weer heel ongewis legnrnf Biljart kan tegen de juke-box wel op Succes BETERE HITPARADE De adein van de SONGFESTIVAL OGEN Chrysler komt met een turbine-auto uimg en zwaar Renault bouwt hardlopertje Heer belangstelling voor Veilig Vignet Verkeerswetboek als lacher ONGEVEER 15.000 BILJARTTAFELS Bezwaar Bord snert Brutaal Een nieuwe automotor ZATERDAG 20 JANUARI 1962 PAGINA 13 ienduizenden Neder landse jongeren bui gen zich iedere dag met verhitte hoofden over de glanzend groene bil jarttafels, die in bijna alle cafè's, op het platteland en in de steden staan opge steld. Met hun logge hou ten onderdanen, hun spie gelende leien en fascine rend satijn betekenen de groene kolossen een regel rechte uitdaging voor de juke-box, de spéél-auto maat en de kaarttafel. De gepolijste kogels, die klos send en springend binnen de verende banden zoeven, tarten het gerinkel in de muziek-robots, de melodie van het ivdor overstemt het plezier der klaverjas sers. En niet zelden ge beurt het, dat de laatsten verveeld azen en boeren opzij schuiven om zich te mengen in het partijtje van de „losse". 55 TUSSEN DE WIELEN T i THE PADRE TWINS llllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiillllllllllllllll Er staat ons weer een song festival te wachten (20 febr.). Tot dusverre een reeks van successen en Ontgoochelingen wat de uitsla- ten betreft en een serie televi sie-uitzendingen die meestal nogal onthutsend van verveling waren. De gevestigde namen in onze show-business zijn er niet meer voor te vinden. Want de jury's waren vaak grillig. De chefs der afdelingen Licht Amu sement van de omroepen heb ben nu een zestal bij elkaar ge kregen dat de sprong in het ongewisse wil wagen. En ze hebben daarmee ook de ver schillende genres aan bod wil len laten komen, want er moe ten nu ook verschillende genres liedjes gevonden worden. Uit een stapel van tweehonderd in gezonden liedjes zijn er dertig opzij gelegd die door de uitver korenen straks gezongen zullen Worden. Men hoopt er vijf over te houden waarmee de uitverko renen kunnen deelnemen in het komende internationale toer nooi van het lichte lied, dat dit jaar in Europa's lichtste-liedjes- stad Luxemburg wordt gehou den. De zes zijn Conny van den Bosch, Jan van der Most, Rita Corita, Elly Verhagen en het duo Padre Twins. De BBC- coaoh Leslie Roberts heeft ze llllllllllllllllIlllllllllllllllllllllillllllHIIIIIIIIIIIII CONNY VAN DEN BOSCH «IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIII snel geleerd mee te doen in dat Vreemde wereldje van de show biz. De Springplank" van de KRO heeft deze Haagse secre taresse, inmiddels met echtge noot en tweejarig dochterje Ka- fin in Amersfoort woonachtig, öe afzet gegeven. Ze stevende kaarsrecht op haar doel af, po seerde met gemak voor elke "■IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ernstig onder handen genomen om hun het een en ander bij te brengen van de presenta tie van een lied. Hij is niet de man die aan een bepaalde rich ting de voorkeur geeft. Er moet bij hem gewoon hard gewerkt worden en hjj leert zjjn pupil len om zelf hun persoonlijkheid te ontdekken. Vanuit de eigen persoonlijkheid kan gebouwd worden aan een goede vertol king. Van aangeleerde manier tjes houdt deze onverstoorbare Brit dus niet zo erg, maar de keiharde eisen van de show business, die effect nastreeft, kent hjj terdege. Conny van de Bosch heeft XimiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii fotograaf, greep meteen het zwaarste dramatische repertoi re van Piaf, schommelde bij het songfestival in Knokke nog hachelijk op de schreef van het drakerige en moet nu maar eens laten zien dat ze meer is dan een ambitieus, donker- ogig vrouwtje in een aange name