Flexibele politiek om kiezers te winnen DUITSE socialisten houden vast aan „Brandt-lijn" In Nedersaksen handhaven zij coalitie met de FDP I D «tóf v&tgêtw SüNIL HALEN! Spelen L LONDENSE BRIEF W H In Scandinavië kost de winter handenvol geld A lie huizen zijn goed verwarmd en sneeuw wordt goed geruimd Laatste Eliza van Margriet de Groot Katwijks ruime hemel Invaliden-Rijnreis Doorwerth-resfaurant Strijdhamervolk Stukje oud Delft wijkt voor T.H. Pamfletten in de nacht Ontwapeningsplan van V.S. gereed „Muilkorving van officieren? Verenigde Staten Moise Tsjombe naar Verenigde Staten „Naar de hel met iedereenDe wittemuizen- 1 bende Gillende winkelmeisjes DONDERDAG 25 JANUARI 1962 (Van onze correspondent in Bonn) BONN, januari De strijd om de „erf-opvol- ging" in de Westduitse deel staat Nedersaksen na de plotselinge dood van de socialis tische „Landesvater" Hinrich Wilhelm Kopf heeft niet lang ge duurd. De hoop van de christen- demokraten om aan het overlijden van Kopf een regeringswisseling te koppelen en de socialisten in de oppositie te dwingen, is vervlo gen. Hun coalitiegenoten in Bonn, de liberale Vrije Demokraten, zet ten in de landshoofdstad Hanno ver de bestaande coalitie-rege ring met de socialisten en de Vluchtelingenpartij voort. Zij heb ben zich niet ingelaten met pogin gen van de christendemokraten om samen met hen en de rest van de conservatieve „Deutsche Par tei" een nieuwe regering te vor men. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL i Kroniek De nieuwe premier van Nedersaksen Zo lang niet is aangetoond, dat hier sprake is van een lage list der ka pitalisten, moet aangenomen worden, dat een vliegtuig van onbekende her komst in de nacht van 17 januari jl. duizenden neo-Stalinistische pamflet ten heeft afgeworpen hoven een deel van Oost-Duitsland. De pamfletten hadden de vorm van een speciale edi tie in de Duitse taal van het orgaan van de Albanese communistische par tij, ,,Zeri I Populit". Zij bevatten uit treksels uit een rede, die de eerste secretaris van die partij, generaal En- ver Hodzja, op het jongste congres in Tirana heelt uitgesproken en waarin hij Nikita Khroesjtsjev ervan beschul digde een opportunist te zijn en het beginsel van het „proletarische inter nationalisme" te hebben geschonden. Een aantal van de uitgeworpen pam fletten is op Westduits grondgebied (Hessen) terecht gekomen. De grens bewaking van de bondsrepubliek heeft voor de publiciteit gezorgd. Voorlopig houdt men in Bonn vast aan de oorspronkelijke veronderstel ling, dat het hier gaat om een Alba nees vliegtuig, dat onder ongunstige BUITENLANDSE weersomstandighe den op grote hoog- KRONIEK te over Joegoslavië, y Oostenrijk en Tsje- choslowakije is ge vlogen om de ideologische vete van de Albanezen met Khroesjtsjev uit te dragen naar het gebied van de Duitse Democratische Republiek. Dat de communistische luchtmachten in Oost-Europa in staat zijn tot vreemde capriolen is bewezen door het Bul gaarse toestel, dat in Zuid-Italië dicht bij een belangrijke NAVO-basis is neergekomen. Maar ook indien zou blijken, dat er uitsluitend sprake is geweest van een propaganda-stunt van een van de vele organisaties, die het Westen op dit gpbied telt, dan nog blijft het een feit, dat men een geraffineerde aan sluiting heeft gevonden bij een bi zarre werkelijkheid. De positie van het kleine Albanië, dat zich, vol ver trouwen op de steun van het verre P eking, in een felle polemiek heeft begeven met Moskou, is hoogst merkwaardig. Het wordt tegen de Russische toorn overigens doeltref fender beschermd door de geografische ligging van Joegoslavië dan door de ideologische steun van communistisch China. Ofschoon de Russen als gevolg van hun geschil met de Albanezen een nuttige duikbootbasis aan de Adriati- sche Zee zijn kwijtgeraakt, maken zij zich natuurlijk niet de meeste zorgen