Geen door beheer Nw.-Guinea Aziatische landen Bericht over voorstel Thant volstrekt onjuist' zou Mr. Bot: motie-Tanggahma wil zelfde als plan Luns EEN VROLIJK ONDERONSJE i GEZIN VAN RUIMTEVAARDER ALGERIJNSE REBELLEN VOOR ULTIMATUM? Vijf procent loons verhoging in bouw Werkgevers en -nemers oneens over „verschoven werktijd" OAS-terroristen voor militaire rechtbanken Jury-rechtspraak niet vrij wegens dreigbrieven BESPREKINGEN IN „GEVOELIG STADIUM" zijn Regering ziet gaarne particulieren in Nieuw-Guinea blijven Anti-raket-raket doet het goed Visum voor Rome reis kardinaal WYSZYNSKY Moord inKortrijk opgehelderd Sovjet-eisWeer Veiligheidsraad over de Congo De GaulleBinnen een maand CHAOS DREIGT IN LONDEN Robert Kennedy is niet geïnviteerd Moeilijkheden Franse rechtsbedeling Goeverneur Nutte! verongelukt Het weer TEDJASOEMANA: Handel kan later worden hersteld VOOR AUSTRALISCHE TELEVISIE Verenigde Staten Zestienjarige bekent Door staking van vervoerpersoneel Russen beweren nu: STAAT VAN BELEG IN GUATEMALA Verenigde Staten iTUURMAJ£& COHEN VRIJDAG 26 JANUARI 1962 85ste JAARGANG No. 31038 (Van onze Parijse correspondent) Parijs, 26 januari Sensatio neel opgediend als „exclusiviteit" heeft het conservatieve min of meer Gaullistische avondblad Paris-Presse gisteravond het nieuws gebracht van door De Gaulle woensdag in de minister raad gedane onthullingen aan gaande een boodschap die hij aan de leiders van de Algerijnse op stand „de oorspronkelijke": het F.L.N. heeft gezonden. In de kop resumeert Paris-Presse deze onthullingen als volgt: „De Gaulle heeft het F.L.N. een ulti matum gesteld. Of het bestand in Algerije wordt ondertekend vóór de door hem gestelde datum, óf hij breekt de onderhandelingen af". tó'MORRIS 'êeforeifoutêmf! Suède dames- en herenjasjes Enkele opklaringen OPRUIMING BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. NEW YORK, 26 jan. (UPI, Reuter) - Een woordvoerder van de Verenig de Naties heelt volgens UPI verklaard, dat berichten als zou secretaris-gene raal Oe Thant hebben voorgesteld West- Nieuw-Guinea onder beheer van twee Aziatische landen te stellen, „volstrekt onjuist" zijn. Hp wilde overigens geen commentaar geven op de kansen voor Thant Nederland en Indonesië aan de conferentietafel te doen plaatsnemen voor een vreedzam gesprek overNieuw- Guinea. Wel zei hij, dat de besprekin gen tussen Thant en de Nederlandse en Indonesische diplomaten „in een gevoe lig stadium" verkeren. Volgens het Amerikaanse blad „He rald Tribune" zou Thant hebben voor gesteld Malakka en Birma of Indië aan te wjjzen als beherende landen, in af wachting van een definitieve beslissing over de toekomst van het gebied. De „Herald Tribune" beweert dat de Ne derlandse permanente vertegenwoordi ger bij de V.N., mr. C. W. A. Schür- mann, zich in grote lijnen akkoord ver klaard heeft met het plan,, doch dat de Indonesische gedelegeerde, Soekardjo Wirjopranoto, zou hebben laten weten, dat zijn regering er bezwaar tegen heeft. Zowel de Indonesische als de Neder landse diplomaten zouden Thant de ver zekering hebben gegeven, dat zp de bij zonderheden van het overleg niet zullen publiceren zolang hun regeringen de voorstellen en tegenvoorstellen nog in overweging hebben. De Indonesische ambassadeur te Washington, Zain, heeft in antwoord op de vraag of onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië dichter bij zijn gekomen, gezegd, dat er nog veel meer gedaan moet worden om zover te komen. Hf) zei dit na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor het Verre Oosten, Hamman. Hij en Hamman hebben volgens Reuter nagegaan of er moge lijkheden of geen mogelijkheden zijn. ..Tot nu toe is het driehoeksspel in Washington voortgezet", aldus Zain. Hfj doelde hierbij op de gesprekken van hem en de Nederlandse ambassa deur, dr. J. H. van Roijen, op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en het contact via de waarnemende secretaris generaal van de Verenigde Naties. De in Brussel residerende vertegen woordiger van de Indonesische Kamer van Koophandel, R. H. Soechjar Ted- jasoekmana, heeft gisteren in een ge sprek met UPI de verzekering gege ven, dat de druk, die president Soekar- no uitoefent om Nieuw-Guinea onder Indonesisch bewind te brengen in feite niet meer gericht is op Nederland, maar vooral op de Verenigde Staten en de VN. Verder merkte hij op: „Het Neder landse bewind in Nieuw-Guinea is een doodlopend avontuur. Daarom is het zo belangrijk een gewapend conflict te vermijden; de Papoea's zouden er de enige slachtoffers van zijn. Ik heb lange brieven geschreven aan alle Papoea studenten in Nederland om zich vooral niet te mengen in het geschil, omdat zij de kans lopen zichzelf uit te range ren". „Een regeling van het geschil mag niet met vijandigheid gepaard gaan; een politieke oplossing is heel goed mo gelijk", aldus Tedjasoekma.in. „Er zou een overgangsperiode kunnen worden ingesteld van een of twee jaar, waarin Nederland en Indonesië samenwerken. Daarna zou de Papoea interne zelfbe schikking kunnen krijgen, waarbij dus alleen algemene aspecten zoals buiten landse betrekkingen, defensie en een deel van de financiële zaken door de Indonesische regering zouden worden geregeld. Nieuw-Guinea zou tot „bijzon der gebied" verklaard kunnen worden en grotere autonomie kunnen krijgen dan de Indonesische provincies. Over de Nederlands-Indonesische handelsbetrekkingen zei Tedjasoekma- na, dat deze na een politiek vergelijk natuurlijk hersteld zouden kunnen wor den. „Als het geschil geregeld is, kun nen wij praten over schadevergoeding voor de in 1958 genaaste bedrijven, her opening van de scheepvaart- en lucht- vaartlijnen, vestiging van een verzeke ringswezen en het sluiten van financi ële contracten en herstel van de han del. Wij hebben thans in Indonesië acht HOLLANDIA, 26 jan. (ANP) In een vraaggesprek voor de Australische televisie is aan staatssecretaris mr. Bot die zoals bekend in Nieuw-Guinea ver blijft ondermeer gevraagd, wat hij denkt Van de motie-Tanggahma, die de Nieuw-Guinea Raad dezer dagen heeft aangenomen. (In deze motie werd er bij de Nederlandse regering sterk op aangedrongen de V.N. ertoe te bewe gen een commissie naar Nieuw-Guinea te zenden, waarin vooral vertegenwoor digers zijn opgenomen van de Aziatisch- Afrikaanse landen). Mr. Bot antwoordde, dat „de motie in volstrekte harmonie is met de verzoeken, die de Nederland se regering sinds juli 1960 b(j de V.N. heeft gedaan. Op de vraag, wat hij denkt over de motie-Jouwe over versterking WASHINGTON, 26 jan. (UPI) Technici van het Amerikaanse leger rijn er gisteren voor de vijfde achter eenvolgende maal in geslaagd een an ti-raket-raket van het type Nike-Zeus te gebruiken voor het onderscheppen Van een intercontinentale raket. De in tercontinentale raket suisde met een snelheid van 22.000 kilometer per uur door het luchtruim, maar de Nike-Zeus trof hem precies op het gewenste mo ment. Een woordvoerder van het leger ver klaarde dat het nu vast staat dat de hnti-raket-raket berekend is voor zijn taak: Het verdedigen van de Verenigde