Verheer eiste in weekeinde zes doden en vele gewonden Rotterdamse stadsbus botst tegen rangeerlocomotief Groots welkom voor Heerlens nieuwe burgemeester MARGARET GENIET VAN DE ZEELUCHT I Uitgebreide studies over de OOSTERSE KERK De Centrale Commissie hecht daaraan zeer veel waarde V.S. moeten zo vlug mogelijk onderhandelen met de E.E.G. Mr. W. Derks neemt ontslag als voorzitter K.V.P. Utrecht DE PENRUAN MOORD Nieuwe stichting Kunst en School Installatie mr. dr. van Rooy TWEEDE VATICAANS CONCILIE Rusk dringt aan op verlaging van de tarieven Bepaalde groeperingen wensen beleid ongunstig voor partij in de gemeente FINLAND kijkt liever de kat uit de economische boom MAANDAG 22 JANUARI 196^ PAGINA 2 Java-China Paket bestelt 4 schepen Japan mag trekkingen op I.M.F. verrichten Suriname en de EEG Samenwerking tussen EEG en neutrale landen mogelijk Afzetmoeilijkheden voor Duitse kolen THANS WEER ALS HOTEL IN GEBRUIK GENOMEN g3Z Grote belangstelling van regeringszijde Benoeming GATT -besprekingen bijna ten einde Dr. Mansholt over EEG-landbouwpolitiek ROTTERDAM, 22 jan. Tijdens het afgelopen weekend zijn zes personen ge dood bij verkeersomgevallen en een groot aantal gewond. Bij een verkeersongeluk op de Gordel- weg alhier kwam gistermiddag de 55- jarige mevrouw C. J. van Buuren om het leven. Zij reed met haar echtgenoot op een bromtandem en werd door een bestelauto aangereden. Zij overleed ter plaatse. Eveneens in Rotterdam raakten zes tien mensen zaterdagmiddag gewond toen een bus van de R.E.T. tegen een rangeerlocomotief van de Nederlandse Spoorwegen botste. Het ongeval gebeurde aan de Waal haven. waar de locomotief de weg over stak. De bus, waarin zich twintig pas sagiers bevonden, reed vrij langzaam. De locomotief ontspoorde en van de bus werd de rechter voorzijde ingedrukt. Negen personen moesten in ziekenhui zen worden opgenomen. Zondagmiddag werd de zevenjarige Fr. Burger uit de Roemer Visscher- straat in Haarlem .Noord, die met zjjn moeder en broertje? op de Slaperdijk in de richting Spaarndam wandelde, door een achterop rijdende auto aangereden. Hij was op slag dood. Het zesjarig zoontje van het hoofd van de ulo-school in Eerbeek, de heer De Lange, overleed gisteravond in het algemeen ziekenhuis in Zutphen aan de gevolgen van een verkeersonge luk, dat 's middags gebeurde op het kruispunt van de Arnhemsestraat en de Metelerkampweg in Brammen. De kleine personenauto van zijn vader werd daar aangereden door een per sonenauto, die met grote snelheid het kruispunt passeerde. De heer De Lan ge kreeg een shock, zjjn echtgenote een lichte hersenschudding, een ander kind van dit gezin, een baby. bleef on gedeerd. Zaterdag werd de 74-jarige heer L. van Ponjé op de Heesakkerweg in As ten door een bestelauto geschept, waar bij hij zware verwondingen aan het hoofd en inwendig letsel bekwam. Het slachtoffer werd naar het St. Lamberts- ziekenhuis in Helmond vervoerd, waar hij gistermorgen aan zijn verwondingen overleed. De bestelauto sloeg over de kop. De chauffeur, een verpleegster en twee kinderen, die de inzittenden van de bestelauto vormden kwamen met de schrik vrij. DEN HAAG, 19 jan. De Katholiek Culturele Federatie heeft in samenwer king met het Katholieke Onderwijzers Verbond en in overleg met het r.k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Op voeding, in Den Haag opgericht de Stichting Kunst en School Het bestuur van de stichting bestaat uit de heren: H. P. A. van Zutphen (voorzitter), J. A. van Ba vel (secre taris), W. A. C. Straver (penningmees ter: H. J Witters (hoofdredacteur van het bulletin). De stichting is gevestigd in het bu reau van de Katholiek Culturele Fede ratie, Drift 12 te Utrecht. Het bescheiden beginkapitaal van de stichting werd verkregen uit het be drag, dat verleden jaar uit Je opbrengst van de sus-loterij aan de katholiek Cul turele Federatie ter