Deze week een Amerikaan in een baan om de aarde Nemen VS groot risico om redenen van prestige? Gizenga terug Leopoldstad Nog geen nieuws over van 30 missionarissen 5 m A H Am DE V.N. TER DISCUSSIE w ONDERHANDELAAR O Frans-Tunesisch gesprek over Bizerta vastgelopen Tunesiërs„Onze voorstellen werden beleefd Felle betoging van studenten ALS HET WEER VIL MEEWERKEN Brits deskundige: „Absurde stunt Wordt Tanganjika een republiek? Balaguer geniet bescherming op de nuntiatuur De sprookjeswereld van de kinderverbeelding V.N. BESCHERMEN HEM De Leeuwarder Waag Politie en burgerij Beneluxkaart op schoolplein WIL PARIJS GEEN ONTRUIMING? MAANDAG 22 JANUARI 1962 PAGINA f CAPE CANAVERAL, 22 jan, (UPI) Deze week, indien al thans het weer een beetje mee werkt, zal de Amerikaanse lui tenant-kolonel van de luchtmacht, John H. Glenn jr., vanaf de basis Cape Canaveral in een baan om de aarde worden gebracht. Glenn zal zijn ruimtereis maken in een capsule van het type „Mercury", die is bevestigd aan een Atlas raket. De lancering is vastgesteld op donderdag, maar kan in dien de weersomstandigheden niet gunstig zyn nog op het laatste moment worden uitge steld. Rem ra keften n „Stunt Dominicaanse Republiek X ÏÜflIlil door C JOSEPH ALSOP Lawine in Colorado: 6 doden, 6 vermisten De lancering is voor Amerika een belangrijke prestige-kwestie geworden, na de successen, die de Russen verleden jaar met Titov en Gagarin behaalden. Een mislukking van het experiment zal dan ook worden gevoeld als een zware slag. Glenn zal, buiten Rusland, de eerste man zijn, die in een baan om de aarde wordt gebracht. Zijn „reisplan" voor ziet in de mogelijkheid, dat hij één, twee of drie maal om de aarde zal cirkelen. De beslissing daarover zal eerst na de lancering worden geno men door de experts, die voor de lange-afstandsbediening van de raket zorgen. Cirkelt hij één maal om de aarde, dan zal Glenn in zijn ruimtecapsule, „Friendship Seven" genaamd, onge veer zevenhonderd kilometer ten oosten van Bermuda in de Atlantische Oceaan neerkomen. Cirkelt hij tweemaal, dan komt hij op dezelfde afstand ten zuiden van het eiland neer. Besluit men om hem driemaal de aardbo' te laten om cirkelen, dan zal zijn landingsplaats op ruim twaalfhonderd kilometer ten zuid oosten van Cape Canaveral liggen. Voor elke baan om de aarde zal Glenn onge veer negentig minuten nodig hebben. Men heeft alles gedaan om de risi co's voor de veertigjarige luchtmacht- DAR-ES-SALAAM, 22 jan. (AFP) Het bestuur van de Nationale Afrikaan se Unie van Tanganjika heeft een reso lutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat het land voor het eind van dit jaar een republiek moet worden. Volgens waarnemers is de regering aan deze uitspraak gebonden. Tanganjika, een voormalig door En geland beheerd gebied, kreeg op 9 de cember jl. onafhankelijkheid met de status van dominion. officier zo klein mogelijk te maken. Hij kan beschikken over de remmende kracht van vertragende raketten, mocht er iets fout gaan. Zijn ruimtecapsule is ook voorzien van twee valschermen, die de landing moeten vergemakkelij ken. Bovendien bevat Glenon's uitrusting vuurpijlen, een opvouwbare reddingboot, een draagbare radiozender, chemische stoffen om zeewater drinkbaar te ma ken, een doos met verband en genees middelen, gecomprimeerd voedsel en zelfs een afweermiddel tegen haaien. Zodra de capsule geland is, zullen on middellijk twee kikvorsmannen uit een helicopter afdalen om een met lucht ge vulde ring rondom de capsule te beves tigen, zodat