Muiters^ doodden niet 19, maar 22 mensen Relaas van enig overlevende over moorden in Kongolo Congolees soldaat redde leven van pater Darmont Rabarber Punta del Este Concessie van VS inzake CUBA Uitstel inter ameri „banvloek" over Castro JOHNNIE WALKER Afrikaanse top in Lagos betreurt tweespalt A fwezige Casablanca-groep solidair met FLN-regering Isolatie Irak ten einde Franse arts „per abuis" gedood Muilkorf üoor de militair? Nieuwe Maghreb in voorbereiding Nu ook „Casa Nostra" in de Prinsenstad Defensie-verdrag met Syrië Unieke tournée Kampioen in de ton N.O.P. gaat feesten Geslaagd in Rome Koegat en Heksenbos HOEK /AN HOLLAND - HARWICH Pleidooien van Ethiopië en Nigerië GRIEKSE PRIMAAT AFGETREDEN VRIJDAG 26 JANUARI 1962 LEOPOLDSTAD, 26 jan. (Rtr.) Pater Jules Darmont, van de paters van de Heilige Geest, de enige overlevende van de moord door muitende Congolese mili tairen jegens missionarissen in Kongolo, heeft gisteren (zoals in een deel van onze oplaag toen reeds kon worden gemeld) mee gedeeld, dat er op nieuwjaarsdag geen negentien, maar twintig missionarissen zijn gedood. Boven dien vermoordden de Congolese muiters die dag een Franse arts en een Belg. Pater Darmont, af komstig uit Luik, die tenslotte naar Leopoldstad gebracht werd dank zij goede zorgen van de Britse majoor Dick Lawson, ver telde daar zijn trieste belevenissen aan een verslaggever van het katholieke persbureau D.I.A. BUITENLANDSE KRONIEK Met een glas goede port - voor of na het eten - verhoogt U het genot van Uw maaltijd. PUNTA DEL ESTE, 26 jan. (U.P.I.) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk heeft op de conferen tie van Amerikaanse Staten, een pleidooi gehouden voor uitstoting van Cuba. Een besluit hierom trent zou dan moeten worden overgelaten aan de raad van de organisatie. Rusk is hiermee teruggekomen op zijn aanvanke lijk verzoek dat de Amerikaanse ministers het regime van Fidel Castro staandebeens uit de orga nisatie zouden zetten en uitsluiten van Interamerikaanse verdragen. Stap vanavond aan boord en morgenochtend vroeg bent u in Londen. U kunt de reis ook overdag maken. „Ik heb m\jn leven te danken aan een Congolese soldaat", aldus pater Darmont. „Ik was, met twee andere missionarissen, in één cel opgesloten. Het Icaanse onderzoek door een Ameri- senaatscommissie naar de „censuur" op redevoeringen van offi cieren, wekt herinneringen aan een sensationele affaire van bijna elf jaar geleden. Op 11 april 1951, midden in de Koreaanse oorlog, werd de Geallieer de Opperbevelhebber in het Verre Oosten, generaal Douglas MacArthur plotseling door president Truman ont slagen. De generaal had de oorlog tot het Chinese grondgebied willen uit breiden. Dit plan, dat niet de goed keuring van Truman had, was door MacArthur, zonder toestemming van Washington, openbaar gemaakt, hoe wel hem uitdrukkelijk bevolen was alle uitspraken over beleidskwesties eerst aan het departement van Defen- »ie voor te leggen. De laatste tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat de civiele autoritei ten in Washington passages schrap ten uit teksten van redevoeringen die door hoge officieren ter goedkeuring waren ingediend. Die „censuur" heeft vooral in extreem rechtse kringen veel ergernis gewekt, en de protesten heb ben geleid tot het senaatsonderzoek dat nu gaande is. De senaatscommissie zal zich ook be- zig houden met de kwestie van het ontslag van generaal Edwin A. Wal ker, die zich schuldig zou hebben ge maakt aan het verkondigen van ultra reactionaire denkbeelden als die van de John Birch Society, een vereniging die het neo-McArthyïsme predikt. Oud-president Eisenhower heeft verklaard, dat militaire topfunctiona rissen het recht moesten hebben vrije lijk te spreken, en dat men hen niet moest dwingen hun redevoeringen eerst in Washington te laten goed keuren. Maar president Kennedy is het niet met zijn voorganger eens, en Zijn opvatting wordt gedeeld door en kele zeer hoge militairen, waaronder de voorzitter van de Verenigde Chefs Van Staven, generaal Lemnitzer. Dat generaal Walker te ver is ge gaan, en dat hij daarvoor terecht ge straft is, wordt in