit spraken. Voor die plechtige uitspra ken zjjn argumenten die met de zichtbaarheid van de gemeente van Christus samenhangen, en de ver ering van zulke apart gezette vro men is een zaak van de alleroudste tradities. Zjj hebben ons altijd wel iets te zeggen, méér dan anderen die onbekend bleven, en men kan moeilijk ontkennen dat Titus Brand sma ons iets te zeggen kan hebben door zjjn op God georiënteerde ma nier van leven en zijn overgave aan anderen, die tot de moord van 26 juli 1942 hebben geleid. De overgave, waarvan hier sprake is, was een actieve, alles opmerken de, heel bewuste overgave. Het „ge ven", dat dit woord zijn zin ver schaft, had bjj hem een vrjj onneder- landse trek: hij maakte hier het type van de „hilarem datorem" eens een keer zichtbaar. De bljjheid spatte van deze gever uit. De theorie, die een van zijn collega's in een nijdige bui uitsprak, dat hij met zijn drukte om zoveel mensen en zaken een „vluchthouding" bezat, een in- ferioriteitsreactie, werd beantwoord door een vastheid en een vrede in Titus' versohyning, die de mensen verbaasde en tot bedaren bracht. isschien is het in een gemeen schap van heiligen goed dat de belangstelling eens op an dere figuren wordt gericht: ter vervanging van de overvloed van ouderwetse, vaak moeizaam-op- getuigde „devoties" rond lieden met wie wjj niets te maken hebben ge had. Dat laatste mag wat pragma tisch klinken, en wat sterk stellen dat wjj mensen van vandaag moeten zijn. Toch geloven wjj te kunnen zeg gen, dat het iets betekent, iemand in ons gezelschap coram Altissimo te weten, die helemaal van onze tjjd is, die normaal optrok met niet-ka- tholieken, die bjj de Haagse instan ties en elders toonde iets van Fries land te begrijpen (bijvoorbeeld!), die een kenner was van onze concrete noden, die zich ijverig over arbeids overeenkomsten van journalisten boog en die een onuitsprekelijk heim wee had naar de eenheid van alle christenen. Men kan het zien als een feit met de kracht van een symbool, dat Ti tus Brandsma zjjn laatste mis las in een kerk gewijd aan de gedachtenis van Bonifatius, paaar vooraJ dat dit gebeurde op de 19e januari, de dag die in de internationale bidweek tol voor enkele jaren speciaal gewijd was aan de hereniging van de ortho doxe Kerken van het Oosten: twintig jaar lang een van Titus' meest persoonlijke intenties. sche blok, de kwestie te beslechten door militair geweld. Dan zouden de heet hoofden de leiding hebben en zou ge heel Indonesië in de invloedssfeer van Rusland komen", aldus pater Van Hees. Op de vraag waarom de Indonesische diplomaten hem in het bijzonder zou den hebben benaderd, zei pater Van Hees dat zij aanwezig zijn geweest tij dens het Jebat in de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea. Zij hebben hem daar gezien en aan zjjn kleding als priester herkend. De Indonesiërs zei den zjjn verklaring in De Linie over de Indonesische positie zeer accuraat te achten. Zij wilden graag op de hoog te worden gehouden van het politieke denken over Nieuw-Guinea in Neder land en een toelichting hebben op het parlementaire debat. Pater Van Hees ontkent krachtig dat hjj „een onofficiële bemidde laar" tussen premier De Quay, mi nister Luns en Indonesische diploma ten is. Hij is ervan overtuigd, dat beide partijen moeten worden samen gebracht. „Daar de huidige „ge heime diplomatie" van de Neder landse regering niet veel resultaat schjjnt te hebben, geloof ik dat het voor beide partijen nuttig is te weten waar zij aan toe zijn. Daarom heb ik premier De Quay op de hoogte ge bracht van de essentie van mijn on derhoud in Brussel; „tot nu is er ech ter geen reactie gekomen". Pater Van Hees zei te geloven dat de Indonesische diplomaten hem ook als „een contactman" hadden uitge zocht omdat zjj meenden dat de rooms- katholieke premier en minister van Buitenlandse Zaken meer vertrouwen in hem als priester zouden hebben dan in een lid van de Partij van de Arbeid die in de oppositie is. Volgens pater Van Hees is het juist dat prof. De Quay heeft gezegd, dat hjj en minister Luns bereid zouden zijn een Indonesische diplomaat in Den Haag te ontvangen als Indonesië dit zou verzoeken. „Maar dat is de grote moeilijkheid. De Nederlanders willen dat de Indonesiërs een gesprek vragen en de Indonesiërs willen worden uitge nodigd. De hele zaak is in feite een psychologische en ik ">en er zeker van dat als wjj aan dit element van het gezicht redden kunnen ontkomen, het op een of andere wijze mogelijk zal zijn het juiste klimaat voor uiteindelijke on derhandelingen te scheppen". De ervaring, die