deze niet kan zinken. Deskundigen, die de voorbereiding op Cape Canaveral van nabij hebben gade geslagen, menen dat Glenn een kans van twee tegen één heeft om werkelijk in een baan om de aarde te worden gebracht. Een betere kans geven zij hem niet. Maar zelfs als de raket faalt, acht men zijn kansen om het leven er bij te behouden redelijk groot. Men schijnt er rekening mee te hou den, dat tijdens de vlucht van alles mis kan gaan. Bij een proefvlucht met een robot aan boord begon het zuurstofappa raat te lekken. Een chimpansee, die bij een andere proefvlucht werd gelanceerd, moest na twee omcirkelingen naar de aarde worden teruggebracht, omdat ver scheidene apparaten in de capsule wei gerden. Britse ruimtevaartdeskundigen slaan Glenns kansen lager aan dan die van de Russen Gagarin en Titov. Zij wijzen erop, dat de raket, waarmee de Rus de ruimte in werd geslingerd, aanzienlijk krachtiger en simpeler van constructie was dan de Atlas. Men hoort in deze Britse kringen ook kri tiek op de komende lancering van Glenn. Men schrijft de Amerikanen meer politieke dan praktische doelen- den toe. Om prestigeredenen, zq zegt men, moet Glenn zijn ruimtevaart op dit moment maken, want men wil niet al te lang bij de Russen achterblijven. De Britse deskundigen menen, dat men veel beter kan. wachten totdat een betere raket beschikbaar is. Fred Cam bridge, heeft zelfs gezegd dat_ hij het hele plan „absurd" vindt. Hij meent dat het niet meer is dan een „stunt", waarbij een mensenleven op het spel wordt gezet, „evenals dat bij de gladia torengevechten in het oude Rome ge beurde." SANTO DOMINGO, 22 jan. (UPI) De verleden week afgezette president van de Dominicaanse Republiek, Joaquin Balaguer, heeft politiek asiel gevraagd en gekregen op de pauselijke nuntiatuur in Santo Domingo. De pauselijke inter nuntius heeft de regering van de repu bliek om een vrijgeleide voor Balaguer gevraagd, opdat deze ongestoord het land kan verlaten. (Een junta van zeven burgers en mi litairen nam verleden week dinsdag de macht over van de „Staatsraad", waar van Balaguer voorzitter was. Deze jun ta, die in feite onder leiding stond van generaal Echevarria, werd op zijn beurt de volgende dag verdreven door een aantal officieren van de luchtmacht, die de „Staatsraad" weer aan de macht brachten. Het ontslag van Balaguer werd echter gehandhaafd.) De nieuwe president van de republiek, Rafaël J. Bonelly, zei zaterdag dat zijn regering (lees: „staatsraad") links ge oriënteerd is, maar „zonder extremis- me". Generaal Echevarria wordt nog steeds gevangen gehouden in het presidentiële paleis in Santo Domingo. ven, hoe het politie-ap paraat werkt. Zowel bij burgerij als bij de politie mensen zelf gaat van een en ander een goede mentaliteitsbeïnvloeding uit. Vandaar wellicht, dat het aantal pro cessen-verbaal van 37.000 in 1960 te rugliep tot 32.000 in 1961. Publikatie in de pers van een reeks insluipingen leidde ertoe, dat een dame, die in haar tuin de was aan het ophangen was, ge alarmeerd werd, toen zij in haar buurt een verdacht persoon zag. Direct bel de zij 22222. Inderdaad bleek de man bij aanhouding de gezochte insluiper te zijn. Een handicap voor de politie vormt de toeneming van het aantal personeelsvacatures van 43 tot 515. In 1961 waren er in Utrecht 7050 aan rijdingen (in 1960; 6505) met helaas ook een stijging van het aantal doden van 22 op 34. Het aantal gewonden liep op van 2250 tot 2320. Het aantal misdrijven bedroeg 2084 tegen 1807 in 1960. Voor de Officier van Justitie