Orgel kathedraal heeft aan volume en kleur gewonnen „NEDERLANDSE COMEDIE" SPEELT EEN FANTASTISCHE MIDZOMERNACHTSDROOM Moderne, on-romantische, speelse voorstelling GEERT HOOGEVEEN Onder de schaduw van de guillotine ONGEVALLEN EN INBRAKEN TIJDENS HET WEEKEINDE Tiveemaal ingebroken bij begrafenisondernemer UNDA-prijs voor Mahalia Jachson Stalen staketsel Showroom ZIJLWEG 26 - HAARLEM „De Spelers Van Sint Frans" Prijshoudende markt NA INGRIJPENDE RESTAURATIE Zeilers laten verstek gaan op maandagse markt C. J. A. Nolte overleden Directeur van Kerko De beurs vandaag: MAANDAG 22 JANUARI 1962 PAGINA 3 Windkracht negen: Onthulling plaquette Openluchttheater Benoemingen bij Tuin bouw en Plantkunde Haarlem e.o. Films Toneel Muziek Diversen Leden Rode Kruis nemen afscheid Actie 10 x 10 Kienavond bracht ruim tweehonderd gulden op Kees Verwey exposeeert in Amsterdam BILJARTEN Oud-N VV -voorzitter H. Oosterhuis overleden Hoofdagent Citroën-Panhard Telefoon 17296 Kantoor-Werkplaats-Magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 58041 (3 lijnen) Aanwinsten katholieke leeszaal Haarlem - HAARLEM, 22 jan. De kramenzet- ters wilden vanmorgen niet zeilen op de maandagse markt. Vannacht vonden zij dat trouwens al een gewaagd karwei. Iedere week in de nacht van zondag op maandag zetten zij de kramen voor de markt op, maar dit keer lieten zij het hij de houten opstanden. Toen vanmorgen de kooplieden kwa men opzetten, lieten de zeilers, zoals ze in het marktjargon genoemd worden, hun zeilen rustig ingevouwen, omdat de wind allesbehalve rustig was. De Bilt werd opgebeld, en toen bleek, dat wind kracht 9 een meer dan stevig briesje was met hevige rukwinden. De kooplui hadden hun spullen ook nog niet uitge pakt. De animo om aan de slag te gaan werd bovendien minder, toen de wind een paar houten opstanden tegen de grond gooide. Waren ze „bezeild ge weest" dan was het hele geval de lucht ingegaan. Daarom werd de hele santekraam van de maandagse markt afgebroken. De Gedempte Oude Gracht kreeg een maandags gezicht, waaraan men maar moeilijk kon wennen. BLOEMENDAAL, 22 jan. Het is niet te verwachten, dat de plaquette die bij de ingang van het Openluchttheater Jigbij de ingang zal worden geplaatst (een geschenk van het gemeentebestuur van Bloemendaal .ter herinnering aan het vele werk, dat oud-voorzitter A. van Geluk in de jaren 1.9481961 voor het theater heeft gedaan) het komende voorjaar zal kunnen worden onthuld. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat dit nog in 1961 zbu geschieden. Het zal nog wel enige weken duren voor het ontwerp gereed is. BLOEMENDAAL, 22 jan. Bij be sluit van het hoofdbestuur van Tuin bouw en Plantkunde is de heer W. Beu-n bouw en Plantkunde is de heer W. Beun der te Bloemendaal benoemd tot erelid. Mr. N. Reeling Brouwer te Bloemen daal, oud-bestuurslid van de afdeling Bloemendaal en bestuurslid van hef hoofdbestuur van Tuinbouw en Plant kunde, is 1 moemd fot eerste ondervoor zitter. De afdeling Bloemendaal van Tuin bouw en plantkunde houdt de jaarverga dering op dinsdagavond 30 januari in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Na af loop van het huishoudelijk deel van de vergadering zal de heer J. H. Barn- hoorn spreken over het gebruik van een jarige zaadplantjes in de siertuin. De le zing wordt met lichtbeelden toegelicht. CINEMA PALACE: Mijn dochter Patricia, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De mysterieuze Julia Man- ton. 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag: 2 en 8 uur. LIÖO: Don Camillo op de barricade, a.l, 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: t/m do.: Tramlijn Begeerte, 18 jr. