ROOMS-RODE coalitie komst in ITALIË? „Opening naar links" voor de Democrazia Cristiana op Droeve vondst in Kortrijk I De hereniging van de Kerken van het Oosten DE VERMOEIDE AUTOMOBILIST A Nog geen uitspraak over de Europese energiepolitiek Beneluxuitvoer in 1961 hoger invoer nauwelijks toegenomen NRD.-BRABANT BEZORGD OVER KREEKRAKPLAN CHRISTENDEMOCRATEN VOOR BESLISSING Breuk van Nenni- socialisten met communisten Oe Thant spreekt weer met V.N.- gedelegeerden Verdwenen meisje blijkt vermoord Brits vliegtuig in zee gestort Mgr. Suenens aan vaardt zijn ambt Zo rijk aan vruchten... Zo fijn van smaak... msm Studiedagen van het Apostolaat der Hereniging Europees parlement zal zich nader beraden over ontwerpresolutie OSRAM DONDERDAG 25 JANUARI 1962 PAGINA 11 (Van onze Romeinse corres pondent) ROME, 25 januari Zaterdag begint de belangrijkste politieke vergadering, die Italië sinds de instelling van de republiek in 1948 gekend heeft. De spil van het politieke leven, de Democrazia Cristiana, houdt haar tweejaar lijkse congres en heeft daar als het hoofdthema gesteld de samen werking met de links-socialisten, de partij van Nenni. Afgezien van de uitslag is het naar voren bren- Bemiddeling Nw.-Guinea Bij monding Westerschelde Vlieger wordt vermist gen van dit cruciale punt een moedige daad en bewijst het dat de grootste politieke partij van Italië al haar menselijke fouten ten spijt, een robuuste gezondheid bezit. JUS DE FRUITS mm Gevaren van het gebruik van opwekkende en verdovende middelen lampen Nedlloyd opent dienst tussen Japan en Zuid-Amerika Watersport-, kampeer en caravan-expositie Interconfessioneel avondgebed voor Leidse studenten Examens Jongetje verdronken SPAREN ALLEEN IS NIET VOLDOENDE vraagt onze nieuwe brochure aan. DE NEDERLANDSE FONDSEN MIJ. "NEFO" N.V. Nieuwe Spiegelstraat 6-8, Amsterdam Begin van opruiming krotwoningen STEEN INGESLIKT NEW VORK, 25 jan. (Reuter) De Waarnemende secretaris-generaal van de Verenigde Naties Oe Thant, heeft gisteren zijn pogingen voor een vreed zame beslechting van de kwestie-Nieuw- Guinea, voortgezet. Hij pleegde afzon derlijk overleg met mr. Schuurmann en Soekardjo Wirjopranota, resp. de Ne derlandse en Indonesische afgevaar digden in de V.N. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ver neemt Reuter, dat Oe Thant er niet op uit is, overhaast te werk te gaan met het tot stand brengen van een rechtstreeks gesprek tussen de Indone siërs en de Nederlanders o nder zijn auspiciën. Oe Thant wenst een recht streeks gesprek eerst als er gegronde Vooruitzichten zijn voor een regeling der kwestie. De afzonderlijke bespre kingen met beide partijen zullen voor lopig worden voortgezet. kortrijk, (België) 25 jan. (UPi) Een zestienjarige jongen heeft gister middag het stoffelijk overschot van een «eisje dat sinds meer dan een maand Werd vermist, gevonden, zo heeft de Politie in Kortrijk bekendgemaakt. De droevige vondst betreft de negenjarige Magda de Bruyn dochter van een banketbakker in Kortrijk. Het meisje Was op 22 december 's middags naar school gegaan maar niet op school ver schenen. Haar moeder had haar 10 frank mee gegeven om wat rode wol voor een schooltas te kopen, voordat zij naar school zou gaan. Toen zij 's avonds niet Was teruggekeerd alarmeerden de ou ders onmiddellijk de politie, maar alle naspeuringen bleken vergeefs. Zelfs de beroemde Nederlandse politiehond Roy Roland slaagde er niet in het meisje te vinden Roy Roland wist het spoor te Volgen tot de wolafdeling in het waren- Muis waar zij geweest was. .DEN HAAG, 25 jan. In de omge- v"Mg van het lichtschip „Noordhinder", gelegen voor de monding van de Wes- 'Mschelde, is gisteravond een één-moto- l-l8T vliegtuig van de Britse luchtmacht Van het type Beaver" in zee gestort, fje vlieger, die zich alleen aan boord bevond, wordt vermist. Van de „Noord- Minder" is een reddingsvlot