Bloemendaal heeft geen werk en plaats voor jonge mensen TWAALF PCT. BEVOLKING LEEFT IN RUSTHUIZEN BLOEMENDAAL AAN ZEE KOMT VAN DE GROND PARADIJSELIJK OORD „Het Naalden veld" hobby van Amsterdamse koopman Oude boerderij tijdens oorlog verwoest Costuums met vest Trein moest stoppen 10% KORTING Beurs stil maar goed prijshoudend Nieuwjaarsrede dr. D. Peereboom Voller Beheersvorm voor recreatiegebieden Badinrichting geschrapt Plan door gemeenteraad voorlopig vastgesteld Model voor „De kleine Johannes"? Bloemendaalse Reddings brigade treedt uit de landelijke bond Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN HEMT De beurs vandaag: VRIJDAG 19 JANUARI 1962 PAGINA 3 Beheersvorm Burgerlijke Stand Haarlem Niet te spreken Eigen hart FIETSPAD LANGS ZANDVOORTERWEG IN APRIL KLAAR G. SPIEKERMAN OVERLEDEN Meer dan 50 jaar lid van „Haarlem" Rails vermoedelijk geblokkeerd TYBB kient en klaver jast voor de jeugd Prijzen van 154.- tot 184.- Feestavond ten bate van 10 x 10-actie Grote faam Zeventig HA ïoiA Beurs van New York BLOEMENDAAL, 19 jan. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller van Bloemendaal heeft gisteren in zijn nieuwjaarsrede tijdens de eerste bijeenkomst van de gemeenteraad in het nieuwe jaar gewezen op het ge vaar, dat Kennemerland loopt, wanneer het niet voldoende woonruimte en werkgelegenheid biedt aan jonge gezinnen. De bevolkingsopbouw van Bloemendaal noemde hij een duidelijk teken aan de wand. In die opbouw, aldus de heer Peereboom Voller, ontbreken nagenoeg de jonge mensen tussen de dertig en vijfendertig jaar. In dit verband hekelde hij de buiten sporige bezorgdheid voor de huisvesting van bejaarden. InBloemendaal bestaat veel eerder behoefte aan woningen voor alleenstaanden en jonge gezinnen. Van Bloemendaal moet geen reservaat gemaakt worden van be jaarden en herstellenden. Dr. Peereboom Voller noemde het een ongezonde toestand, dat twaalf percent van de bevolking woont of verblijft in rust en verpleeghuizen. verschillende recreatieterreinen. Er is behoefte aan een zwembad in Vogelen zang en aan zalen in vrijwel alle delen van de gemeente. Verder is er gebrek aan speelruimten voor de jeugd, aan een midgetgolfbaan en aan een manege. Ter opfleuring van het wethouder Van Gelukpark aan de Zeeweg zou het aan beveling verdienen, wanneer dagjes mensen daar hun hart zouden kunnen ophalen aan het spelevaren op het duin- meer. De woningnood is nog altijd het grootste probleem voor de gemeente. In de afgeloppn jaren heeft Bloemen daal niet meer dan tien percent van de woningbehoefte kunnen verwerkelijken. Dat is veel te weinig. Daardoor kon aan de sanering van sommige buurten niets worden gedaan. Er moeten in totaal honderd krotten op termijn worden op geruimd. Daarvoor in de plaats moeten woningen komen van de laagste huur- klassen en dat, aldus de heer Peere boom Voller, is weer een moeilijkheid apart. Daarom is er in Bloemendaal voor mensen met een smalle beurs een specifieke nood. Ook over de recreatie en de uiterlijke schoonheid van de gemeente heeft dr. Peereboom Voller enkele behartens- waardige woorden gezegd. Zo opperde hij het denkbeeld om een landschaps architect in te schakelen, die in staat is het oude landschapsbeeld van Bloe mendaal te verbeteren, met name ten aanzien van het Bloemendaalse Bos, Brouwerskolkpark, mr. Enschedepark en het park van het Openluchttheater. Verder pleitte hij voor de aanstelling van parkwachters, wier taak het moet zijn de jeugd en de ouderen liefde bij te brengen voor het rijke natuurschoon van de gemeente. Naar de mening van dr. Peereboom Voller verdient het aanbeveling voor de verschillende recreatiegebieden een aparte beheersvorm in te stellen. Prio riteit moet worden gegeven aan de in stelling van een commissie, welke zich bezig dient te houden met de bestem ming van de landgoederen. De landgoe deren moeten zonder verkaveling be houden blijven voor het nageslacht. Er is omtrent deze kwestie reeds contact opgenomen met Rijk en provincie, zo deelde de heer Peereboom Voller mede. Belangrijk is ook, dat er een goede be wegwijzering tot stand komt naar de (Advertentie) ZUIVER WOLLEN DEKENS, PLAIDS SCMGCHfLSTK. 