Chauffeur-buiten-dienst verdronkzijn geheugen 'holidays> W oningbouw en houding van G.S. in discussie Sociografisch rapport op komst K.V.P.-Zandvoort zet alles op alles voor derde zetel in gemeenteraad rWij aten bij menseneters" Boete en voorwaardelijke celstraf OPRUIMING ZWEMBROEKEN BADPAKKEN H«I VS PRMS! SPORTHUIS „HAARLEM" f15.000 boete LIMONADE- GAZEUSE smaakf naar itiéér! N. Kraakman overleden Mej. J. Bruin 25 jaar bij gemeente HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Misschien dan kans op derde wethouderszetel Nu koopjes halen Echtpaar Tadema-Sporry vertelt in Minerva-theater Verkeerslichten bij kruising Zijlweg- Westeliike Randweg Iets hogere koersen V.J Glazenwasser kwam hard handig voor zijn recht op Bovendien intrekking van rijbewijs Inbraken in Haarlem GEZINSFLES Nestor van het katho liek onderwijs AT AX-TAXI Gunstig contact DONDERDAG 25 JANUARI 1962 PAGINA 2 Vrijdagmorgen 9 uur begint onze Haarlem e.o. Films T oneel Muziek Diversen Burgerliike Stand Haarlem 50 NIEUWE AUIOS GED OUDE GRACHT 70 Tel. 10454 Jan Lary overleden vijf smaken CHAMPACNE-CIDER CHAMPAGNE-PILS CITROEN FRAMBOZEN SINAASAPPEL G. Tates sprak voor Bloemendaalse bejaarden Jaarvergadering KAB Gratis loterij bij HBG Groslenststemming KVP-Heemstede 1.2.3.4.5. OECUMENISCHE BIJEENKOMST IN ZANDVOORT Verkeer nJUacCt U&UaA, Beurs van New York (Advertentie) (Van een verslaggever) AS-STERDAM, 24 jan. De 39-jari- ge bus-chauffeur G. van D. moest van morgen voor de Amsterdamse politie rechter enige beledigende volzinnen ver antwoorden die hij over twee surveille rende agenten die hem opbrachten we- Sens dronkenschap had uitgestort, ij herinnerde zich niets, de chauffeur. „Als de agenten zeggen dat ik ze aller minst vriendelijk heb behandeld zal het wel zo zijn. Maar ik weet er niets meer van." De man beriep zich op zijn fijn gevoelig geheugen, dat hem zodra hij een paar borrels naar binnengeslagen heeft, volledig in de steek laat. „Was u dan laveloos?" vroeg de poli tierechter. „Nou ja, ik had negen bor reltjes op." En zijn verdediger voegde er aan toe dat bepaalde naturen al na twee glaasjes bier in een niemandsland raken waaraan geen herinneringen mo gelijk zijn. „Ach, herinnert u zich uw studententijd niet meer?" vroeg de po litierechter bezorgd. ..Het is zo heerlijk gemakkelijk om je niets meer te herin neren in gevallen als deze." De chauffeur wist wel dat hij bijzon- de- gevoelig was. ..Als u uzelf in deze toestand brengt bent u volledig verant woordelijk voor hetgeen u dan doet en laat." Hij kon gaan zitten. Een der beledigde politie-agenten werd gehoord. Er was een verkeers opstopping in de binnenstad. Een man met wankele pas belemmerde de goe de orde. Het was de chauffeur die, toen hij gegrepen werd, begon te schreeuwen om mr. Hartsuiker. „Kent u mr. Hartsuiker?" vroeg de politie rechter verdachte. „Uit de krant en bovendien heeft hij bij mij in de buurt gewoond," verklaarde hij. Maar hij wist niet dat hij om hem had geroe pen. Evenmin dat hij de agenten had verzekerd dat hem wanneer hij ze morgen in de bus zou ontmoeten hen naar de onderwereld zou helpen. „Hij was laveloos. In ieder geval In wat men noemt „kennelijke staat." Hij kon struikelen over een steentje," meen de de agent. Met geen geweld was hij (Advertentie) van en voor Grote Houtstraat 123 - Telef. 22085 CINEMA PALACE: Mijn dochter Patricia. 18 jaar. 2. 7 en 9.1S uur. FRANS HALS- De mysterieuze Julia Man- ton. 14 Jaar 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Don Camillo op de barricade, a.l. 2. 7 en 9.1S uur LUXOR: Tramlijn Begeerte, 18 Jaar. 2, 7 en 9.1S uur REMBRANDT- De kanonnen van Navarone, 12e week) 14 laar. Gew. tijden 2 en 7.30 u. ItOXY: Meisjes zonder kamers, ontraden. STUDIO De Nacht, strikt volwassen. 2.1S 7 en 9.15 uur Donderdag 25 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Rotterdam» To neel. „Koning Oldlpous" van Sophokles. Regie: Ton Lutz. In de hoofdrollen: Max Croiset, Enny Molsde Leeuwe en Ton Lutz. Vrijdag 28 Januari Stadsschouwburg. 8 i'ur: Toneelvereniging ..Thalia": „Spel met een droom". Concertgebouw. 4.15 en 7.30 uur: Jeugd- concert door het N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam. Dansschool SchrBder, Raamslngel 18. 8 uur: Jazzmuziek-avond door het huisorkest The Charleston Seven", o.l.v. Pieter de Vries. Concertgebouw, Tulnzaal. 