Fascinerend jachtgebied van —vijfhonderd ha. in De Zilk— Vöor net Bij grote jacht onlangs nog tweehonderd stuks wild geschoten Haarlemmer wil Meester worden Ripperda en DCO moeten vel den afstaan voor schoolsport ERFGENAMEN VAN MONNIKEN EN COSTER Katholieke grafici in Haarlem vieren gouden jubileum van hun organisatie Reeds in 1896 een Haarlemse katholieke bond van typografen M HET PAARDENKERKHOF EN „HET HAASVELD Fazanten in de meerderheid, hazen houden stand, konijnen nog maar weinig in getal Ontstemming over antwoord van gemeente op protestschrijven Thans 1171 leden Gebrek aan water GROEN Co. Verwoede strijd KOOTVLEUGELS TE GROTE BELASTING" Vroeg begonnen J. v. d. Gaag in „De Ark" moderne kapsalon voor dames Van der Velde-Frères ZATERDAG 20 JANUARI 1962 Het gebied van de Amsterdamse waterleiding duinen is voor menige bewoner van Zuid- Kennemerland een geheimzinnig terrein. Men kent het niet verder dan de beruchte bordjes „Verboden Toegang". Toch is het een uitermate boeiend gebied, dat een rijke fauna en flora omvat. Twee terreinen van dit omvangrijke gebied wor den door baron Van Hardenbroek gepacht als jachtterrein. Deze terreinen behoren tot de grootste duinjachtgebieden in den lande. Zij be slaan een oppervlakte van ongeveer 500 ha. Het grootste van de twee draagt de merkwaardige naam „Het Paardenkerkhof". Het kleinste, dat echter veel rijker is aan natuurlijkebegroeiing en wild, heet „Het Haasveld". Vele vooraanstaande figuren uit binnen- en buitenland zijn hier jaarlijks te gast om te genieten van de jacht. Vele leden van het Corps Diplomatique hebben hun namen in het gastenregister geschreven en ook prins Bernhard waagt hier telkenjare graag zijn schot, al bijna 25 jaar lang. Tijdens de thans vrijwel gesloten jachttijd werden bij een grote jacht nogj ongeveer 200 stuks wild geschoten. De prins heeft in de buit een belangrijk aandeel gehad. Een be- langrijk man in het Zilker jachtgebied is jacht- j opziener J. Nieuwenhuis, die graag en veel vertelt over „zijn" domein in zijn romantische jagershuis „Het paardenkerkhof". De Zilkers noemen hem gewoonlijk „de jager". Uit zijn woorden spreekt een warme liefde voor de hem omringende natuur, de flora en fauna van de jachtduinen. Het domein telt nog grote stukken ongerepte natuur. In dit ruige gebied rijzen onverwacht starre sparren uit de grond op, terwijl volgroeide Betula's het ter rein domineren met hun zilveren bast. Tegen de duinheuvels groeit hier en daar een eenzame wilde eik, die het landschap een bijbels aanzien geeft. CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK1NSTALLATZES ZIJLWEG 57 HAARLEM IBACH-VLEUGELS i iV« HAARLEM, 20 jan. De Haarlemse afdeling van de Nederlandse Katholieke Grafische BodR herdenkt binnenkort haar vijftigjarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan hebben de „grafici", zoals de algemene naam luidt van de werkers in het drukkersvak, een gedenkboekje het licht doen zien, waarin zij door middel van de modernste technische hulpmiddelen hun vak kennis demonstreren. Zij hebben daarvoor de royale medewerking gehad van de directies van de N.V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen en van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". De druktechnische vervaardi ging namen enkele leden van de vereniging en van zusterorganisaties in hun vrije tijd op zich. Op de omslag is in vier kleuren het drukkersraam afgebeeld, dat in de Grote of Sint Bavokerk te Haarlem is te vinden en dat een geschenk is van mr. A. Enschedé. Het werd in 1883 vervaardigd door de glazenier Nicolas uit Roermond naar een ontwerp van Pierre Cuypers, de architect van het Amsterdamse Rijksmuseum. Dinsdag 23 januari, 3 uur OPENEN wij onze Receptie van 3—5 uur Spaarnwouderstraat 57 Tel. 10849 - Haarlem \99 V.V.Y.V.V.VsV VMM - I V Opname tijdens een duinjacht in het wildrijke gebied van De Zilk. In „Het Haasveld" kan men zelfs nog Het duidelijkst blijkt dit wel uit het de wilde Teunisbloem aantreffen, een voor deze streken zeldzaam verschijn- eel. Evenals de distel komt de Teunis bloem hier soms tot ongekend rijke