13 TEL1023b BLOEMENDAAL, 19 jan. De Bloe mendaalse Reddingsbrigade is uit de (landelijke) Koninklijke Nederlandse Bona tot het Redden van Drenkelingen getreden als gevolg van een geschil van mening, dat niet tot een oplossing kon komen. De Brigade blijkt het te betreuren, dat de Bond ,.niet heeft willen praten". Niet temin „blijft de deur voor een gesprek openstaan". De vroegere voorzitter van de Briga de, de heer G. Schuitemaker, heeft al Zijn bevoegdheden, hem door de bond verleend, teruggegeven. BEVALLEN van een zoon: J. van Deenen-van Egmond; M. G. Siertsema- Egberts; M. Kreuger-Polak; J. Bak ker-Branderhorst; D. de Vendt-Tim- merman; C. H. IJlstra-Kramer; A. M. Hokkeling-Brandjes; H. W. van der Hoom-de Jong. BEVALLEN van een dochter: N. Mussche-Muzerie: G. K. van Olpen- Spanjaart; G. L. Goossens- Kamp- schoèr; A. T. M. Nijssen-Boerée; A. H. B. Oost-Pees; M. A. Petersen-Hop- man (2x)A. C. Tijman-van den Heu vel; E. E. Vosse-Hoff; P. J. Schor-van Berkel; W. M. M. Korstjens-Goebertus; E. E. Croese-van Heeteren Wedding; J. M. van der Leeden-Gilissen; E. M. J. Schuckman-Baede; M. W. Tulen- Jonker; A. L. Molenaar-Jansen; E. M. C. van Duijn-Bos. ONDERTROUWD; A. H. J. Diepen- daal en C. F. Bijster; C. A. Inpijn en I. Schinkelewitz; L. C. van Amsteram en Y. de Kort; K. W. M. Wagenaar en E. M. Sieraad; L. A. B. B. van den Eijnde en J. C. G. Eerens; G. J. van Westerhoven en J. J. De Vreede; B. J. Span en M. A. van Roon. GETROUWD: H. Rabbers en C. C. Hilversum; J. B. ten Bosch en a. e. singels; A. Schreuder en B. W. Koops; H. H. Ploeg en J. B. M. Weisscher; H. T. Vermeeren en M. Offenberg; J. A. Kok en J. Schmitz; H. de Reus en E. Oldenbroek; J. F. Lodder en IJ. Duin; J. M. van Lit en M. H. J. Pluis. OVERLEDEN: L. Nikken, 85 j.; G. Moolenaar, 80 j.; A. Hoogers, 75 j.; F. L. van Dullemen, 9 m.; A. J. Holt- huizen, 68 j.; A. Bout-Blomberg, 65 j.; A. A. Gillissen-van der Laar, 89 j.; C. Roest-Hocker, 89 j.; W. J. Lorenz, 72 j.; A. J. Winters, 62 j.; J. VAN DE Leur, 74 j.; J.W. Tieskens, 82 j.; A. Tim mermans, 18 m.; J. M. van Gollen- Graaman, 87 j.; A. IJff-de Vries, 83 j.; C. M. de Vries- hogendoom, 63 j.; A. E. Looij, 77 j. ARCHEOLOGIE —Voor de Werk groep Kennemerland van de Archeolo gische Werkgemeenschap voor Weste lijk Nederland spreekt mevrouw J. H. Eppens -Van Veen, leidster van het Ke ramische Instituut te Haarlem, donder dag 1 februari, 's avonds om acht uur bij Brinkmann, over „Het pottenbakken in het oude Egypte en in de huidige tijd." Nog eens ten overvloede constateerde dr. Peereboom Voller, dat er in Bloe mendaal grote behoefte bestaat aan par keerterreinen langs de wegen en in de buurt van de recreatiegebieden. Het wordt tijd, dat de belangrijkste wegen van de gemeente binnen niet al te lange tijd een breedte krijgen van zeven tot acht meter. In de Zeeweg zullen enkele bochten minder scherp moeten worden gemaakt, terwijl de aanleg van een bromfietspad langs deze weg dringende noodzaak is. Over de weg-De Ranitz zei hfl, dat binnenkort met de omliggende gemeenten een bespreking plaats vindt, waarop in gezamenlijk overleg de tra cering van de weg zal worden vastge steld. Burgemeester Peereboom Voller, die zijn nieuwjaarsrede aan de hand van een aantal notities direct formu leerde, was begonnen met te zeggen, dat het gemeentebestuur bepaald niet te spreken is over het