om Albanië zelf. Voor Khroesjtsjev c.s heeft Albanië vooral symbolische Waarde. In alle communistische partij en gaat nog een brok heimwee schuil naar de oude methoden en theorieën uit de dagen van Stalin. De afschei ding van Albanië want daar komt het toch praktisch op neer Iaat de heren in het Kremlin zien, wat er ge beurt als die nostalgie het wint van Khroesjtsjevs nieuwe richtlijnen. In landen als Bulgarije en Tsjechoslowa- kije zijn de besmettingskansen mis schien groter dan in de D.D.R. van Olbricht. Toch zuil en de regenten in het Kremlin wel even geschrokken fcijn van de berichten over het afwer pen van pamfletten boven Oost- Duitsland. „Stel je voor hebben zij misschien gezegd, „als het eens waar geweest". is de 61-jarige socialist dr. Georg Die- derichs, in de lederale politiek een vol komen onbekende man. Hij blijft aan het hoofd van de landsregering tot aan het einde van de legislatieve periode in het voorjaar van 1963. Dr. Diederichs is van beroep apotheker. Ongetwijfeld is het besluit van de F.D.P.-afdeling in Nedersaksen om de coalitie met de socialisten voort te zet ten sterk beïnvloed door de onverkwik kelijke koehandel, die na de algemene verkiezingen van vorig jaar werd ge voerd over de samenstelling van de fe derale regering. Men zal zich herinne ren dat de meerderheid van de Bonds dagfractie van de F.D.P. er tegen was, dat partijvoorzitter dr. Erich Mende toch besloot deel te nemen aan een coa litieregering onder leiding van de bijna 86-jarige dr. Konrad Adenauer. n F.D.P.-kringen in Bonn had men eigenlijk graag gezien, dat de partij in Hannover de federale politieke lijn van samenwerking met de christendemokraten had overgenomen, maar de F.D.P. in Hannover heeft de partijleiding in Bonn zonder meer over rompeld. Voor de deelstaat Noordrijn- land-Westfalen waar op het ogenblik de christendemocraten met absolute meerderheid regeren voorspelt dit niet veel goeds. Ook daar wil de lan delijke F.D.P.-leiding dit jaar een coa litie met de C.D.U. tot stand brengen, maar ook in de Dusseldorfse F.D.P. heerst heftige tegenstand tegen de re geringscoalitie in Bonn. Voor de Westduitse socialisten be tekent het voortbestaan van de rege ringscoalitie in Hannover de voort zetting van de „Bnrandt-lijn". Dr. Georg Diederichs is voor de Ne- dersaksische socialisten zoiets als de Berlijnse burgemeester Willy Brandt voor de partij als geheel. Hij is een fi guur, die ook voor de burgerlijke kie zers een acceptabele kandidaat is. Hoewel hij reeds sinds 1946 lid is van de Nedersaksische Landdag waar hij zich onmiddellijk een reputatie verwierf als een vlijmscherp en hu moristisch debater bekleedt hij pas sinds 1957 een ministersambt. e benoeming van dr. Diederichs bewijst, dat de sociaal-demokra- ten ook op deelstaat-niveau flexi bel zijn en meer heil zien in poli tici van het soort Willy Brandt dan in orthodoxe partijgangers. Met mensen als Brandt en Diederichs hopen zij door te breken naar het grote reservoir van „burgerlijke" stemmen, dat door rode vlaggen en wimpels tot dusverre van de S.P.D. werd afgeschrikt. Zij hebben daarmede voorlopig bereikt, dat in Ne dersaksen ook na de dood van de zeer populaire Hinrich Wilhelm Kopf het so cialistische bewind voorlopig wordt voortgezet. In de deelstaat-verkiezingen, die dit voorjaar worden gehouden, hopen de socialisten onder dr. Diederichs te kun nen verhinderen, dat de christendemo kraten weer aan de macht komen. De huidige stemmenverhouding in de Han- noveriaanse Landdag is 65 socialisten, 53 christendemokraten, 18 conservatie ven (Deutsche Partei) en 10 zetels elk voor de liberalen en de Vluchtelingen- partij. De conservatieven neigen er ech ter toe, na het voorbeeld van hun ex- partijvoorzitter Heinrich Hellwege, over te stappen naar de C.D.U. Dit zou de stemmenverhouding zeer ten gunste van de