mtam ,v Nederland besluit met een teleurstellend gelijk spel Geen „olympische wraak op Nieuw-Zeeland Toeristiscli begin van de sterrit Slechts voorsprong op het schema, geen strafpunten Van der Grift grootse vorm MOP helpt EMHC door van Venlo te winnen HTCC krijgt tegen Breda iets teveel van het goede Hoogoventoernooi voor Trifunovic Onmacht van Piet van de Pol brengt Vervest wereldtitel Prestaties in Düsseldorf ver heneden nationaal niveau Indië wint eigen hockeytoernooi CONCORDIA diep in de put Kerr Williams van top-klasse Donner maakt fatale blunder in partij met Van Scheltinga BILJARTSTRIJD VAN DE LAGE MOYENNES ALS IN EEN DILIGENCE Volleybal Weer zege voor Reva Ronde van Nederland start in Rotterdam Johannesen en Stenin landskampioenen HOCKEY COMPETITIE ZUID OOST Moeilijk Skiër ernstig gewond bij val in afdaling Courses Hilversum MAANDAG 22 JANUARI 1962 PAGINA ^lligilSlllis 55 Venijn in de staart Pokkeninjecties Groeiende vorm (Van onze hockeymedewerker) AMSTERDAM, 22 jan. Op nieuw hebben de slechte weers omstandigheden van de afgelopen week afbreuk gedaan aan de ge steldheid van de terreinen waar door in de Noordelijke eerste klas se het gehele hockeyprogramma werd afgelast. In het Zuiden waar EMHC zelf niet speelde werd het toch een be langrijke zondag voor de Eindho- venaren nu MOP er op eigen veld in slaagde de zuidelijke kampioen van het vorige seizoen Venlo een nederlaag toe te brengen (1-0). HTCC werkte zich door een over winning van 1-0 op Breda verder uit de gevarenzone. Zwart Wit won eveneens met 1-0 van Keep Fit. In de Oostelijke eerste klasse komt Upward in moeilijkheden door de nederlaag die tegen Nij megen werd geleden. De wed strijd PW-Zwolle eindigde in een overwinning van 2-0 voor de gas ten. e zege Tijdens Hahnenkammrennen (Van onze speciale verslaggever) DÜSSELDORF, 22 jan. Jos Vervest is de nieuwe wereldkam pioen 47/2. Piet van de Pol, de vergrijsde Rotterdammer, was het niet vergund op de drempel van zijn „tweede jeugd" de bokaal van talloze, schone dromen te verove ren. Met een spijtige glimlach week hij terug in de finale, die hij ongeslagen was binnengestapt. Een eindstrijd met Vervest, de ogenschijnlijk rustige Antwerpe naar, die vermoedelijk snel de vlag had gestreken, indien... Piet van de Pol maar even iets van zijn imponerende klasse zou hebben gedemonstreerd. Onze landgenoot was nerveus, maar Vervest was hyper-nerveus. De Belg vond ech ter geen enkel obstakel op zijn pad naar de hoogste triomf. Zo kon hij steeds weer weglopen zon der dat de „verkrampte" Van de Pol protesteerde, zonder dat deze de kans waarnam een tegenslag te plaatsen. Marteling Revanche Eindstand De uitslagen esi A i.-« MONTE CARLO, 22 jan. Het alge meen gunstige weer in Europa heett de eenendertigste Rallye van Monte Carlo, die zaterdag in acht Europese steden van start ging tot nog toe tot een toeristisch genoegen gemaakt. De sterrit van dit jaar heett een lengte van 4200 kilometer. Gisterenavond om zes uur bedroeg het aantal ploegen dat nog aan de strijd deelnam 304 van de 351. De officials maken zich bezorgd over het feit dat tot dusver slechts enkele deelnemers strafpunten voor oponthoud hebben opgelopen. Overal waren de om standigheden prima en bij de meeste controleposten arriveerde men met voorsprong op het schema. Het opgeven van vier Noorse equipes op de route Hamburg-Hannover om onbekende rede nen was het meest spectaculaire feit. Het was zaterdagavond in het Euro pahotel in Seheveningen, de controlepost voor de deelnemers die Pariijs of Frank fort als startplaats voor de rallye had den gekozen, weer een drukte van be lang. Enkele honderden toeschouwers verdrongen zich om de stoere rijders, bijwie grote coureurs als Graham Hill, Maurice Trintignant, tevens burgemees ter van het Franse Vergeze, de winnaar (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 