gestreken. .Aan het zoeken naar de vermiste voeger wordt deelgenomen door de red- Sjbgsboot „President Wiersma" uit P.feskens, de Belgische mailboot op de ülh OstendeDover, een veerboot uit ^eebrugge en een Duits motorschip. Een „Tracker" van de vliegbasis Val- ^enburg is om half tien, na enige tijd aan het opsporingswerk te hebben deel- jphomen, op zijn basis teruggekeerd, opsporingswerk werd daarna mede richt door een „Shackleton" van de R.A.F. s MECHELEN, 25 jan. (KNP) Mgr. ®Mens, de nieuwe aartsbisschop van bn?»Melen, heelt gisteren in de St. Rom- j, "«kathedraal te Mechelen bezit ge- tel i? van de aartsbisschoppelijke ze- Sch geleid door zijn beide hulpbis- 1, M°PPen en drie vicarissen-generaal hef t k'J z'cb naar de kathedraal. Na "e Deum las kanunnik van Hove, tel j aris van het Metropolitaan Kapit- i)no Pauselijke benoemingsbrief voor. Va^frua heeft mgr. de Trannoy, deken Mi««„ Kapittel, de gebeden voor de g6n 6 aartsbisschop ingezet. Vervol- aartoi.I?am. m£r. Suenens bezit van de ïooJvjss'ehoppelijke zetel terwijl het '""Mgnus" seminaristen „Ecce sacerdos Van gu' Su®uens besteeg dan de trappen ere ,/i Aar terwül de antifoon ter Mezp J-. Rumoldus werd uitgevoerd; de abesloten met de oratie door Sohon„riSlsschoP, 'tie tot slot de bis- zegen verleende. Na de MMrtsthi? I volgde een receptie in het '«bisschoppelijk paleis. Een eventuele samenwerking met de geleidelijk aan belangrijkheid winnende linkse socialisten kan op den duur tot een fundamentele verandering leiden in het vastgelopen Italiaanse politieke le ven. De moed van de leiding der chris ten-democratische partij schuilt hierin, dat men op een voorbeeldig democrati sche wijze en door een open ideologisch debat in de gehele partij vanaf de kleinste lokale groepering tot de gewes telijke en landelijke kringen zichzelf in het congres de vraag naar deze sa menwerking heeft durven stellen. De wrijvingen en problemen in het Italiaanse politieke leven zijn overbe kend. De Democrazia Cristiana, die 46 pet. der Kamerzetels bezit, behoeft in de huidige krachtenverhoudingen bondgenoten om een meerderheid te kunnen vormen. De grote meerderheid in de christen-democratische partij en in het gehele Italiaanse volk voelt niets voor een feodaal of paternalis tisch bewind, een bewind dat ertoe neigt om de traditionele heersende klassen en de bezitters te beschermen e de overigen, dat is dus 80 tot 90 procent der bevolking, eventueel wel willende incidentele hulp te verschaf fen. De Democrazia Cristiana zoekt al lang naar bondgenoten die een andere sociale opvatting hebben, maar binnen de gegeven grenzen der democratie ont breekt tot nu toe een meerderheid, wel ke een basis kan vormen voor een sta biele progressieve regering. In de hui dige ontwikkeling doet zich thans een kans voor. Binnen de links-socialistische partjj kregen in de laatste jaren de „autonomisten" de meerderheid. Ge steund door het electoraat naderde de partij van Nenni in het laatste decen nium steeds meer de democratie. Men maakte zich vooral ideologisch los van de communisten en de recente gebeur tenissen als destalinisatie en in het bij zonder het jongste partijcongres van de z.g. „leidende", de Russische commu nistische partij, hebben hiertoe op spe ciale wijze bijgedragen. De links-socia listen lieten weten, dat zij onder de voorwaarde van een aantal bindende politiek-sociale afspraken niet ongene gen zouden zijn een centrum-linkse be weging te steunen, zjj het voorlopig als „buitenlid". Wanneer het congres van de Demo crazia Cristiana de samenwerking met de links-socialisten goedkeurt, betekent dit in werkelijkheid het begin van de befaamde en omstreden „opening naar links". Dit beseft men ook volkomen. Van de ene kant zouden de links-socia listen binnen de Italiaanse democratie, alle tegenstellingen ten spijt, krachtig kunnen bijdragen tot de