christendemokraten wijzigen. Het zou de Nedersaksische C.D.U. in staat stellen de Vluchtelingenpartij een coa litie aan te bieden, die de socialisten en de liberalen buiten in de kou zou zet ten. WASHINGTON, 25 jan. (UPI) Doorgaans welingelichte kringen in de Amerikaanse hoofdstad hebben meege deeld, dat de Verenigde Staten een al gemeen en compleet ontwapeningsplan in gereedheid hebben gebracht. Het plan zal worden voorgelegd aan de uit afge vaardigden van achttien landen be staande ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties, die op 14 maart in Genève bijeen zal komen. De zegslieden zeiden, dat de kernstop in het eerste gedeelte van het plan aan de orde komt. Amerika zal waarschijn lijk de commissie verzoeken enkele punten uit dit kernstopgedeelte onmid dellijk te behandelen. Volgens de zegs lieden voorziet het Amerikaanse plan in een strikte ban op en doelmatige inspec tie en controle voor atmosferische en on dergrondse kernproeven. Zij wezen er op dat de registratiemiddelen voor on dergrondse proefnemingen de laatste maanden belangrijke verbeteringen heb ben ondergaan, zodat zelfs ontploffingen van geringe kracht kunnen worden ge controleerd. (Advertentie) was Als ik, na volbrachte dag taak, in mijn hui., terugkeer moet ik spélen met mijn zoon. Hij staat in de gang en zegt: „Nou was jij Indiaan," „Natuurlijk," zeg ik, „ik was Indiaan en wat was jij dan?" sjoernalist," antwoord hij zegevierend. En dat is dan een mooie basis om er gezamenlijk iets moois op op te bouwen. Wat overigens niet nodig is, want het volgende ogenblik was ik buschauffeur. Wat ik soms n'et was in een tijdsverloop van een half uur is nauwelijks met een pen te be schrijven. Laat ik nochtans een poging doen: buschauffeur dus, Pipo de Clown, reiziger, groenteman wielren ner, melkboer, dokter, stationschef, tante en soms zelfs vader. Ik bereik zo'n veelzijdigheid nooit meer en ik onderwerp mij dus gaarne aan de gang van zaken. Trouwens mijn zoon zelf was binnen hetzelfde tijdsbestek óók Pipo de Clown, en voorts politie agent, kindje, koning, zwarte Piet, conducteur, huisbaas en giraffe. Mijn zoon was altijd iets, hij is niks; het heden interesseert hem geen zier. Hij heeft n.l. te weinig verleden. Maar ik wil nog wel eens een blik in de toekomst werpen. Ik was welis waar Indiaan, maar ik kan het nu een maal niet altijd blijven. Ik betreur dat, maar het is nu eenmaal zo. Soms vraag ik dan ook wel eens aan mijn zoon: „Wat wil je worden, als je groot bent?" „Hij denkt dan even ingespannen na en antwoordt: „Nou, gewoon, mama of papa, of politieagent." Mijn vrouw en ik houden het er voorlopig op, dat het toch wel weer gewoon op Indiaan zal uitdraaien. .een vuurtje van Wim. 11 WASHINGTON, 24 jan. (UPI) Een subcommissie van de Amerikaanse Se naat is vandaag begonnen met een om- vangrjjk onderzoek naar de gaarheid van beschuldigingen, dat officieren van leger, luchtmacht en marine wor den „gemuilkorfd" bij het geven van anti-communistische voorlichting aan de onder hun bevelen staande soldaten. De eigenlijke kwestie is of Ameri kaanse militairen het recht hebben in het openbaar verklaringen af te leggen, die een politieke strekking hebben. Ex- president Eisenhower zorgde deze week voor enige sensatie, doordat hij de voorzitter van de commissie, Sena tor Stennig, een brief stuurde waarin hjj verklaarde dat naar zijn oordeel of ficieren een taak te vervullen hebben bij het voorlichten van de natie over de gevaren van het communisme. „Zjj moeten daarbij niet achter een Ame rikaans IJzeren Gordijn worden ge schoven." Eisenhower sprak er zijn twijfel over uit of het wenselijk is om i.e openbare verklaringen van hoge ambtenaren, of ficieren en andere personen te onder werpen aan een vorm van controle vooraf, hetgeen dus neerkomt op cen suur. NEW YORK, 25 jan. (UPI) Een Katangaaiise