Indonesische organisaties dringen aan op oorlog Nasoetion roept op tot wraak na botsing in Arafoerazee OEFENEN MET BAMBOESPEREN 'i Womsiwor en Jouwe willen dienstplicht voor Papoea's Minister Luns had Indië resolutie moeten steunen Britse pers: „Indonesië valt voorlopig niet aan Gebrek aan scheepsruimte belet invasie in Nieuw-Guinea Mgr. E. De Smedt. bisschop van Brugge over STRADA Straatactie voor dienst betoon en apostolaat ONDANKS BRIEF AAN OE THANT Soebandrio ziek Soekarno ontslaat chef luchtmacht Mr. Burger over Nieuw-Guinea Statenverkiezingen graadmeter voor gevoerd regeringsbeleid Luchtmacht en marine te klein Niet wijken voor chantage van Indonesië Engeland levert vliegtuigen aan Indonesië Maatregelen tegen pokken Naar een nieuwe parochie gemeenschap Nog een gewonde van treinramp overleden „DESNOODS MET PIJL EN BOOG" HET FUNDAMENT VAN UW VERMOGEN Voorzitter A.R.-partij: Aan eerste vaccinatie kleeft ernstig risico Landbouwer verdronken Woonhuis afgebrand Dodelijke val uit raam MAANDAG 22 JANUARI 1962 PAGINA 5 DJAKARTA, 22 jan. (AFP, UPI, Rtr.) Terwijl president Soekarno in zijn antwoord aan de secretaris-generaa 1 der V.N., Oe Thant, de deur open laat voor een vreedzame schikking inzake de Nieuw-Guinea-kwestie, duren de voorbereidingen voor een eventu eel gewapend conflict voort. Soe- karno's militaire woordvoerder zei zaterdag in Bogor: „Diploma tie moet evenwijdig gaan aan mi litaire voorbereidingen". Ook zei hij dat vergelding kan worden verwacht, als de patrouillering van de Indonesische marine, die zou voortduren ter hoogte van Westelijk Nieuw-Guinea, ander maal zou uitdraaien op een bot sing met de Nederlanders. De geest van 1945" Luchtmachtchef Crisis in de moderne parochie De opzet en het doel van STRADA laat BUISMAN EEN HANDJE HELPEN VOOR KOFFIE OP Z'N BEST! ook als 't poederkoffie is Indonesische politieke en sociale or ganisaties dringen er bij de regering te Djakarta op aan nu Nederland de oor log te verklaren, aldus wordt door Reu ter uit Djakarta gemeld. De vereni- ging van oud-studenten en -soldaten eeft in een brief bij president Soekar no aangedrongen op een onmiddellijke vergelding voor het tot zinken brengen van de Indonesische torpedoboot door Nederlandse oorlogsschepen. Ook de organisatie van de revolutionairen van 1945 wenst een tegenaanval en tevens naasting van alle buitenlandse bedrij ven met Nederlands kapitaal. Luitenant-kolonel Soehardjo, bevelheb ber van de eerste maritieme Indonesi sche sector, heeft de eenheden der Indo nesische strijdkrachten in het noordelijk deel van de Straat van Malakka op dracht gegeven te schieten op buiten landse schepen, die zich in de Indone sische territoriale wateren zouden op houden en geen acht zouden slaan op waarschuwingen. (Hetgeen Indonesië als zijn territoriale wateren beschouwt gaat, als bekend, de normale drie-mijls zone verre te buiten.) De bevelhebbers van de maritieme sectoren van Sabang en Padang (Su matra) hebben een overeenkomstige or der uitgevaardigd. De staf-chef van het Indonesische le ger, generaal Nasoetion, heeft zaterdag tegen 10.000 „Nieuw-Guineavrywilligers' gezegd, dat Indonesië de actie in de Arafoerazee moet wreken. De vice-president van de Verenigde Arabische Republiek, maarschalk Ab- del Hakem Amer, heeft zaterdagavond in Soerabaia de Indonesiërs opgeroe pen ,,de geest van 1945" in verband rnet het geschil met Nederland te doen herleven. „Ik ben ervan over tuigd, dat het Indonesische volk de eindoverwinning zal behalen in de strijd om West-Irian," zo verklaarde hij, volgens het persbureau PIA. Amer brengt een bezoek van acht da gen aan Indonesië. De Indonesische