verpakking. De kansen liggen er. Jan van der Most loopt wat langer mee, van de hbs-fuifjes, naar close-harmonygroepjes die bij de radio verzeilden, de KRO-Springplank met vertol kingen, die zowel aan Billy Eckstein als Frank Sinatra de den denken naar vaste verbin tenissen met Klaas van Beeck en Dolf van der Lindens Me- tropole-orkest, opnamen in Duitsland en Nederland, en nu bij de Skymasters, Nu pro beert hij zich te ontworstelen aan het dozijn waarvan er der tien in gaan. Hij heeft geko zen voor de ritmische Ameri kaanse ballad. Lang al staat Rita Corita op de Bühne. In allerlei vermaaks- gelegenheden is ze opgetreden in een volkse stijl, die bij be- Eaald publiek groot succes eeft. Ze weet met haar pu- lll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!l!llllllllllll RITA CORITA iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii bliek om te springen en uit haar mond komen de liedjes als opgewekte meezingertjes door de microfoon. Hoe het met Elly Verhagen moet gaan, is voor velen nog een raadsel. Ze behoort tot de jongere solisten van de Neder landse Opera, waarvoor ze ook een opleiding heeft genoten. Bij audities bleek, dat zij als so praan ook een feeling* had voor net populaire slag liedjes. Ze wil dat er wel eens bij doen. Ze is nog niet bij Leslie Ro berts onder het mes geweest, maar hjj zal haar wel bijbren gen dat de stap van de opera naar de populaire muziek van vandaag, toch enige inspanning zal kosten. De Padre Twins zijn twee serieuze jongens uit Den Haag, amateurs tot voor kort, maar nu is ook al hun eerste plaatje verschenen. Dat zegt niet zo veel, want van hoeveel jongelui er eerste plaatjes zijn versche nen zonder dat een volgend plaatje kwam, is niet eens meer na te gaan. Deze gebroe ders Vader studeren nog, de een zit voor zijn hbs-examen, de ander ploetert op de MTS. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor de jeugd geldt dit ai even nadrukkelijk. Wij doelen dan niet op de mannen in de zwarte vesten, die als zoons van caféhouders de bezoekers al paf deden staan door ketens van caramboles aan elkaar te rijgen, maar op de gewone lief hebbers van de speelse kogels, de middelmatige biljartmin naars, die met een serietje van vijftien een gat in de lucht springen. Als zjj konden, zou den zij op het groene laken sla pen, maar de meeste ouders, zich bewust van de nadelen van druk café-bezoek, denken hier anders over. Dat hun zoon aan sport doet, valt toe te jui chen, maar dan liever op een sportveld, waar zijn longen de frisse lucht inzuigen, dan in een lokaliteit, waar de bier- walm naar de zoldering kruipt en niet zelden een zeer „man nelijke" taal wordt gebezigd. Het biljartspel is er voor ver antwoordelijk, dat talloze toege wijde huisvaders hun eten koud laten worden. Een bord snert de specialiteit van het buurtcafé, doet wonderen als zij juist met een gelukzalige grijns het totaal van hun groot ste rivaal zijn gepasseerd. Nu komt het er op aan de „rooie" ver uit de buurt te houden, geen „schotjes" meer te geven en zelf het carotte-spelletje van die opschepper te negeren. Dat kost tijd, maar als het partijtje van 50 punten na een verwoed gevecht de overwin ning brengt, kan geen enkele omstandigheid van huiselijke aard de sportieve voldoening verstoren. LLY VERHAGEN Met zijn ongeveer 15.000 bil jarttafels, die in de dorpsca- fé'S brutaalweg alle ruimte in beslag nemen en evenmin ge mist kunnen worden in de def tige hotels van de kleine ste den, neemt Nederland een unie ke plaats in in de wereld van het biljartspel. Geen enkel land kent zulk een grote harts tocht voor deze onder helle lampen beoefende hobby, waar bij een precieus vervaardigde stok, de keu, voorzien van een fragiele pomerans, de