FEIJENOORD vol inspiratie langs in tien minuten SPARTA Sparta tart het noodlot ondanks uitvallen van de „grote Alleenrecht voor Nederland DWS-A tiende houdt gelijke sch ij n toesta nd met spel hoog ihS „LOTGENOOT" ELINKWIJK ERVAART NU OOK NOAD'S NIEUWE KRACHT Wondersysteem compenseert heengaan van de sterren Ajax op „dood spoor" gezet Tweede nederlaag van HERACLES komt Elinkwijk best van pas DE DERBY )ë~x Geen voltreffer in de voetbaltoto Leiders laten een steek vallen ERE-DIVISIE Wel elf deelnemers met twaalf „goed" Ontevreden Veendam protesteert tweemaal Molenaar speelt 350e Wedstrijd voor KFC West Bromwich bijna reuzendoder m IIP VOLENDAM LAAT HET AFWETEN Heethoofden stormen op doelman af Politie veegt het veld van Fnrtuna VI. schoon NV> V7 •Y.LV.V». - MAANDAG 22 JANUARI 1962 PAGINA (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, 22 jan. Deze Sparta-Feijenoord (1-3) zou een hieuw hoofdstuk kunnen vormen Voor het verhaal over de wonder lijke capriolen van de voetbal. Want, wonderlijk 1 ij k t het, dat een Feijenoord, dat niet alleen één speelhelft lang wanhopig naar Zijn vorm loopt te moeken en die helft dan ook zeer terecht afsluit hiet een achterstand van 1-0, hiaar ook de tweede vijfenveertig hiinuten inzet op een wijze die hög meer slechts belooft, plotse ling aan tien minuten voldoende heeft om een gewonnen wedstrijd te spelen. Onwillekeurig wil men er het grillige fenomeen, dat ma- gische-krachten-in-de-sport heet bij slepen om zo'n plotselinge om mekeer in de zoveelste en, voor de zoveelste keer, bewogen Rot terdamse voetbalderby te ver klaren. Het is, bij nader inzien, echter helemaal niet nodig. Feijenoords triomf binnen de mu ren van het „kasteel" van de al oude rivaal Sparta was er een, zo als alleen Feijenoord die kan boe ken; die van het ongenaakbare meesterschap, zowel individueel als collectief, als eenmaal de vonk der inspiratie is overgeslagen. Alle initiatief Goede ritme ENGELSE LEAGUE or m H- (L Sparta was, zo luidde de veronderstel ling in de laatste uren voor de strijd, floor het noodlot in een ongunstige po- totie gemanoeuvreerd. Het had zijn gebruikelijke laatste „grote" training Op donderdagavond niet kunnen houden, Omdat de enkele dagen geleden bij een brand op de overdekte tribune verwoes te electrisohe installatie nog niet was hersteld. In plaats daarvan waren de Spartanen vrijdag, tijdens de middag pauze van het dagelijkse werk, naar Spangen getogen om in hun vrije uur tje de laatste hand aan de voorberei- flingen te leggen. Dat was, zo vond men, Oen niet te verwaarlozen mentale tegen- «ag. Nauwelijks echter was de strijd be gonnen, of de Spartanen loochenstraf- ten die beweringen. Zijen niet de mannen van Feijenoord, waren de strjjdlustigsten en hadden het initia tief in handen. Zij, en niet de Feije- noorders, waren zo geladen, dat ze bij elk sprintje om de bal die ene, be langrijke seconde sneller reageerden. En die strijdlust, die mentale kracht om een op papier duidelijk sterkere tegenstander vol optimisme tegemoet te treden, bracht Sparta een met on aanzienlijke winst. Feijenoord, toch al enigszins onzeker Omdat het zijn aanvoerder Kerkum in de verdediging moest missen, trok zich meer en meer op eigen helft terug toen bleek dat Kerkums vervanger Roodber- gen de grootste moeite had in dit Rot terdamse prestigeduel op de been te blijven. Sparta behoefde niet eens een vorm te bereiken, die boven zijn „macht" lag om de touwtjes volledig In handen te krijgen. Daarom was de ^oorsprong van 1-0, drie minuten voor fle rust verkregen, toen Van Egde heel JUent en vooral bijzonder beheerst een '°ut in Feijenoords