Nu bemiddeling in Nieuw-Guinea-kwestie SOEK ARNO: Deur open voor vreedzame regeling Indonesische reactie op heroep van Oe Thant <ottgering Weer bloedig weekeinde in Algerije ÏJmuidense slepers helpen brandend NOORS schip Bulgaarse Mig in Italië gestrand Piloot had waarschijnlijk een spionage-opdracht ,Bob' Kennedy naar Moskou? Vreemde schietpartij in de Albert Cuypstraat Ex-koning Simeon huwt Spaanse Het weer Tóch slachtoffer van de pokken NEERGESTORT BIJ NAVO-BASIS 21 personen door brand dakloos MORRIS 'beforeyoudni/Z Suède dames- en herenjasjes Wisselend beivolkt In Düsseldorf »f1,- BEMANNING VECHT VERBETEN Uitnodiging van de Russische regering Beschermers''-drama in Amsterdam NEW YORK, 22 jan. (Rtr., UPI) President Soekarno van Indonesië heeft de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant, laten weten, dat, „on danks de explosieve aard van het dispuut met Nederland", de deur voor vreedzaam overleg is open gebleven. Soekarno heeft hiermee gereageerd op het dringende be roep, dat de secretaris-generaal op 17 januari op Nederland en In donesië had gedaan, om met de Verenigde Naties als derde partij te streven naar een vreedzame oplossing van het geschil om Nieuw-Guinea. „Het is een feit, dat we onszelf in ons geschil met Nederland op het ergste voorbereiden", aldus Soekarno, „maar ik heb onze per manente vertegenwoordiger bij de V.N. opgedragen met u in nauw contact te blijven ter be spreking van de mogelijkheden om tot een vreedzame regeling te geraken van het geheel der wrijf punten, in overeenstemming met de beginselen en doelstellingen van het handvest der Verenigde Naties". Oe Thant zal, zo meldt UPI, naar verwachting nu spoedig de Nederlandse en Indonesische per manente vertegenwoordigers in de Verenigde Naties ontbieden, in verband met zijn bemiddelende rol in het conflict om Nieuw- Guinea. Onderhoud met Kennedy TIJDELIJKE AANBIEDING stomen IN WOLVEGA ACQUAVIVA, 22 jan. (UPI) Een Bulgaarse straaljager, voorzien van wapens en camera's, is zaterdag verongelukt in de buurt van een zeer geheime ra ketbasis van de NAVO op drie en een halve kilometer ten noorden van de Italiaanse stad Acquaviva. De piloot had waarschijnlijk een spionage-opdracht. Hij liep een gebroken arm en hoofdwonden op en wordt op het ogenblik ver hoord door agenten van de Itali aanse contra-spionagedienst. MAANDAG 22 JANUARI 1962 85sfe JAARGANG No. 31034 In Lausanne werd zaterdag en zondag het burgerlijk en kerkelijk huwelijk ge sloten tussen ex-koning Simeon II, van Bulgarije en de Spaanse Margarita Go mez Acebo Cijuela. LAUSANNE, 22 jan. (UPI) Op het gemeentehuis van de Zwitserse stad Lausanne is zaterdag het burgerlijk huwelijk voltrokken tussen de 24-jarige ex-koning Simeon II van Bulgarije en de Spaanse mejuffrouw Margarita Go mez Aeebo y Cijuela. Zondag werd het huwelijk kerkelijk ingezegend in de Rus- sisch-Orthodoxe kerk van het nabij Lau sanne gelegen Vevey. Ex-koning Simeon, die in 1946 na een regering van drie jaar onder een re gentschap van zijn moeder, ex-koningin Johanna van Savoye, door de commu nisten werd verdreven, woont sinds 1951 in Madrid. Daar ontmoette hij zijn niet-adellijke verloofde, de dochter van een rijke Madrileeense effectenhandelaar en financier. Voor het Russisch-Orthodoxe huwelijk heeft de katholieke bruid dispensatie van de H. Stoel gekregen. Dit was ook het geval met Simeons moeder, een Italiaanse katholieke prinses, die huw de met de Russisch-Orthodoxe tsaar Boris van Bulgarije. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiimiiiii Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien. Stormachtige tot krach tige westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Dinsdag: Zon: 8.3417.10. Maan: DE BILT, 22 jan. Een actieve depressie trekt vandaag over de Noord zee naar het oosten, vergezeld van een westerstorm en gure buien, waarvan sommige vergezeld van hagel. De tem peratuur, die tijdens het weekeinde nog vrij hoog bleef, is drie a vier gr. ge daald. Een rug van hogedruk doet de wind morgen afnemen en zorgt voor enkele opklaringen, maar het blijft de komende dagen onbestendig doordat bij ue Golf van Biscaje alweer een nieuwe depressie in de richting van West-Euro- Pa oprukt. Diplomatieke kringen in New York hebben gewaarschuwd tegen een te groot optimisme. Zij geloven weliswaar niet, dat Thant enige moeite zal hebben met het bij zich ontbieden van de heren Schiirmann en Wirjopranoto, doch het bijna niet te overwinnen struikelblok, waarover men in het verleden altijd is gevallen, is het vinden van een voor béi de partijen aanvaardbaar uitgangspunt voor overleg. „Thant heeft van Neder land noch van Indonesië enig houvast omtrent de wijze, waarop hij de zaak zou kunnen aanpakken," aldus ver klaarden waarnemers. „Hoewel premier De Quay het Nederlandse parle ment onlangs heeft meegedeeld, dat zijn regering bereid is tot onderhandelen zon der vooraf voorwaarden te stellen wil dat niet zeggen, dat Nederland niet op nieuw zal staan op het recht van zelf beschikking voor de Papoeabevolking van Nieuw-Guinea en evenmin dat Soe karno is teruggekomen op zijn houding, dat de Nederlanders zich moeten hou den aan hun belofte Westelijk Nieuw- Guinea aan de republiek Indonesië te rug te geven." Thant heeft het probleem zaterdag besproken met zijn adviseurs. Voor het eerst zal hü als plaatsvervangend secre taris-generaal zijn geluk in de persoon lijke diplomatie gaan beproeven. In kringen van de Verenigde Naties meent men, dat hij vrijdag in zijn gesprek met president Kennedy door deze is aange moedigd volledig gebruik te maken van alle de vrede bevorderende faciliteiten, waarover de V.N. kunnen beschikken. In zijn brief aan Oe Thant zou Soekarno volgens Reuter ondermeer hebben ge zegd: „Ik waardeer ten volle uw be zorgdheid over de explosieve aard van het Indonesisch-Nederlands conflict over West-Irian... Wij hebben in alle oprechtheid in het verleden al het mo gelijke gedaan om dit vraagstuk op vreedzame wijze op te lossen. Het is waar, dat wij ons nu voorbe reiden om het ergste in ons conflict met Nederland onder ogen te zien. Dit ge beurt in verband met de aanhoudende Nederlandse voorbereidingen om de vestiging van het zogenaamde onaf hankelijke West-Irian tot een voldongen feit te maken; dit gebied wordt met dwang van Indonesië gescheiden. In zulk een geval hoop ik, dat uwe excel lentie het met mij eens is, dat een di plomatieke stap geen enkel nut zal heb ben". President Soekarno zei voorts, dat hü „zeer verstoord" was toen Indo nesische marine-eenheden, die op de nacht van 15 tot 16 januari op 25 mql van de kust van West-Irian op pa trouille waren, „plotseling werden aan gevallen door een overweldigende Ne derlandse tegenstadner" met het ge volg, dat onder anderen de plaatsver vangend staf-chef van de marine is omgekomen. Om eerlijk te zijn, bü de gehele be volking zijn emoties en toorn opgewekt en de wens tot vergelding is sterk. Aan de andere kant verzeker ik Uwe excellentie, dat ik mijn best zal doen om deze emoties binnen de grenzen te houden". „Indonesië is nog steeds niet bereid tot besprekingen met Nederland over Westelyk Nieuw-Guinea, het wil echter wel de onderhandelingen met de secre taris-generaal der Verenigde Naties voortzetten", zo heeft een woordvoerder van de Indonesische delegatie bü de V.N. zaterdag in New York verklaard in antwoord op vragen over het tele- fram van president Soekarno aan Oe hant. Gevraagd of er enige kans op latere onderhandelingen met Nederland bestond, antwoordde de woorvoerder: „Dit hangt af van de resultaten van de besprekingen met Oe Thant. Op dit mo ment beperkt Indonesië zich tot deze be sprekingen." (Van onze correspondent ln Bonn) DÜSSELDORF, 22 jan. Juist toen men in Düseldorf dacht, dankzij het krachtige ingrijpen van de gezondheids diensten, de gevreesde pokken de baas te zijn gebleven, heeft deze ziekte toege slagen en het eerste slachtoffer geëist. Het is de 55-jarige verpleegster Elisa beth Sieckmann, die sinds 