De Italianen in Nederland missen hun familie erg I Peregrinus-stichting zo veel mogelijk tracht heimwee te verlichten „MAMMA DEGL' ITALIANI" liefste vrouw van de wereld ■1M Concordia (Hillegom) verliest van titelgegadigde Full Speed Boekenroode met B 1 weer gelijk .O.C. 3 Winnaars van vorig jaar belanden in een sloot De maandagse beurs in het Krelagehuis MOEILIJKHEID BIJ WERVING ARBEIDERS Vrijetijdsbesteding groot probleem SttMI Heren van Zandvoortmeeuwen blijven ongeslagen in afdeling A Franse favorieten uitgeschakeld U bent gezond - blijf gezond ZAALHANDBAL HAARLEM E.O. BRIDGE IN KENNEMERLAND ATAX-TAXI DINSDAG 23 JANUARI 1962 PAGINA 2 De werving van Italiaanse arbeidskrachten stuit op twee grote moeilijkheden, zegt Don Pietro Tagliaferri, tien jaar aalmoezenier der Italiaanse arbeiders in Nederland. „Het eer ste bezwaar is dat de mannen, die hier komen werken, gescheiden zijn van hun familie, die geen vergunning krijgt om naar Hol land mee te komen, het tweede, dat er hier geen „assegni famili- ari" bestaat, dat wil zeggen een toeslag op het loon voor het on derhoud van behoeftige familie leden. De onderlinge familieband is in Italië namelijk zeer sterk en strekt zich niet alleen uit tot de relatie ouders-kinderen, maar veel verder". Bedrijfsapostolaat Een dier went overal Groeten aan huis Jaarvergadering r.-k. middenstand Jaarvergadering KAV Eerste ontmoeting zwemcompetitie de natuurlijke krachtbron uit Zwitserland. De uitslagen KVP LAATSTE NIEUWS RALLYE VAN MONTE CARLO 1.2.3.4.5. Oecumensiche bezinnings- avond in Zandvoort Ruim negen jaar geleden is Don Pie tro naar ons land gekomen. Hij stamt uit Bergamo, hetzelfde bisdom, waar de paus vandaan komt. Hij heeft zelfs op het seminarie van hem nog les ge had. Don Pietro was pastoor ergens in Ita lië, toen in 1946 vijfduizend Italianen, onder wie velen uit Bergamo, naar Zweden vertrokken om daar te gaan werken. Zijn bisschop vroeg hem toen mee te gaan voor de zielzorg onder de ze Italianen in Zweden. En zo werd hij uitgezonden, naar hij nadrukkelijk zegt door de Sacra Congregazione consisto riale. Zes jaar bleef hij in Zweden, waar hij de eerste missie opbouwde, waarin nu drie Italiaanse priesters werken. Hij zou daarna naar Griekenland gaan om daar een zelfde missie te vestigen, maar dat ging op het laatste ogenblik niet door. Toen kwam hij naar Neder land. Na onze onderzoekingen en gesprek ken o.a. met Don Pietro, moeten we vaststellen, dat er voor de buitenlandse Op de Arosa Sun" beschikken de Italianen over een flinke ruimte voor hun recreatie. arbeiders in Nederland, veelal Italianen en Spanjaarden, zeer veel wordt ge. daan. Over de ervaringen met de Italianen hebben wij ook gesproken met drs. Pennock van de Hoogovens, die ons de moeilijkheden schetste van de begin tijd, waarbij de belangrijkste was het probleem van de vrijetijdsbesteding. Deze moeilijkheden kwamen terecht bij het bedrijfsapostolaat, dat ontmoetings avonden begon te organiseren en een Italiaans sprekende priester inschakel de voor H. Missen en bijeenkomsten daarna. Hieruit is tenslotte ontstaan de z.g. Peregrinus-stichting, omdat men de noodzaak voelde een ontspannings centrum te bouwen. Deze Peregrinus- stichting werkt nu reeds in Beverwijk en Haarlem. Dit is echter alleen maar een hulpmiddel. De moeilijkheid van het verbroken gezinsverband, voor een Italiaan iets heel ergs, blijft bestaan. In hoofdstuk 2 artikel 6 van het E.E.G.- verdrag over vrij verkeer van werkne mers staat te lezen, dat na één jaar re gelmatige arbeid op het grondgebied van een lid-staat de betrokken onder daan van een andere lid-staat recht heeft op verlenging van zijn arbeids vergunning voor hetzelfde beroep. Maar daarmee is nog geen kans op gezinsher eniging. Na één jaar kan hij dus wel een nieuw contract krijgen en opnieuw voor een jaar een arbeidsvergunning, maar het enige recht, dat hij daarmee tegelijkertijd verwerft, is, dat hij zich bij het huisvestingsbureau mag laten inschrijven voor huisvesting voor het te stichten of in Italië levend gezin. Daar mee is dan voldaan aan de bepalingen van het E.E.G.