Gerechtelijke actie tegen GIZENGA Harmonisatie sociale politiek in de Benelux noodzakelijk EED OP DOMINICAANSE GRONDWET Italiaans nationaal inkomen over 61 hoger dan verwacht Werkloosheid blijft ondanks daling een gevoelig euvel Hf EEG-belangstelling voor onze conjunctuurpolitiek DE PENRUAN MOORD ONTMANTELS EXTRA LAGE PRIJZEN V.N. LEVEREN HEM UIT Geheim beraad KVP-fracties „Time" in Parijs in beslag genomen „Life": Zet Zeven de Vloot in Amsterdam 2200 toegewezen Rede van de heer A. Bertrant voor het Comité Benelux Den Haag Uno-militairen vermeden de pers Marjolin verwacht voor Nederland snellere expansie in le jaarhelh Republiek Oostenrijk en STOLA'S f 595.- f725.- f375.- f295.- P. C. HOOFTSTRAAT 50 A/ffofu* WOENSDAG 24 JANUARI 1962 PAGINA 11 De afgezette vice-premier van de centrale Congolese regering, Antoine Gizenga, is vanmorgen door de Verenigde Naties, die hem bewaakten in hun hoofdkwartier in Leopoldstad, aan de centrale regering overgedragen. Premier Adoela, zo deelde een VN-woord- voerder mee, heeft aan secretaris generaal Oe Thant bericht ge stuurd dat gerechtelijke stappen Kwestie Nw.-Guinea Nieuw-Guinea W oningwetwoningen Prinses Beatrix bezoekt defensiestudiecentrum tegen Gizenga worden voorbereid. Het is nog niet bekend op welke gronden de felle Loemoembist zal worden aangeklaagd. Het feit dat hij in Stanleystad een opstand van enkele legereenheden ontke tende tegen het gezag in Leopold stad zal echter wel niet op de dagvaarding ontbreken. Akkoord over grond prijs staatsdrukkerij Voorstel aan gemeenteraad GROTE EXCLUSIEVE COLLECTIE NERTS BISAM NERTS BISAM BEIGE CUMAFIX LAM OCELOT MOUTON AMSTERDAM Canada verkent de Europese kledingmarkt Roofoverval Purmerend weer voor Hoge Raad Besprekingen VSEEG nagenoeg beëindigd Geen Kruppdeelname aan Leipziger Messe GEESINK KRIJGT DE ZESDE DAN Vragen over Italiaanse EEG-invoerpolitiek xjfnn. HBB KEIZERSGRACHT 706 AMSTERDAM a 99 5/s °/o PAUL VLAANDEREN (om ne-j (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 23 jan. De commis sies van Buitenlandse Zaken en Nieuw- Guinea uit de Eerste zo we als de Tweede Kamer van de beide KVP-frac ties zijn vanmorgen met een aantal van de andere fractieleden in het gebouw van de Tweede Kamer bijeen geweest met de minister-president en de mi nister van Buitenlandse Zaken. Het over leg droeg een geheim karakter. Ver moedelijk houdt het verband met be sprekingen die minister Luns morgen onder meer zal voeren met de KVP- fractie van de Eerste Kamer, waarbij ongetwijfeld de situatie rondom Nieuw- Guinea aan de orde komt. Er is na de oorlog opvallend weinig contact geweest tussen de twee frac ties van de KVP in de Staten-Generaal. De bespreking van vandaag heeft in elk geval het voordeel opgeleverd dat deze in de ogen van velen onbevredigende situatie is doorbroken. De aard van de besprekingen kan men gemakkelijk vermoeden. De Eer ste Kamer-fractie van de KVP heeft zich in de Nieuw-Guinea-zaak altijd veel minder meegaand getoond dan de fractie aan de overzijde van het Binnenhof. Degenen die zich voor het Nieuw-Guinea-beleid verantwoordelijk voelen in dit geval niet alleen de regering hebben er in dit verband met de ernst van de zaak, die meer dan ooit een internationaal karakter draagt, kennelijk behoefte aan om op de meest verantwoorde wijze op te treden- Dezelfde middag heeft ook de fractie van de Partij van de Arbeid uit de Tweede Kamer op het Binnenhof ver gaderd. De heer H. Vos, lid van de Eerste Kamerfractie, is daarbij aan wezig geweest. PARIJS, 33 jan. (UPI) Op bevel van de