loop van drie ballen dirigeert. Het on gewisse van de carambolage, die door niemand in een for mule is samen te vatten, én de gezellige spanning appel leren kennelijk aan onze volks aard. Het succes was overwel digend. Overal in het land con stateerde de heer Van Beem een lang gekoesterd verlangen het jeugdbiljart een reële kans te geven. Gemeente-instanties, leraren voor lichamelijke op voeding O. K.en W. en de Nederlandse Sportfederatie juichten het initiatief toe. In de paar maanden, dat de heer Van Beem zich heeft kunnen oriënteren, bleek hem boven dien,- dat er buiten de Hore- ca-bedrjjven druk gebiljart kan worden. Van acquit verrezen er jeugdclubs in Amsterdam, in Noordwjjk, Steenbergen en Rotterdam. In Zwolle, Gro ningen en vooral in het zuiden toonde men zich bijzonder in genomen met de jeugdplannen. In Brabant aarzelden de bil jartliefhebbers niet lang en or ganiseerden een kampioen schap voor jonge spelers. De zestienjarige zoon van de be- lllllllll llllll III Hill III III llllll II III III IIIII llllll II lllil llllllllll llllll II III II III III lililUIIHI lil Hill III III lllll II lllllllllll II HUIHUIHIIHIUUil lllll Hllllli Kill II llllll lil Jan VAN DER MOST Peppermint Twist, door Joey Dee en The Starliters (Roulet te). Men kan de nieuwe „twist"- rage een hevig maar kort stondig leven voorspellen. De muziek onderscheidt zich niet merkbaar van de rock 'n roll. Menselijkerwijs ge sproken had dit lawaai al lang een roemloze dood moe ten sterven, maar de liefheb berij voor de rock 'n roll- dans rekt dit lijden. Als on dergeschoven kindje dobbert de twist dan maar mee. Let's Twist again, door Cubby Checker C.C. (Columbia). Zie boven, maar met dien verstande, dat, het op dit plaatje vrn rustig en nogal verdraaglijk toegaat. Amen Twist, door Bob Azzam (Barclay). Ook een jongen, die een graantje wil meepikken. Kissin' Twist, door Jack Ham mer (Artone) Idem. The Twist, door Paul Glmbel (Fontana) Zo heeft ook de Nederland se tafeltennisster er over ge dacht en wie zal het hem kwalijk nemen? Niet zijn schare aanhangsters. Manneke Twist, door Crazy Pete and the Twisters (Artone) Alsof het twist-gedoe nog niet platvloers genoeg was, moest ook dit summum van ellende verschijnen. Le chant du vagabond (Ep-tje) door Les Dudaïm (Fontana). De karakteristieke, ver bluffende muzikale Israëli sche volksmuziek ondervindt de laatste tijd ook in ons land belangstelling. Twee jonge, goede vertolkers, Les Dudaïm, hebben bij hun be zoek aan Nederland en hun optreden voor radio en tele visie daartoe hun steentje bijgedragen. Met hun merk waardige kopstemmen be strijken ze een rijk gevoels- Furioso (Voi. 2 op EP), door Maria Escudero en Diego Cas- tellon (Brunswick) De Spaanse volksmuziek begint tot de lijsten der top pers door te dringen. Hoera. Heerlijke gitaarmuziek, met zang, die vaak hoog en diep Ik dan u mijn God, door Frans van Schaik (Palette). Argwanend luistert men naar grove, valse sentimen ten, maar de zingende zwer ver zingt dit lied met zijn eerlijke melodie en zijn mis schien niet verfijnde en wei nig originele, maar toch enigszins dichterlijke tekst robuust en overrompelend. Interview met een 100-jarige en Het aanzoek, door God fried Bomans (Philips), Het gebeurt zelden dat een conferencier zulke heerlijke teksten bij de hand heeft als Godfried Bomans, Vele men sen lezen gewoon deze ver haaltjes, maar anderen schij nen er de voorkeur aan te geven ze te beluisteren, 't Zal Bomans niet zo veel kun nen schelen. Samba 2 april (Ep-tje) door Jaap Fischer (SGI) Is dit niet ai het derde plaatje van onze Leidse stu dent? Hij is een van de wei nige Nederlanders die chan sons kunnen schrijven en heeft nu ook langzamerhand de melodieën