regeringswoordvoerder heeft gisteravond in New York meege deeld dat president Tsjombe in maart een bezoek zal brengen aan de Ver enigde Staten. Volgens de woordvoerder zal de Ka- tangaans§ president de reis maken op uitnodiging van de joumalistenorgani- saties, radio- en televisiestations, uni versiteiten en andere organisaties. IIIIIIIHIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllltllllllllllilllHi! il Konstantin Vladi- mirovitch Khart- chenko-Ambrage- vitch, geboren 1912, Tsarkoye Selo, of een ieder die iets van hem afweet, als tublieft schrijven aan diens bloedverwante Mejuffrouw O. Konavoloff, Avenue des Breguieres, Cros-de-Cagnes (A.M.), Frankrijk." Deze on. verwachte advertentie ver scheen op maandagmorgen van deze week op de voor pagina van het dagblad The Times in de 'Persoonlijke' kolommen, in Brittannië be ter bekend onder de naam „Doodstrijdkolom". Wij dach ten aan de Wit-Russen die wij gekend hebben in Liers ten zuiden van Parijs, waar men in het grootste Russische kerkhof buiten Rusland op de grafzerken de namen kan le zen van een aantal van de be roemdste oude families van Rusland. Wij dachten vooral aan een andere Konstantin, Hagondokow, generaal en een van de laatste czaristische goeverneurs van Oost-Siberië. Met hem hebben wij wodka gedronken in de herberg van Dmitri Chierjajew tegenover het kerkhof van Liers waar in de crypte van de Russische kerk met zijn uietorens de vrouw van de generaal ligt begraven. Het was niet onze bedoeling de advertentie te lezen, maar de gedachte aan de wit-Rus- sen stemde ons dromerig en zo kwam het dat wij, verstrooid starend naar de advertentie kolom, plotseling in het ge zicht werden geslagen door 'n advertentie waarin het met vette letters heette: „Naar de hel met iedereen." In kleine re letters volgde de zin: „Voor verdere bijzonderheden zie onder." Zelfs de be kwaamste theologen schrik ken terug voor het geven van bijzonderheden over de hel, en wij waren geïnteresseerd. Wij begonnen zorgvuldig de advertenties te lezen in de hoop verdere inlichtingen te vinden. Er was een gemeubi leerd huis te huur in St. John's Wood, Londen, voor zeshonderd gulden per week, maar dit leek ons niet de juiste prijsklasse voor de eer der genoemde verblijfplaats. Of was het de hel van de honger? Er stond een tref fende advertentie van de bui tengewoon actieve liefdadige organisatie, Oxford Commit tee voor het bestrijden van hongersnood in de gehele we reld. „Een stuiver voor elke dag waarop u in 1961 geen honger hebt geleden zou ge durende een maand drie kin deren voeden welke nu dage lijks honger lijden." Verderop werd een directrice gevraagd ^!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllinillllllllllllilllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllHHIHIIIIIIIHIIIIIIIIllllMllllltllllliminil|llllM*« voor een tehuis van Tibe taanse kinder-vluchtelingen in een tehuis in Indië. Daar hadden wij het. Het was een katten-hel. „Help!" zo luidde de advertentie. „Onfortuinlijk jongeman zoekt wanhopig naar goede tehuizen voor der tig katten welke liij geërfd heeft; bereid de katten te be zorgen." Maar het rijmde niet helemaal met de eerste ad vertentie welke ons allen naar de hel wenste. De be doelde advertentie bevond zich aan de voet van de pa gina tussen een advertentie over vijftig jaren kunst uit het oosten en het westen en een advertentie over smalle voeten. „Naar de hel met iedereen. Wij bedoelen u. Kijk naar de onafhankelijke televisie op woensdag vierentwintig ja nuari om kwart voor tien voor „Orpheus in de Onder wereld" van Offenbach." et loont altijd de moeite om deze advertenties te lezen, maar het kost te veel tijd om het iedere dag te doen. In som mige gevallen leidt het zelfs tot wroeging. Niet lang gele den zagen wij een adverten tie waarin tamme witte mui zen te koop werden aange boden. Wij