Parjjse politie is de oplaag van het laatste nummer van het Ameri kaanse tijdschrift „Time" in beslag ge nomen. Het voornaamste artikel uit dit num mer, geschreven door de Parijse redak- tie van „Time" handelt over de O.A.S. en haar leider, generaal Salan, wiens portret op de omslag prijkt. Het artikel heet: „Het niet zo geheime leger". NEW YORK, 23 jan. (UPI) De Ver enigde Staten dienen hun machtige ze vende vloot ten dienste te stellen van de Nederlanders, indien president Soe- karno zijn dreigement waar maakt een invasie in westelijk Nieuw-Guinea uit te voeren. Deze mening wordt verkondigd in een hoofdartikel van het tijdschrift Life. „Hoewel de Nederlanders alle recht aan hun kant hebben, hebben zij niet alle macht. Soekamo heeft Russische straal vliegtuigen en onderzeeboten en krijgt er nog meer voor zijn invasie waarmee hij heeft gedreigd. De Verenigde Staten daarentegen hebben in de Zevende Vloot de beslissende macht in het westelijk deel van de Grote Oceaan (het is de machtigste vloot in de wereldgeschiede nis). Indien de Nederlanders er om zou den vragen, zouden we een goede reden hebben onze beslissende macht ten d'en- ste te stellen van hun rechtvaardige zaak. Zulk een afschrikwekkend middel. of zelfs de kans er op, zou Zuidoost Azië misschien enig besef van orde, rede en recht teruggeven". HAARLEM, 23 jan. Amsterdam krijgt voor 1962 2200 woningwetwoningen toegewezen. De provincie Noord-Holland heeft voor dit jaar de beschikking over 4800 woningwetwoningen. De verdere verdeling van het woning- wetbouwcontingent in Noord-Holland wordt vrijdag door Ged. Staten van Noord-Holland vastgesteld. Een en ander is vanochtend tijdens de provinciale be grotingsbehandeling meegedeeld dooi Gedeputeerde mr. H. Westermann. Het premiebouwcontingent wordt niet door Ged. Staten verdeeld, maar door de hoofdingenieur-directeur van Volks huisvesting in de provincie Noord-Hol land, na raadpleging van Ged. Staten. Inzake de verdeling van de woningen in de vrije sector hebben Ged. Staten helemaal geen zeggenschap. DEN HAAG, 23 jan. Prinses Bea trix heeft vanmorgen, vergezeld door de chef van het militaire huis van de ko ningin, luitenant-generaal-vlieger H. Schaper, een bezoek gebracht aan het defensie-studiecentrum alhier en daar een lezing bijgewoond. Het ligt in het voornemen van de Prinses nog enkele soortgelijke lezingen o»i te wonen. (Antoine Gizenga werd verleden week op eigen verzoek, in een vliegtuig van de Verenigde Naties overgebracht van Stanleystad naar Leopoldstad. De V.N boden hem bescherming aan in hun hoofdkwartier om te voorkomen, dat hij. evenals Loemoemba, het slacht offer zou worden van oncontroleerbare politieke wraakoefeningen. Gizenga's reis naar Leopoldstad kwam aan het eirid van enkele bewogen weken, waarin zijn prestige in Oostprovincie en Kivoe steeds meer afbrokkelde). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 23 jan. Indien de gemeenteraad zijn goedkeuring geeft aan een voorstel, dat binnenkort zal worden ingediend, zal er na maan den moeizaam onderhandelen over eenstemming zijn bereikt tussen Den Haag en het rijk over de verkoop van grond bij de Boomsluiterskade voor de voortgezette nieuwbouw van de staats drukkerij. Het is een reeds lang slepende kwes tie, waarin aanvankelijk geen van bei de partijen wilde toegeven: de gemeen te vroeg voor de grond meer dan het rijk wilde betalen. Voor het eerste ge deelte van de nieuwbouw had de ge meente een prijs gekregen van 94 gul den per vierkante meter. Voor een tweede, aangrenzend stuk, dat de staats