uitvoering van de reeds bestaande zeer moderne socia le wetgeving in Italië. Door hun toetre den tot de democratie zouden zij boven dien een gezondere atmosfeer scheppen, die een alternatief mogelijk zou maken: de kiezers zouden binnen de democratie een keuze kunnen doen tussen meerdere politieke mogelijkheden. De gehele par tijstructuur zou zich zelfs op den duur naai gezondere verhoudingen kunnen ontwikkelen. Van de andere kant is het een feit, dat de links-socialisten tot voor kort de medereizigers nr 1 waren van de com munisten in de vrije wereld. Ideolo gisch hebben zjj thans met de com munisten gebroken, maar er blijven nog vele banden, vooral in de sociale en maatschappelijke organisaties. De beginselvraag is dus, of men met het binnenhalen der Nenni-socialisten het land en de democratie wezenlijk dient, o dat men het communistische paard van Troje een plaats geeft op het Ka- pitool. De meningen in alle democra tische partijen zijn hierover verdeeld. Een groot part der Democrazia Cris tiana is vóór het aanknopen van be trekkingen met Nenni, een deel er te gen. Zo is het ook bij de sociaal-democra ten en bij de republikeinen. De Kerk is bezorgd voor een verder veld winnen van de marxistische theorieën. Het in dustriële leven is tegen alle invloeden der socialisten, die om planning vra gen en bijvoorbeeld de opheffing van het bankgeheim eisen. Men is thans duide lijk op een tweesprong gekomen en het congres der Democrazia Cristiana in Napels zal beslissen over de toekom stige koers. (Advertentie) HERO JUS DE FRUITS Pure vruchtensappen voor gezin en gasten. Zuiver - vitaminerijk - kostelijk van smaak. 12 maanden van het jaar een verkwikkende traktatie: Hero Jus d'Orange Jus d'Ananas Jus de Grapefruit Veredelde HERO VRUCHTENDRANKEN Vraag Hero 'gepasteuriseerde' rode vruchtendranken en geniet van het volle fruitaroma. Verkrijgbaar in de populaire 12 cl. 'Jus'-flesjes: Hero Cassis Cerise Rode Bessen Frambozen Heerlijk om ook in huis te hebben GEPASTEURISEERDE VRUCHTENDRANKEN (Advertentie) A Uitsluitend verkFijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranqha NIJMEGEN, 24 jan. (KNP) De studiedagen van het Apostolaat der Hereniging, die maandag en dinsdag zijn gehouden op de H.Landstichting en die door ruim negentig deelnemers werden bijgewoond, kenmerkten zich door een openhartige bespreking van het probleem hoe bepaalde historische aspecten van de Oosterse Kerken met het huidige oecumenische klimaat in overeenstemming zjjn te brengen. Ten onrechte wordt de Latijnse Kerk nog gezien als de Katholieke Kerk bij uit stek, aldus dr. J. G. Remmers, voor zitter van het Apostolaat der Hereni ging, dat dit jaar 35 jaar bestaat. De Westerse Kerk mag de Oosterse Kerk niet belemmeren zich zelf te zijn. In het Oosten leeft de wens naar een eigen inbreng op het gebied van theo logie, liturgie en spiritualiteit. De hiërarchische structuur van de Ooster se Kerken leidt wellicht in deze rich ting dat het primaatschap van de Paus kan samengaan met een andere struc tuur van de Kerk, wat echter geen patriarchaal systeem zoals het Oosten dat kent, behoeft te zijn. Een integratie van het Christelijke Oosten in de Ka tholieke Kerk zou meer moeten ge schieden in het algemeen oecumenisch streven. Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, legde er de nadruk op, dat de oecumene van het geloof niet in onze macht ligt, maar wel die van de liefde. Er moet daarom veel gebeden worden om liefde. Over de historische achtergronden van de geschiedenis der Oosterse Kerken heeft gesproken pater drs. A. Burg A.A. Hij betoogde dat weliswaar een aantal Kerken in het Oosten bulten de gemeenschap is ge treden, maar dat men ze toch moet blijven liefhebben. Op de tweede dag van de bijeen komst heeft men volle aanuacht gewijd aan de latinisatie van de riten, welke zijn Is iemand vermoeid is of slaap