^/s/co kies Juist nu een M iele automatic Piet van de Pol blijft in het voetspoor van Vervest Rotterdammer maakt serie van 266 tegen Zwitser Guyot Van Dam en Dame Jï s Derby TYBB-Schoten plots een wedstrijd van formaat Stormvogels-Haarlem duel van de zwakken BALANCEREN OP SA-GRENS fff m iü OM WERELDTITEL ANKER KADER 47/2 Van stokken Bill 3! IS fj en schijven Indië handhaaft ongeslagen record Rallye van Monte Carlo gestart Skikampioenen ongenaakbaar Controlebureau opgericht Donner weer aan de leiding mm GE Ef\j «tf jfp§ i i i X Uitslagen EVEN AANDACHT VOOR ZATERDAG 20 JANUARI 1962 PAGINA 12 Uit balans Baba Sy komt terug naar Nederland Overleden Hockeytoernooi Duitsland wint met 30 van Australië Grishin beneden de veertig seconden Promotie Kwaliteit van hout Burgerlijke Stand Uitgeest Hoogoventoernooi Langeweg en Trifunovic half punt achterstand W erktij dv er kor tin g Schuttersveld' enige weken opgeschort Canada waarschijnlijk bereid invoertarieven te verlagen m LUXEMBOURG wa n (Advertentie) W' (Van onze speicale verslaggever) Dt'SSELDORF. 20 jan. Men heeft Piet van de Pol in een Belgisch dagblad getypeerd als de „Hollandse ouder domsdeken", een deelnemer aan het we reldkampioenschap 47/2, et wie de fa voriet bij uitstek, Jos Vervest, minder rekening hoefde te houden dan met mannen als Berardi en Spielmann. Inderdaad heeft Piet van de Pol in Bel gië zijn reputatie in één klap verspeeld toen njj twee jaar geleden in Luik een enorm pak slaag kreeg bij het Europees kampioenschap 17/1, o.a. van Vervest. Maar dat zijn leeftijd hem hier in Düs- seldorf tot een minder bekwaam speler dan Spielmann zou degraderen, konden de Belgische insiders toch niet ernstig menen. Onze landgenoot hield zich gis teren opnieuw goed staande. In de mid dagpartij tegen de Zwitser Guyot pro duceerde hij zelfs een indrukwekkende serie van 286 en later tegen de Frans man Grivaud haalde hij voor de vijfde maal in successie de volle buit binnen. Met de Belg eVrvest gaat Piet van de Pol ongeslagen aan de leiding en wei nigen durven Vervest nog als de onbe twiste kampioen te kwalificeren. Dat de Nederlandse deelnemer na de ontzagwekkende serie van Jos Vervest donderdagavond (319) voor een bijna even fraaie reeks zou zorgen, had men niet verwacht. Het was al heel wat als hij de allure zou kunnen opbrengen om gelijke tred te houden met de Antwerpse specialist, die al zijn duels met groot machtsvertoon had gewonnen. Maar men vergiste zich in de mentale kracht van Piet van de Pol. Zijn gezicht stond op onweer toen hij de acquitstoot pre fereerde tegen Guyot. Het gebeurt maar zelden, dat de winnaar van de trekstoot zelf van acquit gaat. In het brein van Piet van de Pol speelde het idee het pas gevestigde wereldrecord van zijn Belgi sche rivaal te torpederen. Het was geen bluf. Onze landgenoot sprintte weg. Hij bereikte de 200 in een half uur tijds en bleef opereren aan de kop van de tafel om de serie nog hoger op te voeren. Bij 212 nam hij even de tijd om zijn handen te wassen en daarna ging hij zonder moeite door met de ongeëvenaarde plaatsingen bij de korte kaderlijn. Op 266 brak het snoe. af: de weg naar een verbetering van het prille wereld record was te zwaar gebleken. Deze in spanning. die toch met iets van een ontgoocheling eindigde, speelde Van de Pol later parten. Het duurde nog zeven beurten voordat hij Guyot had uitgeteld. De nasleep van de jacht op het we reldrecord ondervond de Nederlander 's avonds tegen Grivaud. Hij startte met lood in de schoenen, waarschijn lijk door het besef, dat zijn kansen om de wereldtitel te behalen aanzien lijk waren gestegen. Hij had getoond evenals Vervest een reusachtige reeks te kunnen lanceren, nu waren waak zaamheid en regelmaat vereist. He laas slaagde Van de Pol