pater N. van Hees S.J. heeft opgedaan met een poging tot bemiddeling tussen „Den Haag" en Indonesische diplomaten, is niet erg bemoedigend. Hij bad wel een aanknopingspunt voor een gesprek ge vonden, meende bij, een Indonesische diplomaat wilde wel naar Den Haag komen, als hij werd uitgenodigd. Den Haag echter wilde niet uitnodigen, de Indonesische diplomaat moest eerst om een onderhoud verzoeken. Daarbij is het dan gebleven. Wij hebben respect voor gewetens bezwaren, niet voor kinderachtige prestigekwesties, die eee gesprek ver hinderen, als er een basis voor schijnt te zijn. Als het zó moet gaan, loopt het op vechten uit. Het is begrijpe lijk, dat Buitenlandse Zaken het con tact met Indonesiërs liever tot stand zou zien gebracht door Oe Thant. Maar wij zien niet, hoe het door pater van Hees voorbereide contact schade zou hebben toegebracht aan de kansen voor een gesprek onder toezicht van de Verenigde Naties. Biedt de huidige toestand van géén (of bijna - geen) contact dan zoveel betere kansen? iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimii SINGAPORE, 18 jan. (UPI) De jaarlijke conferentie van Britse diplo maten in Zuidoost-Azië, gisteren hier begonnen, staat in het teken van het geschil over Nieuw-Guinea, aldus con ferentiekringen. De hoofdschotel van de besprekingen, aldus deze kringen, is de houding welke men zou moeten aannemen indien Nederland, in geval van oorlog met Indonesië, zou verzoe ken de Britse basis te Singapore te mo gen gebruiken. De regering van Singa pore heeft reeds te kennen gegeven dat zij zich aan de zijde van Indonesië schaart. Men veronderstelt dan ook dat zij Nederland niet zal toestaan de haven en het vliegveld van Singapore te gebruiken voor het vervoer van troe pen. AFP De militaire commandant van Zuid-Celebes heeft volgens een be richt van Radio-Djakarta opgevan gen te Singapore meegedeeld, dat de voorbereidingen voor de „bevrij ding" van westelijk Nieuw-Guinea zijn voltooid. Volgens hetzelfde bericht is met het bestuur van westelijk Nieuw- Guinea belast de gouverneur van de Molukken, Mohamad Padang. DEN HAAG, 18 jan. In verband met de viering van het zilveren huwe lijksfeest van het koninklijk paar, in aansluiting aan de verjaardag van de koningin, zal dit jaar het gebruikelijke défilé met bloemenhulde op Soestdijk niet doorgaan. Afgezien van de kerkdienst, zondag 29 april, zal de viering vein het zilveren huwelijksfeest de volgende dag, de ver jaardag van de koningin, worden ge opend met een officiële rijtoer door Am sterdam, waar de kerkdienst zal worden gehouden is nog niet bekend. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 jan. De nadere be richten over het treffen tussenNeder^ land en Indonesië in de wateren bij Nieuw-Guinea, die o.m. aanleiding zijn geweest tot het ordedebat in de Tweede Kamer, hebben tevens geleid tot dui delijke instructies aan de Nederlandse ambtelijke en militaire instanties in Nieuw-Guinea, om de voorlichting strak ker te maken en verwarring te voorko men. Een vrij nuchtere zaak is ook nu, naar het oordeel van Den Haag, niet met alle tact, die thans vereist wordt, naar buiten gebracht. Aanvankelijk werd de indruk gewekt, dat het zeege vecht zich vlak voor de kust binnen de driemijlszone zou hebben voorgedaan. Eerst uit latere berichten blijkt, dat dit de zogenaamde „douanezone" van twaalf mijl moet zijn geweest, In de te legram-wisseling tussen de minister president en de waarnemend secretaris generaal van de Verenigde Naties is ge sproken van „territoriale wateren". De afwijking in de berichten maakt, zo werd ons verzekerd, ditmaal zakelijk niet veel uit, omdat de Nederlanders het eerst werden beschoten. Het internatio naal recht, zoals het in het Handvest van de V.N. is neergelegd biedt alle ruimte voor zelfverweer. De Indonesiërs hebben een aanval op het grondgebied van Nieuw-Guinea ingezet. Zij kwamen in volle vaart op de kust en gingen zo ver dat zij het eerste schot losten, toen er een Nederlands vliegtuig verscheen. Wanneer daarop verweer volgt is er zeker geen sprake van rechtsovertre- ding, aldus een deskundige op het ge bied van het volkenrecht. Op een te Genève gehouden interna tionale zeerechtconferentie zijn de gren zen van de territoriale wateren enige jaren geleden opnieuw vastgesteld. Daar is in meerderheid een zogenaamde dou- anegrens van twaalf mijl buiten de kust aanvaard. Deze afstand werd algemeen noodzakelijk geacht als een zone. waar binnen voor verschillende doeleinde^ moet kunnen worden gecontroleerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5