heeft, ziek is of pijn heeft en toch nog werk moet verzetten zul- arbeidsprestaties daaronder lijden. De aan dacht verslapt of wordt afgeleid, het reactie vermogen is vertraagd. Passen wij dit toe op het snelverkeer, dan zal het zonder verdere tóp- lichting duidelijk zijn dat vermoeidheid, ziekte en pijn het besturen van een auto of motorrij tuig tot een extra gevaarlijke bezig heid maken. Dit realiseren veel men sen zich te weinig. E,n juist wanneer men niet echt ziek maar toch ook niet fit is kan een ogenblikje verminderde aandacht of een plotseling obstakel, dat men anders koelbloedig zou om zeilen, fataal zijn. Nog gevaarlijker wordt het wanneer de automobilist, die vermoeid is, ner veus is of pijn heeft, geneesmiddelen gaat gebruiken om fitter te worden, te kalmeren of de pijn te verdrijven. Ik ben er van overtuigd, dat de mees ten hierin volkomen te goeder trouw zijn en niet beseffen hoe onverant woordelijk zjj in feite handelen. Er bestaat een algemene afkeer tegen de uitwassen van doping (het gebruik van stimulerende middelen) bij de wedstrijdsport. Het is evenwel geen zeldzaamheid, dat ook in het snel verkeer stimulerende middelen wor den gebruikt om gevoelens van ver moeidheid te verdrijven. Na een over matig gebruik van sommige opwek kende middelen (o.a. pervitine) kan iemand zelfs de indruk wekken be schonken te zijn. Na het gebruik van een kleine hoeveelheid van deze stof fen zullen deze evidente stoornissen niet optreden, maar dan kan het be sturen van een auto desalniettemin een gevaarlijke bezigheid zijn. De motieven zijn geheel anders, maar niet de uitwerking van doping in het snelverkeer. De automobilist brengt bovendien nog het leven van anderen in gevaar. Hiermee wil ik niets kwaads zeg gen van een onschuldig kopje thee of koffie onderweg. Integendeel alleen al vanwege de onderbreking van een langdurige tocht verdient een derge lijke verkwikking aanbeveling. Het is echter een illusie te menen dat een of meer koppen koffie de gevolgen van kort te voren genuttigde alcoho lica zullen opheffen. De uitwerking daarvan blijft gedurende enkele uren onverminderd bestaan. Sterke koffie kan hoogstens de slaap enigszins op houden maar niet de directe gevolgen van alcoholgebruik compenseren. Dat het gebruik van kalmerende middelen ook de bewustzijnsgraad in negatieve zin beïnvloedt is onvoldoen de bekend. Het is daarom wel ver geeflijk maar toch onjuist als deze middelen door nerveuze automo bilisten worden gebruikt zonder over leg met hun dokter. De geneesmid delenindustrie brengt de laatste tijd een aantal geheel nieuwe medicamen ten aan de markt, die er op gericht zijn de min of meer uit zijn even wicht gebrachte mens weer in balans voor een zieke, die te bed ligt maar wel voor iemand die moet autorij den. Men is er langzamerhand wei ach ter dat de waarde van allerlei waar schuwingen en slogans bij de ver- keersopvoeding, waarmee vooral de Amsterdamse pol:'.ie zich in een j- verleden een zekere faam heeft ver worven slechts gering is, omdat juist de met minder verantwoordelijk heidsgevoel beladen weggebruiker op wie zij Indruk moeten maken er zich weinig van aantrekt. Ik ben mij ervan bewust dat ook de hierboven gegeven waarschuwing wei nig indruk zal maken op deze laatste te brengen. Hun werking is uiteen- categorie auto- en motorrijders, maar lopend en gecompliceerd, het effect op het menselijk organisme is nog maar ten dele opgehelderd. Enkele van deze middelen zouden enerzijds angsten onderdrukken en spanningen opheffen, anderzijds depressieve stoor nissen gunstig beinvloeden. Mede in verband met de bijwerkingen van de ze middelen is het gebruik hiervan zeker in het snelverkeer onverant woordelijk zonder medisch advies. Ook pijnstillende middelen verdie nen de aandacht. Morfine en de mees te andere opiumderivaten werken be halve pijnstillend ook slaapverwek kend. Zij zijn in het snelverkeer dus uit den boze. Behalve bij misbruik zal dit echter niet veel voorkomen. Tot een geheel andere groep van pijnstillende middelen, die geen slaapverwekkende werking hebben, behoren salicylzuur, het werkzame bestanddeel van acetosal (aspirine), fenacetine en pyramidon. De eerste twee worden vaak samen gebruikt in de bekende A.P.C.