hand werd gesteld, met de opdracht dit geld te besteden voor een object ten diensten van de culturele vorming van de jeugd. AMSTERDAM, 20 jan. Zoals wjj in een deel van onze oplage reeds ver melden heeft de Koninklijke Java-Chi- na Paketvaart lijnen bij de machine fabriek en scheepswerf P. Smit te Rot terdam 3 vrachtschepen besteld met een draagvermogen van 12.000 ton en een van hetzelfde type bij Verolme Dok en Scheepsbouw maatschappij te Rot terdam. Twee schepen zullen worden uitgerust met een Burmaister en Wain hoofdmo tor terwijl in de andere twee schepen een door de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen te bouwen Sulzer hoofdmotor geplaatst zal worden. Beide types zijn 6 cylinder motoren met een vermogen van 12.100 pk. De sche pen zullen een inhoud hebben van 555.000 kub. voet, waarvan 60.000 kub. voet is bestemd voo koel- en vriesla- ding. Zij zullen geheel airconditioned zijn. doch zullen geen oassagiers ver voeren. De snelheid van de te bouwen vaar tuigen zal 20 mijl bedragen. In de twee de helft van 1963 zullen de schepen op geleverd worden. De namer voor de aanwinsten van de K.J.C.P.L.-vloot zijn Straat Freetown, Straat Fremantle, Straat Frazer en Straat Franklin. WASHINGTON 22 jan. - Het Inter nationale Monetaire Fonds I.M.F. heeft Japan toegestaan tot het equivalent van 305 miljoen dollar in de komende twaalf maanden trekkingen op het fonds te doen, ter verlichting van zijn moeilijkheden met de betalingsbalans, zo werd bekendgemaakt. Het fonds deeide mede, dat door de maatregelen welke de Japanse rege ring had genomen, de toestand gelei delijk aan beter werd. doch dat zo no dig nieuwe monetaire en belastingmaat regelen genomen zouden worden. Verder werd medegedeeld, dat de Japanse regering zou voortgaan met haar versnelde programma voor de li beralisatie van handen en betalingen, dit ondanks de zeer grote investeringen in Japan, die de invoer hadden gesti muleerd op een moment dat de export begon af te nemen. PARAMARIBO. 22 jan. Het bu reau van de minister-president van Su riname heeft meegedeeld dat de raad van ministers in de vergadering van vrijdag een ontwerp van Rijkswet heeft goedgekeurd, die de associatie van Su riname met de Europese Economische Gemeenschap (EEG) tot werkelijkheid zal maken. Verwacht wordt dat het ontwerp thans spoedig door de koninkrijksrege- ring zal worden ing ;diend bij de Sta- ter.-Generaal in Nederland en bij de Staten van Suriname te Paramaribo. De staten van Suriname zullen dan de gelegenheid hebben om zich uitvoerig te beraden over de associatie en na uit voerige beraadslaging uitspraak te doen. Op de Velperweg in Arnhem viel za terdag de 45-jarige mevrouw W. S. R., vermoedelijk doordat zij in aanraking kwam met een wielrijder, met haar fiets midden op de rijweg, waar zij door een passerende auto werd gegrepen. De vrouw was op slag dood. Toen zaterdagmiddag de achtjarige Steven de Leeuw uit Oudehaske samen met twee vriendjes aan de hand de rijksweg aldaar wilde oversteken, deed hij dit zo plotseling dat hij door een per sonenauto werd geschept en op slag ge dood. WENEN, 22 jan. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Kreisky, heeft in een lezing aan de universiteit van Wenen gezegd, dat de vraagstukken, die de Europese Econo mische Gemeenschap doet ontstaan voor de neutrale Europese landen en voor de Verenigde Staten van uiteen lopende aard zijn en uiteenlopende op lossingen vereisen. Hij wees op het belang voor de EEG van de vier neutrale landen Oosten-- rjjk, Finland, Zweden en Zwitserland die twee maal zo veel uit de EEG- landen invoeren als de Verenigde Sta ten. In de eerste negen maanden van 1961 hebben deze vier landen uit de E.E.G.