„Voorlopig" geen Engelse wapens naar Indonesië Gannets volgens Londen niet geschikt voor aanval op Nieuw-Guinea Tijdens geldtransport naar ontvanger te Paramaribo 350.000 gulden geroofd Chauffeur doetvreemd verhaal Mgr. Van Dodewaard bezoekt Hoogovens Directeur P. v. Delden wraakt artikel van pater Hoefnagels Eindverslag Mammoetwet VOORBEREIDING KAMER- DEBAT AFGESLOTEN Nederland gaat dit jaar andere „staten" kiezen Colleges worden uitgebreid en krijgen meer bevoegdheden Wat serveert U 's avonds Diplomatie èn gevechtskracht samen nodig W ijziging houding van Australië Drie personen bij botsingen gedood DE BIECHT DER ONBOETVAARDICEN WOENSDAG 24 JANUARI 1962 PAGINA 5 Vrees voor monopolie communistische wapenleveranciers LONDEN, 24 jan. (Rtr., ALP, ANP) De Britse onderminister van Buitenlandse Zaken Edward Heath heeft, zoals gisteren reeds in een deel van onze edities ge meld, bekendgemaakt, dat de Britse wapenleveranties aan In donesië tijdelijk zijn gestaakt. Hij deelde het Lagerhuis mee, dat de Britse regering zich genoodzaakt heeft gezien, bij wijze van tijde lijke maatregel, die van kracht is tot de kwestie Nieuw-Guinea is opgelost, de uitvoer van wapens e.a. militaire uitrusting naar Indonesië te staken. Een uitzon dering zal worden gemaakt voor het afdoen van een lopende order betreffende grondradar. Actieradius Gesprek met Italianen op de „Arosa Sun Koninklijke receptie ten paleize Dam Dode bij botsing Weg Zevenaar-grens 30 maart in gebruik Nieuw lid Eerste Kamer OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM kS SENAAT AANVAARDT PROVINCIEWET Brief aan mr. Bot Parna" wil in 1970 vrij West-Papoea Roeslan Abdoelgani: Onderzoek gevraagd Nieuw-Guinea-kwestie Geen steun meer aan souvereiniteit van Nederland Chauffeurs staan terecht Toneelgroep „Studio" Geen verloven voor militairen op Celebes In zijn verklaring zei Heath, dat de Britse regering zich ernstig bezorgd maakt over de gevaarlijke spanning tus sen Indonesië en Nederland om Weste lijk Nieuw-Guinea. „Wij hopen oprecht, dat een regeling door middel van on derhandelingen tot stand zal komen. De Britse regering steunt de stappen, die hiertoe worden genomen. De Britse re gering waakt er zorgvuldig voor niets in deze delicate situatie te ondernemen, dat de spanning in het betrokken gebied zou kunnen doen toenemen en de moge lijkheid van een gewapend conflict ver groten". Het Engelse besluit om de levering van oorlogsmateriaal aan Indonesië „tij delijk" stop te zetten, is genomen na overleg met Nederland, doch betekent geen radicale verandering van de En gelse politiek, aldus is volgens AFP in welingelichte kringen te Londen ver klaard. De Engelse regering wil alles vermijden wat de spanning tussen Ne derland en Indonesië kan doen toenemen en wenst evenmin een ongunstige weer slag van haar maatregelen in Neder land. Zij is echter van mening, dat zij om commerciële, doch vooral om poli tieke motieven, niet voorgoed dient af te zien van wapenleveringeu aan Indo nesië. Evenals andere westelijke landen wil Engeland voorkomen, dat commu nistische landen een monopolie van wapenleveringen aan Indonesië ver krijgen en daardoor in dat land hun reeds, grote invloed nog zouden ver sterken. Ook vreest men, dat Engeland door een weigering om bij te dragen tot een versterking van het defensieve vermogen van Indonesië, afbreuk zou doen aan de sympathie, die het wes ten geniet bij de leiding van de strijd krachten in Indonesië. Voor het overige zo werd verder verklaard heeft de Engelse regering er steeds op aangedrongen de toezeg ging te krijgen, dat aan Indonesië ge leverd oorlogstuig