-poeder of ta blet. Tegen het gebruik van deze middelen in het snelverkeer is in het algemeen geen bezwaar. Men moet echter goed weten welk pijn stillend middel men gebruikt, voor al omdat er nogal wat preparaten In de handel zijn die ook kalmerende respectievelijk slaapverwekkende stoffen bevatten. Daartegen behoeft geen bezwaar te zijn als zij dienen omdat ik uit ervaring weet dat er automobilisten zijn die de gevaren van opwekkende en verdovende middelen onvoldoende kennen en zodoende door onwetendheid brokken zouden maken en in feite maken, is deze waarschu wing op zijn plaats. S p.S. Na het schrijven van de vorige kroniek waarin ik mijn teleurstelling uitte over het nog steeds ontbreken van een georganiseerde wetenschappe lijke aanpak van de bestudering van oorzaken en preventie van het ver keersongeval, werd mijn aandacht ge vestigd op een berichtje in een A.N.W.B.-periodiek (van 6-1-1962). Hierin wordt gemeld, dat de Neder landse vereniging van automobielassu radeuren besloten heeft morele en fi nanciële steun te verlenen aan het door de A.N.W.B. bij de minister van verkeer en waterstaat ingediende plan tot vorming van een stichting die zich zal belasten met wetenschappelijk ver- keersonderzoek. In verband met het snel toenemende aantal auto's op de Nederlandse we gen en het zeer grote aantal slacht offers is het noodzakelijk dat dit of welk ander serieus plan ook met spoed op zijn merites wordt onderzocht. Men bedenke dat het op gang komen van een onderzoek tijd kost en de conclu sies ons dan niet meteen als rijpe vruchten in de schoot zullen vallen. werd ingevoerd op een tijdstip, dat ze verstard waren. Het overnemen van de Latijnse geloofs- en gebedsexpressie, welke door het Oosten geschiedde, be tekende voor deze Kerken een stap achteruit. De Oosterse Kerken hebben bovendien vaak bepaalde devoties en zekere theologische denkwijzen overge nomen, welke beslist niet uit hun eigen wortels stammen. Een synthese daarop bleef achterwege. Prof. dr. Manders C.ss.R. heeft In verband hiermee gepleit voor de vrij heid voor de geünieerde Kerken tot haar eigen voedingsbodem terug te keren. Pater dr. Gabriël OFM Cap. deelde mede, dat het patriarchaat in Moskou afwijzend staat tegenover iede re liturgische hervorming. Wel is er belangstelling voor de moderne wester se theologie. Deze belangstelling moet door het Westen worden gevoed. Ten slotte sprak prof. P. M. van der Ploeg O.P. over de rechten en privileges van de Oosterse Kerken. STRAATSBURG, 25 jan. Het Euro pese parlement heeft woensdag gepro beerd een bijdrage te leveren tot het doorbreken van de Impasse, waarin het overleg van de zes landen der Europese gemeenschap over een gemeenschappe lijke energiepolitiek is gekomen. Meer dan 20 sprekers, onder wie verscheidene woordvoerders der drie executieven, hebben hun licht over de materie laten schijnen, doch de afgevaardigden zijn er niet in geslaagd aanwijzingen voor de algemeen nodig geachte energiepoli tiek in een resolutie neer te leggen. De drie fracties (christen-democraten, socialisten en liberalen) zullen zich voor de februarizitting nader beraden over een ontwerpresolutie, die door de ener giecommissie is opgesteld. De Nederlandse socialistische afge vaardigde ir. S. A. Posthumus die woensdag al® woordvoerder van Se so cialistische fractie optrad betreurde deze gang van zaken. Dit wekt de in druk, zei hij, dat het Europese parle ment weliswaar op spoed' aandringt, maar dat het zelf ook terugschrikt voor duidelijke uitspraken. Hij was overigens van mening, dat men zonder een fusie van de drie Europese executieven (E.E.G.