-verdrag, maar waar nog zoveel Nederlanders op een woning wachten, zijn de moeilijkheden daar mee nog niet opgelost. Voor de Spanjaarden, die niet onder het E.E.G.-verdrag vallen, is er een an dere regeling. En wel deze, dat zij na drie jaar hier te hebben gewerkt hun gezin mogen laten overkomen. Maar krijgen zij dan ook een woning? Nie mand, die hierop het antwoord kan ge ven. Neem het geval van de Italiaan Sal va tore Vitale, die juist thuis kwam van zijn huwelijksreis. Hij was ge trouwd in Cinisi in de buurt van Pa lermo op Sicilië en liet ons een al bum huwelijksfoto's zien, waarvan wij steil achterover sloegen. Eén foto toonde het bruidspaar in een prachti ge koets, die staat opgesteld m een museum aldaar en waarin ieder Sici- liaans bruidspaar, dat prijs stelt op traditie en voornaamheid, zich laat fotograferen. Zo deed ook Salvatore Vital! op 22 november van dit jaar. Maar nu zit hij wee. hier in het kou de Nederland, waar het regent en waait en waar weinig zon is. Toch heeft, hij het hier wel naar zijn zin. Hij kan geld naar huis sturen voor het onderhoud van zijn vrouw en hij hoopt natuurlijk op gezinsvereniging. Hij woont in ,,De Poort" op de Brou wersgracht in Den Haag, een voortref felijk en modem ingericht onderkomen voor katholieke jongeren. Maar als wij zitten te praten met de directeur, de heer Theo van Son, zegt deze opeens: „Wacht u even, ik moet even die meis jes wegjagen". In weinig woorden ver klaart hij hiermee een groot probleem. Wij hebben met de 25 Italianen, die in „De Poort" wonen en die werken bij de Vredesteinfabrieken, aan tafel geze ten. Knappe, donkere jonge kerels en het is geen wonder dat meisjes, die het niet zo nauw nemen, daar rondslente ren om die knappe Italianen te ontmoe ten ook al verstaan zij geen woord van hetgeen zij zeggen. Evenals de heer Van Son van „De Poort", altijd present en bezorgd voor zijn Italianen, kampen ook de bedrijfsaanmoezeniers in de Per- grinusstichting en de leiders van de te huizen in Delft, Breda en Enschede met deze moeibjkheid. Tijden ons gesprek met Don Pietro, die rond gaat door het hele land en praat met al zijn Italianen, hebben wij gevraagd: „Zullen zij hier blijven?" Velen wel, zo meent hij, „T Uomo, zegt hij in gebroken Nederlands, is een dier, dat overal went". Hij, uit Bergamo, heeft misschien gedacht aan zijn vijf jaar in Zweden en zijn negen jaar in Nederland. Overigens vindt hij, dat er meer voorlichting moet komen voor de Italianen, die hier komen werken. En men moet in Nederland niet zeggen, dat ze uit armoede hier komen. De werk loosheid in Italië is sterk gedaald. Er zijn er natuurlijk voor wie dit wel geldt maar uiteraard horen zij dit niet graag. Ook de heer Van Son pleit voor betere voorlichting. De Italianen zijn volgens hem mentaal onvoldoende voorbereid als ze naar Nederland komen De -wer ving van Italiaanse arbeiders geschiedt nu vanuit Milaan. Daar heeft de Neder landse regering een wervingsbureau en dat is alles wat zij doet; de rest betaalt het bedrijfsleven. De Italiaanse arbeids bureaus sturen de mensen, die willen werken in Nederland, door naar Mi laan. Daar moeten ze echter niet al leen aan werk worden geholpen maar ook worden voorbereid op het leven in Nederland. Met films moet men hen to nen hoe het daar sneeuwt en regent, hoe de Nederlandse mentaliteit heel an ders is dan de Italiaanse. Men moet hen er op wijzen, dat ze het moreel van dit volk niet mogen meten naar het ge- die nu dirigent is van het orkest „La Rinascente" in New York. Hij wil graag naar Nederland komen. De reis zal hij zelf betalen en de gage van de orkest leden ook, als „de liefste vrouw van de hele wereld" nu maar even voor een orkest wil zorgen, dat hij kan dirige ren, dan is alles in orde; dan zal de