Een jaar Rijkswerkplaats voor sombere zwerver Hoogoventoernooi zette rem op competitiewedstrijden Kwekers zijn niet ontevreden over het afgelopen jaar Nieuwe Wijsmullerslepers volgens knikspantsysteem Binnenkort 4 kielleggingen op drie werven in Nederland MAGGI i cent In de verschillende klasse afdelingen stormt het danig „I7c doe geen mens kivaadmeneer Ideeënbus Hoogovens BRIEVEN van lezers L. J. Breure niet terug in raad van Zandvoort MET OPSCHRIJVEN VERDIEN IK NIKS Weer grote beloning Scheidsrechters waterpolo Damcompetitie HDCII schijnt kam pioen te worden SCHAKEN IN NOORD-HOLLAND Vereniging De Iris Faillissementen Jan Hoogland succes vol toerrijder EERSTE ZWEM0NTM0ETING KRING HAARLEM K.N.Z.B. omdat U nü zoveel Aroma gebruikt in stamppotten, jus, soepen en sausen! Profiteer ervan! TAFELTENNIS-COMPETITIE WOENSDAG 24 JANUARI 1962 MGINA 2 Diensttijd Diensttijd II Leren werken Die Haerlemse Musyck- camer Accommodatie (Van een onzei verslaggevers) AMSTERDAM, 23 jan. „Ach me neer, ik doe toch geen mens kwaad. Ik ben met m'n vrouw uit huis gezet omdat ik geen huur betaalde. Maar de ratten en de muizen vraten ons eten op. Het was een krot. Niemand deed er wat aan. 't Is voor de aibraak, zei ten we gebruiken om in de stad te eten, meneer. En nou ben ik een zwerver, een landloper". Het was het verbit terd relaas van een 34-jarige Amster dammer, die vanmorgen voor de recht bank stond. Hij werd ervan beschul digd van juli tot en met september te hebben rondgezworven in de hoofdstad zonder middelen van bestaan. „Ik ben nou loswerkman". antwoord de de man op de „beroepenvraag" van de president. „Erg los. dunkt me". „Nou ja, op het ogenblik ben ik bezig met een orgel. De ene keer sta ik te draaien, de andere keer jengel ik met het geldbakje", zette de wat trieste fi guur uiteen. Nadat hy uit huis was ge zet zwierf hij van de „Witte Ballon" naar ..Hulp voor onbehuisden" of dook onder in een appartement aan de Re- guliersbreestraat. Maar voor wie niet betaalt is logischerwijs geen -plaats. „U wilt eerst loon hebben er. dan pas werken", merkte de president op. „As je mot werken, mot je toch eten. En eten krijg je niet zonder geld", ant- IJMTTDEN, 24 jan. Idee nummer 60 11 114, ingediend door de heren J. Smit uit Beverwijk en A. A. Bontekoe uit Velsen-N., beiden werkzaam bij de Elek trotechnische Afdeling lE.T.A.) Zuidfa- brieken van de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens en Staalfabrieken N.V., werd met f 650,- beloond, welk bedrag door de inzenders werd gedeeld. De beloning werd tijdens een afdelings vergadering door de bedrijfschef, ing. I. var. Ees. uitgereikt. De heer Van Ees wees erop dat bij de E.T.A. naar ver houding weinig hoge beloningen vallen. De oorzaak hiervan is volgens hem ge legen in de specifieke aard van het elek trotechnische vak. waar het materiaal in de praktijk weinig voor verbetering vatbaar zal blijken. Hij sprak er zyn extra waardering voor uit. dat de heren Smit en Bontekoe er desalniettemin in waren geslaagd een voortreffelijk idee te lanceren. Hun vondst heeft betrekking op een verbete ring van de ertsaanvoer in de hoogoven bunkers. Deze aanvoer geschiedt door middel van weegwagens, een soort on- derlossers, die via stroomafnemers, die op een bovenleiding lopen, elektrisch worden voortbewogen. Storingen in de stroomafnemers hadden stagnatie in de ertsaanvoer tot gevolg, hetgeen zelfs tot stilstand van het vullen van de hoog ovens kon leiden. De heren Smit en Bon tekoe bedachten een gewijzigde opstel ling van de stroomafnemers, waardoor storingen van de weegwagens zeer wor den beperkt. De toepassing van dit idee betekent een aantrekkelijke winst aan produktietijd. De heer J. G. Nolst Trenité, chef van het Ideeënbussecretariaat, vestigde tot slot de aandacht op de rol, die de be- drijfschefs vervullen bij de totstandko ming van een idee. Plaatsing van ingezonden stukken Brieven vajx Lezers") betekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennis van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zenden. In het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel te wijken. Uw artikelen over „het voor en te gen van de militaire dienst" heb ik met belangstelling gelezen. Bij .dezen weer iets „tegen". Mijn zoon ligt in Middelburg