niet zal worden ge: bruikt voor agressieve doeleinden. Zij heeft er tevens zorgvuldig op toegezien, dat aan Indonesië geen wapens werden geleverd, die voor zulke doeleinden zouden kunnen worden gebruikt. In dit verband werd er de aandacht op gevestigd, dat de aan Indonesië ge leverde Gannef-vliegtuigen slechts een beperkte actieradius hebben en niet van nut zijn bij eventuele operaties te gen West-Nieuw-Guinea. Zij zou den alleen bruikbaar zijn voor de kust> verdediging. Het ANP meldt naar aanleiding hier van dat de reikwijdte van de „Gannet" tweeduizend kilometer bedraagt. Het toestel, dat een snelheid kan ontwikke len van 550 km per uur, kan een grote verscheidenheid van wapens meevoe ren, namelijk een doelzoekende torpe do, bommen van 225 kg, 450 kg of 900 kg, dieptebommen, mijnen, raketten e.d. Het vliegtuig heeft een bemanning van drie koppen, te weten vlieger, navigator en radar specialist. Diplomaieke waarnemers te Lon den waren gisteravond volgens Reu ter van mening, dat de beslissing van de Engelse regering ongunstig zal wor den beoordeeld door beide partijen in de kwestie-Nieuw Guinea. Indonesië, welks staatshoofd in mei een staats bezoek aan Engeland zal brengen, zal door het besluit vermoedelijk worden geërgerd en de Nederlanders zal het niet ontgaan, dat het besluit om wa penleveringen aan Indonesië stop te zetten pas werd genomen nadat het laatste van de achttien Gannet vlieg tuigen voor Indonesië uit Engeland was verzonden, terwijl het voornaam ste onderdeel, dat nog moet worden geleverd de radar-gronduitrusting uitdrukkelijk buiten het leverings verbod is gehouden. Het besluit zou zijn genomen, nadat Nederland de zaak ter sprake had ge bracht in de raad van de N.A.V.O. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft dit bevestigd. Voorts zei hij dat de Ne derlandse regering door de Britse rege ring op de hoogte is gesteld van het besluit de leveranties voorlopig te sta ken. De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. A. W. C. Baron Bentinck van Schoonheten, zou vandaag de Britse on derminister van buitenlandse zaken, Heath, bezoeken. PARAMARIBO, 24 jan. Gister ochtend heeft hier een chauffeur in dienst bfi d< algemeen ontvanger en betaalmeester tegenover de politie ver klaard te zijn overvallen door twee mannen, die hem beroofden van een verzegelde zak, die bankbiljetten be vatte ter waarde van Sf 175.000 (350.000 Nederlandse guldens)Dit bedrag had hij gekregen na de ver zilvering van een cheque bfi het kantoor van de ontvanger, die het geld in reserve zou houden voor het uitbe talen van pensioenen. De chauffeur had opdracht gekregen samen met de bode van het kantoor van de betaalmeester naar de Centrale Bank te gaan orr> daar de cheque te verzilveren. Nadat het geld, in een verzegelde zak, in ontvangst was ge nomen, reed de chauffeur in gezel schap van de bode veer terug naar het kantoor van de betaalmeester. On derweg verzocht de chauffeur de bode om een aspirientje te kopen, omdat hij zo'n hoofdpijn had. Hij zou de wagen on. de hoek parkeren, aangezien par keren niet was toegestaan in de straat waar het tabletje moest worden ge kocht. Toen de bode na zijn inkopen de wagen weer opzocht, waren auto en chauffeur verdwenen. Een klein uur daarna werd de politie opgebeld door de chauffeur, die vertelde, dat hij be roofd was en zich nu een eind buiten Paramaribo bevond. Hij deelde mee, dat de zak met geld door twee on bekende mannen was meegenomen. Bij het onderzoek, dat door de politie werd ingesteld, zou de chauf feur hebben medegedeeld, dat hij, na dat de bode de wagen verlaten had, de hoek