Enorme karavaan bereikt Monaco Een huis vol belangrijke boeken De collectie TAGE BULL binnenkort onder de hamer Bïbliofielenkunnen hun hart bij Hertzberger ophalen JEUGDMISDADIGHEID? Het is met de preventieve zorg nog slecht gesteld v F ilmvoorlichting Jeugdbeweging Huidige structuren ontoegankelijk voor de jonge generatie E BE5CHERM RuTERSEPT Extra kunstgrepen in de Alpen Honkbalindeling Tennissers tegen Rusland Salarissen hoog leraren zijn te laag Bestrijding van pijn belangrijk verbeterd! RALLYE VAN MONTE CARLO Jeugd en amateurs gaan oefenen Belgische voetbalclubs akkoord met „vrije' premies Verlies en winst in handbalinterlands VOOR DAVIS CUP Winnaar van dit duel ontmoet Italië Vraag over werving Portugese arbeiders voor Zaanse fabriek Fukushima houdt recordsnelheid Prof. dr. E. W. Beth: Geldig paspoort voor Scandinavië-reis weldra overbodig? Opbrengst zomerzegels DINSDAG 23 JANUARI 1962 PAGINA 5 AMSTERDAM, 22 jan. Kei zersgracht 610 is al tientallen ja ren een pand, dat van de nok tot de kelder in dienst staat van het boek; niet van het pas verschenen of nog naar verse drukinkt rui kende exemplaar, noch van de modieuze bestseller, maar van het oude zeldzame boek, dat heel voorzichtig ter hand genomen dient te worden en dat men met grotere zorg omringt dan waar mee men gemeenlijk een boek om geeft. Dit huis aan de Keizers gracht staat al meer dan veertig elen voelen zich onbehaaglijk over het moderne systeem van „open" inrich tingen. Geregeld ontvluchten jongeren het toezicht en het opvoedingsstelsel waar aan de kinderrechter hen voor hun bestwil heeft toevertrouwd. Dat schept natuurlijk een hachelijke toestand. De jongens proberen een auto te stelen om een eind weg te komen, breken in om geld te bemachtigen en maken, opgejaagd als ze zijn, een miserie door die veel afbreuk kan doen aan hun opgroei waar aan zo zorgvuldig gedokterd wordt. Met meis jes kan het nog ellendiger verlopen, juist die moeilijke typen die men moet behoeden vooi een toekomst in de prostitutie. Als zij weer gepakt worden want dat blijft zelden oi nooit uit kunnen zij zwanger blijken, en later zitten zij met een kind waarvoor in nare omstandigheden moet worden gezorgd. Die huiver voor open inrichtingen, ook voor jongeren, is dus wel begrijpelijk. Maar d< opvoeders die er mee te maken hebben, zie! zeker bewust van het risico, willen niet terur naar het oude stelsel. Zij hebben de heilzaam heid van de „open deur" mogen ondervinden alleen dit past in de gedachtengang die nie' alleen straf, maar ook correctie beoogt, een opvoeding tot gemeenschapsleven. jaar borg voor de faam en exclu siviteit van de collecties oude boe ken en handschriften, die het in ternationaal Antiquariaat Menno Hertzberger en Co daar bijeen pleegt te brengen. Niet alléén in ons land maar vooral ook in het buitenland kent de rechtgeaarde bibliofiel zijn naam. Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van geneesmiddelen die eikaars werking ondersteunen. De combinatie van Chefarine „4" werkt niet alleen krachtig maar ook veilig, want één der bestanddelen zorgt dat de maag niet van streek raakt. MONACO, 23 jan. Met bezorgde blikken hebben de organisatoren van de eenendertigste Rallye van Monte Carlo de deelnemers aan wat zij nog steeds vinden „het grote avontuur" vandaag het vorstendom zien binnen trekken. Bezorgd, omdat de sterrit dit jaar helemaal niet meer in staat was om herinneringen op te roepen aan de fameuze wedstrijden in de voor oorlogse jaren. Door de gunstige weersomstandigheden waren er in de eigenlijke sterrit tot het verzamelpunt Cambéry nauwelijks uitvallers of equi pes met strafpunten te noteren ge weest. In het gemeenschappelijke slotstuk van Chambéry naar Monaco, dat met enkele kunstgrepen in de vorm van snelheidsproeven een beslissing moest forceren, moest de organisa tie dan ook haar toevlucht nemen tot een rigoreuze maatregel. Men maak te van dit traject domweg een snel heidswedstrijd door de Alpen en hie: de aanvankelijk vastgestelde snelheidsgrenzen op. „Nu krijgen alle equipes tenminste