onder druk spelen de verdeding met een schitterend boog- balletje afstrafte, volkomen verdiend. En toch, Feijenoord mocht dan in de eerste helft krampachtig en dilettan tisch hebben gespeeld, er waren mo menten geweest, die aantoonden dat Feijenoord de moed beslist nog niet had Het is niet de aard van de om de bakens te willen Verzetten met een plotseling rusteloos „doorsjouwen" op elke bal of het strij- flen om elke meter terrein. Zij kennen hun kwaliteiten; weten dat zij al combi- herend op de grasmat patronen kunnen leggen, waarop elke verdediging zich Verkijkt. Zo nu en dan waren er ook in die voor Feijenoord overigens kwalijke eerste helft ogenblikken, dat even een glimp van dat ongrijpbare aanvalsspel Werd getoond. De precizie en de inspi ratie ontbraken echter. Maar voor hoe lang? Sparta had Feijenoord in de tweede Opgegeven. He Feijenoorders DEN HAAG, 22 jan. Voor de sport- •oto van deze week is door 600.690 deel nemers een bedrag van 754.950 inge legd. Van dit bedrag is 137.025 be schikbaar voor de eerste prijs en J74.740 voor de tweede prijs. De ex- i^a-prijs van de gelijke spelen is 37.370 groot. Zondagavond waren nog geen meldin gen binnengekomen van deelnemers, die S?rtien uitslagen juist hadden voorspeld Joor de tweede prijs hadden zich elf deelnemers gemeld. Voorts was er een nog onbekend aan- fel deelnemers met vijl gelijke spelen. "et juiste rijtje luidt: 311 221 231 111 3. Voor de extra-prijs van de gelijke fPelen komen de volgende wedstrijden 'h aanmerking: DWS-AVolendam 1-1, StormvogelsHaarlem 1-1, Baronie Roda Sport 2-2, GVAV-MW 2-2, ADO >PSV 1-1, Sittardia—'t Gooi 0-0, Wil- j clminaSHS 0-0, NOAD—Elinkwijk 1- HelmondiaTubantia 1-1. Hen HAAG, 22 jan. In de eerste l:1 visie A van de voetbalcompetitie heeft Cendam na afloop van de wedstrijd ï®8en Alkmaar, die in een zege van rv voor Alkmaar eindigde, twee protes- i®h ingediend. Het doelpunt van Alk- jhaar gescoord door Lorincz zou in .h'tenspelpositie gemaakt zijn. Het twee s' Protest is tegen een handsgeval van Van der Veen. De vrije trap, die ge- ijtunen werd moest volgens de Veen- "tnniers een penalty zjjn. Na afloop rtan de wedstrijd werd de strafschop 00z Veendam benut. n^EHDOORN, 22 jan. De stop- arn P11 van K-F.C. en het Nederlandse tere -r elftal, Cees Molenaar is gis- A ol-, 'n Apeldoorn voor de wedstrijd hij c'V.V. - K.F.C. gehuldigd omdat d» 350e competitiewedstrijd voor '■aanse club speelde. helft al weer de nodige benauwde ogenblikken bezorgd, toen eindelijk het raderwerk van Feijenoords aan- Cor van der Gijp oog in oog met Sparta's valslinie het goede ritme te pakken doelman Van Leeuwen. Van een regie- leek te hebben. Sparta stuitte de eer- mentaire schouderduw is geen sprake. ste doorbraak, maar niet dan met het maken van een overtreding op de rand van het strafschopgebied. Het bleek uitstel van executie, want de door Moulijn listig genomen vrije schop leidde tot zo'n verwarrende si tuatie, dat Bennaars een royale sco ringskans kreeg en die benutte. Dat was 1-1 en toen brandde Feije noord los. De inspiratie was er en daar gleed van voet tot voet, de bal tot in het hart van Sparta's verdediging. Geen wilde, driftige aanvalsgolven, maar koel berekende, vernuftige acties, uitgevoerd met het superioriteitsgevoel van een ploeg, die weet dat zjj het „alleenrecht voor Nederland" bezit. Sparta was we liswaar nog niet verslagen, toen tweeën- eenhalve minuut na de gelijkmaker zo'n massale doorschuiven-en-vrij Iopen-ac- tie leidde tot een doelpunt van Schou ten (voor de rust ingevallen voor Berg- holtz), maar het was nu wel alle initia tief en optimisme kwijt. Acht minuten