om was gereden om zijn wagen, waarin zich de zak met het geld bevond te parkeren. Nauwelijks had hij de wagen tot stilstand ge bracht of een auto kwam aangereden waarin twee mannen zaten. Eén man stapte uit en ging naast de chauffeur (Van een verslaggever) IJMUIDEN, 24 jan. Tijdens een driedaags bezoek aan geestelijkheid en bedrfifsapostolaat in het dekenaat Be verwijk, is de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, giste ren de gast geweest van de directie Van Hoogovens. De bisschop was met de geestelijkheid van het dekenaat naar het bedrijf gekomen, waar de directeu ren ir. P van Deldcn en ir. B. R. Bentz van den Berg het gezelschap verwel komden. Ir. P. van Delden gaf een overzicht Van het bedrijvencompex, dat 700 ha omvat, bebouwd en onbebouwd, en dat gericht is op een uiteindelijke produktie Van zeven miljoen ton staal. ör. Van Dodewaard i een der bedrijfs hallen van de Hoogovens, Vervolgens sprak ir. Van Delden zijn waardering uit over de belangstelling van de bisschop voor de sociale kant van het bedrfif, waarover deze nader ge ïnformeerd wenste te worden. Hoogo vens acht een sociaal goede sfeer van groot belang en stelt dan ook alles in het werk deze voor de werknemers te schep pen. In dat verband zei spreker niet te begrijpen, hoe pater H. Hoefnagels S. J. een artikel heeft kunnen schrij ven het artikel is ook in dit blad gereleveerd waarin hij de arbeiders ondermeer op het wapen van het sta kingsrecht wijst. Alle sociale ency clieken aldus ir. van Delden, spreken over het belang van de bedrfifsvrede. Hoogovens vindt het behoud van de bedrijfsvrede van het allerhoogste be lang en wenst niets liever dan dat de grote massa van de medewerkers zich goed en prettig voelt bij het be drijf. Het gezelschap maakte daarna een excursie over het bedrijvencomplex, waarbij hoogoven V en de Martin Staal fabriek bezocht werden. Hier werd de aftap van een staaloven gevolgd. Mgr. Van Dodenwaard onderhield zich met verschillende werknemers van het be drijf. Later op de „Arosa Sun", waar hij de maaltijd gebruikte met de bewoners van dit hotelschip, onderhield de bis schop zich ook met Italiaanse werkne mers van Hoogovens. Bisschop en gees telijkheid wisselden daarna van gedach ten met bedrfifsvertegenwoordigers over zielzorg en industrie. AMSTERDAM, 24 jan. Tijdens het driedaags verblijf van het koninklijk paar in Amsterdam, van 1 tot 3 febru ari, zullen vertegenwoordigers van ve lerlei organen en organisaties in de ge legenheid worden gesteld hun opwach ting ter paleize te maken. Zo ligt het in het voornemen van de koningin zaterdagochtend 3 februari o.a. te ontvangen alle leden en gewezen le den, sinds 1948, van de jury voor de ko ninklijke subsidie voor vrije schilder kunst en allen aan wie de koningin sindsdien deze subsidie heeft verleend. in de dienstauto zitten en dwong hem buiten Parimaribo te rfiden. De tweede man bleef in zfin auto de dienstwagen volgen. Op ongeveer vijf tien kilometer buiten Paramaribo na men, aldus de mededelingen van de chauffeur, de twee mannen de zak met geld en het contactsleuteltje van de wagen, zodat de chauffeur niet in staat was na de beroving de vluchtende autc te achtervolgen. De politie, die bevestigde dat de chauffeur aangifte heeft gedaan van de beroving, kon vooralsnog geen an dere mededelingen doen. De chauffeur, die reeds gedurende vijf jaar derge lijke opdrachten vervult, is voor een verhoor vastgehouden. (Van onze correspondent) DELDEN, 23 jan. Bij een inhaal manoeuvre is vanmiddag op de rijks weg Hengelo-Delden ter hoogte van ho tel „Carelshaven" een personenauto met drie