ZWEEDSE WINNAAR IN AUTO VAN ZWEEDS FABRIKAAT Stratenrace brengt Dooyes - Slotemaker op 100e plaats SCHEEPSMODELLEN UIT LUCIFERS I «Él Bisschoppelijke richtlijnen over grenzen en mogelijkheden van godsdienstige samenkomsten tussen katholieken en protestanten HENK NIJDAM GETROUWD Verbod kassenbouw grootste bedreiging voor tuinbouw Maatschappij Uniek in Rallye-historie Belegging inTer Baba Sy valt een wereldrecord 'aan Europese schaats- strijd zonder Kositsjkin Biljartstrijd 47/1 in Rotterdam mm Romantisch getinte behoudzucht" Broekhuizen (71nog hij hiljartcracks VOORLICHTINGSDAG TUINBOITWRAAD VRIJDAG 26 JANUARI 1962 (Van onze speciale verslaggever) MONTE CARLO, 27 januari Een Zweedse winnaar in een auto van Zweeds fabrikaat, dat is het resultaat van deze Rallye van Monte Carlo, waarin noch het een, noch het ander ooit eerder is voorgekomen in de zich toch over meer dan een halve eeuw uitstrekkende historie van Euro pa's oudste autorallye. De zege viel ten deel aan de 32-jarige werktuigkundige Eric Carlsson, die van beroep inrijder bij de Saab-fabrieken is en dus uiteraard in een wagen van dit Zweedse fabrikaat uitkwam. In Nederland herinnert men zich hem door een gedurfd gereden slotparcours van de Tulpenrallye en in Monte Carlo leerde men hem vorig jaar kennen als vierde prijswinnaar. Het was Klassement Carlo. Nederland „nergens" aandelen A.B.M. vakkundig beheer STANLEY MATTHEWS EN DE SPOORWEGEN Oslo gunstig S» Beleg modern - beleg in UNIE Morgen in Den Haag Van 7 t/m 11 februari r/vjiiNA o Procter) in Parijs gestart waren, bleei de vooral door de Engelsen ge prefereerde startplaats Glasgow dit maal zonder succes. De Britten willen 's winters graag uit de mist wegvluch ten naar de Middellandse Zeekust, ook al moeten ze er eerst helemaal voor naa, Glasgow rijden. Bovendien vin den zij deze Rallye van Monte Carlo eigenlijk een Engelse race. Ieder jaar foeteren ze op de organisatie, maar ieder jaar nemen er meer Britten aan deel. Ditmaal had men aanvankelijk 100 Britse équipes als maximum ge steld, maar het werden er 113. Na genoeg het derde deel van het totaal. Het winnen van de damesprljs door Patt Moss en Ann Wisdom, die dat voor de derde keer in vier jaar deden, was nu het opvallendst resul taat van de enorme Britse kolonie. Tot grote vreugde van de Franse sportwereld eindigden de ex-wielren- ners Rivière en Geminiani deze rallye op omstreeks de ICOe plaats, niet gek voor debutanten. ,,Gem" was na de ruim 4000 km van het wegparcours zo afgemat, dat hij op de vraag of dit zijn eerste rallye van Monte Carlo was, ten antwoord gaf: nee, mijn laatste. Maar na de rust dag bleek hij de zaken heel wat zonniger te zien, wat aan de met zon overgoten Rivièra trouwens helemaal niet zo'n kunst is. Ze gaan het nog eens vaker proberen. V. T II 7~ De Zweedse winnaars van de rallye -j- volo+- zijn Vierde Rallye van Monte Monte Carlo bij hun wagen: Carlsson gl' He. officiële eindklassement luidt Vorig jaar had Carlsson als mede rijder in de Saab zijn landgenoot Svens- son. ditmaal fungeerde de 26-jarige debutant Gunnar Haggbon. Franse letterkundige studerend aan de univer siteit van Stockholm als coéquipier voor deze bekwame fabrieksrijder, die op de 900 km tussen Chambéry en Monte Carlo de grondslag voor zijn zege legde door buitengewoon snelle tijden te maken op de speciale trajec ten. Daardoor stond hij toen woensdag middag het klassement der 120 besten werd opgemaakt, royaal aan het hoofd met 44 punter, voorsprong op nummer twee, een Duitse Mercedes-rijder. Eugen Böhringer. Dat betekende dat hij in de stratenrace 43 