8.15 uur: Con cert door Die Haerlemse Musyckcamer, o.l.v. André Kaart. Op het programma staan werken van H Purcell, A. Vivalde. G. Ph. Telemann, T. Alblnonl en J. Stamitz. Donderdag 25 januari Frans Hals Museum. 8 uur: Volkeuniver siteit: Filmavond. A. H. Gerhardschool 19.45 uur: Haar lems# Discoclub. Platenavond. Programma: Trio opus 40. Brahm's: twee aria's uit opera's van Mozart: Fagotconcert K.V. 191. Mozart; De burcht van Hertog Blauwbaard. Bartdk. Rest. Brlnkmann. 8 uur: Ned. Genealo gische Vereniging, afd. Kennemerland: De he»r C. J. Lubberdink spreekt over: „Do betekenis er. de ontwikkeling van de Burgerlijke Stand". Krelagehuls. 2 uur: Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur; de heer R. G. Houtman spreekt over: „Wat zijn t»c!) eigenlijk aaltjes". Vrijdag 26 januari Frans Hal» Museum. 8 uur: Volksuniver siteit: dr. A. L. Constandse over: Achter gronden van het huidige wereldgebeuren' BEVALLEN van een zoon. M. Huis man-Kaandorp, R. Haansehoten-Maas- kant. H. Reurink-Stoevelaar, J. Rahu- sen-Jonker. BEVALLEN van een. dochter: M. La- keman-Tiet. E. Zoeteman-van Boxtel, J. Fens-Lukassen (2x), J. Smids-Stolk, A. Bink-Peters, C. Jak-Koup. OVERLEDENG. Santbergen-Coen- helm, 62 j., Lijsterstraat: G. Vlot, 77 j., Jan van Zurenstraat: G. Rejjmers. 85 j„ Schagchelstraat: F. Burger, 7j„ Roe mer Visscherstraat, P. van Dorp, 72 j„ Roskamstraat. ONDERTROUWD: G. van Straattn en A. Stokman, P. Knape en G. Put, H. Koelemejjer en S. Hujjbens. GEHUWD: H. Kluin en J. van der Erf, A. van Rtjn en P. Paschmann, G. Koning en L. Blümers. OVERLEDEN: van Hoorn-Slinger land, 62 j.. K. Annastraat: A. Kleef- Vlaarkamp. 78 j„ Kleverparkweg; M. Baars-Biere. 68 j.. ,.eidsevaart: B. Spij ker. 65 j.. van Moerkerkenstraat; W. Plevier. 68 j.. Stuverstraat: A. Maasdam 90 jaar, de Ruijterweg; B. Cornet, 86 j., Amulfstraat. Advertentie beschikbaar voor verhuur ZONDER CHAUFFEUR Sterk verlaagde wintertarieven All risk verzekerd in het gereed staand vjjf-maal-acht wa gentje te krijgen. Hfl vluchtte ergens een openstaande huisdeur in, kreeg daar na een tik met de gummistok en kon tenslotte geboeid in een inmiddels gear riveerd volkswagenbusje worden gehe sen. Tijdens de rit sloeg hij er een on samenhangende taal uit, waar geen touw aan vast viel te knopen maar waarin mr. Hartsuiker een belangrijke rol speelde. Dc officier van justitie mr. G. R. Nu- bé achttbelediging en verzet tegen het opbrengen door de agenten bewezen. Daar een onvoorwaardelijke gevange nisstraf tevens het einde van verdach te» chauffeurs-carrière bij het Gemeen te Vervoer Bedrijf zou betekenen eiste hij een geldboete van vijftig gulden of tien dagen en tevens een voorwaarde lijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde de chauffeur conform de eis van de offi cier. „Houdt u er in vredesnaam mee op u naar de vergetelheid toe te drinken," besloot hjj. HAARLEM, 25 jan. Voor de Haar lemse politierechter verscheen een 30- jarige glazenwasser, die op tamelijk hardhandige wijze had laten merken, dat hij van een personenauto voorrang had willen hebben. Hij was, toen de auto hem voorbijreed, met kracht te gen het portier aangesprongen, zodat dit verschillende diepe deuken ver toonde. De bestuurster van de auto verklaarde, dat de man nog vóór de auto langs had willen gaan, terwijl daar beslist geen ruimte en tijd meer voor was. Zij had hem daarop schoppende bewegingen tegen het portier zien maken en bovendien het daarbij gebruikelijke geluid gehoord. Haar ver klaring werd onderstreept door een tweede getuige, haar medepassagiere. Bovendien beweerde één van de getui gen, dat de glazenwasser met een blik geslagen zou hebben, waarop verdach te vertelde dat hij een jampotje met visjes in zijn hand had gehad. Dat hij daarmee niet tegen het portier gesla gen had, bewees volgens hem het feit, dat het jampotje nog heel was en dat zelfs het papiertje, waarmee het was afgedekt nog droog was. Ook zou hij in het geheel niet geschopt hebben. De deuken waren volgens verdachte ont staan toen hij tijdens het oversteken, waarbij hij een oude man behulpzaam was, zó van een van rechts komende fietser schrok, dat hij pardoes met zijn heup tegen de auto was gesprongen. De officier van Justitie geloofde niets van dat verhaal, omdat hit met zijn heup nooit zulke diepe deuken in het portier zou kunnen maken en hij eiste een traf van 100,- subsidiair 20 dagen. De politierechter