Degradatie voor heren van WVGV en IJmond Blinkert verspeelt leiding na nederlaag 2-6 VOLKSDEMOCRATISCHE BIJOUTERIEËN HALVE TON VERDUISTERD Heuvel in Iran verbergt prachtige sieraden ITALIAANSE ZANGGROEP BIJ NEDERLANDSE OPERA Anna Moffo in „7 Puritani Situatie in kolenindustrie E.G.K.S. in 1962 iets slechter WEGENWACHT VOOR SKIERS DE PENRUAN MOORD Zaalhandbal district West A Radio Makassar werd gebruikt in spionagecomplot Voedseltekort in Djakarta Adenauer ziek Zware boete voor varkensvervoer Voorraden in 1961 verminderd gMgi Republiek Oostenrijk DINSDAG 23 JANUARI 1962 PAGINA 11 Kol. Joesoef onthult: Nieuwe arrestaties Indonesiërs schoten het eerst Verklaring van onder officieren voor PG Geen Australische wapenverkopen aan Indonesië C lubkampioenschap Haarlemse Damclub als vierde in finale Kassier werkte voor zichzelf Goudschat van verdwenen volk Twee jaar wegens zware mishandeling Oud-SS-generaal Wolff gearresteerd Verdronkene van „Sabac" geïdentificeerd Premielening Zuid- Holland 1959 100.000 viel op serie 34.991 nr. 4 Daggeld verlaagd van 1| tot IJ pet r Gerrit Achterberg ten grave gedragen Britse boeren tegen toetreding tot EEG a 99 5/s°/o J. H. J. ADERS COFFENG CO. Amsterdam, 22 januari 1962. beuErd! VLAANDEREN (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 22 jan. In de zaal handbalcompetitie van het district West A zijn afgelopen weekeinde twee be slissingen gevallen, die voor de betrok kenen onaangename consequenties in houden. Door een zege van UD over Attila en een uiteraard verwachte nederlaag tegen landskampioen Niloc zal WVGV volgend seizoen niet meer in de eerste klas heren terugkeren. Ook de rol van IJmond in de tweede klas he ren is uitgespeeld als gevolg van een nederlaag tegen AHC en een gelijk spel, dat Amstel op Aalsmeer 2 behaalde. De Blinkert is in de eerste klas dames ge heel van slag af. Ditmaal werd het een nederlaag tegen Zeeburg, wat het ver lies van de eerste plaats onvermijdelijk maakte Deze wordt nu ingenomen door Niloc. Het heeft er nu in de eerste klas da mes sterk de schijn van, dat Niloc met de titel zal gaan strijken. De Amster damse ploeg had het niet gemakkelijk tegen AVA. maar slaagde er tóch in, met 41 beslag te leggen op de volle winst. Dit betekende het veroveren van de lei ding, aangezien De Blinkert opnieuw blijk gaf van „ademnood". Het was. als of er een druk over de ploeg hing; een mentale depressie, waarvan Zeeburg mede profiteerde door een zege van 6-2. Het moet voorts bijna uitgesloten wor den geacht, dat Amstel er alsnog in zal MAKASSAR, 22 jan. (UPI) De bevelhebber voor Zuid-Celebes, kol. Joesoef heeft heden verklaard dat een radiostation van de regering. Radio Makassar, werd gebruikt in een spio nagecomplot, om gegevens door te sturen naar Singapore, Nederlands Nieuw Guinea en plaatsen in Indone sië zelf. Joesoef zei dat een personeelslid van Radio Makassar materieel van de re gering gebruikte tijdens de vroege och tenduren voor illegale morseuitzendin gen. Hij zei dat zich zes personen in arrest bevonden en dat op nog drie spoedig de hand zou worden gelegd in Makassar. Twee waren Nederlandse staatsburgers die in Indonesië waren geboren. Joesoef zei, dat er geen clan destiene zender was. gelijk eerder was gemeld. DEN HAAG, 22 jan. Een corres pondent van de New York Times schrijft uit Djakarta dat de Indonesi sche hoofdstad voor een groot voedsel tekort staat. Vreemdelingen en welge stelde Indonesiërs rijden naar Bogor om