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De kanonnen van Navarone, (2e week) 14 jaar. Gew. tijden 2 en 7.30 u. ROXYt/m do.: Meisjes zonder kamers, ontraden. STUDIO: De Nacht, strikt volwassen. 2.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 22 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Theater „Meneer Topaze" van Marcel Paynol. Regie: Richard Flink. In de hoofd rollen: Rie Gilhuys, Winnifred Bosboom en Hans Tiemeyer. Dinsdag 23 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelvereniging J J. Cremer": „Harvey". Maandag 22 januari Minerva Theater. 8.15 uur: Derde avond pianisten-serie. Spaanse avond. Alicia ae Laroccha. piano. Maandag 22 januari Rest. Brinkmann. 8 uur: Vereeniging Haerlem. De heer ir. J. J. Fuijkschot spreekt over: ..Industrievestiging in oude steden" Rest. Brinkmann, Hildebrandzaal. 8 uur: Couturierkring Haarlem. Getuigenis-bijeen komst voor jongeren van alle gezindten van 16—25 jaar. Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit: Dr. B. van Gelder over: Stiefkinde ren van het Christendom". Dinsdag 23 januari Minerva Theater. 8.15 uur: Vierde avond v^ereldreizigers-serie. De heer en mevr. TademaSporry over: „Wij aten bij men seneters". Frans Hals Museum. 8 uur: Volksuniver siteit: „Levende Schrijvers". Eerste avond: ■Karei Jonckheere. nK!»nstcentnim »De Ark". 9 uur: Proper houdt lezing over Shakespeare. HAARLEM, 22 jan. Zaterdag avond omstreeks half elf reed een 33- jarige Haarlemmer op zijn bromfiets over de ventweg langs de Vondelweg. Hij reed pardoes tegen een geparkeer de auto, hij welke botsing hjj overi gens ongedeerd bleef. De man rook naar alcohol en bij onderzoek door de politie vertelde hij, dat hij negen glazen hier had gedronken. De man werd een bloedproef afgenomen en de politie maakte procesverbaal pp. Hij bleek ook in het bezit te zijn van een rijbewijs. De politie heeft dat ingeno men. Omstreeks dezelfde tjjd zaterdag avond reed op het Spaarne een perso nenauto de laad- en loswal achter waarts af. Op dat moment kwam een 35-jarige opperman-stucadoor aan op zijn bromfiets, die vermoedelijk getwij feld heeft, of hij vóór of achter de auto om zou gaan. Het gevolg was, dat hij tegen de auto, die inmiddels midden op de weg was gekomen, aanreed en on der de voorkant terecht kwam. De on fortuinlijk bromfietser liep een gecom pliceerde beenbreuk op en moest naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht worden. In de nacht van zaterdag op zondag, omdtreeks half een, reed een perso nenauto op de Sohalkwijkerweg tegen eén daar geparkeerde vrachtauto. De HAARLEM, 22 jan. In verband met het bereiken van de daartoe gestel de leeftijd hebben de navolgende help sters en helpers afscheid genomen van de bestuursleden staf en collegae van het R.K.K. Het zijn de toegevoegd offi cier le Lt. P. C. Westera, Sergeant Ma joor A. Mookhoek, Groepscommandant ■f. G. Hoffman Sr., Ploegcommandant J. A. van Tongeren, Ploegcommandant W'. Twigt Sr. en Helpsters 3e klasse: Mejuffrouw M. C. A. de Bont, Mevrouw J. S. C. H. Groenendijk, mevrouw I. W. Jans - Kelfkens, mejuffrouw J. M. van Mourik en mevrouw W. Spaans - de Zwart. Ter gelegenheid van het feit, dat deze leden tien, twintig, dertig en zelfs Lt. Westra 40 dienstjaren achter de rug hebben, waren namens het Co. R.K.K. te den Haag aanwezig Overste W. P. Roodenburg; namens het Gewestelijk Commando, de Cdt. Dr. H. J. Jens en de Tgv. Off. M. Stoel en namens de on- gevallendienst te Haarlem, de seeretar ris C. Ligtvoet. Hartelijke woorden van dankbaarheid spraken de Cdt. v.h. R.K.K. te