-landen goederen ingevoerd tot een bedrag van 3,1 miljard dollar. In dezelfde tijd bedroeg de invoer door de Verenigde Staten slechts 1.6 miljard dollar, aldus Kreisky. De handelsbalans van de E.E.G. met de Verenigde Staten gaf een nadelig saldo in die periode te zien van 1,4 miljard dollar, maar met de vier neu trale landen had de E.E.G. bij haar han del een overschot van 1 miljard dollar. Minister Kreisky was ervan over tuigd, dat redelijke en bevredigende op lossingen gevonden zouden worden voor een samenwerking van de neutrale lan den met de E.E.G.-landen. LUXEMBURG. 20 jan. De heren Philipp, Arendt en Aschoff. leden van het Europese parlement hebben de Ho ge Autoriteit er op gewezen dat de af zetmogelijkheden voor de Duitse kolen mijnindustrie in 1962 volgens ramingen van deskundigen, die met de verwach tingen van de Hoge Autoriteit en de bondsregering overeenstemmen, met met 5,5 miljoen ton achteruit zullen gaan, nadat de afzet in 1961 reeds met 6 miljoen ton was teruggelopen. Bij deze cijfers is rekening gehouden met de voor 1962 bestaande produktie- mogelflkheden. Dit overschot van 5,5 miljoen ton moet, indien dit cijfer niet gedekt wordt door overeenkomstige slui tingen van miinzetels, hetzij door nieuwe voorraadvorming hetzij door verzuim- diensten opgevangen worden. Volgens de vooruitzichten zal waarschijnlijk voor al de afzet op de Duitse markt terug lopen. Met het oog op deze nieuwe toespit sing van de afzetmoeilijkheden in de Duitse kolenmijnindustrie heeft de Ho ge Autoriteit op grond van de arti kelen 3, 57 en 74 van het verdrag aan bevolen, het contingent voor kolen uit derde landen, dat vrij van invoerrech ten in de bondsrepubliek wordt inge voerd, in 1962 evenals in 1961 op ten minste 6 miljoen ton te stellen. Voorts is bekend geworden dat er nog 720.000 ton Amerikaanse kolen voor verbruik door de Amerikaanse troepen in de bondsrepubliek als vrii contingent zai worden ingevoerd. In haar genoemde aanbeveling gaal de Hoge Autoriteit uit van de overwe ging dat de toestand op het gebied van de werkgelegenheid en de afzet van de Duitse kolenmijnen in 1962 ten opzichte van 1961 niet zal verbeteren. Gezien de vooruitzichten betreffende de afzet en de bovenbedoelde gevolgen hiervan, staat echter vast dat de toestand zoals deze in 1961 bestond in 1962 niet alleen niet beter, maar zelfs slechter zal wor den. Advertentie TEL. 22 22 66 VIJZELSTRAAT 2 l8 AMSTERDAM TELEX 11670 EIGEN PARKEERTERREIN ALLE HOTELKAMERS MET PRIVÉ BADKAMER WINTERPRIJZEN OP AANVRAAG iM HEERLEN, 22 jan. De belangstel ling voor de installatie van de oud-mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid mr. dr. Ch. van Rooy tot burgemeester van deze stad was zater dag opvallend groot. Buiten vele Heerlenaren zetten diver se autoriteiten met hun aanwezigheid luister bij aan de plechtigheden. Zeer speciaal deden dit de minister-presi dent prof. dr. J. de Quay; de minis ters Beerman. Marijnen, Zijlstra en Visser; de staatssecretarissen Gijzeis en Roolvink; de oud-minister Staf; de gouverneurs van Brabant en Limburg resp. dr. Kortman en dr. F. Houben; de vicaris-generaal van de bisschop van Roermond mgr. drs. P. van Odijk; ver schillende burgemeester o.a. van Maas tricht, Venlo, Eindhoven, Tilburg en van de buurgemeenten, alsmede directiele den van alhier gevestigde mijnbedrijven, delegaties van stands- en vakorganisa ties en vele anderen. Zij allen waren aanwezig bij de bui tengewone zitting van de Heeriense ge meenteraad, tijdens welke de loco-bur gemeester J. Schutgens een gloedvolle installatierede hield. „Heerlen", aldus de heer Schutgens „is bijzonder ingeno men met de benoeming van dr. Van Rooy tot opvolger van burgemeester M. van Grunsven. Zijn grote verdien sten als burgemeester van Hontenisse, Etten-Leur, Venlo en Eindhoven waar borgen onze stad een voortreffelijk ma gistraat en derhalve heerst er grote Prinses Margaret, die momenteel een bezoek brengt aan enkele eilanden van de Westindische Federatie, hier gefotografeerd met de vrouw van de administrateur