een stuk brood te kopen, dat in Djakar ta in het geheel niet te krijgen is. Het rijsttekort, ontstaan na de over stromingen van het vorig jaar, ge volgd door een nog meer teisterende droogte treft de bevolking pijnlijk. Rijst kost nu ongeveer zes maal zo veel als vorig jaar omstreeks deze tijd. De ambtenaren en de meeste particuliere werknemenrs krijgen een rijstrantsoen als deel van hun beta ling. En het ziet er voor 1962 niet beter uit aangezien de „bibit" (zaailingen) door de droogte ernstig is getroffen. In donesië moet een groot deel van zijn buitenlandse valuta benutten voor de aankoop van voedsel in het buitenland. Het rijsttekort is nog groter geworden door de neigingen van handelaren om de voorraden achter te houden en die van de consumenten om te hamsteren. Het dreigement van Soekarno om met wa pengeweld westelijk Nieuw Guinea te veroveren, heeft in niet geringe mate de opwaartse prijsbeweging voor rijst, gestimuleerd. DEN HAAG, 22 jan. Twee onder officieren van de Indonesische marine, die bij de actie voor de kust van Nieuw- Guinea vorige week gevangen zijn ge nomen, hebben tegenover de procureur- feneraal te Hollandia verklaard, dat in et zeegevecht de Indonesiërs het eerst hebben geschoten. Dit heeft het minis terie van Defensie vanmiddag in een communiqué bekendgemaakt Deze le zing komt overeen met de verklarin gen, die de betrokkenen ook bij het voor- verhoor hebben afgelegd en die schout bij-nacht Reeser openbaar maakte. Bovendien is vanuit Nieuw-Guinea be richt ontvangen, dat te Kaimana drie doden zijn begraven, twee leden van de Indonesische marine en een van het Indonesisch leger. CANBERRA, 22 jan. (Rtr. ANP) Australië heeft geen enkel soort oorlogs- materieel aan Indonesië verkocht, zo heeft de minister van defensie. Town- ley, vanmorgen verklaard. Hij zei dat Indonesië in de afgelopen aren de Australische regering benaderd leeft om vliegtuigen en lichte wapens te verkopen. Australië heeft dit echtei niet gedaan. BONN, 22 jan. (DPA) De West- duitse bondskanselier, dr. Konrad Ade nauer, is ziek. Volgens een regerings^ woordvoerder lijdt hij aan griep. Hij heeft op advies van zijn arts alle af spraken die hij voor deze week had gemaakt, afgezegd en mag zijn huis niet verlaten. Zondagavond was Ade nauer niet aanwezig op net vliegveld van Bonn toen daar bondspresident Lübke van zijn reis door Afrika terug keerde. Adenauer werd vertegenwoor digd door vice-kanselier Erhard. slagen, aan degradatie te ontsnappen. Ditmaal werd het een nederlaag j(ï4) tegen Sagitta. De tand: Niloc 8 12 Sagitta 8 8 Blinkert 7 10 AVA 8 5 Zeeburg 7 9 Amstel 8 2 De vraag, wie in de tweede klas zal worden geconfronteerd met degradatie, is moeilijk te beantwoorden, nu het aan vankelijk slechter geklasseerde SDW er in is geslaagd, mede-gegadigde Laren in Hilversum puntloos (14) naar huis te sturen. Dit resultaat doet er overigens niets aan af, dat Athleta zijn aspiraties op de titel benadrukte via "een moeilijke zege van 31 over Spirit. Er was trou wens volop reden voor de lijstaanvoer der om tevreden te zijn, want HHC en Vriendschap sloten hun ontmoeting af met een puntenverdeling (33). Deze uitslagen geven de stand het volgende aanzien: Athleta 7 HHC 7 Vriendschap 9 12 10 10 Spirit SDW Laren 9 Niloc en Aalsmeer hebben hun record van ongeslagen-zijn in de eerste klas heren gehandhaafd. Van hen had eerst genoemde het veruit het gemakkelijkst, aangezien WVGV reeds bij voorbaat als verliezer mocht