wees vonnis conform de eis. Een 19-jarige walsmachinist werd ervan beschuldigd, een grote ijzeren naamplaat van een dansschool in de Grote Houtstraat te hebben kapot ge slagen. Men had hem daar de toegang geweigerd, omdat hij te laat en niet geheel nuchter meer was geweest. De walsmachinist had zijn woede toen op de glazen plaat bekoeld. De schade bedroeg 70,-. De officier van Justitie eiste een straf van f 75 subsidiair 15 da zen. De politierechter was iets milder en besliste 50 subsidiair 10 dagen. HAARLEM, 25 jan. Een 63-jarige groothandelaar in textiel uit Amster dam, die op 14 juni van het vorig jaar betrokken is geweest bü een aanrijding op de rijksweg Amsterdam—Den Haag in de gemeente Haarlemmermeer, is vanmorgen door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot een boete van 15.000, subsidiair zes maanden hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een Jaar. De eis luidde: twee weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. De Amsterdammer had willen inha len, toen uit tegenovergestelde richting twee auto's naderden. Een botsing volg de, waarbij de tegenliggers werden be schadigd en twee personen ernstig wer den gewond. HAARLEM, 25 jan. In de nacht van dinsdag op woensdag is er onge wenst bezoek geweest in een bloemkas aan de Korte Verspronckweg. Men is de kas kunnen binnenkomen door de achterdeur uit zijn hengsels te lichten. Verschillende laden en kastjes zijn door zocht. Er wordt slechts een doosje poe- der-koffie vermist. Gisterenavond is er ingebroken in een woning aan de Oranje Boomstraat. Men klom over een hoge schutting heen en brak een w.c.-raampje open. De bewo ners, die reeds in bed lagen hoorden tus sen negen en tien uur geluid en consta teerden later, dat verschillende deuren openstonden. Er wordt echter niets ver mist. HAARLEM, 25 jan. In Haarlem ls overleden de landschapschilder Jan La ry in de leeftijd van 82 jaar. Hij was ge boortig van Dordrecht, heeft aanvanke lijk In Indonesië gewerkt als inspecteur bij een oliemaatschappij, werkte daar bij prof. Melchior Treub als correspon dent, en begon zich eerst voorgoed aan de schilderskunst te wijden na in het begin van de eerste wereldoorlog naar Europa te zijn teruggekeerd. In Neder land heeft hTj o.m. in Brabant en In 't Gooi gewoond. Sedert 1942 woonde hij in Haarlem. Per gelegenheid van de 20ste verjaardag van Jan Larv is er een ere-expositie van zijn werk geweest in het Va* Looy-museum. De laatste jaren heeft de schilder, die lid was van „Kunst zij ons doel," weinig kunnen schilderen. tets BLOEMEND AAL, 25 jan. Donder dag 8 februari is het vijf en twintig jaar geleden, dat mej. J. J. Bruin, uit Bloemendaal, in dienst trad bij de gemeente Bloemendaal. Zij is thans hoofd van de afdeling Sociale Zaken in de rang van hoofdcommies A. Op de dag van haar jubileum zal mej. Bruin worden gehuldigd tijdens een in de raadzaal te houden bijeenkomst voor de ambtenaren ter gemeentesecretarie. Mejuffrouw Bruin ontving haar op leiding bij het Centraal Instituut voor Christelijke Sociale Arbeid te Amster dam. Haar eerste werkkring was bij de Sociale Raad (toen nog Armenraad geheten) in Alkmaar. In februari 1937 kwam zij naar Bloemendaal als ambte naar voor het toenmalig maatschappe lijk hulpbetoon. Door het uitbreiden van het maatschappelijk- en sociale werk in de laatste kwart eeuw is ook de af deling, waarvan mejuffrouw Bruin thans hoofd is, aanzienlijk uitgebreid. Door haar houding met betrekking tot de Nederlandse zaak werd mej. Bruin tijdens de oorlogsjaren door het NSB- gemeentebestuur ontslagen. Zij had dit gemeentebestuur haar medewerking in niet bonafide zaken geweigerd. Op maatschappelijk gebied heeft mej. Bruin veel kontakten. Zij is penning- meesteresse an de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van maat schappelijk werkers en secretaresse van het comité voor de bejaarden in Bloe mendaal. BLOEMENDAAL. 