Amerika vrij alge meen geaccepteerd, maar de kwestie Van de „censuur" is meer problema tisch. Men kart hoge officieren geen spreekverbod opleggen, en de civiele censoren zijn bij de beoordeling van militaire toespraken wel eens wat te Ver gegaan. Men kan zich echter Voorstellen, dat een ogenschijnlijk on schuldige redevoering van een gene raal over buitenlandse politiek de regering in verlegenheid brengt, wan- »ear er bijvoorbeeld net geheime on derhandelingen gaande zijn. Ander zijds is het noodzakelijk dat de Ame rikaanse soldaten door hun superieu ren worden voorgelicht over de me- tnodes waarmee het wereldcommu nisme de nationale veiligheid van de -S. tracht te ondermijnen. De regering wordt er nu van be- •chuldigd dat zij de Amerikaanse ciricieren een muilkorf wil opzetten. senaatscommissie zal onderzoeken n hoeverre die beschuldiging ge rechtvaardigd is, en hoe de voorlich- trig aan de troep over de politieke •Motieven voor het militaire beleid ^»oet worden gegeven. Het onderzoek Waarschijnlijk geruime tijd vergen. Een Congolese soldaat haalde mij eruit, zeggend dat drie man in één cel teveel was. Hij sloot mij afzonderlijk In een cel op. Toen het mijn beurt was om uit de cel te worden gehaald, om te worden doodgeschoten, schreeuwde de zelfde soldaat mg toe: „Jjj, je gaat naar de kelder. De missionarissen heb ben daar soldaten van Tsjombe ver borgen en jij zal ons wijzen, waar ze zijn." „Ik antwoordde", vervolgde pater Darmont, „dat er in de kelder geen soldaten waren en dat hij dit zelf heel goed wist, omdat hij en zijn kameraden alles hadden doorzocht. De soldaat antwoordde: „Stil, ik wil u redden", waarna hjj mij weer in de cel terugduwde. En zodoende bleef mjjn leven gespaard, want niemand miste mij verder." Pater Darmont vertelde dat hij voor de aankomst van de militairen van het Congolese centrale leger als priester onder de Katangaanse politie- troepen had gewerkt. Hij verklaarde verder dat de Congolese militairen ook dr. Pierre-Honoré Moreau, die hoofd was van het ziekenhuis te Sinko- lobwe, in zuid-Katanga, hebben ge dood. Volgens de pater had een sol daat, die dit gezien had, uitgeroepen: „O, maar dat is te erg, waarom moest de dokter worden vermoord?" RABAT, 26 jan. (Rtr) Marokko en de Algerijnse opstandelingenregering hebben bekendgemaakt dat een mini steriecommissie is gevormd die belast is met de voorbereiding van de „Ver enigde Staten van Maghreb." In de commissie zitten vier Marokkaanse mi nisters en drie leden van de Algerijnse opstandelingenregering. De Marok kaanse minister van voorlichting, Ala- wi, zei dat binnenkort zal worden be kend gemaakt wanneer de commissie voor het eerst bijeenkomt. De beoogde Noordafrikaanse unie staat ook open voor Tunesië en Li bië. (Maghreb is de naam van het mohammedaanse rijk aan de weste lijke Middellandse Zeekust van Afri ka, dat in de late middeleeuwen zijn grootste bloei beleefde, maar later uiteenviel in een aantal zeerovende staatjes, die schatplichtig werden aan do Porte). De Marokkaanse autoriteiten heb ben besloten voor onbepaalde tijd de verkoop te verbieden van Tunesische kranten en tijdschriften alsook het op nemen van artikelen van de Tunesische pers in de Marokkaanse bladen. Dit be sluit schijnt te zijn uitgelokt door com mentaren in de Tunesische pers ter ge legenheid van de Afrikaanse vakbewe gingsconferentie die onlangs in Dakar is gehouden. De regeringsgezinde pers in Rabat heeft de Tunesische pers be schuldigd van „onbillijke aanvallen" op Marokko. „De schuldigen aan de moord had den zich toen beschaamd getoond", alduc pater Darmont. De pater verklaarde verder dat Con golese militairen ook enkele van de 35 kloosterzusters van de missie van de Heilige Geest hadden geslagen. Pate Darmont had woorden van lof voor twee Congolese priesters, die de Congolese militairen hadden gevraagd ook hen te slaan, toen zü de Europese missionarissen met zwepen begonnen te geselen. Pater Darmont verklaarde voorts gehoord te hebben dat zes Witte Paters en vier of vijf zusters Franciscanessen van de missiepost te Sola, nabij Kongolo, in het bos waren gevlucht, voordat het Congolese