-commissie, Euratom-commis- sie en de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S.), niet uit de moeilijkheden zou kunnen komen. De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde M. M. A. A. Janssen, kon zich er vol ledig mee verenigen, dat het niet tot een stemming kwam. Hij had bezwaren tegen de ontwerpresolutie, omdat die het rapport van de energiecommissie niet dekte. H|j was het er bijvoorbeeld niet mee eens, dat in dat ontwerp wordt verklaard, dat er geen reden is om de afhankelijkheid van de gemeenschap van de invoer meer dan strikt nodig is te doen toenemen. Dit achtte de heer Janssen in strijd met het E.E.G.-ver drag, dat de opbouw van een open ge meenschap voorschrijft. Aan het einde van het debat wees de Franse vice-voorzitter van de E.E.G.- commissie Marjolin op het feit, dat de zes E.E.G.-landen er In zijn geslaagd een oplossing van het zo netelige pro bleem van de landbouw te vinden. Dit gaf hem, voor het even moeilijke ener gievraagstuk. goede hoop voor de toe komst. Volgens de heer Posthumus had de socialistische fractie zich met de ont werpresolutie kunnen verenigen. Hij leg de er bijvoorbeeld de nadruk op, dat het zoals in het ontwerp wordt gesteld onmogelijk zal zijn een energiebeleid te baseren op een volledig vrije markt. Ook de socialisten wensten uiteraard lage prjjzen voor de kolen, olie en elek triciteit, maar die lage prijzen mogen niet het gevolg zijn van een chaos op de markt. De Belgische christen-democratische senator dr. V. Leemans acht de natio nale bezwaren, die tegen de voorstellen voor een gemeenschappelijke politiek zijn opgeworpen, niet onoverkomelijk. De energieeommissie heeft op een stu diereis door de gemeenschap geconsta teerd, dat bepaalde verschillen niet zo groot zijn als men denkt. Om ze weg te werken zal men volgens de heer V. Leemans, een coördinerend orgaan kun nen instellen, dat over wezenlijke be voegdheden zou beschikken. r 4 ri nprtevtie) BRUSSEL, 25 jan. Het secreta riaat-generaal der Benelux Economi sche Unie heeft aan de hand van ge gevens van het Nationaal Instituut voor de Statistiek van België en het Cen traal Bureau voor de statistiek an Ne derland, voorlopige cijfers berekend van de in- en uitvoer van Benelux over het jaar 1961. De Beneluxlanden voerden in 1961 voor een waarde van 28,0 miljard aan goederen uit derde landen in, te genover een waarde van 26,9 miljard in 1960. De uitvoer naar derde landen beliep 24,4 miljard en bereikte daar mede een zelfde waarde als in 1960. Bjj een vergelijking van de cijfers over 1961 met die van 1960 dient o.a. rekening gehouden te worden met de revaluatie van de Nederlandse gulden, met 5 pet., in maart 1961. De procentuële veranderingen in de waarde van de Beneluxhandel in 1961 t.o.v. 1960 resulteren in een stijging van de invoer met 4 pet. in guldens uitgedrukt en van 9 pet. in franken be rekend. De uitvoerwaard in guldens is gelijk gebleven, maar in frmken is er van 1960 op 1961 een stijging van 4 pet. Wat de Beneluxinvoer betre.t. is er derhalve van 1960 op 1961 een uitbrei ding te zien terwijl de uitvoer in 1961 nauwelijks is toegenomen. De intra-Beneluxhandel daarente gen kende in 1961 nog een grote ex pansie. De invoer in de BLEU uit Nederland bedroeg ƒ2,4 miljard te gen ƒ2,2 miljard in 1960 en de in voer ln Nederland uit de BLEU be- ROTTERDAM, 25 jan. De Ned- Uoyd L|jn een gemeenschappelijke lijndienst van de Stoomvaart Maat schappij Nederland en de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd zal vermoe delijk ln maart een nieuwe lijndienst openen tussen Japan en de westkust van Zuid-Amerika. De directies van de beide rederijen hebben over deze kwestie overeenstem ming bereiikt met Japanse belangheb benden. De Nedlloyd lijn is