25 jan. Onge veer tweehonderd bejaarden u't Bloe mendaal genoten woensdagmiddag van de jaarlijkse winterbinnenbtjeenkomst, georganiseerd door het comité van de bejaarden in Bloemendaal. De bijeen komst werd gehouden in het Gemeen schapshuis te Zandvoort. Het program ma bestond uit het vertonen van twee films, een over de Carabaïsehe eilan den en een over een wereldreis van de „Willem Ruys". De heer G. Tates, wet houder in 'Zandvoort, heeft destijds zo'n reis meegemaakt en hij vertelde de Bloemendaalse bejaarden hierover. De bijeenkomt begon met een vrien delijk toespraakje van de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, die zijn zieke echtgenote mevr. mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee, voorzitster van het Bloemendaalse co mité voor de bejaarden, verving. Het bestuurslid van dit comité, mevr. W. C. de Clercq-van Houten, dankte na af loop de heer Tates voor zijn boeiende voordracht. De bejaarden waren tussen de bedrijver, door rijkelijk getracteerd. Zij maakten de reis naar Zandvoort en vandaar naar huis met enige auto bussen. SANTPOORT, 23 jan. De kring Santpoort van de K.A.B houdt maan dag 29 januari 's avonds 8 uur in zaal „Zomerlust" de jaar' ergadering, waar bij ook districtsbestuurder J. de Lange aanwezig zal zijn. Bij de bestuursver kiezing is de secretaris, dc heer C. Th. Graas, herkiesbaar, de heer G. Alders is onder voorbehoud herkiesbaar en de heer P. v.d. Bis heeft zich niet meer herkiesbaar gesteld. Na afloop van de vergadering wordt er gekiend. HEEMSTEDE, 25 jan. De jubileum commissie van HBC organiseert zondag bij de in Heemstede te spelen belang rijke wedstrijd HBCTYBB een gratis loterij. Aan de bezoekers van deze ont moeting zal tegen een geringe vergoe ding een genummerd wedstrijdprogram ma worden aangeboden, dat de waarde heeft van een lot. Tijdens de rustpauze heeft de trekking plaats. Het bestuur van HBC heeft voor deze loterij enkele waardevolle prijzen beschikbaar ge steld. De opbrengst vein de wedstrijd programma's komt ten goede aan de jubileumkas. Zoals bekend viert HBC dit jaar zijn zestigjarig bestaansfeest, welke gebeurtenis op grootse wijze zal worden herdacht. HEEMSTEDE, 24 jan. De afdeling Heemstede van de KVP houdt zondag 28 januari een stemming over de sa menstelling van de officiële kandida tenlijst voor de komende verkiezingen van de Provinciale Staten van Noord- Holland Deze groslijststemming wordt voor de leder, van Heemstede I gehou- de.. in Nieuw Berkenrode en voor Heemstede II in het parochiehuis „An no Santo". Beide stembureaus zijn ge opend van 's morgens half tien tot 's middags half twee. HAARLEM, 25 jan. In de leeftijd van 91 jaar is gisterochtend In zijn wo ning aan de Leeghwaterstraat overle den de heer N. Kraakman, vele jaren hoofd van de St. Bavoschool aan de Westergracht. Zaterdagmorgen om 9 uur wordt de plechtige requiemdienst ge houden in de Kathedrale basiliek. Daar na is de begrafenis omstreeks kwart over tien op het St. Barbarakerkhof aan het Soendaplein. Met de heer Kraakman is een man uit de oude school van het Haarlemse katholieke onderwijs heengegaan. Hij was met ere de nestor van de oudere generatie onderwijzers, die nu van hun rust genieten. Honderden oud-leerlingen van verschillende scholen zullen zich hem herinneren als een voortreffelijke onderwijzer van -de goede soort. Toen hij aan het eind van de vórige eeuw bij het onderwijs kwam, was het bijzonder onderwijs nog beperkt. De schoolstrijd moest nog beginnen. Haar lem telde nog slechts twee katholieke jongensscholen, een aan de Ged. Oude Gracht, en een aan de Gortesteeg. De laatste „'t Gortje", reeds lang opgehe ven, heeft altijd nóg een zekere faam en roept bij zeer velen talrijke herinne ringen op. In die herinneringen neemt de heer Kraakman nog steeds een eigen plaats in en in die faam heeft hij ruim schoots mogen delen. Aan ,,'t Gortje" immers heeft hij les gegeven en hij ls er hoofd geweest. Ook aan de Petrus Canisiusschool in de Linschoterstraat is h'ij verbonden geweest, en tenslotte werd hij hoofd van de St. Bavoschool aan de Westergracht. Dat was in 1914, drie jaar na de oprichting van de school. Meer dan twintig jaar, tot aan zijn pen sionering: in 1935, is hij daar gebleven en bi) zijn afscheid bleek wel, hoezeer zijn werk op school werd gewaardeerd. Een afscheid was 't toen niet helemaal, want nog vijftien jaar daarna, tot zijn 8le jaar nield de heer Kraakman de ad ministratie van de school bi). HALFWEG, 25 jan. Tijdens de raadsvergadering van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude van gisteravond is de gemeentebegroting voor het jaar 1962 vastgesteld. In hun ontwerpbe groting wezen B. en W. er reeds op, dat de begroting zonder tekort zou sluiten. Naar raming zal in totaal uit het gemeentefonds een bedrag van 477.829.27 worden ontvangen. Behalve de