Staten tegen aanvallen met vijandelijke lange afstands-raketten. WARSCHAU, 26 jan. (UPI) In ker kelijke kringen in Warschau is bevestigd ®at aan Joseph kardinaal Wyszynski, aartsbisschop van Warschau en primaat van Polen, een diplomatieke pas is uit gereikt voor een reis naar Rome. Als 'ia van de centrale commissie van voor bereiding van het aanstaande tweede Vaticaanse concilie, moet kardinaal vvyszynski teil Vaticane een vergade- ng daarvan bijwonen. Een datum voor e reis van de primaat is niet genoemd, «ijn^r zal vermoedelijk in februari van het Papoea-vrijwilligerskorps, merkte hij op: „Wij hebben Papoea's in het politiekorps en in het vrijwilligers korps. Wij hebben Papoea's daarin no dig, maar wij hebben ze evenzeer in andere takken van dienst nodig. Wij kun nen ons niet uitsluitend op het defensie aspect van de ontwikkeling der autoch tone bevolking concentreren Over de particulieren zei mr. Bot in antwoord op vragen, dat de Neder landse regering deze graag in Nieuw- Guinea ziet blijven „zij het dan onder bepaalde voorwaarden." Hij deelde mee, met delegaties van particulieren uitgebreid van gedachten te hebben gewisseld, waarbij niet de mogelijk heid van soevereiniteitsoverdracht ter sprake kwam. „De particulieren zijn bezorgd over wat kan gebeuren," al dus mr. Bot, „maar zij realiseren zich ook, dat wij achter handhaving van het zelfbeschikkingsrecht staan." Ook gouverneur Platteel was bij het televisie-vraaggesprek betrokken. Op de vraag hoe lang het volgens hem zou duren voordat de Papoea-vrijwilligers een voldoende getraind korps zouden zijn, antwoordde de gouverneur: „De Papoea's zijn goede jungle-vechters. De laatste infiltranten zijn praktisch allen door Papoea's gegrepen." Hij gelooft niet, dat het lange tijd in beslag zou ne men. Op de vraag hoe dreigend hij op het ogenblik de situatie ziet, antwoordde de gouverneur: „Niemand kan zeggen wat Indonesië zal doen." Mr. Bot voegde daaraan toe: „Het is moeilijk de gevoe lens van de andere zijde te interprete ren. De Nederlandse regering heeft bij herhaling van vreedzame bedoelingen blijk gegeven en zal dit blijven doen. Ik hoop, dat Indonesië dit eens zal begrij pen." Op de vraag wat Nieuw-Guinea zal doen als het aangevallen wordt, ant woordde de gouverneur zeer beslist: „In dien wie dan ook ons zal aanvallen, zul len wij terugslaan." KORTRIJK, 26 jan. (UPI) Een zes tienjarige jongen uit Kortrijk in België heeft bekend dat hjj de moordenaar is van het meisje Magda Debruyne, wier lichaam hij woensdag had „gevonden" in het souterrain van een verlaten en tot puin vervallen woning. De jongen, Serge Beers heeft in de vooravond tegenover de politie van Kort rijk bekend, dat hij Magda Debruyne heeft gewurgd. instellingen waar de Nederlandse han del mee te maken zal krijgen. Dit zijn staatsinstellingen die, elk een aantal produkten vertegenwoordigend, als in- en verkoopbureaus dienst doen. Daar naast bestaat er de particuliere han del". NEW YORK, 26 jan. (UPI) De Sov jet-Unie heeft een onmiddellijke bijeen komst van de Veiligheidsraad geëist, ter bespreking van de toestand in de Congo. Het Russische verzoek was ver vat in een brief van de Russische per manente vertegenwoordiger bij de V.N. Valerian Zorin, aan de voorzitter van de raad voor deze maand, Sir Patrick Dean, van Engeland. Een woordvoerder van de Russische delegatie zei dat de Sovjet-Unie volledig wilde worden voorgelicht over wat werd gedaan om de resoluties aangaande de Congo in dat land ten uitvoer te leggen. De Sovjet-Unie is van mening dat de plaatsvervangende secretaris-generaal van de V.N., Thant, in dit opzicht te vaag is. ELISABETHSTAD (AFP) Dr. Stu- re Linner heeft bevestigd, dat hij zijn ontslag als leider van het V.N.