22 jan. Zowel de dames- als herenleden van de Rotter damse volleybalvereniging Concordia zullen nog steeds vol afgrijzen naar de beide ranglijsten van de westelijke hoofdklasse vollebaybal kijken. Beide teams speelden tien wedstrijden. De he ren hielden daar slechts twee winspunten aan over. De dames zelfs niet één. In beide afdelingen neemt Concordia dan- ook de laatste plaats in. Aan de top ook geen wijzigingen. Reva slaagde er in om zijn tiende wedstrijd met winst af te sluiten. De Amsterdam mers zegevierden in een dikwijls uitste kende wedstrijd met 13 over Sport centrum. Ondanks het hoge niveau van dit duel was er toch één speler die er in slaagde om extra de aandacht op zich te vestigen: de Reva-internationaal Ger tie Goedhals. De setstanden waren: 13-15, 8-15, 15-11, 8-15. US had deze week een uitstekende kans om zich los te maken van de staartgroep. Maar de Am sterdamse studenten lieten zich over treffen door het Haagse OVC dat nu met vier punten uit tien wedstrijden gelijk kwam met US. De setstanden bij US— OVC waren: 15-4, 14-16, 15-9, 12-15, 8-15. Ook AMVJ leed in Amsterdam een zeer kostbare nederlaag. De AMVJ-ers waren namelijk niet in staat om het Woerdense Valboval te bedwingen: 15-10, 9-15, 14-16, 15-8, 12-15. SOS herstelde zich na twee nederla gen ten koste van de debutant HVL, en dat nog wel zonder Kooy en Heep. En thousiasme was het sterkste wapen van de Utrechters: 9-15, 15-6, 15-10, 10-15, 16-14. Ondanks de 1-3 nederlaag tegen DES speelde Concordia een van zijn beste wedstrijden. De Rotterdammers deden dikwijls voortreffelijke dingen. De setstanden waren: 3-15, 8-15, 15-13, 7-15. Libanon stapte achteloos over het Zeis ter Cito heen. Althans de eerste twee sets: 15-9, 15-6. Maar in de derde set hield Cito de Rotterdammers voortreffelijk bij. Tot 13-13. Toen werden de serves van Groenhuyzen de genadeslag voor Cito. Bij de dames een grote verrassing. RVC, nog de enige concurrent voor het nog steeds ongeslagen Boemerang (22 uit 11), verloor in Haarlem met 3-2 van Die Raeckse. Boemerang had geheel geen moeite met TOG: 15-3, 15-4, 15-9. De overige uitslagen waren: Veenen- daal-Reva 10-15, 13-15, 15-9, 15-12, 10-15. (2—31, SOS-ZVC/KV 15-4, 14-16, 15-10, 15-6 (31), St. PaulArmada 15-4, 15-3, 15-13 (30), CelebesConcordia 15-5, 15-7, 15-1 (3—0). De standen zijn: Heren: Reva 10-20, DES 10-18, Libanon 8-14, SOS 9-14, Sportcentrum 9-10, Cito 9-8, Valboval 10-8, HVL 10-6, AMVJ 9-4, US en OVC 10-4 Concordia 10-2. Dames: Boemerang 11-22, RVC 10-16, Reva 10-16, Celebes 9-12, Die Raeckse 9-10. Armada-St. Paul 10-10, ZVC/KV 9-8, SOS 10-8, TOG en Veenendaal 9-2, Concordia 10-0. AMSTERDAM, 22 jan. De Ronde van Nederland, die dit jaar van 10 tot en met 18 mei wordt gehouden, zal Rotterdam als beginpunt hebben. De eerste etappe van de tonde voert naar Weert en heeft een lengte Van 180 km. De Belgische atleet Roelants heeft «1 Renaix de Cross van Vlaanderen ge- Wonnen. De beste Nederlander was Kunen, vijfde werd. van de rallye in 1959, Coltelloni, de Fransman Oreiller Olympische skikam pioen 1948 en de Franse werelduurre cordhouder Roger Rivière, die samen met zijn vroegere fietsende collega Ge- miniani deze rit voor het eerst onder nam, te zien. In de foyer, de bar en het restaurant was er het gespannen geroezemoes van de routiniers, terwijl de debutanten ietwat verwezen rondkeken, wetende dat het zwaarste gedeelte nog moest komen. Want op dat ogenblik en dat was de unanieme mening van alle deelnemers was de rit een peulesohil, zoals Roger Rivière het zei „een rit als in een diligence". Ook de Nederlandse equipes die Seheveningen aandeden waren vol goede moed. Mevrouw Heidendahl en Loek de Fouw, die met een prachtige chrysant in cellofaanpapier werden bedacht, waren van mening dat het grootste gevaar ongetwijfeld in de staart schuilt, namelijk in de route