bloei. Verschillende soorten varens groeien rond en tegen de oude beuken eri lijken daarmee in symbiose te le ven. „Het Paardenkerkhof" heeft voor al in het voorjaar iets fascinerends. Wanneer het eerste groen der sambuc- cussen en van de wilde liguster ont luikt, bloeien wijd en zijd door het duin verspreid de wilde narcissen en galan- thussen in betoverende groepen. Onder het struikgewas treft men dan ook ver wilderde blauwe scilla's en later zelfs nog Leucojum Vernum. Wat de wildstand betreft, zijn in de Zilker Jachtduinen de fasanten verre weg in de meerderheid. Het laatste jaar werden er meer dan 500 neerge haald. Helaas daalt ieder jaar het aan tal patrijzen. De vogels hebben hun na tuurlijke schuwheid langzamerhand verloren en nu trekken zjj in steeds groter groepen land-inwaarts om zich te goed te doen op de bollenakkers, de graan- en de groentevelden. De konijnenstand in het duingebied Is vrijwel verdwenen. De gevreesde myxomatose, de uit Australië afkom stige konijnenziekte, heeft enkele jaren geleden vreselijk huisgehouden onder de konijnen in dit gebied. Voor de eerstkomende jaren heeft men weinig hoop op een noemenswaardige aanwas van de konijnenstand. Hazen zijn voor deze ziekte niet vatbaar en zij worden dan ook nog bij honderden in het duin gebied aangetroffen. Ze hebben echter onder een andere ziekte te lijden: de zogeheten leverbot-ziekte die vooral op treedt in de zeer natte seizoenen. De gevolgen hiervan zijn voor de hazen stand echter niet te vergelijken met die van de myxomatose voor de konijnen. feit, dat er het afgelopen jaar in de Zilker duinen nog ongeveer duizend ha zen konden worden neergelegd, tegen ongeveer veertig konijnen. De vroeger zo gevreesde stropers doen in het duingebied weinig meer van zich horen. Er zijn er de laatste jaren slechts enkele betrapt. De wild stand van het duingebied heeft nu ech ter andere vijanden: het voortdurend onttrekken van water aan het gebied is funest gebleken voor veel klein leven. De ontwikkeling van zaden en de groei van struiken en planten heeft, er ver schrikkelijk onder te lijden. Alleen de bessen van de duindoorn, van de wilde liguster of de bottels van de wilde ro zen vormen nog enig voedsel voor de wildstand. Door elke dag bij te voe deren op de zogeheten voederplaatsen of driften, tracht men alsnog te redden wat er nog te redden valt. Iedere week wordt hier meer dan honderd kilogram hardvoer aan de dieren ge geven. De inpomping van Lek-water in het duingebied zal in de toekomst ho pelijk verbetering in deze toestand brengen. I Advertentie) BLOEMEND AAL TELEF. 54855 Er zijn echter ook twee- en viervoe ters die de wildstand bedreigen. Wilde katten, wezels, hermelijnen en bunzings vergrijpen zich aan het jonge gedierte van hazen en fazanten. Eksters en Vlaamse Gaaien hebben het vooral ge munt op de eieren van allerlei gevo gelte, die zij gulzig leegzuigen. De zo genaamde Kuikendief is hier vijand nummer één. Dit dier, een valkensoort, bespringt kleinere en zwakkere vier voeters en vogels en pikt met zijn venijnige snavel de diertjes dood. Even als de uil die in deze streken huist en helemaal geen kwaad doet is de Kuikendief enhter beschermd. Hij mag niet geschoten worden. Men kan wel zeggen, dat zich in het woeste duingebied nog dagelijks een verwoede strijd afspeelt om het bestaan. Talloze dieren vallen daar aan ten offer. Dat er niettemin zo wei nig dode dieren aangetroffen worden, is voornamelijk te danken aan de Bui zerds, die in betrekkelijk kleine ge tale huizen in oude, halfvergane eiken. Deze vogels zorgen wel, dat de ka davers en krengen verdwijnen. Ze zijn te lomp om zelf tot een aanval over te gaan, maar houden zich en kel in leven met de resten van ge storven dieren. Zo is heel de vogel- en wildstand in het duingebied op elkaar ingesteld. Wan neer er geen gevaarlijke ziektes uitbre ken en wanneer de mens niet op on bedachtzame wijze ingrijpt, handhaaft het gedierte zichzelf. De jachttijd is nu vrijwel ten einde. Deze maand mag al leen nog gejaagd worden op fazanten hanen en houtsnippen. Daarna heerst er weer rust in het