uitblijven van een eigen gemeentelijk belastingge bied, de betweterigheid van de cen trale overheid, het getraineer met het streekplan, dat daardoor alle allure verliest en zich naar zijn mening veel te veel bezig houdt met details, en de gemummificeerde autonomie van de gemeenten. Bepaald verheugd is het gemeentebestuur over de intergemeen telijke samenwerking en de verbete ring van de financiële verhouding tus sen Rijk en gemeenten. In afwijking van voorgaande jaren wilde de heer Peereboom Voller voor bijzien aan wat er in het afgelopen jaar in Bloemendaal tot stand is gebracht. Veel liever wilde hij het oog richten op de toekomst. Voor zich zelf had hij een verlanglijstje samengesteld waarop ach tereenvolgens voorkwamen; afwerking van de riolering; nieuw kantoor voor het gas- en waterbedrijf (de goedkeu ring daarvoor is inmiddels ontvangen); kleedlokalen op de verschillende sport velden; auto-wasplaats en cantine voor de dienst van Openbare Werken; moder nisering van de drie verouderde gym nastieklokalen; noodverblijven onder de gebouwen van de gemeentelijke dien sten; brandweergarages in O verveen en Bloemendaal; jeugdbibliotheek, des noods een dependance van de Haar lemse; enige vorm van Nijverheidson derwijs; telefooncel in Vogelenzang, die aangesloten is öp het Haarlemse net; sociografisch streekonderzoek; oud heidkundig bodemonderzoek en air-con ditioning in alle scholen. Vele van deze verlangens zijn volgens dr. Peereboom Voller urgent. Daarom dient Bloemendaal het oog gericht te houden op de specifieke taak in streek en land. Het kan die taak pas naar be horen vervullen, wanneer het over een eigen hart, een eigen centrum, een eigen gemeentehuis beschikt. Daarom hoopte hij van harte, dat spoedig aan de verwezenlijking van het raadhuisplan begonnen zal kunnen worden. De nestor van de raad, de heer Fijen, bedankte dr. Peereboom Voller voor de goede wensen, die hij in zijn nieuwjaars rede gericht had tot de leden van de raad en hun familie. BLOEMENDAAL, 19 jan. Wethou der .1. C. C. W. Hjjszeler heeft gister middag tijdens de gemeenteraad van Bloemendaal nog eens met nadruk ver klaard, dat het fietspad op de voorma lige trambaan langs de Zandvoorter- weg in april klaar is. De riolerings werkzaamheden zijn al voor de helft gevorderd. Het zwaarste karwei heeft men achter de rug. Volgende maand zullen de lichtmasten worden geplaatst. Het is niet onmogelijk, dat het werk meer dan het gevoteerde krediet van 240.000 zal kosten. In een rapport heeft de directeur van Openbare Werken daar op gezinspeeld. Wethouder Hijszeler voerde aan, dat de berekening was ge baseerd op gegevens van januari 1960. Sindsdien zijn de arbeidslonen aanzien lijk gestegen. Deze verklaring leek de heer Jacobson (WD) heel wat aanne melijker dan de motivering, welke in het rapport was gebezigd, namelijk, dat de zaak duurder was geworden als ge volg van de arbeidstijdverkorting. Voor de doortrekking van het fietspad van de Viersprong af achter het nieuwe afde lingsbureau van de politie om voteerde de raad een krediet van 10.500. Naar aanleiding van het adres van een bewoner van de Asterlaan over de wateroverlast in die buurt ontspon zich een ampele discussie, welke tenslotte heeft geleid tot de mededeling van wet houder Hijszeler, dat het college van B. en W. bereid is tot een gesprek met de betrokken bewoners, waarbij de aan sprakelijkheid van de gemeente niet in. hei geding zal worden gebracht. Naar de mening van het college en de raad de heer Van der Laan (VVD) uitgezon derd kan de gemeente voor de water overlast niet aansprakelijk worden ge steld. De gemeente is wel bereid een deskundige om advies te vragen. (Advertentie) 100 WOL Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 HAARLEM. 