van Chambery naar Monte Carlo. Alle deelnemers vrezen dan ook het meest de laatste 900 km, die in de nacht van dinsdag op woensdag door de Alpen op secondaire wegen moet worden gereden. Rene Borger- hoff die eerst met commodere Den Hollander zou rijden, hoorde op het laatste moment dat van hogerhand was bevolen, dat gezien de toestand in Nieuw Guinea Den Hollander, die commandant van het vliegveld Valken burg is, niet mee mocht. Maasland werd bereid gevonden zijn plaats in te nemen. Zoals het in Seheveningen was, zo was het ook in alle andere startplaatsen. De genen die Glasgow als startpunt hadden gekozen, hadden bij gerucht vernomen dat iedere rijder een pokkeninjectie moest hebben gehad, wilde hij in Frank rijk aan wal komen. Triest was het onge twijfeld dat dr. Alexander Mitchell, die geholpen heeft de deelnemers te vacci neren, in de nacht op weg naar Dover van de weg af raakte en over de kop sloeg. Ben Pon en John Swaab, de enige HAMAR, 22 jan. Twee weken voor de Europese Schaatskampioenschappen te Oslo (3 en 4 februari) heeft Henk van der Grift laten zien reeds in een glan zende vorm te zijn. Tijdens onderlinge wedstrijden, zaterdag in het trainings oord, maakte hq op de 500 meter een tq'd van 42.- seconden en op de 5000 meter kwam hij tot 8 min 15 sec., waar mee hq slechts 3.2 sec boven zijn per soonlijke record bleef. Op beide af standen was hij veruit de snelste. Op de 500 meter benaderde Klaas Renes hem het dichtst met 43.8 sec. De tweede plaats op de 5000 meter was voor Rudi Liebrechts met 8.26.6. Maar niet alleen Van der Grifts ster schitterde dit weekeinde. De ex- wereld - en Europees kampioen Knut Johannesen heeft te Harstad voor de zevende maal en voor de zesde keer in successie het Noorse kam pioenschap hardrijden gewonnen en bijna nimmer tevoren was zijn supe rioriteit zo groot. Wat hem nog slechts één keer bij de nationale kam pioenschappen was gelukt (in 1960), bereikte hq nu weer: winnaar van drie afstanden, de 1500, 5000 en 10.000 meter. Evenals het vorig jaar kwam de grootste bedreiging van Nils Aaness, die na de eerste dag door een beter gereden 500 meter dan Johannesen zelfs de leiding had. Zondag sloeg Johannesen echter zijn slag. Weliswaar behoefde Aaness op de 1500 meter wei nig terrein prijs te geven (hij eindigde achter Johannesen op de tweede plaats met een verschil van slechts ander halve seconde), maar op de 10.000 me ter won Johannesen in zijn rit tegen Aaness ruim twaalf seconden en daar mee was de strijd beslist. Johannesen kwam tot 17 min 1.8 sec. Boris Stenin, de wereldkampioen 19.0, heeft te Gorky het Russische kampioenschap gewonnen vóór de Europese kampioen 1961, Viktor Kositsjkin. Reeds na de eerste dag leidde Stenin in het klasse ment en toen hij op de 1500 meter zijn voorsprong nog aanzienlijk vergrootte met Merkulóv deelde hij de eerste plaats werd het voor Kositsjkin een schier onmogelijke opgave de titel nog te grijpen. Hiervoor was nodig, dat hij op de 10.000 meter Stenin met meer dan vijftig seconden versloeg. Met een tijd van 17 min 43.2 sec won Kositsjkin wel iswaar de 10.000 meter, maar dé 18.12.9, die Stenin voor zich liet afdrukken, was voldoende om hem de titel te bezorgen. Roger Rivière en Rafaël Geminiani, eens ploegmakkers in de Tour de France, nu een equipe vormend in de Rallye van Monte Carlo. Men ziet het tweetal gefo tografeerd, toen Geminiani zich achter het stuur gereed maakte voor het ver trek bij de tijdcontrole in Seheveningen. iiiiliiiiiiiiimiiiiiilillllllllillllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilll Nederlanders die uit Warschau vertrok ken, bereikten zonder moeilijkheden Hannover. De route door Oost-Duitsland was prima en bij de grens hadden zij slechts tien minuten oponthoud. In Pos- nan kregen alle twaalf gestarte equipes een pokkeninjectie, voor de Polen So- bieslav en