van de door lastingambtenaar Lucas (ein delijk geen café-eigenaar) maakte bij die gelegenheid 1000 caramboles in vier beur ten, waarmee hij nog maar net de eerste prijs bemachtig de. Dit gerechtvaardigde be zwaar tegen zijn sport heeft de Koninklijke Nederlandse Biljartbond voortdurend ge voeld als een remmende fac tor bij het kweken en opleiden van zijn spelers. Maar hoe een oplossing te vinden? Men bil jart nu eenmaal in een café; tussen tapkast en kachel ge dijt het spel, het volschenken der glazen, de door de waard liefdevol dichtgenaaide winkel haak in de hoek van het be morste laken zou nergens an der passen. Toch tastten de biljartbestuur ders naar een mogelijkheid de jeugd onder de 18 jaar onder de bondsvleugels te brengen. Uit hen moeten nu eenmaal de grote cracks voortkomen, de spelers, die in de internatio nale wedstrijdsport zonder blikken of blozen „honderdjes" op de lei brengen, specialisten in de kaderspelen en het drie banden. Het vorig jaar ging dan eindelijk de kogel door de kerk. Men wees een bestuurs lid aan als eenmanshoofd van de afdeling jeugdzaken en droeg hem, de Haarlemmer J. van Beem, op buiten de horeca-bedrijven junioren-bil jart te stimuleren. Zo ontstond bij de KNBB het besluit jeugdleden tussen de 12 en 18 jaar officieel toe te laten tot de bond, indien hun ouders er geen bezwaar tegen E maken. De biljartsport is daar- mee aan een nieuw tijdperk toe, waarvan de ontwikkeling naar het zich iaat aanzien 5 ongetwijfeld succesvol zal 1 verlopen. BEN DE GRAAF. f IHIIHUHIHHIHHUIHHUHIHHIHHIHHUHIIIIIIIII jazz hem ongetwijfeld bewonder de Jacques Brei uit zijn achterhoofd kunnen bannen. Velen vinden zijn teksten wat rauw en studentikoos. Vele anderen zullen deze termen graag vervangen door „hard" en „spits". Op dit plaatje staan ook Eendje, Sprookje, Suzanne en Het Veerse Gat, Loosdrecht Jazz Concours door Louis van Dijk trio (Philips). Eindelijk het improvisatie talent en de stralende tech niek van de 19-jarige conser vatorium-leerling en kosters zoon Lo'is van Dijk op de plaat. De student musicolo gie Kees Hameling bespeelt de bas en de ex-fanfare-tam boer Harry ten Siethoff de drums. „Dear old Stock holm" is een jazz-belevenis van de eerste orde. Het dankbare improvisatie-the ma „Straight, no Chaser" van Monk wordt boeiend ver tolkt. Van Dijks intro's zijn origineel. Voor de rechtge aarde jazz-liefhebber een „must". Bohemia after dark, door Dia mond Five (Fontana). De jongens van Cees Slin ger belijden de east-coast- stijl van de Messengers. Clas sics als „Jordu" en „Bohe mia" worden echter niet klak keloos gecopieerd Treffend is het warme, geïnspireer de blazen van de trompettist Cees Smal. Zijn compositie „Amsterdam Blues" is een uitmuntend jazz-thema. Wat teleurstellend is nu het spel van Cees Slinger aan de piano. Vooral in „Joruu gaat het naai een beden kelijke, kwasi-avantgardis- tische kant. De 26-jarige Vlaming Willy Roggeman heeft enige van zijn merkwaardige jazz-verhande- lingen laten verschijnen in de lichtelijk avant-gardistische Gard Sivik-reeks. De bundel heet „De adem var de jazz". Voor Roggeman is jazz „een levenshouding, een klimaat, een existentieel voedsel, dat onafscheidelijk met het creatie ve is verbonden", zo staat kennelijk niet ten onrechte op de flap. Bij de bop, „de grote-stads- muziek", begint Roggeman pas geïnteresseerd te raken. En hij is tot en met het vorige jaar, het jaar van Ornette Co leman, bij, waarmee hij een lengte voorsprong heeft op de meeste jazz-publikaties van vandaag. Hij is in enkele op zichten in het voetspoor getre den van de knappe Franse cri ticus André Hodeir, die jaren terug de bewierookte cultus- schepper Panassié het woord heeft ontnomen. Ook heeft