op verzoek c m eerherstel RAZZIA'S tegen geheime leger Anti-OAS ontvoert zoon van rechtsemajoor VRIJWILLIGSTERS VOOR „BEVRIJDING" VAN N.-GUINEA Mevrouw T rotsky (7 9 jaar) in Parijs overleden Geen antwoord van Kremlin GEEN OORLOG OM LAOS Peking moet zich geen illusies maken Zelfbestuur voor TRANSKEI Verwoerd nu toch bezorgd over de wereld-opinie PAUS SPREEKT CONCILIE-COMMISSIE TOE STOFZUIGERS Kennedy schrijft premier Nehroe Het weer 120. „Schröder" Mislukte aanslag op de koning POLITIE KRIJGT HET DRUK Amerikaanse uitval naar Chinees Beter laat dan nooit APART gebied voor BANTOES éeè MORRIS 'êefore ijou Snij! Zuidwestelijke wind I In Nepal WEDUWE VAN REVOLUTIONAIR Het weer in Europa ZIEKE ADENAUER TELEFONEERT Kwestie-Kas jm ir Spaans hotel stort in: zeven doden WOENSDAG 24 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31036 Suède dames- en herenjasjes vanaf 2.— per week Rijwielhuis „W1LHELMINA" GENèVE, 24 jan. (UPI) De Amerikaanse gedelegeerde bij de Geneefse conferentie over Laos heeft de communistisch-Chinese afgevaardigde de verzekering ge geven, dat er geen oorlog zal ko men tussen Amerika en Rusland „ten bate van Peking" in Laos. William H. Sullivan, de Ameri kaan, richtte zich aan de confe rentietafel plotseling regelrecht tot de Chinese gedelegeerde, Tsjian Hang-foe, aan de andere zijde van de tafel en zei: „De Chi nese regering zou er goed aan doen op te houden met in een PARIJS, 24 jan. (Rtr.) In Frankrijk zijn gisteren door de politie invallen gedaan bij 400 personen, die ervan verdacht wor den rechtse „activisten" te zijn. Het veelgelezen blad „France- Soir" maakt melding van geruch ten, dat twee leiders van de OAS in het geheim Frankrijk zijn bin nengekomen om de leiding op zich te nemen van terreurgroepen „zoals die welke de nazi's in Duits land vormden voordat Hitier zich van de macht meester maakte". Z>e paus in het midden achter op do foto) tijdens zijn toespraak op de slotvergadering van de centra le commissie voor het Concilie. (Zie ook pagina 7) ideologische droomwereld te le ven. U kunt uw regering meede len, dat de V.S. en de Sovjet-Unie niet van plan zijn een „oorlog om Laos te beginnen, die alleen maar voordelig voor China is." KAAPSTAD, 24 jan. (UPI) Premier Verwoerd van Zuid-Afri ka heeft verklaard, dat zijn rege ring niet ongenegen is zelfbestuur te geven aan Transkei, het eerste van de gescheiden woongebieden voor de Bantoe-bevolking, krach tens de apartheidspolitiek van ge scheiden woonstreken voor de rassen. WASHINGTON', 24 jax_ (UPI) Wel ingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad hebben meegedeeld, dat pre sident Kennedy een brief heeft gezon den aan premier Nehroe van Indië, waarin hij de Indische leider verzoekt zelfbeheersing te betrachten bij de op lossing van het geschil met Pakistan over de kwestie-Kasjmir. (Het Pakistaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verleden week de mededeling verspreid, dat Indische troe penconcentraties in het door Indië be zette deel van Kasjmir de ernstige be zorgdheid van de Pakistaanse regering hebben gewekt.) iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiniiiiiiiiHiuiiiiiiiiiiiiiiniii f Advertentie J BARTELJQRtSSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAA1 (BU AONIW0ST>).flN) AMSfWPAM TEL V?'S- Verwachting tot donderdagavond, opgemaakt 11.15 uur. Zacht weer met veel bewolking en geen regen van betekenis. Matige tot krachtige, later wellicht weer harde zuidwestelijke wind. Donderdag: Zon: 8.3217.14; Maan: 22.18—10.36. PARIJS, 24 jan. (ATP, UPI) Natha lie Sedova Trotsky, de weduwe van de Russische revolutionair Leon Trotsky, is gisteren op negenenzeventigjarige leeftijd overleden ten