leger op 19 dezer deze plaats bereikte. Con golese militairen hadden naar hen ge zocht, zeggend dat zjj de gevluchten mee wilden nemen naar Kongolo en dat zij hen niet zouden mishandelen. Toen hij uit Kongolo vertrok, waren de paters en de zusters nog niet ge vonden. Leden van de jeugdbeweging der noord-Katangaanse Baloebakat partij hebben de missiekerk te Kongolo en vele huizen in de as gelegd. Ook de missiepost te Loeboenda, nabij Kon golo, is aangevallen. Verscheidene paters van deze post werden gewond, toer. zij poogden ln het bos te ont komen. Pater Darmont bevestigde dat ook vele Congolese burgers te Kongolo door Congolese militairen zijn ver moord. Het juiste aantal der slacht offers kon hij niet vermelden. Hij ver klaarde verder dat kolonel Alphonse Pakassa, de bevelhebber der betrok ken Congolese militairen die in eer dere berichten aanhangers van Gizen- ga zijn genoemd de dag na de moordpartij in Kongolo was aange komen en dat hij zich zeer veront waardigd over de moordpartij had be toond. „Ik ben ervan overtuigd dat de moorden niet zouden hebben plaats gevonden, indien hij aanwezig was ge weest", aldus pater Darmont. Destijds redigeerde ik op het internaat een school blad mee. Op een keer schreef ik daarin een stukje over de merkwaardige sub stantie, die ons op gezette tijden, door de voor ons kokende nonnen als rabar ber werd voorgezet. Tot mijn verbazing werd ik na publikatie bij het hoogste gezag ontboden, waar ik vernam, dat ik mijn ondermijnend geschrijf moest staken en dat kritiek goed was, mits zij een opbouwende strekking had. Maar ook nu op de dag van heden kan ik U met de hand op het hart verzekeren dat die rabarber voor generlei kritiek in aanmerking kwam. Die rabarber was naar cpzet, aard en uitwerking een culinaire onmoge lijkheid. Daar viel in het geheel niets op te bouwen. Af te breker trouwens ook niet. De situatie was, zoals zij was. Zij was volstrekt enig. En ik had dan ook alleen maar getracht haar vast te leggen voor het na geslacht. Niettemin is mijn verbazing over het incident na al die jaren wel gezakt. Waarschijnlijk heeft het gezag mijn standpunt inzake de froente royaal gedeeld, maar heeft e verantwoordelijke zuster zich be klaagd. Zij had er nét zo haar best op gedaan. Achter de rabarber stond de mens. Typisch iets voor een zus ter. Wist ik echter in mijn onkreuk bare onervarenheid veel? Maar als ik nu op dat stukje van toen terug zie, word ik nog vervuld van wroe ging. Moest ik zo nodig een standpunt ten opzichte van rabarber formu leren? Weineen, ik had net zo goed het zonnestelsel kunnen nemen of het mond- en klauwzeer. Ik was overigens destijds onervaren en verstandig genoeg om onmiddel lijk over te schakelen op de kunst. Vondel was niet veilig voor mij en Bartok ook niet. Maar dat gaf alle maal niets want de een was al een poosje dood en de ander woonde te ver weg. En het gezag kreeg dus geen klachten. Toen ik er uit mocht ging ik elders verder met het schrijven van stuk jes. En in de loop der jaren heb ik wel geleerd dat kritiek altijd op bouwend is voor wie haar verstrekt en afbrekend voor wie haar mag in casseren. Zelfs in geval van de hoog ste lof ontkomt men daar niet aan. Want ook dan blijft er iets knagen in het hart van de criticus en in dat van de gecritiseerde. Dat rabarber- conflict blijft altijd. (Advertentie) (fat Copyright Stichting Wljnpropag 's Lands Kroniek (Advertentie) LAGOS, 28 jan, (Rtr) Keizer Haile Selassie van Ethiopië en de gouverneur- generaal van Nigerië, Azikiwe, hebben te Lagos op de topconferentie van twin tig Afrikaanse landen gepleit voor Afri kaanse eenheid. Zij zeiden het te be treuren dat de Casablancarlanden Ghana, Guinee, Mali, Marokko en Egypte niet aan de conferentie deel nemen. Deze vijf landen zijn wegge bleven omdat de Algerijnse opstandelin gen-regering niet werd uitgenodigd. De minister-president van Nigerië, Sir Aboebakar Tafawa Balewa, heeft een welkomstwoord uitgesproken. Azi kiwe uitte felle kritiek op bepaalde as pecten van het beleid van de Casa- blanca-landen. Hij verweet deze landen dat zij nog steeds geen verklaring heb ben afgelegd