strafpunten. Nu krijgen wjj toch nog de kans om een klassement voor de slotrace op donderdag in de straten van de stad op te maken", aldus een der organi satoren. Hoe de deelnemers zelf over de wedstrijd tot dat ogenblik dachten, kon men gisteravond en vannacht in Cham béry beluisteren. Opmerkingen als „een vacantietripje" of „voor een zieke kip nog te doen" waren niet van de lucht. Het was dan ook niet ver wonderlijk, dat de karavaan op dat ogenblik na ruim drieduizend kilo meter dus nog vrijwel volledig in tact was. Volgens de officieuze tel lingen hadden toen slechts 22 van de 313 gestarte equipes de strijd door pech of ongevalletjes moeten staken en hadden slechts vier van de „over levenden" strafpunten opgelopen. Over strafpunten gesp-oken: de enige Nederlandse damesequipe Heidendahl- de Fouw had er in Chambéry bijna een paar te pakken. Een der Franse ver keersagenten stuurde de dames de verkeerde kant op; in plaats van naar (Van onze honkbalmedewerkeri AMSTERDAM, 23 jan. Op 28 en 29 april gaat de honkbalcompetitie weer beginnen. De reorganisatie van de landelijke competitie is in volle gang. Voor het eerst, is er nu ook een lan delijke derde klasse. De indeling in de belangrijkste klas sen is Hoofdklasse: EDO. EHS, HHC, OWO, Schoten, Sparta, WGA, WVHEDW. Eerste klasse: ABC, Ajax. HCK, Scho ten 2, SC Haarlem, Storks. UVV, de Volewijckers. Overgangsklasse; ADO, de Hazen- kamp, HFC Haarlem, Kennemerland, Neptunus, PSV, Sparta 2, SW. Jweede klasse A: HCK 2, Onze Ge zellen, de Spartaan, Terrasvogels, TTW, TYBB, de Volewijckers 2. VVGA 2. B: Ajax 2. Blauw Wit, DOS, HCAW, OWO 2, Quick, Thor-M, WGA 3. C: EHS 2, HHC 2. RCH, Rood Wit, Rooswijk, SC Haarlem 2, Schoten 3, THB. D: The Blue Lions, CTC. Fejjenoord, Laakkwar tier, Pacofico, RFC, Storks 2, UW 2. De kampioen van de eerste klasse promoveert naar de hoofdklasse. De nummers een en twee van de over gangsklasse gaan naar de eerste klasse. Nummer acht van de hoofdklasse de gradeert, terwijl van de eerste en de overgangsklasse de nummers zeven en acht degraderen. DEN HAAG, 23 jan. Woensdagavond a.s. speelt het Nederlands jeugdelftal (16-13 jan.) in Utrecht eer voetbalwed strijd tegen DOS in de volgende opstel ling: Doel: Doesburg (Sparta); achter: Pe pels (Fortuna) en Ter Horst (Leeuwar den); midden: Vermeulen (NAC), Se- veryns (Ajax) en Vriens (Willem II) voor: Giesen (Roda Sport), Kras (Vo- lendam), Klumpkens (PSV), Langerak (Sparta) en Rab (SW). Ëen dag later oefent het amateurelftal te Nijmegen tegen het militair elftal. De formatie is: Doel: Panman (Leonidas)achter: Kuy- pers (Quick-N) en Wierdens (Sittardia); midden: Wijnen (Top), Verhulst (Vlis- singen) en Smeltekop (Velocitas): voor: Petterson (Spartaan '20). Hommerson (SVW), Weekers (Wilhelmina) Kries (Xerxes) en Snoeck (Xerxes). BRUSSEL, 23 jan. In België ls de weg naar het volledig betaalde voet bal, waarbij bet overigens aan de clubs zelf wordt overgelaten welke vorm van professionalisme zij zullen toepassen, zo goed als vrij. De verenigingen in de hoogste Bel gische voetbalklassen zijn unaniem akkoord gegaan met het voorstel om alle beperkingen in het toekennen van premies op te heffen. De voornaamste overweging was, dat men toch niet kan beletten, dat het zogenaamde „pla fond" wordt overschreden. Een volledig akkoord over de her ziening van het spelersstatuut is nog niet bereikt. Men is het nog niet eens over de opheffing van de wachttijd voor buitenlandse spelers. In België mogen tot nu toe de clubs slechts buitenlandse spelers in de nationale competitie opstellen, als die voetbal lers eerst een jaar in het reserveteam hebben gespeeld. DEN HAAG. 23 jan. Verlies en winst hebben de zaalhandbalinterlands in de Houtrusthal tegen Noorwegen gis teravond geboekt. De nederlaag was voor de Nederlandse heren. Zij verloren met 16-19 van de Noren, die reeds met de rust een voorsprong van vier doel punten hadden. Bij de dames was de stand bij de rust nog gelijk, maar toen het eindsignaal klonk, kon een duidelijke overwinning met 9-3 worden begroet. Het