opbrengst van zijn concerten worden be stemd voor de Italianen, waarvan Tine de Groote „de moeder" is. Hoe is zjj aan deze naam gekomen? Als meisje van negentien jaar kwam zjj van het Zeeuwse Aardenburg naar Den Haag en nu heeft zij daar een atelier als coupeuse met klanten van de eerste rang. Zij begon Italiaans te studeren, toen zij relaties kreeg met Italiaanse firma's, waar zjj bestellingen had te doen. Maar echt begon het negen jaar geleden met een vakantiereis. Toen vatte zjj werke lijk liefde op voor Italië. „Als je daar eenmaal bent geweest", zegt zij, „kom je er altijd weer terug". En zij dacht: „Als ik dit land en de mensen goed wil leren kennen, moet ik de taal leren". Dus leerde zjj Italiaans en zjj leerde het zo, dat zjj het even gezellig ratelt als Nederlands, haar eigen taal. Zjj ver staat nu echter niet alleen de taal, maar drag van enkelen. Men moet de mensen laten zien, dat men in Nederland aard appelen eet en groente en geen spag hetti, dat de karpetten er niet zijn om op te spuwen, dat men er geen as op mag gooien en dat men op tijd thuis behoort te zijn. Vele Italianen hebben zich ge schaamd voor het gedrag van onze vrouwen en meisjes. In Sicilië, dat zo'n slechte naam heeft, lopen de vrou wen niet alleen op straat en hier zien zij opeens al die meisjes, die zich om hen verdringen. Er zijn. natuurlijk ook andere moei lijkheden geweest. In het Oosten was er die kwestie tussen Italiaanse jon gens en Nederlandse meisjes. „Ik ben daar toen geweest", zegt Don Pietro, „en toen ik met de jongens had ge praat was alles gauw opgehelderd, een Italiaan is nu eenmaal gauw opgewon den". Op de „Arosa Sun" in IJmuiden is ook iets geweest. Het sop, aldus Don Pietro, was de kool niet waard. Al deze moeilijkheden, zowel de grote als de kleine, zouden zicb vanzelf oplos sen als de Italianen hun gezinnen kon den laten overkomen. Voor een aantal is wel toestemming verleend, maar de vraag is nog of zij spoedig een woning kunnen krijgen. Dit hangt ten nauwste samen met de beantwoording van de vraag of de Italiaanse arbeiders nu echte immigranten zijn of niet. Het Ne derlandse standpunt is, dat er hier al leen werk voor buitenlandse arbeids krachten is, als de conjunctuur dat toe laat. Het is een logisch standpunt maar toch zal daaraan iets moeten verande ren, wil men buitenlandse arbeidskrach ten blijven kunnen aantrekken. Men is in Italiaanse kringen nog niet vergeten, dat de Italiaanse arbeiders in de mijnen zonder meer werden ontslagen, toen daar een depressie ontstond. Men heeft toen zijn best gedaan deze mensen er gens anders onder te brengen en dat is voor een groot deel toen gelukt bij de Hoogovens in IJmuiden. Maar wil men hier blijvend arbeiders aantrekken, dan zal men toch met de twee moeilijkhe den van Don Pietro rekening moeten houden. Gentilissima Signorina" staat er boven de briel, die mej. Tine de Groote in Den Haag kortge leden kreeg van Sossio Perrotta uit New York. Zjj heeft de hele meneer Sossio Perrotta nog nooit gezien en had ook nog nooit van hem gehoord. Maar Sossio heeft daar ver weg in New York wel gehoord van de „Mamma degli Ita- liani" in Holland, die altijd maar zorgt voor de paar duizend Italianen, die hier werk hebben gevonden. „Beste Mamma degli Italiani, ik dank U, bent de aller liefste juffrouw van de hele wereld", schreef de vroegere Italiaanse officier, ook het karakter van de Italianen en daardoor begrijpt zij de moeilijkheden van deze mensen, wanneer zij komen te werken en te leven in het buitenland. Zo kreeg zij in haar huis langzamerhand een klein Italiaans consulaatje, want alle Italianen in moeilijkheden komen bij haar. Op een dag vroegen wij haar ons te vergezellen naar „De Poort" in Den Haag, waar 25 Italianen wonen. Zij had er eigenlijk niet veel zin in. „Zij vliegen mij straks weer allemaal op mijn nek", verweerde zij zich, maar legde er met een aan toe: „laten we er maar om vijf uur heengaan dan eten