en maakte onlangs het volgende mee, toen hij met verlof ging. Met de mili taire trein vertrok hij uit Middelburg, moest overstappen in Roosendaal, waar een trein naar Amsterdam ge reed stond voor vertrek, doch dit was een burgertrein (dergelijke treinen zijn zeker te goed voor militairen) en op bevel mochten ze niet instappen. Het betrof ongeveer 25 man en er was plaats genoeg, er werd zelfs nog een treinstel aangekoppeld dat uit Brussel kwam. Deze 25 soldaten werden door een le luitenant in een bepaalde hoek van het perron gedreven, gelijk vee, en moes ten daar een uur en een kwartier blij ven staan. Het werd hun verboden het perron op en neer te lopen en ook hun verzoek een kopje koffie te drinken werd afgewezen. Als het een paar honderd soldaten be treft kan ik me nog indenken dat dit vervoer per speciale trein moet ge schieden. maar dat geldt toch niet voor 25 man. Minderwaardig vind ik de wei gering, gebruik te mogen maken van de restauratie. W. S. Het zal ongeveer 40 jaar geleden zijn, dat men werd lastig gevallen met de zogenaamde gebroken geweertjes, ten teken dat men tegen het oorlog-voeren was. Door een paar vrome dames werd het mij zeer kwalijk genomen, het met het dragen daarvan niet eens te zijn. Er werd mij kwaad toegevoegd: wacht maar 'ns als u zelf nog eens zoons zult krijgen die onder dienst moeten! Nu heb ik twee zoons tegelijk in dienst, één na uitstel te hebben gehad om studieredenen. Laatstbedoelde heeft gekozen, zijn diensttijd in Suriname door te brengen; de andere koos voor uitzending naar Nieuw-Guinea. De be zoldiging is inderdaad gering, maar is die verplichte diensttijd geen machtige bijdrage tot de karaktervorming en wordt er aan studerende en kostwin- nende dienstplichtigen geen ruim uit stel verleend? De diensttijd kweekt goede dingen aan als kameraadschap en soms vrièndschappen voor het le ven. J. MüLLER-KLUCK (Ingekort van redactiewege t (De discussie over dit onderwerp is hiermee gesloten). woordde de zwerver. Hij sliep in por tieken en andere beschutte plaatsen aan de openbare weg. „Uw vrouw be taalde uw kostgeld, u vraagt om voor schotten, maar werkt zelf niet". De president sprak hard. De verdachte schrok op uit zijn ge peins. ,,Ik werkte wel, meneer. Als ik werk kon krijgen ging ik aan de slag. Soms schrijven ze je op. Dan zeggen ze: ..kom maar eens terug." Maar met opschrijven „kan ik m'n brood niet verdienen". Hij prees zichzelf omdat hij het had gepresteerd in de periode die hij als zwerver had doorgebracht een hele week te hebben gewerkt „Tjonge, tjonge", prees de president hem na „Ik zag me vrouw nooit" voegde hij er aan toe. Maar dat deed niet ter zake. „U zou bij de Utrechtse wegen bouw gaan werken, maar dat ging ook niet door?" vroeg een der rech ters. „Ik ben er geweest. Maar om dat m'n ingewanden niet deugen heb ben ze me niet aangenomen". Hij overhandigde de bewijsstukken. In oktober was de zwerver opgeslo ten in het huis van bewaring. Enkele weken later werd hij weer vrijgelaten. Hjj overhandigde de president een kaart van het arbeidsbureau, waar men voor hem een passende werkkring zoekt. „Ik zie dat u na uw hechtenis eerst nog tien dagen vakantie hebt ge nomen", concludeerde de president. ,,U kunt bij het arbeidsbureau informa ties inwinnen. Dan kunt u horen wat voor persoon of ik bei AJ hadden ze maar een dag werk voor me. dan nam ik het al aan". En hij weidde weer üit over het lot van een onbemiddeld man, die uit zijn huis, dat niet meer dan een krot is, wordt gezet. „De deur waarder heb me gezegd dat ik mis- slhien een a-sociaal-woning kon krij gen. Wat het eigenlijk betekent weet ik niet eens. Maar ik heb het ook nooit gezien". Hij zweeg en de officier be gon zijn requisitoir. Deze man, die geen regelmaat in zijn leven kende, herinnerde hem aan voor bije tijden. „Hij vraagt van een ander bijzonder veel en werkt zelf niet, of zo maar een dag of een week. Langer houdt hij het niet uit". Hij achtte de landloperij bewezen en eiste een ge vangenisstraf van zeven dagen en de plaatsing in een Rijks-werkinrichting voor de tijd van een iaar „Hij zal moeten leren werken", besloot hij. De „landloper" nam zijr buitenmo del-pet en trok hem diep over zijn oren. „Ik doe niemand wat. Wanneer gaat het in? U ken inlichtingen over me krijgen". Hij zweeg en liep onbewogen naar buiten, rustig niet gehaast. Uitspraak 6 februari. ZANDVOORT, 23 jan. In de gister avond gehouden vergadering van de af deling Zandvoort van de V.V.D. is de kandidatenlijst voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld. Hieraan ging een uitvoerige bespreking vooraf van het beleid der V V.D.