vice-premier dr. Lei- mena heeft meegedeeld, dat zich in Oost-Indonesië reeds meer dan honderd duizend vrijwilligers hebben aangemeld voo deelneming aan de „bevrijdings actie" tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Leimena verstrekte dit cijfer aan het Indonesische persbureau PIA in Ambon. Lt. kol. Boerir, de plaatselijke militaire n commandant, heeft volgens PIA, ge zegd, dat hij wel een kwart miljoen vrij willigers weet te mobiliseren. De Indonesische ambassade in de Birmese hoofdstad Rangoon heeft be kend gemaakt, dat ruim honderd Bir mese studenten zich hebben gemeld als vrijwilliger voor het Indonesische leger. Een woordvoerder van de ambas sade zeide dat hoewel Indonesië het gebaar apprecieert, de Indonesische strijdkrachten de sitatuatie zelf wel kun nen klaren en het zonder deze vrijwil ligers kunnen stellen. Zoals reeds in een deel van onze vorig editie gemeld, heeft president Soekarno zaterdag kolonel Omar Dani, lid van de operationele raad voor de bevrijding ve- Nieuw-Guinea benoemd tot chef staf van de luchtmacht. Dani, die is bevorderd tot vice-luchtmaarschaik, volgt vice-luchtmaarschalk Soerjadar- ma op, die is benoemd tot militair ad viseur van Soekarno voor zaken betref fende Nieuw-Guinea. Waarnemers in de Indonesische hoofd stad zijn volgen AFP van mening dat de vervanging het gevolg is van het f-it, dat de Indonesische luchtmacht de Indonesische motortorpedoboten niet te hulp zou zijn gekomen bij het incident in de wateren bij Nieuw-Guinea. Generaal Jani, de lieder „van het operationele commando voor de be vrijding van West-Irian" heeft de ver vanging van Soerjadarma door kolonel Oemar Dani bekendgemaakt. Hij deed dit na een bijeenkomst van de nationale verdedigingsraad in het paleis in Bo gor. Op deze bijeenkomst was ook kolo nel Murship aanwezig, die de botsing in de wateren bij Nieuw-Guinea heeft meegemaakt. Men meent, dat hij de president uitvoerig verslag heeft uitge bracht over het incident. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Soebandrio, was niet in staat deel te nemen aan de vergadering van de defensieraad. De minister moest wegens een buikziekte thuis blijven, aldus een woordvoerder van zjjn ministerie. SOERJADARMA in gebreke (jesteld DJAKARTA, 20 jan. (A.F.P. - A.N.P.) President Soekarno heeft besloten luchtmaarschalk Soerjadarma als chef van de Indonesische luchtmacht te ver vangen door kolonel Oemar Dani, een van de twee onder-bevelhebbers voor „de operatie tot bevrijding van Weste lijk Nieuw-Guinea". Soerjadarma blijft adviseur van pre sident Soekarno, die opperbevelhebber is van de Indonesische strijdkrachten. (De veronderstelling dat Soerjadarma in gebreke is gesteld in verband met het uitblijven van luchtmacht-hulp bij de marine-actie nabij de Etna-baai, schijnt gewettigd. - Red.). éM '^m Vrijwilligers voor de bevrijdingvan Nieuw-Guinea worden in Djakarta geschoold in het aanvallen met bamboesperen. HOLLANDIA, 22 jan. (UPI) Her man Womsiwor heeft meegedeeld, dat hij op de speciale zitting van de Nieuw- Guinea Raad, die vandaag is begonnen zal aandringen op dienstplicht voor de Papoea's. Womsiwor en Nicolaas Jouwe hebben op een persconferentie hun standpunt inzake het Nederlands-Indonesische (Van onze parlementaire redacteur) ARNHEM, 22 jan. De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, mr. J. W. M. Burger, heeft op het verkie zingscongres van de Partij van de Ar beid voor provinciale staten en gemeen teraden vooral de nationale politiek be sproken. Hjj noemde de komende ver kiezingen voor staten en gemeenteraden belangrjjk, omdat ook de statenverkie zingen in 1958 een aanwijzing hebben