drukkerij ook nodig had, werd later 250 gulden per vierkante meter gevraagd, omdat de onteigeningen duurder waren uitgekomen dan de gemeente had ge raamd en men ook andere argumen ten had voor een prijsverhoging. De onderhandelaars van het rijk, veront waardigd over deze drastische prijsver hoging, weigerden op het aanbod in te gaan. De nieuwbouw stagneerde en er werden vragen gesteld in de Tweede Kamer. In principe is nu overeenstemming bereikt, naar verluidt voor een prijs van ruifn 150 gulden per vierkante meter. Het eerste deel van de nieu we staatsdrukkerij is reeds gereed, het tweede deel, waaraan men zo spoedig mogelijk wil beginnen, hoopt men het volgend jaar te betrekken. (Advertentie) Enige voorbeelden: 7/8 model lang model 7/8 model met beverine kraag 7/8 model 3 jaar garantie op alle bont mantels. bij het Leidseplein. Telefoon 79 77 66. Tramlijnen 1, 2 en 3. DEN HAAG, 23 jan. Vaststellend, dat de Benelux geen gezamenlijke so ciale politiek kent, besprak de Bel gische minister de heer A. Bertrant verschillen en overeenkomsten in de drie landen teneinde een bijdrage te leveren tot mogelijkheden van harmo nisatie. Minister Bertrant deed dit als spre ker tijdens een lunchvergadering van het comité Benelux Den Haag in de „Witte Sociëteit". Aanwezig waren de ambassadeurs van België en Luxemburg, baron F. X. van der Straten WaiUet en de heer P. Schulté de vicepremier drs. H. A. Kort hals, de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns, de minister van Maatschappelijk Werk mej. dr. M. Klompé, de staatssecretaris van socia le zaken de heer B. Roolvink, de Bel gische consuls-generaal in Amsterdam en Rotterdam, oudminister dr. L. N. Dekkers, mr. P. Eijssen, raadsheer in de Hoge Raad, mr. W. F. Lichtenauer, voorzitter Nationaal Comité Benelux en vele andere vooraanstaanden. Zij werden begroet door de voorzitter van de Haagse afdeling mr. F. G. van Dijk. De nieuwe president van de Dominicaanse republiek legt de eed op de grondwet af tezamen met de leden van de Staatsraad, die de regering van de onlangs afge treden president Balaguer gaat ver-vangen. AMSTERDAM, 23 jan. Twee Noorse militairen van het contingent der Verenigde Naties, die in Kongo tegen de troepen van Tsjombe hebben, gevochten, hebben gistermiddag een. kwartier op Schiphol vertoefd: twee de luitenant Steiner Frederiksen en sergeant-vlieger Olav Skaret. Zij ar riveerden met een lijntoestel van de S.A.S. uit Brussel en zouden met deze machine doorreizen naar Kopenha gen. Toen de S.A.S.-vertegenwoordi- ger op Schiphol hun echter vertelde dat volgens een telexboodschap een groot aantal Deense journalisten in Kopenhagen op hen stond te wach ten, besloten zij Kopenhagen over te slaan en zijn zij met een machine van de S.A.S. regelrecht naar Oslo gereisd. Op een vraag waarom hij de pers niet te woord wilde staan, antwoord de luitenant Frederiksen tijdens zijn korte verblijf op Schiphol: „We wil len niets met politiek te maken heb ben. Iedereen heeft trouwens in de kranten kunnen lezen wat er met de gevangen genomen UNO-militairen in de Congo is gebeurd." SCHIPHOL, 22 jan. Zaterdagmid dag is de eerste van zeven door de Canadese overheid gesubsidieërde han delsmissies, die de Canadese kleding industrie naar Europa gaat zenden, op Schiphol aangekomen, waar zij werd begroet door de Canadese handelsatta ché in ons land, de heer J. C. Britton. De uit 8 vooraanstaande figuren van de Canadese kledingindustrie bestaan de missie zal zich achtereenvolgens in Nederland, Zweden, Duitsland, Zwitser land en België