huize van een vriend in de zuidelijke Parijse voor stad Corbeil. Haar overlijden werd mee gedeeld in een communiqué van de Vier de Internationale, de communistische groepering, waarvan Trotsky de leider was, tot hij in 1940 op ordei van Stalin 'j Mexico door een Spaanse beroeps moordenaar gedood werd. De weduwe Trotsky deed, naar men zich zal herin neren, onlangs nog van zich spreken toen ze aan de machthebbers van het Krem lin na hun de-Stalinisatie-publieiteits- campagne om eerherstel voor haar man vroeg. Of mevrouw Trotsky toen antwoord gekregen heeft uit Moskou is niet be kend geworden. De frêle, witharige oude dame vroeg ook om inlichtingen over haar zoon Serge Sedov, een che misch ingenieur in Rusland, die des tijds weigerde aan de campagne tegen zijn vader deel te nemen. Het laatste, wat men van hem hoorde, was dat hij in 1937 in een gevangenis te Moskou zat. De andere zoon van het echtpaar Trotsky, Leon Sedov, stierf kort voor de Tweede Wereldoorlog, naar aan genomen wordt door toedoen van Sta linistische agenten. De Vierde Inter nationale deelt in haar overlijdings- aankondiging nog mee, dat de as van mevrouw Trotsky ingevolge haar laat ste wens zal worden bijgezet naast die van haar echtgenoot te Cyoacan in Mexico. Leon Trotsky's moordenaar is vorig jaar uit de Mexicaanse gevan genis, waar hij zijn straf uitzat, ont slagen. Nathalie Sedov werd in 1882 te Romui in Rusland geboren uit een gefortuneer de familie, die tot de lagere adel behoor de. Al vroeg gaf ze blijk van een zeker voor die tijd revolutionaire instelling. Zo werd ze van een exclusief meisjes-pen sionaat verwijderd omdat ze tegen haar medeleerlingen had gezegd, dat ze de ge schriften van Russische revolutionairen moesten lezen, in plaats van de Bijbel, en dat ze er beter aan deden zich niet te veel aan te trekken van wat de popen (Russische geestelijken) allemaal vertel den. Een en ander belette haar niet aan de, Sorbonne in Parijs kunstgeschiede nis te studeren.'In Rusland'was ze al, kor; na de eeuwwisseling, toegetreden tot de sociaal-democratische arbeiders partij. In Parijs trouwde ze met Leon Trotsky, een Rus uit Joodse familie, die wegens zijn revolutionaire activiteiten tot gevangenschap in Siberië veroor- deeld was, maar kans gezien had te ont snappen. In 1905 gingen de Trotsky's terug naar Rusland. Mevrouw Trotsky werd er spoedig tot gevangenisstraf veroordeeld, omdat ze aan een rode betoging had deelgenomen. In 1907 moesten Trotsky en zijn echtgenote opnieuw hun vader lans verlaten. Tien jaar later gingen ze opnieuw, tijdens de Russische revolutie, terug naar Rusland. Na Trotsky's breuk met Stalin begon opnieuw een zwervend leven, dat voor Nathalie Sedova Trots ky eindigde na de moord, onder nimmer voliedig opgehelderde omstandigheden, op haar echtgenoot. (Advertentie) HOLLAND-ELECTRO, EXCELSIOR e.a. vanaf Zonder vooruitbetaling Alleen bij KROCHT 6, t.o. HEMA - TEL. 10353 lAdvertentie) fOnze Voorjaars cursus begint as. vrijdag 26 januari nschrijving iedere ivond van 8-11 u. DANSACADEMiE Raamsingel 16, Haarlem, tel. 11045 „„nrrTDAiT c ADVERTENTIETARIEr 28 cents per millimeter- 6UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM u c Es-is-- Nieuwe ||i IDI CUCfUF COURANT 5 NIlUWl IIAMUmnt lUUnAlll Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. KATMANDOE, 23 jan. (Rtr) De radio-omroep van Nepal heeft meege deeld dat maandag een mislukte moord aanslag op koning Mahendra is ge pleegd. Er werd een bom geworpen naar zijn auto. Volgens de omroep werd de aanslag in Oost-Nepal gepleegd. De koning werd niet gewond. De vorst was in zijn auto op weg naar Janakpoer, in het district Mohtari, waar hij een openbare bijeenkomst zou