Osinski hielp dat weinig want bij de grens mochten zij met hun speci aal uit Engeland overgekomen Morris niet het land uit. Sobieslav had geen pas meegenomen. (Van een speciale verslaggever) AHMEDABAD, 22 jan. Het landen-hockeytocrnooi is zondagmid dag afgesloten met de ontmoeting Indië-West-Duitsland voor maar liefst 22.000 toeschouwers. Indië zegevierde verdiend, maar met de bescheiden score van 10. Het zeer sterke team van de gastheren had het toernooi daarmede gewonnen, zonder verliespun- ten zelfs zonder ook maar een tegendoel punt. Voor Nederland was het toernooi zaterdag reeds geëindigd met, een nogal teleurstellend gelijk spel (11) tegen Nieuw-Zeeland. Oranje, dat naarmate het toernooi vorderde, steeds beter was gaan spelen, had, mede door het matige spel van Nieuw- Zeeland in de laatste wedstrijden, met reden gehoopt op een duidelijke revanche voor de ongelukkige neder laag van 21 waarmee het tijdens het Olympisch toernooi 1960 was uit geschakeld voor de eindgroepering. In het eindklassement bezet Neder land de vierde plaats met slechts één punt minder dan Australië en twee punten minder dan West-Duits- land. Twaalf punten uit negen wed strijden in een dergelijk toernooi met maar twee uitgesproken zwak ke landen stemt tot een zekere voldoening, vooral wanneer men de omstandigheden waaronder gespeeld werd in aanmerking neemt: een tropisch klimaat en een veld, dat zo mogelijk nog snéller is dan halfverhard terrein. êen Op een redelijk bespeelbaar veld heeft HTCC de tweede overwin ning na de „ver plichte" rustperiode behaald. De Eind- hovenaren kregen hiermede ruimschoots loon naar werken, want een gelijk spel had de verhouding in het veld beter weergegeven. In de eerste helft had HTCC een licht overwicht, doch doelpunten bleven uit. Terwijl Breda na de hervatting het initia tief had overgenomen viel de beslissende goal aan de andere zijde. Bij een uitval van HTCC beging de goalie van Breda een overtreding door tijdens het wegwerken van de bal zoda nig over de grond te kruipen, dat hier voor theoretisch een ■afbully kon worden gegeven. Van Staveren liet zich de kans niet ontglippen. Breda kreeg m de laatste minuut van de strijd even eens een strafbully toegewezen, doch De Keyzer wist de overtreding niet op de juiste wijze af te straffen (1—0). De verrassing van dit hockey-week end was ongetwijfeld de overwinning van 1—0, die MOP op Venlo behaalde. Vooral in de eerste helft was MOP ster ker en Keitz slaagde er in uit een voor zet van rechts de thuisclub aan de lei ding te helpen, waarmee tevens de strijd was beslist. Want in een felle en romme lige tweede helft was Venlo niet in staat op het zwaar bespeelbare veld een tegen doelpunt te scoren. Zwart Wit greep zich vast aan de laat ste strohalm en wist op eigen terrein met 1_0 te winnen van Keep Fit, dat ondanks deze nederlaag toch nog de beste papie ren heeft. Zwart Wit had door een om zetting in het elftal meer vaart in de vorhoede gebracht. EMHC MOP Venlo Tilburg gesp. pt. 9 15 10 13 9 12 8 11 gesp. pt. Breda 10 10 HTCC 11 8 Keep Fit 10 5 Zwart Wit 11 4 Voor de aanvang van de wedstrijd behoorden zowel PW als Zwolle tot de outsiders. Na het laatste fluitsignaal bleef door een overwinning van 20 alleen nog Zwolle over. In de eerste helft was nog sprake van eèn gelijkopgaande strijd, doch de tweede 35 min. waren geheel voor Zwolle. Burbach bracht spoedig de stand op 1—0, welke voorsprong door Maasdijk 3 min. voor het einde werd verhoogd tot 20, met welke cijfers Zwolle een overigens slechte wedstrijd won. Ook bij Upward-Nijmegen vielen alle doelpunten in de tweede helft. Upward nam de leiding doordat De Nooyer een strafbully benutte. Hiermede was echter al het Arnhemse kruit verschoten. Want nadat Hans Beek eveneens via een straf bully de balans in evenwicht had ge bracht, liep Nijmegen door ëen doelpunt van