Haar lem, de vertegenwoordiger v.h. Co. R.K.K. te den Haag, de Gewestelijk Cdt, de voorzitter v.h. afd. bestuur te Haar lem het bestuurslid voor Col. zaken R.K.K. te Haarlem en de leidster Help sters R.K.K. te Haarlem. Als laatste spreker voerde de opvolger van de Lt. Westera, de Lt. L. A. Ophuijsen het woord. Als bewijs van erkentelijkheid voor de bewezen diensten ontving ieder colonne-lid een blijvend aandenken. De Gewestelijk Cdt. deelde namens het Co. R.K.K. mede, dat Lt. P. C. Westera voor 2 jaar was benoemd tot Tgv. Off., belast met technische zaken, bij het Ge westelijk Co. Noordholland. Na het offi cieel gedeelte vertoonde dr. J. de Jong, directeur van het Geologisch Instituut kleuren-dia's van zijn reis naar Spits bergen. BLOEMENDAAL, 22 jan. De in het jeugdhuis door de Bloemendaalse jon- gerensociëteit gehouden kienavond ten bate van de plaatselijke „10 x 10-actie" heeft ruim twee honderd gulden opge bracht. Er was veel belangstelling voor deze bijeenkomst, vooral van jongeren. De prijzen waren door particulieren en winkeliers beschikbaar gesteld. In Bloemendaal is nu totaal 250 bij eengebracht. Een door de Bomwater- school onlangs gehouden toneelvoorstel ling tijdens een ouderavond bracht al zesendertig gulden op. Naast het verspreiden van kaarten on der de jeugd en het plaatsen van affi ches in de wachtkamers van de Bloe mendaalse artsen wordt zaterdag 3 fe bruari een huis-aan-huis-collecte gehou den. Het actiecomité hoopt, dat de bur gemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peere'boom Voller, het startsein voor deze actie wil geven. Daarom wordt om twee uur bij het Raadhuis begonnen. De Bloemendaalse muziekvereniging Sur- sum heeft medewerking aan deze actie reeds toegezegd. HAARLEM, 22 jan. De Haarlemse schilder Kees Verwey zal exposeren bij kunsthandel M. L. de Boer, Keizers gracht 542, Amsterdam. De expositie, die nieuwe werken van Verwey zal be vatten, wordt gehouden van 27 januari tot 17 februari. auto werd bestuurd door een 24-jarige metselaar uit Haarlem. Volgens ver klaringen van getuigen, zou de metse laar snel en roekeloos hebben gereden. De personenauto zou over de weg ge slingerd hebben en zelfs ongeveer dertig meter aan de linkerzijde van de weg hebben gereden. Het vermoeden bestond, dat de man teveel alcohol ge bruikt had. Tegenover de politie ver klaarde hjj slechts proces-verbaal. Zijn rijbewijs werd ingenomen. Omstreeks half vier in de nacht van zaterdag op zondag kreeg de politie een melding, dat een auto het trottoir van het Spaarnhovenplein was opge reden. De auto bleek flink bescha digd. De inzittenden waren gevlucht. De politie stelde een onderzoek in. Toen bleek, dat er was ingebroken in een garage aan de Schoterweg, was het raadsel spoedig opgelost. De auto bleek daaruit weggehaald te zijn. Van de daders ontbreekt nog ieder spoor. Inbrekers hebben ook hun slag ge slagen in een kiosk bij de Langebrug. Vermoedelijk tussen vrijdagavond en zaterdagochtend is men daar binnen gedrongen door het forceren van een houten luik. De buit bestond uit snoepgoed ter waarde van 10 en uit gemalen koffie ter waarde van 15. Tenslotte hebben ongewenste be zoekers zich toegang verschaft tot de woning vein een 60-jarige begrafenis ondernemer aan het Spaarne. Met een valse sleutel is men het huis binnengekomen. De buit bedroeg 13. Reeds eerder deze maand was bij de man ingebroken op dezelfde manier. Toen was hij 710 kwijt. In Heemstede gebeurde een ongeval, waarbij een 69-jarige dame betrokken was. Üe dame reed op haar fiets in de Julianalaan. Door een rukwind werd werd op het wegdek gegooid. Met een beenfractuur werd zij naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht. HAARLEM, 22 jan. Zondagmid dag werd in de Kathedrale Basiliek van Sint Bavo het gerestaureerde en belangrijk uitgebreide orgel gewijd en ingespeeld. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, sprak na het volbrengen van de litur gische plechtigheden, enige woorden tot de zeer talrijk opgekomen belang stellenden, daarbij met veel kennis van zaken de functionele doelstelling van het instrument kenschetsend. Het orgel is in het begin van deze eeuw gebouwd door de vermaarde Jo seph Adema, en is thans gereviseerd en vervolmaakt door de firma Vermeulen onder advies van Albert de Klerk. De veranderingen zijn van ingrijpende aard, er vond een verrijking met een derde klavier plaats, een voor deze weidse ruimte onmisbare bazuin zestienvoet werd aangebracht, vul- en aliquot- stemmen verlenen aan het geheel een totnogtoe ongekende glans. Het aantal sprekende registers is tot een vieren dertigtal uitgebreid, waaronder enige transmissies vallen, zoals de uit de ba zuin getrokken trombone en de van de subbas afgeleide gedekt. Het redt staat in een expressiekast opgesteld, het hoofdmanuaal ligt volgens klassiek prin cipe in het midden. De speeltafel mist het decadente van de romantische pe riode, er zijn geen zogenaamde wippers en lipjes, doch viriele knoppen. Met de vaste combinaties is gelukkig eindelijk eens radicaal afgerekend, evenals met de vreselijke, tot zedenverwildering voe rende generale crescendozwei. Het in strument verdient de volgende waarde bepaling: ofschoon te klein voor een kathedraal heeft het aan volume en klankkleur gewonnen, er is een aan vaardbaar compromis te constateren tussen het barokke en moderne begin sel, waarbij het weinige, doch niet te ontkennen goede dat de romantiek bracht, bleef gehandhaafd. Van intonatie is het werk goed, het karakter is enigs zins streng dus organistiek. De trac- tuur is helaas niet mechanisch doch electro-pneumatisch waarbij de kegel- BLOEMENDAAL, 22 jan. In een ziekenhuis in Kopenhagen is zaterdag avond overleden de heer C. J. Nolte uit Bennebroek, directeur van Kerko NV, v h Haarlemse Overhemdenindustrie P. L. Kerkvliet. De heer Nolte is tweeen jaar geworden. De functie van directeur heeft hij bijna een kwart eeuw vervuld. Hij was echter reeds ruim veertig jaar bij de NV Kerko werkzaam. Onder zijn leiding heeft het bedrijf zich uitgebreid in eigen land, maar ook in het buiten land. De heer Nolte, wiens gezondheid te wensen overliet, was juist de vorige week naar Kopenhagen vertrokken, waar hij herstel van krachten hoopte te vinden. In landelijk verband maakte de over ledene deel uit van de bindingsgroep uit de överhemdenindustrie. HAARLEM, 22 jan. De uitslagen in de biljartwedstrijden, die georganiseerd werden door de biljartclub „De Hout poort", zijn: 1 Doves 7 2 Pieterse 7 3 Kiekens 7 4 Broertjes 7 5 Hoek 6 Perukel 7 Luiten 8 Karman "S 1 6 2527 69 1 2200 73 1 1896 131 1963 132 1951 121 2113 82 1652 126 1389 1"0 242 36,62 12 175 30,13 11 147 14,47 9 155 14,87 8 137 16.12 6 194 25.76 4 92 13,11 4 97 13,89 2 laden het moeten verliezen bi] het sleep- ladensysteem. De inspeling geschiedde door drie Haarlemse kerkmusici: Albert de Klerk, stadsorganist Jan Schouten, organist van de kathedrale basiliek en Kees Bornewasser, dirigent van het kathedra le koor. Bornewasser gaf een knappe improvisatie over het Gregoriaanse „Ave maris stella" in de dorische mo dus. De Klerk toonde zich hoogst-inven- tief in zijn variaties over het Valerius- lied „Gelukkig is het land", Jan Schou ten speelde het beroemde Derde Choral van César Franck op een wijze die hem als knap organist en als kunste naar eer aandeed. Het mannenkoor „Cantemus Domino" en leerlingen van de koorschool zongen tot meerdere luis ter van deze feestelijke bijeenkomst on der hun leider composities van J. van Scha ik, A. de Klerk en G. Pitoni. T. de Vr. MONTE CARLO, 22 jan. Op het tweede internationale festival voor T.V.