seconden kon achter raken zonder zijn eerste plaats te verliezen. Zelfs als men het grote verschil in motorkracht tussen zijn Saab met 841 cm3 cylinderinhoud en een Mercedes met 2195 cm3 in aan merking neemt, is zo'n voorsprong van 43 seconden save bij een stratenrace die omstreeks negen minuten duurt. De rustig rijdende Eric Carlsson, die geen enkel risico wilde nemen, raakte slechts 17 seconden kwijt aan Böhringer, hoewel de Duitser alles op alles zette om het onmogelijke te volbrengen. Wij konden het uit spor tief oogpunt appreciëren dat de wed- strijdcommissie niet alleen deze bei de concurrenten voor de hoofdprijs van 9000,- (plus beker) hadden in gedeeld in dezelfde serie, maar er ook de twee Britse Sunbeam-équipes. die drie en vier stonden, aan had toegevoegd. Uit het oogpunt van spanning echter was het allerzonder- Iqkst. dat deze serie met de vier kanshebbers verreden werd als ope ningsnummer om acht uur 's mor gens. Dan is zelfs in Monte Carlo de zon nog niet volledig bi) de hand en d toeschouwers zijn het op dat matineuze uur helemaal niet. Toen om kwart over acht gebleken was dat na deze race de volgorde van de nummers een, twee, drie en vier ongewijzigd was gebleven, ging de Rallye verder als een nachtkaars uit, al werd er nog tot half een door de afgezette straten gejakkerd. Het vor stelijk echtpaar Rainier-Grace kreeg niets bijzonders meer te zien toen het omstreeks 10 uur arriveerde. Bij tijd ritten in filewedstrijden houdt men de spanning er langer in. Zweden als eerste, Duitsland als tvyeede, Engeland a'_ derde en vierde. Frankrijk ais vijf de was het resultaat zowel voor de rijders als voor de automerken. En waar was Nederland? Laten we eerlijk zeggen: nergens. We kwamen niet eens bij de eerste 100. Alleen Dooyes en Slotemaker waren gerech tigd om te starten bij de 120 best geklasseerden en dan nog maar op het nippertje, want ze stonden als nr. 118 genoteerd. Een prima rijdende Rob Slotemaker, wiens tijd in de straten race door slechts v-jjl van zijn concur renten verbeterd werd, deed de Neder landse équipe nog wat stijgen in het eindklassement, doch dat was dan ook alles. Pas tegen de avond bleek dat Nederland toch nog een priis gewonnen had. Borgerhoff Mulder en Maasland waren eerste geworden in klasse II na aanvankelijk als tweede te zijn ge noteerd. Hun Duitse concurrent Klinken was na een protest gediskwalificeerd om dat de motor van zijn auto niet aan de reglementaire eisen voldeed en zo doende viel de kostbare Coupe du (Advertentie) STOKE. 26 jan. De wonderbaar lijke prestaties van Stanley Matthews bij Stoke City hebben de Engelse spoor wegen gedwongen tot het instellen van de z.g. „Stoke-expres". Twee jaar gele den werd de lijn van Leek naar Stoke stilgelegd wegens te weinig 'oelangstel- lin. Nu moet ze weer worden heropend, omdat men anders niet weet hoe de te verwachten toeschouwersmassa voor de bekerwedstrijd Stoke City-Blackburn Rovers over te brengen. Eet. bondsamateur elftal heeft don derdagavond in het Goffertstadion te Nijmegen voor slechts 1000 toeschouwers met 3-3 gelijkgespeeld tegen het mili taire elftal. (links) en Haggbom. Rocher ten deel aan de Nederlandse équipe, al bezette deze in de eind stand slechts de 140e plaats. Dooyes en Slotemaker werden tweede in de zwaardere klasse. Rosenblatt en Van der Laan bleken met hun 125e plaats net even te slecht geklasseerd om bij de 120 stratenracers te mogen behoren en de zeven andere Nederlandse équi pes die in Monte Carlo waren gearri veerd bleven tussen de 120e en de 250e plaats, dus zonder uiteindelijk suc ces. Jetten en Gatsonides werden 147; Huisman en Schous 182, Michielen en Linschoten 183, 'Blansjaar en Honhof 214 Gorris en Dee 217, de dames Heidendahl en De Fouw 231, Meijer en Pieters 248. 