Lex Beek uit tot 2-1, welke voor sprong door Hamerslag werd verhoogd tot 3—1. DKS Union Arnhem Zwolle gesp. pt. 9 14 8 12 8 11 9 11 gesp. pt PW 9 9 Nijmegen 9 7 Upward 9 4 Almelo 9 2 De grote verdienste van het Neder landse team is geweest, dat het zich naarmate het toernooi vorderde steeds beter ging aanpassen. Daarentegen viel België steeds verder terug en het eindigde tenslotte op de achtste plaats. De laatste ontmoeting van het Neder landse team toonde overduidelijk aan, waar de feilen scholen. Voor de sterke defensie en middenlinie opereerde een aanval, die in de meeste wedstrijden van te geringe kracht bleek te zijn. Een uitzondering hierop moet worden gemaakt voor Van Vroonhoven die in alle wedstrijden heeft uitgeblonken. Over de ijver van de andere voor- waartsen viel niet veel te klagen, doch het resultaat van de inspanningen was over het algemeen onvoldoende. Af en toe waren er uitschieters, zoals de hat-trick van Taminiau, het goede spel van Van 't Hooft tegen West- Duitsland en van Voigt tegen Nieuw- Zeeland. In de zaterdag gespeelde ontmoe ting tegen Nieuw-Zeeland was Neder land aanmerkelijk sterker. Het oranje team wag echter niet in staat door te drukken, hoe fraai het enige door onze landgenoten gescoorde doelpunt ook was. De goed sluitende defensie maakte slechts één fout van betekenis doch juist deze werd het team fataal. Reeds in de twaalfde minuut kreeg Nederland zijn tweede strafcomer te nemen. Overdijkink sloeg hieruit de bal hard en hoog in, maar de Indische scheidsrechter keurde het doelpunt af wegens snijden en dus wegens gevaar lijk spel. Niettemin kon de openings treffer elk ogenblik tot stand komen. Kansen voor Van Buchem en Voigt leverden echter niets op. Men moest wachten tot in de eerste minuut na de rust. Voigt scoorde na een vlotte combinatie met een prachtig schot vanaf de rand van de cirkel. De overwinning leek zeker, doch reeds in de volgende minuut kwam de schok van de gelijkmaker. Terlingen liep middenvoor Hayde tegen de grond, hetgeen Nederland een strafcomer kostte. Daaruit werd de bal onver wacht zoveel van richting veranderd, dat doelman Veentjer volkomen kans loos was: 11. Indië-Duitsland werd het daverende slotstuk van het toernooi. Er was alle spanning, die een finale maar kan brengen, doch helaas werd er slechts zelden werkelijk fraai hockey ver toond. Duitsland gooide alles op defen sief afbrekend spel en vooral dank zij het schitterende werk van de kanthalfs Ferstl en Kraus slaagde deze tactiek in zoverre, dat Indië met de zege van 10 tevreden mocht zijn. Nederland leed tegen Indië een veel grotere (90) nederlaag, hoofdzake lijk omdat het bleef trachten zo goed mogelijk hockey te spelen en niet alles op de defensie te gooien. Aan Duitsland komt echter de eer toe aan getoond te hebben, dat zelfs dit Indi sche team niet onkwetsbaar is. De eindstand luidt: De eindstand luidt: KITZBUEHEL, 22 jan. De Cana dese skiër Gary Batistella is zaterdag tijdens de Hahnenkammrennen ernstig gewond geraakt, toen hij in de afdaling ten val kwam. Hij verloor de controle over zijn ski's en kwam buiten de piste tegen een boom aan. In ernstige toestand is hij per heli copter naar het ziekenhuis te Inns- brueck overgebracht, waar een zware hersenschudding werd geconstateerd. Bovendien heeft Batistella hoofdwonden opgelopen, terwijl naar alle waarschijn lijkheid ook de ruggegraat is bescha digd. Indië Duitsland Australië Nederland Malakka N.-Zeeland Japan België Egypte Indonesië 51—0 30—3 30—9 17—15 14—12 16—9 10—18 11—18 4—42 2—59 (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 22 jan. Na lange tijd niet op de voorgrond te zijn getre den, heeft Kerr Williams met een zege in de Caracaoa-prijs weer eens getoond, onder de cracks te moeten worden ge rekend. Met nog een ronde te rijden gingen Typhon en Ugoldman K aan kop. Uut de bovenbocht komende, kon Har- ley nog wel tot de aanval overgaan, doch inmiddels was Kerr Williams naar de eerste plaats gekomen en won. De uitslagen waren: Captain Double K-prijs 2000 m. 11 deeln. 