toe spreken Janakpoer ligt ongeveer veer tig kilometer ten noorden van de grens tussen Indië en Nepal. De radio meldde dat een aantal ar restaties is verricht. Verdere bijzonder heden werden niet verstrekt. Tegenstanders van het huidige konink lijke éénmansbewind in Nepal zijn in december 1961 guerilla-acties begonnen. CAIRO, 23 jan. (AFP) In het Egyptische stadje Marsa Matroej, aan de kust van de Middellandse Zee, zal een Maarschalk Rommel-mu- seum worden ingericht, zo heeft het Egyptische blad ,,A1 Ahram" gemeld. Legervoertuigen, documenten en kaar ten van Rommels „Afrikacorps" zullen in dit museum worden tentoongesteld. DE BILT, 24 jan. Een nieuwe de pressie arriveerde vanmorgen ten wes ten van Schotland en stuurde, verge zeld van regen, een warmtefront over ons land. De lucht, die nu wordt aan gevoerd, is zeer zacht en heeft een tem peratuur van tien graden >t iets hoger. Er komt veeJ bewolking oor met af en toe regen Morgen nadert r:e' koufront van de depressie met een toenemende wind. waarbij opnieuw regen zal vallen. Al met al is januari nu in het grootste deel van ons land een veel te natte maand geworden. max. min. neersl. Station Weer temp temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder motregen 6 4 1 Ypenburg motregen 7 4 2 Vlissingen geh. bew. 6 4 5 Eelde motregen 6 S 1 De Bilt regen 7 3 1 Twente regen 6 3 0.5 Eindhoven motregen 7 4 2 Zd-Limburg motregen 7 3 2 Stockholm geh. bew. 1 —2 1 Oslo mist 1 —2 0 Londen zw. bew. 8 5 4 Amsterdam regen 6 4 1 Brussel regen 7 3 7 Parijs geh. bew. 8 5 4 Bordeaux geh. bew. 8 4 Nice onbew. 15 5 0 Berlijn regen 6 2 0.2 Frankfort regen 8 3 2 München geh. bew. 4 —1 0 Zürich geh. bew. 5 1 0.1 Genève geh. bew. 6 —2 0.1 Wenen zw. bew. 6 —1 0 Athene regen 15 10 5 Rome onbew. 11 3 2 Madrid half. bew. 8 -0 0 Mallorca onbew. 14 2 Het Tunesische Franstalige weekblad „Jeune Afrique" meent te weten, dat geheime vredesonderhandelingen tussen de Franse regering en FLN-leiders „er gens aan de Frans-Italiaanse grens" worden voortgezet. De Franse afge vaardigden naar de besprekingen had den opnieuw verklaard, dat generaal de Gaulle snel een regeling wil bereiken. Ongeveer duizend betogers, meren deels jongeren, hebben ondanks een desbetreffend politleverbod, gister avond geprotesteerd tegen de bomaan slag van maandag op een binnen plaats van het Franse ministerie van buitenlandse zaken. Zij droegen spandoeken met onder meer de woor den „Vrede in Algerije" en „OAS- moordenaars". Enkele demonstranten zouden ver wondingen opgelopen hebben bij bot singen met de politie. Van arrestaties is geen melding gemaakt. Van welingelichte zijde is vernomen, dat de Franse politie bij de razzia's en controle op de wegen 43 arrestaties heeft verricht. (UPI) Een groep tegenstanders iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Het is mooi dat Engeland nu tijde lijk de wapefdeveranties aan Indonesië Zal staken, maar het zou mooier ge weest zijn als de Britten wat eerder tot dit besluit gekomen waren. In Londen heeft men eindelijk begrepen, dat het toch wel vreemd is wapens te leveren aan een land, dat die wapens tegen een van Engelands trouwste bondgenoten zou kunnen gebruiken. Terwijl al gedurende enige tijd op internationaal niveau een vreedzame oplossing gezocht wordt voor het ge schil tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea, heeft Engeland tot nog toe bijgedragen tot de mili taire versterking van de dreigende partij in dit conflict, hetgeen eerder tot een vermeerdering dan tot een ver mindering van de spanningen rond Nieuw-Guinea kon leiden. De Engel sen zeggen, dat zij van Djakarta de verzekering hadden gekregen, dat de wapens niet voor agressieve doelein den