Rog geman enige leerboeken der psychologie gelezen; het psy chologisch bargoens is niet van de lucht. Het ontaardt hier en daar in mysterieuze kreten. Maar het voorraadje leerboe kenkennis gecombineerd met zijn intelligentie, stelt hem niet temin in staat de jazz en zijn vertegenwoordigers in het psy chologische vlak te benaderen. En aldus, trapsgewijs relative rend, het klakkeloos gejubel vermijdend, weet hij alle ge noemde figuren hun goede ge wicht mee te geven en de ideeën achter hun muziek te onderkennen. Voor Roggeman kwamen de grote momenten in de jazz van de laatste twintig jaar met natuurlijk het koppel Parker-Gillespie, de jonggestorven, maar al uiterst „volledige" Clifford Brown en verder met Miles Davis en Thelonious Monk. Het gehele panorama van de moderne jazz rangschikt hij om „de gro te momenten" en hoewel hij niet onthullend doet, geeft hij vaak oordelen die men ge neigd is ernstig te nemen. Na Behrendt en de voortref felijke Marshall Stearns heeft Het Spectrum een derde jazz- boek uitgegeven, in de (geïllus treerde) Pictura-reeks. Het heet „Jazz" en is geschreven door André Francis, die in het geven van een analyserend overzicht overigens ten achter blyft op zijn voorgangers en er bij het jaar 1960 een punt ach ter gezet heeft. De Fransman heeft met dit boekje vooral de kring van hartstochtelijke ver zamelaars (de „item-collectio- ners") aan zich verplicht door de vermeldenswaardige platen uit de jazz-historie te noteren. Voor ons land heeft de Neder landse bewerker Bob Leenart zich zeer verdienstelijk ge maakt met aanvullingen. Zich baserend op de platen geeft Francis geschreven portretten van de voornaamste jazz-figu- ren. Ze zijn soms aanvecht baar, maar in hun oordelen eigenlijk nog eerder vrij onbe langrijk. Zijn waarderingen geeft hij weer met synoniemen >viddzalma 4-i n»" crr»ofl" on van „middelmatig", „goed" en „slecht", zo ongeveer volgens de school-Panassié. Voor de beginnende jazz-enthousiast zijn de portretjes echter wel in formatief. Het lijstje van woor den uit het jazz-jargon en som mige foto's dragen nog wat bij aan de waarde van dit boekje, zodat het alles bijeen wel wat te bieden heeft. He. S. Met ingang van 1 ja nuari 1962 zijn in Duitsland alle motorvoertuigen voorzien van een afdoende bescher ming tegen vuil door spatborden, spatlappen oj wielschermen. Men hoopt hiermee te bereiken, dat de voorruiten van de auto's voortaan schoner blijven. Overigens hebben de Duitse oogartsen laten weten, dat het van groot belang is, dat de ogen achter die voorruiten ook inderdaad in staat zijn om behoorlijk waar te nemen Per jaar, zo zeggen zij verliezen in Duitsland 420 mensen het leven als ge volg van een beperkt ge zichtsvermogen van auto bestuurders. Ook op dit punt is dus bescherming gewenst, in de vorm van een strengere ogentest. HIHIHHIUIHIHHUIHIHIHIHIIlIHlIHJIIIIIHIi Sens ge ril ensatie verwekte de af gelopen dagen in Ame rikaanse automobiel- kringen het bericht, dat Chrysler van plan zou zijn binnen niet al te lange tijd honderd wagens met gastur bine-aandrijving bij wijze van proef op de weg te brengen. Indien de resul taten bevredigend zijn, zo luidde het bericht, dan zal over vijf jaar met de serie- produktie van de turbine auto worden begonnen. In Amerika verwacht men dat de turbine-wagens reeds deze herfst op de markt zullen worden gebracht Weliswaar verklaart de fa briek nadrukkelijk dat df plannen nog maar een voor lopig karakter dragen, maar de andere autofabrieken met name Ford en General Motors, die ook het ontwerp voor een turbinewagen in studie hebben vermoeden dat het met dat „voorlopig" nogal mee valt. De „primeur' van de gasturbine-auto zou een sterke troef zijn, waar mee Chrysler