-optreden in de Congo, waar hij zich sinds 2 juli 1960 bevindt, heeft ingediend. In een verklaring voor de pers zei Linner, dat hij aan de V.N. verbonden zal blijven en een andere functie zal krijgen. Prinses Beatrix heeft gisteravond het galaconcert van het Nederlands studenten orkest, dat werd gegeven in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, bijgewoond. De opbrengst ervan komt ten goede aan het Nederlands stu dentensanatorium en het universitair asylfonds. Onder de genodigden bevonden zich de ministers drs. H. A. Korthals, mr. A. C. W. Beerman, mr. E. W. Toxopeus, ir. S. H. Visser, mr. J. Van Aartsen en de gevolmachtigde minister mr. R. H. Post, verder de staatssecretaris drs. F. J. W. Gijzels. In de pauze was de prinses in een vrolijk gesprek gewikkeld met de voorzitter van de Stichting Nederlands Stu dentenorkest, H. ter Haar. Als luitenant-kolonel John Glenn in zijn Mercury-capsule de lucht in gaat om als eerste Amerikaan een ruimtereis om de aarde te volbrengen, zal de spanning op de basis Cape Canaveral minstens worden geëvenaard in zijn gezin. V.l.n.r. zijn 14-jarige dochter Lyn, zijn vrouw Anna en zijn 16-jarige zoon Dave. Uitvoeriger zou de inhoud van dit „soort ultimatum" volgens Paris-Pres- se als volgt zijn te formuleren. „Wij hebben concessies gedaan, waarvan u bijgaand de lijst aantreft. Zopas heb ben wij er nog een gedaan. Wp aan vaarden dat het Algerijns Uitvoerend Bewind voor de overgangsperiode (tus sen bestand en zelfbeschikkingsuit spraak) wordt voorgezeten door een Al gerijn en niet door onze algemeen ge delegeerde, de heer Morin. Het ogen blik is nu aangebroken om tot een be sluit te komen. Indien gij het ontwerp- accoord waarvan gij de tekst in uw bezi. hebt, niet tekent, zullen wij ge- noop'. zijn Algerije te maken zonder u". Paris-Presse voegt hieraan toe, dat, zo het F.L.N. tenslotte zijn handte kening zet, het uitvoerend bewind sa mengesteld zal worden uit drie ver tegenwoordigers van het F.L.N., drie vertegenwoordigers van de overige Algerijnse stromingen en drie vertegenwoordigers van het Franse moederland. Voor het bekleden van het voorzitterschap zou de naam naar vorei zijn gebracht van de heer Fa res, de Mohammedaanse oud-voorzit ter van de gewezen Algerijnse assem blee, momenteel opgesloten in de Santé onder beschuldiging fondsen te hebben ingezameld en bewaard voor het F.L.N. Indien het F.L.N. blijft aarzelen met het zetten van zijn handtekening on der het ontwerp-ac- ord blijft aar zelen met het oversteken van de rubi- con van de vrede, zoals men zich in regeringskringen wel uitdrukt zal een voorlopig bewind gevormd worden, maar dan zonder F.L.N. Volgens Pa ris-Presse valt de datum an aiioop van dit door De Gauile gegeven aatste res pijt vermoedelijk eind februari. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 26 jan. Het personeel van de Londense ondergrondse spoor wegen heeft gedreigd een reeks stakin gen te organiseren op de maandagen van opeenvolgende weken. Gisteren be sloten de chauffeurs en conducteurs van de Londense bussen in elf remises van de hoofdstad zich aan te sluiten bij de staking, zulks ondanks een waarschu wing van hun vakverenigingsleiders. De bondsleiders van het personeel van de ondergrondse probeerden even eens hun leden te weerhouden van een wilde staking, tot dusverre zonder