Zuidnederlandse tafeltennisteam is in Luxemburg met 7-2 door de ploeg van het Groot Hertogdom verslagen. de controlepost naar de voet van de col de Granier, waar de eerste klasse mentsproef begon. De dames ontdek ten de vergissing snel, keerden, raak ten met een band een rotspunt, waar door de band lek sloeg en moesten toen nog voor een spoorwegovergang wachten. Het scheelde fracties van een seconde, maar de equipe kwam nog juist op tijd bij de controlepost, waar men als alles goed was gegaan min stens veertig minuten had kunnen rusten. De Nederlandse équipe Pon-Swaab, die met een Porsche uit Warschau was vertrokken, heeft in de buurt van Vals les Bains de strijd gestaakt. MELBOURNE, 23 jan, Voor de eerste ronde van de Europese zone van het Davis Cuptoernooi heeft Nederland tegen Rusland geloot. De wedstrijd moet vóór 6 mei worden gespeeld. Er hadden zich 31 landen voor de Europese zone aangemeld, drie meer dan het toegestane aantal. Rhodesië, Nyassaland en Marokko werden van de loting uitgesloten. Voor deze drie lan den bestaat echter nog de mogelijkheid in de Amerikaanse zone uit te komen. De halve finalisten van het toernooi in de Europese zone van 1961 Italië, Zweden, Frankrijk en Groot Brittan- nië zijn in de eerste ronde vrij. Er bestaat grote belangstelling voor de ontmoeting tussen Nederland en Rus land, welk laatste land dit jaar voor het eerst voor het toernooi heeft inge schreven. In 1961 werd de Davis Cup door Australië gewonnen. In de „chal lenge round" versloegen de Australi ërs Italië, dat dit jaar in de tweede ron de tegen de winnaar van de wedstrijd Nederland-Rusland uitkomt, met 5-0. Advertentie) PHARMACEUTISCHE FABRIEK ROTER HILYERSUM STRAATSBURG, 23 jan. Drs. G. M. Nederhorst, een der Nederlandse so cialistische afgevaardigden in het Europese parlement, heeft de EEG- commissie gevraagd, of zij weet, dat een fabriek van eensgezinswoningen in Zaandam, tweehonderd Portugese ar beiders zal aantrekken, omdat men geen kans ziet op de binnenlandse ar beidsmarkt voldoende krachten te wer ven. De heer Nederhorst vraagt zich ech ter af of de Nederlandse regering, al vorens een besluit tot het aantrekken var Portugezen te nemen, er naar ge streefd heeft in de behoefte aan vreem de arbeidskrachten te voorzien door werknemers uit EEG-landen, waar een overschot aan arbeidskrachten bestaat, te nemen. Nederland is daartoe, volgens de EEG-verordening inzake het vrije verkeer van werknemers binnen de ge meenschap, verplicht. AUCKLAND, 23 jan. De Japanse zwemmer Shigeo Fukushima heeft maandag voor de tweede keer binnen enkele dagen het wereldrecord op de 220 yards rugslag verbeterd. Hij kwam nu tot een tijd van 2 min 16,1 secon den. Zondag 25 februari zal in de omgeving van het Brabantse Gemert op het cir cuit van de Handelse bergen de eerste motorcross van het seizoen worden ge houden. AMSTERDAM, 23 jan. Het maxi mum-salaris van een hoogleraar is mo menteel 22.000. Vóór de oorlog was dit ongeveer 9000. In het laatste num mer van Folia Civitatis, het weekblad voor de Universiteit van Amsterdam, toont prof. dr. E. W. Beth, hoogleraar in de filosofie aan, dat de stijging van het salaris van hoogleraren in geen ver houding staat tot de daling van de koop kracht van de gulden. Volgens prof. Beth zal het salaris naar de vóór-oorlog- se maatstaven 40.000 moeten zijn. De filosoof toont dit aan in een drie tal punten. Vooreerst stelt hij, dat de koopkracht van de gulden op 25 cent van vóór-oorlogs wordt geraamd. Via een kleine rekensom komt men dan tot de genoemde 40.000. In een tweede punt zegt hij, dat een vergelijking met de in naburige landen geldende maatsta ven deze becijfering bevestigt. Wat de hoogleraar hier precies mee bedoelt, is niet duidelijk, maar vermoedelijk moet men er uit opmaken, dat de salarissen voor hoogleraren in het buitenland re latief hoger zijn dan in ons land. In het derde punt wordt een advertentie uit een dagblad geciteerd, waarin om een jonge directeur gevraagd wordt, aan wie een salaris van 30.000 plus auto wordt geboden. De positie