knipten de adver tentie uit. Niet omdat wij hoopten terug te kunnen ke ren tot het geluk van weleer waarin witte muizen een be langrijke rol speelden, doch omdat wij de laatste tijd veel nagedacht hadden over de rol welke witte muizen spelen in de misdaad. Wij vroegen ons af of het niet onze plicht was de adverten tie met opgave van vind plaats te zenden aan de poli tie van Deptford om hen wellicht bij te staan in hun speurdersarbeid. Wij heb ben de advertentie verloren voordat wij onze plicht te genover de politie konden vervullen. Vandaar de wroe ging. Maar wij bezitten ge lukkig nog het knipsel uit de Daily Telegraph met het bericht over de jonge onver laten. „Een bende van drie jongens, ongeveer acht jaar oud, gewapend met een half dozijn witte muizen, heeft de laatste tijd roofovervallen ge pleegd in winkels in Dept ford waar winkeljuffrouwen werken. De buit heeft tot heden vijftien gulden bedra gen, alsmede een kinderpis tool en drie blikken soldaat jes. Twee keer deze week heeft de Wittemuizenbende toegeslagen. De bende gaat ris volgt te werk. Een van de jongens gaat de winkel bin nen en laat de muizen los, waarvan wordt aangenomen dat ze uitstekend gedresseerd zijn. Terwijl de winkelbe diendes, altijd van het vrou welijk geslacht, gillen en dekking zoeken, komen twee medeplichtigen de winkel binnen, maken zich meester /an het een of ander, steken de muizen in hun zak en gaan er van door. De eerste overval vond plaats in de winkel van Paramount Clea ners in New Cross Road. De directrice, mevrouw Nora Mulhern, was alleen toen de muizen werden losgelaten en vluchtte gillend in een hoek. De jongens stalen vijftien gulden uit de kas. Vervol gens brachten zij een bezoek aan Mevrouw Dorothy Stemp in een speelgoedwinkel ver derop in de straat. Zij ver haalde gisteren: „Ik bevond mij met een werkvrouw in de winkel toen er een jongen binnenkwam die witte mui zen losliet. Wij waren doods benauwd en terwijl wij stom den te gillen kwamen er twee andere jongens binnen die zich meester maakten van enig speelgoed. Zij renden naar buiten met de witte muizen op hun armen." Toen wij de advertentie over de te koop aangeboden witte muizen lazen, konden wij slechts denken aan Dept ford. Wij koesterden een ver moeden dat zij, gedreven door eer- en hebzucht, de witte muizen van de hand wilden doen om het hoger op te zoeken en dat wij wel licht weldra zouden lezen over een jonge bende die roofovervallen pleegde met behulp van tamme ratten. DAAN VAN DER VAT De voorstelling van ,,My Fair La dy" die donderdagavond 1 fe bruari in theater Carré wordt gegeven, zal voor Margriet de Groot de zwaarste worden van de vijfhonderd waarin zij tot dan toe de rol van Eliza Doolittle heeft ge speeld. De zwaarste voorstelling, om dat zjj op die avond voor de laatste maal zal optreden in de show, die haar van een naamloos, doch niet- ontalentvol cabaret-artieste tilde op het niveau van de grote musical-ster. ..My Fair Lady" is een persoonlijke belevenis geworden", vertelde zij gis termiddag tijdens een kleine afscheids receptie m het Amstelhotel. Zij was daar om al die mensen te bedanken die haar vooral in die moeilijke beginperiode toen zij in enkele maan den tijds voor de grote rol moest worden klaargestoomd zo bijzonder terwille zijn geweest. Met name haar „steun en toeverlaat" Wim Sonneveld kreeg veel lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij haar steeds uit de moeilijkste situaties had geholpen. Margriet de Groot gaat nu van een welverdiende rust genieten. „Het werd mij teveel", zei ze. „Ik moet er echt eens helemaal uit. Denkt u vooral niet dat dit afscheid tevens het einde van mijn carrière betekent. Ik heb grote planner voor de toekomst. Helaas mag ik daarover nog geen na dere medede'ingen doen". Een van de aanwezige journalisten ontwrong haar tenslotte de