19 jan. Op 64-jarige leeftijd is gisteren plotseling overleden de heer G. Spiekerman, oud-bestuurslid van de voetbalvereniging „Haarlem" en eigenaar van Haarlems oudste pa raplumagazijn. De heer Spiekerman was in Haarlem een bekende figuur. Vooral in de HFC „Haarlem" waarvan hij al meer dan vijftig jaar lid was, had zijn naam een overbekende klank. Van 1920 tot 1924 had hij zitting in het bestuur. Als spe ler is hij niet op de voorgrond getreden. Wel staat hij als een van de oprich ters te boek van Haarlems populaire veteranenploeg „3 A". De thans overle dene was destijds ook lid van het vrijwil lige brandweerkorps „De Tien". ZANDVOORT. 19 jan. De afdeling Zandvoort van de K.V.P. houdt op woensdag 24 januari een ledenvergade ring in het gemeenschapshuis. De agen da vermeldt o.a. de verkiezingen voor de provinciale staten en een bespreking van de vooruitzichten van de woning bouw voor de Zandvoortse woningzoe kenden. Dit is het huis, dat thans in „Het Naal- denveld" staat. Het wordt bewoond door de heer C. M. Reinders Folmer. De oude boerderij van de Amsterdamse koop man J. N. van E ijs werd door de Duit sers tijdens de laatste dagen van de oor log vernield. HAARLEM, 19 jan. Gistermiddag heeft een trein moeten stoppen ter hoog te van de spoorwegovergang op de Pijls laan, omdat er vreemde voorwerpen, vermoedelijk stenen, op de rails lagen. Bij een onderzoek van de politie wer den slechts enige versplinterde hout blokken tussen de rails gevonden. Ook woensdag maakte een machinist mel ding, dat hij op dezelfde plaats bewe ging in de trein gevoeld had. HAARLEM, 19 jan. De R.K. Sport vereniging TYBB gaat ten bate van de jeugd kienen en klaverjassen. Zaterdag 20 januari organiseert de vereniging in de kantine aan de Schalkwijkerweg op het TYBB-terrein een kienavond met meer dan tweehonderd prijzen. Een prettige avond is dus verzekerd en het belangrijkst is, dat de avond de jeugd een grote dienst bewijst. Woensdag 24 januari zal er eveneens in de kantine op het TYBB-terrein een klaverjasavond worden gehouden. Degenen, die aan de wedstrijden willen meedoen, kunnen zich opgeven bij de heer J. Koster. Hanny Sehaftstraat 84 of in de kantine op het TYBB-terrein. BLOEMENDAAL, 19 jan. De Bloe mendaalse gemeenteraad is gisteren met algemene stemmen akkoord ge gaan met de voorlopige vaststelling van het uitbreidingsplan „Bloemendaal aan Zee". Het plan, dat in opdracht van het Bloemendaalse gemeentebe stuur ontworpen is door de Amsterdam se architect ir. A. Komter, is gesitu eerd aan de kop van de Zeeweg en om vat een gebied, dat meer dan zeshon derd meter breed er onbeperkt diep is Voor de aangegeven bebouwing is nog geen architectonische vormgeving vast gesteld. Het centrum is vooral ontworpen om het steeds groter wordende aantal dag jesmensen en kampeerders de nodige recreatie te bieden. Vandaar dat het accent is gelegd op restauratie-bedrij ven en kleine dagwinkels. Er komen geen pensions en hotels. Wel is er een motel van veertig slaapplaatsen gepro jecteerd. De badinrichting, welke in al le vorige plannen van ir. Komter was opgenomen, is uit het huidige plan ver dwenen, omdat voor de bouw daarvan geen toestemming van hogerhand is te verwachten. Bij het ontwerpen van het wegenplan is aansluiting gezocht met de bestaan de toestand. De dubbele rijbaan van de Zeeweg met middenberm is behou den tot een punt ongeveer 375 meter vanaf het tegenwoordige eindpunt. Vanaf dat pufit gaan beide rijwegen uit elkaar. De strook naar Bloemen daal aan Zee volgt ongeveer de be staande route, de weg-terug is zoveel mogelijk oostelijk gelegd. Verkeers technisch biedt deze oplossing uiter aard alleen maar voordelen. In de vork van deze beide rijbanen bevindt zich op de plaats waar het huidige parkeer