er niet meer in het ivoor op de lijnen te houden. Een serie van 113 betekende het enige hoogtepunt in een mistroostig duel, dat niet minder dan 29 beurten duurde. Grivaud, die in dit tournooi volkomen uit zijn doen is, kwam tot 299. Jos Vervest had een zwakke middag. Zijn tegenstander Orti Velez vormde beslist geen gevaar, maar de Belg werd duidelijk uit balans gebracht door de fraaie acquitreeks van Piet van de Pol. Hij wist alleen in de vierde beurt de geheimen van het 47/2 kna bloot te leggen met een serie van 168. Daarna ging het bijzonder moeilijk. Hoewel Orti Velez ver uit de buurt bleef, kwam Ver vest geen moment los van de gedachte, dat de „bedreiging Van de Pol" met de minuut groter werd. Zo duurde het achttien lange beurten voordat de Belg met een blos van schaamte naar de kleedkamer kon vertrekken. Vervest was er zich van bewust, dat het tegen Spielmann anders moest gaan, wilde hij niet in ernstige moeilijkheden belanden. De Duitser had met bekwaam spel zjjn middagpartij gewonnen en wil de beslist niet worden afgestraft. Dat gebeurde ook niet, ofschoon Vervest in de achtste beurt met een serie van 158 zoveel voorsprong nam, dat zijn zege nauwelijks meer in gevaar kon komen. Daarvoor miste Spielmann de energie. Inmiddels nestelde de Duitse allround biljarter August Tiedtke zich onmiddel lijk achter de koplopers. Hij speelde met Guyot zonder hem een enkele kans te geven een straffe serie op te bou wen. Het algemeen gemiddelde van Tiedtke maakt een zwakke indruk, maar door zjjn merkwaardige spelop vatting en zeer sterke verdediging kan Probieem No. 14 van J. Hartong le Prijs Brit. Chess Mag. 1952 Wit geeft in 2 zetten mat met wit tegen Journoud met zwart: 1. e4 e5; 2. PfS Pc6; 3. Lc4 Lc5; 4. b4 Lb45. c3 La5; 6. d4 ed4:; 7. O-O Pf6?; 8. La3 d6; 9 e5! de5:; 10. Db3 Dd7; 11. Tel e4: 12. Pbd2 Lc3:; 13. Pe4: Lel:; 14. Tel: Kd8; 15. Peg5 Pa5; 16. Pe5ü Stand na de 16e zet van wit: Wit Kb8 Dfl Tal Ta5 Lc8 Lhfl Pfö Pg4, pionnen a7 f4 n2. Zwart Ke4 Db2 La2 Pbl Phl, pion nen a3 b7 c4 d3 e7 g3 g5 g6. Oplossing van probleem No. 13 A. M. Voorting: Dh6! Een goed partij speler zal zich van tij a tot tijd wel eens in de theorie verdiepen doch de praktijk speelt toch reeds een belangrijke rol. Interessant is daarom de volgende partij tussen De Riviere Probleem voor geoefende oplossers No. 4062 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam Een mooi dame-offer van witl Pb3:; 17. Pef7:t Df7:; 18. Pf7:f Kd7; 19. Lb5t c6; 20. Te7 mat. Een origineel mat. Correspondentie-adres: A. Perqum. Marnixkade 104, Amsterdam-C. Probleem voor beginnende oplossers No. 702 van Th. de Zwart te Sassenhetm Wit speelt en wint. Oplossingen gun nen Ingezonden worden tot 15 febr. a.ï. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. Oplossing van No. 4055 van dezelfde auteur Wit speelt naar: 28 22 37-32 41. 37. 20 34. 44, .34, 2, z31. 35. z20, 14. z37. 74. en wint Een neei mooi slagwerkprobleem met een leerzaam eindspel tot slot. Voor moeilijkheid verdiend dit vraagstuk een hoog cijfer en toch, als men eenmaal op de goede weg is, valt het nog wel mee. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 701 en 702 kunnen tege lijk ingezonden worden tot 1 febr a.s. Oplossing van No. 698 van W. Hoogland te Oudenbosch 28-22. 17x30 26x17, 11x22, 32-28, 22x 33 38x29 24x33 35x2 en wint het af spel gemakkelijk. De stand is heel goed, nad zo uit de partij genomen kunnen zijn, de ont leding aardig doch het slot rommelig. Nog eens probleem No. 4049 van J. Bus. Sommige lezers merkten terecht pp, dat de tweede zet 28-22 te vervangen is door 28-23 waardoor men in een winnende bij-oplossing terecht komt. De maandprijzen De prijs voor de afdeling geoefenden serie enkele storende foutjes geslopen over de maand oktober is na loting ge- j^en gelieve In no. 4 te lezen: 7 t/m wonnen door Th A Romeyn te Rot- 1Q. in no 6. i2 t/m i5 en n0. g terdam. die over de maand november door R A J. Meeuwissen te Breda. Beide heren kunnen dus hun f 5.