1 Carlsson-Hag (Zweden)2 B«h- Merkwaardigerwijs leverde de start plaats Oslo, die het hoogste percentage uitvallers gebracht had, juist de win- naa. van deze 31e Rallye van Monte Carlo. De voorspelling dat ditmaal een grote auto zou winnen, kwam helemaal niet uit, want een van de allerkleinste zegevierde. Aangezien de Britse derde en vierde prijs-winnaars (Hopkirk en iggbon ringer-Lang (Duitsland), 3 Hopkirk- Scott (Gr.Brittannië), 4 Procter-Rob- son (Gr.Brittannië), 5 Gele-Guilhaudin (Frankrijk), 6 Anderson-Karlsson (Zweden), 7 Neyret-Terramorsi (Frank rijk), 8 Kuhne-Wencher (Duitsland), 9 Frescobaldo-De Lica (Italië), 10 Gra ham Hill-Jopp (Gr.Brittannië), 11 Ru- by-Moritz (Duitsland), 12 Harper-Bax ter (Gr.Brittannië), 13 Guichet-Clement Frankrijk), 14 Trautmann-Mevr. Bou- chet (Frankrijk), 15 Ott-Knoll (Duits land), 16 Skogh-Svensson (Zweden), 10( Dooijes-Slotemaker (Nederland). Coupe des dames: 1 Pat Moss-Ann Wisdom (Gr.Brittannië), 2 Anne Hall- Valerië Domleo (Gr.Britt.). (lil De Deen Hans Soerensen heeft als hobby het bouwen van scheepsmodellen van luciferhoutjes, waarvan hij de koppen verwijdert. Een „vurige" hobby in ieder opzicht, al was het maar, omdat er voor één bootje tussen de 13.000 en 36.000 lucifers nodig zijn. UTRECHT, 26 jan. De Arnhem mer Jan Broekhuizen is met zijn 71 jaar de nestor van de deelnemers aan het Nederlands kampioenschap ereklasse driebanden, dat van 1 tot en met 4 fe bruari in Utrecht wordt gehouden. De andere deelnemers zijn de kampioen Hennie de Ruyter (Waalwijk), Van Oos terhout (Breda), Popeijus (Rotterdam), Sweering (Amsterdam), Teegelaar (Rot terdam), Doggen (Bergen op Zoom) en Brosens (Breda). De laatste is de enige debutant in het gezelschap. (Advertentie) N.V. Internationale Beleggings Unie „Interlinie" Postbus 617, Der» Haag (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 27 jan. Een interes sant experiment op damgebied vindt morgen plaats in Den Haag, waar de Senegalese dammer Baba Sy een aan val zal doen op het wereldrecord si- multaanspel, door het tegen 150 spe lers tegelijk op te nemen. Het huidige record staat op naam van wijlen F. Raman, die in 1932 tegen 132 tegenstanders een score bereikte van 107 winst, 18 remises en 8 ver loren (87,2 pet.). Deze wedstrijd duurde met enkele korte pauzes van negen uur 's morgens tot 's avonds half zeven. De internationale dambond zendt twee bestuursleden als waarnemers voor de homologatie van het record. De wed strijd begint 's middags om half twee in de Pulchri Studio aan het Lange Voorhout. De in de kleuren van Amsterdam uitkomende Haagse jjshockeyploeg HYS-HOKIJ heeft donderdagavond op de Jaap Edenbaan in de hoofdstad met 8-5 verloren van de Canadian Raiders. De tussenstanden waren 0-2, 0-3, 5-3. B De minimale gemeenschap, die men met het oog op het groei end oecumenisch besef voor noodzakelijkheid moet houden. I. Het groeiend oecumenisch besef is bezig een andere houding jegens gescheiden mede-christenen in het leven te roepen dan voorheen gebrui kelijk was. De eenzijdig gecultiveerde kritische reserve (isolement), waarin het gevaar voor besmetting met de dwaling zulk een beslissende rol 'speel de, gaat verruimend naast zich krijgen een houding van positieve waardering voor de christelijke waarden die in denken en leven van de gescheiden christenbroeders in meerdere of min dere mate te vinden zijn en die midden in de gescheidenheid