wer den 268 verdachten geleid (in 19601 243). Het aantal arrestanten was 302* vorig jaar, hetgeen neerkwam op ge middeld tien „gasten" per dag. huizen, dat ook voor het gewest, waarin het is geves tigd, van culturele betekenis wil zijn, heeft de daad bij het woord gevoegd en houdt nu tot en met 12 februari - een tentoonstelling, waarbij de be volking direct betrokken is. Geduren de de kerstvacantie ontving het Stu- Congo, is zaterdag in een vliegtuig van denten Centrum 145 leerlingen van de Verenigde Naties van Stanleystad lagere en middelbare scholen van et internationaal Studenten Cen- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii trum De Drommedaris te Enk- LEOPOLDSTAD, 22 jan. (UPI) Een nerveuze Antoine Gizenga, de meest markante vertegenwoordiger van het links-nationalistische denken in de naar Loopoldstad gereisd. Hij werd daar, op het vliegveld van de hoofdstad, begroet door een lagere VN-functionaris, die hem vroeg: „Wenst u onderdak bij de Verenigde Naties?" Gizenga, die zenuwachtig om zich heen keek maar spoedig zijn zelfvertrouwen herwon toen hij zag dat op het vlieg veld geen Congolese soldaten -lanwe- zig waren, knikte bevestigend. Een auto bracht hem daarop in snelle vaart naar het VN-hoofdkwartier, dat is ge vestigd in hotel Royal". Enkele auto's met juichende Loemoembisten reden ■chter de auto aan. Onmiddellijk na aankomst in Royal" werd Gizenga in een lift naar de derde verdieping gebracht, Enkhuizen binnen de oude Dromme- darismuren, die er een driedaagse cursus in het tekenen en schilderen volgden onder leiding van de heer J. P. Dugour uit Amsterdam. Het resultaat was overeenkomstig het grote enthousiasme, waarmee inten sief gewerkt werd. Niet minder dan duizend tekeningen vormden de pro- duktie van dit tekentriduum en de verleiding, er een tentoonstelling van te maken, was zó groot, dat men besloot er rond vierhonderd uit te selecteren en die een plaatsje te geven in de ronde expositiezaal van de Drommedaris. De belangstelling zaterdagmiddag voor de opening van deze tentoonstelling was enorm; zen. Verslaggevers werden geweerd. Niemand wordt tot de ontslagen vice- j premier toegelaten, uitgezonderd zjjn lijfarts, de Egyptische medicus dr. Hoessein. Het zuller ook Egyptenaren zijn, die Gizenga's verdediging voeren als het inderdaad tot een proces tegen hem komt, zoals de cen- trale regering heeft aangekondigd. Men houdt Loemoemb Vs jpvolger i verantwoordelijk voor de opstand van in Stanleystad gelegerde troepen, die doden heeft geëist, terwijl men hem er ook van beschuldigt dat hij heeft ge- probeerd delen van de Congo los te scheuren van Leopoldstad en zelfstan- dig te maken. De opstond in Stanley- stad van troepen, die Gizenga trouw Antoine Gizenga, (met donkere bril), die zaterdag aankwam in Leopoldstad, waren, werd korte tijd geleden onder- wuift naar zijn aanhangers die, om hem te verwelkomen, naar het vliegveld waren drukt door regeringsgetrouwe soldaten 11CXCX1 VAC UCL Ut. V"I UlCpUlg gcUluCllti UcéiC IClllUUXlolCUlUg W do clluilU, waar hij een kamer kreeg toegewe- uiteraard kwam die belangstelling vooral van de zijde der cursisten en hun ouders en onderwijzers. Op instigatie van hoofdcommis saris, mr H. W. Offers, zet de Utrechtse politie alles op haren en snaren om bij de burgerij begrip te wekken voor haar werk, om het korps te laten zien als een orgaan, waarin het publiek ten volle vertrou wen moet stellen. Daarbij laat de heer Offers zich door de gedachte leiden, dat het best ge organiseerde