duingebied en komt voor jager Nieuwenhuis en zijn helper Dick Beelen de tijd om de wildstand te helpen zichzelf weer op peil te bren gen. (Advertentie) Ruime keuze in kl. en gr. modellen w.o. de zo vermaarde .y.y immmumammmmmmmmmmmmmmmmmmmtrnmmmm-mm a a a as mm u mmmmmmmmmmmmmmmmwrnmmmmumm mm mmmmmummmmmmmmrnmmmmm De heer F. A. Spinhoven uit de Kinsbergenstraat in Haarlem-Zuid, staat er goed voor in het vierentwin tigste Hoogovenschaaktoernooi, dat deze week de gemoederen in Bever wijk sterk bezig houdt. De heer Spin hoven komt uit in de belangrijkste groep van de tienkampen, die een sterke internationale bezetting heeft. Hij heeft het onder meer op te nemen tegen de bekende Pool Litmanowicz de Zwitser Jost en de Duitser Ditt. Vooral voor deze laatste is de heer Spinhoven beducht. Vanmiddag tre den zij in de achtste ronde tegen el kaar in het strijdperk. Als de heer Spinhoven wint is hij bijna zeker van de eerste plaats, waarop hij zich na vijf ronden zo verrassend wist te nes telen. Wanneer de heer Spinhoven op kop blijft, verwerft hij zich daarmede een toegangskaartje tot de meestergroe pen, die, na de groot-meestergroep, de meeste belangstelling van het pu bliek krijgen. Eens de kans te krijgen een meesterresultaat te behalen is zijn grootste wens. Maar in die asp; ratie verschilt hij niet van de andert ruim honderd, deelnemers aan d> tienkampen. Voor de Haarlemse schaakliefheb bers is de heer Spinhoven, die di jaar voor het eerst aan het Hoog ovenschaaktoernooi deelneemt, geer onbekende. Driemaal in '58, '59 en '61 werd hij schaakkampioen van Haarlem. De heer Spinhoven is lid van het Verenigd Haarlems Schaak genootschap. „Ik begin zo langzamerhand tot de veteranen te behoren," zegt hij. Hij schaakt al van zijn dertiende jaar, eerst in Amsterdam bij „Oefe ning Onder Ons" en A.S.C. en nu al ruim twintig jaar in Haarlem. Wat heeft de heer Spinhoven ervan weerhouden in het verleden al aan het Hoogovenschaaktoemooi deel te nemen. „Het kost je zoveel snipper dagen", vertelde hij ons. „Nu kan ik, dank zij de vrije zaterdag en een beetje medewerking van tegenstan ders en organisatoren, met drie vrije dagen toe". Waar de heer Spinhoven het meest mee inzit zijn de openingen en de tijdnood. „Ik heb bij de opening van het spel zoveel tijd nodig", vertelt hij, „dat ik prompt in ieder eindspel in tijdnood kom. Tegen de Zwitser Jost moest ik in vier minuten nog twintig zetten doen. Toch wist ik naar remise toe te werken". Morgenavond, na de snert het traditionele slot van het Hoogoven schaaktoernooi zullen we weten of de heer Spinhoven volgend jaar, op het zilveren toernooi, in de mees tergreep zal strijden. Tevens zullen we dan weten, of de schakers God fried Bomans en Gesa Frid weer „remise hebben gespeeld" hun per soonlijke strijd: wie de meeste bor den snert eet. HAARLEM, 19 jan. Het protest schrijven, dat de besturen van de Haar lemse voetbalverenigingen Ripperda en DCO onlangs aan B. en W. van Haar lem hebben gezonden, betreffende de voorgenomen maatregel van de ge meentelijke dienst voor lichamelijke op voeding de velden van de beide ver enigingen in te schakelen voor school- spcrtdoeleinden, heeft geen resultaat opgeleverd. De besturen van de beide clubs hebben thans de gemeentewege te horen gekregen dat zij hun velden vier dagen in de week ten behoeve van de schoolsport moeten afstaan. Het ant woord van de gemeente heeft bij de ver enigingen grote ontstemming veroor zaakt. Men had verwacht dat het des tijds door de clubbestuurders gedane ïlllllllilllllflIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIMINIIIMIIII IHIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllr De zetter achter het toetsenbord van zijn zetmachine is een kunstenaar op zijn manier. Hij bespeelt zijn instrument met een schijnbaar gemak, maar hij moet volledig geconcen treerd zijn, willen de loden schriftre- gels foutloos uit de machine glijden. Het jagershuis in De Zilk, geheten „Het Paardenkerkhof". Bij het "Uitgeven van een herdenkings boekje heeft een feestvierende vereni ging de natuurlijke behoefte aan woor den van gelukwens