ge- Keven hoe de partijverhoudingen in het gehele land waren. In 1959 werden de socialisten, al hadden zij zich enigszins hersteld van de verliezen van 1958, bui ten de regering gehouden. Mr. Burger Zei in het vooropstellen, dat er geen bin- •ling zou zijn tussen het kabinet en de fegeringspartijen, een van de redenen te Zien waarom de P.v.d.A. afgezien van de Verkiezingsuitslag destijds ook niet mee Zou hebben kunnen doen. Dit heeft vol gens mr. Burger geleid tot het niet waar •haken van beloften. Hij noemde in dit Verband het ontbreken van belastingver mindering, het beleid inzake landbouw gronden, het loonbeleid dat naar zijn oor- Jjeel geenszins vrijer zou zijn geworden, het woningbouwbeleid en zelfs de kinder bijslag, die hij slechts een noodregeling hoemde. Mr. Burger voorspelde, dat wij hy de uitvoering van de algemene kin derbijslag voorziening „nog spektakel ge- noeg" zullen beleven. Uitvoerig stond hij ook stil by het Nieuw-Guinea-beleid. Hij zei het type rend te vinden voor de situatie, waarin het kabinet verkeert, dat over de hoof den van de ministers heen hoge gezags dragers, volgens „hardnekkige geruch ten," zich tol de koningin hebben ge iend om te trachten voorzieningen te treffen en stelde de regeringspartijen •medeplichtig aan het „tot iedere Prijs" laten voortbestaan van het kabi- net. Aan de komende statenverkiezin gen, aldus mr. Burger, zal worden af gemeten, of het Nederlandse volk met het Nieuw-Guinea-beleid nog genoegen heemt. ke^a soc'ahstische fractievoorzitter ont- deru dat de socialisten er verantwoor- Icm yoor zouden zijn, dat in de afge- kav 3aren> toen zij steeds mede in het 'het vertegenwoordigd zijn geweest, U» jh^estie-Nieuw-Guinea stelselmatig Qe Ijskast is gehouden. De P.v.d.A. heeft wel met dat compromis genoegen genomen, maar het vraagstuk-Nieuw- Guinea zou er niet mee gebaat zijn ge weest, als zjj vanwege deze zaak niet aan de regering zou hebben deelgeno men. Hij wees ter rechtvaardiging ook op hetgeen na de oorlog op sociaal-econo misch gebied bereikt is. De P.v.d.A. zou de kansen om daaraan mede te werken hebben ontlopen als zjj buiten de rege ring was gebleven. Mr. Burger gaf ook de reden aan, waarom hjj, in tegenstelling tot enige maanden geleden, minister Luns thans scherp bestrijdt. De oppositie wil niet de schuld dragen van een mislukking wanneer er nog kansen zijn op een op lossing. Die kansen waren er volgens mr. Burger in oktober van het vorige jaar, toen de minister van Buitenlandse Zaken het plan van het kabinet tot in ternationalisatie aan de Verenigde Na ties voorlegde. De socialisten hadden het kabinet toen gaarne succes gegund. Mr. Burger zei het echter als een politieke blunder te zien, dat men de resolutie van Indië in de Verenigde Naties niet heeft aangegrepen om tot onderhandelingen met Indonesië te komen. Minister Luns loopt zich thans het vuur uit de sloffen om alsnog dat te bereiken wat in die resolutie was neergelegd, zo meent hij. Hij is van oordeel, dat alle gevaren ten spijt, thans niet anders wordt gedaan dan wachten op een wonder. Mr. Burger ziet als verdere gedrags lijn, dat ervan moet worden uitgegaan, dat het een Nederlands belang is, wan neer de Papoea's bereid zijn met Indo nesië samen te gaan en dat daarvoor begrip moet worden gewekt. Hiervoor zou een internationale overgangsfase nut tig zijn. HU is van mening, dat Indone sië zeker oren zal hebben naar het zoe ken van een passende vorm van zelfbe schikking voor de Papoea's, ook al staat Indonesië op het standpunt, dat het de soevereiniteit bezit. Indien Indonesië des ondanks onredelijk blijft, dan zal Neder land eenvoudig een termijn