politiekorps het niet kan stellen zonder de steun van de burge rij. Vandaar een film, waarin tot sa menwerking wordt aangespoord bij de bestrijding van misdrijven, met als ti tel „Vijf maal twee vraagt assisten tie". Het zal duidelijk zijn, dat daar mee op het telefoon-nummer voor alar mering van der politie wordt gedoeld. Het gaat om assistentie van de burge rij. Onder dit motto wordt binnenkort ook een begin gemaakt met het hou den van een forum in verschillende wijken, waarin uiteen wordt gezet, hoe gezamenlijk door politie en burgerij de criminaliteit in de ruimste zin bestre den en de verkeersveiligheid bevor derd kan worden en hoe er van dit samenspel ook een belangrijke pre ventie kan uitgaan. Sedert een jaar of twee kent de Utrechtse politie een speciale afdeling voorlichting ter bestrijding van de mis dadigheid. Bovendien onderhoudt zjj uitstekende contacten met de pers. Voor 1400 leerlingen van scholen zjjn vorig jaar lezingen gehouden en op het hoofdbureau werden 735 personen ont vangen teneinde hen een indruk te ge- et artikeltje in 's Lands Kroniek van 10 januari over de Leeu warder Waag heeft in de hoofd stad van Friesland nogal waf aandacht getrokken, naar de heer W. H. Kuipers, voorlichtingsambtenaar van Leeuwarden, ons schrijft ook op een minder prettige manier. Wij laten hem hier even aan het woord. de schrijver klaagt over do slechte manier waarop „het erf goed der vaderen" wordt benut en doelt dan speciaal op de Waag, „die den volke slechts dient bjj hoge nood". Laten we even mogen completeren. De uit 1598 daterende Waag op de Nieuwestad, in het hartje van het stadscentrum, wordt niet alleen voor het gesignaleerde doel gebruikt, maar ook als kerkgebouw (Vrije Katholie ken) en als transformatorstation. De Waag een andere bestemming geven betekent, dat het gebouw aan zijn tegenwoordige bestemmingen dient te worden onttrokken. De door de schrijver genoemde inrichting kan zonder veel moeite worden verwijderd. Het transformatorstotion kan worden verplaatst en dit zal gebeuren, zodra een nieuwe plaats is gevonden. Deze eis wordt niet gesteld door de zorg voor „het erfgoed der vaderen", maar door de stroomvoorziening in de bin nenstad, die toch eigenlijk wel moet doorgaan. De Vrjje Katholieke Kerk ten slotte moet de beschikking kunnen krijgen over een ander passend ge bouw, voordat het gemeentebestuur zelfs maar het morele recht heeft de huur op te zeggen. En welke bestemming krijgt de Waag dan? Zeker is dit nog niet, maar gedacht wordt aan een gemeen telijke expositieruimte. Niet meer aan het door de schrijver in ,,'s Lands Kroniek" begeerde restaurant. Het ge bouw is namelijk ongeschikt voor dit doel. Bovendien is de vraag of een dergelijke inrichting in dit gebouw wel zo'n grote attractie zou zijn. Het ge bouw is aan de buitenkant bijzonder mooi, maar heeft slechts kleine ra men met gekleurd glas. De vreemde lingen, die iets van Leeuwarden wil len zien, komen dus wel erg slecht aan hun trekken, wanneer ze in de Waag worden opgehokt. De gedachte om hier het VW-kantoor onder te brengen lijkt weinig praktisch. Zo'n informatiebureau hoort gevestigd te zijn op de plaats waar de meeste vreemdelingen de stad binnenkomen. Het WV-bureau staat dan ook vlak bjj het spoor- en autobusstation." gekomen. ashingtoi - De sto mballen zijn gehesen. In het Amerikaan se Congres is een ferme rel op komst over het verzoek van president Kennedy om de helft te mogen kopen van de 200 miljoen dollar obligaties, die de Verenigde Naties willen