we daar met de Italianen en dan kunt U ze allemaal spre ken. De dag daarna belde zij mij op Of ik bij haar kon komen want zjj had een aantal Italianen op bezoek, die met moeilijkheden zaten. Het waren er twee uit Rotterdam, twee uit Bolnes, uit En schede en uit Haarlem. Onafhankelijk van elkaar waren zjj naar Tine de Groo te gekomen om haar hun moeilijkheden voor te leggen. Het ging ondermeer om de reis van de Tweede Kerstdag naar Brussel en Antwerpen, die zij heeft ge organiseerd. Eén wilde er niet mee, omdat een krant in ons land had ge schreven, dat Sicilië tweehonderd jaar achter was bij de beschaving. Don Pie tro Tagliaferri, de aalmoezenier van de Italiaanse arbeiders in ons land had ons al eens eerder verteld dat men zulke dingen niet moet zeggen. Natuurlijk komen deze mensen niet uit weelde naar Nederland, dat begrijpt iedereen, maar het is niet leuk, als je aat ieder ogen blik moet horen. Wij zaten met Tine de Groote en al die Italiaanse jongens aan tafel en na tuurlijk kwam het gesprek op de Maffia, een beruchte illegale organisatie. De een zei: „Och dat is verleden tijd. Vijftig jaar geleden heerste de Maffia, maar nu niet meer". Een andere, keurig ge klede Italiaan het was zaterdagavond zei, dat de Maffia toch maar goed zorgde voor de armen. Jullie betalen hier toch ook belasting, vond hij. Het verschil tussen een wettelijke belasting en een aanslag van do Maffia zag hij blijkbaar niet. „Och, de verhalen moet je allemaal niet zo serieus nemen", zei mij na af loop, en toen de chianti op was, Tine de Groote. „Een Italiaan doet nu eenmaal alles, wat hij doet, met liefde. Als hij verdriet heeft, is hij erg verdrietig, als hij vrolijk is, is hij veel vrolijker dan wij. Als ze hier eenmaal de discipline kun nen aanvaarden, werken ze hard. Ze kla gen bijvoorbeeld over het eten, maar dat klagen is een soort van heimwee". En wat zeiden mij de Italianen in „De Poort": „als we nu maar om de dag aardappelen zouden krijgen en spaghet ti, maar niet iedere dag aardappelen". De middag toen wij er waren met mej. De Groote, was er spaghetti met alle bijbehorende ingrediënten. „Ik ben pas weer in Italië geweest", vertelde mej. De Groote. „Het is ver bazingwekkend hoe gastvrij de men sen daar zijn. De jongens vinden het natuurlijk prachtig, dat ik daar hun ouders ga opzoeken en de groeten bren gen. Ik heb daar ook foto's laten ma ken in Siciliaans costuum. Dat moest nu eenmaal". Zij heeft toen ook contact gezocht met een vooraanstaand Italiaans parlements lid. Zij liep binnen bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en bij Radio Roma en men luisterde naar haar, om dat zij de „Mamma degli Italian" is:; ook in Italië weet men dat. Zo kreeg zij het klaar, dat Radio Roma haar toezeg de voortaan groeten uit te zenden van de Italiaanse arbeiders in Nederland. Zij begon onmiddellijk te organiseren, dat hier bandjes werden opgenomen, die men naar Radio Roma kan zenden. Het werk van deze vrouw uit Aarden burg in Zeeuwsch-Vlaanderen, die met al haar liefde voor de Italianen ook een open oog heeft voor de gebreken en de bijna onoverbrugbare verschillen tus sen hen en haar eigen volk, maakt het mede mogelijk, dat er sprake is van ten minste een begin van migratie tussen de Euromarktlanden. een begin van Europese eenheid. Dit is de bedoeling van het E.E.G.-verdrag, maar in Ne derland is men nog altijd bevreesd, dat mer bij het invallen van een depressie zal komen te zitten met duizenden vreem de arbeidskrachten, die men dan zal moeten onderhouden. Rond vierduizend Italiaanse arbeiders zjjn er nu hier. Nog "liet zoveel als in West-Duitsland, waar men 220.000 Itali aanse arbeidskrachten heeft aangetrok ken. Maar met de rond vierduizend, die hier zijn in alle hoeken van ons land hebben aalmoezenier Don Pietro Taglia ferri en „moeder" Tine de Groote hun handen al vol. Telkens zegt zij tegen Hollandse meis jes, die met een Italiaan willen trouwen „Weet