suc ces. Vandaag hebben nieuwe vergade ringen plaats van het transportperso- neel. De kans op wilde industriële actie is groot. Indien de vakverenigingsleiders de stakingsactie van bus- en treinperso neel niet kunnen voorkomen, dreigt voor maandag een chaos. De trei nen en bussen vervoeren op weekda gen bijna 1.200.000 forensen naar en van het West End en de City. Het Britse kabinet kwam gisteren bij een om noodmaatregelen te bespreken, zoals het tijdelijk uitbreiden van de parkeergelegenheden in Londen en het versterken van de politiemacht van de hoofdstad. DEN HAAG, 26 jan. Tussen par tijen bij de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouwbedrijf bestaat, in de onderhandelingen over de op 1 maart in te gane nieuwe C.A.O. volledige overeenstemming over de lo nen en andere arbeidsvoorwaarden. Er is echter verschil van inzicht over de van werkgeverszijde voorgestelde invoe ring van de zogenoemde verschoven werktijd. Partyen zijn het ei over eens dat de lonen in de nieuwe C.A.O. een verhoging van tien cent per uur zullen ondergaan; dit komt neer op een ver hoging van het gemiddelde loon in de bouwnijverheid met ruim vyi procent. Deze loonsverhoging is in relatief op zicht gelijk aan die in aanverwante be drijfstakken, zo menen partijen, en in overeenstemming met de voorschriften van het akkoord van Wassenaar. Dit is gebleken uit mededelingen, die de heren ir. H. D. Prins, voorzitter der Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers, mr. N. Dekhuis, algemeen secre taris, en drs. L. Cohen, economisch ad viseur der vereniging, op een gisteren hier gehouden persconferentie hebben gedaan. De persconferentie was belegd naar aanleiding van het vijfentwintig jarig bestaan der vereniging, dat maan- MOSKOU, 26 jan. (UPI) Het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken heeft in een door het persbureau Tass gepubliceerde verklaring voor de pers ontkend, dat van Russische zijde initiatief was uitgegaan root een uitno diging aan Amerika's ministei van justi tie Robert Kennedy, om in de loop van zijn aanstaande wereldreis de Sovjet- Unie te bezoeken. Drie dagen gelden heeft minister Ken nedy „een informele uitnodiging" om de Sovjet-Unie te bezoeKen van de hand gewezen. Ook het State Depart ment had van een informele uitnodiging gewag gemaakt. GUATEMALA CITY, 26 jan. (UPI) De regering van Guatemala heeft gisteren in verband met de m ord op de chef van de geheime politie, Gonzalez, de staat van beleg afgekondigd voor de tijd van dertig dagen. Het leger is ge consigneerd, alle verloven zijn ingetrok ken, er is een avondklok ingesteld (21.00 uur), samenscholingen van meer dan ier personen zyn verboden en alle politieke activiteiten zpn buiten de wet gesteld. Dt moord op Gonzalez, die woensdag avond voor de deur van zpn woning doo onbekenden werd neergeschoten, houdt waarsehpnlijk verband met de straffe anti-Cubaanse houding, die de regering van Guatemala heeft aangeno men op de conferentie van ministers van buitenlandse zak n van de OAS- landen in Punta del Eiste. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 26 jan. In een gisteren door de Franse radio en televisie uit gezonden toespraak heeft premier De- bré bekendgemaakt dat voortaan in Frankrqk plegers van bomaanslagen en andere terreurmisdrüven uiter aard voorzover de politie er in slaagt ze te arresteren berecht zullen wor den door de militaire rechtbanken en dat deze berechting zal plaats heb ben binnen de dertig dagen volgend op hun arrestatie. Tot dusverre vielen deze misdry- ven volgens de normale rechtsregels onder de competentie van de jury rechtbanken. Van deze overheveling van de juryrechtspraak naar de mi litaire, waarvan reeds sinds enkele dagen sprake was en die geschiedt op grond van de speciale door pre sident De Gaulle nog genoten vol machten, is in principe een doeltref fender en harder berechting van de O.A.S.