Perrons in Utrecht en Rotterdam afgezet Loos pokkenalarm: trein reizigers in quarantaine Passagiers voor Engeland missen de nachtboot LUBKE ALS ERE-OPPERHOOFD 1 N.S.: ramptrein reed door het gele voorsein Beveiligingssysteem blijft voorlopig gehandhaafd LunsIk sprak in Geneve niet met Ha Gezondheid noopt niet- tot een spoedig heengaan Formeel protest bij VN tegen optreden Indonesië Houding Nederland in geschil ontmoet veel sympathie Opnieuw revolutie Santo Domingo in José Trujillo zwaar gewond De Echte Bakkers roomboferbrood DOMINICAANSE REPUBLIEK ECHEVARRIA IN ARREST KEUR-MEUBELEN Duivenboden Ook buitenland is waakzaam Fout op nieuw aanslagbiljet 7\ weer Ambtenaren zetten 2 miljoen nullen (zie vervolg pag. 5) SCHURMANN WEER BIJ OE THANT Chauffeur onder grint bedolven en gedood PERMANENTE MEUBELSHOW V. liet Zuidwestelijke wind VRIJDAG 19 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31032 (Van onze verslaggevers) UTRECHT/ROTTERDAM, 19 januari Gisteravond is hier de Scandinavië-expres van 21.40 uur, die om 21.48 naar Hoek van Hol land moest vertrekken, op het eerste perron van het Centraal Station vastgehouden, omdat men vermoedde dat een der reizigers aan pokken leed. Het perron werd afgezet en de dertig reizigers voor Utrecht werden met een gemeen telijke autobus naar het acade misch ziekenhuis gebracht, waar zijtot omstreeks half twaalf op een terrein van het ziekenhuis in quarantaine werden gehouden. Toen was prof. dr. C. D. de Lan gen, een deskundige op het gebied van pokken, na een grondig onder zoek gebleken dat de bewuste man niet aan pokken leed. bakken een nieuwe specialiteit voor het weekend Apparatuur in orde A. J. VAN DER STEUR N V Grote Houtstraat 48 PERFECTE MAATKLEDING Speciale januari-aanbiedingen SANTO DOMINGO, 19 jan. (U.P.I.) De bevelhebber van de Dominicaanse strijdkrachten, generaal-majoor Pedro Rodriguez Echevarria, de militaire sterke man achter de junta die op dins dagavond in de Dominicaanse Republiek het heft in handen heeft genomen, is gisteravond in Santo Domingo gearresteerd door een groep officieren van de lucht macht die tot dusver met succes een eind aan de staatsgreep van dinsdagavond heeft gemaakt. De officieren lieten gelijktijdig vier gearresteerde leden van de Staats raad vrij. Zij begaven zich naar het paleis en waren voornemens hun oude functies weer op te nemen. In Santo Domingo werden geestdriftige feesten gevierd toen men het nieuws hoorde. SPAARNE 11 t/o Damstraat S-WMORRIS êeforeifouênif! Suède dames- en herenjasjes BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIET 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 ut 's avonds tel. 21544. Het betrof de 24-jarige Horst Grosz uit Hamburg, die tijdens de reis door Duitsland uitslag aan zijn gezicht ont dekte en zich bij de grens onmiddellijk meldde. De grenspost waarschuwde de GG en GD in Utrecht, de directeur, dr. A. A. Koopal, trof onverwijld de nodige maatregelen. Om 22.49 uur vertrok de Scandinavië- expres naar het station Rotterdam- Koord, waar 39 reizigers in quarantaine werden gehouden. Vervolgens ging de trein naar Rotterdam-CS om daar te worden gedesinfecteerd. Inmiddels had de kapitein van de nachtboot Hoek van Holland-Harwich te kennen gegeven dat hi: weigerde reizigers, bagage en goede- ren uit de trein mee naar Engeland te hemen. Ka de gunstige uitslag van het onderzoek heeft de NS alles nog in het JVerk gesteld om de reizigers voor Enge land op tijd te doen voltrekken, maar de nachtboot had op normale tjjd de an kers gelicht. De reizigers voor Enge land moesten de nacht op de nachtboot doorbrengen en konden eerst vandaag met deze boot vertrekken. De Rotterdamse geneeskundige dienst rukte na de waarschuwing uit Utrecht met vijf artsen en mediscü personeel uit naar station-Noord, waar de trein om kwart