-fractie in de afgelopen vierjarige periode. Ge constateerd werd, dat de afwijkende houding, welke het raadslid L. J. Breu re herhaaldelijk heeft ingenomen, ook op punten die van meer dan gewoon be lang waren, afbreuk heeft gedaan aan de invloed der fractie op het gemeente beleid. De besprekingen resulteerden in een verklaring van de heer Breure, dat hij zich niet beschikbaar stelde als kan didaat van de V.V.D. voor de aanstaan de gemeenteraadsverkiezingen. De kan didatenlijst van de V.V.D., die thans vier zetels in de raad heeft, luidt als volgt: 1. G. Tates, 2. H. F. Hose, 3. mevrouw C. Stemler Tjaden, 4. L. Sok, 5. F. A. Goll, 6. mevrouw M. S. Hugenholtz geboren jonkvrouwe Van Rheinekc Leyssius. De heer Breure maakt sinds 1 sep tember 1953 deel uit van de Zandvoort- se gemeenteraad en heeft veel bijgedra gen tot de verlevendiging van de debat ten in de raad. Laatstelijk vestigde hij de aandacht op zich met zijn interpella tie van 3 oktober over het circuit, waar bij hij verklaarde, niet de verantwoor ding te kunnen blijven nemen voor het houden van auto- en motorrenwedstrij- den. Een motie van die strekking werd door de heer Breure ingetrokken, nadat de voorzitter, burgemeester Van Fene- ma, had toegezegd aan de K.N.A.C. en andere organisaties een rapport te vra gen omtrent de veiligheid van het cir cuit voor publiek en renners. Dit rap port is nog niet in de raad behandeld. HAARLEM, 24 jan. Wegens het plotseling verhinderd zijn van de heer W. Goose kan de door de scheidsrech ters commissie kring Haarlem KNZB vastgestelde bijeenkomst od vrijdag 26 januari niet door gaan. De bijeenkomst wordt nu gehouden op vrijdag 9 febru ari. HAARLEM, 23 jan. Die Haerlemse Musyckcamer o.l.v. André Kaart zal vrijdag 26 januari in de Tuinzaal van het Concertgebouw een kamermuziek avond geven. Op het programma staan werken van 17e en 18e eeuwse mees ters: H. Purcell, A. Vivaldi, G. Ph. Tele- man, T. Albinoni en J. Stamitz. De avond begint om kwart over acht. HAARLEM, 24 .jan. Hei schijnt zo lang zamerhand traditie te worden dat de HDC-reserves kampioen van de eer ste klasse worden. Ook nu weer gaan zij onbedreigd aan kop en met nog slechts één wedstrijd voor de boeg kan hun weinig meer gebeuren. Wordt die laatste wedstrijd, tegen Sportief I, ge wonnen dan kunnen de HDC-ers de vlag hijsen. Waren het de laatste jaren steeds VKD en Hillegom die medegegadigden waren, ditmaal stellen beide erg teleur en zijn het Sportief en HDC 3, die nog een poging gewaagd hebben naar de top. In de laatste wedstrijd voldeed Hil legom weer niet aan de verwachtingen door van HDC III te verliezen, terwijl VKD thuis een gemakkelijke prooi werd van HDC II. Sportief zag zijn kans aan zienlijk geëlimineerd door thuis van de Buren DCY II te verliezen. De stand in deze afdeling is nu: HDC II 5 ge speeld 9 punten; Sportief I 45; HDC III 45; DCY II 55; Santpoort 1 44 Hillegom 4—1; VKD 41. Het is voor de twee laatsten te hopen dat de a.s. kampioen promoveert naar de hoofd klasse, anders zal een van beiden nog naar de tweede klas degraderen. In de tweede klasse is het. voor wat de bovenste plaats betreft, bekeken. Met nog één ronde in het vooruitzicht is de kampioen reeds bekend, nl. KNC, dat tot heden alle wedstrijden in winst wist om te zetten en daarmede zich een plaats in de eerste klas heeft ver zekerd. Wel jammer voor Zandvoort dat dit seizoen belangrijk beter voor de dag kwam dan vorige jaren en er ook hard voor gewerkt heeft om tot promo tie te komen. De uitslagen van deze afdeling lui den: VKD IIZandvoort 2-18; Het Oos ten II—St. Bavo II 8-12; HDC IV— Santpoort II 6-14; Sportief II—KNC 7-13. De stand is nu: KNC 12 pnt.Zand voort 9 St. Bavo II 8, Santpoort II 7, Sportief II 5, HDC IV 5, Het Oosten II 2, VKD II 0 punten, alle uit 6 partijen. HAARLEM, 24 jan. Het was de af gelopen week stil in de competitie van de Noordhollandse Schaakbond. Er wer den maar weinig wedstrijden gespeeld. Dat