later boog het definitief het hoofd; Bouwmeester, Moulijn, Bennaars en weer Bouwmeester hadden andermaal zo vemoftig met de bal gemanoeu vreerd, dat vier in de alweer mistas tende Spartanen verslagen om zich heen keken. Bouwmeester had aan een klein tikje voldoende om Feijenoords derde treffer te laten aantekenen. Dat daarna Kreijermaat nog een strafschop miste, speelde geen rol meer. Koel, nuchter, met op het eerste ge zicht heel simpele, maar goed be schouwd uit uitzonderlijk talent voort spruitende acties heeft Feijenoord een moedig strijdend Sparta verslagen van uit een bedenkelijk lijkende positie. De wonderlijke capriolen van de voetbal zijn daarbij niet in het geding geweest. iiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiHiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiii Glijdend Sparta's doelman Van Leeuwen (op de knieën) ontwijkend heeft Bouw meester, liggend in het midden, het der de doelpunt van Feijenoord gemaakt. Op de grond reeds maakt Hij zich ge reed om de gelukwensen van Van der Gijp en Schouten, uiterst links, in ont vangst te nemen. LONDEN, 22 jan. De leidende ploegen in de Eerste divisie van de Engelse league, Burnley en Tottenham, leden zaterdag overwacht puntenverlies. Beide kwamen slechts tot een gelijk spel. Burnley tegen West Bromwich (1-1) en de Spurs tegen Manchester United (2 - 2). Burnley vooral heeft een benauwde middag gehad. De ploeg speelde slordig en kon er slechts vijf minuten voor het einde in slagen een doelpunt te scoren, nadat West Brom wich veelvuldig in de aanval was ge weest. De uitslagen luiden: Eerste divisie: Birmingham - Ipswich 3-1, Blackburn - Nottingham 2-1, Blackpool - Wolver hampton 7-2, Bolton - Cardiff 1-1, Ever- ton - Leicester 2-2, Fulham - Sheffield Wednesday 0-2, Manchester City - Ar senal 3-2, Sheffield United - Chelsea 3-1, Tottenham - Manchester United 2-2, West Bromwich - Burnley 1-1, West Ham - Aston 2-0. Burn'Iey Tottenham Everton Ipswich West Ham Sheff. W. Sheff. Utd. Blackpool Arsenal Birmingham Blackburn 24 35 26 33 26 32 26 31 26 31 26 30 25 28 26 27 26 27 26 26 24 25 Aston Villa Cardiff Leicester Bolton Manch. Utd. W. Bromw. Nottingham Wolves Manch. C. Fulham Chelsea 26 24 26 24 26 23 25 23 25 23 26 22 26 22 26 21 26 21 26 19 27 19 De muur van DWS-Amsterdam, waarop voor een goed deel de reeks van tien ge lijke spelen is gebouwd. Ook de Volendammer Kras kwam er niet doorheen. Tweede divisie: Bristol - Stoke 0-2, Derbycounty - Ley- ton 1-2, Leeds - Sunderland 1-0, Luton - Swansea 5-1, Midd)-through - Ply mouth 1-1, Newca. tie - Huddersfield 1-1, Norwich - Rotherham 0-1, Scunt horpe - Liverpool 1-1, Southampton - Bury 5-3, Walsall - Preston 2-1. Liverpool 26 38 Norwich 27 25 Leyton 26 37 Preston 27 24 Southampton 27 32 Huddersfield 25 23 Rotherham 25 3D Swansea 26 22 Derby 27 30 Bury 25 22 Plymouth 27 30 Brighton 26 22 Sunderland 26 29 Newcastle 25 21 Scuntharpe 25 28 Leeds 25 21 Stoke 26 28 Middlesbr. 25 19 Luton 26 27 Bristol 27 18 Walsall 25 25 Charlton 24 17 T (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 22 jan. Volendam weet het nu ook; ze zijn de „koningen" van het gelijke spel, de elf van DWS- Amsterdam. Hun koers in de afwikke ling van de competitie '6l-'62 lijkt een beetje op het netjes laveren tussen vreugde en verdri door. Dit vol te houden kost DWS-Amsterdam enorm veel moeite. Voor het bijeengaren van de losse puntjes wordt hard geploeterd en gezwoegd en dit alles nog afgezien van de duizend en een angsten, die men uitstaat als het dreigt mis te gaan. de kans er heel dik in zit dat men het nu eens nèt niet haalt. Zondag middag tegen Volendam