worden aangemerkt. De score van 321 liet er geen enkele twijfel over bestaan, dat hier inderdaad van een zeer groot klasseverschil sprake was. Zoals reeds gezegd, betekende deze nederlaag voor WVGV degradatie naar de tweede klas. Met inzet van alle krach ten heeft Blauw Wit geprobeerd, zijn prestige op te vijzelen via een verras sing tegen Aalsmeer. Het was een ver beten strijd, die het team uit de bloe- menplaats met slechts drie doelpunten verschil (1512) in zijn voordeel be sliste. UD en Atilla kampten eveneens hardnekkig om de punten; een spannen de krachtmeting, die UD met 12-10 win nend afsloot. Daarmee was voor deze ploeg het (weliswaar theoretische) de gradatiegevaar afgewend. Niloc 7 Aalsmeer 7 Blauw Wit 9 14 14 Attila UD WVGV In de tweede klas staat De Blinkert op de drempel van het kampioenschap. De koploper ondervond zware tegen stand van Sport Vereent, maar dank zq een beter spelinzicht draaide de ontmoe ting uit op een zege van 15—12. Tot het laatste toe verdedigt AHC hardnekkig zqn kans, eventueel tot een beslissings wedstrijd te komen met de lijstaanvoer der. Het was ditmaal niet zo moeilijk, want het zwakke IJmond werd met sprekende cijfers (25-11) naar het tweede plan ver wezen, wat voor de IJmonders onher roepelijk degradatie inhield, aangezien Amstel door zijn zeer verdienstelijke ge lijke spel van 13—13 juist dat éne punt binnenhaalde, nodig om zich definitief in veiligheid te brengen. Overigens een te genvaller voor de Aalsmeerse reserves, die aldus een kostbaar punt moesten prijgeven. De stand: Blinkert 9 14 Sp. Vereent 9 7 AHC 8 12 Amstel 9 7 Aalsmeer 2 8 10 IJmond 7 0 (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 23 jan. Door een overwinning met 13-7 op Het Oosten heeft de Haarlemse Damclub zich als vierde geplaatst in de finale om het clubkampioenschap van de Noordhollan. Wel waren de kopborden van Het Oos ten sterker dan die van de HDC, maar door zeven punten aan de onderste vier borden wist de Haarlemse Damclub de zege veilig te stellen. In overleg met de finalisten heeft de competitieieider nu het volgende rooster voor de finale opgesteld: dinsdag 23 januari Gezellig SamenzijnJoseph Blankenaar; woens dag 24 januari Damclub IJmuiden Haarlemse Damclub; maandag 29 ja nuari HDCGS; dinsdag 30 januari JBDCIJ; maandag 5 februari HDC JB; dinsdag 6 februari GSDCIJ. De uitslagen uit de bekerwedstrijden luiden: le ronde Tielrooyv. d. Berg 1-1; 2e ronde: Van HeerdeJonkhart 0-2, de overige partijen werden afge broken. 3e ronde: Van HeerdeSmit 2-0, v. d. BergJonkhart 1-1, De Jong— Van Stralen 2-0, TielrooyHolstvoogd 1-1. De leiding heeft Wim de Jong met 4 uit 2 en 1 hangpartij. Te Jablonec in Bohemen worden Tsjechoslowaakse werkers vrijgesteld van de plicht om het socialisme op te bouwen. Zij nemen deel aan de fabricage van byouterieën. De volksdemocratische handelsorganisatie laat deze juwelen dan over brengen naar Parijs, waar de Tsjechoslowaakse ambassade op bovenstaande wijze, met inschakeling van mannequins en belichtingsexperts, de kooplust van de Wes telijke „imperialisten" en „kapitalisten" tracht op te wekken. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 jan. Twee be- drijfsaccountants van een groot automo bielbedrijf aan de Overtoom, hebben een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de boekhouding, zoals deze door de 31- jarige kassier voor het bedrijf is ge voerd. Tot heden hebben zjj een ver duistering van bijna 50.000 gulden ach terhaald. De politie twijfelt er niet aan dat dit bedrag spoedig zal oplopen tot ver boven de halve ton. De kassier werd vorige week door twee collega's aan de politie van het bu: reau Overtoom overgeleverd omdat zij meenden dat hij een bedrag van 9000 gulden, dat door een cliënt was overge maakt ,in eigen zak had gestoken. Nau welijks had de kassier deze verduiste ring toegegeven of de te hulp geroepen accountants ontdekten in de boekhouding een aantal valse inschrijvingen dat op verduistering wees. Vanmorgen is de kassier voorgeleid bij de officier van justitie. Het eerste procesverbaal waarin wordt gesproken van een verduistering van ruim 49.000 gulden is opgemaakt. De accountants zetten hun controle-werk voort en zullen na afloop van dit onderzoek eventuele nog resterende verduisteringen aan de politie meedelen, waarru. een tweede proces-verbaal zal worden opgemaakt. Een boekhouder van het bedrijf die een cliënt had gemaand een verschul digd bedrag over te maken kreeg te ho ren dat deze al maanden geleden had be taald. De kassier bracht ..opheldering". De kassier leefde al geruime tijd een vrijbuitersleven, hield er een luxe wagen op na en deed zich te goed aan uitgebreide diners in dure hotels. Dit alles van een salaris van vijfhon derd gulden per maand. Ai gauw zat hij in grote financiële moeilijkheden. Jarenlang trachtte hij deze te boven te komen door chèques persoonlijk aan banken te incasseren en het geld in eigen zak te steken. Niettemin zette hij zijn duur leventje voort Hij ondernam zelfs buitenlandse rei zen en koppelde daaraan een paar be zoeken aan bekende speelbanken, zoals die van Baden-Baden. De speeltafels brachten hem echter geen redding en stortten hem nog verder in de schuld, In de bodem van het arme Iran, waar naast grote pracht uit heden en verleden grote ellende heerst nog zopas heeft de sjah weer stukken grond uit zijn ei gen grootgrondbezit onder een aantal boe ren verdeeld - is goud gevonden. En dan geen erts, dut nog bewerkt moet wor den, maar prachtige sieraden, duizen den jaren oud en van een onschatbare waarde Ze moeten de goudschat vormen van een volk dat ergens ver weg in de ge schiedenis vermoedelijk voor een mee dogenloze veroveraar vluchtte en hem be groef wellicht in de hoop hem eens veer te kunnen opgraven. Doch dit is slechts een veronderstelling. Want men weet niets van dit volk af. De voorwerpen, welke tot dusver opgegraven wer 'en, kunnen niet aan de kunst van een bepaalde pe riode worden toegeschreven. Het volk, dat ze verborg, is totaal inbek..nd. Men heeft in de bodem wel enkele zegels aan getroffen, waarschijnlijk van documen ten afkomstig, echter van die documen ten geen spoor. Geen enkele inscriptie geeft enige aanwijzing. Ongeveer twee honderd kilometer ten noorden van Irans hoofdstad Teheran lig gen in het Goha-dal vijf heuvels. Ze vor men het tastbare bewijs van het bestaan hebben ener beschaving, waarvan de ge schiedenis ons geen mededeling heeft ge daan, Deze vijf hebben thans als het wa re een poort geopend, maar of men eer lang de historie van het onbekende volk binnen zal kunnen gaan, is nog lang niet zeker. Tot dusver zijn er twee volledg onderzocht, de andere drie moet men voorlopig laten liggen, vanwege het ve le werk, dat nu reeds gedaan moet wor den. Elk voorwerp, hetwelk uit de bodem wordt gehaald, moet met de grootste voorzichtigheid behandeld worden en ste vig ingepakt. zijn solide bij, tevens bijzonder fijn bewerkte, welke men onder geen beding beschadigen wil. Zo kwam er een gegoten stuk vaatwerk te voor schijn geheel ingelegd .met gouden af beeldingen van dieren. Een van deze die ren is wel heel eigenaardig. Het heeft een mensenlichaam, de vleugels van een vogel en twee dierenkoppen. Met een uit gestrekte arm houdt het twee gevleugel de leeuwtjes vast. Voorts komt er nog een versiering in zuiver goud op voor, voorstellend een leeuw, d.