hier het Hoogoventoernooi in Beverwijk de oorzaak was Iaat zich een voudig verklaren. Toch werden er wel enkele belangrijke duels uitgevochten. Eén ervan vond plaats in IJmuiden waar het re serve-team van Kijk Uit voor de eerste klasse B bezoek had van Heemstede 2. Een overwinning zou voor Kijk Uit het kampioenschap betekenen. Een overwinning van Heem stede zou beide ploegen weer op gelijke hoogte brengen. Voorlopig is noch het één noch het ander gebeurd. Kijk Uit heeft een i'A-3'4 voorsprong genomen en hoopt het duel te winnen. Heem stede vraagt bij arbitrage een gelijkspel. In dezelfde afdeling kwam het Bever- wijker Weenink in een eerder afgebro ken wedstrijd met Bloemendaal tot een 6-4-zege. Hetgeen goede vooruitzichten biedt op handhaving van de bestaande positie. In IA werd het duel tussen Zaanstreek Noord en Zaandam 2 toch nog gelijk, hetgeen voor de schakers uit Krommenie een tegenvaller was. Zij moeten nu de laatste wedstrijd tegen Schaaklust be slist winnen om alsnog tot het kampioen schap te geraken. Een gelijkspel is voor de Andijkers reeds voldoende om feest te kunnen vieren. Onderaan was be langrijk de wedstrijd tussen Oppositie en V.V.V. 2. Gezien de ruime voorsprong van Oppositie mag men verwachten dat V.V.V. 2 wel tot degradatie zal worden aangewezen. In de 2e klasse D verloren K.S.C. en Het Oosten 2 hun wedstrijden opnieuw. Ook nu kwam er tussen beide gegadig den voor de fatale laatste plaats geen HAARLEM, 24 jan. „Een jaar ge leden moest ik een pessimistisch geluid laten horen. Toen waren de prijzen slecht en werden onze gewassen boven dien sterk aangetast door virusziek. Nu kan ik een opgewekter geluid laten ho ren. Het virus-vraagstuk valt mee, de prijzen zijn heter geweest en vooral de blauwe variëteiten werden tegen be hoorlijke prijzen verkocht. Hoe het in 1962 zal gaan? Ik wil me niet aan voor- IJMUIDEN, 24 jan. Binnenkort kan op de hellingen van de scheepswerven L. Smit en Zoon te Kinderdijk, Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht en Kramer en Booy te Kootstertiile begon nen worden aan de bouw van de vier nieuwe zeesleepboten voor de N.V. Bu reau Wijsmuller te IJmuiden, twee schepen van 4.300 IPK en twee van 2.950 IPK. Nu de ontwerpperiode nage noeg achter de rug is, zijn ook nadere bijzonderheden over het uiterlijk en de inrichting van deze zeeslepers te ge ven. Het voorschip zal worden gebouwd volgens het knikspansysteem. De sche pen krijgen een knikljjn halverhoogte tussen de waterlijn en het bakdek. Hier door wordt bereikt, dat by liet in de zee opstomen, het water beter van het schip wordt „afgeduwd". Het uiterlijk van de vier schepen wordt voorts be paald door de twee hoge masten achter op het sloependek. Via deze masten zul len de afgewerkte gassen van de moto ren worden afgevoerd. De schepen krij gen namelijk geen schoorsteen. De masten staan op het dek ongeveer 8 meter van elkaar en neigen boven naar elkaar tot op vier meter. Daar is een verbindingsconstructie aangebracht, waarop de steng is bevestigd en waarop ook het waterkanon is geplaatst. Dit kanon kan worden gebruikt bij het blussen van bmnden op de grootste schepen, daar het platform ongeveer 14,5 meter boven de wateroppervlakte is gelegen. De twee grootste schepen worden elk ongeveer 53 meter lang, de beide andere elk een kleine 50 meter. Evenals alle andere sleepboten van Wijsmuller worden de nieuwe schepen uitgerust met tweeling-motoren, waar door een grotere bedrijfszekerheid wordt verkregen. Moet een van de motoren tijdens de reis een reparatie ondergaan, dan behoeft de sleep niet losgegooid te worden doorgevaren. Het zal ook INworden doorgevaren. Het zal ook mogelijk zijn met de twee motoren op vol vermogen zeer snel hulp te verle nen aan in nood verkerende schepen, terwijl met een motor in bedrijf nog voldoende trekkracht en snelheid kunnen worden ontwikkeld voor een middel zwaar sleepkarwei. Indien gewenst kan dit type sleepboot zeer lang op zee blijven. Zelfs een motor-survey op volle zee behoort tot de mogelijkheden. Daar beide motoren elke motor weegt 18,5 ton naast elkaar zijn op- gesteld, is een vrij korte machinekamei verkregen. Voor in elke machinekamei staat de batterij van vier hulpmotoren, waarvan er twee voorzien zijn van een brandbluspomp en