van officiële auto riteiten. De Haarlemse afdeling van de NKGB maakt daarop geen uitzondering en heeft in haar feestwijzer bijdragen opgenomen van Haarlems bisschop, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, en Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, die hun felicitaties zien opgeluisterd met respectievelijk het bis schoppelijk en het stedelijk wapen. Ver der komen er onder andere bijdragen In voor van de bondsvoorzitter, de heer W. A. de Zwager en van de voorzitter van de Haarlemse KAB, de heer A. van der Veldt. De overige bladzijden van het boekje worden in beslag genomen door een met tekeningen verluchtigde kroniek, waarin op een snelle en informatieve manier de historie van de gouden ver eniging uit de doeken wordt gedaan. Men wordt alleen ingelicht over het fei telijk wel en wee van de vereniging, ai zal het de buitenstaander ook interes seren hoe het precies met de graficus en met het drukkersvak in de afgelopen halve eeuw is gegaan. Zoveel informa tie verschaft het gedenkboekje niet. Het zal ook niet de opzet zijn geweest van degenen, die met de samenstelling er van waren belast. Daarmee wil niet ge zegd zijn, dat uit de kroniek de Haar lemse graficus de lezer niet tegemoet treedt. Als men leest hoe vroeg reeds werk werd gemaakt van het verlenen van daadwerkelijke steun aan zieke, werkloze en gepensioneerde collega's en aan weduwen van overleden collega's, komt men tot de conclusie, dat de gra fici mensen zijn, die elkaar een bijzon dere genegenheid toedragen en een sterk gevoel van saamhorigheid heb ben. Zo mag men uit de mededeling, dat al in 1914 met de patroons een col lectieve arbeidsovereenkomst werd ge sloten, afleiden, dat grafici aan het be gin van de sociale revolutie in ons land hoger werden geklasseerd en gewaar deerd dan de overige werknemers Daar is wel een verklaring voor. Over het algemeen waren en zijn nog vaak grafici hoogontwikkelde arbeiders. Zet ten zij niet het werk voort, dat vroege; zij het onder andere omstandigheden en met andere middelen door mon nikken en andere geschoolde mannen werd gedaan? Zij zijn hun erfgenamen De jubilerende Haarlemse grafici mo gen het zich tot een eer rekenen, dal een der erflaters een Haarlemmer is, Lourens Jansz. Coster, wiens uitvinding weliswaar betwist wordt, maar van wie niemand minder dan Schaepman heef' geschreven: „gezegend zij de hand die onder Haarlems wallen, den ruw ge sneden vorm in het mulle zand deer" vallen." De Haarlemse afdeling is zo beschei den geweest om dinsdag 6 februari 1912 aan te houden als ele officiële stichtings dag. Zij kan er zich evenwel met de feiten in de hand op beroemen, dat op 3 december 1896 in Haarlem een ka tholieke typografenbond werd opgericht, die zijn leden zelfs telde onder typogra fen uit Amsterdam, Rotterdam en Hoorn. Lang heeft deze „diocesane bond" het niet uitgehouden, evenmin als de verenigingen, welke daarna door Ijverige vakbondsbestuurders-in-de-dop in het leven werden geroepen. In 1912 ging men opnieuw van start, en dit keer om er nooit meer mee op te houden. Er was een comité van voor bereiding, een driemanschap, bestaan de uit de heren J. Nederkoorn, F. A. Zwarter en A. Hubers, die na een in drukmakende toespraak van de bonds voorzitter, de heer J. van Eyndthoven, door de twaalf aanwezige adspirant- leden aan de bestuurstafel werden ge zet. Het is uiteraard ondoenlijk om in het kader van dit bericht een over zicht te geven van alles wat zich in de afgelopen vijftig jaar in de feest vierende grafische vereniging heeft afgespeeld. Wel dient gewag gemaakt te worden van de bewondering voor de pioniers die er geen been in zagen om na een dagtaak van negen en hal ve uur rond de tafel te gaan zitten ter bespreking van vraagstukken, welke nauw verwant waren aan hun sociale, maatschappelijke en culturele positie. Deze opofferingsgezindheid en het ge loof in eigen zaak hebben er toe ge leid, dat de Haarlemse afdeling van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond thans een hechte organisatie is, welke aan het einde van de vorige maand 1171 leden