— tege moet zien. Er zijn in de opgave van de winter- 47 t/m 50. We vertrouwen dat alle oplossers nu in het bezit van de juiste standen zijn en wensen hun veel succes 1 hjj de beste kadristen een poets bakken. De uitslag van de vijfde ronde luidt; Van de Pol 400 8 266 50.— Guyot 144 8 77 18.— Vervest 400 18 168 22.22 Orti Velez 203 18 71 11.27 Berardi 117 11 57 10.63 Spielmann 400 11 90 36.36 Grivaud 248 19 51 13.05 Diaz 400 19 71 21.05 De uitslag van de zesde ronde: Diaz 400 13 155 22.22 Orti Velez 102 18 27 5.66 Guyot 203 16 63 12.67 Tiedtke 400 16 86 25.— Grivaud 299 29 55 10.31 Van de Pol 400 29 113 13.79 Vervest 400 12 158 33.33 Spielmann 313 12 121 26.08 De stand na zes ronden luidt: 1. Vervest 5 10 31.25 2. Van de Pol 5 10 26.31 3. Tiedtke 5 8 16.59 4. Spielmann 5 6 24.07 5. Guyot 5 4 14.31 6. Diaz 6 4 14.00 7. Berardi 5 2 13.91 8. Grivaud 6 2 14.38 9. Orti Velez 6 2 13.32 HUISSEN, 20 jan. De Senegalees Baba Sy, die raomentaal een tournee door Nederland maakt, heeft gisteren een contract getekend, waarbij hij zich verplicht als particulier chauffeur in dienst te treden bjj een weg- en water bouwkundig bureau in Huissen. Baba Sy zal eerst nog terugkeren naar Senegal en na de voorronden om het wereldkampioenschappen dammen, die dit jaar in Luik zullen plaats vinden, naar Nederland komen. Zijn toekomstige werkgever heeft hem toegestaan, dat de damgrootmeester aan alle damtournooien in Europa kan deelnemen, tevens zal er geld voor een passage naar Senegal bij de Nederland- sche Bank worden gedeponeerd, zodat Baba Sy in het geval, dat hij heimwee krijgt, op elk gewenst tijdstip naar zijn land kan terugkeren. Uiteraard der zaak wordt Baba Sy lid van de damvereni ging Huissen. NIJMEGEN, 20 jan. In het St. Radboudziekenhuis alhier is overleden zuster M. Gabriel van de Liefdezusters van de H. Carolus Borromeus. Zij heeft zich vooral verdiensten verworven als secretaresse van de r.k. bond van reli- gieuze-verplegenden, als mede-stichte res van de hogere verpleegsters- school en als werkend lid van het CI- CIAMS, de internationale organisatie van katholieke verplegenden. Maandag zal hier de Requiemmis worden gece lebreerd. AHMEDABAD, 20 jan. De wed strijd, die gisteren in het lamlen-hockey- toernooi werd gespeeld, bracht de Ne derlanders een teleurstelling. Duitsland versloeg namelijk Australië met 3-0 en dit betekent, dat de kansen voor onze landgenoten op een gedeelte tweede plaats in de eindstand verkeken zijn. De algemene verwachting was, dat de Au straliërs een goede kans maakten de Duitse ploeg, vooral nu daarin de laat ste week nogal wat geharrewar was, te verslaan. Het is echter anders uitgekomen. De betere taktiek en de grote hockeykunde van de sterk geconcentreerd spelende Duitsers braken de veerkracht van de „Aussies". Bovendien werden in de Australische defensie grove fouten ge maakt, welke de ditmaal onproduktieve aanvalslinie niet vermocht te compen seren. Indië handhaafde niet alleen het on geslagen record, maar tevens heeft de doelman nog geen ba.1 zien passeren, terwijl de voorhoede daarentegen maar liefst vijftig maal scoorde. Ook België, dat Indië ontmoette, had zich ten doel gesteld de score zo laag mogelijk te houden, maar bij de rust was de stand toch reeds 4-0. Aan de sublieme doelman Thill, die in zijn kooi wonderen verrichtte, was het te danken, dat Indië daarna niet meer tot scoren kwam. Nieuw-Zeeland en Malakka vochten een duel uit, waarin hardheid tegenover tempo stond. Het resultaat werd een doelpuntloos gelijkspel. De stand