uitgeven. Gematigde Republikeinen zoals senator Norris Cotton uit New Hamp shire sluiten zich aan bij de Repu blikeinse conservatieven. De Demo craten van de rechtervleugel spuwen vuur. Het kan wel eens een dubbel tje op zijn kant worden ofschoon dat punt van die obligaties op de duur vermoedelijk wel zal worden goedge keurd. Toch is het de moeite waard de vraag te stellen, waarom er op dit ogenblik een storm opsteekt rond de V.N. Er zijn per slot van rekening alweer heel wat jaren voorbijgegaan sinds Herblock zijn beroemde politie ke tekening maakte van de anti-V.N.- heldinnen van de Dochteres van de Amerikaanse Revolutie, die met hun parasollen lossloegen op de grote grote aardbol zelf en die de wereld, waarin wij leven, ervan beschuldig den on-Amerikaans te zijn. Dat was de laatste periode van actieve, tegen de V.N. gerichte agitatie in de Ver enigde Staten. Bovendien draagt de aanval, die thans aan de gang is, een ander ka rakter. De zienswijze van ultra-con servatieve Republikeinen als senator Barry Goldwater uit New Mexico zou men nog kunnen zien als het oude standpunt van de Dochters van de Amerikaanse Revolutie, dat thans in een mannelijk pakje is gestoken. Maar daarmee is niet de reactie van de gematigde Republikeinen ver klaard, of van de doorgaans nogal internationaal denkende Democra ten op de rechtervleugel Een paar weken geleden had de oorzaak van de storm nog kunnen zijn de steun, die de regering-Ken- nedy verleende aan de operaties van de V.N. in Katanga. Ongetwijfeld werkt die episode nog wei na op een aantal Congresleden, die Katanga beschouwen als een schitterend voor beeld van particulier initiatief en anti-communisme. Maar het doel van de steun, die Amerika verleende aan de óperaties in Katanga, was het scheppen van de voorwaarden, waaronder de agen ten van het Kremlin in de Congo konden worden vernederd of vernie tigd. Zoals da zaken nu lopen, schijnt de operatie precies de verlangde re sultaten op te leveren. Het Ameri kaanse ministerie van ouitenlandse zaken laat zelfs merken, dat het wel prijs zou stellen op een onderzoek van de Senaat, omdat het trots is op de resultaten. Katanga levert dus DEAN G. ACHESON maar een klein deel van de verkla ring voor de plotselinge vijandigheid jegens de V.N. in het Amerikaanse Congres. Om de rest van de verklaring te vinden, is het goed eens een kijkje te nemen bij de recente Brits-Amerikaanse conferen tie over het V.N.-beleid. Deze bijeen komst had plaats op verzoek van de Britten, die met ontsteltenis de be richten hadden vernomen over plan nen van de Amerikaanse regering om de „V.N. in het zadel te helpen", om „de rbl van de V.N. bij het hand haven van de vrede te versterken" en dergelijke dingen meer Het praktische motief voor de bij eenkomst was de vrees van de Brit ten, dat de V.N. zich, onder aanroe ping van de heilige naam van het anti-kolonialisme, zouden gaan be moeien met hun oneindig delicate en ingewikkelde taak in Afrika. Ook zonder zedeprekerige inmenging zal het al moeilijk genoeg zijn Kenya, Njasaland, Tanganjika en de -beide Rhodesië's door de moeilijke over- gangsfaze te loodsen naar een le vensvatbare onafhankelijkheid. Het wantrouwen van de Britten werd nog versterkt door de Ameri kaanse assistent-minister van buiten landse zaken voor V.N.