een van een lucht- compressor. Achter de machinekamer is een ruime bergplaats voor sleepmate riaal. Voorts zijn daar de stuurmachine- kamer en een werkplaats met daarin o.m. een draaibank, boor- en slijpma chines en andere gereedschappen. De inrichting van de v?er sleepbo ten is vrijwel gelijk. De schepen worden geheel door middel van TL verlicht in alle hutten en verblijven; ze krijgen 1.000 Watt zoeklichten en handzoeklichten. Elk schip wordt ge heel airconditioned. Op de machine kamer, de kombuis en de proviand- ruimen komen speciale elektrische toevoerventilatoren, terwijl afvoer- ventilatoren worden geplaatst op de kombuis en de toiletten. De schepen krijgen een centraal verwarmingssys teem. De beting op het hoofddek krijgt een wat ongewone vorm. Op dit dek staat verder zeer weinig een vlotte uitvoering van de werkzaamheden in de weg. Er zijn vier sleepbogen, waarvan alleen de achterste van zij tot zij gaat. Bij die achterste boog staat ook de kaapstander. Dicht bij de beting staat de trossenlier, die voorzien is van twee sleepdraden met een lengte van 700 tot 1.000 meter. Naar binnen gaand op ditzelfde hoofd dek, komt men in een lange gang, die De vier niemce zeesleepboten uitgebreide proeven met schaalmo dellen werden inmiddels in de sleep- tank van het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen gehou den behoren tot de eerste typen schepen, die in het Rekencentrum van dit proefstation zijn berekend. De meeste berekeningen voor deze Schepen werden in enkele uren tijds door de computer gemaakt. Enkele maanden geleden was hiervoor zeker nog anderhalve maand rekenwerk nodig. Nu kwamen stabiliteitsbere- keningen en de algemene gegevens van de twee typen sleepboten zo uit de rekenmachine te voorschijn. Dit zijn twee van de vier zeesleepboten, die voor de Zeesleepvaart- en bergings maatschappij n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden in aanbouw zijn op drie Ne derlandse scheepswerven. Deze impres sie van zeeschilder Reint de Jonge uit De Zilk geeft de 4300 IPK sterke zee slepers „Jacob van Heemskerck" en „Wil lem Barendsz" weer. De andere twee sleepboten, die 2950 IPK sterk zullen zijn en die „Groningen" en „Gelderland" zullen heten, zijn iets kleiner, maar ge lijken veel op deze schoorsteenloze en naar ontdekkingsreizigerszeevaarders genoemde zeesleepboten. iiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiMimimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiiMimiiiiiiiini naar het voroschip leidt^ Aan weers kanten ervan liggen verschillende hut ten, messrooms, wasplaatsen, toiletten en kombuis. De laatste bevindt zich naast een ruimte, aan bakboordskant, waar de trossenlier staat. De messroom voor de bemanning geeft plaats aan 12 man. De wasplaatsen worden voorzien van douches en toilettafels, waarin twee man kunnen worden opgenomen. Aan stuurboordskant liggen op dit hoofddek de hutten van de kok, eerste werktuig kundige. tweede werktuigkundige, derde werktuigkundige en een hut voor leer ling-stuurman en assistentwerktuigkun dige. Ter hoogte van de messroom voor de bemanning kan men via een trap naar het tussendek in het voorschip, waar de hut voor de bootsman en de tweeper soonshutten voor de matrozen, olielieden, runners en jongens zijn. Bij diezelfde trap kan men ook naar het sloependek met, de accommodatie voor kapitein en officieren. Inrichting en apparatuur van de radiohut worden van de modernste uitvoering. Via een trap komt men van het sloe pendek op het brugdek. Naar voren is het ruime stuurhuis gelegen. De grote het ruime stuudhuis gelegen. De grote ramen geven zowel naar het voorschip als naar het achterschip een ruim uit zicht. De stuurhut is zodanig ingericht, dat een minimum aan obstakels het uit zicht belemert. Achter de stuurhut uitgerust uiteraard met echolood en radar is een portaal en daarachter kaartenkamer en een speciale loodsen- hut. Wat de uitvoering van de hutten be treft kan nog worden gemeld, dat alle wastafels koud en warm water geven. Verschillende hutten zijn inge richt met bureau, eventueel gecombi neerd met tafel en bureaustoel. De vloeren in alle hutten, messrooms en gangen zullen van marmoleum zijn. Elk schip krygt een zoetwatermaker aan boord, welke installatie in staat is per etmaal 5 ton drinkwater