over elf stopte. De politie bewaak te de omgeving zwaar. Toen was bekend geworden, dat prof. De Langen (inter nist van het Stads- en Academisch zie kenhuis te Utrecht) bij de Duitse passa gier geen pokken had geconstateerd, wenste dr. Burema van de geneeskun dige dienst zich toch er persoonlijk van te overtuigen, dat er geen patiënten met pokken in de trein waren. De veertig uitgestapte passagiers konden echter na een streng onderzoek van een kwartier naar huis gaan. Hoe zwaar die bewaking was, onder vond een jonge Rotterdamse journa list, die, zich van geen gevaar bewust, tot de trein was doorgedrongen. Een arts isoleerde hem in het kantoor van de stationschef, waar h" te horen kreeg, dat hij met de andere passa giers zeker veertien dagen ter obser vatie moest wordën opgenomen Zoudeu er inderdaad besmettelijke gevallen zijn aangetroffen, dan zouden de veertig Rotterdamse passagiers op 't station moeten worden gerevaccineerd of voor de eerste maal ingeënt; serum hiervoor had de G.G.D. in ruime mate voorhanden. Ook het buitenland legt blijkens, de persberichten van Reuter en UPI, ten aanzien van een eventuele pokkenbe- smetting grote waakzaamheid aan de dag. In Engeland is door het ontdekken van zes verdachte gevallen in het noor den van het land het aantal personen in quarantaine tot negentien gestegen. In de Westduitse stad Dusseldorf, waar drie ziektegevallen zijn geconstateerd, zal volgens de minister van Binnenland se Zaken van Rijnland-Westfalen waar schijnlijk het komende weekeinde het gevaar voor verdere uitbreiding zijn ge weken. Volgende maand zal te Mannheim een zekere dr. Joseph Krumpp voor het ge recht verschijnen, die na een bezoek aan Indië in 1958 in Heidelberg een aantal mensen met pokken zou hebben besmet. Hem is „het toebrengen van lichamelijk letsel met de dood als gevolg" ten laste gelegd. In Wiesloch bij Heidelberg keerde een zestienjarige jongen via Zuid-Frankrijk uit Marokko terug met verschijnselen die aan pokken deden denken; hij werd met zijn ouders geïsoleerd. Ook in Bens- heim werden twee personen die pokken zouden hebben in een ziekenhuis opge nomen. Allen bleken later echter niet aan de gevreesde ziekte te lijden. In Zweden zijn twee personen van wie een in Londen en de andere in Düs- seldorf is geweest onder quarantaine gesteld. Een schoolmeisje is met spoed in het ziekenhuis onder quarantaine ge steld, toen bleek dat zij haar kerstva kantie in Düsseldorf had doorgebracht. In Karachi is gisteren bekend ge maakt dat daar weer vijf personen aan de gevleesde pokken zijn overleden zo dat het dodencijfer van de epidemie die de hoofdstad van Pakistan in zijn greep heeft Is gestegen tot 265. De leider van de acties die het leger tegen de epide mie voert, heeft meegedeeld dat de si tuatie nu onder controle is. In Washington heeft de Amerikaanse nationale gezondheidsdienst opgeroepen tot een grote vaccinatiecampagne om te voorkomen, dat de ziekte zich ver breidt over de V.S., waar zich sinds 1953 geen geval van pokken heeft voorge daan. In dertien staten is inenting tegen deze ziekte bij de wet verplicht. Onze Londense correspondent meldt: Het totaal aantal personen, dat is over gebracht naar Britse isoleerziekenhui zen, omdat zij ervan worden verdacht pokken te hebben opgelopen, bedraagt nu negentien. Er deden zich gisteren twee nieuwe gevallen voor. Tot heden zijn vijf personen aan de ziekte gestor ven. In de Londense haven weigerden gisteren zeventig havenarbeiders een Indisch schip te laden voordat zij wer den ingeënt tegen pokken. Elders in de Londense haven weigerden arbeiders een zending tapijten, welke per vliegtuig uit Pakistan arriveerde, te lossen. De Duitse bondspresident, dr. Heinrich Lübke, maakt op het ogenblik een tournee door West-Afrika. Deze foto toont, hoe de president, blijkbaar