van het eiland Antigua. De beide dames amuseren zich tijdens een korte zeereis. vreugde en blijdschap rond zijn benoe ming. C Na de voltallige raad de verzeke ring te hebben gegeven, dat „Heer len het beslist wel zal rooien met Van Rooy" hing loco-burgemeester Schutgens de nieuwe magistraat de ambtsketen om, overhandigde hem de voorzittershamer en deed hem ten slotte plaats nemén op de zetel van de eerste burger. De pas geïnstalleerde burgemeester sprak hierna een dankwoord uit, waarin hij aan zijn naaste medewerkers en over hun hoofden heen aan alle Heerlenaren de belofte deed, dat hij met hart en ziel de belangen van de hoofdstad van de Limburgse Mijnstreek in nauwe samen werking met de raad zal behartigen. Daarbij, aldus burgemeester van Rooy, zullen wij aandacht schenken aan het overal waarneembare streven naar sa menwerking en eenheid, zeker in een gebied als de Mijnstreek, waar Heerlen als kerngemeente een dienende functie te vervullen heeft voor een stadsgewest met meer dan twee honderd duizend inwoners. Na sluiting van de officiële raads vergadering wensten de vertegenwoor digers van de katholieke en protestantse kerkgenootschappen resp. mgr. ir. H. Bemelmans, deken van Heerlen en ds. H. Boiten, hervormd predikant de nieuwe burgemeester geluk met diens benoeming, welk voorbeeld door alle aan wezigen en vele honderden burgers tij dens de hierop volgende receptie werd gevolgd. De feestelijkheden werden besloten met een défilé van alle stede lijke verenigingen. Voor een bijzondere verrassing in de vorm van een kleur rijke demonstratie vendelzwaaien zorg de het eeuwenoude „St. Catharina" gil de uit Tohgerle-Eindhoven, waarvan bur gemeester Van Rooy ere-deken is. De zaterdag geïnstalleerde burgemeester van Heerlen mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, is, zoals men weet, eerder eerste burger van Eindhoven geweest. Het Gilde St. Catharina uit Eindhoven was deze dag naar Heerlen gekomen om de mag'ctraat een muzikale hulde te bren gen. Het echtpaar Van Rooy staat hier tussen dc gildekoning en een ander lid van St. Catharina naar de muziek te luisteren. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 20 jan. Gisteren zijn de gedachtenwisselingen in de centrale com missie van het Concilie over de ter ta fel gebrachte studies inzake de litur gie en als nieuw element de sa cramenten in de Oosterse Kerk voort gezet. De studiecommissie voor de Oos terse Kerk heeft zich uiteraard niet kun nen beperken tot die kerken en gemeen schappen, die verenigd zijn met de Stoel van Petrus, maar bestudeerde ook de praktijk in de Oosterse kerk, die geen directe communicatie met Rome eeft. Uit de mededelingen van het se cretariaat der centrale commissie blijkt zeer duidelijk, dat de commissie het grootste belang aan deze studies hechtte en wel in de geest, die de paus verschillende ke ren heeft onderlijnd; dat men veel meer moet zoeken naar hetgeen ver enigt, dan naar dat wat scheidt. De redevoering verder, die de voorzitter van de studiecommissie, de staats secretaris kardinaal Cicognani in sep tember van het vorig jaar te Napels heeft gehouden bij gelegenheid van een studieweek over het christelijke oosten, was van dit streven een even wetenschappelijke as menselijke getui genis. Een volgend onderwerp was het gebruik van de volkstaal in de Ooster se liturgie. Verre van dit gebruik te wil len inperken, dient de Kerk zich duide lijk het doel voor ogen te houden, dat is: de heiliging der zielen, en al dat gene wat daartoe dienstig is, gaarne te aanvaarden. De toediening der sa cramenten was het derde studieobject en met name de bestaande verschillen tussen de Oosterse en de Latijnse Kerk. De deelname van zestig leden aan de huidige zitting der centrale commis sie betekent dat ruim een-derde afwe zig is, terwijl toch de paus de deelname van de leden dier commissie aan