over het onvervreemdba re reent van Afrikaanse staten op zelf beschikking, op veiligheid voor inmen ging in de vorm van „ondermijnende activiteit op touw gezet door landen waarvan men vermoedt dat zij vriend schappelijk gezind zijn," en de on schendbaarheid van hun grondgebied. Waarnemers hebben erop gewezen dat dit de eerste keer is dat zo duidelijk in het openbaar melding is gemaakt van meningsverschillen tussen de Ca- sablanca-landen en de gematigder Mon- rovia-landen. Keizer Haile Selassie zei de afwezig heid van de Casablanca-landen niet te beschouwen als een teken van funda mentele en onherstelbare kloof tussen de Afrikaanse landen. Over bevorde ring van de eenheid in Afrika zei hij dat een van de beste middelen hiervoor oprichting van een permanente organi satie van de Afrikaanse staten is. De keizer bepleitte ook bestudering van de ;evolgen voor Afrika van de Europese Economische Gemeenschap, die zowel een grote uitdaging als een groot ge vaar voor Afrika is. De opzienbarende resultaten van de E.E.G. waren voor hem een reden aan te dringen op een soortgelijke organisatie voor Afrika. DAMASCUS, 26 jan. (UPI) Waar nemers hebben verklaard dat het woensdag tussen Syrië en Irak gesloten verdrag voor wederzijdse defensie hoewel op zichzelf niet zozeer van be lang duidelijk aangeeft dat de in vloed van president Nasser van de V.A.R. op de landen van het Midden-Oos ten stervende is. De waarnemers wezen voorts op het toenemende Syrische initiatief in de richting van Arabische eenheid, dat se dert de breuk met Egypte is ontplooid. Syrië heeft, aldus deze zegslieden, dui delijk te kennen gegeven dat het meer bi-ung hecht aan nauwe betrekkingen met Irak dan met Jordanië, al heeft het met laatstgenoemd land dan pro- westerse ideeën gemeen en is zijn nieu we regime door Jordanië zonder verwijl geaccepteerd. Het overlaten van het uitstotlngsbe- sluit aan de raad van de Organisatie van Amerikaanse Staten, betekent, dat het besluit niet onmiddellijk van kracht wordt en er misschien nog wel een an dere Interamerikaanse conferentie over heen zal gaan. De concessie van de V.S. heeft 't standpunt van dit land dich ter gebracht hij dat van Mexico, Brazi lië en enkele andere staten, die van me ning waren dat de conferentie niet be voegd is om Cuba uit te stoten. Niette min ging het nieuwe vierpuntsplan van Rusk verder dan enig ander dat op de conferentie is ingediend. De vier punten zijn: De conferentie moet erkennen dat het Cuba van Fidel Castro een commu nistische satellietstaat is, en dat Cu ba's verplichting om aan de verbrei ding van het communisme op het wes telijk halfrond bij te dragen, onver enigbaar is met het Interamerikaan se systeem. Voorts, dat de politiek die Cuba thans volgt een gevaar voor vrede en veiligheid op het westelijk halfrond vormt. De organisatie van Amerikaanse Staten rioet overwegen om het Cas- tro-régime uit te sluiten van deelne ming aan de organen en commissies van het Interamerikaans verbond. De organisatie moet een einde ma ken aan de beperkte maai nog altijd aanmerkelijke handel tussen Cuba en de rest van het westeljjK halfrond, vooral wat betreft wapens. De organisatie moet een individuele en gemeenschappelijke defensie opzet ten tegen alle vormen van politieke en indirecte agressie tegen het weste lijk halfrond. De tekst van Rusks rede was aan de pers terhandgesteld voordat hij in feite net woord voerde, na de Peruviaanse minister van buitenlandse zaken. Uit Rusks rede blijkt dat Washington is teruggekomen op zjjn aanvankelijke eis dat alle landen van de organisatie van Amerikaanse Staten hun diploma tieke betrekkingen met Cuba verbreken. CARACAS, (AFP) In'Venezuela zijn 820 personen gearresteerd na de onlusten die zich de afgelopen dagen, tijdens betogingen tegen de Interame rikaanse conferentie te Punta Del Este, hebben voorgedaan. Alleen al in Cara cas zjjn 354 arrestaties verricht. ATHENE, 26 jan. (Rtr) Aartsbis schop Jakovos, primaat van Grieken land, is afgetreden als hoofd van de Griekse orthodoxe kerk. De 67-jarige aartsbisschop werd op 13 januari gekozen door een conclaaf, waaraan werd deelgenomen door 