bekentenis „dat haar hart nog altijd naar het grote toneel trekt". „Daarnaast zal ik ech ter altijd met zeer veel plezier de „musical" blijven doen", voegde de zich wat moeilijk uitende Mar griet er haastig aan toe. Mister Higgins-Sonneveld verklaar de dat hij de prestatie van Margriet indrukwekkend vond. Zelf zei hij ook hard aan vakantie toe te zijn maar voorlopig zal hij moeten wachten tot 1 juni, wanneer de „My Fair Lady"- medewerkers voor enkele maanden worden „losgelaten". Daarna gaat de show naar Antwerpen. Ook Sonneveld zal er dan wëfer bij zijn omdat mr. Higgins nu eenmaal geen Vlaams be hoeft te spreken „Wel zal ik een klein en bescheiden zacht g-tje gebrui ken. Dat moet de Vlaming toch wel miljoen gemoeid. Om deze te vol sympathiek aan doen, denk ik", aldus ~~"J Wim die verder meedeelde een spe ciale arbeidstherapie te hebben ont worpen om de sleur wat tegen te gaan. In Engeland breien de actrices tussen de bedrijven door; ik knoop nu een kleedje tijdens de show en be zoek overdag een landbouwcursus. Dat is weer iets heel anders". Nog deze week gaat hij een bezoek bren gen aan de tentoonstelling „Het land- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiüiiiiimi) NA het welslagen van de verleden jaar gehouden reis naar Lour- des, zal de Ned. Katholieke in- validenbond „Sint Liduina" in het komende voorjaar een tiendaagse Rijnbootreis organiseren en wel van 24 april tot en met 3 mei In eerste in stantie is deze reis bedoeld voor zwaar gehandicapten. De boot ,,Alia.' waar mee men zal reizen, wordt op het ogen blik nog afgebouwd en zal een ruime accomodatie voor tachtig passagiers bieden. Bij de bouw van de boot is in het bijzonder rekening gehouden met voorzieningen voor gehandicapten. Bij de selectie wordt in het bijzonder ge dacht aan de leeftijdsgroep tussen acht tien en veertig jaar en bij voorkeur aan degenen voor wie door hun handi- cap een. dergelijke reis goed besteed is. Het vertrekpunt is Arnhem; via Königswinter, Andernach, Koblenz en Boppard zal men naar Rüdesheim va ren. Daar wordt een samentreffen ge organiseerd met deelnemers aan een soortgelijke bootreis voor gehandicap ten georganiseerd door de general sy node van de Ned. Hervormde kerk. De terugres is via Keulen t l Dusseldorf, aan welke beide steden een bezoek zal worden gebracht. Zowel op de heen als de terugtocht zullen verschillende aangepaste tochten worden gehouden bouwwerktuig 1962" in de nieuwe RAI. Het afscheid zal voor Margriet de Groot met weemoed gepaard gaan. „Je wordt in het gewone leven ook een beetje de Eliza Doolittle", zegt ze en wat droevig staren haar ogen in het niets. Iemand stelt haar de onvermijdelijke vraag of ze nog iets leuks, iets interessants heeft mee gemaakt in al die vijfhonderd voorstel lingen. Ze denkt na en zegt dan: „Ik had wel gedacht dat men mij een dergelijke vraag zou stellen, maar ik weet het niet. Werkelijk niet. Alles is zo gesmeerd verlopen. Een maal kon ik bijna mijn lachen niet meer inhouden toen tijdens de show in Til burg zomaar een kroon op Wim's hoofd viel. Maar even later zag ik een klein straaltje bloed lopen. Op het zelfde moment bestierf de lach op mijn gezicht". „Ja, dat was geen pretje", mengt Wim zich in het gesprek. ,.En dan moet je het publiek eens zien. Het barst uit in een hikkend gelach, terwijl ik op m'n lippen moet bijten om het niet uit te schreeuwen van de pijn". Wat Margriet verder getroffen heeft? Vooral dat overweldigende aan tal brieven, bloemstukken en dozen bonbons van talrijke „My Fair Lady"- bezoekers. „Je wordt er soms ver legen onder", zegt Margriet. Voor TV-kijkend Nederland zal Margriet binnenkort te zien zijn in een speciaal aan haar gewijde uitzending. Wanneer ze voor de camera's komt, mag ze ook al niet zeggen. „Het moet een verrassing blijven", is haar enig commentaar. Er wordt naargestreefd, nog