terrein is gelegen maar dan eens zo groot een parkeerplaats voor auto's. Er is verder nog een tweede parkeer- Een gedeelte van de maquette, welke gemaakt is van het recreatiecentrum „Bloemendaal aan Zee". Links op de voorgrond, aansluitend op het grote par keerterrein, een motel met veertig slaap plaatsen. Daarachter, op de duinrand, restauratiebedrijven met dagwinkels. Het gebouw met de toren is de politie post. Het plan, dat binnenkort ter visie wordt gelegd, is ontworpen door de Am sterdamse architect ir. A. Komter. plaats geprojecteerd: aan de oostkant van de gehalveerde Zeeweg. Beide ter reinen tezamen bieden plaats aan meer dan duizend auto's. Om dit terrein en de daarnaast ontworpen rijwiel- en brommerparkeerplaats waar ruim tienduizend fietsen kunnen worden neergezet een goede vorm te geven zal de bestaande betonweg naar Par- nassia in de Kennemerduinen in ooste lijke richting moeten worden verlegd. Tegenover de uitmonding van deze nieuwe weg zal een verbinding worden gemaakt met de beide autowegen. On der het stelsel van „ringwegen" zal ten behoeve van de fietsers naar Over- veen een tunneltje worden aangelegd. Een markant punt in dit plan, waar van de kern practisch verkeersvrij is, is een twaalf meter hoge toren, waarin naar alle waarschijnlijkheid een politie post en een bewaarplaats voor zoekge raakte kinderen zal worden onderge bracht. De kosten voor de gemeente worden ruwweg geschat op acht ton. De zakelijke promotor is het Bloe mendaalse gemeenteraadslid, de heer J. Bückmann. De Provinciale Planologische Dienst heeft zijn in stemming met het plan betuigd. Het zal binnen niet al te lange tijd ter vi sie worden gelegd. BLOEMENDAAL, 19 jan. Met algemene stemmen heeft de gemeente raad van Bloemendaal gistermiddag het'nieuwe ontwerp-uitbreidingsplan „Het Naaldenveld" vastgesteld. Het zal binnenkort ter visie worden gelegd. In het huidige plan wordt de bouw van vier a vijf villa's ten zuiden van de Zuidlaan niet meer toegestaan. In de raadsvergadering van november vorig jaar werd het plan ook al behandeld, maar toen aangehouden, om dat de meerderheid van de raad bezwaar had tegen bebouwing in de buurt van de Zuidlaan. De zuidgrens is naar het noorden verlegd, waardoor de strook gronds, welke gereserveerd is voor de eventuele aanleg van de weg- De Ranitz en het parkeerterrein bij de Oase buiten het plan vallen. Deze kwesties zullen later worden geregeld. Op het ogenblik is „Het Naalden veld" in het bezit van enkele particu lieren. Van de historie van dit aan na tuurschoon rijke gebied is niet bijster veel bekend. De meeste gegevens er over zijn te vinden in een boekje van mevrouw J. M. Sterck-Proot. dat on der de titel „De geschiedenis van Aer- denhout" de lezer een voortreffelijke informatie verschaft over de zuidelijk ste buurtschap van Bloemendaal. In het boekje is een fragment opgeno men uit „Onkruid, Botanische Wande lingen" van Frederik van Eeden sr. (de vader van de letterkundige Van Eeden), waarin de paradijselijke schoonheid van „Het Naaldenveld" met lange volzinnen en vele latijnse namen van planten en bloemen aan het papier wordt toevertrouwd. Omstreeks 1800 is „Het Naaldenveld" eigendom geweest van een van de grootste grondeigenaars, die Aerden hout na de heren van Brederode heeft gekend: de Amsterdamse koopman J. N. vhn Eijs. Deze Van Eijs was een vermogend en erudiet man, die zich met de politiek en de wetenschap be zig hield. Hij was onder meer bewind hebber van de Amsterdamse Kamer der Oost-Indische Campagnie, lid van de Amsterdamse Vroedschap in de Franse tijd, later zelfs wethouder en thesaurier. Verder maakte hij deel uit (Advertentie) Profiteer thans van de op de zojuist aangekomen in NORMALE en CORPULENTE maten Gen. Cronjéstraat 40-44 - Haarlem Telefoon 54679 HAARLEM, 19 jan. Het dans-show- orkest „The Jokers" uit Haarlem- Noord zal op zondag 28 januari in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann ten bate van de „10 x 10"-actie in Haarlem een feestavond organiseren. Iedereen kan er heen. Verschillende artiesten zullen belangeloos medewer king verlenen aan de avond. Het „Boogie woogie kwartet" onder leiding van Rob Hoeke en de vocaliste Rita Vink zijn aanwezig. Puck de Haan is conferencier. Kaarten en programma's zijn te verkrijgen bij de leider van „The Jokers", Hans Alta, Orionweg 119. JAPAN Woensdag 24 januari, 's avonds om acht uur, houdt de buurt vereniging „Overveen" een bijeenkomst in „Bloemenheuvel." Ir. A. Volker zal dan spreken over „Dijkenbouw in Japan", van het Koninklijk Instituut van We tenschappen. Met nog een andere Amsterdamse koopman en grootgrondbezitter, H. J. Koenen bezorgde Van Eijs zich een gro te faam in Aerdenhout, toen hij de aan plant van dennen ter hand nam tegen verstuiving van de duinen. De belang stelling van de twee mannen ging voor al uit naar het geschikt maken van de duinvalleien voor de veeteelt. Met de ontginning ging het bouwen van zoge naamde duinboerderijen gepaard en de boerderij, welke destijds in „Het Naal denveld" werd gebouwd, was een plan van de koopman Van Eijs. In het boek je van mevrouw Sterck-Proot wordt verhaald, dat prof. Davind van Lennep bijzonder enthousiast was over de proe ven van Van Eijs. In 1803 schreef hij aan zijn vader; „mijn buurman Van Eijs heeft de groote vlakten of valleien in de duinen met zwarte aarde bedekt en daar rundervee en paarden laten weiden, na die valleien eerst met grep en aarden steilstaanden wai omheind te hebben. Hij heeft daar ook een nieuwe boerderij aangelegd". Prof. Van Lennep liet zijn vader weten, dat hij vast van plan was hetzelfde te doen achter „Het Manpad" in Heemstede, „als Van Eijs slaagt". Toen Van Eijs in 1818 stierf liet hij Jacobus Abraham van Lennep als uni verseel erfgenaam al zijn bezittingen na. Deze Van Lennep was de enige zoon uit het eerste huwelijk van Pieter van Lennep en Van Ejjs' stiefklein- dochter Anna Hoffmann. Jacob van Lennep. die toen nog maar een jongen van veertien jaar was, erfde in Aerden hout 571 bunder grond ter waarde van 105.000. Hij overleed in 1869 in Brussel. Zijn kapitaal bezit liet hji na aan zijn zes dochters, die met telgen uit zeer gerenommeerde geslachten waren gehuwd. „Het Naaldenveld" viel toe aan zijn dochter Gonda. die met mr. J. P. van Wickevoort Crommelin was getrouwd. Na haar dood kwam „Het Naaldenveld" in handen van haar niet-gehuwde dochter Cornelia, die in 1903 haar bezittingen liet onderbrengen in de familie-N.V. „Veenduin", aldus genaamd naar de oude boerderij op „Wildhoef", dat eveneens eigendom was van mejuffrouw Cornelia van Wickevoort Crommelin. Betrekkelijk kort na haar dood in 1936 verkochten de erven de goederen uit de familie vennootschap aan derden. Van „Het Naaldenveld" was toen al een deel ten behoeve van villabouw verkocht. „Het Naaldenveld", dat thans onge veer nog zeventig hectare groot is, wordt begrensd door de Leeuwerikenlaan, Zuidlaan, grens Zandvoort-Bloemen- daal, Amsterdamse Waterleiding en de Zwaluwenweg. Het huidigewoonhuis in „Het Naaldenveld" aan de Zwalu wenweg gelegen dateert van 1950 en wordt bewoond door de Bloemen daalse rentmeester, de heer C. M. Rein ders Folmer. De vroegere boerderij, waaraan het huidige huis herinnert, werd drie weken vóór de bevrijding, in april 1945, door de Duitsers zo goed als onherstelbaar vernield. De Duitsers waren namelijk in de onmiddellijke om geving van het huis bezig met de aan leg van een installatie voor het afvu ren van V-l wapens. Toen zij de capi tulatie zagen aankomen bliezen