verbreding van de brug over de Ringvaart in Halfweg, de plannen van Rijkswaterstaat tot reconstructie van het gedeelte Halfweg-Haarlem van Rijksweg 5, verbreding van de sport accommodatie en verhoging van be paalde plaatselijke belastingen, kwam onder meer geruime tijd de woning bouw in het afgelopen en het komende jaar ter sprake. Hoewel verschillende fractieleden in verband met de woning bouw in de gemeente bezwaar maak ten tegen het beleid van Gedeputeer de Staten voor de heer Van Brug- Sen (KVP) trok fel van leer was e voorzitter, baron van Hövell tot Westerflier, dienaangaande zeer opti mistisch. Hij deelde de raad mede, dat B. en W. binnenkort een plan zullen voooleggen inzake de bouw van acht entwintig woningwetwoningen in Half weg. Zeer waarschijnlijk zal over en kele maanden reeds met de bouw van deze woningen kunnen worden begon nen. „Liefst zouden wij de woningen over de gehele gemeente willen verdelen. Dil is echter onmogelijk, aangezien een ver snippering van het bouw-complex een verhoging van de bouwkosten tot ge volg heeft", aldus de burgemeester. Vanzelfsprekend betreurde de voorzit ter het zeer, dat er in het afgelopen jaar niets gekomen is van de bouw van een aantal woningen in Spaarn- dam, doordat G.S. haar fiat niet kon geven aan de bouw. Over het beleid van G.S. ontstond in de raad enige discus sie. De heer van Bruggen zei, dat het ijverige pogen van B. en W. in de laat ste jaren om de bouw van achttien wo ningwetwoningen te realiseren voort durend schipbreuk leed op de onbereik bare curveprijs, die door G.S. bepaald (Advertentie) Mobilofoon lervice dag en nacht Zandvoort, 25 jan. Tijdens de woensdagavond in het parochiehuis gehouden ledenvergadering van de K.V.P. afdeling Zandvoort, hield de voorzitter, de heer J. L. C. Lindeman een inleiding over het belang van de verkiezingen voor de provinciale sta ten. Het is een krachtmeting waar van de invloed ook op de landspoli- tiek van invloed zal zijn. Bovendien is het provinciaal bestuur van grote betekenis voor het geestelijk en mate rieel welzijn, zodat ook uit dien hoof de de katholieke invloed zich zo sterk mogelijk moet doen gelden. Van de bestuurstafel werd vervolgens gewezen op de verkiezingen voor de gemeenteraad. Door een tekort van slechts 19 stemmen ging in 1958 de der de raadszetel voor de K.V.P. verloren. Er zal nu alles op alles moeten wor den gezet om dit verlies te herstellen. Dit temeer omdat er een voorstel bij de raad ligt om het aantal wethouders tot drie te vergroten. Verwacht mag worden, dat behalve de „grote frac ties van P. v. d. A. en V.V.D., ook aan een der kleinere groeperingen een zetel zal toevallen. De K.V.P. kan hier met recht naam reflecteren als zij weer me drie leden in de raad komt. Nadat hierover van gedachten was gewisseld, hield de heer Lindeman een causerie over woningnood en de woning bouw in Zandvoort. In Zandvoort zijn momenteel 233 wo ningzoekenden, waaronder 22 onhoud bare noodgevallen en 34 urgente geval len. Er zijn rond 100 inwoningen. Vol gens de prognose aan professor de Vooys zal Zandvoort tot 1970 jaar lijks voor de eigen bevolking 90 huur woningen moeten bouwen tegen rede lijke prijzen. De woningbouwvereniging „Een dracht maakt macht" heeft nu 107 wo ningen in aanbouw. Deze komen in 1962 gereed. Zij heeft een bouwplan van 70 woningen in voorbereiding. Het wach ten is echter op de toewijzing van bouwvolume. De gemeenteraad zal zeer zuinig moe ten zijn met de beschikbare bouwgrond en deze alleen mogen verkopen voor ZANDVOORT, 25 jan. Voor de twee de oecumenische bijeenkomst te Zand voort, welke in de katholieke parochie kerk werd gehouden, bestond zeer grote belangstelling. Onder meer waren aan wezig de burgemeester van Zandvoort en diens echtgenote. De bijeenkomst werd geleid door pas toor A. H. P. Cleophas die een deel van het Johannes-evangelie voorlas en voor ging in het bidden van het Onze Vader. De meditatie werd gehouden door Ds. R. H. Aldeman, Ned. herv. predikant. Deze gaf een historische beschouwing waarin hij er op wees dat de gothische mens werd gevolgd door de heroische mens maar dat thans het messiaanse tijdperk was aangebroken. Allerwegen komt het verlangen naar eenheid-in- Christus tot uiting en het is de taak van ons allen om Christus nader tot de mensheid te brengen. Na het gezamen lijk zingen van de geloofsbelijdenis sprak pastoor Cleophas