^ een hert aan valt. Is dit stuk vaatwerk iets heel bij zonders, huishoudelijkd en toiletarti kelen van zuiver goud, tal van juwelen, kettingen, kommen etc. vertellen, dat het v°l^. van het Goha-dal niet alleen rijk moet z*Jn geweest, maar tevens grote kunstenaars bezat, zeer kunstlievend moet zijn geweest. Dit alles maakt de onderzoekers des te nieuwsgieriger. Ze staan onder lei ding van Prof. Negahban van het Arche ologische Museum te Teheran, die fei telijk slechts toevallig op deze schatten gestoten is. Want in de dalen langs de Kaspische Zee, waarvan het Goha-dal er een van vele is, liggen duizenden gro te en kleine heuveltjes, waarvan vermoed kan worden, dat .e de resten van oude steden bedekken. Prof. Negahban onder zocht er honderden, tot hij, naar hij ver klaarde, opeens het gevoel had, zijn doel bereikt te hebben. Juist omdat die goud schat in een betrekkelijk kleine heuvel, eigenlijk meer een soort terp, aangetrof fen werd, meent hij te mogen zeggen, dat deze er opzettelijk begraven werd. Door wie? Hierop moet hij het antwoord schuldig blijven, tot hij documenten of kleitabletten gevonden heeft. Hij heeft nu meer dan genoeg van goud, zegt hij, heeft liever klei of papier Hij gelooft, dat het volk, waaraan de schat toebehoorde, omtrent het iaar 1000 vóór Christus heeft geleefd. Toen hebben in het Nabije Oosten grote oorlogen ge woed, werd een aantal volken van huis en haard verdreven. hetgeen hem weer noodzaakte als kas sier nog actiever" te zijn. Het vrolijk leventje dat de man leidde was voor zijn collega's nooit aanleiding geweest hem van duistere praktijken te verdenken. Ook zijn vrouw liet hq in het ongewisse van de herkomst van het geld, dat hij zo vorstelijk over de balk gooide. Het is de directie van het automobiel bedrijf zelfs ontgaan, dat de kassier met zijn bepaald niet flinke salaris, tot twee maal toe in eigen bedrijf een nieuwe au- kocht. DEVENTER, 22 jan. Mr. J. W. Schutte, kantonrechter alhier heeft vanmorgen een varkenshandelaar uit Raalte wegens het niet Voldoen aan de bij de beschikking van 11 december Verplichte ontsmetting van vervoermid delen voor slachtvarkens en herkauwen de dieren in verband mét het voorko men van mond- en klauwzeer veroor deeld tot 250 gulden boete of 25 dagen hechtenis, waarvan 150 gulden of 15 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De eis van de officier was gelijkluidend, behalve dat hij een jaar proeftijd vroeg. DORDRECHT, 20 jan. De recht bank alhier veroordeelde gistermor gen een 21-jarige fabrieksarbeider uit Gorcum tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechte nis, voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling. Hij heeft 4 september van het vorig jaar de 56-jarige J. van der Zouwen uit Hardinxveld-Giessendam, die hij in een café had ontmoet en die hem on eerbare voorstellen zou hebben gedaan, naar aanleiding daarvan op een dus danige manier mishandeld, dat de man kort daama is overleden. De officier van justitie had opzettelijke poging het