bovendien opgenomen in de apan-Latin Ameri ca Eastbound Freight Conference, die nu 19 rederijen omvat, waarvan 9 Ja panse Het lidmaatschap van de Ne derlandse combinatie werd op een ver gadering in Tokio geaccepteerd. AMSTERDAM, 24 jan. Reeds thans nog bijna twee maanden voor de ope ning van HISWA-GOED KAMP, de in ternationale watersport-, kampeer-, en caravantentoonstelling die de ANWB en de HXSWA van 16 tot en mei 25 maart a.s. organiseren is in het toch zeer uitgebreide hallencomplex van het nieu we RAI-gebouw te Amsterdam, geen vierkante meter expositieruimte meer beschikbaar. liep 3,6 miljard tegen 3,2 miljard in 1960. Worden de veranderingen in de intra- Beneluxhandel eveneens in beide munt eenheden berekend dan is er voor de Zuid-Noordhandel van 1960 op 1961 een stijging te zien van 14 uet. in guldens en van 18 pet. berekend in franken. De handel in de richting noord-zuid resul teert bij vergelijking van de beide jaren in een stijging van de waarde van 6 pet. in guldens en 10 pet. in franken. Uit dez» gegevens blijkt dat de waar de van de zuid-noordhandel in absolute cijfers niet alleen op een hoger niveau ligt dan de handel in oe richtin noord zuid, maar dat zowel de tbsolute als de procentuële stijging van de zuid-noord- handel in 1961 t.o.v. 1960 groter is dan die ln omgekeerde richting. Marjolin verklaarde, dat de oliepoli- tiek van de zes landen, hoe verschillend ook, hetzelfde resultaat heeft: een hoge prijs voor de gebruikers. Dit zou een uitgangspunt kunnen zijn voor het vin den van een gemeenschappelijke oplos sing. H|j waarschuwde echter tegen de neiging om de kosten van de goedkope energievormen (olie en aardgas) op te trekken aan die van de duurdere kolen. Dat zou men in de toekomst met even tuele goedkope kernenergie ook niet kunnen doen. Het steunen van de kolen- industrie in haar huidige moeilijke po sitie, kon men beter op andere manie ren proberen. Hij gelooft, dat Duitsland zich moet gaan voorbereiden op een overgang van zijn protectionistische energiepolitiek. naar een vrijer beleid, terwijl Frank rijk daarentegen gehouden zal zijn, ge leidelijk zjjn grenzen open te stellen voor olieprodukten uit de andere landen van de gemeenschap. Ten aanzien van de Russische olie verklaarde Marjolin, dat deze zaak de aandacht van de E.E.G.-commissie heeft en dat men de noodzaak erkent van voorafgaand regeringsoverleg bij het sluiten van handelsakkoorden. Deze procedure biedt elk der zes regeringer de gelegenheid zijn standpunt kenbaa- te maken. (Van onze correspondent) LEIDEN, 25 jan. Vandaag worr in Leiden, tijdens de bidweek /oor dt Hereniging voor het eerst door studen ten van verschillende confessies in Le;- den in de Pieterskerk een gezamenlijk avondgebed gehouden. Gedurende een vijftiental jaren be staat ln Leiden de Stichting Christen Stu denten Raad, waarin studenten van d< verschillende confessies in kringen bij eenkomen om onder leiding van men toren over verscheidene religieuze pro blemen te spreken. In een van deze groe pen is de gedachte, dat niet alleen ge sproken, maar ook gebeden moest wor den dermate naar voren gekomen, dat zij op voorzichtige wijze contact heeft gezocht met gelpk-gezinden om tot enige vorm van gezamenlijk gebed te komen. Uiteindelijk is een werkgroep gevormd waarin naast verschillende studenten ook de vhf studentenpastores (katholiek, hervormd, gereformeerd, remonstrants en doopsgezind) zitting hebben. Voorlo pig zal men donderdags in de Pieters kerk, waar vroeger reeds iedere vrijdag een hervormd universitair avondgebed werd gehouden, bijeenkomen om geza menlijk het avondgebed te bidden. Er is een ontwerp gemaakt voor een reeks gebeden en enige gezangen, ont leend aan het Romeins Brevier, de Noc- tumendienst van ds. Barnard en pro testantse gebedenboeken, waaraan de student, die als gebedsleider optreedt zich moet houden. Enige