zij de startbanen en installaties op. Tot 1934 heeft de boerderij dienst gedaan. Daar na kreeg het een bestemming als woon huis. De toegang tot „Het Naaldenveld" is thans verboden. Maar de ouderen onder de lezers zullen zich ongetwij feld de primulabeek herinneren, die elk voorjaar een prachtig stukje na tuurschoon opleverde. De legende wil, dat „Het Naaldenveld" model voor Frederik van Eeden heeft ge staan, toen hij „De kleine Johannes" schreef. In deze buurt zou Windekind Johannes ontmoet hebben. Van de primulabeek is heiaas niets meer overgebleven. Niettemin is „Het Naaldenveld" van een ongerepte en grote schoonheid. Een pad van de Leeuwerikenlaan naar de Van Vol- lenhovenlaan herinnert overigens nog aan de schitterende wandelgelegen heden in Aerdenhout, toen „Het Naaldenveld" nog in zjjn geheel be stond en voor het publiek was open gesteld. AMSTERDAM, 19 jan. Ook de laatste dag van deze beursweek heeft geen verlevendiging van de affaire ge bracht. De handel was wederom stil, maar de stemming was goed prijshou dend. Reden van de geringe animo was o.a. het uitblijven van buitenlandse vraag. Alleen in de oliehoek ging het wat levendiger toe. De koers van het oliefonds trok zich op aan het hogere Amerikaanse niveau. Ook Unilever gaf op deze grond een stijging te zien. AKU kon het verhoogde niveau van gisteren goed handhaven en Philips is ca. 2 pnt hoger geopend. Verder viel een avance van ca. 8 pnt. te noteren voor Hoogovens. De scheepvaartmarkt was prijshoudend. In de cultuursector viel een vastere stemming waar te nemen. In het twee de tijdvak werd voor Amsterdam Rub ber 1X4% betaald en voor HVA 130y<i. Delimij. opende ruin. 1% gulden bene den het vorig niveau, maar haalde dit verlies in het tweede tijdvak weer in. Door de directie van de Mij. tot Exploi tatie van Onroerende Goederen Wereld haven zijn enkele nadere cijfers ge noemd, welke aandeelhouders in staat kunnen stellen zich een beter oordeel van de intrinsieke waarde der aandelen te vormen. De directie is thans tot het oordeel gekomen, dat de aandelen meer dan 300 pet. waar zijn, terwijl een di vidend van 12 a 15 pet in de nabije toe komst voor mogelijk wordt gehouden, afgezien nog van een eventuele aanvul ling uit bouwwinsten. Zoals bekend is op de aandelen van de Wereldhaven in eerste instantie een bod van 250 pet. uit gebracht, waarop later een tweede bie ding van 300 pet. is gevolgd. Vorig Slot opening 19/1 Hi Ned 1960 1 4(4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G Won.Bouwi 6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber d.VA A-K.U Berkel Patent ^alvé-Delft Cert Heli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem bez. Unilever Wil ton-Feyen oord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 30 Holl. Amerika Ltjn Java Ch F -L. KiJSI. Kon. Ned Stoomb. Mij K.P.M Stoomv Mij Nederl. v Nievelt v Ommeren Rott Lloyd. e, .Scheepvaart Unie Internnie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '5f 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam "56 u 2(4 A'dam '56 m 2(4 Amsterdam '59 2(4 R'dam 'Ï7 Alb Hpyn KI obl 102% 100 100 921& 108%. 345 113% 127 129% 396 398 30! 926 149.' 148 445 36! 75." 762 472 593 976 978 188.'. 189.30 271 486 577 124. 125 90 148 149% 61 189 188% 152 163 150% 336 151% 294.5, 247.51 524 143.50 142 124 84'4 91(4 91'4 100% 94 121% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kenneeott Copper KLM Montgomery Ward Radio Corp Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil Ny Tidewater Unilever U.S. Steel 17/1 51 40% 51% 70% 53(4 84(4 17 33(4 51% 56% 345', 37 28(4 55 50% 20(4 52(4 74% 18/1 50% 41(4 51% 71(4 53% 84 17 32% 52(4 57 34% 37 28 55 50(2 20 52% 75% Stemming: prflshoude?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3