zouden worden gebruikt. Maar de grens tussen een defensief en een agressief gebruik van wapens is soms moeilijk te trekken. Ook het argument dat Engeland wilde voorkomen, dat communistische landen een monopo lie van wapenleveringen aan Indone sië zouden verkrijgen waardoor zij hun invloed op Djakarta zouden ver sterken, klinkt niet geheel overtuigend. Zou het voor Nederland prettiger zijn als Indonesië ons met Britse inplaats van met Russische wapens bestreed? Er zijn aanwijzingen, dat de Britse regering tot stopzetting van de wa penleveranties heeft besloten uit vrees v Voor kritiek in het Lagerhuis. Waar schijnlijk hebben binnenlandse poli tieke overwegingen meer gewicht in de schaal gelegd dan de solidariteit te genover de NAVO-partner Neder land. nu 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 ui mm in mi BONN, 24 jan. (UPI) Bondskanse lier Adenauer van West-Duitsland heeft gisteren voor de derde achtereenvolgen de dag zijn kamer gehouden, maar is Wel in voortdurend telefonisch contact gebleven met zijn kabinet. Sinds zondag "Jdt de 86-jarige kanselier aan griep; Zqn derde aanval van het seizoen. Leden van zijn huishouding hebben ïheegedeeld dat Adenauer niet in bed ls gebleven, maar opzat met een deken om zich heen. Telefonisch stond hij in verbinding met de kabinetsraadsverga- «ering, die de laatste hand legde asm ue begroting voor 1962 van 56 miljard tiiark. Indonesische vrouwelijke studenten maken deel uit van een groep vrijwilligers voor de „bevrijding" van Nieuw-Guinea. Zij leren zeljs met de stengun om te gaan. Sullivan zei: „Machinaties noch provo caties zullen in staat blijken de V.S. tegen hun wens in een oorlog te sle pen". Hij deed een beroep op de ge delegeerden de overeenkomst tussen de drie Laotische prinsen niet verder te dwarsbomen „zelfs nog voordat de inkt droog is". De Amerikaan ging ook in op een Chinese beschuldiging, dat de koninklijke Laotische strijdkrachten opnieuw tot acties zouden zijn overge gaan en verweet de Chinese gedelegeer de beschuldigingen te uiten zonder dat er duidelijke en vaststaande feiten be schikbaar waren. De communistisch-Chinese gedele geerde had de Verenigde Staten er van beschuldigd, dat ze inzake Laos „een tweeslachtige politiek" voeren. De rede van Tsjian bleek een van de felste communistische aanvallen op Amerika die in de acht maanden van onderhandelen zijn voorgekomen. Volgens de Chinese afgevaardigde hebben de Verenigde Staten geen haast om tot een regeling van het Laotische vraagstuk te geraken. Een beroep van de Britse voorzitter van de veertienlanden-conferentie, Mal colm Macdonald. om zich niet te ver liezen in polemieken die de volgende ronde van besprekingen tussen de drie Laotische prinsen in gevaar zouden kunnen brengen. negerende. zei Tsjian. dat „op dit zelfde ogenblik" aanvallen werdén gedaan op neutralis- tische en Pathet Lao-troepen door het koninklijke leger. De Chinese gedelegeerde voorspelde dat niemand zich door. Amerika's twee slachtige Laos-politiek zou laten mis leiden. en de politieke chantage door middel van bedreigingen met oorlog daarin zou worden onderkend. Tij dens de- tirade van de chinees zat de Amerikaanse gedelegeerde onbewogen voor zich heen te staren. van de idee van een „Frans Algerije" heeft bekendgemaakt de zoon van een majoor die tijdens de revolte van janua ri 1960 in Algiers achter de barrikades rebellen aanvoerde, te hebben ont voerd. In vlugschriften die aan dagbla den werden gezonden, maakte de groep die zich de „anti-OAS, sectie van Pa rijs" noemt, bekend dat Bertrand Sapin- Lignières, zoon van majoor Victor Sa- pin-Lignières, ex-commandant van de territoriale legereenheden in Algerije, zich in haar