de zegenbede uit. Hiermede was deze zeer indrukwek kende bijeenkomst geëindigd. bouwplannen die voorzien in de lokale wonin gbehoef te Er zal dus niet meer zoals in het verleden is geschied op grote schaal grond mogen worden verkocht voor de bouw van middenstandswoningen en villa's, die betrokken worden door van elders komende personen. Een uitzondering moet worden gemaakt voo- de flatbouw langs de boulevard, omdat men stedebouwkundig aan dit ty pe gebonden is. In het uitbreidingsplan „Noorderduin weg" is ruimte voor 800 woningen. In het plan „Zuid" kunnen ongeveer 100 woningen worden gebouwd. In die plan nen is dus voldoede ruimte voor de eige woningbehoefte in de komende jaren. Enige reserve schuilt er wel licht nog in het tamelijk grote industrie terrein in „Noord." Als men daar zui nig mee omspringt en geen industrieën van elders aan trekt, blijft daar mis schien nog wat terrein over voor wo ningbouw. werd. „En toen deze curve-prijs wel bereikt kon worden, werd de plaats van de voorgenomen bouw ongeschikt verklaard. Daarbij werd de goedkeuring onthouden aan de wijziging van het uit- breidingsplan-in-onderdelen, die tot doel had de bouw van de woningen be noorden de spoorlijn. Tegen deze ont houding gingen B. en W. terecht in be roep bij de Kroon", aldus de heer van Bruggen. De heer W. F. Gijzel (PvdA) achtte het niet verstandig om G.S. met betrek king tot de woningbouw verwijten te maken. Volgens de heer Gijzel doen ook G.S. wat zij kunnen. „De toename van het aantal vrijesector-woningen heeft naar men zegt een prijsverhogende werking op de bouwmarkt. Voor de ge meente werd het daarom moeilijk be neden de curve-prijs te blijven. In vele gemeenten is men er niet in geslaagd het woningbouwcontingent te realise ren. Het enige waar Gedeputeerde Sta ten meer van doordrongen moeten zijn, is dat de bouw van woningen voor de groepen met lagere inkomens urgenter is dan de bouw in de particuliere sec tor. De kwalijke tendens, namelijk het voor laten gaan van particuliere bouw, valt vrij dikwijls te bespeuren", aldus de P.V.D.A. woordvoerder. De voor zitter was het eens met de lezing van de heer Gijzel en merkte nog eens ten overvloede op, dat er van tegenwerking van de zijde van G.S. geen sprake was, maar dat bepaalde plannen van de ge meenten niet strookten met haar pla nologische ideeën. B. en W. wezen vervolgens in hun ontwerpbegroting op het feit, dat de snel groeiende eisen van het verkeer het noodzakelijk maken bijzondere aan dacht te besteden aan het treffen van bepaalde voorzieningen. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. aandacht zullen besteden aan de wijze waarop voetgangers en fietsers uit de Hautrakpolder in de toekomst de Rijksweg zullen moeten oversteken. Men denkt in dit verband aan een tunneltje, want zoals het oversteken momenteel in zijn werk gaat, zullen on gelukken niet uitblijven. Vooral wan neer de Rijksweg, die vierbaans wordt, zijn voltooiing genaderd is. Ook zullen er op verschillende kruispunten ver- keerlichten worden geplaatst. Ten aan zien van de verbreding van de brug over de Ringvaart zei de voorzitter, dat er in samenwerking met de gemeente Haarlemmermeer hierover reeds be sprekingen gaande zijn met het pol derbestuur van Haarlemmermeer. Ook zullen op veel plaatsen de trottoirs en de wegen aanzienlijk worden verbe terd. Dit geldt tevens voor het weg dek in Ruigoord. Het intergemeentelijk contact verloopt gunstig, vooral de samenwerking met de gemeente Haarlemmermeer. Een ge\ olg hiervan is, dat de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude ge bruik kan maken van de Sociologi sche Dienst van de buur-gemeente. Ook op het gebied van de sport kan door een hecht intergemeentelijk contact veel worden bereikt, aldus de voorzitter. Het feit, dat de gemeente Haarlemmerliede de sociograaf van Haarlemmermeer (Advertentie) Overjassen 49.00 - 58.00 - 68.00 Regenjassen met Dri Sil finish 39.00 Sportcolberts 29.00 34.00 39.00 Terlenka pantalons 19.98 - 24.90 Restanten kostuums v.a. 69.00 Gen. Cronjéstraat la - lb - Telef. 