elementen zijn de schuldbelijdenis, schriftlezingen, ge loofsbelijdenis, het Onze Vader en het gebed van Simeon. Er zal in overeenstemming met het verloop van het kerkelijk jaar ook een wisselend gedeelte in het gemeenschap pelijk avondgebed zijn. NIJMEGEN, 25 jan. R.K. univer siteit doet. recht: L. Brands Heerlen, kand. soc. aardrijksk.: mej. J. de Groot, Gemert, en de heren H. Claessens Nuth, G. Diederen Doenrade, Th. Strous EU., A. van Wees Langbroek er. J. Mans Heer len. LEIDEN, 25 jein. Rijksuniversiteit kand. godgel. G. van Hartesveldt Lei den; doctor ned. recht H. Weringa, Haar lem en P. Kalff Amsterdam. AMSTERDAM, 25 jan. - - Vrije univer siteit kand. Engels D. van Dommelen. Wapenveld M. van Dijken Nijkerk. Kand. Frans, E. Kooiman, Wormer (cum laude) Universiteit Kand. Klass. lett., R. Salomons Naarden en kand. econ. A. TjaUema en B. Roelants Am sterdam; bevorderd tot arts: R. Kuyten, Haarlem en W. Oey, A'dam; Artsex. Ie ged., mej. A. Kruithof en de heren J. Blok, The Ing T ->k en Hg. van der Kolk Amsterdam. KAMPEN. 25 jan. Theolog. ho- gesch. kand. J. Bel Den Helder. ZUTPHEN, 25 jan. Gistermiddag is een 4-jarig zoontje van de familie Njjhuis van een brug in de omgeving van de Vispoortgracht gevallen en in het water terecht gekomen. Na enige uren dreggen heeft de politie het lijkje gevonden. (Advertentie) (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 25 jan. In de voortge zette vergadering van Provinciale Sta ten van Noord-Brabant heeft de com missaris der koningin, dr. C. Kortmann, naar aanleiding van gemaakte opmer kingen tijdens de algemene beschouwin gen over de provinciale begroting, ver klaard, dat het college van Gedeputeer de Staten van mening is, dat het Kreefe- rakplan van rijkswege gelijk behandeld dient te worden als de plannen voor de havens van Sloe, Terneuzen en Delfzijl en, naar verhouding, ook van Rotter dam en Amsterdam. Met betrekking tot de overeenkomst tussen de Kamers van Koophandel van Rotterdam en Antwer pen betreffende de Schelde-Rijnverbin- ding noemde spreker het duidelijk, dat een dergelijke overeenkomst niet ten laste van het Brabantse zeehavenplan mag gaan. Een Nederlands-Belgisch tractaat zal in ieder geval dit plan open dienen te houden. Ten aanzien van het door de Statenle den gevreesde uitstel van de aanleg van de Zoomweg door het rijk, deelde het lid van Gedeputeerde Staten, de heer G. Philippart mee, dat gezamen lijk met Gedeputeerde Staten van Zuid- HoUand en Zeeland stappen bij de mi nister zullen worden ondernomen. Sprekend over de woningbouw uitte de heer Philippart zijn bezorgdheid over de ding op de produktie. Als gevolgen daar van verwachtte hij stijging van de prij zen en langere opleveringstermijnen waardoor de oplossing van het probleem opnieuw vertraagd wordt. Hij kondigde aan, dat de provincie dit jaar voor het eerst in staat zal zijn op bescheiden schaal iets aan de opruiming van krot woningen te doen, nl. door 300 woning wetwoningen en 150 premie-woningen ter vervanging daarvan beschikbaar te steUen. Die zullen verdeeld worden naar rato van het aantal vóór 1906 gebouwde woningen per gemeente. Hij kon al mee delen dat Den Bosch en Helmond (waar het krotprobleem overigens het meest nijpens is) krachtens die berekening niet voor toewijzing in aanmerking zul len komen. PURMEREND, 24 jan. Op een bruiloftspartij in een café te Purme- rend werd een spelletje gespeeld, waar bij de heren een steen in de mond moes ten steken. Een van de heren zei plot seling, dat hij door het harde lachen de steen had ingeslikt. Men reageerde hierop, door nog harder te lachen. De bruiloftsgast werd enige dagen la ter echter ernstig ziek. Er moest ope- ratiei worden ingegrepen. Aan het lich' kwam, dat de steen zich had vastgez' in de dikke darm, die daardoor v stopt was geraakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 11