inzittenden met zeer grote snel heid achter op een boerenwagen gereden. Een der inzittenden van de auto werd onmiddellijk gedood, zijn naam was van middag nog niet bekend. De bestuurder van de auto en een vrouw, die achter in de auto zat, zijn met zeer ernstige verwondingen in het Koningin Juliana-ziekenhuis te Henge lo opgenomen. De kar en de auto wer den geheel vernield. UTRECHT, 24 jan. In tegenstel ling tot andersluidende berichten kun nen wij thans meedelen, dat het weg gedeelte van Zevenaar tot aan de hui dige grens in de verbinding Amhem- Emmerik op vrijdag 30 maart offi cieel voor het verkeer in gebruik zal worden genomen. Gelijkertijd wordt dan het in Duitsland voltooide gedeelte ge opend. DEN HAAG, 24 jan. De voorzitter van de Eerste Kamer heeft gistermiddag de heer dr. M. Troostwijk uit Groningen geïnstalleerd als opvolger van de heer J. L. Hoogland. Dr. Troostwijk is gemeentesecretaris van de stad Groningen. Hij neemt een zetel in voor de Partij van de Arbeid. (Advertentie) 'SMMIMj'S. Welke dranken behoort men te schenken als men een „avondje" geeft? Wel, na de thee hebt U de keus uit rijnwijn, rode wijn, moezelwijn, bier en tonic. Natuurlijk zijn er nog veel meer gezellige drankjes te bedenken. Een verfrissende longdrink bijvoorbeeld is altijd welkom. Het prettige van zo'n longdrink is dat er zovele dranken zijn die er zich voortreffelijk voor lenen. In de winter kan ook een wijngroc of een heerlijk kopje bouillon uitstekend voldoen. En welke sigaretten presenteert U? Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! KING A 20 STUKS F Ie (Van onze onderwfisredacteur) DEN HAAG, 24 jan. De bijzonde re Kamercommissie voor de Mam moetwet heeft thans haar eindverslag uitgebracht. De laatste nota van wijzigingen bij het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs bracht vrij weinig nieuws. En het is er nog verre van, dat de Tweede Kamer leden en mr. Cals het nu geheel eens zouden zijn. Om de voorbereiding van de openbare behandeling van de Mam moetwet niet langer te rekken, heeft men echter gemeend niet nog eens een mondeling overleg met de minister te moeten inlassen, doch het beter geacht de commissoriale gedachtenwisseling nu ai te sluiten. Juist de laatste tijd werd door verschillende onderwijsdes kundigen de opmerking gemaakt, dat men bepaalde punten van de Mam moetwet nog nader bestudeerd en be sproken zou willen zien, doch de Kamercommissie schijnt tot het in zicht gekomen te zijn, dat er sinds de indiening van het wetsontwerp oktober 1958 toch wel voldoende gelegenheid is geweest voor discussies en studies. In het eindverslag wordt nadrukke lijk herinnerd aan de mededeling bfi de derde nota van wijzigingen, dat minister Cals volledig voor con structieve suggesties blijft openstaan. Naar aanleiding hiervan heeft de Kamercommissie ondanks ernstige bezwaren, die bfi een aantal leden zfin blijven bestaan, besloten te ver klaren, dat de openbare behande ling van de Mammoetwet thans voldoende is voorbereid. Aldus de tekst van het eindverslag. Zoals bekend ligt het in de bedoeling op 20 maart met het Mammoet-debat te beginnen. Bij dit debat zullen zeker (Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. nog harde noten gekraakt worden. Voor wat de K.V.P. betreft valt met name te denken aan een duidelijker regeling voor de maatschappelijke or ganen. (Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG, 24 jan. De Neder landse kiezers zullen op 28 maart sta tencolleges gaan samenstellen, die in verschillende provincies een flink stuk worden uitgebreid en die in alle pro vincies meer bevoegdheden krijgen. De