luidt: Indië 8 8 0 0 16 50—0 West-Duitsland 8 6 2 0 14 30—2 Australië 8 5 1 2 11 289 Nederland 8 5 1 2 11 16—14 Malakka 9 3 3 3 9 14—12 Nieuw-Zeeland 8 2 3 3 7 1518 Japan 7 2 2 3 6 816 België 9 3 0 6 6 11—18 Egypte 7 0 0 7 0 3—39 Indonesië 8 0 0 8 0 158 MONTE CARLO, 20 jan. Voor het Olympisch stadion te Athene ging van nacht om tien over half drie de eerste ploeg van start in de rallye Monte Car lo 1962. Met korte tussenpozen vertrok ken daarna de overige veertien equi pes, waarbij die van de Fransman Ro ger Bateau, de winnaar van 1961. Volgens de laatste berichten in Monte Carlo, waar men overigens zorgen heeft over het feit, dat de wegen in Frankrijk momenteel in een voor een rallye veel te goede staat zijn, hadden zich in totaal 27 equipes teruggetrokken van de 351 oorspronkelijk ingeschreven. De contingenten Lissabon en Glas gow gingen in de vroege ochtenduren van start, vanuit de overige startplaat sen begaven de rijders zich in de loop van morgen en middag op weg. DEN HAAG, 20 jan. Voor de tijd van vijf jaar is benoemd tot voorzitter van de commissie van beroep van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst: mr. dr. J. Donner te Den Haag. Tot lid van deze commissie zijn be noemd, eveneens voor de tijd van vijf jaar: mr. H. L. Hoogenhuis te Utrecht en mr. J. Knottenbelt te Amsterdam. LENZERHEIDE, 20 jan. Barbara Burgerhout en Peter Lukowski, die zich reeds op de tweede dag van de Neder landse skikampioenschappen zeker wis ten van de nationale titels hebben op de laatste dag nog eens zonneklaar hun su perioriteit bewezen. Onder bijzonder goede weersomstan digheden, de temperatuur was zacht en het zicht goed, bereikten Barbara Bur gerhout bij de dames en Peter Lukowski bij de heren in de slalom, die voor bei de categorieën 420 meter lang was, met een hoogteverschil van 110 meter, en 42 poorten, wederom de eerste plaats, wac.rdoor zij met de ideale notering 0 pnt. het kampioenschap in de combina tie veroverden. De steile hellingen met de wisselende piste op sommige plaat sen lag veel los sneeuw hebben en kele deelnemers danig parten gespeeld. Enkele valpartijen maakten dat enige deelnemers de kans op een goede klas sering verloren zagen gaan. De uitslagen waren: slalom; 1. Barbara Burgerhout (61.8 en 64) sec. totaal 125.8 sec.; 2. Jannie Kets de Vries (65.6 en 70.2) 135.8 sec.; 3. Annie de Lint (67.2 en 69) 136.2. sec. Heren (renklasse) 1. Peter Lukowski (54 en 55.8) 109.8 sec.; 2. Boudewjjn van den Bergh (62.2 en 64.2) 126.4 sec.; 3. Frank van Lan- keren (64.2 en 65) 129.2 sec. Combinatie (slalom, reuzesalolom en afdaling) dames (renklasse) 1. Barbara Burgerhout 0; 2. Annie de Lint 22.92; 3. Jannie Kets de Vries 27.40. Heren (Renklasse) 1. Peter Lukowski 0; 2. Frans van Lan- keren 31.99; 3. Boudewjjn van den Bergh 32.15 MOSKOU, 20 jan. Evgeny Grishin, de Russische hardrijder, die nu reeds meer dan zeven jaar „en klasse apart is ip de 500 meter, heeft giste en op de hooggelegen wonderhaan van Alma Ata een tijd gemaakt van 39.8 sec. Het is de op één na beste prestatie van de Rus in diens lange carriere. Slechts bij de speciaal ingelaste recordpoging tij dens de Olympische Spelen van Sqauw Valley was hij met 39.6 sec. nog iets sneller. Grishin maakt er geen geheim van, dat hij na zijn triomfen van 1956 en 1960 bij de spelen van Innsbruck voor de derde maal in successie Olympisch kampioen wil worden. Zijn prestatie van gisteren komt niet in aanmerking voor erkenning, als we reldrecord, aangezien het hier geen gro te internationale westrijden betrof. LEIDEN, 19 jan. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „European organizations and foreign relations of states" jhr. F. A. M. Alting von Geusau, te Enschot (N.Br.). Hij is lector aan de kath. Economische Hogeschool te Tilburg, met als leeropdracht: het recht der in ternationale en supranationale organi saties, en het vergelijkend staatsrecht. Promotor was prof. dr. I. Samkalden. AMSTERDAM, 20 jan.