53334 HEEMSTEDE, 24 jan. Het echt paar Tadema-Sporry heeft gisteravond in de Wereldreizigers-serie van het Mi nerva Theater zijn belevenissen verteld over de reis naar het voormalige Frans West-Afrika, waar het onder meer ken nis heeft gemaakt met een kolonie mensen, die zich getrouwe aanhangers tonen van het kanibalisme. Het mensen eten wordt in deze streken nog in al zijn medogenloze wreedheid beoefend. Stren ge straffen als jarenlange dwangarbeid en verbanning helpen niet om deze on menselijke praktijken uit te roeien. De inboorlingen bevinden zich in de macht van de tovenaars en het zijn deze die aansprakelijk moeten worden gesteld voor het feit dat er jaarlijks honderden mensen aan het kanibalisme ten otter vallen. Voor de pauze was het woord aan de heer Tadema, die de grondoorzaken van het menseneten beschreef. Gevangen in de greep van bijgeloof, boze geesten en tovenarij geloven deze West-Afrikanen dat het nuttig en heilzaam is om zich te goed te doen aan het lichaam van de medemens. Zij zien het hart als het middelpunt van het innerlijk leven en door het hart van een ander op te eten geloven zij innerlijk beter te worden. Groot is daarbij de macht van de tove naars. De inboorlingen gaan met hun moeilijkheden bij de tovenaars te rade. De tovenaars bepalen welk offer moet worden gebracht om de boze geest te verdrijven en wanneer dan de opdracht luidt dat een mens moet worden gedood, zal de dorpeling aan deze opdracht ge volg geven. In zijn angst doodt hij soms zijn eigen kind dat door de tovenaar wordt opgegeten. De heer Tadema ver telde dat een onderwijzer terecht had gestaan, omdat hij zeven van zijn leer lingen had opgegeten. De negers gelo ven niet aan een natuurlijke oorzaak van ziekte of dood. Het echtpaar Tadema-Sporry verbleef in een onherbergzaam gebied, omgeven door ondoordringbare oerwouden. Men vond echter bij de Afrikanen een gast vrij onthaal. Zij verbleven in speciale gastenhutten en indien er een missie post in de buurt was, was ook daar ge legenheid om te logeren. De echtgenote van de heer Sporry deed op haar beurt verslag van de Afrikaanse avonturen. Na een uitvoerige inleiding „ver de le venswijze van de mensen, kwam me vrouw Sporry tenslotte terecht bij zoals zij zelf opmerkte de „clou" van haar verhaal: een diner met een men seneter. Vrees om zelf ter slachtbank te worden geleid, bestond er voor de Tadema's niet. De negers lusten geen blanken om de eenvoudige reden dat deze naar hun overtuiging niet deugen. Het werd een vreemde maaltijd, waar bij de Tadema's aanvankelijk in angst en vrees waren omtrent de afkomst van het aangeboden gerecht. Tot hun grote geruststelling gaf de gastheer echter de stellige verzekering aat hij geen men senvlees had geserveerd. Het overigens onverteerbare vlees bleek afkomstig te zijn van een koe. De menseneters zien er geenszins uit als „wilden" in de let terlijke zin van het woord. Ze gaan veel al behoorlijk gekleed, hebben bromfiet sen en radio's en hun kinderen bezoeken een school. Toch heerst in dit gebied onvoorstelbare ellende. De kindersterfte bedraagt ongeveer zestig percent. De mensen worden er niet ouder dan der tig tot vijfendertig jaar. Wanneer een vrouw niet meer in staat is om te wer ken, wordt zij verstoten en dikwijls is haar lot dan de hongerdood. In sommi ge gedeelten van het land dringt de be schaving schoorvoetend door. De gees telijke en medische hulpverlening staat echter nog voor een schier bovenmense lijke taak en voor de kerstening van het land zal van alle kanten hulp moeten worden geboden. De interessante lezing van het echt paar Tadema-Sporry werd toegelicht met een aantal dia's, die over het ge heel genomen van uitstekende kwaliteit waren. verzocht heeft een rapport over de ge meente samen te stellen, is een bewijs, dat de zakelijke verschillen, die tijdens het annexatie-geweld tussen Haarlem merliede en Haarlemmermeer hebben bestaan, de verhouding niet heeft be dorven. Hoewel de raad er meer eens was, dat er inzake de belastingen een herziening moe plaats vinden van de legesveror dening, de straatbelasting en de marktgeldverordening, keurden vele fractieleden het voorstel van B. en W. af om tot invoering van „reinigings rechten" over te gaan. De huidige ta rieven zijn volgens B. en W. niet in overeenstemming met de kosten welke de gemeente maakt voor het verlenen van deze diensten. Volgens de heer Van Bruggen stond het geheel niet vast, dat het heffen van reinigingsrechten da juiste oplossing is om een eventueel nadelig saldo weg te werken. „Reini gingsrechten moeten niet geheven wor den naar de financiële draagkracht van de betrokkene, maar naar de hoeveel heid huisvuil". Wat de bouw van een