macht bevond. Majoor Sapin-Lignières werd vorig jaar door het militaire tribunaal te Pai rjjs, waar leiders van de opstand in Al giers te recht stonden, vrijgesproken. Men neemt aan dat hij zich thans in Brazilië bevindt. Zijn zoon Bertrand zat in de hoogste klasse van de middelbare school St. Louis, op de linkeroever van de Seine, waar hij zich voorbereidde op zijn toelatingsexamen tot de militaire academie van St. Cyr. Opgewonden met pamfletten zwaaiende betogers tijdens de protestdemonstratie tegen de aanslag op de Quai d'Orsay. Transkei is gelegen in de Kaapprovin cie en wordt bewoond door ongeveer twee miljoen negers van de Xhosa stam. Sprekend in de volksvertegen woordiging naar aanleiding van een motie van de oppositie, zei Verwoerd dat zijn regering bereid was aan een gekozen Bantoeregering het bestuur op het gebied van de landbouw, het onder wijs, de gezondheid, de welzijnszorg en het plaatselijk bestuur over te dragen. De Zuidafrikaanse regering zou zeg genschap blijven houden wat betreft defensie, buitenlandse zaken, financiën en enkele andere niet nader aagegeven terreinen. De leider van de Xhosa stam, Kaiser D. Matanzima, hoofd van de instelling, welke zal worden veranderd in een par lement voor het bestuur van Transkei, heeft de verklaring van Verwoerd ver welkomd. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat de Bantoes van Transkei meer zeggenschap zouden eisen. Matanzima prees Verwoerds mededelingen als een stap op de enige weg naar oplossing van de rassenmoeilijkheden in Zuid- Afrika. Hij beloofde dat hij aan Ver woerds aanbod grote publiciteit zou ge ven onder de twee miljoen inwoners van Transkei. (Reuter) Verwoerd heeft in de volksraad, he* parlement, meegedeeld zich wel degelijk zorgen te maken over de positie die Zuid-Afrika thans m de wereld inneemt. De toestand is ernstig en zich geen zorgen te maken zou dwaasheid zijn. Verwoerd zei dit na dat de leider van de oppositie, De Vil- liers Graaf, de regering ervan had be schuldigd de moed te missen het volk op de hoogte te stellen van de gevolgen die de apartheidspolitiek voor Zuid- Afrika's positie in de wereld heeft ge had. Vt-rwoerd heeft gezegd te streven naar afzonderlijke staten voor groepen van de onderscheidene rassen. De rege ring is gekant tegen een nationale rege ring van verschillende rassen die aan de macht komt door verkiezigen door een kiezerskorps van verschillende ras sen. Zulks zou onvermijdelijk leiden tot heerschappij van de Bantoes, aldus Ver woerd. De Zuidafrikaanse minister van eco nomische zaken en mijnbouw, dr. Diede- riens, heeft in de volksraad meegedeeld dat vijftienlanden officieel Zuidafri kaanse goederen boycotten. Deze landen zijn: de Sovjet-Unie, communistisch China, Indië, de Maleise Federatie, Antiqua, Barbados, Jamaica, Brits-Guiana, Suriname, Ethiopië, Gha na, Liberië, Nigerië, Sierra Leone en de Soedan. PINEDA DEL MAR, 24 jan. (UPI) In de Spaanse badplaats Pina del Mar aan de Costa Brava hebben zeven bouwvakarbeiders gisteren het leven verloren doordat een hotel in aanbouw van acht verdiepingen voor het groot ste gedeelte instortte. Tachtig van de 380 arbeiders die bü de bouw waren ingeschakeld moesten In ziekenhuizen worden opgenomen. Het ongeval werd veroorzaakt door dat een hijskraan de top van het bouw werk ramde, hetgeen een kettingreactie van instortingen tot gevolg had. Vanuit Barcelona, 57 kilometer ver derop, werden reddingsploegen ge stuurd die onmiddellijk aan het werk togen om de vele bedolven arbeiders uit te graven. Ook burgers hielpen mee bij de bevrijding van slachtoffers. Het gegil om hulp duurde tot diep in de nacht voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1