Provinciale Staten zullen hun gewesten nu ook volgens de wet werkelijk gaan besturen en niet meer met wantrouwen door Den Haag worden bekeken, aldus hééft minister Toxopeus in de Eerste Kamer verklaard. De Senaat heeft de nieuwe Provinciewet z.h.s. aangenomen en er de onmisbaarheid van erkend. De minister heeft op aandringen van de Brabantse burgemeester Teijssen toe gezegd, dat hfi zal trachten de wet al op de dag van de officiële kandidaat stelling voor de komende provinciale verkiezingen dat is op 13 februari niet alleen in het Staatsblad, maar ook in werking te krijgen. Alle herinneringen aan de tijd, waar in in ons staatsbestel een diep gewor telde vrees voor te eigengereid optre den van de provinciale besturen werd gehandhaafd, zuilen daarmee verdwe nen zijn. De provinciewet van Thor- becke, die nog altijd van kracht is, vormt een weerspiegeling van de re acties in het begin van ons koning schap op de oude republiek, waarin ons land bijna onbestuurlfik werd vanwege zijn verdeling van staatsmacht over ze ven elkaar tegenwerkende provincies (lees: republiekjes). De provinciale staten mochten van wege die angst een eeuw lang niet meer dan tweemaal per jaar verga deren. Zij zullen voortaan steeds wan neer de commissaris van de koningin of geduputeerde staten het nodig ach ten bijeengeroepen kunnen worden. Zij kunnen ook zelf met een vijfde van hun aantal leden daartoe het ver zoek indienen. Het aantal van twee vergaderingen per jaar is een wette lijk minimum geworden. Minister Toxopeus zei, dat in de wet nu een ontwikkeling wordt vastgelegd, die al lang op gang was gekomen. Vooral na de oorlog is de taak van de pro vinciale besturen steeds omvangrijker en steeds meer onmisbaar geworden. De uitbreiding van de staten colleges berust op een schema, dat op het eerste gezicht vreemd aandoet. De ene provin cie krijgt wel. de andere niet een flink aantal statenleden erbij. In Gelderland wordt het totaal 67 leden (plus 5), in Groningen 51 (plus 6), in Noord-Brabant 71 (plus 7), in Overijssel 59 (plus 12), in Drente 47 (plus 12)in Limburg 59 (plus 14) en in Utrecht 55 (plus 14). Geringe stijging gelden voor Noord-Holland: 83 (plus 1), Zuid-Holland: 83 (plus 1), Zee land: 43 (plus 1) en Friesland: 51 (plus 1). De nieuwe aantallen zfin vastge steld om een wat betere evenredigheid met de sterk gewijzigde bevolkingsver houdingen der provincies te verkrijgen. Evenals in de Tweede Kamer lopen in HOLLANDIA, 24 jan. De „Parna" (Partei Nationaal) heeft schriftelijk aan staatssecretaris Bot een verduide lijking gegeven van haar huidige stand punt, mede gezien het Indonesische op treden van vorige week maandag. Ge zegd wordt, dat de „Parna" van oor deel is, dat Nederland en Indonesië dienen terug te keren tot vriendschap pelijke besprekingen, waarbij beide landen „het recht op vrijheid en soevereiniteit" dienen te erkennen als basisbeginsel voor onderhandelingen. Wat het zelfbeschikkingsrecht be treft dient het Papoea-volk bij onder handelingen betrokken te worden, maar niet op de wijze als bekendge maakt is na de parlementsbijeenkomst. De „Parna" is noch pro-Nederland noch pro-Indonesië maar is uitsluitend voor vrije Papoea's en zal blijven strijden voor een vrij West-Papoea. De „Parna" eist vrijheid op in 1970; dan dient de republiek West-Papoea tot stand te komen Met de brief, die is ondertekend door Bonay, werd het partijprogramma aan geboden. Volgens dit programma wenst de „Parna" in 1963 ontbinding van de huidige Nieuw-Guinea Raad. Er zouden dan nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven op basis van de politieke partijen