wei wat je begint. Je trouwt niet alleen met hem, maar met zijn hele familie". Men kan zich hier nog zo goed thuis voelen, zoals n.v. de Hoogovens di+ bewerkstelligden met het schip „Arosa Sun", hun hart blijft voorlopig in Italië en dat valt te verstaan. Zij zijn hier om geld te verdienen en van dat geld gaat zeker de helft naar de familie in Italië. Dat heeft Tine de Groot ons tenminste verzekerd. Een jongeman, die terug komt van zijn bruiloft in de buurt van Palermo en daar zijn nieuw verworven vrouw moet achterlaten, wordt nooit een mee levend lid van onze Nederlandse gemeen schap. En alle sociaal-charitatieve cen tra, verenigingen en tehuizen kunnen het tekort niet opvullen, dat hier bij deze mensen is. In „De Poort" in Den Haag, in „Casa nostra" in Beverwijk, op de „Arosa Sun" leven zij goed, maar het doet hen Italië, het land van hun hart niet vergeten. Maar toch is het prettig voor hen, dat zij hier die „allerliefste juffrouw", de „Mamma degli Italiani" hebben ge vonden, die in het Italiaans hun zorgen en moeilijkheden met hen besprekt en hun iets terug geeft van wat zij in Italië hebben achtergelaten. FRANS SCHNEIDERS Voor muziekavonden bestaat in De Poort van de zijde van de Italianen altijd grote belangstelling. HEEMSTEDE, 23 jan. De afdeling Heemstede van de Katholieke Midden standsvereniging houdt woensdagavond in gebouw Nieuw Berkenrode haar al gemene jaarvergadering. Tijdens deze bijeenkomst zal het bestuur mededelin- fen doen over de viering van het gou- en jubileum. Voorts vermeld de agenda onder meer een bestuursverkiezing. Af tredend zijn de heren C. Breukels, P. Hendrikse en P. Jansen. De twee laatst genoemde functionarissen stellen zich met meer herkiesbaar. HAARLEM, 23 jan, De eerste bij eenkomst in 1962 van de K.A.V. in de parochie van de H.H. Petrus en Paulus gold de jaarvergadering in het zaaltje onder de crypte van de kerk. De voorzitster, mevrouw Wessels was erg in haar schik met de goede op komst, want dat getuigde van de belang stelling in het wel en vee van de kring. Deze had een goed jaar achter de rug. Daarvan getuigden de jaarverslagen van de secretaresse, mevrouw v. Aps- woude en de penningmeesteresse, me vrouw Hoogland. Een nieuwe wjjkleid- ster, mevrouw v. Holst, werd begroet in de plaats van mevrouw v. d. Wiel. Nog deze maand zal een liscussiemid- dag plaatsvinden, terwijl in maart een bezinningsdag zal worden gehouden. Na de pauze werden de leden ont haald op een paar vrije kienrondes. HAARLEM, 22 jan. De eerste ont moeting van de zwemcompetitie in de kring Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond wordt dinsdag avond om 8 uur door de zwemvereni ging NJORD '59 in het Sportfondsenbad gehouden. (Advertentie) Iedere dag een kop of glas Ovomaltine 1 houdt U in topconditie! (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM, 22 jan. Na afgelopen weekeinde is het in de zaalhandbalcom petitie van de afdeling Haarlem en om streken duidelijk geworden, dat het Hil- legomse Concordia in poule D, dames, weinig kans maakt, in het eindklasse ment beslag te leggen op de eerste plaats. Weliswaar rekende het team gedecideerd af met HBC, maar de ontmoeting, waar het in feite op aan kwam, te weten die tegen lijstaanvoerder Full Speed, leverde een gevoelige nederlaag op. Voor TYBB HAARLEM. 23 jan. Nu nagenoeg alle teams in de bridge-competitie 6 wedstrijden hebben gespeeld begint er in de stand wel tekening te komen; toch valt er vooral wat de bezetting van de dit jaar zo gevaarlijke plaatsen, dus vóór de Hoofd- en eerste klasse de nos. 4; 5 en 6, nog weinig te voorspellen al staat 1940-1 er wel zeer slecht voor terwijl in de eerste klasse Boekenroode 4; 1940-2; Damiate 2 en H.B.C. 2 de reste rende wedstrijden wel zeer goed moeten spelen om de degradatie te ontgaan. In Hoofdklasse A is de spanning voor de bovenste plaats volop teruggekeerd en staan Boekenroode 1 en B.O.C. 3 weer volkomen gelijk. De