1927 was ver bonden aan het gemeentelijk zieken huis Mej. Sieckmann ging in het begin van deze maand vrijwillig in quarantaine met de heer en mevrouw Jacobs en hun 5-jarig zoontje om hen te verplegen. De heer Jacobs had de pokkeninfectie uit Liberië naar Düsseldorf overgebracht. Volgens de bepalingen van de wereld gezondheidsorganisatie blüft Düsseldorf nu nog 28 dagen pokkenbesmet gebied met alle (ook economische) nadelen van dien. (Advertentie) costuum mantel Jtfitr japon (eenv.) f2,- pantalon JjW" rok jumper Grote Houtstrut 5 tel. 10771 Amsterdamscvaart 30 tel. I |56l Binnenweg 137 tel. 36432 Enkelen der opvarenden van de Indo nesische motortorpedoboot, die vorige week maandag door de Nederlandse marine nabij Nederlands Nieuw-Guinea in de grond werd geboord. Zij zijn on dergebracht in verschillende plaatsen in Nieuw-Guinea. (Telefoto). ALGIERS, 22 jan. (Rtr. UPI) Alge rije heeft weer een bloedig weekeinde achter de rug. Zaterdag werden bü aanslagen, gepleegd door leden van de OAS en de FLN, 27 mensen gedood en 22 gewond. Zondag bedroeg het aantal doden 19 en het aantal gewonden 49. Sinds 1 januari hebben reeds 391 perso nen door aanslagen 'iet leven verloren. Het aantal gewonden sinds Nieuwjaars dag bedraagt 713« BONE. Leden van de FLN maak ten zich zondag in deze stad meester van een autobus. Zij begonnen ermee door de stad te rijden, schietend op voorbijgangers. De politie achtervolgde de bus met jeeps. Niettemin wisten de Algerijnen, die drie personen hadden doodgeschoten, te ontkomen, nadat de bus uiteindelijk in een sloot was terecht gekomen. In de bus werden de lijken gevonden van de chauffeur en een vrou welijke passagier. ORAN. Leden van de OAS deden in deze stad een aanval op een Franse mi litaire installatie om aan wapens te ko men. Zü slaagden volkomen: de buit be droeg zeventig handvuurwapens en een hoeveelheid munitie. IJMUIDEN, 22 jan. In zeer slecht weer met windkracht 8 tot 9 uit het zuidwesten is gistermiddag brand uit gebroken in de machinekamer van het 1712 ton metende Noorse stoomschip Hjalmar Wessel, een in 1935 gebouwd schip, dat met een lading houtpulp on derweg was van een Noorse haven naar Rotterdam. Het schip bevond zich op ongeveer 80 mjjl noord-noordwest van IJmuiden. Alle schepen in de buurt werden gevraagd hun koers te wijzi gen en eventueel hulp te bieden, terwijl via Nordeich-radio ook dringend sleep- bootassistentie werd gevraagd. De sleepboot Titan uit IJmuiden voer onmiddellijk na ontvangst van het be richt uit. Een uur na het uitbreken van de brand meldde het 11945 ton metende Britse schip Port Oakland in de buurt van de Noor te zq'n. Daar was de toe stand inmiddels kritiek geworden. Men was het vuur niet langer meester. De machines waren stil gevallen en er was geen licht. Maar in het licht van de schünwerpers van de Port Oakland vocht de bemanning verbeten door. Niet tevergeefs: na twee uur bluswerk was de brand grotendeels bedwongen. De hele machinekamer was echter uitge brand. Na het bedwingen van de brand ver trok van hier ook de sleepboot Simson. Inmiddels was de hulp van de Titan reeds geaccepteerd op Lloyd's open form. Omstreeks elf uur was deze sle per bü de Noor om vast te maken. Samen met de Simpson zou hü de Noor binnen slepen. WASHINGTON, 22 jan. (Reuter) Volgens welingelichte kringen in Was hington heeft de Russische regering Ro bert („Bob") Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie en broer van de president, uitgenodigd een bezoek aan Moskou te brengen tijdens de wereld reis, die hü de volgende maand zal on dernemen. De Amerikaanse regering heeft de uitnodiging nog in beraad. Minister Kennedy had vrüdag een langdurig onderhoud met zijn ambtge noot van buitenlandse zaken, Dean Rusk, Naar verluidt bespraken zü de uitnodiging en de mogelüke betekenis ervan. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken lieten zich voorzichtig uit over de invitatie. Zü gaven echter toe, dat hier mogelijk sprake is van een nieuwe Russische stap om de spanning in de wereld te verlichten. Robert Kennedy vertrekt 2 februari voor een wereldreis, waarbij hij Rome Berlün, Bonn. Den Haag, Japan. Hong kong, Djakarta en Teheran zal aandoen Zün vrouw reist met hem mee. WOLVEGA, 22 jan. Hier zün van nacht 21 personen dakloos geworden, toen de twee woonwagens, die zü be woonden, mogelük als gevolg van over verhitting van een kachel, in brand raakten. De brand ontstond in de wa gen van het gezin van de 38-jarige koopman P. Tel, die zich met zün vrouw en negen kinderen nog maar net in vei ligheid kon stellen. Het vuur sloeg over naar de wagen van de 42-jarige koop man M. Bakker, die de wagen bewoonde met vrouw en acht kinderen. Beide wa gens, die niet verzekerd waren, brandden geheel uit. De brandweer kon weinig meer doen dan zich beperken tot de nablussing. De twee gezinnen hebben voorlopig onderdak gevonden op het politiebureau. Bij het onderhoud tussen Kennedy en Oe Thant was de Amerikaanse ambassadeur bij de V.N., Stevenson, aanwezig. Het Bulgaarse toestel, een Russisch'. Mig-19 stortte neer in een oljjvenveid. Op de 'basis werkt Amerikaans en Ita liaans personeel voc de bediening van een aantal raketten voor middelgroot bereik. De richting van het Bulgaarse vliegtuig leidde naar de basis en het scheelde dan ook niet veel of het was hierop neergekomen. Volgens de Italiaanse politie heet de piloot, een 24-jarige tweede luite nant van de luchtmacht, Miloesc So- lakov. Hü wordt verpleegd in het zie kenhuis van Acquaviva, uiteraard on der strenge bewaking van carabinieri, de Italiaanse rükspolitie. Alleen be voegden kunnen tot hem doordringen. De ondervraging van Solakov wordt bügewoond door twee Amerikaanse officieren, onder wie een luitenant kolonel. De Mig stortte zaterdagmiddag ofn half twee neer. Het toestel was zilver kleurig en had vier rode sterren op vleugels en romp. De Italiaanse radar volgde zün koers vanaf net ogenblik dat het op Italiaans gebied was. Alvo rens op de grond neer te komen, ram de de Mig enkele olü'fbomen. Beide vleugels werden afgerukt, maar de romp bleef nagenoeg onbeschadigd. Aan boord oevonden zich wapens en came ra's. De politie zette de streek af en verhinderde dat nieuwgierigen nader bij kwamen. Volgens het Italiaanse persbureua „Ansa" heeft Solakov zqn ondervragers verteld dat hü als politiek vluchteling naar Italië is gekomen. Dit klinkt echter niet erg waarschünlük, omdat hü zün toestel dan veilig had kunnen neerzet ten op twee Italiaanse vliegvelden, die hq passeerde voordat hü neerstortte. Er zün deskundigen die geloven dat al le piloten uit communistische landen opdracht hebben te vertellen, dat zü politiek vluchteling zün, wanneer zü tü- dens het uitvoeren van een spionage-op dracht verongelukken. De camera's, die aan boord van de Mig zün gevonden, zün naar Rome overgebracht. Als de films in de camera's geheime Italiaan se objecten laten zien, is het bewüs ge leverd, dat Solakov wel degelük een spionagevlucht aan het volbrengen was. ROME (AFP, Rtr) Een woord voerder van het Italiaanse ministerie van defensie deelde later mee, dat de Mig aanvankelqk door de Italiaanse ra- darinstailaties was waargenomen, maar dat het toestel spoedig van de scher men verdween omdat het laag ging vlie gen. De Italiaanse kranten, die zeer veel aandacht besteden aan het ge val, leiden hieruit af dat de piloot met opzet laag ging vliegen om niet door de radar te kunnen worden waargeno men, omdat „hü waarschünlük foto's maakte." Het conservatieve blad „II Tempo" schreef gisteren dat de Russen, nu zü niet meer kunnen landen en opstügen in Albanië, gebruik maken van Bul gaarse bases voor hun spionagewerk in Italië. Men houdt zelfs rekening met de mogelükheid dat het toestel, vlie gend in de buurt van Tirana, werd ge raakt door Albaans afweergeschut. Verschillende Italiaanse kranten noe men het incident een „omgekeerd Po- wers-geval". Powers was de piloot van de Amerikaanse U-2, die destüds boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten, het geen leidde tot het mislukken van de topconferentie in Parüs in het voorjaar van 1960. Het wrak van de Bulgaarse Mig, streng bewaakt door Italiaanse agenten. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 jan. De recher che van het Bureau Pieter Aertszstraaf heeft het afgelopen weekeinde vier Am sterdamse onderwereldfiguren aange houden en in arrest gesteld, verdacht van poging tot moord. Met nog twee an dere verdachten, die men vandaag hoopt aan te houden, hebben deze zaterdag morgen omstreeks vier uur pistoolscho ten gelost in de Albert Cuijpstraat op de 30-jarige koopman T. de G. Hoewel de bedreigers slechts enkele meters van hun doelwit stonden misten hun schoten. De politie vermoedt dat zij op zettelijk misten en slechts wilden inti mideren. Toen de koopman zaterdagmorgen de Albert Cuüpstraat inreed stond er tegen over zün woning een auto waarin zes mannen zaten. Hü vreesde terecht dal het de „heren" waren die hem al maan den lang lastig vielen om een vrouw die hü tegen hen in bescherming zou hebben genomen en die hü thans zün verloofde noemde. Met haar naast zich reed hü de don kere auto in hoog tempo voorbij en haastte zich naar het politiebureau. Onder de hoede van een vüf-maal-acht auto en volkswagenbusje met drie agenten ondernam hü voor de tweede maal de tocht naar de straat. Als eer ste van het escorte kwam hij vanaf de Ceintuurbaan via de Eerste van dei Helststraat de Albert Cuüpstraat bin nen. Op het zelfde moment flitsten de pistoolkogels. De bedreigers bleken allesbehalve onder de indruk van de gearriveerde politie en losten hun schoten onbevreesd. Hoewel de koopman geen andere dek king had dan het lichte metaal van de carrosserie bleef hü ongedeerd. Men heeft zelfs geen kogelgaten in de auto kunnen ontdekken. Ogenblikkelük gal de koopman vol gas en schoot de Fer dinand Bolstraat in. De twee agenten in de vüf-maal-acht-wagen hielden zich gereed, om het vuur, indien nodig, te beantwoorden. De bestuurder van hel busje, die de schoten hoorde en vuur stralen zag, maakte rechtsomkeer en reed de Govert Flinckstraat in om de daders, die in hun auto waren gevlucht, de pas af te snüden. Van verschillende zijden werd assistentie verleend voor de achtervolging. Niettemin wisten de da ders te ontkomen. Op aanwijzen van de koopman die een der sinistere figuren duidelük had herkend, werd later in de nacht het huis van een der medeplich tigen bezocht: de 37-jarige kok en eige naar van de auto B. M. en de 38-jarige D. de V. werden gearresteerd. Zondag avond werden nog twee verdachten door de politie ingerekend. De vier verdachten blüven hardnek kig ontkennen, al geeft een van hen toe in de bewuste nacht inderdaad in de Albert Cuüpstraat te zijn geweest, maar op een vroeger tijdstip. De koopman was enige dagen voor de schietpartü al op een hardhandige manier lastig gevallen. De mannen die het allesbehalve op prüs stelden dat de koopman zich had ontfermd over de vrouw die een van hun col lega's voor anderhalf jaar in de ge vangenis had geholpen, kwamen „even afrekenen". Daar zü wel be grepen dat zü geen toegang tot zün huis hadden, voerden zü onder bedrei ging een zwager van de koopman mee. Terwül zü in het portiek op de loer lagen belde de zwager aan. De koop man opende de deur en werd prompt door vier man besprongen. Ernstig mis handeld kwam hü uit de strüd te voor- schün. Om een of andere reden deed hij van deze vechtpartü geen melding b« de politie. Vrijdagavond nog werd hij in gezel schap van zün broer door een der ver dachten met een mes aangevallen. De koopman wist echter het mes te be machtigen. Zün broer, die hü gevraagd had om bü hem te komen wonen in ver band met de „noodtoestand' maakte aan deze schermutselingen een eind' BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en pMr. ,W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. SéverinV NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uu/ 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1