moeten vast stellen binnen welke het Nieuw-Guinea zal verlaten. Hij vroeg een beleid, dat gericht is op het zinloos maken van mi litair gevaar. De P.v.d.A. zou bereid zijn daarvoor mede verantwoordelijkheid te dragen. geschil om Nieuw-Guinea uiteengezet. Gevraagd om een reactie op president Soekarno's bewering, dat de inheemse bevolking een Indonesische invasie zou verwelkomen, antwoordden beiden: „We zullen de Indonesische landings troepen verwelkomen met pijl en boog". Womsiwor zei, dat hp de Nieuw- Guinea Raad zal voorstellen, dat alle Papoeamannen tussen zestien en veer tig jaar een militaire opleiding krijgen om het hoofd te kunnen bieden aan een crisistoestand. „Wij moeten onszelf voorbereiden op de verdediging", al dus de heer Womsiwor. „Niemand kan met ons wedijveren in een jungle oor log. Als dat van ons wordt gevraagd, zullen we ons land verdedigen." De heren Womsiwor en Jouwe zei den, dat indien de dienstplicht zou wor den ingevoerd en wapens beschikbaar zouden worden gesteld, binnen zes maanden vier- of vijfduizend inheemse mannen een militaire opleiding zouden kunnen ontvangen. Volgens hen zouden dezen moeten worden uitgerust met machinegeweren, granaten en jungle karabijnen. Uniformen zouden niet di rect een vereiste zijn. Zjj achten het zelfs mogelijk, dat dientplioht niet eens nodig zal zijn, „omdat iedereen zyn va derland wil verdedigen". Beide leiders zeiden, dat van de ze venhonderdduizend Papoea's ongeveer vierhonderdvijftigduizend officieel staan ingeschreven. Hiervan zouden wellicht vijftigduizend opgeroepen kun nen worden. Womsiwor en Jouwe wezen er nog op, dat een jaar geleden, toen Papoea- vrijwilligers werden gevraagd voor training met de Nederlandse troepen, zich meer dan drieduizend inheemsen aanmelden. Er waren er maar twee honderd nodig. Een tweede vraagstuk, dat op de zitting van de raad aan de orde zal komen, zal zijn het vaststellen van een streefdatum voor zelfbeschikking. Zowel Womsiwor als Jouwe had kritiek ten aanzien van de huidige pogingen om een Nederlands-Indone sische conferentie tot stand te bren gen, waarop over de toekomst van de Papoea's zal worden gesproken. „Wij Papoea's zijn het die daarover moe ten beslissen", aldus Womsiwor. die verklaarde dat vooropgesteld, dat Indonesië geen kans ziet Nieuw-Gui nea te bezetten de Papoea's over tien tot dertig jaar het zelfbeschik kingsrecht zullen kunnen gaan uitoefe nen. Een aantal politici meent, dat daarna Nieuw-Guinea in een unie met Neder land verenigd moet blijven om op die wijze de grootste zekerheid te hebben, dat de Papoea's naar de 20-ste eeuw worden geleid. Maar deze zelfde Pa poealeiders alsmede tal van Neder landse ingezetenen in Nieuw-Guinea zijn er van overtuigd, dat als Neder land de kans krijgt op een eervolle wij ze Nieuw-Guinea onder toezicht van de V.N. aan Indonesië over te dragen. Nederland dat zeker zal doen. De kans, dat Nieuw-Guinea ooit zelfbeschikkings recht zal krijgen, zo menen de meeste Papoealeiders, zyn tot nul terugge bracht zodra Indonesië iets te zeggen heeft in Nieuw-Guinea, ongeacht de voorwaarden onder welke Nieuw-Gui nea aan Indonesië zou worden overge dragen. Womsiwor zei: „Het is duidelijk, dat Indonesië reeds te groot is voor de financiële en technische capacitei ten van de Indonesiërs. Als buren wil len wjj niets liever dan vrienden met hen zijn, maar als zij als veroveraars willen komen zullen wij hen met onze pijlen en bogen, als we niets beters hebben, ontvangen." Advertentie LONDEN, 22 jan. (UPI) De Londen- se bladen „The Observer" en „Sunday Times" melden beide, dat men voorlo pig van Indonesië geen offensief tegen West