van deze directeur zal volgens prof. Beth te vergelijken zijn met die van een beginnend lector. Con clusie... De hoogleraar besluit zjjn artikel met de woorden: „Tenslotte wil ik er met grote nadruk op wijzen, dat juist de aca demicus door een te lage salariëring in bijzonder sterke mate wordt belemmerd in de uitoefening van zijn taak". SCHIPHOL, 23 jan. Evenals de meeste West-Europese landen zullen in de toekomst wellicht ook de Scandina vische landen bij de toelating van Ne derlandse reizigers genoegen nemen met een toeristenkaart of een verlopen pas poort. Dit heeft kolonel R. G. Lemstra, administrateur voor de grensbewaking, gisteren hier meegedeeld, toen hij daar een delegatie grensbewakers en per sooncontroleurs begroette die pit Ko penhagen arriveerde. Het gezelschap, bestaande uit twee Zweden, een Noor, een Deen en een Fin brengt een oriën terend bezoek van drie dagen aan de Nederlandse grens-controleposten. (Advertentie) DE OLVEH voor een levenpolis naar maat. ff Vanzelf is men nu bij ae vraag beland of wjj me' de bestrijding van de jeugdmisdadigheid wel od de goede weg zijn. Men zou ietwat demagogisch kun nen antwoorden: wij zijn in ieder geval niet op de verkeerde weg daar er geen duidelijke toeneming van de jeugdmisdadigheid valt waar te nemen. Hoe wel er nog geen gegevens over '60 en '61 voor handen zijn voor verder houvast, is er zoals eerder betoogd het gevoelen dat men met een constant percentage jeugdmisdadigheid te doen tmitiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimi iiiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiii heeft. Deze constante staat echter aan wisselende invloeden bloot, gunstige zowel als ongunstige. Thans wordt het percentage nadelig beïnvloed door de na-oorlogse geboortegolf, waarvan de kin deren nu veertien, vijftien en zestien jaar zijn. Dit gaat voorbij. Van invloed op de jeugdmisdadigheid zijn ook de onmiskenbaar grote spanningen van nu tussen de jonge generatie en de wereld der vol wassenen, spanningen waaruit kortsluitingen kunnen ontstaan. Is dat ook voorbijgaand? Dat mag men wel aannemen. Van blijvende invloed wordt de steeds geringere kindersterfte, die een minimum nadert. De neurologisch zwakke of anderszins ge handicapte kinderen die crimineel vatbaar zijn, blij ven nu leven en draaien mee, met alle moeilijk heden van dien. Dit alles in aanmerking genomen zou de jeugd misdadigheid moeten toenemen als er geen corri gerende factoren waren. Een daarvan hoewel bezwaarlijk in cijfers uit te drukken is de werk zaamheid van de Kinderbescherming, steeds doel treffender en op een steeds breder vlak. De begroting van de Kinderbescherming is de af gelopen zeven jaar van 46 miljoen gulden verhoogd tot 70 miljoen. Sinds de oorlog is de subsidie aan ver pleeginrichtingen ongeveer ver-zevenvoudigd. De verhoogde subsidies zijn niet zonder gunstige uit werking gebleven, ofschoon ook het tegenwoor dige bedrag nog schromelijk ontoereikend is om te doen wat men wil. De deskundigheid waarmee men te werk gaat is in de loop der jaren ook perfecter geworden. Naar drs. M. van der Dungen verklaart, is er onder de ingewijden een fundamenteel inzicht in de tegen woordige moeilijkheden van de jonge generatie, met hetgeen daar aan misdadige tendenzen bij hoort, en een zekere mate van overeenstemming over de weg die de Kinderbescherming moet bewandelen. Prof. dr. Rijksen wil hier overigens wel de kanttekening bij maken dat de bedoelde deskundigheid nog veel te empirisch is, te weinig vast, en te weinig omge zet ook in de praktijk. Het laatste is stellig waar: de praktische be strijding van de jeugdmisdadigheid is nog ten ach ter bij de verworven inzichten, voor zover die gelijk gericht en algemeen geaccepteerd zijn. Van veel mag men verwachten dat dit gaandeweg in orde komt, zoals met de accommodatie der inrichtingen en hun misschien vereiste grotere differentiatie. Van het strafrecht ook, dat de kinderrechter meer mo gelijkheden moet verschaffen, zoals thans de in te voeren „straf van arrest" volgens welke men een kind