nieuw politie bureau betreft memoreerde de voorzit ter, dat de plannen annex cellen en twe -■ woningen voor de rijkspolitie in een ver gevorder stadium van voor bereiding zijn. Ook mag worden ver wacht, dat men dit jaar kan gaan be ginnen met de bouw van een brand weergarage. Aangezien de kosten nog niet bekend zijn kunnen B. en W. de raad nog dienaangaande een voorstel doen. Voordat gisteravond de begroting aan de orde kwam, heeft de raad nog verschillende voorstellen goed gekeurd. Ondermeer heeft hij een be drag van ruim achtduizend gulden be schikbaar gesteld voor de verbete ring van het wegdek van de Groene- weg. De weg was vrijwel onbegaan baar geworden. Bovendien stelde de raad vijftienduizend gulden beschik baar voor de aanleg van een speel terrein in het Irenecomplex in Half weg. Het is een inpandig terrein tussen de bebouwing aan de Julianastraat en de Irenestraat. Het speelterrein is bestemd voor kinderen tot tien jaar. Oudere kinderen kunnen te recht op het speelterrein bij de Mar- grietschool. HAARLEM, 25 jan. De kruising van Zijlweg met Westelijke Randweg zal met verkeerslichten beveiligd wor den. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben het gemeentebestuur van Haarlem laten weten dat zij afzien van hun vroegere eis dat eerst ver keerstellingen de noodzaak van een derdelijke beveiliging zouden moeten uitwijzen. Over een meer afdoende beveiliging van de kruising van de Randweg met de Leidsevaart zal binnenkort doer de gemeente Haarlem opnieuw overleg ge pleegd worden met de rijkswaterstaat. AMSTERDAM, 25 jan. De gesprek ken ter beurze gingen vanmiddag meer over de belangengemeenschap welke tussen twee van de oudste bankiers huizen, n.l. de heren Hope en Co. en de heren R. Mees Zn. tot stand is geko men, dan over de handel. Deze was we derom van kleine omvang, hoewel het sentiment toch wel een verbetering had ondergaan als gevolg van het iets opge wekter slot van Wallstreet. Kon. Olie noteerde een halve gulden hoger dan gisteren en Unilever was ongeveer 1 beter. Verder is Philips met 8 pnt. ge stegen terwijl Hoogovens 6 pnt. beter waren. Voor AKU viel eveneens een avance van ongeveer 6 pnt. te noteren. De handel in het rayonfonds gaf tege lijkertijd enige uitbreiding te zien. Klaarblijkelijk werd de stemming hier gestimuleerd door de gunstige verwach tingen waarmede het Britse rayoncon cern Courtaulds op de proppen is ge komen om zich tegen het overnemings aanbod van de Imperial Chemical In dustries te verweren. Cultures waren wat Amsterdam Rubber en HVA betreft goed prijshoudend. Deli Mij is nog een halve gulden achteruit gelopen. Van de scheepvaartaandelen was Holland Ame rika Lijn 1 puntje beter. Verder kwa men bij de opening van de markt alleen noteringen tot stand in Kon. Boot en scheepv. Unie. Deze waren beide on veranderd. De staatsfondsenmarkt was vast gestemd. Waarschijnlijk ging hier bij een stimulerende invloed uit van de bijzondere ruime geldmarkt. Naar is medegedeeld zal het bod van 300 pet. op de aandelen Wereldhaven gestand worden gedaan. Vorig opening 1% Ned i960 1 454 Ned. 1961 1 Ned. 1961 otallei 1947 iNU Won.Douw] 6 led Handel Mij Cert Amsterdam Rubber d.VA Uil BerkeJ Patent „aivé Delft Cert Deh-Mt) Fokker Ford v Gelder Huugovena Müilei Co. Ned Kabel Philips Gem bez. Unilever WUton-Feyenoord Billiton 2e Durdtsche Petr Kon Petroleum 50 rloU Amerika Lnn lava Ch r L. K.L.M. Kon Ned Stoom b Mij K.P.M Stoomv MU Nederl. v Nlevelt v Ommeren rtott Lloyd ..Scheepvaart Unie interunie Robeco Unitas Vei Bezit rtentespaarbrleven 57 rtentespaarbneven '68 2% Amsterdam '56 i(4 Amsterdam 56 11 2% A'daw '56 lil 2% Amsterdam '59 2M. R'dam '47 Alb He.vn KI obl Slot 25/1 102(4 101ft 101(4 100% 92Ü 9354 108% 349 113(4 113% 129% 129% 393(4 400 920 152 151.50 452 765 360 750(4 757 479(4 603 956 904 185.60 186.80 289 492 575 123.60 123.80 147 148 188 188^ 150 162% 148(4 332 149 150(4 150% 224.50 246.50 517 fc— 143 142(4 84(4 92 •M 92% 100(4 93(4 122(5 Anaconda Coppei Bethlehem Stee) Chryslei Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Uil Southern Pacific Southern Hallway Stand Oil Ny Tidewater Unilever U.S Steel 23'1 51(4 40% 53% 71 54>/« 83(4 17 33(4 53% 55% 34(4 36(4 27(4 54(4 50% 51% 73% 24/1 SO (4 40% 55 72% 55% 83(4 16:4 33% 53(4 56% 34(4 37(4 28% 54(4 59% 19% 51% 74% Stemming: goed prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2