heeft die kans er inderdaad heel dik ingezeten. Er dreigde een dubbel puntenverlies tegen de ploeg uit het waterland, totdat de linksbuiten De Kreek na de rust het enige goed gerichte Amsterdamse schot afvuurde, dat de bal onweer staanbaar in de uiterste hoek van het Volendammer net dreef. Het bracht de stand op 11 en in zo'n situatie voelt DWS-Amsterdam zich lekker, is alles weer goed. Dat is de les van de inmiddels al tot tien opgelopen gelijke spelen Als het zó moet, zou men geneigd zijn om zich af te vragen of DWS- Amsterdam boven zijn stand leeft in de Ere-Divisie. Het lijkt er nogal veel op. Het team heeft een formidabele borst kas in de vorm van zijn defensie. Daar staan de mannen van formaat, stevige, stugge en slagvaardige lieden. Zij be hoeden DWS-Amsterdam voor grote ellende, zijn de hoeders van een soort schijntoestand, welke dat DWS-Amster dam een vaste nlaats in de midden moot oplevert. Want zo gauw er moet worden aangevallen komt de wraak van de werkelijkheid. Dan gaat het opeens niet meer, de eenzame ster van de linksbinnen Vonhoff ten spijt. Dan wordt het een verkrampt gestun tel, eeti gedraaf zonder zin, een schie ten zonder ieder gevoel voor richting. In de vochtige en kille kuip van het Olympisch stadion is dat alles gisteren weer eens gebleken. De jongens van Volendam liepen er hard van stapel: openden met tien minuten vlot en degelijk voetbal. Via de buitenspelers Kras en Veerman bogen de directe aanvallen naar het doe. van Jongbloed en er ontstonden hachelijke situaties. Al na vijf minuten werd de druk tè groot. De Volendamse voorhoede forceerde een lange aanval - (Van onze speciale verslaggever) TILBURG, 22 jan. NOAD en Elink wijk, twee teams die het vorige seizoen uit de Ere Divisie zijn gedegradeerd, stonden gistermiddag weei tegenover elkaar. En zowaar, voor he) eerst iia de terugval uit de hoogste voetbalafde ling mocht NOAD zich verheugen in een publieke belangstelling van enige betekenis. Vierduizend man passeer den de loketten en dat betekende voor NOAD de beste wedstrijd voor wat de recette betreft. En, na afloop van de strijd blééf NOAD niet ontevreden. Het had een gelijk spel bereikt en dat is tegen een ploeg, die de ranglijst aan voert altijd een resultaat, dat men kan laten zien. NOAD heeft het hard nodig, dat „iets laten zien". Het was gedegra deerd en, begrijpelijk, prompt zakte het toeschouwersaantal. NOAD kwam in de nieuwe, lagere klas slecht op gang. Het aantal bezoekers werd nog lager. Toen ging het langzaamaan be ter. NOAD's Rotterdamse trainer Maar ten Vink stapte, over op eer tactiek, die men langzamerhand „het wonder systeem van de voetbalvelden" is gaan noemen, de formule van de vier verde digers, twee speleis op hel midden veld en vier aanvallers. Dat leverde twintig punten op in vijftien wedstrij den. Toch nam de stroom naar de poorten van het Tilburgsr* sportpark niet merkbaar toe. Er moest eerst iets bijzonders gebeuren. Welnu, daar-, voor zorgde NOAD de vorige week. Het versloeg de leider Heracles op eigen terrein en nu was de nieuwe leider Elinkwijk op bezoek. Er was nog een reden, waarom de Tilburger de laatste tijd steeds sporadischer de gang naar NOAD's thuiswedstrijden had gemaakt. Men vond dat de club een verkeerde spe- lerspolitiek voerde. NOAD verkocht, terwijl het juist voor eer snelle te rugkeer naar de top goede krachten nodig had. zijn beste spelers En dan noemden de mopperaars namen van spelers als Walhout, Bennaars en Louer. Mensen, die het wel en wee van NOAD van heel dichtbij kennen denken er anders j „Moet je zo'n speler vast houden, als hij de kans krjjgt een paar mille per