-terroristen te verwachten. De lezer zal zich wel herinneren hoe recente vónnissen van de militaire rechtbanken van Pary's het vertrouwen in deze militaire rechtspraak hebben geschokt. Hoezeer niettemin de door premier Debré aangekondigde maat regel opportuun is, werd eveneens gis teren in het licht gesteld door het voor gevallene te Nimes. Voor de jury rechtbank stond een kneedbonimenter- rorist terecht van de O.A.S., een zekere Charles Mitscher. De behandeling moest echter door de rechtbankvoor zitter worden opgeschort, omdat drie van de negen juryleden de juryleden worden by loting aangewezen en de ze aanwijzing is dwingend weiger den de voorgeschreven eedsformule af te leggen. De eedsformule luidt: „Ik zweer recht te spreken zonder haat en zonder vrees". In plaats daarvan formuleer den.zij: „Ik zweer onder dwang", en zij waren daar niet van af te brengen. Zij beriepen zich op dreigbrieven die zij van de organisatie van het geheime le ger hadden ontvangen, waarin hun re presailles boven het hoofd werden ge hangen voor het geval zij zich niet zou den gedragen als „patriotten". En een hunner, een ingenieur, stelde de recht bankvoorzitter de vraag of hy in staat was de juryleden de verzekering te ge ven dat de dreigbriefschrövers vervolgd werden. Waarmede hy te kennen wil de geven dat ook de rechtbank niet in staat was om haar plicht te doen. De advocaat van de beschuldigde vroeg uitstel van de behandeling en de pro cureur-generaal sloot zich by dit ver zoek aan, erkennende dat vreesachtige juryleden bestaanbaar waren, terwijl anderzijds uitstel van de behande ling niet ten nadele van het recht be hoefde te gaan. De drie weigerachtige juryleden werden ieder tot 50 nieuwe francs boete veroordeeld en de andere zes, biykbaar niet ondankbaar, ver klaarden zich gaarne bereid ieder hun aandeel voor het betalen van de opge legde boetes bp te dragen. Vermeld zij bp het gebeurde te Ni- mes, dat het hier geenszins om de eni ge of eerste keer ging dat de O.A.S. middels dreigementen aan het adres van juryleden, zelfs van rechters, de te rechtstaande medeleden tracht te be schermen. Een der eerste voor een militaire rech ter te voeren processen tegen O.A.S.- terroristen zal nu gaan plaats hebben te Toulouse, waar enige dagen geleden de politie er in slaagde een regionaal O.A.S.-net op te rollen. Het veroorzaak te daarbij in deze belangrpke zuid-Fran se stad grote sensatie te vernemen dat zich onder de gearresteerden een der meest gereputeerde specialisten voor hartziekten bevond. De politie beschreef diens rol in de gewestelpke O.A.S.- organisatie als die van „het brein". dag en dinsdag in Amsterdam zal wor den gevierd. In de loop van deze persconferentie sneed ir. Prins zelf het onderwerp van de onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. aan Van de zpde van werkgevers is het voorstel tot invoering van de verscho ven werktijd gedaan, omdai men sinds november toen voor het eerst in de winterperiode ervaringen met de mid den 1961 ingestelde vijfdaagse werkweek zijn opgedaan, tot de slotsom gekomen, dat in de maanden november, december en januari moeilijk tij 'n vijfdaagse werk week 'n dagelijkse