1. Zoagli F. L. (W. Leeuwenkamp) 1.35.7: 6.50, 1.70: 2. Zampa 1.70 C 4.50; Koppel 20.60. 3. Zthe Saint 1.20. Captain Fez-prijs (Amateurs) 2000 m 8 deeln. 1. Xanover (W. Brouwer) 1.31.1; 6.50, 1.50 2 Yec 1.50 C 4.90; Kop pel 6.20) 3. Zoon van Kievit 1.20. Captain Kinley-prijs 2000 m 9 deeln. 1. Xaudover (B. Leeuwenkamp) 1.30.6; 6.40 1.80. 2. Zeioma Spencer 1.50 C 3.70; Koppel 6.30. 3. Yellowlegs 2.50 Captain Padua B-prijs 2400 m 7 deeln. 1. Y. Bert D (E. de Visser) 1.28.9; 3.60, 2.20. 2. Yasmine 1.60 C 3.40, Koppel 4.70; 3. Wilma Dear. Captain Williams-prjjs 2000 m 7 deeln. 1. Yerdley W (Wagenaar jr) 1.27.7; 2, 1.60. 2. Whip Bird van Permit 2.70; C 4.80 Koppel 5.40; 3. Xeres. Caracara S-prijs 2000 m 8 deeln. 1. Kerr Williams (Vergay) 1.25.7: 2.70. 1.40; 2. Typhoon 3.50 C 20.20. Koppel 14.50; 3. Harley 1.30; 4. Qui Suit. Caran d'Acheprijs 2400 m 13 deeln. 1. Visuil S (G. v.d. Wal) 1.27.8; 6.80. 2.30 2. Xavero 2.40 C 7.90 Koppel 15.70; 3. Troubadour 2.40. Captain Kinleyprijs n 2000 M 20 deeln. 1. 1. Zoo Doorloper S (W. Leeuwenkamp) 1.30.3; 10.10, 2.50 2. Zaida 2.10 C 5. Kop pel 13.60. 3. Yolige Miss 1.60. Caravelleprijs 2900 m 7 deeln 1 Win ston Spencer (Zeeman) 1.28.3; 1.90. 1.30. 2. Wish you were here 1.80 C 2.60 Koppel 4.50. 3. Xessidor. Toto-omzet f 160.190, De Joegoslaaf Trifunovic, de winnaar van het Hoogoventoernooi Vervest werd kampioen bij de gratie van de onmacht van onze landgenoot, die de acquitstoot verkoos om de eerste klap te geven. Had hij de ouverture aan de Belg gelaten, dan zouden diens geschokte zenuwen onmiddellijk op de proef zijn gesteld en zou de partij wel licht anders zijn verlopen. Nu miste Van de Pol de 20e carambole bij een schuine trekstoot. Hij liet het ivoor op een „schoteltje" achter, wat een strate gische fout was. Vervest behoefde wei nig anders te doen dan zeer secuur de positie uit te buiten. Pas op 126 blies hij stoom af. Deze belangrijke openingsserie beslis te in feite de partij. Want Van de Pol moest voorlopig tegen een helling op klimmen, terwijl zijn rivaal een sigaar kon opsteken, in afwachting van een antwoord, dat niet kwam. Sléchts in de vijfde beurt richtte Van de Pol zich verstoord op met een serie vin 83, niet voldoende echter om Vervest vrees aan te jagen. In de volgende beurten bleek de Nederlander bovendien zo ontdaan van eigen onvermogen, dat de neder laag onvermijdelijk werd. Met een knappe reeks van 103 en een van 140 tot besluit besliste Vervest het eenzijdige duel, waarin Van de Pol tot een totale productie van 155 reikte. De 37-jarige wereldkampioen verdien de dit succes overigens ten volle. Hoe wel hij op het internationale vlak tot nogtoe slechts vier Europese titels in het libre-spel veroverde, behoort hij tot de sterkste kadristen. Zijn bijna weten schappelijke opvatting van het twee stoots kader heeft hem al verscheidene Belgische titels opgeleverd, waarbij hij bovendien nog vele jaren de biljartko ning Wafflard op zijn weg vond, een speler, die in zijn amateurtijd geen con currentie kende. De bijzondere talenten van Vervest blijken te weinig uit het gemiddelde van 33.33, waarmee hij het toernooi af sloot. Maar hetzelfde geldt voor Van de Pol, die met 21.88 moyenne een in negatieve zin ongekende pres tatie boekte. De andere deelnemers bleven zonder uitzondering beneden hun kunnen met uitzondering van de Duitser Spielmann, die tevreden mocht zijn met een gemiddelde van 22.11. Als men dit wereldkampioen schap vergelijkt met de nationale eve nementen, dan is Düsseldorf geen succes geweest. In Nederland behaal de Van de Pol de titel met een gemid delde van 34.37 en bedroeg het toer- nooi-moyenne 22.12, in België speelde