slachtoffer van het leven te beroven, bewezen geacht en op grond daarvan vier jaar gevangenisstraf met aftrek, voorwaardelijke terbeschikkingstelling aan de regering met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling geëist. MüNCHEN, 22 jan. (DPA) De ju stitie in München heeft vandaag de ar restatie gemeld van de vroegere gene raal van de SS, Karl WolfL Er was tegen hem een arrestatiebevel uitge vaardigd op grond van medeplichtigheid aan het vermoorden van Jocien in Oost- Europa gedurende de Tweede Wereld oorlog. Karl Wolff, die de hoogste politie- en S.S.-leider in Italië is geweest, voerde in het begin van 1945 geheime onderhan delingen met de geallieerden als gevol machtigd generaal van de weermacht, achter Himmler's rug om, over een ge deeltelijke kapitulatie van alle Duitse strijdkrachten in Italië. De onderhande lingen leverden echter geen resultaat op. DEN HELDER. 22 jan. Het op don derdag 18 januari door het fregat ,,De Bitter alhier binnengebrachte stoffelijk overschot, is thans door uit Engeland overgekomen opvarenden van het Joego slavische vrachtschip „Sabac" geïden tificeerd. De dode bleek te eenenvijftig- jarige verdronken tweede machinist van dit schip, Kaspara Stanco Smocvina uit Kostrena, te zijn. AMSTERDAM, 22 jan. Een scherp profiel, gitzwart haar en felle donkere ogen, met elegante gesticulaties haar mededelingen onderstrepend, zo hield de Italiaans-Amerikaanse prima donna Anna Moffo geboren in Philadelphia uit Italiaanse ouders een persconferentie in de hoofdstad naar aanleiding van de opvoeringen van Bellini's opera I Pu ritani door Italiaanse solisten en koor, Zeer vermoeid was zq wel, de sinds vijf jaar op de internationale muziek- podia verschijnende sopraan: zaterdag avond nog had zjj in Washington een re cital gegeven voor president Kennedy en vooraanstaande politieke figuren, naar aanleiding en ter viering van diens eenjarig presidentschap; vannacht op Schiphol gearriveerd, vanochtend met een naar de repetitie in de schouwburg. Zq werd „ontdekt" door haar echt genoot Lanfranchi, opera- en televisie regisseur in Rome, (juist teruggekeerd van een Mascagnifestival in Nice) in 1956 bjj een televisie-uitzending van Butterfly; het werd een ontdekking voor het leven, en Anna Moffo heeft sedert dien onder alle dirigenten in allerlei rollen gezongen. Haar voorliefde gaat uit naar de lyrische, expressieve ope ra's zoals Traviata, La Bohème, Butter fly, Don Giovanni, maar in Amerika, waar zq een viermaandscor.tract heeft in de Metropolitan Opera House, heeft zjj ook modernen als Menotti en Hinde- mith gezongen. Aan haar uitgebreide grammofoonplatenrepertoire zal volgend jaar een Debussy-liederenrecital worden toegevoegd. Anna Moffo wqdt zich ook aan het Tiedgenre: Franse componisten Schumann, Scubert en Brahms o.a.), alsmede Pelléas et Mélisande, verder Die Zauberflöte en Le nozze di Figaro. Het is niet de eerste keer dat zq I Puritani zal zingen onder Augusto Cardi, de Milaanse regisseur die in vroeger jaren reeds vijftien seizoenen in Amsterdam is geweest met de Italiaan se Opera in Carré, en twee en twintig regieën gevoerd heeft in de aan vele Nederlandse Toeristen welbekende are na van Verona. Het uit veertig zangers en zangeressen bestaande koor is af komstig van de opera te Parma, de ove rige solisten komen van her en der, vaste groepen zoals bij ons kent men in Italië niet, men contracteert voor een bepaalde voorstelling of seizoen. fie hui dige groep