een band van eenheid vormen. Daarom zal met het oog op dat ontwakend oecumenisch besef inzake de godsdienstige gemeen schap tussen katholieken en protestan ten niet alleen de noodzakelijke reserve ter sprake moeten komen, doch evenzeer de noodzakelijke waar dering voor datgene, wat ons in de scheiding aan elkander bindt. Het ontdekken van waarden, die wij in de gescheidenheid gemeenschappelijk be zitten, is alleen maar mogelijk, wan neer wij elkander leren kennen juist in de viering van de cultus, waaruit het dagelijks denken en leven gevoed wordt. Daarom lijkt het uit oecumeni sche motieven noodzakelijk, door een niet volledig deelnemende en daarom niet zonder meer instemmen de aanwezigheid bij de officiële kerke lijke diensten van de anderen, door een aanwezigheid derhalve die door oecumenische liefde gedragen is, de anderen in de Intimiteit van hun godsdienstige denken en leven nader te leren kennen. 1. Uiteraard zal zulk een aanwezigheid niet zonder meer voor iedereen moeten gaan open staan. Niet iedereen is begiftigd met oecumenisch besef. En alleen voor met dit besef begiftigden heeft zulk een aanwezigheid zin. 2. Ook zal wel duidelijk zijn, dat niet de schijn moet worden gewekt als ging het toch om een volledig deelnemende aanwezig heid, alsof de gescheidenheid hiermede dus opgeheven zou zijn. 2. De groeiende aandacht voor dat gene, wat ons in de scheiding met de anderen verenigt, moet niet alleen gevoed worden door de bovenvermel de aanwezigheid bij officiële kerkelijke diensten van de ander, maar moet ook naar buiten gemanifesteerd worden. Dit kan alleen geschieden door een openbaar samengaan midden in de gescheidenheid, door een gemeen schappelijk samenzijn op religieus ge bied zonder dat dit een volledige deelname aan elkanders officiële ker kelijke eredienst impliceert. Bleef zulk een samenzijn geheel achterwege, dan zou alles zjjn als ware er geen oecumenische beweging op gang ge komen. De vraag naar zulk een ge meenschappelijkheid neemt dan ook met name in Nederland met de dag toe. In verband met deze groeiende situatie lijkt als minimale wenselijk heid een samenzijn in een gods dienstige kontekst buiten de kerk gebouwen (dus met vermijding van iedere schijn zelfs alsof er een ge meenschappelijke „dienst" werd ge houden) b.v. door gemeenschappelijk gebed, door het luisteren naar toe spraken waarin het verlangen naar de eenheid der christenen wordt ge wekt of ook door het zingen van liederen of psalmen In grotere of kleinere groepen aanbevolen te kun nen worden. Door het feit. dat zulke samenkomsten niet In de kerkgebou wen gehouden worden, is het vanzelf duidelijk dat de scheiding midden In het gezochte samenzijn nog voort duurt. Waar het gaat over soortgelijke samenkomsten in elkanders kerkge bouwen kan terecht de vraag rijzen, of grote voorzichtigheid dan niet geboden is. Kerkgebouw en eredienst hangen nu eenmaal nauw met elkan der samen, zodat verdeeldheid in geloof en eredienst een schelding in net gebruik van kerkgebouwen ook de facto met zich meebrengt. Deze scheiding kan niet zonder meer wor den doorbroken, ook niet al betreft het niet het gemeenschappelijk vieren van officiële kerkelijke diensten. Immers van een al te gemakkelijk gebruik van elkanders kerkgebouwen moet de suggestie uitgaan, dat de verdeeldheid inzake eredienst en geloof niet meer bestaat en een voorbarige anticipatie wordt gesuggereerd van een eenheid, die er ten diepste nog niet is. De gescheidenheid in het gebruik van kerkgebouwen zal daarom met het oog op de nog heersende verdeeldheid als de normale regel