Nieuw-Guinea kan verwachten. De correspondent van de Observer schrijft, dat Soekarno's jongste boodschap aan Oe Thant, waarin de Indonesische pre sident de deur openlaat voor een vrede lievende oplossing van het dispuut, een bevestiging betekent van de reeds eer der bestaande indruk, dat Indonesië er niet over denkt een militair offensief op grote schaal te lanceren. De „Sunday Times" zegt, dat Indone sië militair niet tot een invasie van Ne derlands Nieuw-Guinea in staat is. In dien de Nederlanders bereid zyn op zee hun memnetje te staan, aldus het blad. zouden de Indonesische invasietroepen, grotendeels afhankelijk van inheemse jonken, zware verliezen lijden. Militaire waarnemers in Djakarta zijn van mening, dat de Indonesische invasie op Nederlands Nieuw-Guinea in eerste instantie wordt verhinderd door gebrek aan scheepsruimte. Welingelichte krin gen in de Indonesische hoofdstad schat ten dat driehonderd schepen, die van de ZEIST, 22 jan. De Anti-Revolutio naire party zal elke stap van de rege ring toejuichen, die tot het wegnemen van het bestaande Indonesische wan trouwen ten aanzien van onze bedoelin gen in Nieuw-Guinea zou kunnen leiden, mits de regering maar niet voor mili taire dreigementen of politieke chantage van de Indonesiërs door de knieën gaat, daar hiermede immers de bodem zou worden weggeslagen onder iedere be hoorlijke politiek. De voorzitter van de A.R.-partij, dr. W. P. Berghuis, heeft dit zaterdagmor gen verklaard in antwoord op vragen, hem tijdens een hier gehouden studen tenconferentie van de Anti-Revolutio naire Jongerenstudiegroepen door deel nemers aan deze conferentie gesteld. Nog steeds is de A.R.-partij, aldus dr. Berghuis, primair bereid tot een open en eerlijk gesprek met de Indonesiërs, maar de felle uitbarstingen van Indo nesische zijde, die de laatste tijd te be luisteren zijn geweest, zijn voor het tot stand komen van een dergelyk gesprek zeker niet bevorderlik. LONDEN, 22 jan. (UPI, Reuter, AFP) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteravond bevestigd, dat Indonesië de afgelopen drie jaar achttien anti- onderzeebootvliegtuigen van Engeland heeft ontvangen. Hij deelde mee, dat Indonesië de vliegtuigen in 1959 had besteld en dat zestien van deze toestellen gerevi seerde en volledig uitgeruste en bewa pende turbineschroefvliegtuigen van het type Gannet in de afgelopen drie jaar naar Indonesië zijn gezonden. De laatste twee zijn gedurende de afgelopen dagen aan Indonesië geleverd, aldus de woord voerder. De „Sunday Telegraph" meldt, dat het tijdstip van de leverantie waar schijnlijk deze week in het Lagerhuis ter sprake zal komen. Het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag meegedeeld, dat het zich van commentaar wenst te onthouden over eiflevering van de toestellen op dit ogen blik. marine niet meegeteld, momenteel de Indonesische vlag voeren. Deze schepen variëren in tonnage van 700 tot 10.000 ton, hetgeen neerkomt op een totaal van ongeveer 300.000 ton aan commerciële scheepsruimte. Soortgelijke cijfers voor wat de marine aangaat, zijn niet be schikbaar. Het zou in Djakarta een publiek ge heim zijn, dat president Soekarno ver leden jaar aan zyn minister van Defen sie generaal Nasoetion heeft gevraagd, of Indonesië met succes een operatie vanuit zee tegen Nederlands Nieuw-Gui nea zou kunnen ondernemen. Het ant woord van Nasoetion was, dat zulk een invasie zou kunnen worden onderno men, indien men voor een periode van drie maanden over de helft van de na tionale koopvaardijvloot kon beschikken. President Soekarno zou dit risico niet hebben durven nemen, omdat hij vrees de, dat het gedeeltelijk stilleggen