heeft I Puritani onder Cardi al enige tijd op het programma, de im- pressario Minacapelli is de initiatiefne mer en organisator. De orkestrale be geleiding zal in Nederlandse handen be rusten: het orkest van de Nederlandse Opera verzorgt deze, onder leiding van zijn „eigen" Italiaan Arrigo Guarnieri. De bariton Giuseppe Forgione, die de rol van Lord Walton zal zingen, heeft onder meer reeds driehonderdvier maal zqn lievelingsrol Rigoletto gezongen! Na deze opvoeringen in Nederland vertrekt Anna Moffo met haar echtge noot naar Rome voor de televisieopna men van Pergolesi's La serva padrone, eerste van een reeks van dertien films waarin opera's voor t.v.-uitzending opge nomen worden; in vier ervan zingt zij de hoofdrol. zangeres Anna Moffo tijdens persconferentie. de DEN HAAG, 22 jan. Bij de trekking van de 2U pet premielening Zuid-Holland 1959 is de premie van 100.000 gevallen op serie 34.991 nr 4. De premie van 10.000 viel op serie 33.866 nr. 8 en de premie van 5.000 viel op serie 21.954 nr. 4. Op serie 25.302 nr. 5 en serie 26.375 nr. 6 viel de premie van f 2.500. De series 20.540 nr. 9. 25.852 nr. 5. 30.413 nr. 3 en nr. 8, en 35.776 nr 8 lootten uit met de premie van 1000. De premie van f 500 viel op de series 20.340 nr. 3. 21.219 nr 1. 25.742 nr. 2. 30.413 nr 2 en 35.776 nr. 4. De nrs 1 t/m 10 van serie 25.509 lootten uit met 250. Op de overige nummers viel eveneens een premie van t 125. AMSTERDAM. 22 jan. Het tarief van call money (daggeld) is met een kwart procent verlaagd van 144 tot 1% procent. Op 22 december werd het ta rief verhoaogd van 1 tot lt4 proeent. De verlaging is een gevolg van de thans ruime geldmarkt. In verband met het feit dat op 25 ja nuari ciroa f 370 min in de markt komt uit hoofde van kwartaalsuitkeringen van het Rijk aan de gemeenten, waardoor de geldmarkt nog ruimer zal worden, verwacht men in geldkringen binnen kort een verdere verlaging van call mo ney. LUXEMBURG, 22 jan. In 1961 zqn de totale steenkolenvoorraden bij de mijnen in de landen der E.G.K.S., die aan het begin van het jaar 26.707 mil joen ton groot waren, met 1.639 miljoen ton verminderd tot 25.068 miljoen ton eind december 1961. zo blijkt uit een mededeling van de zijde der Europese Gemeenschap. In de eerste helft van het jaar waren zq met ongeveer 2,7 miljoen ton toege nomen, maar daarna ontstond een ver mindering van 4,4 miljoen ton. De hoe veelheid van 25.068 miljoen ton is een van de kleinste sedert het begin van de crisis in de kolenindustrie. Van land tot land loopt de situatie echter uiteen. West-Duitsland, de grootste producent, zag zijn voorraden met 1.619 miljoen ton toenemen, maar de voorraden van de Belgische pro ducenten namen met 2.118 miljoen ton, de Franse voorraden met 134.000 ton en de Nederlandse met 146.000 ton af. De voorraden hoogovencokes bij de producenten in de E.G.K.S.-landen be liepen eind 1962 6.4 miljoen ton. Boven dien lagen er nog 4 miljoen ton steen kool bq de importeurs. Het ziet er naar uit, dat de situatie in de kolenindustrie in 1962 iets slechter zal worden, gezien de huidige toeneming van de voorraden bij de producenten. De produktie van hoogovencokes in 1961 beliep 73,442 miljoen ton tegen 73.929 miljoen ton in 1960, een vermin dering van 0,7 procent. In West-Duits land en Frankrqk kwamen produktie- verminderingen voor van resp. 0.6 en 1 f W W/.