moeten gelden. Dit neemt echter niet weg dat als uitzondering op deze regel een samen komst als Dovenomschreven ook in elkanders kerkgebouw zeer zinvol kan plaats vinden: met name b.v. in de zgn. „Bidweek", waarin alle christe nen gemeenschappelijk hun oprecht verlangen naar christelijke eenheid tot uitdrukking zoeken fce brengen. Hoe meer dit echter uitzonderlijk blijft en dus niet uitgroeit tot een vanzelf sprekend samenkomen in elkanders kerkgebouwen op de hoogtijdagen van het kerkelijk jaar, hoe dieper de smart gevoeld zal kunnen gaan wor den over de verdeeldheid en hoe groter daarom het verlangen naar de door Christus afgebeden eenheid. Wanneer het zinvol is om bij wijze van uitzondering religieuze samen komsten te beleggen in elkanders kerkgebouwen als tastbare manifesta tie van het groeiend verlangen naar daadwerkelijke eenheid, dan is niet te zien waarom ook niet evenzo bij wijze van uitzondering, het katholieke kerk gebouw daarvoor beschikbaar zou kunnen worden gesteld. De aanwezig heid van de heilige Reserve behoeft hiertegen voor ons ook geen bezwaar te zijn. daar van de eventueel aan wezige protestanten geen geloof in de eucharistische aanwezigheid van Christus wordt gevraagd of verwacht en daar de Heer niet beledigd wordt door een religieus samenzijn van christenen, die allen gedoopt zijn in zijn Naam en met Hem om christelijke eenheid bidden. Hierbij wordt veronder steld, dat de niet-katholieken er geen aanstoot aan nemen, als de aanwezige katholieken hun geloof in de eucharis tische presentie van de Heer belijden, door normale uitingen van reveren tie. Mocht er gevaar bestaan, dat deze zich wel geërgerd zouden voelen en aldus blijk geven dat hun oecu menische houding nog niet voldoende is gerijpt, dan kan men dergelijke samenkomsten beter niet in een katho liek kerkgebouw houden. 3. De groeiende oecumenische ge zindheid zal zich ook moeten gaan openbaren in nieuwe menselilke ver houdingen tot medechristenen, waarin njen elkander zoekt te verstaan in elkanders christelijke visie op het leven, zodat men ook de gemeen schappelijke bezieling ontdekken kan, waaruit bij afwijkende geloofsinter- pretatie geleefd en gedacht wordt. Uit zulke nieuwe menselijke verhou dingen. welke een groter openheid naar de andersdenkende medechriste nen met zich mede brengen, zullen spontaan interconfessionele gesprek ken ontstaan over godsdienstige on- H iernaast treft men het laatste deel aan van de richtlijnen, die de bisschoppen van Ne derland hebben opgesteld voor godsdienstige samenkomsten tussen katholieken en protestanten. Het eerste deel ervan is gepubliceerd in onze edities van woensdag 24 ja nuari j.l. derwerpen. Zulke spontaan tot stand komende gesprekken, die geen enkele pretentie hebben het oecumenisch vraagstuk als zodanig tot een nadere oplossing te brengen, doch enkel uit drukking zijn van nieuw gegroeide menselijke verhoudingen onder de christenen, zullen niet rigoureus ge meten moeten worden aan de normen, welke voor het meer officiële oecu menische gesprek door de Kerk worden vastgesteld. Wel zal het zaak zijn om hen, die feitelijk in zulke gesprekken betrokken zijn, het onder scheid bj] te brengen tussen intercon fessioneel en oecumenisch samen- spreken. Een gespreksontmoeting van mensen van verschillende confessie kan immers zeer on-oecumenisch zijn doordat zij nog geschiedt in de louter polemische controverse-houding of in de hoop de ander te bekeren tot eigen denk- en leefwijze, welke zonder meer voor de zuivere en volle christelijke denk- en leefwijze wordt gehouden. Wil zulk een gespreksontmoeting