de vergaderingen zó belangrijk vindt, dat hij berichten van verhindering slechts aanvaarden zou om zeer ernstige be- weegeredenen. Toen het tijdens de twee de zittingsperiode bekend werd, dat in 1962 het college voorlopig elke maand WASHINGTON, 20 jan. (UPI) - In het kader van de jaarlijkse conferentie van de Amerikaanse commissie voor uitgif te van staatsobligaties heeft de minister van buitenlandse zaken Rusk vrijdag tot 700 zakenlieden gezegd, dat de Verenig de Staten bereid moeten zjjn om „spoe dig en op krachtige wijze" te onderhan delen met de landen van de Europese gemeenschap. Rusk waarschuwde dat Amerika in het andere geval de ontwik keling en groei van de E.E.G. alleen „van de buitenkant" zou kunnen gade slaan. De Amerikaanse minister achtte het mogelijk dat 90 procent van de industri ële prodüktie in de vrije wereld binnen niet al te lange tijd geconcentreerd zou worden op twee grote markten, die van de Verenigde Staten en die van een uit gegroeide Europese gemeenschap. „De tijd is nu rijp voor onderhandelin gen.',, aldus Rusk, „zolang het schema van de E.E.G. nog niet is vastgelegd kunnen wij op de meest effectieve wijze onderhandelingen voeren ter bescher ming en vergroting van onze belangen". Hij waarschuwde voor verder uitstel en stelde dat dit de kwestie alleen maar moeilijker zou maken. „Indien wjj zelfs maar een jaar wach ten", aldus de minister, „dan stellen we de Euromarktlanden in de gelegenheid om fundamentele beslissingen te nemen UTRECHT, 22 jan. De voorzitter van de gemeentelijke centrale van de Katholieke Volkspartij alhier, mr. W. H. J. Derks, heeft het bestuur van deze centrale medegedeeld zijn functie te zul len neerleggen. „Het blijkt steeds meer", zo heeft mr. Derks het bestuur van de centrale meegedeeld, „dat er bepaalde groeperingen in de Katholieke Volkspartij in Utrecht zijn, die een be leid wensen te voeren, dat niet in het belang van de Katholieke Volkspartij in deze stad is." Hij noemt het volko men duidelijk, dat deze groeperingen volgens strikt genomen democratische beginselen het recht aan hun zijde heb ben, maar zegt in zijn ontslagbrief het ook volkomen duidelijkte vinden ,dat het ter voorkoming van een innerlijke strijd beter is te bedanken als voorzitter van de gemeentelijke centrale van de Ka tholieke Volkspartij in Utrecht. Om de zelfde redenen heeft de heer P. Schoon- derwoert als secretaris van de centrale bedankt, evenals de voorzitter van de propaganda-commissie van de K.V.P. in Utrech,t. Onze Utrechtse redacteur tekent hier bij aan, dat de spanningen in de K.V.P. te Utrecht, waarover de heer Derks in zijn verklaring spreekt, verband houden met het feit, dat hij niet is geplaatst op het politiek advies voor de kandidaten lijst voor provinciale staten. Oorspron kelijk was hij aangemerkt om na de staten-verkiezingen zelfs lid van gede puteerde staten te worden. Onverwacht is nu mr. H. L. Hoogenhuis, voorzitter van de Centrale Raad van Beroep, die vroeger ook al eens deel van de staten heeft uitgemaakt, naar voren gescho ven. Zoals al eerder gemeld, heeft mr. W. H. Derks, die sinds 1954 wethouder van Openbare Werken is en als zodanig grote verdiensten heeft, eigener bewe ging zich bij de komende verkiezingen niet voor de gemeenteraad en de pro vinciale staten beschikbaar gesteld. Als redenen daartoe heeft hij opgegeven huiselijke omstandigheden, die verband houden met de gezondheidstoestand van zijn echtgenote en het feit, dat naar zijn oordeel het ambt van wethouder bij de huidige problematiek in deze gemeente niet meer te verenigen is met het advo catenkantoor dat hij leidt. De heer Derks is niet meer van zins, althans zeker niet voor de eerste vier jaar, zich actief met politieke werk zaamheden bezig te houden. Hij bluft echter lid van de K.V.P. en zal tot de nieuwe samenstelling van dit college, zeker ook nog deel van de