op de breedste basis oriënteren over exportmogelijkheden van de eigen kleding naar Europa, daarnaast heeft men nog een open oog voor import van grondstoffen of kle ding. De reis zal in totaal drie weken duren, het verblijf in Nederland vier dagen. DEN HAAG, 23 jan. Öp 25 juli heeft de Hoge Raad op formeSe gronden de vernietiging uitgesproken van twee arresten van het gerechtshof in Amster dam, waarbij een 41-jarige tuinder F. T. en diens 38-jarige broer, beiden uit Vel- sen-noord, ieder tot acht jaar gevange nisstraf zijn veroordeeld wegens diefstal met geweldpleging op de boerderij van de hoogbejaarde Pieter Laan te Purme- cnd, thans tien jaar geleden. Voor de Hoge Raad werd toen ge pleit, dat een der broers slechts mede dader was en part noch deel had ge had aan de geweldpleging. De Hoge Raad verwees beide zaken naar het Haags gerechtshof en kwam niet toe aan een beschouwing over het mededa derschap Het Haagse gerechtshof veroordeelde daarna de broers ieder tot zes jaar ge vangenisstraf. De ene broer is van dit arrest in cassatie gekomen. Mr. J. T. Vermeulen uit Den Haag verdedigde een cassatiemiddel in verband met bo venvermeld mededaderschap en betoog de, dat de opzet geweld te gebruiken bij deze verdachte niet aanwezig is ge weest. De procureur-generaal zal op 6 fe bruari conclusie nemen. PARIJS, 23 jan. Naar aanleiding van onlangs gepubliceerde berichten over het sluiten van een overeenkomst tussen de Europese Economische Ge meenschap en de Verenigde Staten over de tariefvraagstukken, wordt in Parijs in bevoegde kringen bevestigd, dat de onderhandelingen hierover, die sedert geruime tijd in Genève in het kader van de Algemene Overeenkomst voor Handel en Tarieven (G.A.T.T.) worden gevoerd, thans nagenoeg zijn beëindigd. Het gaat hierbij vooral om wederzijdse tariefsverlagingen van de gemeenschappelijke markt en de Ver enigde Staten. De besprekingen zijn, ln overeen stemming met het verdrag van Rome, namens de zes regeringen gevoerd door een lid van de E.E.G.-commissie. Minister Bertrant meent, dat de Beneluxlanden op sociaal terrein in de EEG voorop moeten lopen. De so ciale voorzieningen in de drie landen overziende, kwam hij tot de conclu sie, dat geleidelijke groei van vrijwel gelijke uitgangspunten uit een harmo nisatie mogelijk zal maken. Een har monisatie, die volgens hem nodig is om de verhoudingen op economisch terrein niet scheef te trekken. Het is een gezamenlijk Beneluxbelang om als eenheid grote invloed op de so ciale ontwikkeling in de EEG te heb ben. Loon- en prijspolitiek zullen als eer sten naar elkaar toe moeten groeien. TDaarbij zal de plaats van inkomen en voorzieningen van overheidsdienaren in de drie landen nauwgezet bekeken moeten worden. Deze groep sukkelt vaak te ver achter het bedrijfsleven aan. Uiterst belangrijk noemde heer Bert rant ook de beroepsopleiding in school verband en op grond van leerlingen overeenkomsten. Hij betreurde het, dat in onze landen die opleidingen nog te weinig door diplomering wordt afge rond. De ongeschoolde arbeider is nog te zeer een moeilij'ke post in het stelsel van sociale voorzieningen. Naar Ne derlands voorbeeld zal nog meer aan dacht moeten worden besteed aan scholing en omscholing van volwasse nen. Spreker bepleitte voorts een meer universele vakopleiding ter vergemak kelijking beroepswisseling en vakoplei ding in electronica en Kernenergie. Door een streven naar volledige werk gelegenheid en het ontwikkeien van nijverheid in streken met arbeidsqver- schotten ziet men steeds meer gehuwde vrouwen volledige