waarlijk oecumenisch zijn, dan zal er de persoonlijke zorg in moeten mee spreken voor het waarlijk christelijk karakter van eigen denken en leven in die gestalte, welke door het Evan gelie bedoeld is. Daarbij zullen de vragen en de kritische bemerkingen van de gescheiden medechristenen ons in het samenspreken met elkander kunnen helpen. Zodra deze gesprekken uitgebouwd worden tot regelmatige, meer ge organiseerde samenkomsten met voor drachten over godsdienstige onder werpen, zal een beroep moeten worden gedaan op meer vakkundige personen, die vervlakking in denken en spreken kunnen voorkomen en daarmede drei gende simplificaties van de oecumeni sche problematiek kunnen tegengaan. Bij alle aandacht voor dat wat samen bindt mag immers het besef dat er nog diepgaande scheiding bestaat niet verdoezeld worden. Strikte oecumeni sche pretentie moet men hun niet toekennen. Ook deze gesprekken liggen in de lijn van nieuwe groeiende men selijke verhoudingen, waardoor inter confessionele contacten gemakkelijker geconsolideerd willen worden. De officieuze oecumenische gesprek ken, beoefend door theologisch ge schoolden (priesters en leken) in dienst van een groeiende gemeen schappelijkheid in denken der christen heid, zullen natuurlijk wel moeten beantwoorden aan de strikte eisen, welke door de Kerk daaromtrent ge steld worden. 4. Ter bevordering van een echt oecumenisch besef en van waarachtig oecumenisch denken (vgl. W. H. van de Pol, De Oecumene, Roermond 'i') is het noodzakelijk, dat beha' ve zielzorgers en godsdienstleraren ook allen, die zich aan het onderwijs wijden, gedurig op de hoogte worden gehouden van de oecumenische problematiek, opdat door hen ook de andere mensen, speciaal de jeugd, in oecumenische geest gevormd kunnen worden. Gezien de dynamiek, waarmede zich het huidige denken in oecumenische geest ontwikkelt, is zulk een vorming niet te beschouwen als door één ting zal noodzakelijk zijn, b.v. op de februikelijke priesterconferenties, on- erwijsdagen, regionale studiedagen enz. Dat hierbij voorlichting door pre dikanten, die zelf van een echte oecu menische geest bezield zijn, grote diensten kan bewijzen, lijkt niet door nadere argumenten verdedigd te hoeven worden. Wat de vorming in oecumenische geest van de leken betreft, kan ge wezen worden op bestaande instituten, die meer of minder nadrukkelijk deze taak op zich genomen hebben (Aposto lische Instituten, Una Sancta leergang, cursussen op verschillende Conferen tieoorden, Schriftelijke cursussen enz.) C De gang van het minimaal wenselijke naar het maximaal geoorloofde. Daar de oecumenische situatie fn beweging is, zal het onmogelijk en ook wel ongewenst zijn om de afstand tussen wat minimaal wenselijk en wat maximaal geoorloofd is, in concrete bepalingen te gaan vangen. Dat men niet bi] het minimaal wenselijke kan blijven staan, zit wel vast aan de oecumenische dynamiek, Er mag dus voortgang zijn zoals er ook voortgang te bespeuren valt in de verhouding der christelijke kerken in wereldverband. Grote voorzichtigheid en wijsheid zul len geboden zijn bij het bepalen van deze voortgang. Gedurig zal rekening moeten worden gehouden met de groei der oecumenische situatie, welke in het eigen land verschillen kan van die in andere landen zodat een vol maakte uniformering in dezen voor alle delen der wereldkerk bezwaarlijk lijkt. Van de andere kant zal toch ook rekening moeten worden gehouden met de voortgang der kerkelijke verhoudin gen in wereldverband. Nadere be paling van de gang van het minimaal wenselijke naar het maximaal geoor loofde zal voorwerp moeten zijn van gedurig geschiedend overleg. Wel kunnen enige normen worden aange geven welke bij dit overleg een be langrijke rol zullen moeten spelen. 