wedstrijd tussen deze beide teams zal vermoedelijk wel beslissend worden voor het kampioen schap. B.O.C. 2 blijft in Hoofdklasse B on verstoorbaar leiden. In Hoofdklasse C daarentegen is Spel Vriendschap 1 wat aan het afzakken. Na de goede start volgden twee gelijke spelen en vooral de Pelikaan 1 kan nog een ernstige be dreiging worden. In 1B wist de Pelikaan 2 het team van B.O.C. 7 van de kop te verdringen mede door de fraaie overwinning van Damiate 1 op B.O.C. 7. De teams van Haarlem Noord 1 en 2 doen het dit jaar goed; het eerste staat fraai bovenaan met 30 punten doch het tweede deelt de eerste plaats met Peli kaan 3. Wat de Pelikaan betreft zijn de prestaties dus zeer goed: alle teams hebben goede kansen en men is geneigd zich af te vragen of de rust in „Trou moet Blijcken" zo veredelend op het spelpeil werkt. In tegenstelling met de drukke H.K.B. is de rust in deze Socië teit inderdaad opvallend. De Kennefners 3 is thans het enige team zonder verliespunt en prijkt met 30-0 aan het hoofd van 2de klasse C. Ook Kennemers 4 staat bovenaan en wel in 2D. In 2E heeft Damiate 7 een grote voorsprong veroverd en maakt een uit stekende kans. Hoofdklasse Afd. A: de Kennemers 1- Spel Vriendschap 2: 6-0; H.N.B.B. 1- Boekenroode 1: 0-6. Afd. B: Bloemen- daal 1-R.K. H'lem 1: 6-0; de Kennemers 2-H.N.B.B. 2. 4-2. Afd. C: S. V. 1- B.O.C. 4: 3-3; Sans Atout 1-de Pelikaan 1: 2-4; H.N.B.B. 3-1940 1: 3-3. Eerste klasse Afd. A.: S. V. 3-R.K. Haarlem 2: 4-2; Never Down 1-de Jump 1: 6-0. Afd. B.: Haarlem Noord 3-de Pe- likaan 2: 0-6; Damiate 1-B.O.C. 7: 6-0; Boekenroode 2-1940 2: 0-6. Afd. C.: Ne.- ver Down 2-Haarlem Noord 1: 0-6; H.B.- C. 1-S. V. 4: 0-6; Boekenroode 5-Da- miate 2: 3-3; Afd. D.: Haarlem Noord 2-de Pelikaan 3: 2-4; Boekenroode 3- H.N.B.B. 4: 3-3. Tweede klasse Afd. A.; R.K. Haarlem 3-Damiate 3: 4-2. H.B.C. 3-Zandvoort 2: 1-5; Haarlem Noord 8-Figee 1: 1-5. Afd. B.: Haarlem Noord 4-Zandvoort 3: 2-4; Caprera 1-Damiate 4: 0-6. Afd. C.S. V. 6-de Kennemers 3: 0-6; Haarlem N. 5- Damiate 5: 4-2. Afd. D.: S. V. 5-de Kennemers 4: 0-6; Damiate 6-R.K. Haar lem 4: 4-2; Afd. E.; de Kennemers 5- H.B.C. 6: 2-4; H.N.B.B. 5-R.K. Haarlem 5: 6-0; Haarlem West 1-Damiate 7: 0-6. Afd. F.; de Jump 2-R.K. Haarlem 6: 6-0; Caprera 2-Boekenroode 7: 3-3. ZANDVOORT, 32 jan. De vergade ring van de K.V.P. afdeling Zandvoort zal woensdagavond gehouden worden in het parochiehuis en niet zoals aan vankelijk werd aangekondigd in het gemeenschapshuis. 2 (C) was helemaal geen succes wegge legd, want zowel de wedstrijd tegen IEV als Samen Een betekende verlies. In afdeling C zal de strijd om de titel hoogstwaarschijnlijk een aangelegenheid worden tussen IJmond en Samen Een. Laatstgenoemde toonde zich in een goede vorm. Het team wees zowel IEV (29) als TYBB 2 (38) terug, waarmee het met de IJmondse dames op gelijke hoogte kwam. Voor TYBB 2 bleef de nul gehand haafd, want ook de strijd tegen. IEV werd met een nederlaag (25) afgeslo ten. De stand werd hierdoor: IJmond 4 7 Concordia 8 4 8 Samen Een 4 7 TYBB 2 4 0 IEV 4 4 Full Speed heeft er in poule D geen twijfel over laten bestaan, dat het meer in zijn (handbal)mars heeft dan de ove rige teams. Tegen Concordia 4 werd een positieve score van 141 geboekt en het Hillegomse Concordia zag zijn illusies ondanks een overwinning van 70 op HBC danig vervliegen door een ne derlaag tegen de lijstaanvoerder van 1-8. De grote verliezer was Concordia 4, dat ook sneuvelde tegen HBC (23) en HOC (12). Verder delfde HBC nog het on derspit tegen HOC met 01. De stand: Full Speed 6 Conc.