of gedeeltelijke be trekkingen aannemen. Bij gelijke beta ling voor gelijke arbeid' van mannen en vrouwen echter verwacht hij een teruggang van industriële beroepsar beid van de vrouw. Door het voeren van een actieve, vooruitziende politiek, waarin ook de volkshuisvesting een uiterst belangrij ke rol speelt, verwacht minister Bert rant een toekomst van welvaart voor de Beneluxmens. Minister Bertrant beheert de porte feuille van verkeerswezen, doch is, ge zien vroegere activiteiten in Straats burg, tevens expert in sociale aange legenheden. (Van onze correspondent in Bonn) ESSEN, 23 jan. Alle twee-en-vjjftig ondernemingen van het Krupp-concern hebben opdracht gekregen af te zien van deelneming aan de voorjaarsbeurs in het Oostduitse Leipzig. Inschrijvin gen, die reeds hebben plaatsgehad, moe ten worden teruggetrokken, standruimte die is gereserveerd afgezegd. De fa. Krupp is hiermede het voor beeld gevolgd van reeds verschillende Westduitse firma's, die aan de Leipzi ger Messe niet meer willen deelnemen, nadat Walter UIbricht op 13 augustus van hef vorige jaar zjjn muur in Ber lijn optrok en van de communistische oostzone van Duitsland een concentra tiekamp maakte. Niet-deelneming aan de Leipziger Messe door Westduitse firma's'is geheel in overeenstemming met de inzichten van de regering in Bonn. „Met hun maatregelen hebben de Oostduitse auto riteiten thans de grens bereikt, die wij niet meer kunnen overschrijden" zo heet het in het Beitz-rondschrijven aan de directies der Krupp-ondernemingen. Pankow heëft in de afgelopen jaren zeer veel werk gemaakt van de partici patie van de fa. Krupp aan de Leipziger jaar-beurzen. Partij- en regeringsbonzen, onder wie staatschef UIbricht persoon lijk, lieten bij hun bezoek aan de jaar beurs nimmer na persoonlijk contact met de Krupp-vertegenwoordigers op te nemen, dit is voor bondskanselier dr. Adenauer reeds eenmaal aanleiding ge worden de Krupp-mensen te berispen. DEN HAAG, 23 jan. De gezond heidstoestand van mr. J. R. H. van Schaik, minister van staat, is thans redelijk wel. Aldus deelt het R.K. zie kenhuis Johannes de Deo in Den Haag mee. De bijna 80-jarige minister van staat brak 18 januari een been. Het zal waarschijnlijk nog geruime tijd duren eer deze beenbreuk geheeld zal zijn. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 23 jan. De eerste ten dele nog schattenderwijze tot stand gekomen overzichten over het Italiaanse econo mische leven in 1961 zijn reeds gepubli ceerd. De minister van balans, Giuseppe Pella heeft deze week voor de televisie ook zijnerzijds een beschou wing hierover gegeven. Aan de ver schillende bronnen, die zeer wel met elkander overeenstemmen, ontlenen wij het volgende: Het afgelopen jaar is voor Italië zo bevredigend geweest, dat ..het won der 1960" zich herhaald heeft. Het na tionale inkomen steeg met 6,5 a 6,7 pet. (1960: 6,8 pet.) en dat is boven de meest optimistische verwachting en voorspellingen. Belangrijk hierbij is. dat de spreiding van dat nationale inkomen deze keer evenwichtiger ge schiedde dan in 1960. De landbouwsector, de meest proble matische in Italië, zag zijn inkomen met ca. 5 pet. stijgen, terwijl 1960 een slecht jaar geweest was en er toen enige teruggang vastgesteld werd. In de industrie steeg het inkomen met 9 pet., terwijl bij de diensten dit percen tage, vooral dank zij het bloeiend toe risme, op ongeveer 7 lag. De import liep op met 11, de export met 13 pet., zodat de betalingsbalans actief is met een verdere stijging der valutareserves. In de Corriere della Sera