van Indonesië's handelsvloot voor zo'n lange periode desastreuze politieke gevolgen zou kunnen hebben. De 350.000 goed getrainde soldaten over wie president Soekarno kan be schikken, schijnen goed gevoed en bruik baar te zijn, hoewel van nature niet bij zonder gesteld op discipline en toon baarheid. Maar de marine en de lucht macht zpn beide klein en kampen met gebrek aan modern materieel. Al heb ben zij sinds 1958 een aanzienlijke hoe veelheid wapens betrokken van de Sov jet-Unie. Hieronder zjjn twee torpedo- boten, twee onderzeeërs acht motortor pedoboten en zesentwintig straaibom- menwerpers. Voorts hebben ze, in Ame rikaanse valuta berekend, 350 miljoen dollar krediet gekregen om elders wa pens aan te kopen. Amerika heeft aan Indonesië vijf transportvliegtuigen van het type C-130 en verscheidene tweemotorige bommen werpers van het type B-26 geleverd. West-Duitsland tenslotte verkocht aan Indonesië acht torpedoboten, waarvan er een op 15 januari is ten onder gegaan in het zeegevecht voor de kust van Nieuw-Guinea. Een tweede van deze serie werd bij dezelfde gelegenheid be schadigd. De Indonesische luchtmacht bestaat naar alle waarschijnlijkheid uit tussen de 325 en 375 vliegtuigen, waarvan velen uit de tweede wereldoorlog. Er zijn er echter ook onder van moderne Rus sische makelij, zoals Migs en Iljoesjins. SCHIPHOL. 22 jan. In een oproep tot het Schiphol-personeel over te gaan tot revaccinatie tegen pokken, schrijft de quarantaine-arts van de G.G.D. uit Amsterdam, dat aan het vaccineren van mensen, die nooit eerder tegen pokken zijn ingeënt, „nog steeds een ernstig risico kleeft." Zonder meer kan ook aan deze personen geen advies tot vac cinatie worden gegeven, zo meent hij. Hij acht het echter wel wenselijk hen te wijzen op het risico, dat het werk op een internationale luchthaven voor ongevaccineerden meebrengt. Daarom raadt hij aan bij de aanstelling van personeel, dat tewerk wordt gesteld bij de passagiersafhandeling, de voorwaar de te steUen, dat men reeds tegen pok ken is ingeënt en dat men bereid is zich regelmatig tegen pokken te laten re- vaccineren. In de oproep wordt voorts gezegd, dat revaccinatie niet noodzakelijk is voor personen, die in de afgelopen drie jaar nog werden gevaccineerd of ge- revaccineerd. De dienst volksgezondheid op Cura sao heeft in verband met de gesigna leerde gevallen van pokken in Europa en Azië voorzorgsmaatregelen genomen om het eiland Curasao van iedere mogelijke besmetting te vrijwaren, al dus de „Amigoe di Curasao". Alle per sonen, die door hun functies in aan raking komen met van buiten komen de personen, zijn geïmmuniseerd; de vaccinatiepapieren van de passagiers worden aan een nauwlettende controle onderworpen. De personen, die per boot komen, leveren geen enkel gevaar op, aange zien zij ingeënt moeten zijn en de incu batietijd voor pokken binnen tien dagen ligt, die zij op zee hebben doorgebracht. De reizigers, die per vliegtuig komen, zouden mogelijk een groter gevaar kun nen opleveren, maar hun papieren wor den nog nauwkeuriger onderzocht dan normaal. De dienst acht een speciale campagne niet nodig aangezien de im- munisatie op Curasao zeer ver gevor derd is. In geen enkel geval bestaat er dan ook maar de geringste moge lijkheid. dat Curasao betrokken zou wor den bij de verspreiding van de gevrees de ziekte, aldus het blad. TER APEL, 22 jan. De 57-jarige landbouwer R. van Bovc uit Ter Haar is zaterdag, toen hij op zijn fiets met een schop op weg was naar zijn land. door onbekende reden in een sloot geraakt en verdronken. Advertentie DE OLVEH voor Uw levensverzekering. VENRAIJ, 22 jan. Tijdens de af wezigheid