-Hi. 6 HBC 7 12 8 HOC 3 Blinkert 5 Concordia 4 7 Reeds in deze fase van de strijd moet het aannemelijk worden geacht, dat de heren van Zandvoortmeeuwen in A serieuze kanshebbers zijn voor de titel. Het team uit de badplaats kwam tweemaal binnen de lijnen en kon na afloop gewag maken van overwinnin gen op Rapiditas (13-10) en De Blin kert 2 (19-9). Overigens zal het toch ernstig rekening moeten houden met Concordia dat IJmond 2 op een - débacle tracteerde (22-2) en voorts Rapiditas met 9-6 onder de duim hield. De zwakkeren IJmond 2 en De Blinkert 2 bereikten een score, geheel in overeenstemming met hun positie op de ranglijst: 7-7. Nu luidt de stand: Z'meeuwen 4 Concordia 5 Rapiditas 5 Blinkert 2 IJmond 2 BEDOIN, 23 jan. In de Rallye van Monte Carlo passeerden vanmorgen bij de controle van Bedoin 63 equipes, die uit Parijs vertrokken waren. Zeven teams, waarbij de Nederlanders Huis mans en Schous arriveerden hier over tijd. Om half zeven in de morgen vie len plotseling alle elektrische installa ties, die bij de controle in Bedoin ston den, uit. Naderhand bleek, dat een der HAARLEM, 23 jan. De tulpenstort vloed klatert maar lustig voort. De be zoekers van de wekelijkse keuring in het Haarlemse Krelagehuis werden er gisteren compleet onder bedolven. De kwaliteit die naar voren werd gebracht, was over het geheel genomen, bijzonder best. In het gele genre bracht men op nieuw de opmerkelijk beste aanwinsten Cup Final (van P. Hermans, Voorhout), Sjoukje van P. van Hensbergen, Voor hout, en Golden Melody van C. A. van Paridon, Noordwijkerhout. Tulpen, die meer dan gewone aandacht vroegen èn kregen. Het zal interessant zijn te zien welke van de drie straks het best gaat „lopen". NV P. Nijssen en Zn, Sant poort, etaleerde weer de charmante Ho nesty, de in deze rubriek al meer ge noemde Blue Lagoon en verder de op vallend mooie rose triumphtulp Fortu ne. Van extra kwaliteit waren de gele Winter Joy en de aparte oranje getinte High Society (sport uit Orange Wonder) van Jac. Tol, St. Pancras. Warnaar en Co, Sassenheim, liet op nieuw de helderwitte White Standard zien, niet zo groot van stuk maar voor de rest een tulp waarvan niets dan goeds valt te zeggen. Lang gestoelde Purple Star noteerden we van de fa. A. v.d. Tang uit Noordwijkerhout, terwijl Konijnenburg en Mark, Noordwijk, di verse rode zaailingen (Komeforus- bloed?) ten tonele bracht. De goed ge bouwde Henri Dunant leek, zo met het blote oog te zien, wel de beste. An. Nijssen en Zn, Santpoort, etaleerde een groep nieuwigheden. Naast de dubbele gele Monte Carlo en de dubbele rode Stockholm, zagen we de geel met rood getekende Spotlight, de gele Imposant die een klein rood tekeningetje heeft en de kortstelige Shining Gold. De glanzend -rode Trance werd in goede kwaliteit naar voren gebracht door de fa. Van Gijlswijk uit De Zilk en de mooie gele Yellow Triumph was door de fa. Oost- dam uit Noordwijkerhout ingezonden. P. Jonkheer, Hillegom, toonde de fris getinte Golden Olga. A. v. Haaster, De Zilk, bracht de mooie rode Dr. Plesman en C. Colijn en Zn, Voorhout, was pre sent met de al meer genoemde Cantor; Danseuse, de oranjerode Dixieland en de fraaie lila Astoria. E. Valkering, Lei den, exposeerde de rode Red Fury en daarnaast prijkte een machtig uitge breide groep tulpen, ingezonden door Van der Hoeks Broeiproevenbedrijf, Ou de Niedorp, waarin men tal van beken de variëteiten zag. Ook enkele sports uit Lustige Witwe, een met een gele rand en een purperkleurige. Twee ver- lopingen uit Krelages Triump de gele Golden Triumph en de aparta Apricot Triumph werden ingezonden door Gebr. Eggink, Voorschoten. Van deze firma was er ook één exemplaar van de zaailing no. 40 een oranjekleurige tulp, die we hopelijk nog wel eens zullen te rugzien. Hyacinten waren er met veel. Maar wat er was, bleek van hoogstaande kwa liteit. De rose Eros van M. Veldhuyzen van Zanten NV te Lisse, was best op klem en zwaar van tros. Sterk de aan dacht trok de donkerrose sport van An ne Marie, die de fa. F. v.d. Geer, Voor hout, ten tonele voerde. Geen wonder dat men voor deze hyacint zo veel be langstelling aan de dag legt. Men kent immers de kwaliteiten van de moeder seer Anne Marie. Zeer mooi was ook de blauwe hyacint Blue Heaven van de Kon. Bloembollenkwekerij H. de Graaff en Zn. te Lisse. De