-kwesties, Harlan Cleveland. Vlak voor de Brits-Amerikaanse samenkomst ver telde Cleveland tijdens een lunch met Washingtonse correspondenten van Britse bladen over een plan om de bevoegdheden van de V.N. als inter nationale bemoeial uit te breiden, door de oprichting van regionale „executieven" die verbonden zouden zijn met het secretariaat van de V.N. Men rekende daarom op storm. Later bleek, dat er geen storm was. De Amerikaanse ambassadeur bij de V.N., Adlai Stevenson, nam een wat conservatiever standpunt in dan zjjn collega op het ministerie van buitenlandse zaken, assistent-minis ter Cleveland, die zijn benoeming overigens aan Stevenson persoonlijk te danken heeft. Er waren ook teke nen, dat de geestdrift van de V.N.- fractie in de Amerikaanse regering enigszins getemperd was door presi dent Kennedy en minister Dean Rusk. Toch bracht deze episode wel wat aan het licht. Z(j onthulde met name met welk een energie de V.N.-gezin- de groep in de regering-Kennedy er naar streeft de Amerikaanse buiten landse politiek meer en meer te ba seren op de volkerenorganisatie. In dit jongste geval ging Adlai Steven son lang zo ver niet als Harlan Cleveland. Maar de energie is af komstig van vroegere Stevenson- supporters en zjj neemt nog toe. De bedoeling is om de toch reeds aan zienlijke Amerikaanse afhankelijk- ljjkheid van de meerderheid in de V.N.-Assemblée te vergroten, en ook om in steeds meer internationale crises zjjn toevlucht te nemen tot de V.N. inplaats van de gewone diplo matieke procedure te volgen. Er zjjn niet veel mannen, die een onderling zo verschillende kijk op de wereld hebben als se nator Barry Goldwater en de vroegere Democratische minister van buitenlandse zaken Dean G. Acheson. Toch beschouwt Acheson (en samen met hem vele gelijkge zinde figuren in de regering-Kenne dy) dit streven om de Amerikaanse politiek meer en meer op de V.N. te baseren als uitermate gevaarlijk. Acheson houdt zich aan de vuist regel van de Franse vader van de Europese eenwording, Jean Monnet, volgens welke „je niet veilig kunt steunen op een internationaal lichaam, dat zelf niet berust op de realiteiten van de machtspolitiek of op een werkelijke belangengemeen schap onder de leden". De V.N. ver tonen alle bezwaren, die Monnet sig naleerde en daarom zijn zij een ge vaarlijke grondslag voor de Ameri kaanse politiek.' Bovendien tonen Acheson en ande ren, die denken zoals hij, zich in toenemende mate verontrust door de Amerikaanse gewoonte (die in de tijd van Acheson zelf op het State Department ook niet helemaal ont brak) om zich ten overstaan van de V.N. uit te laten in zulke hoogge stemde bewoordingen bewoordin gen, die later wel eens kunnen te rugkomen om bij ons te spoken, als onze belangen vergen dat we de meerderheid in de V.N. trotseren. En wanneer Acheson al zo veront rust is, dan is de onrust van senator Cotton op zijn minst begrijpelijk, ook al is zijn kijk op dé kwestie van de V.N.-obligaties onverstandig. (Copyright N. Y. Herald Trib.) onder leiding van generaal Loendoela. In het weekend zijn intussen geen na- dere bijzonderheden bekend geworden1 over het lot van dertig missionarissen van de missiepost Sola in Noord-Ka- tanga. Eind verleden week werd be richt dat voor het leven van deze mis sionarissen ernstig werd gevreesd, om- dat hun missiepost door opstandige Con golese soldaten was aangevallen. Pilo ten van de Verenigde Naties, die zater- 1 dag en zondag boven Sola hebben ge- vlogen, hebben meegedeeld dat de mis- siepost inderdaad door Congolese solda ten is bezet. Het is echter geenszins uit ten is Dusei. nei is etmer grauuns uii- »«-> -------,:.r— verschil gesloten dat de paters, broeders en non- hielden. Na.