uit zeewater te maken. spellingen wagen. Het areaal dat staat uitgeplant is nog niet bekend, al mag men aannemen dat er wel een kleine uitbreiding is. Verder zal veel afhangen van de vraag of we straks een best ge was rooien, of de bollen goede bloemen geven en of de bloemen goede prijzen opbrengen. Tog nu toe lagen de bloemen van de Wedgwoods hoog in prijs." Dat zei de heer A. Kooyman, toen hjj giste ren de vergadering van de Vereniging „De Iris" in de scheidsgerechtzaal van het Krelagehuis te Haarlem opende. De heer Kooyman stipte verder nog de moeilijkheden aan wat betreft de per soneelsvoorziening op de kwekerijen. Het gebrek aan arbeiders wordt groter. De teelt daarentegen breidt zich steeds uit. De werkzaamheden zullen echter toch op tijd moeten gebeuren. Als men nu hoort dat er nog vele akkers tulpen geplant moeten worden, dan klopt er iets niet. En als straks de controleurs van de bloembollenkeuringsdienst onze irissen komen keuren, dan zullen we op tijd moeten opzuiveren. We kunnen niet als excuus aanvoeren dat we geen per soneel kunnen krijgen. Sprekend over de EEG zei de heer Kooyman, dat niemand kan voorspellen hoe de ontwikkeling precies zal zijn. Dat over vijf jaar ook het bollenvak voor to taal gewijzigde omstandigheden zal staan, mag men ais vaststaand aanne men. liet zal zaak zijn een kwaliteits- produkt te blijven kweken, teneinde de concurrentie van het buitenland te kun nen weerstaan. Het gaat er niet op de eerste plaats om 100 procent van het areaal vol te planten. We kunnen beter 80 procent volpianton en een 100 pro cent kwaliteitsprodukt leveren, dan an dersom. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de aftredende heren G. Timmers en P. A. de Groot gekozen de heren J. G. Timmers en A. Moolenaar. Vervolgens bracht de directeur van de keuringsdienst, de heer F. Limburg, ver slag uit. Wat het virus betreft deed men een stap vooruit. Moest men vorig jaar 28.000 roe voor deze ziekte afkeuren, thans bedroeg de oppervlakte van par tijen die afgekeurd en vernietigd moes ten worden nog geen 4000 roe. De met een A-certicaat Bekroonde oppervlakte ging als gevolg hiervan weer sterk voor uit. De bestrijding van het aaitjeziek blijft voortdurend de aandacht vragen. In hoe verre de kookverplichting opgelegd zal worden, daarover moet nog overleg wor den gepleegd met de Plantenziektenkun- dige Dienst. Evenals bij de verenigingen „De Narcis" en „De hyacinth" moest ook bij „De Iris" het keuringsreglement worden herzien. Nam dat bij de twee eerstgenoemde verenigingen geruime tijd in beslag, „De Iris" had alles in vijf minuten bekeken HAARLEM. 24 jan. De arrondis sementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 23 januari in staat van faillis sement verklaard: Johan Jacobus Fon taine, chauffeur te Halfweg. Rechter commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. D. Rens, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd 23 januari opgeheven het faillissement van H. J. C. Sweris, bouwkundige te Hille gom, uitgesproken 10 October 1961. Reehter-Commissaris mr. J. D. Vink, curator mr. J. F. Jansonius, advocaat en procureur te Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslyst is 18 januari 1962 gëindigd het faillissement van: K. Ris, opperman te Assendelft uitgespro ken, 5 september 1961. Rechter-Com- missaris mr. J. Ph. Mullemeister, cu rator mr. J. A. M. Thijsen, advocaat en procureur te Zaandam. Bij vonnis van de arrondissements; rechtbank te Haarlem van 23 januari is, na gedaan verzet vernietigd het von nis dier rechtbank van 9 januari, waar bij Comelis Plaizier te Haarlem en al daar handelende onder de naam of fir ma Constructiewerkplaats C. Plaizier. in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. A. R. van IJ1- zinga Veenstra, te Haarlem tot cura tor. HAARLEM, 24 jan. In de lande lijke competitie van de „Samenwerken de Rijwiel Toer Clubs" is de Haarlem mer Jan Hoogland samen met A. Lub uit Soest op de eerste plaats geëindigd. Zij legden in 1961 elk 4955 kilometer fietsende af in de verschillende bonds- ritten. Op een in „Thalia" te Utrecht gehouden bijeenkomst van de SRTC werd daartoe aan Hoogland en Lub een prestatiebeker uitgereikt. Op de bijeenkomst in Utrecht werd ook de toerkalender voor 1962 van de SRTC vastgesteld. Er werden daarbij meer dan veertig ritten op het rooster afstand. Aalsmeer bleef hier leider van het klassement. In de vierde klasse B kwam Assen delft met het gelijke spel tegen Saende 2 goed voor de dag. H.W.P. 3 behield in 4D een theoretisch kansje op het kampioenschap nu het K.S.C. 2 de baas wist te blijven. Kijk Uit 5 boekte hier het eerste succes ten koste van Hoofd dorp 2. De uitslagen zijn: Eerste klasse: afd. A: Zaanstreek Nrd- Zaandam 2 2-5; V.V.V. 2-Oppositie 1-4 voorl. Afd. B: Weenink-Bloemendaal 6-4; Kijk Uit 2-Heemstede 2 4K-3J4 voorl. Tweede klasse, afd. B; Edam-Caïssa 2 5-2 voorl. Afd. D: K.S.C.