partijraad uitmaken. die het belang van de gehele vrije we reld raken zonder dat wjj onze mening over de verschillende punten op duide lijke wijze naar voren zouden kunnen brengen". Rusk drong aan op volledige steun voor Kennedy's verzoek aan het con gres om de Amerikaanse tarieven op wederzijdse basis te verlagen. Zijn toespraak was voorafgegaan door een beroep van president Kennedy op werknemers en werkgevers om samen te werken teneinde een poging te doen de Amerikaanse export met 10 procent omhoog te halen. De Amerikaanse president die de con ferentie kort voor zqn vertrek naar New York voor de vuist weg toesprak, zei dat een dergelijke export het nationale goud en dollar,., obleem zou „verslaan". Een stijging van vijftien procent .al dus Kennedy, zou de moeilijkheden de finitief tot het verleden doen behoren. Over deze toename zei Kennedy: „Ik geloof niet dat dit boven onze macht ligt..." DEN HAAG, 20 jan. Voor de tijd van vijf jaar is benoemd tot voorzitter van de commissie van beroep van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst: mr. dr. J. Donner te Den Haag. Tot lid van deze commissie zjjn be noemd, eveneens voor de tijd van vijf jaar: mr. H. L. Hoogenhuis te Utrecht en mr. J. Knottenbelt te Amsterdam. voor een week of langer in Rome zou moeten vergaderen, was het terstond duidelijk, dat in dit geval de hoogste kerkelijke overheid zich tevreden zou moeten stellen met een niet onaanzien- lijk aantal schriftelijk uitgebrachte stel lingnamen over de stof der discussies, namelijk die der afwezigen. Per saldo draagt verreweg het me rendeel der leden de verantwoording voor de gang van zaken in een eigen gebied van zielzorg en voor welgeteld 36 leden betekent een tocht naar Rome een ries om de halve wereldbol. Da aanwezigheid thans van niet minder dan twee-derde der leden bewijst echter de nauwgezetheid waarmede alle leden hun taak opvatten. Enige voorlichtende informatie hier over ware op zijn plaats geweest. De mededelingen van de perschef van het secretariaat der centrale commissie ech ter worden instede hiervan deze keer besloten met een lange en machtige fi nale op het orgel der gewijde welspre kendheid. Deze vangt aan met een een voudig motief in de hoge tonen en met veel „Vox Humana", een „Pastorale" over hoe de hoogwaardige leden elkan der plegen te begroeten, met elkaar in de pauze van gedachten wisselen en zélfs elkaar de hand drukken. Dan wordt de melodie getransponeerd in de ernsti ge Andante-kleuren van „algemeenheid, duurzaamheid, waarheid", om tenslotte een jubelende synthese te vinden in de trits van Geloof, Hoop en Liefde. Met alle registers open. Wij schuifelen vol daan de Hoogmis uit. GENEVE, 20 jan. De tariefonder- handelingscommissie van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Han del (G.A.T.T.) is vrijdag overeengeko men de voorbereidingen ter beëindiging van de huidige tariefconferentie te be spoedigen. In een perscommuniqué wordt ge zegd, dat net einde van de conferentie thans in zicht is, maar dat enkele on derhandelingen nog niet voltooid zijn en er nog veel werk gedaan moet worden. Het hoofd van de Amerikaanse on derhandelingsdelegatie, J. Evans, ver klaarde te verwachten, dat de dezer da gen aangekondigde tariefovereenkomst tussen de Verenigde Staten en de E.E.G. over ongeveer veertien dagen getekend kan worden. Hij voegde er echter aan toe, dat de ondertekening niet zal ge schieden voordat alle bilaterale onder handelingen tussen de bij de tariefcon ferentie betrokken 22 landen zijn be ëindigd. Een van de belangrijkste aspecten van de huidige besprekingen is de onderhan deling over een verlaging van het ge meenschappelijk buitentarief van de E.E.G. over de gehele linie. BONN, 22 jan. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG-commissie, heeft in een zaterdag in de Süddeut- sche Zedtung gepubliceerd vraagge sprek gezegd, dat Engeland geraad pleegd zoü dienen te worden bij de uit werking van de gemeenschappelijke re gelingen op landbouwgebied, die nog moeten worden opgesteld. Hij zei, dat dit zou moeten geschieden voor de Europese commissie haar voorstellen aan de ministerraad voorlegt. Toetreding van Engeland tot de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) is niet moeilijker geworden doordat er een begin gamaakt is met de gemeen schappelijke landbouwmarkt, zo ver klaarde dr. Mansholt naar aanleiding van een gestelde vraag. Het zou veel moeilijker geweest zjjn als de toekomst van de landbouw in de EEG onduide lijk zou zjjn gebleven. Als de grootste moeilijkheid voor Engeland zag dr. Mansholt de verkopen van landbouwpro- dukten van het Gemenebest. Verder beval dr. Mansholt aan, uat de Duitse boeren hun marktstelsel zou den rationaliseren, opdat zij beter zou den kunnen concurreren als in 1970 d« eenheid op landbouwgebied een feit zal zijn geworden. DEN HAAG, 19 jen. De handels overeenkomst met Oosteuropese lan den, waaronder die met de Sovjet-Unie, gesloten na het Fins-Russische gesprek te Novosibirsk moeten als heel nor maal worden beschouwd. Zq zijn niet gesloten onder dwang van Moskou. Dit verklaarde de Finse minister van Han del en Industrie, prof. I. Hustich in een lezing voor de Fins-Nederlandse Vereniging in Den Haag. In 1961 was het Russische aandeel in de Finse bui tenlandse handel rond 14 pet.; dit cij fer zal in 1962 oplopen to .17 a 18 pet., doordat de handel met het Westen naar verwacht, iets zal teruglopen. De totale buitenlandse handel steeg in 1960 met 18 pet. en in 1961 met 8 pet. Nederland is na Groot-Brittannie, de Sovjet-Unie en West-Duitsland Fin- lands grootste afnemer. De handel kon door de speciale assosiftie met de EVA flink toenemen, terwijl ook de Noorse economische samenwerking ver stevigd werd. Prof. Hustich wees er op, dat de EVA werkt en nog steeds bestaat. Wanneer echter o.a. Engeland en Denemarken tot de EEG zullen toe treden, zal deze economische gemeen schap verloren gaan en doet Finland een stap terug. Het zal voor de neutra le landen, en speciaal voor Finland steeds moeilijker worden zich staande te houden. De politiek en de economie zijn tezeer dooreengeweven. Op onze vraag na afloop, of Finland ook met de EEG een speciale associa tie zal aangaan zoals thans met de EVA zei prof. Hustich daarover niets te kunnen zeggen. Daarover wordt door het ministerie van Buitenlandse Zaken beslist. Wij kijken naar alle kanten, maar blijven rustig zitten, zo verklaar de de minister. Men kijkt dus liever da kat uit de boom. Wel wordt gezocht naar een sterkere Fins-Scandinavische samenwerking, waarvan ook Zweden voorstander is. Ook het Finse bedrijfsleven kampt met een groot tekort aan ar beidskrachten. De industriële prodük tie steeg in 1960 14 pet. en in 1961 7 pet. Naar verwacht zal de stijging in het lopende jaar kleiner zijn. De on kosten en de lonen zjjn niet noemens waardig gestegen. De prodüktie van hout-pulp moest worden afgeremd om de prijs op peil te houden. De metaal industrie, waaronder de scheepsbouw, zit tot eind 1963 vol met orders. In de afgelopen jaren is de prodüktie en ex- gort van koper sterk toegenomen. Wat etreft de landbouw kan Finland zich praktisch geheel 'bedruipen. Ondanks alle geruchten is de koers ^an de Finse mark niet aangetast. Prof. Hustich hoopt dat het Finland zo goed mag blij ven gaan als in de afgelopen drie jaar. Y HIER IS SAM'S SIGA- RETTENKOKER, MENEER. LAG IN DE GREPPEL. 4 SAM WAS ER ERG AAN GEHECHT, VOLGENS DE INSPECTEUR. NIETS BIJZON-TELEUR- DERS, MENEER. I GESTELD, ER ZITTEN VIJFBRIGA- ZELFGEROLDE DIER? SIGARETTEN fijK NIET... IN. REEFERS? V JA, HET IS SIGARET- INDISCHE TEN MET HENNEP- EN MARU- DAT KOOP JE NIET IN DE SIGA RENWINKEL VAN PENRUAN! ZIJN HUANA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2