jaar meer te verdienen en bovendien beduidend meer gelegenheid om zich verder in het spel te ontwikkelen? Wij zijn een club die helemaal op zichzelf draait en die niet kan zeggen: „Hier heb je hetzelfde honorarium als zij je bie den, blijft nu bij ons". En wat heb je aan een speler die tegen zijn zin op het veld moet dartelen? Meer dan dat doei hij dan toch niet," Of NOAD nu weer „in de gratie" is? Men mag het ondanks de verdienste lijke 1-1 betwijfelen. Wat NOAD en Elinkwijk gisteren lieten zien was van geringe kwaliteit. NOAD stond in de verdediging dank zij die vierde man wel zijn mannetje, maar in de aanval was elk verband zoek. De enige wer kelijk mooie combinatie betekende di rect een doelpunt, de gelijkmaker, twin tig minuten na de rust gescoord door Van de Velden mei een even fraaie als harde kopstoot. Dat was dan het povere resultaat van een de gehele tweede helft durend offensief, waarin wel en thousiast maar niet slagvaardig genoeg werd gestreden. Elinkwijk was niets beter. De tegen woordige discipelen van Joop de Bus- ser, trainer met vele volmachten én een assistent, probeerden wel goed voetbal te spelen, maar het kwam er niet uit. Het elftal was dooi blessures en disciplinaire straffen wel verzwakt, maar om het alleen van ?»n verdedi ging te moeten hebben dat moet een titelkandidaat toch onwaardig zijn. De van NOAD overgenomen Kraan was de maker van E link wij ks enige vol treffer, precies een uur vóór het doel punt van NOAD. (Van een verslaggever) VLAARDINGEN, 22 jan. Twee heethoofdige supporters van Fortuna VI. konden het in de wedstrijd van hun favoriete club tegen Go Ahead niet ver kroppen dat de scheidsrechter T. Muis uit Giesenburg het advies van een van zijn grensrechters negeerde om een penalty toe te kennen wegens het ten val brengen van Verweel in het straf schopgebied. Als bezetenen renden zij het veld op om de Deventer doelman Van der Voort aan het verstand te brengen dat hun linksbinnen Verwee1 niet hardhandig aangevallen mocht worden. In minder dan geen tijd had Van der Voort enige klappen te pakken In een oogwenk was er op het veld een kluwen van spelers die niet wisten of zij nu aangevallen ofwel beschermd wer den. Bestuursleden trachtten met be zwerende gebaren de knoop te ontwar ren, trainers zwaaiden hulpeloos en ver zorgers kwamen aandraven met water zakken. Ijlings toegeschoten agenten werkten tenslotte de vechtende suppor ters uit het veld en over de afrastering en scheidsrechter Muis kon de strijd hervatten. Het Italiaanse duo Ruatti—De Lorenzo heeft op de wereld-kampioenschappen te Garmisch-Partenkirchen de titel bobslee voor tweezitters behaald. Nog zestien competitiedagen liggen in het verschiet. Er kan dus nog van alles gebeuren. Desondanks is het zeer onwaarschijnlijk, dat Feijenoord het nog moeilijk krijgt in zijn poging om het nationale voetbalkampioen schap te prolongeren. Vijf punten voorsprong heeft Feijenoord momenteel op Ajax. Men kan nauwelijks nog van een rivaal spreken. Wie weet gebeurt het zelfs nog, dat Blauw Wit, met zes punten achterstand op Feijenoord op de derde plaats, Ajax gaat verdringen. In de onderste regionen is weinig veranderd. Alleen Enschede roerde zich en hoe! en kon daardoor de laatste plaats overdoen aan Rapid JC. Maar uit de ge vaarlijke zone zijn de Enschedeërs nog niet. Het opmerkelijkste feit in de Eerste Divisie is onge twijfeld de tweede achtereenvolgende nederlaag van Heracles. Nu werd van Excelsior verloren en dat be tekende, dat Elinkwijk ondanks een gelijk spel tegen NOAD toch weer een puntje kon uitlopen. AGOVV, de koploper in de andere afdeling, bleef in het rechte