kan opleggen bijvoorbeeld een aantal zater dagmiddagen bij de politie door te brengen. Niet eens is men het echter over de kwestie of men kinderen in bepaalde gevallen in een pleeggezin moet plaat sen. Drs. Van der Dungen vindt persoonlijk het pleeggezin onaanvaardbaar, een onnatuurlijke situa tie als vervanging van het eigenlijke gezin. De neutraliteit van de inrichtingen, waar men niet met pleegouders wordt opgescheept, acht hij veel ver kieslijker. Volgens prof. Hudig daarentegen biedt het pleeggezin in sommige gevallen de beste oplos sing, als de pleegouders tenminste op hun taak voorbereid zijn en gedurende de voogdij-periode be kwaam terzijde worden gestaan. „Sommige kinde ren verkommeren in internaten." Dan deugen die internaten niet, zou men kunnen repliceren. Hoe dan ook: er verblijven onder de zorg van de Kinder bescherming thans veel kinderen in pleeggezinnen meer dan tienduizend. Duidelijk laat zich het gebrek voelen aan kin- derosychologen en jeugdpsychiaters bij de Kinder bescherming. De interesse voor deze vakken is al verre van overstelpend (gelukkig heeft prof. Baan ii. Groningen een dergelijke opleiding ter hand ge nomen), de animo om in de karig betalende over heidsdienst te treden is nog geringer. Door gebrek aan deskundigen en aan geld mankeert er ook het een en ander aan „et wetenschappelijk onder zoek. Al te vaak moet men tastend en wankelend verder gaan bij de bestrijding van de jeugdcrimina liteit. De grootste nood manifesteert zich daar waar men zou moeten rekenen op de hulp van de „gees telijke volksgezondheid". Met andere woorden: het is met de preventieve zorg nog slecht gesteld. De eigenlijke jeugdmisdadigheid betreft slechts een vrij kleine groep. Men zou eenvoudigweg kunnen zeggen dat de ongeveer zevenduizend kinderen die jaarlijks met de kinderrechter in aanraking komen, tot deze groep behoren. De overigen die onder de zorg van de Kinderbescherming staan, bewegen zich eigenlijk in de randgebieden van de jeugdcrimina liteit. En met hen nog vele anderen in meer of mindere mate. De Kinderbescherming doet al veel voor de pre ventie, vat bovendien niet alleen het kind aan dat gevaar loopt, maar vaak ook zijn hele milieu als dat nodig is. Maar de hele preventie, met een ortho pedagogische benadering ook, moet nog veel inten siever worden. Het enige wat men kan vaststellen is dat de nog zo onder-ontwikkelde gees1 lijke-volks- gezondheidzorg op weg is. Er zijn, maar dan voor namelijk beperkt tot het westen van het land, hier en daar medische-opvoedkundige bureaus, er is al een school-psychiatrische dienst in een enkele stad te vinden, men heeft bij sommige G.G.D.'s een jeugdpsychiater in dienst, zodat men een aantal moeilijkheden en bedenkelijke toestanden bijtijds kan onderkennen. Dit complex van activiteiten i* nog slechts een schamel kasplantje, maar geluk kig vindt men al overal in het land meer en meer maatschappelijke werksters en werkers op pad die het hunne bijdragen aan de geestelijke volksgezond heid. Dit is natuurlijk niet het enige rodige en men kan zich, voorlopig nog erg theoretisch, een situatie indenken waarin deze zorg ondergeschikt wordt. Im mers als men de diagnose van de tegenwoordige specifieke jeugdmoeilijkheden stelt, kan men op merken dat de schoen vaak wringt op de plaatsen waar alle ouderen directe verantwoordelijkheden hebben. Om een voorbeeld te noemen: als men weet dat talloze jongeren een hartstochtelijke belangstel ling voor de film hebben, bevindt dat ze er toch weinig van begrijpen en vreest dat van een aantal films een schadelijke invloed uitgaat, dan ligt het toch voor de hand dat ouderen de filmvoorlichting indringend moeten aanvatten. En verder: als men langzamerhand moet zien dat de jeugdbeweging in haar oude vormen een soort bankroet tegemoet gaat, dan kan men toch niet blijven padvlnderen. Jeugd beweging blijft hoogst gewenst als contactmogelijk heid tussen ouderen en jongeren, zoals ook het onder wijs dat is, want vanuit de gezinnen alleen bereikt men nog geen aansluiting van de jonge generatie