haar concur rentiepositie in hoge mate zou kunnen verstevigen. De 47 fabrieken van Chrysler waarvan er 31 in de omge- Terwijl een deel van de constructeurs bezig was met het ontwerpen van een turbine motor, bedachten andere deskundigen van het Chrysler-concern deze auto voor het jaar 1962, de Dodge Polara. De staartvinnen uit vroeger jaren zijn verdwenen en het model is kennelijk geïnspireerd op de Italiaanse stijl. kelde turbine een „verander lijke uitstromingsopening" zal hebben, waardoor het door verandering van de hoek. waaronder het gas op de schoepen komt, mogelijk zal zijn op de motor te remmen. Mocht de motor van Chrysler een succes zijn, dan betekent dit een geheel nieuwe fase in de ontwikkeling van de automobiel. In vergelijking met de ontploffingsmotor heeft de turbine-motor tal rijke voordelen: het aantal onderdelen is veel kleiner (in totaal maar vijf), de on derhoudskosten zijn bijzonder gering, de levensduur erg lang. de invloed van warmte en koude klein en tenslotte zal het mogelijk zijn in de turbinemotor goedkope brandstoffen te stoken, zoal; lampolie of zware olie. [IHIHHIIHHIHIHIIIIIHIIIMItllIllllllllllllllM Blik onder de motorkap van dé proefwagen ving van Detroit (U.S.A.) staan fabriceren op het ogenblik de Valiant, Lancer. IHIHUHUHHUIHUIHUIHlHIIHIHUUHIUIHIUHHIUHHIHIIHIHIHIIIIHIHIHUIHIHIIIHIHIIItr Voor de zesde keer wordt er weer een Internationale zui- mgheidsrit gehouden met Kopenhagen als eindpunt. De automobilisten, die aan deze Caltex Perfor mance Test meedoen, zul len het veel zwaarder krijgen dan in vorige ja ren, want de Koninklijke Deense Automobielclub die het evenement tra ditiegetrouw organi seert, is dit keer wel erg zuinig geweest met de etappes. Het aantal is teruggebracht van vier tot drie. Het traject is 1800 kilometer lang en leidt van de Nürburg- ring in Duitsland via Luxemburg en Amster dam naar Flensburg en Kopenhagen. De rit wordt gehouden van 26 tot 29 maart a.s. 'HHHUIHIHIHIHIHUiHHIHIHHIHHHHIHHHHHIHIHHIHHIHIHHIUIHHIHHUIUIHHHHIHII Plymouth, Dodge en Imperial alsmede motoren voor in dustrie. scheepvaart en ruim tevaart. De vervanging van de klas sieke motor door een turbine brengt vele moeilijkheden mee. Verscheidene Ameri kaanse constructeurs, die jarenlang een studie van dit onderwerp hebben gemaakt, menen, dat het een project zonder toekomst is, omdat de produktiekosten te hoog zijn. het verbruik van de turbine motor te on-economisch is en omdat het niet mogelijk zal zijn in een turbine-auto op de motor te remmen. De Chrysler Corporation heeft echter verklaard, dat zij de moeilijkheden heeft opgelost °n dat de door haar ontwik- De Renaultfabrieken zijn gestart met de fabri cage van een speciale wedstrjjd-Dauphine, een wagen, die uiter lijk te herkennen zal zijn aan een dubbele blauwe band in de lengte richting dwars over de (wit- gespoten) carrosserie. De mo tor is „gekieteld", zoals de vakterm luidt: de technische voorzieningen bestaan o.a. uit een dubbele carburateur, droog luchtfilter, andere in- en uitlaatspruitstukken, een speciale radiateur, dubbele klepveren, een speciale nok- kenas en een apart gecon strueerde cylinderkop. De voorwiel-remtrommels zijn voorzien van koelribben en de koppeling is verzwaard. Aangezien deze Dauphine 1993 zal worden vervaardigd in een serie van 1000 stuks zal dit model door de FIA gehomologeerd moeten wor den als serie-toerwagen, hetgeen voor de rallye-rij- Volgens het blad „Scien ce and Mechanics" heeft Texaco in Amerika een nieuw type motor voor personenwagens ontworpen. De motor, die zou kunnen draaien op elke soort brand stof van dieselolie tot pe troleum wordt een „op zienbarende doorbraak" ge noemd. De Ford Motor Com pany zou, volgens het