ietwat beteuterd, wordt geïnstalleerd als ere-opperhoofd van de Totota-stam in Liberie. UTRECHT, 19 jan. „Tot op dit mo ment wordt aangenomen, dat, door on opgehelderde oorzaak, de machinist van de blauwe trein niet heeft gereageerd op het gele sein, en dat hij, eerst toen hij het rode licht voor de kruising waar nam, een noodremming heeft ingezet. De registratie van de op de locomotief aanwezige en later gevonden snelheids hand duidt er op, dat de snelheid van de blauwe trein nog is verminderd van 125 tot 110 km. Gebleken is, dat de groene trein met de voorgeschreven snelheid van 70 km per uur heeft gere den." ,Aldus gisteren de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Loh- mann, aan de hand van de door hem be schreven feiten, zoals deze nu van de spoorwegramp te Harmeien bekend zijn, op de gebruikelijke Nieuwjaarsbijeen komst met de pers, die natuurlijk voor een groot deel aan dit drama was ge wijd. Hangende het onderzoek kon hij nog niet met zekerheid mededelingen doen over de finesses van de toedracht. De heer Lohmann zei, „dat de grootst mogeljjke zorg voor de veiligheid niet groot genoeg is wat bij de ramp zo pregnant naar voren is gekomen als in de uiterst subtiel geworden wissel werking tussen mens en techniek een hiaat, hoe klein ook, ontstaat." De ont wikkeling van de beveiliging van de (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAG, 19 jan. Bij de tien tallen inspecties der belastingen in Nederland zijn vele ambtenaren druk bezig met een omvangrijk karwei: het veranderen van zo' twee mil joen enen in evenzoveel nullen op de nieuwe aangiftebiljetten van de in komstenbelasting, waarin een druk fout is ontdekt. Bij een van de ver wijzingen staat: ..Zie onder punt 11", terwijl wordt bedoeld punt 10. Men achtte de fout te gering om de gehele oplage onnieuw te laten drukken, wat een kostbaar werk zou zijn geworden, en besloot dat de ambtenaren op de inspecties zelf de formulieren met de Pen moesten bijwerken. In de verzending van de aangifte biljetten kan nu 'n geringe vertraging optreden, maar daarop behoeft zich niemand te verheugen: bij de belas tingen komt van uitstel nooit afstel. Overigens zullen de belastinginspec teurs het nu moeilijk genoeg krijgen wanneer zij van iemand ontdekken dat hij zijn inkomsten verkeerd heeft opgegeven. De betrokkene zal dan met een schuin oog op de door de ambtenaren aangebrachte verbetering vriendelijk kunnen opmerken: ..Een vergissing met een cijfertje is gauw gemaakt. Koeweit. In Koeweit is gisteren de H?+rste negering in de geschiedenis van mt ex-Britse sjeikdom aan de Perzische woif geïnstalleerd. Van ae veertien z9n er elf familieleden van «tfAbdoella el Salimal Soebah, die 'taatshoofd is. (Reuter) 4» <r W j: SCHIPHOL, 19 jan. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zegt alle berichten ten spijt de Amerikaanse onderminister Harriman tijdens zijn verblijf in Genève niet te hebben "-esproken. Beleefdheidshalve de in groten getale verschenen journa listen ontvangend, toen hp gistermid dag op de luchthaven terugkwam deelde hij mee uitsluitend voor privé- doeleinden in Zwitserland te zijn ge weest; zoals bekend vertrok hij daar heen vorige weeek vrijdag. Ook sprak de minister met nadruk tegen, dat zijn zwakke gezondheidstoestand hem bin nenkort tot aftreden zou nopen. „Ik ga nog wel een weekje mee", zei hij gekscherend. Later vrezend dat deze opmerking tot misverstanden aan leiding zor geven onderstreepte hij ze kerheidshalve de ironie ervan. Overigens was mr. Luns uiteraard op de hoogte gebleven van de iaatste ge beurtenissen; hij had daarover met de Nederlandse missie bij de V.N. telefo nisch contact opgenomen. „Ik kan al leen betreuren dat Indonesië een der gelijke gewapende infiltratiepoging heeft ondernomen. U kunt begrijpen dat ik met de