-.V V* Een sportmagazijn in München heeft een vrijwillige ski-hulpdienst georganiseerd met 24 geüniformeerde en goed uitgeruste helpers op vaste ski-trajecten. Zij helpen iedereen in moeilijkheden wanneer iets aan de ski's niet in orde is, maar houden ook dr ski-wegen in orde. Gaten, door beginnelingen gemaakt, worden door hen aangevuld, gedeelten, waar het gras doorheen komt, weer met sneeuw bedekt enz. De kosten worden gedragen door het sportmagazijn. procent, vergeleken met het vooraf gaande jaar, maar in Nederland en vooral in Italië ontstonden produktie- toenemingen, die verband hielden met de toenemende behoeften van de staal industrie in die landen. In België zou de produktie op hetzelfde niveau als in 1960 zijn gebleven, wanneer er begin 1961 geen stakingen waren geweest. Wat de verplichte verzuimdienst in verband met de afzetmoeilqkheden aan gaat geeft'het jaar 1961 een belangrijke verbetering ten opzichte van vooraf gaande jaren te zien. Het door de ver- zuimdiensten ontstane produktieverlies daalde in 1961 tot 1.169 miljoen ton van 5.766 miljoen ton in 1960 en 12.264 mil joen ton in 1959, in welk jaar de crisis m de kolenindustrie haar hoogtepunt bereikte. De bekkens Centre-Midi in Frankrijk en de Kempen in België wer den het sterkst door verzuimdiensten ge troffen. Van oktober 1961 af kon men in België geheel afzien van de verplichte ver zuimdiensten doordat de werkweek van 5 dagen werd ingevoerd en doordat de toestand zich stabiliseerde als gevolg van de maatregelen, die op grond van artikel 37 van het EGKS-verdrag wer den genoemen. AMERSFOORT, 23 jan. Uit de kring der Nederlandse letterkundigen kwamen maandagmiddag velen naar de algemene begraafplaats Rusthof om aan de plotseling verscheiden dichter Gerrit Achterberg de laatste eer te bewqzen. In de aula vertolkte de dichter-uit- fever Bert Bakker de gevoelens van e vrienden-letterkundigen. Hierna las de heer Bakker enkele gedichten van Achterberg. Bij de groeve sprak Ed Hoomik een enkel woord en bad ds. J. T. Doornen- bal het Onze Vader. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig A. Roland Holst, prof. N. A. Donkersloot (Antonie Donker), prof. Garmt Stuiveling, Jan H. de Groot, Ka- rel Jonckheere. J. B. Charles, Pierre H. Dubois en een aantal jongere letter kundigen. LONDEN, zS jan. Op de jaarver gadering van de National Farmers Union hebben de Britse boeren zich unaniem nitgesproken tegen een toe treding van Groot-Brittannië tot de Euro pese Economische Gemeenschap (E.E.G.) Een der boeren, J. Marginson, zei: „Indien wij tot de gemeenschappelijke markt toetreden, zal dit het einde bete kenen van de Britse landbouw en van het Britse rijk." Als voorwaarden voor een eventuele toetreding van Groot-Brittannic noem den zij: 1. Een voortzetting van jaarlijkse overzichten over de economische toe stand van de landbouw en de vooruit zichten daarvoor. 2. Het behoud van gewaarborgde prij zen voor landbouwproducten en doel treffende steun voor de tuinbouw. 3. Voortzetting van de regeringssteun ten behoeve van een door de producen ten beheerste afzet. Advertentie 7% Obligaties 1960 Certificaten aan toonder O- Schilling 5.000, zijn heden door ons ter beurze verhandeld ZE 15 VAST TE SLAPERIG OM LEUGENS TE BEDENKEN. OP DIT UUR? OH MAM. DAN IS ER JENNY, KLEED JE AAN. DIE LAAT DAT MAAR EVEN AAN MIJ 1 WAAR WOONT JENNY WAYNE! HOE KOMT SAM AAN RI HUANA r OVER SEDERT KERST MIS IS HIJ NIET BUITEN PENRUAN GEWEEST. A\ IETS ERGS MET SAM MENEER DIE JE BIJ DR. EVANS ONTMOETTE, IS ER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11