schreef de bekende Italiaanse statisticus, prof. L. Lenti: „Er zijn nog geen gegevens be schikbaar om de verdeling te kennen over consumptie en investering. Maar ik geloof er niet al te veel naast te zijn,x wanneer ik stel, dat de consump tie met ongeveér 5 pet. gestegen is en de investeringen met 13". Minister Pel la schatte de verhoging der consump tie eveneens op 5 pet. Verdeeld over de verschillende productiefactoren steeg relatief het inkomen het meest onder de arbeiders, minder onder de kapitaal verschaffers en nog minder onder de ondernemers. De stabiliteit van de lire bleef ge handhaafd. De regering beschouwt deze stabiliteit als de basis van alle ontwik keling. Toch heeft het land zich in 1961 grote inspanningen getroost ter uitvoe ring van de georganiseerde en geleide oplossing van dringende vraagstukken, als de ontwikkeling van het Zuiden, de bodem- en landbouwverbetering, de ont- plooing van het schoolwezen. Aan de bevredigende economische re sultaten paarde zich gelijkelijk vooruit gang op het sociale vlak De werkloosheid nam ook in 1961 aan merkelijk af, hoewel deze nog altijd een gevoelig euvel is. Zij beperkt zich he den tot de ongeschoolde arbeidskrach ten. In verschillende streken van het land werden op de arbeidsmarkt tekor ten vastgesteld aan geschoolde en ge specialiseerde werkers. Het aantal ar beidsplaatsen nam toe, in de industrie b.v. met 6 pet. Italië deed in het afgelopen jaar weer meer dan in het vorige mee in de in ternationale concurrentie, de interna tionale samenwerking werd uitgebreid en de integratie in de gemeenschappe lijke Europese markt. Minister Pella voegde aan zjjn overzicht toe, dat naast goede redenen voor tevredenheid met het bereikte er in Italië nog heel wat om sanering vraagt: zonder enige twijfel ontbreekthet evenwicht tussen Noord-, Midden- en Zuid-Italië en op het sociale terrein zijn vacua en onge lijkheden, die opgevuld moeten worden. Uiteraard gaan bij deze laatste pro- DEN HAAG, 23 jan. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse jiu jitsu en judobond heeft maandagavond in over leg met de technische adviseur, de ze vende dan Haku Michigami, besloten, aan Anton Geesink, de wereldkampioen alle categorieën, de zesde dangraad te verlenen. Anton Geesink volgt hiermee de we reldkampioen 1956 Natsui (Japan) en 1958 Sone (Japan) op, die eveneens na het behalen van Niet wereldkampioen schap de zesde dan graad kregen toege wezen. De officiële uitreiking zal op 28 janu ari in de Dierentuin in Den Haag tij dens de Nederlandse kampioenschappen kuygraden teams en de landenwedstrijd Nederland-Frankrijk plaats vinden. Anton Geesink, die heeft besloten niet meer aan wedstrijden deel te nemen, zal niet in de Nederlandse ploeg uitko men. BRUSSEL. 22 jan. De commissie van de E.E.G. heeft geantwoord op vra gen van de heer Blaisse, lid van het Europese Parlement, waarin gewag werd gemaakt van klachten over de Italiaanse invoerpolitiek. Het is de com missie bekend, dat er in het verleden meermalen klachten zijn geweest over het feit, dat in Italië de intracommu nautaire verlaging van invoerrechten als voorgeschreven bij het verdrag ge heel of gedeeltelijk ongedaan zou zijn gemaakt door verhoging van heffingen op bepaalde importgoederen. Deze compenserende heffingen in be ginsel bestemd om de druk van de omzetbelasting op gelijksoortige natio nale produkten te compenseren. De lidstaten die omzetbelasting hef fen volgens het cascadestelsel, wat in Italië het geval is, mogen overeenkom stig artikel 97 van het verdrag voor deze