regering nauwlettend volg wat zich thans in Indonesië af speelt"; hierbij doelde de minister naar hij verduidelijkte onder meer op de arrestaties van gematigde Indone sische politieke leiders. Gevraagd naar zijn mening over de ernstige poging die secretaris-gene raai Oe Thant volgens de laatste be richten onderneemt voor een bemid delingspoging, zei minister Luns: „Ik heb de indruk dat diens pogingen altijd al ernstig zijn geweest. Hij zet alleen nu door'. Op de vraag of hij commentaar wil de leveren over de kwestie van de ter ritoriale wateren, waarin het vuurge vecht zich al of niet zou nebben afge- speeld, antwoordde hij: ,,U kunt van Lachend zei minister Luns op Schiphol, mij niet verlangen dat ik hier een cur- dat hij helemaal geen verklaring had af sus in het internationale zeerecht ga ge- te leggen in verband met Nieuw-Guinea. ven". Links de adjudant Veldman, - - Mjsï spoorweg is na de oorlog gekenmerkt geweest door een in steeds grotere mate uitschakelen van menselijk handelen en daarmee van de kansen op menselijke fouten, aldus de president van de N.S. Nog pas sinds 28 mei 1961 wordt de kruising bij Harmeien, de plaats van de ramp, beveiligd door een NX- systeem, dat het geheel der sporen rondom Woerden omvat. De techni sche inrichting zelf, het NX-tableau op het station Woerden, gaf op de morgen van die achtste januari de bedienende treindienstleider het te ken. dat de gang van zaken niet nor maal was: de bezetspoorlampjes voor de ingestelde rijrichting bleven branden. „Was er een hiaat ingetre den tussen het menselijk handelen en de technische hulpmiddelen, waaraan terwille van de veiligheid moet wor den gehoorzaamd?" zo vroeg ir. Lohmtnn zich af. De weérsomstandig- heden aldus beschreef hij verder de situatie waren ter plaatse niet gunstig. Er hing een vrij zware mist. Het zicht was wisselend 70 tot 150 meter voor geen-lieht-uitstralende ob jecten. Voor de seinen zal het zicht ongeveer honderd meter meer hebben bedragen. Trein 464 van Rotterdam ovei? Breu- kelen naar Amsterdam, de groene trein, bestaande uit een vier-rijtuigtreinstel met daaraan gekoppeld een twee-rijtuig- stel, was te Woerden op tijd voor ver trek gereed. De machinist, 41 jaar oud en sinds 1947 bij de N.S., was een er varen machinist, die zijn laatste perio dieke keuring en test goed had door staan en de vereiste wegkennis bezat. De dag tevoren had hij van 4.56 uur tot 12.56 uur dienst gehad. Op die maan dag was hij om 5.40 uur in dienst getre den; zijn rusttijd had dus 16uur bedra gen. De trein vervoerde ca. 180 reizi gers, gelijkmatig over de trein verdeeld. Trein 164, van Leeuwarden op weg naar Rotterdam, de blauwe trein, had, evenals de groene trein, zijn normale samenstelling voor de maandag: loco motief en elf geheel stalen rijtuigen, waaronder een restauratierijtuig.'De be zetting van deze trein wordt geraamd op negenhonderd personen, met een con centratie in het voorste gedeelte, onder meer omdat in Utrecht de aansluiting uit Hilversum was overgenomen. De machinist van deze trein was veertig jaar oud en sinds 1942 in dienst bij de Spoorwegen. Ook hij was een ervaren machinist, wiens laatste periodieke keu ring en test eveneens gunstig resultaat had opgeleverd. Hii had de vorige dag rangeerdienst gedaan tot 16.10 uur. Zijn rusttijd van ruim veertien uur had hij thuis doorgebracht. Op 8 januari had hij reeds een dienst Rotterdam CS Utrecht CS gereden. Hij had de vereiste wegkennis: de iaatste maal had hij het traject gereden op 29 december, tien dagen tevoren. Normaal is, dat de trein uit Utrecht het kruispunt Harmeien vier minuten eerder passeert dan de trein naar Am sterdam. De blauwe trein was deze maal echter met zes minuten vertra ging (9.11 uur) uit Utrecht vertrok ken: de treindienstleider te Woerden was hiervan op de hoogte. Toen