spoor, daarbij profiterend van Sittardia's gelijke spel tegen 't Gooi. Rond de straks zeer belangrijke zevende plaat gen blijft het strijdgewoel onoverzichtelijk. Er komen zelfs steeds meer gegadigden bij. doel- die Harmen Veerman met een treffende omhaal besloot (01). Hierna heeft DWS-Amsterdam ver dedigend de deur dichtgedaan. De achterhoede sloot nu wel en ver- olaatste het spel. Dat betekende dus aanvallen van DWS-Amsterdam en 'aarmee begon het trieste gedoe. Want aanvallen kón DWS-Amster dam niet. De ploeg had. afgezien van Vonhoff en in mindere mate 'inksbuiten De Kreek, geen aanval lers. Toch heeft DWS-Amsterdam het geprobeerd. Kloek en moedig. De Volendammers hebben er tot een kwartier na rust kalm en bedaard tegen gestreden. De stopper Schilder stond zijn mannetje en de paar felle schoten van Vonhoff werden be kwaam door doelman Visser gestopt. Omdat de achterhoede van DWS- Amsterdam ook nog een groot deel van de aanvallende taak op zich nam, met machtige rushes van de backs Flinke- vleugel en Schenkel, bleef de druk op het Volendammer doel aanhouden. Het slechte schieten en zwakke plaatsen leverden natuurlijk niets op. maar een individuele poging van De Kreek lukte wel. DWS-Amsterdam liet het daarbij. Volendam niet. Maar in een duidelijke poging om te winnen, faalde de kleine Kras tweemaal alleen voor de keeper en sloeg een verrassend schot van Tol tegen het zijnet. De blessure van de rechtshalf Jan Schilder, die de strijd op een der buitenplaatsen uitdiende en een omzetting in de ploeg nodig maak te. mag wellicht als een klein excuus gelden. Alles bii elkaar bleef het een zielig gedoe. GVAVMVV 2—2 Van Dijk 0-1, Ummeis 0-2,rust, Fransen 1-2, Groninger 22. 9000 toeschouwers. GVAV was in de eerste helft niet opge wassen tegen het vinnige spel van de Maas trichtenaren. Terwijl de Groningers geen lijn in hun aanvallen konden brengen, schakelden Bühler en Mares bij MW zo goed, dat de voorsprong bii de rust zeker verdiend was. Na de rust ging het bij GVAV wat beter, vooral omdat Fransen al na twee minuten tegenscoorde DWS/AVolendam 11 Veerman 01, rust. De Kreek 11. 14.000 toeschouwers. Gebrek aan stootkracht en samenhang in de -\msterdamse voor' oede waren er de oor zaak van, dat een in de tweede helft nogal fel spelend Volendam één punt uit het Olympisch Stadion kon meenemen. 20 EnschedeAjax Rust 00, Rahn 0 en 2—0 9500 toe schouwers. De Amsterdammers lieten in technisch opzicht misschien iets verfijnder spel zien en hun aanvallen waren ook iets sneller, al met al misten ze toch te veel kwaliteit om het wilskrachtig spelende Enschede de baas te kunnen blijven. De thuisclub won dan ook verdiend, na een ruim overwicht te hebben gehad in de eerste speelhelft DOS—Willem II3—1 Timmermans 01, rust, v. d. Linden 11 en 21, Visser 31. 5000 toeschouwers. DOS greep na de rust de zege door ener giek aanvalsspel, hiertoe ln staat gesteld door blessures van spil Walhout en back Smolders. In de eerste helft was Willem II het meest aan bod gekomen door sterk en nuttig aanvalsspel. SpartaFeijenoord 13 Van Ede 10, rust. Bennaars 11, Schou ten 12, Bouwmeester 13 26.000 toeschou wers. Meer dan één helft heeft Sparta ernstig geprobeerd Feijenoord voor onoplosbare problemen te stellen. Het lukte aanvanke lijk, maar toen Feijenoord eenmaal de ge lijkmaker produceerde, was Sparta tegen de verhoogde druk niet bestand. Rapid JCNAC 25 Visschers 0—1, Schrijvers 0—2, Van Gastel 03, Visschers 04, rust, Eüerveen 14, Schrijvers i5. Rutten (strafschop) 2—5. 