van de bewoners is zondag avond brand uitgebroken in het woon huis van de familie Vousten alhier. Door de felle wind viel aan blussen niet te denken. De woning brandde tot de grond toe af. Van de inboedel kon niets worden ge red. Vier personen werden dakloos. Over de oorzaak is niets bekend. De schade wordt geschat op 30.000 gulden. De familie was slechts gedeel telik tegen brandschade verzekerd. MAASBREE In Baarlo is in de nacht van zaterdag op zondag een op slagloods van de landbouwer H. van der Koelen geheel uitgebrand. De brand weer van Venlo en van Baarlo konden niet voorkomen, dat de loods geheel in vlammen opging. Verscheidene land bouwmachines zijn verloren gegaan. AMSTERDAM, 22 jan. Als gevolg van een val van de eerste verdieping van zijn woning aan de korteweghof al hier is zaterdagmiddag de 62-jarige P.T.T.-ambtenaar J.' Kehuysen over leden. Bï het lappen van de ramen viel hij uit het kozijn. Hij werd met een ernstige verwondingen in een ziekenhuis opge nomen, waar hij later is overleden. VENRAY, Ten huize van haar dochter mevrouw A. G-ommas-Geurts in de buurtschap de Smakt alhier is gis teren de 56-jarige weduwe J. Geurts- Heldens, toen zij iets in de kelder wil de gaan halen, zó ongelukkig komen te vallen, dat zij zwaargewond naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Daar is zij gistermiddag aan de opgelopen verwondingen overleden. HILVERSUM, 22 jan. De bisschop van Brugge, mgr. E. J. De Smedt, hield gisteravond in het Hof van HoUand op een bijeenkomst van het Katholiek Jon gerencontact „Renovare" een boeiende inleiding onder de titel: „Naar een nieu we parochiegemeenschap, beschouwin gen over een Vlaams bisdom." Zeer in het bijzonder zette mgr. De Smedt het doel en de opzet van STRADA, de straat- acti. voor dienstbetoon en apostolaat in zijn bisdom, uiteen. In 120 parochies van het bisdom Brugge is deze opzet thans werkelijkheid geworden. In de afgelopen vier jaren, dat men daarmee bezig is, zijn opmerkelijke resultaten geboekt tot tevredenheid van de clerus en de leken in het diocees. Er zjjn honderdduizen den katholieken, aldus de bisschop, die in feite geen apostolische taak uitoefenen, wij vergeten maar al te vaak, dat ook aau de leken het priesterschap is toe bedeeld. De moderne parochie kan moei lijk meer een christengemeenschap ge noemd worden, nu de onderlinge banden zijn verslapt en de contacten verloren gegaan. Wy allen voelen, aldus mgr. De Smedt, de püniykheid van een verdeeld Christendom. Christus bad tot do vader, dat allen één zouden zijn. wy wensen allen dat anderen, evenals wy, de steun zullen ondervinden van de sacramen ten, van de herderlijke leiding en van de suggesties en directieven van het centrum van de Kerk. En dit alles niet uit hovaardy, noch op grond van pre tenties, maar uit eerbied en waardering voor onze medemens. Hopen en bidden wy, dat ook zy deze steun mogen on dervinden. Er bestaat wel een eenheid naar bui ten, maar men kan de vraag stellen of er ook sprake is van een eenheid naar binnen. En het laatste is van zeer grote betekenis. De eenheid naar binnen moet een humane werkelykheid zyn, een zicht baar gemeenschapsleven. De realiteit is, dat wij allen in Chris tus verbonden zyn. Het is een boven natuurlijke, onzichtbare band. Maar God verlangt van ons, dat we dit bewust zul len ervaren en beleven. Wy moeten een sociaal Christendom beleven. Het Chris tendom is van het eerste begin af een sociaal gebeuren geweest. Christus be ga! zich onder de mensen, omringde zich met mensen en bracht de mensen sa men. Er is een persoonlyke beleving van het Christendom, als basis, maar God heeft gewild dat het