voor de groene trein de tijd van vertrek was aangebroken, heeft de treindienst leider de rijweg voor deze trein tot aan het sein vóór de kruising vrij ge geven. Als ervaren verkeersleider gaf hjj de rijweg voor deze trein naar Breukelen niet terstond geheel vrij; hierdoor was het hem mogelijk, de be slissing omtrent voorrang op te schor ten totdat hem (blijkens automatische aankondiging op zijn tableau) bekend zou zijn, in hoeverre de trein uit Utrecht nog vertraging zou inhalen. Toen de groene trein het voorsein van de kruising naderde, had de blauwe trein zich nog niet op het tableau ge meld. De treindienstleider besloot daar om de groene trein voorrang te geven. Hij drukte de knoppen op zijn tableau, voor de rijweg naar Breukelen in, zo dat de groene trein kon doorrijden. De rijweg Utrecht-Woerden, tevoren niet vrijgegeven, kon daardoor niet meer worden vrijgegeven, omdat de beveili gingsapparatuur dit verhindert. Het sein voor de kruising voor treinen uit de richting Utrecht heeft dientengevolge steeds „rood" getoond en het hieraan op 1020 m voorafgaande sein „geel". Dat deze seinen deze seinbeelden heb ben getoond, heeft een na het ongeval minutieus ingesteld onderzoek beves tigd. De gloeilampen bleken goed te functioneren. De NX-apparatuur is ge heel doorgemeten en toonde geen enkele afwijking. De botsing, die om 9.19 uur frontaal heeft plaats gevonden, was op 215 m voorbij het sein voor de kruising, komend van Utrecht. Van het inmiddels tot 92 gestegen aantal doden zijn er waarschijnlijk 55 afkomstig geweest uit de blauwe en 37 uit de groene trein. Hel aantal ge wonden bedroeg 54, onder wie 21 ern stig. Van deze gewonden is zoals be kend een overleden en tot en met gisteren zijn daarvan acht naar huis overgebracht. Van de 45 patiënten in de ziekenhuizen zijn arie er nog ern stig aan toe; van de overigen is de toestand bevredigend tot goed. Binnen kort zullen weer tien oatiènten huis waarts keren. Om 11 uur a 11.10 waren vrijwel alle gewonden, die niet zaten ingeklemd, af gevoerd. Om circa 11.45 uur was ook de laatste gewonde afgevoerd. De ramp was binnen een minuut bil de trein dienstleider te Woerden bekend Hü bel de de politie. De dienstdoende chef van Woerden heeft om 9.30 uur, elf mmuten na de botsing van de plaats van het on geval af groot alarm geslagen. NEW YORK, 19 jan. (Reuter/ANP) De Nederlandse regering heeft gisteren naar aanleiding van het incident in de wateren bij Nieuw-Guinea formeel bij de Verenigde Naties geprotesteerd tegen wat zij een „gewapende aanval door In donesië" noemt. De permanente Neder landse vertegenwoordiger bij de V.N., mr. C. W. A. Schürmann, bood ook de „volledige medewerking" van zijn rege ring aan indien de waarnemend secre taris-generaal, Oe Thant, het „in de hui dige situatie nuttig" zou achten een of meer waarnemers of persoonlijke verte genwoordigers naar westelijk Nieuw- Guinea te zenden. fZoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage meldden, komt dit punt ook ter sprake in het antwoord van premier De Quay op Oe Thants jongste beroep het con flict op vreedzame wijze te regelen). Mr. Schürmann vroeg Oe Thant het verslag van zijn regering over de maatregelen die Nederland heeft geno men bf de uitoefening van zijn rech ten tot zelfverdediging aan de Veilig heidsraad door te geven in overeen stemming met de bepalingen van ar tikel 51 van het V.N.