^"rltfk was er nen, die in Sola wonen, tevoren zijn ge- merkbaar tussen het we vlucht. Om de kinderen te bevrijden van de conventionele opvattingen liet de heer Dugour ze werken met materi alen en technieken, die de kinderen eenvoudig verhinderden te tekenen volgens de conventionele opvattingen. Hij liet de kinderen de mogelijkheden van het materiaal en het effect van de penseelstreek onderzoeken door ze zowel dekkende alstransparante verf te laten gebruiken, verschillende kleuren over elkaar heen te laten iimiimmimHmimtimiiiimiiiiiiiiiiiiiiimmmniiinmimiiiiimiiniimiimmiiiiimimiiiiimmiiiimmHMiiimiiiiimiHH strijken, waarbij het produceren van een herkenbare voorstelling niet was toegestaan; zo ontstonden vaak prachtige kleurpatronen, die iets hadden van kleine abstracte schilde rijen. Dan weer liet hij de kinderen met een limonaderietje inkt over het papier blazen en de zo ontstane, grillige vormen verder met penseel of houtje uitwerken tot een der opge geven onderwerpen, zoals een stads gezicht, een kermis e.d. Daarbij liet hij de kinderen zoveel mogelijk rustig hun gang gaan en hun eigen gevoe lens interpreteren. Zo ontstond een resultaat, dat ge zien mag worden; de tentoonstelling bracht een collectie kindertekenin gen, die evenzovele verrassingen m- Typerend is overigens dat dezelfde Congolese soldaten, die verleden week in Kongolo negentien missionarissen vermoordden, zaterdag schoten afvuur den op de vliegtuigen die naar Sola vlogen. De vliegtuigen werden niet ge troffen, maar een en ander bewijst af doende de mentaliteit van de opstandi ge legereenheden. Men gaat er vanuit merkbaar tussen lingen van de lagere school en dat van leerlingen van middelbare scho len, maar het geheel getuigde toch van oorspronkelijkheid en gevoel voor vorm en kleur, terwijl sommige werk stukken een sluimerend tekentalent deden vermoeden. De onbevooroor deelde tentoonstellingsbezoeker ziet zich geplaatst in de sprookjeswereld van de kinderverbeelding, een wereld ii ::ian lrlaiivan dat het militairen van dezelfde eenhe den zijn, die de missiepost Sola heb ben bezet. De piloten van de vliegtuigen, twee Indische bommenwerpers van het type Canberra, rapporteerden na hun landing in Leopoldstad dat zij ten zuiden van Sola een brandend dorp hadden waar- C genomen. Een woordvoerder van de V.N. deelde later mee: „Er worden plannen beraamd om met de opstandi ge troepen af te rekenen." Hoe die plan nen zijn en wanneer zü zullen worden uitgevoerd wilde hjj niet zeggen. van wonderlijke vormen en kleuren. En ais men dan bedenkt, dat dit alle maal het resultaat is van een drie daagse cursus, dan kan men niet anders dan bewondering hebben voor de bekwaamheid van de leiding en het enthousiasme van de cursisten. m de Benelux-gedachte wat beeldender te maken, vervaardigden de leer lingen van de V.G.L.O.-school in Geleen, onder leiding van hun aard rijkskundeleraar, een reusachtige Bene lux-landkaart op hun schoolplein. Iedere maandag trekt de aardrijkskundeleraar met zijn klas naar het schoolplein en de leerlingen kennen sindsdien de Benelux ip hun duimpje. In Parijs zijn de Frans-Tunesische be sprekingen vastgelopen over de toekomst van de vlootbasis Bizerta. Dit is Bahi Ladgham, staatssecretaris bij het kabinet van president Bourguiba en van het ministerie van defensie, die samen met de minister van buitenlandse zaken Sa- dok Mokkadem het gesprek met de Fransen voerde. PARIJS, 22 jan. (Reuter, AFP) De Tunesische onderhandelaars, die in Parijs besprekingen hebben ge voerd over de toekomst van de Fran se