multiflora-vorm van Anne Marie was er van P. Dames, Lis se. Van het bijgoed verdient vooral de nieuwe crocus Imperati var. Jager van De Jager en Zn, Heiloo, vermelding. Een juweeltje! Wat le narcissen be treft! men zal goede kwaliteit van de bi- color Patria van de fa. v.d. Berg, Noordwijkerhout; van de gele trompet Pinocle van de fa. Thulen, Abbenes; van de gele trompet Dominator en de- rijk bloeiende kortkronige Eddy Canzo- ni van Warnaar en Co, Sassenheim, ter wijl P. Dames, Lisse, de elegante Pee ping Tom; de cyclamineus February Gold; de charmante kleine witte W. P. Milner en Queen of Stars naar voren bracht. Bridal Crown, wit dekblad met sterk gekroesd oranje cüpje, werd in goede kwaliteit geëtaleerd door J. Sehoorl, Lisse, en dit aardige narcisje zagen we ook van C. A. van Paridon, Noordwijkerhout. De forse gele trompet Dutch Master bracht C. J. van Haaster, De Zilk, voor het voetlicht en J. Gerrit sen en Zn, Voorschoten, toonde een bloemstukje van de merkwaardige Mo- desta, een aanwinst met gespleten kroon. P. Kortekaas, Lisse, exposeerde de cupnarcis Pomona en Golden Mar vel zagen we van de fa. v. Ruiten, Lis se. Shangri La is de naam van een gele trompet van J. W. A. Lefeber, Lisse. De rij werd gesloten door P. Hermans, Voorhout, met de vrolijk getinte cup Spencer Tracy, door A. v. Ruiten, Lis se, die de gele trompet Joseph Mac Le- od toonde; door G. Enthoven, Nw. Ven nep, die de goede Aflame liet zien en door de fa. v.d. Tang, Noordwijkerhout, die met de gele tfompet King Albert present was. deelnemers even buiten de stad tegen een elektriciteitspaal was opgereden.;. Van de Frankfort-starters liepen de Nederlandse equipes Michielen-Linscho- ten en Meyer-Pieters wegens tijdsover schrijding strafpunten op. In Bourg Ar- gental passeerden de Lissabon-starters en de equipes die uit Glasgow waren vertrokken. De Britse equipe Hodson- Jones, die in de afdaling van de Gre- nier met pecht te kampen had, had zich nog niet aan de controle gemeld. 31 equipes uit Monte Carlo waren vroeg in Bedoin. Niemand liep hier strafpunten op. De Franse autosport-kampioen Mau rice Trintignant, uit Parijs vertrok ken, vond de grootste moeilijkheid van de rallye van dit jaar het gemak, waarmee alles tot nu toe gepaard was gegaan. „Ik had me alles heel anders voorgesteld, maar ja, de organisa toren van de rallye kunnen nu een maal ook niet nog eens sneeuw en Ijs bestellen" was het commentaar van de Franse coureur. In de afdaling van de Grenier (1163 meter) kwamen de Portugese gebroe ders Agusto en Manuel Palma en de Britten Hodson en Jones in moeilijkhe den. De eerste bij het ingaan, de tweede bjj het verlaten van een tunnel. Deze ongelukken, die te wijten waren aan slippartijen op gladde weggedeelten, zijn voor de rijders zonder ernstige gevolgen gebleven. De materiële schade was ech ter aanzienlijk. Twee potentiële winnaars zijn inmid dels uitgeschakeld. De Fransen Jouan- neaux en Coquillet, vorig jaar derde, moesten de strijd staken, evenals hun landgenoten Feret en Monraisse, win naars van de rallye 1961. De laatsten kwamen in een sloot terecht bij hun pogingen een andere Franse auto, die bij een botsing betrokken was, te ont wijken. Morgen kunnen de rallye-rijders uit rusten van de vermoeienissen. Voor don derdag staat de race op het straten- circuit van Monte Carlo op het pro gramma. Vanmorgen om tien over elf arriveerden de eerste deelnemers in de finishplaats Monte Carlo. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht ZANDVOORT, 23 jan. De tweede oecumenische bezinningsavond te Zand voort zal woensdag 24 januari in de r.k. kerk worden gehouden, s' Avonds om kwart over zeven begint het orgelspel. De bijeenkomst vangt aan om half aoht en zal staari onder leiding van pastoor A. H. P. Cleop-has. Een der plaatselijke predikanten zal het woord voeren. Om streeks acht uur is de bijeenkomst afge lopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2