-De Uil 4-6; Aalsmeer-Het Oosten 2 514-454. Vierde klasse: afd. B: Assendelft - Saende 2 5-5. Afd. D: Kijk Uit 5-Hoofd- dorp 2 6-4; H.W.P. 3-K.S.C. 2 6-4. HAARLEM, 24 jan. Door de zwem vereniging Njord '59 werd de eerste kringzwemontmoeting gehouden in het Sportfondsenbad. Er was een flinke deelname en er werd enthousiast gestre den om dé eerste plaatsen. In tegenstel ling met voorgaande ontmoetingen legde nu H.P.C. niet alleen beslag op de eer ste plaatsen, maar spraken D.W.R., DWT, Haarlem en Njord ook een woordje mee. De voornaamste uitslagen zijn: 66 2/3 meter vrije slag jongens: 1. M. Bernink, DWT, 43,6 sec.; 2. H. Wildschut, HPC, 45,9 sec.; 3. A. v. d. Veen, HPC, 48,8 sec. 66 2/3 meter rugslag jongens: 1. Y. Schulp, HPC, 47 sec.; 2. T. Duivenvoor den, HPC, 50,4 sec.; 3. H. Duyts, HPC, 53,5 sec. 33 1/3 meter vlinderslag meisjes: 1. C. Janssen, DWR, 22,6 sec.; 2. J. Bergé, NVA, 26,6 sec.; 3. G. Zwaan, HPC, 30,8 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. W. Koelemey, DWT, 1 min. 35 sec.; 2. A. Roelofsen, DWT en D. Beelen, Haarlem, ieder Lmin. 38 sec. 66 2/3 meter schoolslag jongens: 1. M. Bernink, DWT, 59 sec.; 2. H. Wildschut, HPC, 1 min. 2 sec.; 3. F. Heeremans, DWT, 1 min. 2,2 sec. 66 2/3 meter rugslag meisjes: 1. S. Schmidthamer, HPC, 1 min. 2 sec.; 2. J. Bergé, NVA, 1 min. 3,2 sec.; 3. M. Slig- gers, HPC, 1 min. 4 sec. 66 2/3 meter vlinderslag meisjes: 1. E. Blokker, HPC, 51,6 sec.; 2. M. Wild schut, DWR, 58,2 sec.; 3. L. Sehuyt, Njord 60,1 sec. 100 meter rugslag dames: 1. L. Remer, HPC, 1 min. 18,2 sec.; 2. N. Neuteboom, HPC, 1 min. 23,3 sec.; 3. M. Bernink, DWT, 1 min. 29 sec. 100 meter vrije slag heren: 1. R. Siebe- ling, Njord, 1 min. 1,8 sec.; 2. B. de Jong, HPC, 1 min. 3,4 sec.; 3. M. van Goor, Haarlem, 1 min. 3,9 sec. 66 2/3 meter rugslag dames; 1. E. Blok ker, HPC, 53,6 sec.; 2. N. Dix, HPC, 53,8 sec.; 3. L. van Dam, HPC, 54,8 sec. 200 meter rugslag heren: 1. J. Bonte koe, HPC, 2 min. 32 sec.; 2. R. Siebeling, Njord '59, 2 min. 42,4 sec.; 3. J. Eichhorn, DWT, 2 min. 43,8 sec. De tweede ontmoeting wordt door de Haarlemse zwem- en polo-club De Water ratten op dinsdag 6 maart in het Sport fondsenbad Haarlem gehouden. I Advertentie) TydeÊyh 66 HAARLEM, 23 jan. - In de afdelings competitie heeft het in verschillende klassen danig gestormd, zulks tot ge noegen van verscheidene katholieke ploegen. In IA verspeelde leider VTC beide punten aan TOG 2, de hekkeslui- ter nota bene, en hierdoor kon HBC de leiders weer tot op één punt naderen. In 1B maakte Oranje Zwart een lelijke misstap door gelijk te spelen tegen To- gido 4 en hierdoor heeft Winfried thans maar liefst drie punten voorsprong. By de tweede kiassers zag GTTC 3 met ge noegen toe hoe DSB 2 aan Shot de volle winst ontnam en dat nog wel met 8-2. De groen-witten verbeterden hier door hun leidende positie aanzienlijk. 'Tot slot prachtig nieuws voor de reser ves van Oranje Zwart in 2B, die door een verrrassend gelijk spel van GTTC tegen Hotac 2 samen met laatstgenoemd team op de leiderstroon konden plaats nemen. Maakte VTC dus in IA een lelijke fout, HBC hoedde zich daarvoor en ver pletterde Togido 3 met 8-2. Frans Smit en Cees Hageman zorgden beiden voor de maximale winst en Jan Booms be hoefde alleen aan v. d. Giessen een puntje te laten, waarna ook het dubbel voor Togido was. In dezelfde groep deed GTTC 2 het goed tegen Prowano en won met 6-4. Theo Blom nam precies de helft van de punten voor zijn reke ning. Van Wieringen won voorts van Scharroo en Van Houten klopte Wit- mans. In 1B een lelijke teleurstelling voor Oranje Zwart, wat vooral werd veroorzaakt door Huidekoper, die bij