-handvest. Dit artikel zegt dat niets in het Hand vest het onvervreemdbaar recht tot in dividuele of collectieve zelfverdediging zal aantasten indien een gewapende aan val wordt gedaan tegen een lid van de V.N. totdat de Veiligheidsraad maatre gelen heeft genomen om de internatio nale vrede en veiligheid te handhaven. Tot nu toe heeft Nederland noch Indo nesië blijk gegeven van een besluit, het geschil aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Mr. Schürmann ga' Oe Thant een ït- voerige versie van het incident van maandag waarbij „Indonesische motor torpedoboten het vuur openden op een Nederlands verkenningsvliegtuig dat aan de zuidkust van Nederlands Nieuw- Guinea een patrouillevlucht maakte." (ANP) In kringen van de Verenig de Naties vindt de Nederlandse houding ten opzichte van Ce ontwikkelingen van de laatste dagen in de kwestie-Nieuw- Guinea over het algemeen veel sympa- Advertentie) HAARLEM - TELEFOON 10477 De raad, die opnieuw wero samenge steld, aanvaardde het ontslag van Joa quin Balaguer en benoemde Rafael F Bonnelly tot president. Bonnelly was te voren vice-president in de raad. In de wegens de avondklok verlaren straten patrouilleerden nog militairen toen het nieuws werd omgeroepen over de radio. De mensen renden juichend tiaar buiten Bonnelly en een paar officieren van de luchtmacht vertelden gedurende een persconferentie ten paleize hoe de leden van de staatsraad or dinsdag, avond werden gearresteerd en gevan gen werden gezet op het viiegveid San Isidro. Zij zeiden dat ze in de officiers, club op de luchtbasis hadden vastge zeten totdat gisteravond om' ongeveer 19.30 uur een groep officieren der luchtmacht het gebouw was binnenge komen en had beloofd de gevangenen te ontzetten en hun hun voormalige functies terug te geven. Men nam contact op met officieren van het le ger en van de marine. Deze officieren deden de toezegging dat zii zich niet met de gang van zaken zouden be moeien, aldus Bonnelly. De zaal van het paleis waar de pers conferentie werd gehouden was stamp vol. Rodrigues Echevarria zat in een hoek van het vertrek. Hij was ongewa pend en glimlachte. Hij begroette een paar mensen die naar hem toekwamen en hem een hand gaven. Een van de officieren in de zaal verklaarde echter dat hij definitief was gearresteerd en on der bewaking stond. Tegenover de cor respondent van United Press Internatio nal verklaarde Echevarria dat de „ver andering" een gevolg was van een reeks „stappen" die hij beweerde te hebben genomen. Deze verklaring werd echter betwist door de aanwezige-functionaris sen. Zij zeiden dat de officieren der lucht macht volgens hun eigen ingeving had den gehandeld en niets afwisten van de „stappen BehaJve Bonnelly werden dinsdag avond de volgende led- van de Staats raad gearresteerd en gisteravond be vrijd: mgr. Eliseo Perez Sanchez, Nico las Pichardo en Eduardo Read Barre- ras. Twee andere leden ran de staats raad, Luis Amiama Tio en Antonio Ini- bert, bleven gehandhaafd in de Staats raad Zij zeiden echter dat zij zich gister avond hadden verstopt. Amiama Tio en Imbert waren aanwezig toen de raad weer in het paleis zittin- nam. Zij droe gen machinepistolen. De Staatsraad werd op 1 januari geïnstalleerd CORAL GABLES 19 jan. - iRtr. AF?) Generaal José Garcia Trujillo, een ver bannen neef van de vermoorde dic tator van de Dominicaanse Republiek, is gisteren zwaar gewond aangetroffen in het appartement van een vriend in Coral Gables in Florida. Hij had een schotwond in het hoofd. Een revolver lag naast hem. Zijn toestand is kritiek. Hü is in een ziekenhuis opgenomen. (Van onze correspondent.) DEVENTER, 19 jan. Gistermiddag is hier de 21-jarige chauffeur De M. uit Laren, die met zijn vrachtauto bü een grintsilo op het industrieterrein stond, door neerstortend grint bedolven en om het leven gekomen. De M. zat in de cabine, terwijl men z(jn wagen aan net laden was toen plot seling de trechter van de silo scheurde, waardoor de vrachtauto en voorname lijk de cabine onder vijftig ton grint werd bedolven. De chauffeur was reeds overleden toen men hem uit de ravage bevrijdde. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De ijzeren silo is nauwe lijks vijf jaar oud en was nog niet voor de helft gevuld. thie. Enige delegatieleden merkten op. dat de Nederlandse delegatie op de uit nodiging van Oe Thant prompt positief heeft geantwoord inzake rechtstreeks overleg met hem, terwijl een Indonesisch antwoord tot dusver uitbleef. De Amerikaanse radio, televisie er pers steunen blijkens hoofdartikelen en commentaren voor de overgrote meerderheid de Nederlandse politiek In Amerikaanse regeringskringen ver luidt dat Washington veel respect reeft voor de krachtige wijze waaroo Oe Thant deze materie aanpakt en die ze ker niet onderdoet voor de aanpak van zijn voorganger Uit de hoofdstad der V.S. bericht UPT dat de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Oean Rusk tijdens een persconferentie de hoop heeft uitgesproken dat Neder land en Indonesië acht zullen slaan op het recente beroep van de secreta ris-generaal. In Djakarta was er gisteravond var de zijde van het ministerie van Buiten landse Zaken nog steeds geen officiee' commentaar gegeven op het dringend" beroep van Oe Thant. zo meldt UPT voorts. Men nam aan. dat minister Soe handrio de boodschap nog in studie had Wel heeft de minister gisteren gezegd dat zijn regering de V.N. reeds op d- hoogte had gesteld van het incident. Soebandrio heeft gisteren een onder houd gehad met de Russische ambas sadeur, Nikolai Mikhailof. over de levering van militaire goederen door Rusland-aan Indonesië. De ministe' wilde na afloop van het gesprek niets zeggen over de aard der goederen. He' orgaan van het Russische leger ..Ro de Ster" schreef gisteren, dat de ..Ne derlandse aanval op de Indonesische schepen voor de kust van Nieuw-Gui nea," was ingegeven ..door bepaalde kringen in Washington." De schriiver van het cor, *ne ar. A Leontief noemde het optreden van de Neder landse marine ..een onbeschaamde provocatie." die niet ongestraft za' blijven. President Soekamo heeft gisteren de Japanse ambassadeur in Djakarta, Tr- ke Oda, 'verzekerd dat er geen reden is voor bezorgdheid in verband met het komende bezoek van de Japanse kroon prins, Akihito, en prinses Mitsjiko aan Indonesië. Het paar wordt SO januari verwacht voor een staatsiebezoek van zeven dagen. Soekarno's verzekering wordt door waarnemers gezien als een aanwüzing dat een Indonesische aanval op Nederlands Nieuw-Guinea tijdens het koninklijk bezoek zal uitblijven. Het centrale ieugdfront van Indonesië heeft er bij "oei rno op aangedrongen een algemene mobilisatie af te kondigen in verband met de kwestie Nieuw-Guinea Volgens het persbureau PIA meent het jeugdfront dat Soekamo een reserve-le ger uit de Indonesische jeugd moet vor men „om de toestand het hoofd te bie den." (Advertentie) die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Dagelijks geopend van ('s maandags van 16). 9—6 Compl Interieurverzorging Ged. Qude Gracht 108-110 Kruisstraat 22 Tel. 13608-18657-17165-17206 i Advertentie i BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 1.3439 IBDSESTBAAt (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (ongemaakt te 11.15 unr) Aanvankelijk plaatselijk opklarin gen, later weer zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Vrij krachtige tot harde wind tussen west en zuid west. 's Nachts iets zachter, overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zaterdag: Zon: 8.38-17.05. Maan: 17.04-8.13. max. mm. neersl. station Weer temp temp afgel gisteren 24 u ui Den Heidei mist 7 3 0.2 Ypenburg geh. bew. 8 3 0 Vlissingen geh. bew. 7 4 Ü.4 Lelde mist 8 1 0.1 De Bilt geh. bew. 9 2 0 Twente geh. bew 9 3 0.4 Eindhoven zw. bew. 9 3 0 Zd-Limbur onbew 8 3 2 Helsinki geh bew 3 2 3 Stoukholn onbew. 5 1 0.5 Londen regen 9 2 2 Amsterda r geh bew 8 2 0 Brussel half bew. 8 3 0 Parijs licht bew. 11 2 0.2 Berlijn geh. bew. 7 1 0 Zürich regen 4 1 4 Wenen mist 0 —1 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1