— (V.U.). Ge promoveerd dr. S. C. W. Duvenage uit Zuid-Afrika tot doctor in de letteren op proefschrift „kerk, volk er. jeug" (deel 1), „Die verhouding van kerk tot volk." Promotor was prof. dr. J. Waterink. HAAKLEM, 20 jan. Het voetbalprogramma voor komende zondag vermeldt voor Haarlem als belangrijkste ontmoeting het treffen in de tweede klas tussen TYBB en Schoten. Geheel onverwacht hebben beide ploegen zich aangemeld als kandidaat voor de bovenste plaats, zodat deze „derby" ongetwijfeld een strijd van grote spanning beloofd te worden. Bij de semi-profs is het programma vrij rustig. Haarlem gaat op bezoek bij Stormvogels, een wedstrijd tussen twee oude tegenstanders, die danig in de moeilijkheden zitten. Beide ploegen zullen elkaar heel weinig ont lopen. VSV gaat op bezoek bij HVC en kan in Amersfoort wellicht een puntje veroveren. In de tweede divisie gingen RCH en EDO de afgelopen zondag op de goede weg voort, waardoor deze ploegen hun goede plaats op de ranglijst behielden. RCH speelt thuis tegen hekkesluiter Zwolse Boys en moet normaal gesproken op de volle winst beslag kunnen leggen. EDO heeft een vrije zondag. In de eerste klas amateurs is de hoop in het kamp van HFC terugge keerd. Door een 1-0 zege op Hollandia konden de Haarlemmers de laatste glaats verlaten en wanneer nu ook van 'WO wordt gewonnen, begint de he mel voor HFC te klaren. Gemakkelijk belooft de strijd voor HFC niet te wor den, want OVVO zit als de nieuwe dra ger van de „rode lantaarn" in hetzelfde schuitje als zijn Haarlemse tegenstan ders. Zoals reeds gezegd staat de strijd tussen TYBB en Schoten in het mid delpunt der belangstelling. De beide Haarlemse clubs zijn de laatste tijd met een reeks fraaie successen naar voren getreden, waardoor zowel TYBB als Schoten volop in de strijd om de bovenste plaats zijn betrok ken. Het is met geen mogelijkheid te voorspellen hoe net op „Schalkwijk" zal aflopen. In de eerste wedstrijd leed Schoten tegen TYBB een neder laag met 5-0, maar nadien is er het een en ander bij de Schotenaren ver anderd. We achten beide clubs thans van gelijke kracht. Een gelijkspel? In schrille tegenstelling tot de fraaie prestaties van de twee genoemde clubs, staan de verrichtingen van HBC. De Heemstedenaren zakken steeds dieper weg en met nog slechts een puntje voorsprong op JSV, is het gevaar voor de onderste plaats thans groter dan ooit! De HBC-ers gaan op bezoek bij RKA VIC, een tegenstander die er eveneens niet best voorstaat. HBC moet winnen om uit de moeilijkheden te komen. Maar dan zal er ook voor gevochten moeten worden. Ripperda speelt thuis tegen SDW en dat kon voor de Haarlemmers wel eens twee winstpunten betekenen. Zand- voortmeeuwen heeft bij JSV eveneens een goede kans op de zege. Aalsmeer kan in deze afdeling de leiding gaan nemen, wanneer de mannen uit het bloemendorp koploper Watergraafs meer de das om doen. Gezien de uit stekende vorm van Aalsmeer, mag de ploeg favoriet worden geacht. Bij de katholieke derde klassers krijgt NAS aan Alphen de handen meer dan vol. Maar gezien hun positie op de ranglijst hebben de Halfweg- gers de punten broodnodig, zodat een verrassing niet uitgesloten is. Forehol- te-Lisse zal weinig krachtsverschil op leveren, terwijl SJC na zijn fraaie pres tatie tegen VIOS ook bij Hillegom wel licht een punt kan veroveren. In de vierde klas gaat Hoofddorp Boys opnieuw proberen leider EHS ten val te brengen. In de eerste match wonnen de Meerbewoners met 3-0 en we hebben er zo'n idee van dat de Boys ook ditmaal een verrassing in petto hebben. EHS is in