met de totale gemeenschap. Het moet nog algemener gesteld worden ik licht hiervoor het een en ander uit een pas ver schenen instructiemap Jeugd en Gemeenschap uit gegeven door de Katholieke Jongeren uit de Mid dengroepen Als blijkt dat de structuren der tegenwoordige maatschappij ontoegankelijk zijn voor de jongeren, als sociale noch politieke aangelegen heden hun belangstelling vermogen te wekken, als het onderwijs slechts klaarstoomt voor examens zon der veel bjj te dragen aan de totale mens-vorming iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim IIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIlllilllNllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIM der jongeren, dan deugt er iets niet in de tegen woordige structuren. Ook de jonge generatie hoort toch bij de samenleving. En men mag niet ophou den haar voor ogen te houden dat haar traditionele bijdragen aan vernieuwingsdrang, geestdrift, edel moedigheid etc. voor de samenleving onmisbaar zijn. Ook de jongeren hebben belang bjj een nau* con tact en harmonie tussen de verschillende genera ties, willen zjj het erfdeel aan geloof, wijsheid en ervaring in ontvangst kunnen nemen. Kortom, zo lang de jongeren zich afzijdig houden van de we reld der volwassenen, is het nodig te onderzoeken of een grondige doorbraai in de huidige structuren niet gewenst is. Staatsburgerschap -n verwerving van gemeenschapsbesef (zo staat ook in de genoem de instructiemap) komen tot ontwikkeling wanneer men zich bewust wordt van de bestemming der mensneid. De grote moeilijkheid is echter de huidige crisis in het geloof aan de eindbestemming. „De westerse mensheid," zo heeft indertijd dr. N. Beets gesproken, „is in belangrijke mate „vader loos" geworden, zonder God. De autoriteit, het voor beeld, de grenzen en het houvast zijn verdwenen en de vormen en normen, die voor de jonge mens zouden moeten dienen om tot rijpheid te komen, zijn verdwenen. De toekomst lonkt niet meer." Zonder zich overigens aan prognoses te wagen aangaande een hernieuwde aanvaarding van God, gelooft dr. Beets dat de opvoeder hoopvol gestemd kan zjjn wat betreft een uitzicht op ae lange duur. De tijd zal komen dat men gelegenheid heeft zich te bezinnen op het ouderschap en de opvoedingstaak van de volwassenen. Over de gehele linie is het noodzakelijk dat men zjjn persoonlijke taak en plaats duidelijk gaat zien. De rechter spreekt recht en is geen psychiater, de politie handhaaft de orde, maar is geen kinderjuffrouw voor opgeschoten lummels, de leraar is geen beste vriend of kameraad, de onderwijzer is geen vader en de onderwijzeres geen moeder, aldus dr. Beets. De volwassene kan zijn gezag verwerven door er te zijn en een mening te hebben die steek houdt, niet door de jongeren naar de mond te praten en een poging te wagen zich heimelijk in te dringen. „Het gaat vooral om openlijk heid en duidelijkheid." HENK SUBR. Opnieuw komt deze nu in de aandacht. Op 30 en 31 januari en op 1 februari veilt dit huis een bijzonder zeldzame collectie oude boeken: voornamelijk Franse en Engelse exemplaren, wereld literatuur, vaak nog in oorspronkelijke edities of in originele uitgaven. Een heel belangrijk deel van deze veiling wordt in beslag genomen door de bij bibliofie len ongetwijfeld bekende collectie Tage Buil, zo genoemd naar de in 1961 overle den Deense verzamelaar die lange tijd van zijn leven in de diplomatieke dienst van zijn land is geweest. De staat van deze collectie is prachtig; de boeken zijn uitstekend behandeld en dikwijls zeer mooi gebonden. Wat in dit huis bijeen is gebracht omvat de weelde van een verfijnde geest, de smaak van een man van allure, die er niet alleen op uit was zijn collectie voortdurend te ver volmaken, maar die bovendien de be geerde werken ook allemaal las. Menno Hertzberger heeft vroeger contact met deze verzamelaar ge had, o.a. toen deze in Den Haag een diplomatieke post bezette. Het is be grijpelijk dat een internationaal anti quariaat als dit steeds het oor te luis teren legt en de mogelijkheden in deze speciale