- films heeft de Unda, die heeft deelge nomen aan de beoordelingen van de beste films voor de T.V., haar eigen prjjs, de Gouden Duif, toegekend aan de Amerikaanse negerzangeres Mahalia Jackson. De Unda zelf zal haar eigen jaarlijkse bijeenkomst ter bespreking en beoorde ling van religieuze films voor de T.V. houden van 5 tot 10 februari. Tijdens het afgelopen festival heeft de Unda, de in ternationale katholieke organisatie voor radio en T.V., twee eervolle vermeldin gen toegekend, een aan de Japanse film „Keijo", die het leven van de 26 marte laren van Japan behandelt, de andere aan de Canadese film „Les grandes re ligions". NAARDEN, 22 jan. Gisteren is hier plotseling overleden de heer H. Ooster huis (68), oud-voorzitter van het Neder lands Verbond van Vakverenigingen en oud-kamerlid. Hij werd, terwijl hij aan het vissen was, door een hartaanval ge troffen. Hendrik Oosterhuis is 20 april 1893 te Oude-Pekela geboren. Hij bezocht slechts vijf jaar de openbare lagere school en moest daarna gaan werken. De heer Oosterhuis werd lid van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en ver vulde hierin talrijke functies van 1949 tot 1956 was hij voorzitter. In 1946 werd hij lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d.A. Dit duurde tot 1960. Hij is van de bevrijding tot 1956 lid geweest van de Stichting van de Ar beid en vervulde sinds 1949 het voorzit terschap van deze instelling Van 1950 tot 1956 maakte hij deel uit van de Sociaal Economische Raad en was lid van het Benelux-parJement. Hij was in de jaren 1947-1950 en in 1952 lid van de Nederlandse delegatie bij de Ver enigde Naties. De heer Oosterhuis was ook lid van de raad van toezicht van de herstelbank en had zitting in diverse comités voor vluchtelingenhulp. Hij was ridder in de orde van de Ne derlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. Pakistan Zaterdag zijn in Pakistan weer acht menden aan de pokken ge storven. Het dodencijfer als gevolg van de epidemie is daardoor gestegen tot ruim 270. Het leger gaat voort met de uitvoering van het inentingsprogram ma. (UPI). HAARLEM, 22 jan. Tweemaal dit weekeinde heeft een vrijwel uitverkochte schouwburgzaal de fantastische voorstelling toegejuicht, die de Nederlandse Come- die gaf van Shakespeare's „Midzomernachtsdroom". Het was onwaarschijnlijk alle maal. Plotseling toonden de Amsterdammers zich weer het eerste toneelgezelschap des lands: een klassiek stuk in een nieuwe, gedurfde montering, prachtig van spel, ontroerend van zegging en ingenieus van enscenering. En waar de echte creativiteit heerst, daar geeft het publiek hoe verknocht ook aan vertrouwde waarden zich gewonnen. Minutenlang hield het applaus aan na afloop van de voorstelling. delen kreeg de volle aandacht, maar die gelijke aandacht voor de boertigheden de- handwerkslieden werkt al zozeer op de lachspieren, dat dit al onmiddellijk een teveel aan aadacht wordt. En daar door gaat het evenwicht verloren. De andere elementen konden slechts met moeite worden aangepast en het komt me voor, dat daardoor het tempo ook lager lag dan verwacht mag wor den. Deze situatie werd natuurlijk nog versterkt doordat de aanvoerder van de handwerkslieden, Spoel de