ieder geval gewaarschuwd! Onze Gezellen gaat op bezoek bij „runner up" Bloemendaal en zal vermoedelijk op te zware tegen stand stuiten. Ook Renova heeft tegen ETO weinig kans op de overwinning. In West II kan bij WSB-Concordia de nodige spanning worden verwacht. We geven de Hillegommers een goede kans op een gelijkspel.Van groot belang is de ontmoeting Oranje Groen-Van Nispen. De onderste plaats staat hier op het spel en mocht Van Nispen winnen dan zou de zege van dubbele betekenis zijn. We wensen de Zilker club veel suc ces toe. AMSTERDAM, 18 jan. Na jaren van voorbereiding is de stichting „kwa liteitscontrolebureau Hout" te Amster dam thans met haar werkzaamheden begonnen. Het doel van de stichting is „waarborgen te geven aan afnemers van hout en houtprodukten ten aanzien van de kwaliteit, maatvoering, con structie, en afwerking volgens de eisen van de stichting". De stichting is voortgekomen uit de houthandel zelf. Zowel voor de hard hout- en de zachthouthandel als voor de timmerindustrie zijn een aantal voorschriften opgesteld die voorname lijk de kwaliteit van het hout bepalen. Nederlandse houthandelaren kunnen zich vrijwillig aansluiten bij de stich ting, waardoor zij het recht krijgen het vignet te voeren en zich verplichten aan de door de stichting gestelde eisen te voldoen. Het centraal bestuur zal bij geschil len tussen afnemers en handelaren op treden als scheidsgerecht. De voorzit ter van dit bestuur, prof. ir. B. H. H. Zweers, is benoemd door de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid. In voorkomende gevallen kan het bestuur op de leden bij niet nakomen van de verplinhtingen strenge sancties toepassen o.a. in de vorm van boetes. Reeds hebben zich 65 zachthouthande- laren (vertegenwoordigende ongeveer 35 procent van de Nederlandse zacht- houtomzet) en 70 timmerwerkindustrie ën (ongeveer 40 procent van de Neder landse omzet vertegenwoordigend) in geschreven. De hardhouthandel is op enkele uitzonderingen na collectief toe getreden. Architecten en particulieren kunnen via Bouw- en Woningtoezicht aankloppen bij het bureau indien het in hun huis verwerkte hout niet aan de eise, beantwoordt. GEBOREN: d. v. M. Blokker-van Po- pering; z. v. J. H. Smit-van Goor. GEHUWD: W. Lensen (Heemskerk) en J. Vallinga. OVERLEDEN: C. Heijne (Castricum), 76 jaar, echtg. v. Th. Stuifbergen. Herhaaldelijk doet zich aan de bridge tafel het probleem voor, of een speler een door zijn partner geboden 3 SA- contract moet inlaten, dan wel dat hij toch maar 4 in zijn (goede) hoge kleur moet annonceren. Over het algemeen kan men zeggen, dat bij een normaal biedverloop een con tract van 4 harten of 4 schoppen altijd te verkiezen valt boven 3 SA, als men een zeskaart in die kleur heeft en niet voldiende zeker is van de dekking in bijkleuren. Het volgende spel uit een wedstrijd laat dat moeilijke punt nog eens duide lijk zien: V 5 2 C? 7 6 O A V 6 4> H 9 8 5 2 H 10 6 QAB O H B 10 9 5 *V6 N W O Z B 9 7 3 9 V42 O 8 7 3 10 7 4 3 A 8 4 C? H 10 9 8 5 3 <>4 2 4» A B Noord was gever niemand kwets baar. Het bieden begon: noord pas oost pas zuid 1 harten west 2 rui ten noord 3 klaveren oost pas zuid 3 harten west pas noord 3 Sansatout oost pas en nu stond zuid voor de beslissing of hij 3 Sans atout moest laten spelen, dan wel of hij 4 harten moest bieden. In de eerste plaats wil ik opmerken, dat noord wellicht er beter aan gedaan had, over 2 ruiten direct 2 Sansatout te bieden het is in dit stadium van het bieden zeer de vraag, of zijn partner er BEVERWIJK, 20 jan. Gisteravond zijn van het Hoogovenschaaktoernooi de afgebroken partijen in de verschillende groepen uitgespeeld. Donner heeft weer de leiding genomen. Met zwart spelend heeft hjj het paardeneindspel tegen Hen- neberke tot winst