blad. de verdere ontwikkeling van deze motor op zich willen nemen. Aan het ontwerp is men bij Texaco tien jaar be zig geweest. Het principiële verschil met de normale ex plosie-motor schuilt hierin, dat de brandstof niet langer buiten de cylinder verstoven behoeft te worden. De brand stof wordt in de cylinder ge sproeid. aan het draaien ge bracht en daarna ontstoken op het punt van de grootste concentratie, waardoor de verbranding gelijkmatig en soepel verloopt. ders een extra-attractie tekent. be- r verschijnen in Neder- land steeds meer j auto's op de weg met het vierkantje op de voorruit, dat vertelt, dat de auto nog geen half jaar ge leden uitvoerig is nageke ken. Met de eerste vrijwil- HHIHHIHHIHHIHHIHHIHHUHIUHUHIHHIHUHIHHIHHIIHHIIHHIUHIHUUIHHIUHIHIIIIIIH Onze wegenverkeerswet en ons wegenverkeers reglement zijn opge bouwd uit taaie volzin nen, voortreffelijk trainings materiaal voor die aanko mende jurist, maar moei lijk verteerbaar voor de doorsnee-weggebruiker. Het is waarachtig geen luxe, dat prof. Belinfante op het ogenblik bezig is te achterhalen wat de wetgever allen-aal probeert te zeggen, om dit vervolgens in begrijpelijk Nederlands en in korte zinnen om te zet ten. Niettemin moeten we in dit stadium nog met de oude regels leven. Maar wie kent al die regels? De meeste weg gebruikers krijgen slechts een klein uittrekseltje onder ogen. Het complete werk lokt niet tot lezen. Voor de Rotterdamse uitgever Ad. Donker is dit een aanleiding geweest om de belangrijkste artikelen uit de wegenver keerswet en het wegenver keersreglement bijeen te brengen in een boekje en te illustreren met de geestige tekeningen van de Fransman Dubout. Een experiment want de tekst en de teke ningen komen uit twee ver schillende wereldjes. Hét ene wereldje i-, stug, saai, juri disch juist en daarmee basta: het andere is speels, met een tikje weemoed, zelfspot en romantiek. In het boekje bot sen deze wereldjes. De lezer die vol belangstelling begint aan de door hoofdinspecteur A. Vermeij van de Rotter damse verkeerspolitie be werkte en hier en daar van een noot voorziene tekst, wordt weggelokt naar het ge kleurde schetsje aan de over- kant van de pagina, waar mannetjes met brilletjes de meest bizarre verkeerssitu aties beleven. Van het bestu deren van de wet-teksten zal daarna weinig terecht komen, want de ganzeveer van de wetgever is géén partij tegen de vlotte teke ningen van Dubout. De teke ningen zijn fraai en in kleu ren gedrukt, hetgeen het ge heel tot een kostbaar werkje maakt. Gelukkig is B.P. in gesprongen met en ruime subsidie, zodat dit merk waardige combinatie-boek voor een redelijke prijs oP de markt kan worden gebracht lige periodieke veiligheids inspecties werd begonnen in Rotterdam en omgeving, daarna zijn „proefgebieden" aangeboord in Noord-Bra bant, Oost Groningen, de Zaanstreek, Friesland en Waterland en nu zijn ook vijftig Twentse automobiel bedrijven gestart met de veiligheidskeurin gen De inspectie omvat 45 keuringspunten. Wordt de auto op een van deze pun ten niet in orde bevonden, dan wordt het vignet niet uitgereikt. Auto's zonder reservelampen, gevarendrie- hoek en „troublelight" wor den op grond van dit gemis niet afgekeurd, maar de be zitter krijgt wel het advies deze hulpstukken aan te schaffen. Slechts indien deze inspecties op gezette tijden plaatsvinden, hebben zij zin. Daarom wordt half jaarlijks de kleur van het vignet verwisseld In een oogopslag kan men zo zien, of het vignet op de voorruit nog waarde heeft. IHHHHHHIHHHHIHHHHHHHIHIIUUHUIUI Een van de vele tekeningen vin de Franse ilLustratoDubout, waarmee de wetsartikelen in het „combinatie-boek" zij verlucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 13