op de wijze van het democratische parlementaire stelsel. Zfi wenst in 1968 vervanging van de Nieuw-Guinea Raad door een parlement en kabinet en in 1969 ver kiezingen voor een president. Op 1 december 1970 zou dan de soevereini teit moeten worden overgedragen. SCHURMANN DJAKARTA, 23 jan. (AFP) Roes lan Abdoelgani, vicevoorzitter van de opperste adviesraad zei in een toe spraak over de rol van de universiteiten „in de strijd om West-Irian te bevrij den", dat in de huidige politieke con frontatie diplomatie en gevechtskracht van Indonesië moeten samengaan, waarbij het accent vooral op de ge vechtskracht ligt. Hij pleitte in dit ver band op een defensieve volksmacht aan het thuisfront achter een sterke militai re gevechtskracht als solide basis, zon der welke besprekingen met de Neder landers vruchteloos zullen zijn. De plv. chef staf luitenant-generaal Gatot Soebroto is naar Makassar ge reisd om er de generaal-majoor Soehario die daar zijn hoofdkwartier vestigt, te installeren. Soeharto is tevens tot regio naal commandant van Gost-Indonesië benoemd, aldus meldt UPI. DJAKARTA, 23 jan. (Rtr) Indo nesië heeft volgens een woordvoerder van de marine te Soerabaja het inter nationale Rode Kruis gevraagd een onderzoek in te stellen naar de be handeling van de door de Nederlan ders gemaakte krijgsgevangenen bfi het gevecht in de Arafoera zee. De woordvoerder, majoor Ambardi, zei met betrekking tot de vermissing van de Indonesische commandeur Soe- darso dat, indien de Nederlanders toe stemden in het gevraagde onderzoek, dit er op zou wijzen dat de comman deur tijdens het gevecht gevallen was. Als zij het zouden weigeren zou dit er op wjjzen dat de Nederlanders hem hadden doodgeschoten, aldus majoor Ambardi. TOKIO, 24 jan. (UPI) De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, en de Australi sche ambassadeur in Indonesië hebben gisteren in Djakarta van gedachten ge wisseld over het dispuut om Nieuw- Guinea, aldus een bericht van radio Djakarta. Ambassadeur Patrick Shaw was juist in Djakarta teruggekeerd van verlof in Australië. MELBOURNE Het avondblad The Herald schreef gisteren dat de Australische regering een belangrijke wijziging in haar houding in het ge schil tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea over weegt. Deze verandering kan volgens het blad om diplomatieke redenen niet dadelijk in de politiek tot uiting komen. „Maar in de afgelopen maanden is de neiging ontstaan om de vroegere hou ding van krachtige steun aan Neder land in het geschil prijs te geven", aldus het blad. Het blad schreef voorts", dat men in Canberra de indruk heeft, „dat de regering niet langer haar vroegere steun voor de Nederlandse soevereiniteit ernstig kan handhaven en dat zfi zich gaat verzoenen met een de Eerste Kamer de meningen uiteen over de positie en de plicht tot verant woordelijkheid van gedeputeerde staten. Opvallend is echter, dat verschillende woordvoerders in de Senaat hierover anders denken dan hun geestverwanten aan de overzijde van het Binnenhof. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) verdedigde het amendement Maenen (ge deputeerde staten kunnen door de pro vinciale staten alleen over algemene aspecten bij het toezicht op de gemeen ten ter verantwoording worden geroe pen), dat door zijn partijgenoot Oud in de Tweede Kamer destijds als volkomen onaanvaardbaar is verworpen. De heer Teijssen (K.V.P.) aanvaardt daarente gen de beperking van de verantwoor delijkheid alleen op grond van de doel matigheidsargumenten, en omdat er in ieder geval met een beperkte ver antwoordelijkheid al een stap in de goe de richting