telde. Volgende week zaterdag wordt het feest ingezet met een pontificale avond mis in de Sint Jozefkerk aan de Jans straat, die wordt opgedragen door mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. Er is daar na een bijeenkomst in het gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat, tijdens welke de jubilarissen, onder wie mejuffrouw W. C. H. Toonen (40 jaar lid) zullen worden gehuldigd. Vooral in het zon netje zullen worden gezet de heren W. Luiten. P. Th. Oldenburg en J. L. Roe- lofs, die bij de oprichting van de afde ling een bijzonder grote rol hebben ge speeld. Zaterdag 3 februari recipieert het bestuur voor genodigden in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann, terwijl de leden en hun familie donder dag 8 en vrijdag 9 februari in de Haar lemse stadsschouwburg worden ont haald op een opvoering van de ope rette „Das Land des Lachelns" door de Zuid-Nederlandse Opera. verzoek de gerezen moeilijkheden mon deling met het gemeentebestuur te mo gen toelichten welwillend zou zijn ont vangen. Blijkens het gemeentelijke ant woord wordt een dergelijk onderhoud niet opportuun geacht, waardoor de ver enigingen hun bezwaren niet in een ge sprek naar voren kunnen brengen. Zowel Ripperda als DCO kamper, al jaren met ernstige terreinnood. Beide clubs, die hun domicilie hebben astn de Schalkwijkerweg. beschikken elk met respectievelijk 21 en 18 elftallen over één vast terrein, dat zij van de gemeen te huren. Het volledige onderhoud is echter voor rekening van de clubs. Door de intensieve wijze waarop de velden worden bespeeld en mede door de bij zonder slechte weersomstandigheden van de laatste tijd is de toestand van de beide velden bijzonder slecht. Wan neer nu de velden een extra belasting zullen krijgen door het gebruik voor de schoolsport, staat het volgens het be stuur van Ripperda en DOO vast dat de grasmat weldra in een modderpoel zal worden herschapen. De clubs hebben uitgerekend dat de eigen elftallen het veld per week zes en hall uur bespelen. De schoolsport zal twaalf uur per week op het speelveld beslag leggen, zodat Ripperda en DCO als „hoofdbewoners" ver op de achter grond worden gedrongen. De verenigin gen verrichten voor de arbeidersjeugd in Haarlem-Oost baanbrekend werk. Re gelmatig komen zich uit dit stadsge deelte jeugdige spelers aanmelden, maar helaas hebben beide clubs al tien tallen jongens moeten afwijzen, omdat er voor hen wegens gebrek aan speel ruimte in de vereniging geen plaats is. „Wanneer nu de scholen onze velden gaan bespelen, zal het voor ons op zon dag wel heel gauw afgelopen zijn", zo deelde het bestuur van Ripperda en DOO ons gisteravond mede. Men vreest dat de terreinen door het intensieve ge bruik bfl het minste regenbuitje het wa ter niet meer zullen kunnen verwerken, waardoor 's zondags de wedstrijden we gens terreinafkeuring niet door zullen gaan. Inmiddels hebben de twee vereni gingen zich opnieuw tot B. en W. ge richt met het verzoek in een persoon lijk onderhoud de terreinkwestie nader toe te mogen lichten. et een zekere regelmaat houdt J. v. d. Gaag uit IJmuiden bij „De Ark" in Haarlem een ten toonstelling van zjjn uit liefheb berij gemaakte schilderijen. Tot 3 fe bruari laat hij daar weer een aantal in alle opzichten erbarmelijke figuurstuk ken zien en een serie schilderijen van schepen in de Haringhaven van zijn woonplaats. Bü deze laatste zijn ampei twee doe ken, die het niveau van net exposeer- bare halen: hoewel de overige redelijke moment hebben, menen wij te mo gen vaststellen, dat de maker ervan een elementair gebrek vertoont, dat nog buiten zijn vakmatige tekorten om gaat. Voor het persoonlijke plezier in de bezigheid van het schilderen kan men met nog minder aanleg toe dan Van der Gaag bezit, maar zijn aanleg is niet toereikend om door openbare aan bieding willekeurige kunstliefhebbers te betrekken bij de resultaten De caprio len van een Karei Appel voor de tele visie leveren hiervoor zelfs geen excuus want ondanks al dit variété-gedoe blijft deze een begenadigde kunstenaar. L.T (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3