handel voortdurend bekijkt. Het oogmerk handel kan op dit ge bied echter nooit zonder de liefde voor het boek gaan. Reeds in de wind selen waren de boeken populair, maar de liefde waarmee men in het huis van Hertzberger over de oude en zeld zame boeken buigt kan alleen voort komen uit vakkennis, aandacht en er varing. Het is een voorrecht dat in ons land een dergelijke verzameling mag worden geveild. Het verlof daartoe werd door de erven van minister Tage Bull met vertrouwen gegeven. Er hangt een aparte, bijna plechtige sfeer in de zaalkamers van het antiqua riaat. Eerbiedwaardige boeken staan schouder aan schouder in de donkere rekken; kleine met goud op rood versier de ruggen etaleren een beetje ijdel na men en titels, sobere rechtlijnige band jes veronderstellen een ernstige inhoud, voornaamheid wisselt af met nederig heid, dik en dun naast elkaar, groot en heel klein zij aan zij. Maar daarbinnen is een huis van kennis. Duizenden boeken, die door het leven gereisd zijn, uit alle windstreken bijeengebracht, om nu te wachten op een liefkozende of een begerige hand, die hen ï.it het rek zal nemen. Liever willen zij echter hun bla den ontvouwen, want zij zijn voor het persoonlijke contact, het tête a tête van het lezen! Enkele oude prenten versje- ren de muurvlakken, die nog niet met boeken bedekt zijn; een grote spiegel in een gouden lijst vermenigvuldigt de soli de sfeer van rust en ernst. Het gaat bij deze veiling niet om tien meter boeken a zoveel; de zorg voor het uiterlijk alleen moge dan bjj de snob een aanleiding zijn zoveel meter boeken te kopen, hier zal hij dit wel uit zijn hoofd laten. Bibliofielen, de echte dan wel te verstaan, zijn vooral vakmensen, die verzamelen uit hoofde van hun spe- ciaalstudie of omdat zij zich interesseren voor een bepaald tqdperk, een afgeba kend onderwerp of voor een persoon lijkheid uit de geschiedenis. Het gaat dan om vele facetten: allereerst om de inhoud, verder om de wijze waarop bij voorbeeld een eerste exemplaar tot stand is gekomen, om het papier, het lettertype, omslag, titelblad, spiegel van de pagina's en noem ze maar op. De heer Hertzberger meent, dat de echte snobverzameling, „het decora tieve wandje", vooral in het buiten land voorkomt, met name in Enge land en Amerika.. Het ligt bij derge lijke verzamelingen eigenlijk precies als bij oude schilderijen; het leuke is dat men na verloop van tijd weet te vertellen, dat een portret van een of andere 17de of 18de eeuwse voorna me heer, door de handel in het be zit van een goed betalende buitenlan der gekomen, het portret van zijn voorvader is. Met dit leugentje „om wille van de stand" is de zaak gete kend. Hertzberger scheidt het kaf van het koren. Hij koopt wat goed is, liefst wat zo compleet mogelijk is; hij maakt dan, wanneer er een veiling op komst is, een uitgebreide beschrijving voor eigen documentatie en een kortere kenschets, compacter in aanduiding, die in de verzorgde catalogus wordt opgenomen. Hij is er trots op deze collectie nu te brengen. „Hier is alle reden om met verbazing te constate ren hoe een oud Frans ,-n Engels boek er moet uit zien; de staat is heel bij zonder en verheugend gaaf". Hij ver wacht veel buitenlanders op zijn vei ling, vooral Franse en Engelse biblio fielen. De heer A. L. van Gendt, naaste medewerker van de heer Hertzberger, was onze gids langs de boekenwanden. Zjjn handen zweefden vluchtig langs de rekken of over de tafels, waar het kost baars ligt uitgestald, en telkens als hij iets uitkoos dan was het raak en viel er een mooi of interessant boek te be kijken Een enkele greep: „Contes et nouvelles et vers" van La Fontaine (1762), sierlijk geïllustreerd met koper gravures, twee delen in r< od marokijnen bandjes uit die tijd. Geen boeken voor onder de kerstboom als men de oor- Twee prenten uit het Worstelboek van Romeyn de Hooghe (begin zeventiende eeuw). spronkeljjke prenten van Choffard ziet. Echter zeer .rfijnd en van een vorste lijke verschijning. Even mooi vinden wij de romans en verhalen van Voltaire, in rood marokijn