tegenstander Togido 4 niet te slaan bleek. Voorts moest Hommes aan v. d. Putten nog een punt toestaan en boek te Togido in het dubbelspel zijn vijfde zege. Winfried had het niet al te zwaar met HBC 2 en won met 7-3. Hier was Van Honschoten match-winner met drie punten en Hoonhout verloor alleen van Smits. Heinz won van Janmaat en ook het dubbel ging naar Winfried. TYBB 3 herstelde zich uitstekend door DHC met 7-3 te verslaan. Jan Langenberg was voor alle „yellows" te sterk, maar de zeven resterende punten werden zonder mankeren aan de TYBB-zijde van het wedstrijdformulier geboekt. De standen luiden nu als volgt: IA: IB; VTC 11 18 Winfried 11 22 HBC 10 17 Or.Zwart 11 19 VGZ 11 12 TYBB 3 11 17 GTTC 2 It 12. HBC 2 11 11 Togido 3 11 10 Togido 4 11 11 RKTVU 11 10 VTC 2 11 9 Togido 2 10 9 Prowano 2 11 9 DSB 11 9 DHC 11 6 Prowano 11 6 Rapidity 2 11 4 TOG 2 11 5 Johez 11 2 De uitslagen: In 2A kan GTTC 3 tevreden zijn. Zelf geplaatst. In deze omstreken kunnen de toerryders in de navolgende evene menten aan de slag; 23 april: Keuken- hofsterrit over 60 km. van „De Bol lenstreek"; 6 mei: Sterrit over 60 km. van „De Bataaf"; 11 juni: Peulenrit van „De Bollenstreek"; 8 juli: Toer tocht over 100 km. van „De Bataaf"; 12 aug.Badplaatsentooht over 120 km. van „De Bollenstreek" en 14 okt.: Sterrit over 60 km. won dit team met 6-4 en voorts be zorgde DSB 2, vechtend voor zijn laat ste kans, de genoemde nederlaag aan Shot met maar liefst 8-2. GTTC 3 heeft nu drie punten meer dan Shot en zelfs vier punten voorsprong op DSB, dat echter eenmaal minder speelde, n 2B weerde Oranje Zwart zich tracht. In door TOG 3, een van de vele mede-ge gadigden, met de forse cijfers 8-2 te kloppen. Hotac 2 bleef bij een gelijk spel steken tegen CTTC en kwam evenals het OZ-team op een totaal van 18 pun ten. TYBB 4 bleef onder de maat door met 7-3 van Velsen te verliezen. Rij de Dames was HBC voortreffelijk op dreef en bedwong CSV met 7-3. Een knappe prestatie wanneer men bedenkt, dat dit CSV-team tot vóór deze wed strijd serieuze kansen voor de titel had. Hotac trok zich in deze klasse uit de competitie terug. Heren: IA: RKTVU—DSB 3-7, Pro wano—GTTC 2 4-6, HBC—Togido 3 8-2, TOG 2—VTC 6-4, Togido 2—VGZ 8-2. 1B: VTC 2—Prowano 2 4-6, DHC-TYBB 3 3-7, Winfried—HBC 2 7-3, Togido 4— Oranje Zwart 5-5, Rapidity 2Johez 7-3, 2A: DSB 2—Shot 8-2, GTTC 3—DHC 2 6-4, HeemskerkSpinneweb 7-3, VTC 3 —CSV 8-2, 2B: VTC 4—Rapidity 3 5-5. TYBB 4—Velsen 3-7, Hotac 2—CTTC 5-5, Oranje Zwart 2—TOG 3 8-2, 3A: To gido 7DHC 4 5-5 HTCProwano 3 7-3, HBC 4teZaanen2 8-2, Johez 3Rij- telbi—DSB 4 8-2, 3B: VGZ 2—DHC 5 6-4, Rapidity 4Togido 8 10-0, Alliance— GTTC 5 4-6, TOG 5—Heemskerk 3 8-2, 3B: CTTC 2—Heemskerk 2 3-7, Hotac 4 —DSB 3 7-3, CSV 2—Togido 5 4-6, 3D: Shot 2VTC 5 6-4, BloemendaalTogi do 6 7-3, DrosteTOG 4 4-6, Velsen 2— GTTC 4 8-2, Hotac 5—Winfried 2 4-6. 4A: Bloemedaal 2—TYBB 5 6-4, TOG 7Rijtelbi 2 3-7, Droste 2Doko 2 3-7, Prowano 4HBC 5 7-3. 4B: Winfried 3- TOB 8 10-0, Spinneweb 3—HTC 3 5-5, Sido 3TLBB 6 1-9. 4C: DHC 6—VTC 8 7-3, Winfried 4Spinneweb 4 1-9, Doko 3—TYBB 7 7-3. TOG ..—Bloemendaal 3 6-4, 4D: Spinneweb 2 0-10, TZBte Zaa- nen 3 4-6. DSB 5—HBC 6 4-6. 4E: VGZ 3—CSV 3 3-7. Rapidity 5—VTC 7 4-6, Sido 2Meertr. 1-9, FusiaDoko 4 10-0, 4F: RKTVU 3—Meertr. 3 7-3, Sido— Meertr. 2 10-0, Velsen 3Fusia 2 10-0. VTC 6—Doko 5 10-0. Dames: 2e kl.: RKTVU-VTC 6-4, DSB —Johez 3-7, HBC—CSV 7-3. 3A: Spin newebVTC 2 4-6, ProwanoBloemen daal 10-0, TOGOranje Zwart 2-8, te Zaanen-Togido 5-5, 3B: VGZ—RKTVU 2 9—1. Junioren: le kl.: DHCTogido 0-5, GTTC—TYBB 5-0, HBC—Alliance 3-2, Alliance—HBC 5-0. 2A: Shot 2—Allian ce 3 5-0, TOGSpinneweb 3 5-0, Oranje Zwart—TYBB 3 5-0, HBC 2—Shot 4 3-2, 2B: Alliance 2—HBC 3 4-1, TYBB 2— Togido 2 0-5, Spinneweb 2Or. Zwart 2 2-3. 3A: TOG 3—Fusia 5-0. Or. Zwart 4 —Fusia 2 2-3, HBC 4—Or. Zwart 3 4-1. VTC—Shot 5 0-5, Spinneweb 4—GTTC 2 3-2, 3B: TZB—Or. Zwart 5 1-4, Fusia 4— Johez 3-2, DSB—TOG 2 4-1, TYBB 4-- Alliance 5 2-3, Or. Zwart 6—TYBB 5 5-0. IJmond: DokoFusia 3 5-0. IJMUIDEN, 24 jan. Dinsdag 30 januari en maandag 5 februari te 20.W uur zal aan boord van de Arosa Sun voor Italianen en Spanjaarden optrede» Marcello Bonini, een Italiaanse toneel' speler en voordrachtskunstenaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2