1. Steeds zal bij het tot stand bren gen van godsdienstige gemeenschap de schijn moeten worden vermeden van een volledige deelname aan elkan ders officiële kerkelijke eredienst. Daarom zal bij gemeenschappelijke religieuze samenkomsten het woord „dienst" angstvallig vermeden dienen te worden en zal -niet een vorm van samenzijn moeten worden gekozen, welke nu eenmaal de suggestie moet wekken van een gemeenschappelijke eredienst. Onduidelijkheid in dezen is niet voordelig voor de zuivere uit bloei der oecumenische gedachte, daar zij een schijn wekt waaraan de werke lijkheid nu eenmaal niet beantwoordt. Bovendien kan onduidelijkheid iri dezen een geest van indifferentisme kweken, welke in vierkante tegenstel ling is met waarachtig oecumenisch denken. 2. Ook zal men de schijn niet mogen wekken van een eenheid, die er nog niet is. Dit zou geschieden wanneer men al te gemakkelijk gebruik gaat maken van elkanders kerkgebouwen voor het houden van religieuze samen komsten, zodat het gemeenschappelijk gebruik der kerkgebouwen de normale regel gaat worden. De pijn over de verdeeldheid, nog maar nauwelijks aan het opkomen, mag niet te snel worden weggewerkt. Deze pijn zal tot het uiterste doorleefd moeten worden wil het verlangen naar de eenheid echt christelijk kunnen zijn. Daarom zal ook In de toespraken, welke in zulke femeenschappeljjke religieuze samen- omsten worden gehouden, de nadruk moeten worden gelegd op het uitzon derlijk karakter van zulk een samen- MOSKOU, 26 jan. Viktor Kositsj kin, de huidige Europese kampioen hardrijden, zal zijn titel niet verdedi gen bij de wedstrijden van 3 en 4 fe bruari a.s. in Oslo. De Rus zal zich geheel concentreren op de wereldkam pioenschappen, waarin hfj vorig jaar werd verslagen door onze landgenoot AMSTERDAM, 25 jan. Het Neder lands kampioenschap anker kader 47/1 gaat door. Lange tijd heeft de KNBB geen organisatie voor dit kampioen schap kunnen vinden. Pas gisteravond bleek, dat de biljartvereniging G. Ca- land in Rotterdam, de vereniging van Piet van de Pol, alsnog bereid was de ze nationale titelstrijd van 7 tot en met 11 februari aanstaande onder haar hoe de te nemen. Het kampioenschap zal worden ge speeld in de Flevo-zaal van het Twaalf Provinciënhuis in de Maasstad. Omdat de KNBB door het ontbreken van een organisator geen voorwedstrijden heeft kunnen houden zal de finale gespeeld worden door tien deelnemers, die in twee poules zullen worden onderge bracht. In elke poule valt na een enkel rooster de onderste af, waarna de over gebleven acht biljarters normaal door spelen. De reeds gespeelde wedstrijden zullen in deze finalepoule blijven gelden. Het kampioenschap is dubbel belang rijk, omdat de kampioen ons land zal vertegenwoordigen in het Europees kampioenschap Kader 47/1, dat van 27 tot en met 29 april in Nijmegen wordt gehouden. Mochten voor dit Europees kampioenschap uit het buitenland niet voldoende inschrijvingen binnenko men, dan zal ook de tweede aankomen de in het nationale kampioenschap in Nijmegen starten. De tien deelnemers voor de nationale finale zijn: A. W. C. Jacobs (Amster dam), H. J. de Kleine (Kampen), L. van Leur (Oss), J. Ligthart (Alkmaar), A. Mol (Amsterdam), L. van Nijnat- ten (Steenbergen), P. J. van de Pol (Rotterdam), H. Scholte (Eindhoven), H. Vultink (Aalten) en M. J. Wijnen (Nijmegen) Het kampioenschap van Nederland ereklasse bandstoten, dat van 1 tot en met 4 maart