2500 toeschouwers. Een fout van doelman Jacobs inspireerde NAC om zich aan de algemene malaise te ontworstelen en het falende Rapid J.C. ai vóór de rust te verslaan. Pas bij een achter stand van 40 begon Rapid J.C. na de rust fel van zich af te bijten. VolewijckersFortuna 24 Angenent 01, Kohn 02, rust, Dormans 0—3, Wilkes 0—4, Polak 1—4, Van Wijk 2—4. 8500 toeschouwers. Boeiende strijd, waarin Volewijckers over wegend sterker was. Doelman Belski van Fortuna weerde zich echter zo goed. dat het meer geroutineerde Limburgse team de snel verkregen voorsprong niet meer hoefde prijs te geven. ADO—PSV 1—1 Pijs 01, v. d. Hoek 11, rust en einde. 18.000 toeschouwers. PSV mag zich met de halve winst geluk kig prijzen Het overwegend sterkere ADO slaagde er niet in uit een groot aantal kan sen meer dan één doelpunt te maken VVV—Blauw Wit 1—5 Clement 01, Van de Heuvel 11, Bleijen- berg 12 en 13, rust, Sparendam 14 en 15 4000 toeschouwers. Over alle linies falend VW was gemak kelijke prooi voor Blauw Wit. De 1—5 ne derlaag is voor VW nog geflatteerd, omdat de Amsterdammers diverse fraaie kansen onbenut lieten. Aantrekkelijk voetbal van Amsterdamse zijde. Feijenoord 18 14 3 1 31 54—15 Ajax 18 11 4 3 26 50—28 Blauw Wit 18 10 5 3 25 38—30 PSV 18 11 2 5 24 55—25 Fortuna 18 10 2 6 22 40—26 MVV 18 6 7 5 19 27—25 Volendam 18 8 3 7 19 35—42 Willem II 18 8 2 8 18 36—31 DOS 18 6 6 6 18 34—34 GVAV 18 6 6 6 18 33—34 NAC 18 6 4 8 16 28—28 DWS/A 18 3 10 5 16 17—23 Sparta 18 5 5 8 15 25—35 ADO 18 5 4 9 14 33—37 De Volewijckers 18 5 3 10 13 30—50 iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMHmiiiiiiiiiiiiiui! VVV 18 3 5 10 11 17—35 Enschede 18 4 2 12 10 25—42 Rapid JC 18 3 3 12 9 21—48 Amsterdam heeft AjaxBlauw Wit; Rotterdam heeft Feije noord -Sparta. De Derby Wat is eigenlijk een derby Ja, natuurlijk, het ;s een strijd tussen twee plaatselijke clubs. Waar in onderscheidt zich de Derby van de gewone huis, tuin en keuken-voetbal match? De onderlinge rivaliteit is groter. Waarom? Dat weet niemand. Het is een oud gebruik, dat zich in de loop van de geschiedenis van de voetbalsport hardnekkig heeft ge handhaafd. Als u het mij vraagt. .- het ooit eens ergens in Nederland begonnen met twee vechtende buur jongetjes, van welke de een bevriend was met de keeper van club A er de ander met de midvooi van clut B. Zij zijn er in geslaagd om hur vete over te brengen op de direct betrokkenen en, violè, de Derby. Men kent in ons vaderland be faamde derbies, die inmiddels om allerlei redenen weer uit de roulatie zijn verdwenen. In de voetbalsport vergrijsde supporters kan men nog watertandend horen praten over HW-HBS in Den Haag. In Groningen kende men vele jaren het opwinden de treffen tussen Velocitas en Be Quick. En in Haarlem was er destijds HFC-Haarlem. Dat waren, mag men de rose herinneringen van bovenge noemde liefhebbers geloven, dan veldslagen, waarbij de slag van Waterloo verbleekt. Over zulk een match werd weken van tevoren ge praat en weken achteraf nagekaart En het aantal heldendaden, in derbies verricht, is met geen pen te beschrij ven. Inmiddels geloof ik wel dat de be tekenis van dc Derby in de loop der jaren iets in belangrijkheid is afge nomen Ik moest dat. in het begin van dit seizoen, reeds bij de wedstrijd Ajax-Blauw Wit in Amsterdam met enige spijt constateren. En gisteren in Rotterdam lag het wel iets gunstiger, maai het door mij verwachte hoogte punt werd de wedstrijd toch niet. Zijn wij niet romantisch genoeg meer voor derbies, of zijn wij zo roman tisch dat wij de derbies uit vroegere dagen met overdreven weemoed blij ven koesteren? Hoe dat zij, ik was gisteren in Rotterdam op Spangen. Spangen heeft iets bijzonders. Het beschikl over een clubgebouw dat het midden houdt