arbeirstijd van negen uur kan worden bereikt. De omstandig heden, waaronder men in deze periode buiten moet werken zpn daarvoor voor- namelpk als oorzaken aan te wpzen In een aantal gevallen kan misschien ook de kortere periode van daglich' van invloed zijn, hoewel meo daar maat regelen voor kan nemen. Teneinde het door de verminderde arbeidsprestatie te verwachten produk- tieverlies in de Jrie wintermaanden te compenseren, zouden de werkgevers graag zien, dat de werknemers in de drie wintermaanden een vqfdaagse van veertig uur zouden maken en gedurende de overige maanden een vijfdaagse van negen uur en twintig minuten per dag. om de in d» wintermaanden verloren tijd in te halen. Van werkgeverszijde betreurt men het erg, dal men aar werknemerskant op he* ogenblik niets voor een verschuiving van de werktiji" voelt. De onderhandelingen zijn opge schort om beide zijden gelegenheid t geven dit punt nader te bestuderen. Produktieverlies dooi verrmnderin; van prestaties als gevolg var onaange name weersomstandigheden bp werk zaamheden in de ouitenluehi trad voor heen bij een zesdaagse werkweek van ir, totaal vijfenveertig uur ook op maar in mindere mate, naar de hee; Prins op merkte dan thans het geval is Men kan. gezien de ontzaglpk grote achterstand in de bouwnpverheid van werken waarvoor geen vergunning wordt gegeven spreken van ee noodsituatie. In die omstandig heden kan op een totaal van 2100 tot 2200 uren per man per jaar een verlies va, vijfenzestig uur per man gedurende de genoemde drie wintermaanden (of wel 3,5 procent) belangrijk worden ge acht. Aan de zpde van werkgevers bestaa' de indruk, dat men aan de kant van werknemers nog afkerig is van het in voeren van de verschoven werktpd op psychologische gronden en zonder da* men zich geheel bewust is van de nood situatie. Werkgevers hebben het voor stel mede gedaan op basis van ervarin gen, die men in andere bedrpfstakker met de verschoven werktijd heeft opge daan. WOLF CREEK, 26 jan. (UPI) De gouverneur van de Amerikaanse staat Montana, Nutter, is gisteren, samen met vijf andere personen om het le ven gekomen doordat het vliegtuig, waarin hij reisde, neerstortte in de be sneeuwde omgeving van Wolf Creek, 25 kilometer van de hoofdstad van Mon tana, Helena. De wrakstukken van de kleine, twee- motorige C-47 lagen verspreid over de gehele berghelling, waarop het toestel neerkwam. Gouverneur Nutter kwam in oktober j.l. in het nieuws toen hp, als enige van alle vijftig Amerikaanse gouverneurs, weigerde de „Dag van de Verenigde Naties" af te kondigen. iiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin i A dvenentie i BARTEUORfSSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.11 uu-J Hier en daar mist. Overigens nu en dan opklaringen, maar in het zni- den va-i het land aanvankelijk nog wat regen of motregen Matige tot zwakke wind tussen zuidwest en noordwest. Iiets lagere temperaturen. Zaterdag: zon 8.29-17.18; maan; .- 11.17. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 26 jan. Na het passeren van een zwak front, dat vandaag nog wat lichte regen bracht, komen wp on der invloed t an zwakke hoge-drukgebie- den, zodat de depressieactiviteit al- neemt en daarmee ook ie regenkansen. De vorst, die in Scandinavië voorkomt, kan zich voorlopig niet verder naar West-Europa uitbreiden. Doordat de wind afneemt, is in de vochtige lucht vooral 's nachts en 's morgens mist te verwachten. (Advertentie) 20—50% KORTING JUWELIERS - Houtplein 15- HORLOGERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 1