basis Bizerta in Tunesië, zijn gis teren na de verdaging van het over leg naar Tunis teruggekeerd om pre sident Bourguiba verslag uit te bren gen. Bahi Ladgham, staatssecretaris verbonden aan het kabinet van de president, zei dat de Franse onder handelaars onwrikbaar op hun stand punt waren blijven staan en dat de Franse regering geen afspraken wil de maken o'*er de ontruiming van de basis, hoewel de besprekingen in zeer gunstige omstandigheden waren be gonnen. „Al onze voorstellen werden beleefd afgewezen". Ladgham zei dat geen datum voor hervatting van het overleg is vastge steld. Op het ogenplik werdt ook geen, hervatting van de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen overwogen. Deze werden afgebroken na de gevech ten tussen Fransen en Tunesiërs in Bi zerta in juli jl. Volgens Franse functionarissen ln Pa rijs hoopt de Franse regering, dat later in het jaar een meer succesvolle po ging zal kunnen worden gedaan om met de Tunesiërs tot overeenstemming te komen. Met name acht men dit moge lijk als de Algerijnse toestand verbe tert. Naar van Franse zijde wordt ver nomen, drongen de Tunesische onder handelaars erop aan, dat eerst een datum voor de ontruiming van Bizer ta zou worden vastgesteld. De Fran sen zijn echter van oordeel, dat men het eerst eens moet worden over de voorwaarden voor een evacuatie, om dat de datum van het vertrek van de Franse strijdkrachten van deze voor waarden kan afhangen. Aan Franse zijde verwacht men niet, dat zich in de naaste toekomst weer gevechten in Bizerta zullen voordoen, zoals in juli van het vorige jaar. TUNIS, (AFP) Het blad van de Tunesische Neo-Destourpartjj, „El Amal", schrijft over de Frans-Tunesi sche onderhandelingen, dat men eerder van een „mislukking" dan van een „verdaging" moet spreken. De onder handelingen zijn niet voortgezet omdat Frankrijk zich blijft verzetten tegen in williging van de Tunesische eis, dat een tijdschema wordt vastgesteld voor de terugtrekking van de Franse troepen, aldus „El Amal". TEHERAN, 22 jan. (UPI) Duizen den studenten van de universiteit van Teheran hebben zaterdag drie uur lang gevochten met soldaten en poli tiemannen in de grootste rel sinds ex- premier Mohammad Mossadeq in 1953 uit zijn ambt werd gezet. Leden van de veiligheidspolitie, sol daten en commando's drongen het uni versiteitsterrein binnen, gewapend met traan gasbommen, knuppels en gewe ren, om de studenten uiteen te jagen. Zij arresteerden 300 studenten. De zie kenhuizen in Teheran meldden dat 400 personen, van' beide partijen, voor hun verwondingen werden behandeld. Tot dusver is geen melding gemaakt van verwondingen met dodelijke afloop. Naar schatting 3000 tot 4000 studen ten namen aan de betoging deel. ZIJ wierpen met stenen en gingen hun te genstanders te Ujf met stokken. Zij rie pen pro-Mossaaeq leuzen en eisten nieuwe verkiezingen en het aftreden van premier Ali Amini. Zegslieden van de regering zeiden dat de betoging van de studenten was georganiseerd door de feodale grond- ezitters, die krachtens een onlangs door de Sjah bekrachtigde wet, hun grond moeten verkopen aan de rege ring voor verdeling onder de boeren. TWIN LAKES, 22 jan. (Reuter) Te Twin Lakes in de Amerikaanse staat Colorado is gisteren een lawine van de 4.300 meter hoge Mount El- bert op drie woningen terechtgekomen. Uit een der gehee) vernielde huizen werden vier mensen gered. Men vreest dat in de twee andere woningen nog minstens zes mensen zijn bedolven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7