in de komende zomer een restaurant te openen in een van de bijgebou wen van het kasteel Doorwerth in de gemeente Renkum bij Arnhem. Dit kasteel is, mede omdat het Airborne Museum erin gevestigd is, een trek pleister voor toeristen. Het kasteel werd in de oorlog zeer zwaar bescha digd. Tot dusver, was e met de res tauratie reeds een bedrag van een De inwoners van Katwijk aan Zee maken zich op om in de komen de zomer vele toeristen naar zich toe te lokken. Zij zetten geen pure dialectsprekers in vissers tenue bij de invalswegen als lokaas voor de vakantiegangers die afkomen op het gerucht.' „Het is er zo rus tiek, zo'n eenvoudig vissersplaatsje waar de kunstenaarsinspiratie als een zoete wind langs het strand waait". Katwijk attendeert de bezoeker er op dat het hier een gemeente betreft van meer dan 30.000 inwoners, groter dus dan menige andere gerenomeer- de badplaats. Het heeft de Noordzee met een breed, kiezeivrij strand, het heeft een boulevard met aantrekke lijke terrasjes en gezellige winkel straatjes. In de folders van de VW heet het: „De hemel is er ruim, de lucht is er zuiver, de zee is er wijd, de gastvrijheid is er groot". Ook aan de meer praktische kant van het toeristen-trekken heeft men gedacht: de logiescapaciteit. Die is er groot. Duizenderu toeristen die in de meer bekende bidplaatsen voor ge sloten deuren kwamen gingen ten lan ge leste maar naar Katwijk. De logies- mogelijkheden zullen binnenkort wor den uitgebreid. Men is begonnen met de bouw van 2500 nieuwe woningen die gezamenlijk een gehele nieuwe wijk zullen vormen, in de nieuwe Hoomespolder, en er voor een belang rijk deel op is gericht, toeristen op te vangen. Men wil afrekenen met de oude formule: „Het is er knus en klein". Voor wie de stilte een kwel ling zou worden kan zich verheugen over de activiteiten van de VW die tijdens de top-maanden zorgt voor strandspelen, lampionoptochten, tap- toe's, vuurwerk en een bloemencorso. Afgezien nog van de rondvaarten over het Zuidhollandse merengebied en de vluchten naar Amsterdam, Madurodam, Alkmaar, Volendam en Marken. Pastoor W. Binck vsn de parochie Sint H'illibrordus in het Noord brabantse Alphen meent ten westen van zyn dorp de sporen te kunnen aantreffen van het z.g. strijdhamervolk dat 2000 jaar voor Christus in ons land moet hebben ge leefd. Van dit volk, afkomstig uit de Oekraïne, zijn tot nu toe overblijfse len gevonden in de drie noordelijke provincies, op de Veluwe cn in de strandwal van de kop van Noord-Hol land. Pastoor Binek is een bekend amateur-archeoloog en voorzitter van de commissie voor Oudheidkundig bodemonderzoek van het Pro vinei aal Genootschap. Het opgravingswerk onder leiding van de loco-conservator van het mu seum van dit Genootschap, de heer Gerrit Beex, zijn al enige tijd gaan de, maar door de uitzonderlijk slech te weersomstandigheden is het werk vertraagd. Thans is men zo ver dat een grafheuvel van ongeveer 25 me- terdoorsnede is blootgelegd. Behoed zaam wordt nu de bodem hiervan afgeschaafd. Pastoor Binck is op net spoor ge komen van het strijdhamer-volk door een geschrift van dr. M. A. Erens O Praem dat gewaagt van de kommies Oppers die in 1843 op de heide tussen Alphen en Chaam schen en van urnen vond, daterend uit het jongste stenen tijdperk. tooien zal andermaal een miljoen moe ten worden geïnvesteerd. iniiiiiiHiiimiitiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiniiiimiitmiiiiiiiiiiiinitiiHiiiiiiiiiim De uit 1608 daterende „Hamwoning" en de daarvoor staande ,fiampoort" aan de Rotterdamseweg te Delft moeten verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe complexen voor de Technische Hogeschool. De oude boer derij en de poort zijn sinds vele jaren geliefkoosd onderwerp van kunst schilders. De protesten tegen de afbraak hebben in zoverre succes geboekt, dat men zal trachten de poort