Wever, door Ko van Dijk nogal eens gebruikt werd om de show te stelen. Hij ging daarin zelfs eenmaal zover, dat Ellen Vogel als Titania begon te lachen en uit haar tekst raakte. Overigens niets dan lof voor de prach tige vertolking van Titania door Ellen Vogel: hard en fantastische tegelijker tijd, wreed en wulps, dooi- en door aards en tegelijkertijd van een andere wereld. Edel en vol allure stond daar Han Bentz als Oberon tegenover. Bijzonder aangrij pend was Kitty Courbois als de jonge geliefde, Hermia, met naast haar een edele Ramses Shaffy als Lysander. Het andere liefdespaar, Hans Croiset en Pe tra Laseur, kon mij minder overtuigen. Van Peter Oosthoek zagen we een vor stelijke Theseus. Een prachtige verzen- zegger heeft de Nederlandse Comedie in hem. Herman van Elteren typeerde een feestelijk-verwijfde majordomus. ditie getrouw voor de speelse choreo grafie. Als er bij deze uitstekende voor stelling iets duidelijk is geworden, dan is dat wel dat het toneel van de schouw burg hoognodig vergroot moet worden. Voor deze voorstelling in deze monte ring was het beslist te klein en te be perkt van accomodatie. Een bijzonder compliment aan de spelers, die de na delige gevolgen daarvan weg wisten te spelen, en een bijzonder compliment voor het technisch personeel van schouw burg en gezelschap, dat onder deze om standigheden dit resultaat wist te berei ken. J. W. v. d. V. „De Midzomernachtsdroom" is door Shakespeare in 1955 geschreven als een gelegenheidsstuk. Er moest een bruiloft mee gevierd worden. Shakespeare maakte juist de laatste dagen door van zijn onbekommerde tijd. Hij heeft zijn fantasie de vrije loop gelaten en in één stuk tal van frappante aspecten belicht van de Liefde. Talloze malen is het stuk sindsdien opgevoerd. De laatste tien jaar alleen al in ons land, zijn er drie of vier verschillende voorstellingen van te zien geweest, afgezien nog van de vertonin gen die The Young Vic en The Oxford Playhouse Company er in het Openlucht theater van gegeven hebben. Regisseur Han Bentz van den Berg komt de eer toe, dat hij al die voor beelden gelaten heeft voor wat ze wa re.:: romantische dromerijen, soms speels, soms poëtisch, soms cynisch. Hij heeft een geheel nieuwe benadering van het stuk gezocht. Hij heeft Shakespeare recht willen doen en de schrijver via zijn tekst aan het woord willen laten. Daarom geen romantisch verbeeldende decors, maar zwarte gordijnen met een vreemd, stalen staketsel en een sterk schuin oplopende vloer. Alle aandacht dus voor de tekst en voor degenen die de tekst moeten zeggen. Vandaar ook, dat aan de costumering evenals het decor en de fantastische belichting ontworpen door Nicolaas Wijnberg alle aan dacht was besteed: een rijke overdaad die de verbeeldingskracht van de toe schouwer toch voldoende bewoog in de richting die de regisseur bedoelde. En voor het overige heeft Han Bentz van den Berg ook de indeling van het si de geleding zo men wil, duidelijk gemarkeerd in overeenstemming met de opzet van de schrijver. De edele liefde van de Atheense koning Theseus en zijn Hippolyta; de hartstochtelijke en tege- Irkertijd speelse, maar wankele liefde v n Hermia en Demetrius, van Helena en Lysander; de boertigheden van de hand werkslieden; de fantastische wereld van het elfenrijk met de liefde van Titania en Oberon; en dat alles verbonden door de watervlugge spotter, de cynische re lativist, Puck. En juist op dit punt lijkt me de regisseur niet helemaal geslaagd te zijn. Zeker, ieder der samenstellende Van Ko van Dijk vermeldden we reeds, dat hij het er nogal eens dik oplegde. De eerlijkheid gebiedt ook