compenserende heffingen forfaitaire per centages vaststellen, wat echter van zelfsprekend niet ten gevolge mag heb ben dat importgoederen in het betrok ken land aan een grotere belastingdruk worden onderworpen dan gelijksoortige nationale produkten. Bijgevolg had Ita lië het recht, volgens de bepalingen van het verdrag bedoelde compenserende heffingen te wijzigen mits het binnen de in hett verdrag vastgestelde grenzen bleven. blemen de meningen vaak uiteen. Over heidsbemoeiing en privé initiatie! bot sen. Een recent voorbeeld biedt de con troverse over de z.g. Cassa del Mezzo- giorno, het interministrieel regeringsli chaam, dat opgericht werd voor de op heffing van de Italiaanse ontwikkelings gebieden. Van augustus 1950, toen de Cassa met haar werkzaamheden aan ving, tot oktober 1961 werd voor 1200 miljard lire aan werken uitgevoerd. In november '61 waren er in totaal voor 1627 miljard aan projecten aangenomen. Meer dan 1.000 miljard werd uitgetrok ken voor bodemverbetering. Om door aanleg van wegen, hotels enz. het toe risme te bevorderen in de streken, die onder de zorg van de Cassa vielen, gaf men 40 miljard uit en 72 miljard wer den a fond perdu gestoken in 1300 klei ne of middelgrote plaatselijke indus- triën. De Cassa heeft aanvankelijk slechts de landbouwsanering beoogd en in eni ge streken hoogstens de pre-industria- lisering. De feiten hebben deze strate gie achterhaald. Meer en meer bleek het rechtstreeks mogelijk maken der industrialisering nodig. In 1960 heeft de Cassa dan ook haar principieel beleid herzien en zij schenkt nu veel meer haar aandacht aan industriemogelijkhe den. Dit leidde tot een waarschuwing van het bedrijfsleven. De (modem) li berale economie zei men laat dui delijk zien, dat Italië op het goede spoor is en dat er geen behoefte be staat aan planning en geleide bindende programma's. Op een recente vergadering van de Kamer van Koophandel in Milaan werd de bezorgdheid uitgesproken, dat de overheidssteun en bemoeiing bij de in dustrialisatie in de ontwikkelingszones doublures kunnen scheppen van reeds bestaande particuliere activiteiten al daar. Van de andere kant werd terstond hierop gereageerd. Bij de ontplooing van het Zuiden spe len zoveel sociale problemen mee. er moet zoveel geholpen en aangevuld wor den, dat het optrekken van deze gebie den niet kan worden overgelaten aan het vrjje spel van private groepen al leen. (Advertentie) STAATSBURG, 23 jan. De Frans man Robert Marjolin heeft als lid van E.E.G.-commissie in het Europese par lement verklaard, dat zijn commissie met de allergrootste belangstelling de Nederlandse politiek van samenwerking van overheid met werkgevers- en werk nemersorganisaties volgt. Het E.E.G.- comité voor de conjunctuurpolitiek heeft opdracht deze Nederlandse politiek zeer nauwkeurig te volgen zo zei hjj. Marjolin deelde dit mede in een -al gemeen verslag over de economische toestand in de gemeenschap van de zes. Het ligt niet op mijn weg aan te geven wat de E.E.G.-landen moeten doen om het hoofd te bieden aan het probleem van de steeds stijgende ar beidskosten en prijzen, zo zei hij. Doch met toenemende duidelijkheid blijkt, dat om de inflatiespiraal tot staan te brengen of te beperken, een gecoördi neerde politiek ten aanzien van het in komen nodig is, een politiek, waarbij de overheid en de werkgevers- en werkne mersorganisaties (zoals in Nederland) het eens worden over de loonsverho gingen, die mogelijk zijn, rekening hou dend met de vooruitzichten voor de al gemene economische ontwikkeling en die in de overige