op een andere plaats in Delft weer op te bouwen. .wij waren doodsbenauwd. (Van een Scandinavische correspondent) Het klimaat van de Scandinavische landen heeft over het algemeen een slechte reputatie. Vooral de winters zijn er in de verbeelding van velen verschrikkelijk koud, streng en bar. De in Zweden woonachtige bui tenlanders zijn er dan ook aan gewend va., hun familie en vrienden in het va derland opmerkingen te horen in de trant van: „Hoe houd je het daar uit, in dat Noordpoolklimaat?" of: „Jullie zjjn zeker al ingevroren, is het niet?" Maar hoewel de winters in Zweden wél erg lang zijn, zal in werkelijkheid geen enkele buitenlander in Zweden of een van de andere Scandiavische lan den tijdens deze periode het gevoel heb ben ingevroren of ingesneeuwd te zijn, althans niet in de steden. Sterker nog: hjj zal merken, dat hij het in Zweden 's winters dikwijls warmer heeft dan in zijn westeuropese vaderland. Juist in verband met het koude klimaat heeft men er namelijk bij alles rekening mee- gehouden, dat verwarming noodzake lijk is. Vanaf begin oktober tot half mei zyn alle openbare gebouwen, alle open bare vervoermiddelen, enzovoorts ver warmd. Iedere woning, van het groot ste en modernste flatgebouw tot de kleinste houten weekendhut, beschikt over centrale verwarming in alle ver trekken. Geen enkele Scandinavische huisvrouw hoeft dus 's winters in een koude keuken te staan, zoals menige westeuropese vrouw en de gezinnen hoeven dus ook niet opeengedrongen rond de kachel in de huiskamer te zit ten. Ook bij de bouw van de woningen zelf is rekening gehouden met het koude winterklimaat. Alle buitenmu ren zijn dubbelgebouwd en opgevuld met isolerend materiaal. De vensters hebben dubbele ruiten en op geen en kele zolder kijkt men direct tegen de pannen op. Hierdoor, en door de alomaanwezige verwarming, is een Scandinavische woning het gehele jaar door bewoonbaar in alle vertrek ken. De meeste buitenlanders erva ren dit als een aangename verrassing. Op het gebied van het verkeer en de wegenverzorging is de situatie in het winterse Scandinavië ook al veel beter dan men zich meestal voorstelt. Iedere stad en ieder dorp beschikt over de modernste machines en ge reedschappen om bij sneeuwval de straten weer berijdbaar te maken. Bij langdurige sneeuwval komen de sneeuwploegen soms drie tot viermaal per dag alle straten door, ook m de stille buitenwijken. Illustratief voor de winterparaatheid van de Zweedse steden is o.a. het sta- tistiekje van de Dienst Openbare Wer ken in Stockholm over het materiaal, dat werd ingezet tijdens de sneeuwval vlak voor de afgelopen Kerstdagen. Op de eerste sneeuw dag werden 996 man ingezet met 61 zandstrooi-auto's, 78 auto's met voorgebonden sneeuw ploeg- en zandstrooitractoren, 1S8 sneeuwlaadmachines en 100 vrachtwa gens voor het wegvoeren van de sneeuwhopen. Deze ene partij sneeuw kostte de stad ruim een miljoen gulden. Een sneeuw ruimer krijgt per dag al gauw 30 gul den uitbetaald, waarvan de man na af trek van belasting er ongeveer 23 over houdt. Het zijn dikwijls gepensioneer den, die zich voor deze zware karwei tjes aanmelden, terwijl in de vacanties rond de feestdagen ook vele scholieren er op deze manier een extra zakgeld bij proberen te verdienen. liet is duidelijk dat een winter met veel sneeuw bijzonder kostbaar kan worden voor de steden in de Scandi navische landen. Grote bevolkingscon glomeraten zoals Stockholm, Got en- burg, Oslo en Helsinki, kunnen er in hun begroting dan ook gerust zeven tot acht miljoen gulden voor uittrekken. Valt er een winter toevallig weinig sneeuw en dat komt niet zo vaak voor dan wordt het eventuele over schot gereserveerd voor de volgende winter, want het gebeurt ook vrij dik wijls, dat het uitgetrokken bedrag nie' voldoende blijkt te zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7