te zeggen, dat zijn ontwaken uit de nachtmerrie een prachtig staal van beheerst en toch aan grijpend toneelspelen was. Allard van der Scheer, Jan Blok en Dick Swidde, en in mindere mate Jurg Molenaar en Hans Boswinkel completeerden het ge zelschap handwerkslieden. De eerste drie gaven daarbij beslist ontroerende type ringen te zien. De erepluim van de avond gaat echter naar Henk van Ulsen als de drieste satyr, Puck: prachtig be weeglijk, scherp en speels van toon en in totaal: een figuur van buiten-wereldse orde. Van Dolf Verspoor was de knappe vertaling, die volkomen paste in de mo derne benadering van de regisseur. De muziek van Cor Lemaire kon ik minder waarderen. Albert Mol tekende der tra- HAARLEM, 22 jan. De toneel groep van de K.A.B., die intussen be kendheid heeft gekregen als ,.De Spe lers van Sint Frans" heeft gisteravond in Gebouw Sint Bavo haar tweede lus trum voor de donateurs gevierd met een voorstelling van „Onder de scha duw van de guillotine". Voordat de toeschouwers in de sfeer van de Fran se revolutie gebracht werden, sprak de voorzitter van de Spelers, de heer C. Leijdeekers, een woord van welkom tot de donateurs en genodigden, on der wie de voorzitter van de K.A.B., de heer A. van der Veldt, en de cul turele raad. In het bijzonder verwel komde hij de heer Frans van Emme rik, die als regisseur tot voor kort deze toneelgroep onder handen heeft gehad en er met vakmanschap uit heeft gehaald, wat er uit te halen was. Hij memoreerde voorts, hoe de jubi- lemde groep reeds in besloten rking het tweede lustrum heeft gevierd en hij be dankte de feestcommissie voor haar werk. De donateurs werden in het dank woord evenmin vergeten. Zjj hadden gel bijeengebracht, waarvoor de Spelers zich een vaandel hadden aangeschaft. Dat vaandel werd gisteravond gepresenteerd door de twee meisjes, die het geborduur hadden. Zij mochten een flink applaus incasseren. Nadat de regisseur, kapelaan W. Stam een toelichting op het stuk had gegeven, Nederlandse literatuur: Benoit: De engel met het zwaard, gedichten. Hoef nagels. Spelen in de klas. Deel I. Huy- gens. De Nieuwe Zee-straet. Langendijk: Don Quichot op de bruiloft van Kama- cho. Oomes: Joost van den Vondel. Schooltoneel. Deel I. Stuiveling: Uren zuid, drie dozijn ontmoetingen met Bel gische schrijvers. Vestdijk: Voor en na de explosie, opstellen over poëzie. Veu- lemens: Ergens een huis, gedichten. Schreurs: De Christus-spelers. Duitse literatuur: Brecht: De Kauka- sische krijtring. Hagelstange: Venezia- nisches Credo. Spaanse literatuur: Baroja Y Nessi: El mundo es ansi. Berghuis: Tweehon derd coplas zoals Spanje ze zingt. Van Dam: Spaanse spraakkunst voor ieder een. Fernandez Florez: El hombre que compró un automovil. Frankfort en De Natal: Spaans zoals men het spreekt. Jimenez: Platero y yo. Louis: Se habla espanol. Palacio Valdes: A cara o cruz. Perez de Alaya: Tigre Juan. Ko van Dijk als Spoel de wever met de ezelskop op en Ellen Vogel als Titania, de koningin der elfen in „Een midzomer nachtsdroom" onder regie van Han Bentz v. d. Berg. krgen de toeschwers als jubileums' voorgezet: „Onder de schaduw van dc guillotine", geschreven door Will Bra kenburg. De regisseur had reeds met andere gezelschappen dit stuk, dat met ,lin de schaduw van de guillotine" be ter betelteld zou zijn geweest, gespeeld en kwam aldus gisteravond tot zijn elf de voorstelling. In die schaduw leeft een franse adellijke familie tijdens de Fran se revolutie. Het verhaal betreft een edelman, die door de „burgers" gegre pen wordt en wiens dood niet al te lang op zich zal laten wachten. Er is slechts redding