Vervest nota bene met 54.53 gemiddel de, waarbij hij nog duidelijk onder deed voor Boulanger en Schrauwen, wier ongelooflijk sterke resultaten voor een toernooi-moyenne van 41.36 zorgden. Welnu, ..Düsseldorf" is afge sloten met het schamele getal van 17.30. Om ongeslagen tot de finale door te dringen moest Piet van de Pol zater dagmiddag een ware marteling doorma ken, een duel met de Duitser Tiedtke, die het wapen der carotte met een ont moedigende precisie hanteerde. Er be stond voor onze landgenoot geen alter natief; hij diende van acquit af aan weg te sprinten om niet meegesleurd te worden in een woestenij van brokkelige carambolage. Die opzet mislukte. Tiedt ke had eenièder die het horen wilde voorspeld, dat hij de Nederlander geen centimeter ruimte zou toestaan en hem zo weinig mogelijk aanvangsstoten zou presenteren. Dit was niet overdreven. Nimmer in dit toernooi werd Van de Pol zo nadrukkelijk uit zijn spel ge bracht. Met vuurwerk van een bijzonder kaliber bedreef Tiedtke zijn psycholo gisch oorlogje, waarmee het publiek gretig instemde, maar dat de minnaars van het anker-kader 47/2 geenszins kon den waarderen. Van de Pol zelf nog het minst, want geruime tijd zag het er naar uit, dat hij het onderspit zou moe ten delven. Plotseling echter keerde het getij. Met een vlotte reeks van 66 keek de Rotterdammer de Duitse biljart-cow boy weer in de rug en toen even later de achterstand geheel was weggewerkt legde Tiedtke de wapens even vrolijk neer. De partij had niet minder dan 37 beurten gekost. Deze slijtageslag had Van de Pol niet gebroken. Integendeel; grimmig haalde hij 's avonds zijn keu uit het foudraal om revanche te nemen op de tweede Duitser, de plaatselijke favoriet Spiel mann. Niets herinnerde meer aan het verschrikkelijke gevecht met Tiedtke. Van de Pol tintelde van verlangen om via een fraaie demonstratie en ongesla gen in de finale te komen. Vermoeid heid scheen hij niet te voelen en hoewel Spielmann met de hem eigen nauwkeu righeid vele nuttige motieven op het la ken legde, was de strijd in negen beur ten beslist. Met een serie van 209 maak te onze landgenoot een einde aan de Duitse illusies en aan die van Vervest, die met een schuin oog de gang van za ken gadesloeg. De Belg had 's middags dankzij een voortreffelijke serie van 233 Guyot overwonnen, zij het dat de Zwit ser lange tijd dapper staande hield, en kreeg 's avonds een uitgebluste Tiedtke als tegenstander. Wat een verschil met de Tiedtke, die Van de Pol het leven zo zuur had gemaakt. Het leek alsof de Duitser zich nu inspande om Vervest vooral geen slechte aanvangsstoten te geven en hem te dwingen met de mees te spoed de 400 vol te maken. Vervest liet zich niet lang smeken. Met de regel maat van de klok vergrootte hij de ruimte tussen hem en Tiedtke om ten slotte evenals Piet van de Pol negen beurten te gebruiken. Eindstand Vervest Van de Pol Spielmann Tiedtke Guyot Berardi Grivaud Iglias Diaz Orti Vélez 16 3200 96 319 33.33 14 2955 135 266 21.88 10 2787 126 127 22.11 10 2830 188 88 15.05 6 2336 141 139 16.56 6 2370 186 91 12.74 4 2195 133 129 16.50 4 2431 175 155 13.89 2 2091 160 105 13.06 BEVERWIJK, 22 jan. De eindzege in het 24ste Hoogovenschaaktoemooi is toch naar een buitenlander gegaan. Za terdag nog had Nederland in Donner en Langeweg twee kanshebbers op de titel. Maar Donner verloor van Van Scheltinga, terwijl Langeweg zijn meer dere moest erkennen in Robatsch en Bisguier. Zo gebeurde het, dat de Joego slavische grootmeester dr. Trifunovic, die in de laatste ronde gelijk speelde tegen Robatsch, de overwinning in de wacht sleepte. Trifunovic bleef onge slagen. De Oostenrijkse grootmeester Robatsch en Donner deelden met 5% punt de tweede plaats. Zaterdag speelde Donner tegen de Amerikaanse grootmeester Bisguier re mise. Daarna kwam de strijd tegen Van Scheltinga in de laatste ronde. De