gevoerd. Op een half punt volgen nu Langeweg en Trifuno- vic. De laatste won de afgebroken par tij tegen Van Scheltinga. Het was een harde strijd. De Zuidslaviër had zelf de gedachte, dat deze strijd in remise zou eindigen, maar Van Scheltinga ver giste zich en moest opgeven. In de late avonduren gaf de Belg O'Kelly de af gebroken partij uit de zevende ronde tegen Van Scheltinga gewonnen. Grootmeestergroep: 1. Donner (Ned.) 5 pnt. 2/3. Langeweg (Ned.) en Tri- funovic (Z. SI.) beiden 41/* pnt 4. Ro- batsch (Oostenrijk) 4 pnt. 5/6. Kottnau- er (GB) en Bisguier (VS) beiden 3Vi pnt. 7. O'Kelly (België) 3 pnt. 8/9 Aa ron (Indië) en Van Scheltinga (Ned.) 2'/j pnt. 10. Henneberke (Ned.) 2 pnt. Meestergroep A: 1. Parma (Z.S1.) 5Vs pnt. 2. Scafarelli (It) 41/» pnt. 3 t/m 5 Barendregt (Ned), Puig (Spanje) en Eising (W.Dld) allen 4 pnt Meestergroep B: 1. Gereben (Israël) 5Vt pnt. 2. Mohrlock (Did) 5 pnt. 3. Kramer (Ned.) 4 pnt. 4 t/m 6. De Rooi (Ned), Sandor (Hong) en Smede- revac (Z.S1) elk 3p. Damesgroep: 1. Jovanovic (Z.S1.) 6V2 pnt. 2. Sinca (Hong) 6 pnt. 3. Sunnucks (GB 51/2 pnt. 4/5 Heemskerk en Tim mer beiden 4 pnt. nog bij gebaat is de aanwezigheid van een vrij slechte vijfkaart te horen. Zuid had dan wetende dat noord althans iets in harten mee zou hebben tot drie of vier harten kunnen besluiten. Had hij geloofd in een gelukkig gesternte (elke kaart zit goed voor hem), dan zou vier tfarten het goede schot zijn geweest. Nu noord twee malen steun voor har ten „ontkende", besloot zuid te passen op 3 SA. Hij meende, dat zijn klaveren- steun voldoende was om een kans te ma ken op 3 SA. Het werd natuurlijk geen succes: oost kwam met ruiten uit en daar west in harten nog twee .nalen aan slag kon komen, ging 3 SA kans loos down. Beter had zuid eraan gedaan, als volgt te redeneren: ik heb 12 punten aan hoge kaarten en mijn partner, die als gever begon met passen, kan nauwelijks zoveel hoge kaarten hebben dat wij 3 SA (be nodigd 25 punten) kunnen winnen. Evenmin is het aannemelijk, dat noord 3 SA zal zeggen met een singleton (enkele kaart) of renonce (geen enkele kaart) in harten zodat ik toch met mijn aar dige zeskaart beter 4 harten kan bieden. Als zuid 4 harten biedt, behoeft hij bij goed afspelen slechts te verliezen één slag in schoppen en 2 slagen in troef. Hoe dat goede afspelen moet gaan (uit komst ruitenboer door west) is iets, dat de lezer zelf eens zal willen nagaan. MIMIR. ENSCHEDE, 20 jan. De directie van de Koninklijke Textielfabrieken gebr. van Heek n.v. „Schuttersveld" enige weken op te schorten. De aan- invoering van de werktijdverkorting het ministerie dit advies gez'en de vraag bij de Arbeidsinspectie is in middels dienovereenkomstig gewijzigd. Voorlopig zal de werktijd van de ploe- genarbeiders in het bedrijf worden te ruggebracht tot het aantal uren. dat in de c.a.o. is vastgesteld. Aanvankelijk had de directie een vier daagse werkweek aangevraagd in ver band met teruggelopen afzetmogelijk heden voor bedrukte stoffen, die wor den geweten aan de slechte zomers van de afgelopen twee jaar en rationalise ring in het bedrijf waardoor de afzet de produktie overtrof. De werknemers in het twee-ploegenstelsel werkten tot dusver 44 uur per week, terwijl de nor male werktijd 42V2 uur is. De werkne mers in het drieploegestelsei werkten te zamen 128 uur per week, terwijl de c.a.o. 125 uur noemt. De als overuren beschouwde uren zullen nu vervallen. Een en ander geldt ook voor M. van Dam en Zonen n.v. te Enschede, een dochteronderneming van „Schutters veld." WINNIPEG, 20 jan. Verwacht kan worden, dat Canada zijn invoertarieven zal verlagen als de Verenigde Staten en de E.E.G.