gebonden; de vergulde ruggen stralen u tegemoet. Het zijn ech ter geen bandjes uit de tijd van de schrijver. Ze zijn van een jongere datum. Tage Buil heeft er nauwlettend op toe gezien dat de nieuwe „verpakking^' een tijdeigen vorm kreeg. De deeltjes zijn verlucht met sierlijke kopergravures van Marillier, Monnet en Moreau. Tussen deze schatten ligt een klein Engels bijbeltje uit de zeventiende eeuw, versierd met een typisch Engels décor op het bandje Als je het in je handen krijgt kan je het bijna niet meer terug leggen omdat het zo mooi en zo voor naam is. Maar naast deze ernst merk je enige originele edities op van een soort ouderwetse beeldroman van de Zwitser Toepffer; hij is de schepper van de vermaarde Prikkebeen in de vorige eeuw; het blijkt dat zijn even vermaarde zuster Ursula in de oorspron kelijke editie optrad als de minnares van onze held. Wij hebben toentertijd dit wat ongepast gevonden, ^odat in de Hollandse versie Ursula als Prikke- been's zuster optrad. Wij zijn een braaf volkje! Een bijzonder evenement is hel de werken van Molière in handen te krijgen in een uitgave, die uit de eerste helft van de achttiende eeuw stamt, voorzien van goede gravures van Bou cher. Even later kan men bladeren in de complete werken van Racine (1783), apart gedrukt op bevel van koning Lo- dewflk XVI ten behoeve van de kroon prins. Deze delen (3) zijn gebonden door een beroemd binder, Derome ge naamd. Wij kunnen slechts een enkele greep doen want de catalogus (collectie Tage Buil en werken op het gebied van de typografie, bibliografie, calligrafie, me dicijnen, mode, geschiedenis etc.) om vat 1688 nummers. De veelzijdigheid van het ambacht wordt omschreven en getoond door J. en C. Luyken (1694) voor geschiedkundigen belangrijk is het door de Leidse geleerde Justus Lipsius in 1589 geschreven boek „Politicorum" met een daarin geschreven opdracht aan Marnix van St. Aldegonde. Het is een boek uit de tijd, dat beide mannen aan een geloofscrisis onderhevig waren en toenadering tot elkander zochten. La ter verhuisde Lipsius naar het katholie ke zuiden en Marnix vond bij de Calvi nisten steun. Dan zijn er boeker over de meest uit eenlopende onderwerpen en uit verschil lende tijdvakken, curieuze calligrafische werken, waaruit men de aandacht voor de letter kan proeven, gebeden-boeken, die met de hand versierde houtsneden bevatten, eenvoudige zestiende eeuwse missaals, waarin Het Gregoriaans nog ongescandeeerd is afgedrukt, een wor stelboek met een serie fijne pentekenin gen van allerlei grepen van Romeyn de Hooghe (einde zeventiende eeuw) die als voorlopers van de nu in trek zijnde judo-trucs wat komisch aandoen, een overzicht van de Parjjse mode uit het begin van de negentiende eeuw, een ster- renboek met primitieve en toch ook weer ingeniueze rekentab-llen, teveel om op te noemen. Binnenkort zal dit kostbaars allemaal worden verspreid. Aan het einde vai. de zestiende eeuw werd er in onze contreien de eerste boe kenveiling gehouden. Het gpng om da bibliotheek van Mamix van St. Alde gonde. Sindsdien zijn er in ons land vela veilingen op dit gebied geweest. Boeken gaan van hand tot hand, de eeuwen door. Aan het begin van de negentiende eeuw was er de beroemde veiling van de col lectie Meerman; de Staat der Nederlanden had bedankt voor de schenking. Men leert langzaam. De kijkdagen zjjn op 26, 27, 28 en 29 januari a.s. van 10 tot 16 uur. F.DU. (Advertentie) Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tablettan f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 DEN HAAG, 23 jan. De totaal-op brengst van de zomerzegels in 1961 heeft, ten opzichte van het jaar daar voor, een stijging te zien gegeven van vijftien procent. Uit de toeslag van de zomerpostzegels over 1961 zal een be drag van 300.000 gulden kunnen worden uitgekeerd, zo heeft de stichting comité zomerpostzegels meegedeeld. De gelden zullen worden verdeeld over instellingen die zich bezig houden met culturele zorg, maatschappelijk werk en volksge zondheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6