wordt gezet. De heer Samkalden (P.v.d.A.) zei van oordeel te zfin, dat er eigenlfik niet zoveel verschil is tussen de minister en de heer Maenen. Hiertegen kwam mi nister Toxopeus in verzet. Materieel kan de heer Samkalden gelijk hebben, maar formeel gezien zou het veel beter zfin geweest wanneer de algehele ver antwoordelijkheid in de wet was vast gelegd. De minister zei dit echter geen reden gevonden te hebben om er in de Tweede Kamer een onaanvaardbaar over uit te spreken. De Eerste Kamer toonde zich verder weinig voldaan over de gebrekkige voor uitgang met de decentralisatie, die het kabinet-De Quay in zijn vaandel voert. De katholieke woordvoerder de heer Tefissen, voorspelde onder het regime van deze nieuwe wet wederom een „muur van ambtelfike tegenstand" en verzocht de minister deze met een forse stoot omver te werpen. ARNHEM, 24 jan. De rechtbank heeft gistermorgen een 20-jarige chauf feur nit Echteld veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De chauffeur heeft op 13 november van het vorig jaar in Hoenderlo een dienstplichtig militair door roekeloos met zfin vrachtauto met aanhanger te rfiden zodanig verwond, dat de jonge man ter plaatse overleed. Hfi reed door. zonder zich om de gevolgen van de aanrfiding te bekommeren. Een 35-jarige vertegenwoordiger uit Oosterbeek werd veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De vertegenwoor diger heeft op 13 september met zijn auto een wielrijder te Kesteren doodge reden. Hij zon onder invloed zfin ge weest. UTRECHT, Een maand hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid eiste de officier van justitie bij de Rechtbank alhier tegen een 38- jarige chaufffur uit Bameveld wegens het veroorzaken van dood door schuld. In de avond van 30 september van het vorig jaar passeerde de verdachte met een door hem bestuurde vracht auto op de rfiksweg onder de gemeen te Barneveld twee geparkeerde auto's, terwfil op de andere weghelft een per soon met een rode zaklantaarn stopsig nalen gaf. De verdachte, die met een snelheid van 70 km reed, bemerkte dit sein kennelfik te laat of reageerde daar op verkeerd; zfin wagen veroorzaakte althans een frontale botsing met een personenauto. Deze wagen werd ge heel vernield en de bestuurder overleed de volgende cag aan de opgelopen ver wondingen. AMSTERDAM, 23 jan. De actrice Andrea Domburg en de acteurs Henk van Ulsen en Joop Admiraal, die dit sei zoen bfi verschillende toneelgezelschap pen gastrollen vervullen, zullen met in gang van het nieuwe toneel seizoen (1962- 1963) vast verbonden zfin aan de toneel groep „Studio". (Advertentie) U kiest toch 'n JAN' gemeenschappelijke grens met Indo nesië in Nieuw-Guinea". Het eveneens te Melbourne verschij nende blad Sum Pictorial meldde on der meer: „Het lijkt nu waarschijnlijk, dat Australië zich zal aansluiten bfi de pogingen van de Verenigde Staten om president Soekarno er toe te bewegen een compromis-oplossing te aanvaar den, die het Indonesische nationalisme bevredigt en de Nederlanders in staat stelt zich waardig terug te trekken uit een positie, die alleen gehandhaafd zou kunnen worden ten koste van de goodwill voor de blanke in vrijwel geheel Azië". MAKASSAR, 24 jan. (AFP) De mi litaire commandanten in Noord- en Mid den Celebes en in Zuid- en Zuidoost Ce lebes hebben alle militaire verloven in getrokken en alle met verlof zijnde mi litairen teruggeroepen. Generaal Nasoe- tion heeft in verband met de kwestie Nieuw Guinea alle vergunningen aan militairen voor bedevaarttochten naar Mekka in het lopende jaar geannuleerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 5