-landen ingaan op de voor stellen van president Kennedy inzake een belangrijke tariefverlaging, zo heeft de Canadese minister van Financiën, D. Fleming, verklaard. Alle leden van de G.A.T.T., met inbe grip van Canada, zullen voordeel heb ben van verlaagde tariefmuren van de V.S. en de E.E.G., aldus Fleming. Hjj verklaarde voorts, dat de afschaf fing of verlaging van tarieven verder dan alleen voor industriële produkten dient te gaan. Vooral moet worden voorzien in een vergemakkelijking van de invoer van landbouwprodukten, zo voegde hij eraan toe. Enige tijd geleden maakten wij mel ding van een actie van de We reld-Ge zondheidsraad om door een postzegel uitgifte op grote schaal de aandacht te vestigen op een noodzakelijke uitbrei ding van het werk van deze organisatie in de strijd tegen malaria. De regeringen van enkele tientallen landen hebben hun steun toegezegd door zoveel mogelijk gelijktijdig in april a.s. postzegels in omloop te brengen, waardoor de wereldbelangstel ling gewekt kan worden. Het doel zal uiteraard iedereen sym pathiek zijn, doch het onlangs gepubli ceerde bericht dat de uitvoering van deze postzegelactie in handen zal worden gelegd van de firma Lehmann te New- York doet ons huiveren. Zoals bekend is dit bedrijf sinds enige tijd door diverse landen we noemen hier Suriname, Ghana, Togokust in geschakeld voor het aan de man bren gen van hun postzegels. Het uitgeven van zegels is hiermee een zuiver 2 lijke aangelegenheid geworden met gevaren van overbodige en niets gende emissies daaraan verbonden velt verzamelaars zijn deze uitgiften dan ook juist door het optreden van die firma in een kwade reuk komen staan. We zullen hopen dat het mooie dr de W.H.O. met deze actie nastreeft niet al te zeer te lijden zal hebben door het inschakelen van dit bureau. Finland. Bij het eeuwfeest der Finse spoorwegen zal op 31 januari a.s. een serie van drie zegels verschijnen. Op de 10 Mk. komt de lo comotief voor. die honderd jaar gele den dienst deed; op de 30 Mk. ziet men zulk een machine die thans nog in ge bruik is, terwijl een moderne diesel de tekening vormt van de 40 Mk. Israël. Bij het 25-jarig bestaan van het Philharmonisch orkest van Israël het werd in 1936 opgericht door de beroemde violist Bronislaw Hubermann komt aan IL 0.50 in omloop. Er staat op afgebeeld een compositie van vier muziekinstrumenten: viool, waldhoorn, zake- alle zeg- Bij te doel pauk en harp. Luxemburg. Volgende maand zullen te Esch sur Alzette de wereldkampioen schappen cycle-cross 1962 worden verre den. Door de emissie van twee postzegels wordt de aandacht op dit sportgebeuren gevestigd. Op de 2.50 fr. hierboven af gedrukt ziet men een wielrenner met de fiets op zijn schouder en op de 5 fr. het embleem van de kampioenschappen be staande uit een trapas met pedalen, een wereldbol, een regenboog en het gesty- lee.de wapen van de plaats waar de •°dstrijden worden gehouden. Turkije. Behalve door de Ver. Naties weTden ook door de Turkse posterijen drie zegels met toe slag in omloop ge bracht om de aan-, dacht te vestigen op het nu 15 jaar be staande werk van de UNICEF tot hulp aan behoeftige kin- j deren. De reeks be- tstaat uit een 10 5 k. met een tekening insectenbestrijding, een 30 5 k. moeder e: kind en een 75 5 k. kinderen die melk drinken. Zweden. Dit jaar is het een eeuw ge leden dat de Zweedse posterijen begon nen met de post door brievenbestellers te laten bezorgen. Ter herinnering hieraan r«<.f»tASS verschijnen op 29 januari een 30 Ore en een 1.70 Kr., waarvan de afbeelding hier bij is afgedrukt. Tot 1861 was het de ge woonte dat aan de postkantoren lijsten waren aangeplakt met de namen van de genen voor wie brieven waren ontvan gen. Nadien ging men in de steden over tot postbestelling aan huis; in 1884 was dit reeds in 48 plaatsen het geval.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 12