tussen een gevangenis en een uit de vergane glorie overgebleven oud hotel. Maar een zekere eerbied waardigheid kan men het niet ontzeg gen. Spangen heeft iets bijzonders Sparta ook. Het is een dub met een rijk en roemrucht verleden. In de hal van het clubgebouw troffen wij een gedenkplaat aan die daar in he' jaar 1909 moet zijn aangebracht: „Ter blijvende herinnering aan het voetbalseizoen, waarin ons eerste elftal zich den eeretitel Kampioen van Nederland verwierf, volgen hier de namen van hen, die onze kleuren op zulk eene schitterende wijze ver dedigden". Onder die namen dan die van Bok de Korver en Huug dc Groot. En wie dat niets zegt is nie' waard dat hij Tromp en De Ruyte kent. De Derby vau gisteren. Daa liepen rond en op het velt' talloze sportvrienden met rood witte dassen; en omdat zowe Feijenoord als Sparta dezelfde kleu ren verdedigen moest men wel even opletten wat men teger. wie zei. Slechts als men aan de smalle baai' de Spartaan of aan df brede de Feijenoord-aanhanger had gedeterm; neerd, kon men vrijuit zijn gang gaan. „Kom je op Spangen, dan zie je Spa.ta hangen", dat is een oude melodie die in vroeger dagen bij een match als deze door Feijenoord supporters werd gezongen. Dit lied hoorde ik gisteren tot mijn verdrie' nergens. De geestdrift schijnt inmid dels in een meer positieve richting te zijn omgebogen'. ..Geen woorden maar daaaaden". Niettemin hing Sparta gisteren, zoals u weet, wèl op Spangen. Er hingen na afloop ook kleine kegeltjes aan het scorebord. Éér voor Sparta, versierd met een rood-wit vlaggetje, drie kegeltjes-zonder-meer voor Feijenoord. Was er, beha've bovengenoemde dassen, meer waarneembaar van dif aparte sfeer", die, naar men wil Dc Derby pleegt te omgeven? Natuurlijk wel. Toen de Spartanen zich al op hel veld aan het lostrappen waren en de Feijenoorders vooralsnog door af wezigheid schitterden, zei een toe schouwer minachtend: Dat is alle maal tactiek. De tegenstander later wachten. Dat is psychologie". w- Voor echte voetbaisfeer zijn doel punten nodig. Drie van de vier vielen gisteren na rust. Na rust was men de ideale derby het meest nabij. Dat kwam overigens ook door die penalty. Penalties misstaan niet in een gewone wedstrijd, in een derby zijn zij prachtige hoogtepunten. En daar werd dan ook terecht een heel feest van gemaakt Kreijermaat. die tot de hoge taak van het nemen van de strafschop was geroepen, greep de bal, bekeek hem van alle kanten, deponeerde hem zorgvuldig op de stip en veegde waarschijnlijk met aanwezige grassprietjes weg. Vervolgens ging hij. zoals sommige mensen een schilderij bekijken, op een afstandje staan om zijn werk in ogenschouw te nemen. Dit alles was slechts bedoeld om de keeper van Sparta te verontrusten. Nu kwam een tegenstander gesticulerend nader bij om te zeggen, dat die bal met goelag. Een tegenactie om Kreijer maat te verontrusten. De Spartaan won. De strafschop zat niet. De zenuwen waren voor Kreijermaat ge weest. Kijk, dit zijn incidenten die de hartstochten hoog doen oplaaien. Zl) maken van een derby eer Derby. Zij kwamen gisteren tè zelden voor. match Na afloop var de wij op straat een gens met rood-witte en rood-witte vlaggen lopen, blazend op rood-witte toeters. Voorop ging, als een soort rattenvanger van Hameln, een volwassen >er- soon, spelend op een kleine trekh monica. .Moet je tens njiken", zei een overgeleverde Rotte'dammers mij met tra nen in de ogen, „die jongens lopen helemaal van Sprangen naar zuid. De maraton is er ïiks bij.'' Toch gaat de oude derby geest nooit helemaal verloren. groep jon- parapli

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9