gehouden zou worden, is uitgesteld tot 16 tot en met 20 mei. Het kampioenschap zal dan met tien deel nemers worden verspeeld in Dieren. Henk van der Grift. Het Russische team voor de Europe se kampioenschappen wordt nu aange voerd door de nationale kampioen Bo ris Stenin en zal verder bestaan uit Eduard Matusevitsj, Rober Merkolov, Velery Kotov, Evgeny Guishin en Vla dimir Gurov. De 24-jarige Matusevitsj uit Minsk zal hiermee zijn debuut maken in een internationale wedstrijd. Bij de onlangs gehouden Russische kampioen schappen bezette hij de derde plaats. Donderdag is in Hillegom de wereldkampioen achtervolging der amateurs 1961, Henk Nijdam, in het huwelijk getreden met mejuffrouw L. Weijers. De foto toont het jonge paar bij het verlaten van het gemeentehuis tussen een erehaag van leden van de wielerclub „De Bataaf" uit Halfweg, waarvan Henk Nijdam lid is. cursus afgesloten. Gedurige voorllch-zijn in elkanders kerkgebouwen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 jan. Tijdens de gisteren in Scheveningen gehouden voor lichtingsdag van de Nederlandse Tuin- bouwraad over „De tuinbouw en de ruim teiijke ordening" is kritiek uitgeoefend op de planologische maatregelen die een bouwverbod beogen voor kassen en warenhuizen in de gebieden met een agrarische bestemming. Deze maatre gelen vormen, volgens een der inleiders drs. D. Franssens, secretaris van de commissie Planologie van het Land bouwschap, welhaast de grootste be dreiging van de tuinbouw. Deze bouw- verboden zijn te vinden onder meer in het streekplan Westlarid, het ontwerp- streekplan IJsselmonde en het uitbrei dingsplan van de gemeente Haarlem mermeer. Drs. Franssens zei, dat deze bouwver- boden worden gerechtvaardigd door zeer algemene overwegingen van recreatie ve en landschappelijk-estetische aard. die eigenlijk allfe te herleiden zijn tot „We vinden kassen zo lelijk en daarom willen we ze niet". Deze beperkende bepalin gen leiden volgens drs. Franssens on der meer tot een monopolie-positie van de grondeigenaren in het beperkte ge bied, waar de bouw van kassen wei is toegestaan. Gezien de grote vraag zul len de grondprijzen daar dan sterk wor den opgedreven. „Een vaag gevoel van romantisch getinte behoudzucht dreigt de overhand te krijgen op de sociaal en economisch zeer gewenste voorgang van de groei van een expansieve en econo misch gezonde tak van agrarisch be drijf", aldur drs. Franssens. Hoe gezond economisch gezien de tuin bouw onder glas is, bewees een volgende inleider, dr. W. Kemmers, financieel directeur van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen, die met vergelij kende cijf-rs kwam over de produktie- waarde van 7950 en 1960. Voor de groen te en fruit waren deze cijfers respec tievelijk 95 miljoen gulden en 290 mil joen en voor de bloemen 40 miljoen en 100 miljoen. Hij zei, dat niemand behoeft te vrezen, dat het door de tuinbouw ge wenste beleid alle groene gebieden in glaszeeën zal veranderen. De tuinbouw onder glas heeft slechts een vrij kleine oppervlakte n dig. Ir. Th Quené, landbouwkundige bij de rijksdienst voor het nationale plan, voerde het woord over „Hoofdlijnen van de ruimtelijke ordening". Sprekende over de zogenaamde probleemgebieden zei hij, dat de bijzonder stimulerende maat regelen, die voor deze gebieden drie jaar geleden zijn genomen, hun uitwer king niet hebben gemist. Er zijn al voor 340 nieuwe industriële vestigingen of uitbreidingen, met een arbeidspotenti eel van naar schatting 24.000 personen, bereidverklaringen voor -ubsidies afge geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 6