duels uit de laatste jaren tussen Donner en Van Scheltinga zijn altijd vol spanning geweest en ook ditmaal speelden de wedstrijdzenuwen een rol. De partij was zeker niet foutloos. Van Scheltinga. die met wit speelde, behield steeds het ini tiatief. Een blunder van Donner ver haastte het einde. Langeweg haalde donderdag royaal zijn meesterresultaat. Hem scheidde toen nog één punt van een groot meesterresultaat. In de laatste ron den had hij echter met de grootmees ters Robatsch (zwart) en Bisguier (wit) te doen. Tegen de eerste kreeg hij door zeer origineel spel een over wegende stelling, doch een overhaas ting kostte hem de partij. Zondag zag hij een taktische finesse over het hoofd. In de meestergroep A heeft de Am sterdamse pscycholoog dr. J. Th. Baren- dregt een meesterresultaat behaald vol gens de maatstaven van de FIDE (we reldschaakbond). Daar Barendregt in 1959 een zelfde resultaat boekte in de grootmeestergroep van het Hoogoven toernooi. mag worden aangenomen dat de FIDE indiende KNSB een daar toe strekkend verzoek indient hem de titel internationaal meester zal ver lenen. BEVERWIJK, 22 jan. De uitslagen van de laatste twee speeldagen van het Hoog oven Schaaktoernooi luiden als volgt: ACHTSTE RONDE Grootmeestergroep: Doner (Ned.)-Bis- guier (VS) >4-li: Langeweg (Ned '-Robatsch (Oostenr.) 0-1; Trifunovic (Z. SI.)Aaron (Ind.) 1-0: O'Kelly (Belg)—Kottnauer (Eng.) %-lï; Henneberke (Ned.)Van Schel tinga (Ned.) 0-1. Meestergroep A: Eising (W.Dld.)Bink (Ned.) Kuil pers (Ned.)Puig (Sp.) 1-0; Wade (Nw.-Zeel.)Barendregt (NedJ 0-1; Parma (Z.S1.)Fazekas (Eng.) 1-0; Durao (Port.)Scafarelli (It.) 0-1. Meestergroep B: Molrlock (W.Dld.) Gereben (Isr.) 0-1; Rellstab (W.Dld.)— Sandor (Hong.) 1-0; Castagna (Zw.l-Bak ker (Ned.) 1-0; De Rooi (Ned.)Perez (Sp.) 1-0; Kramer (Ned.)Smederevac (Z. SI.) H-'/z. Damesgroep: MeJ. De Klerck (Ned.) mevr. Heemskerk (Ned.t 0-1; mevr. Spook (Ned.)mevr.Timmer (Ned.) 1-0; mevr. v. d. Veen (Ned.)mevr. Beelaerts (Ned. 1-0; mevr. Sunnuck (Eng.)mej. Sinca (Hong.) 1-0; mej. Jovanovic (Z.S1.)mevr. Tran- mer (Eng.) 1-0. NEGENDE RONDE Grootmeestergroep: Van Scheltinga— Donner 1-0: KottnauerHenneberkel 1-0; AaronO'Kelly 0-1; RobatschTrifunovic y2-l,2\ Bisguier—Langeweg 1-0. De eindstand in deze groep luidt: 1. Trifunovic (Joeg. SI.) 6 pnt; 2. en 3. Donner (Ned.) en Robatsch (Oostenr.) bei den 5% pnt; 4. en 5. Bisguier (VB.) en Kottnauer (Eng.) beiden 5 pnt. 6. 7. en 8. Van Scheltinga (Ned.), O'Kelly (Belg.) en Langeweg (Ned.) allen 4(4 pnt; 9. Aaron (Indië) 2',ï pnt; 10. Henneberke (Ned.) 2 p. Meestergroep A: ScafarrelliEising t4*%ï FazekasDurao 1-0; BarendregtParma -12PuigWade 1-0: BinkKuypers 0-1. Eindstand: 1. Parma (Joeg. SI.) 7 pnt; 2. Scafarelli (It.) 6 pnt; 3. Barendregt (Ned.) 5y2 pnt; 4. en 5. Puig (Spanje) en Eising (W.Dld.) beiden 5 pnt; 6. Kuypers (Ned.) 414 Pnt. 7. en 8. Wade (Nw. Zeel. J en Bink (Ned.) beiden 3% pnt; 9. Fazekas (Eng.) 3 pnt; 10. Durao (Port.) 2 pnt. Meestergroep B: SmederevacMorlock H - '2PerezKramer 0-1; BakkerDe Rooi 12-11-SandorCastagna 1-0; Gereben —Rellstab 14-V2 Eindstand: 1. Gereben (Israël) 7 pnt; 2. en 3. Morlock (W.Dld.) en Kramer (Ned.) beiden 5% pnt; 4. De Rooi (Ned.) 5 pnt; 5. en 6. Sandor (Hong.) en Smederevac (Joeg. SI.) beiden 414 pnt: 7. Perez (Sp.) 4 pnt; 8. en 9. Castagna (Zwits.) en Rell stab (W.Dld.) beiden 314 Pnt- 10- Bakker (Ned.) 2 punten. Damesgroep: TranmerDe Klerck 14-14; SincaJovanovic K_14: Beelaerts-Sunnucks 14-14: Timmervan der Veen 1-0: Heems kerkSpook 1-0. Eindstand: 1. Jovanovic (Joeg. SI.) 8 pnt; 2. Sunnucks (Eng.) 7 pnt; Sinca (Hong.) 6J4 pnt: 4. Heemskerk (Ned.) 6 pnt; Timmer (Ned.) 5 pnt; 6. De Klerck (Ned.) 314 pnt; 7. Spook (Ned.) 3 pnt; 8. Tran mer (Eng.) 214 pnt; 9. Beelaerts (Ned.) 2 pnt; 10 Van der Veen (Ned.) 114 Pnt-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11