Christendom in het sociale leven zou passen, juist omdat de mensen elkander nodig hebben. God heeft een organisatorisch verband van de christengemeenschap gewild. Vandaar de hiërarchische instelling van de Kerk. Zo zyn er de leiders van deze gemeenschap, als middelaars tussen God en de mensen, om Gods woord te verkondigen, de leer zuiver te bewa ren en met gezag te verklaren en te vens om als herders op te treden. Niet met het recht om te domineren, of de volgzaamheid af te dwingen, maar juist als de dienaren van de christengemeen schap. Er moet contact bestaan tussen de christenen, in de parochie, het diocees en in de kerk. Niemand mag zich bin nen de kerk geïsoleerd voelen. De moderne parochie geeft de chris ten weinig steun. De parochie maakt een crisis door. Vroeger bestond er een sterker eenheid tussen de parochia nen onderling. Het gemis aan contact van thans heeft velerlei oorzaken. An dere leef- en woongewoonten, de in vloed van het arbeidsmilieu en van de moderne publiciteitsmedia en een sterke hang naar het materiële hebben de banden doen verslappen. Het gevolg hiervan is het bestaan van de vele ont wortelden in onze moderne parochies. Vooral in de industriële centra treft men deze voorbeelden aan. „De men sen zyn als het ware geparachuteerd, zonder enig verband zwerven ze rond. Zo is heden ten dage de toestand in het bisdom Brugge' De parochie is helaas een centrum geworden met wei nig invloed, aldus de bisschop. Een bezinning op deze situatie in het bisdom, zo vervolgde mgr. De Smedt, heeft geleid tot de opzet van STRADA: De straatactie voor dienstb -e en apos tolaat. In 120 parochies is een indeling gemaakt, van wat men zou kunnen noe men kleine gemeenschappen. In een der- gelijke gemeenschap waartoe 30 hnizen UTRECHT, 22 Jan. In de leeftijd van 58 jaar is zaterdagavond overleden de heer Th. J. P. Zeegers. die sinds 1946 hoofd van de boekhouding der K.A.B. was. Hy behoorde tot de gewonden van de spoorwegramp te Harmeien. Aan vankelijk liet zyn toestand zich niet ern stig aanzien, doch zaterdagmiddag trad een inzinking in. In de loop van de avond gaf hij de geest. Met zijn overlij den is het aantal slachtoffers van de spoorwegramp tot 93 gestegen. De heer Zeegers was een uitmermate sympathieke persoonlijkheid, een in- godsdienstig mens. een voortreffelijk huisvader, die in zyn groot gezin een diepe leegte achterlaat. Hy was een Ijverig en accuraat werker, wiens heen gaan ook in het Huis van den Arbeid pynlijk gevoeld wordt. Woensdagmorgen vindt in de St. Do- minicuskerk („Oog in Al") de uitvaart plaats, waarna de begrafenis op het R.K Kerkhof aan de Prinsesselaan zal ge schieden. AMSTERDAM, 20 jan. De „Ver eniging Rembrandt" heeft aan de staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam ten ge schenke aangeboden tien by New-York- se kunsthandels aangekochte tekenin gen door Jan van Goyen. (Advertentie) behoren, onderhoudt een leek het con tact met de parochianen. Hoofdzaak is hulp te verlenen waar nodig en dat alles in een geest van samenwerking. Zowel in de villawijken als in de volks buurten wordt op deze wijze gewerkt. Tevens is gebleken, aldus de bisschop, dat Strada de verschillen tussen de ste den overbrugt Het diocesaan bestuur heen een leek als voorzitter en bestaat uit de voorzitters van alle standsorgani saties. De volledige klemtoon valt op het le- kenapostolaat. Zo wordt contact gelegd met de parochieclerus, die dit werk in een dergelyke omvang onmogelyk kan verrichten. Het klimaat in de parochies is veranderd. Hiervan is een weldadige invloed uitgegaan op het gehele diooees.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5