inkomenscategorieën. Hij verklaarde voorts, dat de econo mische vooruitzichten voor de komen de maanden gunstig zijn en dat de pro ductie van de gemeenschap zich op be vredigende wijze blijft ontwikkelen. Voor Nederland verwachtte hij een snel lere expansie in het eerste halfjaar van 1962 in vergelijking met de betrekke lijk langzame vooruitgang die 1961 heeft gekenmerkt. De vertraging van van vorig jaar was volgens hem ten dele veroorzaakt door de verkorting der werkweek, doch die zou in 1962 geen invloed meer uitoefenen. Redelijker wijs kunnen nieuwe produktiviteits- stijgingen worden verwacht. Boven dien zullen tegen het midden van dit jaar aanzienlijk meer jongeren dan ge woonlijk hun schoolopleiding hebben vol tooid en op de arbeidsmarkt komen, waardoor de mogelijkheden tot verho ging van de produktie veel groter zul len worden. Het belangrijkste conjunctuurpro bleem voor Nederland was, volgens Marjolin, althans in het komende half jaar, het afwenden van de gevaren die voortspruiten uit een snellere stijging van de vraag dan van het aanbod. In het algemeen over de conjunctuurpoli tiek van de E.E.G. sprekende, zei Mar jolin, dat dit jaar twee klippen moe ten worden omzeild, nl. een scherpe daling van de produktievermeerdering en een te sterke ontwikkeling van de prijsstijging. Hij kondigde twee maatregelen aan, die bedoeld zijn om het conjuctuur- verloop nauwlettend te volgen en de mo gelijkheid te openen, dat men bijtijds eventuele recessiegevaren ontdekt. In de eerste plaats zal de E.E.G.-commis sie zeer binnenkort met de betrokken nationale instanties in de zes landen een regeling treffen, waardoor zij een drie maandelijks conjunctuuronderzoek zal kunnen instellen bij de industrie, zo dat snel een diagnose van de conjunc tuur kan worden gesteld. Daarnaast zul len in de herfst van elk jaar in alle zes landen zoveel mogelijk in dezelfde vorm ramingen voor het nieuwe jaar worden opgesteld. Marjolin zag weliswaar geen reden voor een recessie in de Europese eco nomie, maar het is toch nodig, zo zei hij, dat passende conjuctuur politie ke instrumenten gereed worden gehou den om het hoofd te kunnen bieden aan een stagnatie of een te sterke da ling van de economische groei, die in een - vrije economie altijd mogelijk is. De gemeenschap kon volgens hem, dank zij haar sterke financiële positie, snel en doeltreffend optreden. De steeds sterkere tendens tot prijs stijging schreef hjj hoofdzakelijk toe aan het gebrek aan arbeidskrachten. Deze neiging diende te worden bestre den door een tweede versnelling (d.w.z. een extra verlaging van de onderlia(p douanetarieven) en een ruimere open stelling van de markten der gemeen schap voor de produkten van de bui tenwereld. Op den duur zou echter een intern evenwicht slechts kunnen worden be reikt door een systematische politiek van beroepsopleiding en een krachti ge regionale politiek. (Advertentie) 7% Obligaties 1960 Certificaten aan toonder O. Schilling 5.000, zijn heden door ons ter beurza verhandeld J. H. J. ADERS COFFENG CO. Amsterdam, 23 januari 1962. S0ED, IK ZAL HET VERTELLEN- SAM GAF ME DIE SIGA RETTEN. IK HEB ER MAAR DRIE VAN GEROOKT. 2E MA KEN ME DOOD-,. ZIEK. EN HOE KWAM SAM ER AAN? 17-15 És DAT WEET IK ECHT NIET. MAAR HIJ ZEI DAT HIJ ER ZO VEEL VAN KON KRIJGEN, ALS HIJ WILDE. MISSCHIEN IN FALMOUTH. IK MOET INA WAT VAN ME LATEN HO REN... EN DAN UIT ZOEKEN WAAR SAM GEWEEST IS, VÓÓR ZIJN DOOD IK BRENG JE WEL EVEN NAAR JE WERK. JENNY. K5RAAG, fK MOET GEN UUP BEGINNEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11