mogelijk, wanneer een mood nichtje van het slachtoffer haar ja woord geeft aan de chef van de repu blikeinse politie, die de arrestatie van haar oom heeft bevolen. Maar de politiechef heeft geen reke ning gehouden met mannen als de „Zwa te Adelaar", con tra-revolutionairen in hart en ziel, die wij illegalen zouden noemen. De Zwarte Adelaar is de mys terieuze, ongrijpbare figuur, die zich heeft weten binnen te dringen in het groepje vertrouwensmannen van de po litiechef. Zijn tegenspeler is weer een alkei van de familie, die in het geheim de kant van de „burgers" heeft gekozen en aldus zijn verradersrol speelt. In die sfeer van wantrouwen ontwikkelt de in trige zich tot een romantisch spel, dat herinneringen oproept aan de boeken van de Rode Pimpernel. Daarop is het stuk trouwens geïnspireerd. Wij geloven, dat stukken als deze hun beste tijd gehad hebben, ofschoon ge hoord en gezien de reacties in de zaal de meeste toeschouwers er intens van hebben genoten. Helaas was het toneel zo verpakt in doeken en daardoor zo verkleind, dat dit „sebsationele spel" weinig kans kreeg sensationeel te wor den. Wil een spel als dit nog slagen, dan moet het heel bewegelijk en geslepen over het voetlicht komen. Dat was he laas niet mogelijk. Dat men toch met spanning het verhaal gevolgd heeft, is te dank aan de Spelers, van wie vooral de dames uitstekend voor de dag kwa men. Wanneer de dialogen op een dood spoor dreigden te raken, brachten zij er weer leven in. De mannenrollen waren dus iets zwakker, maar over het alge meen voldeden zij wel. De Spelers had den zich ditmaal achter de anonymiteit verborgen. Namen zullen wij dus niet noemen. Zij mochten een hartelijk ap plaus in ontvangst nemen, en dankwoor den van de heren Leüdeckers en Van der Veldt. AMSTERDAM, 22 jan. De effecten beurs is de nieuwe week in alle rust begonnen. In dit opzicht was er dan ook geen enkel verschil t.o.v. de vorige week. Ook in d ekoersen viel weinig veran dering te bespeuren. De stemming kon prijshoudend tot goed prijshoudend worden genoemd. Van de internationale fondsen opende alleen Philips wat lager. Kon. Petroleum handhaafde zich op het vorig niveau en Unliever is met 70 ct gestegen. Daarmede noteerden deze bei de fondsen op het Amerikaanse peil van vrijdag. AKU en Hoogovens waren beide I pnt. beter. In de scheepvaartafdeling viel een stijging van 2 pnt te noteren voor Stoomv. Mij. Nederland en Scheep vaart Unie Kon. Boot en v. Nievelt Goudriaan openden fractioneel hoger, waartegenover Holland Amerika Lijn een lichte daling te zien gaf. Va;i de cultuurwaarden zette HVA de stijging voort. Ook Deli Mij was hoger. De staatsfondsenmarkt was iets luier. 4% Ned isoo l 4% Ned. 1961 i Ned. 1961 Staffel 1947 B-N.G Woc.öouwl 6 Ned Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber d.VA. AJi.ü Berke: Patent Jalvé-Delft Cert Dell-Mfj Fokker Ford v Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e □ordtsche Petr Kon Petroleum 50 Hol! Amerika Lnn Java Ch FL K.LJJ Kon Neo Stoomb Mij K.F.M Stoomv Mij Nederl. v Nievelt v Ommeren Rott Lloyd. Scheepvaart Unie In terunie Robeco Unltas Ver Bezit Rentespaarbrleven '57 rtentespaarbrieven "68 2% Amsterdam '56 2% Amsterdam '56 2% A'dam '56 III 2% Amsterdam '59 2% R'dam '57 Alb. Heyn KI obl. Vorig Slot 101A opening 22/1 1029 999 929 10814 346?* 113% 130 130% 398'f 399 305 930 149.50 150.41 448 772 358 762 762 48214 598 975% 073 189 189.50 275 489 58314 126.30 126 .S0 149 148% 148% 189% 189% 151% 163 165 150% 150% 335 148 151 153 224.50 247.50 516 144 84% 92 100% 949 122 (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 3