57 van de 66 metropolieten (aartsbisschop pen, hoofden van kerkprovincies). Sindsdien hebben leden van de geeste lijkheid en vooraanstaande leken kri tiek op zijn particuliere leven geuit. Een bisschop heeft de verwijten onderzocht en de regering heeft aangekondigd, dat zjj het parlement machtiging zou vra gen Jakovos af te zetten als hij niet uit eigen beweging heenging. De synode, het uit 13 leden bestaande kerkbestuur, heeft donderdag besloten, dat de aarsbisschop diende af te treden. De primaat had de synode zelf bijeen geroepen. In zjjn ontslagbrief aan de syr.ode zegt de aartsbisschop, dat hij niet uit vrije wil, maar onder druk van de regering is afgetreden „Ik treed af om inmenging van de staat in kerke lijke zaken te voorkomen. Ik offer mij op om de eenheid van de kerk te be schermen." Meer dan tweehonderd Italianen, die in Delft werken kunnen een fraai en deftig herenhuis aan het Oude Delft in de Prinse- stad met recht „Casa Nostra" noe men, „Ons Huis". iGstermiddag was een aantal geestelijken en Delftse nota belen in dit huis samengekomen voor de officiële opening, die geschiedde, als vele dergelijke gebeurtenissen, met een officiële daad en vele woorden. In de sociëteit, die voor de Italiaanse werknemers werd ingericht, stond een drietal vlaggen zie -oto), De Delftse in het midden cn twee met doeken bedekte vlaggen aan weerzijden. De Italiaanse vice-consul L. Marchesini en de Delftse burgemeester D. de Loor verwijderden elk een doek en wel van de vlag van eikaars land Zo werd de samenwerking tussen Italianen en Nederlanders gesymboliseerd. Zo kre gen de Italianen in Delft, na die in steden als Beverwijk en Enschede, hun eigen trefcentrum in een kapitaal pand dat gezellig werd ingericht Het herenhuis biedt tevens huisves ting aan het bedrijfsapostolaat „Corne lls Musius". In Delft zijn twee bedrijfs- aalmoezeniers werkzaam, die automa tisch ook de geestelijke zorg voor de Italiaanse werknemers bij de Neder landse Kabelfabrieken in deze stad en bij Spooriizer n.v. is toevertrouwd. De meer materiële belangen van deze werknemers werden toevertrouwd aan de stichting „Vesta", die speciaal ten doel heeft aanpassingsmoeilijkheden op te lossen of te voorkomen. Uitstekende samenwerking tussen de betrokken in dustrieën, het bedrijfsapostolaat, de stichting „Vesta" en de gemeente Delft maakte, dat ruim twee jaar nadat de eerste Italianen in Delft kwamen wer ken, er een Italiaanse sociëteit kon worden ingericht, die veel goed kan doen. Over het algemeen hebben de Italianen in de Prinsestad betrekkelijk weinig aanpassingsmoeilijkheden on dervonden. Zij worden in hun kosthui zen goed opgevangen. Maa een eigen ontmoetingsgelegenheid ontbrak nog, al was het café van tante Lena wel geliefd bij deze zuiderlingen. De hoop is gewettigd, dat de Italianen hun Casa zullen weten te vinden. Bij de officiële opening waren er slechts enkelen, als afgevaardigden. Deken H. J. Kuyper zegende de so ciëteit in. Er was een telegram van de bisschop, mgr. M. A. Jansen, waarin bisschoppelijke zegen werd uitgespro ken. Er waren gelukwensen van de bur gerlijke en geestelijke overheid in Delft, van de Italiaanse vice-consul, van de directies van de betrokken fabrieken, van het Nederlands bedrijfs apostolaat en van de betrokken stich tingen. Alle woorden betroffen hier een belangrijke daad, die met enthousiasme en energie werd gesteld, en die niet mogelijk was geweest zonder een ste vige dosis naastenliefde, vriendschap en waardering. Laat nu de Italianen maar komen. Ze kunnen in de Casa praten, lezen, schrijven, biljarten, sjoelbakken, een kaartje leggen, wat drinken, iets eten. Ze kunnen er van tijd tot tijd ook een H. Mis bijwonen, want het huis be schikt over een eigen cap el. Ze kun nen er elkaar en zichzelf vinden. En er zich zelf zijn Een tournée van artlsten door Ita lië is gewoonlijk een min of meer hachelijk avontuur. Niet omdat men bevreesd behoeft te zijn voor gebrek aan belangstelling ot waarde ring van de "de van l.et publiek. Dat is. doorgaans uitermate gul met applaus. Maar het hachelijke van de onder neming is gelegen in het feit, dat de Italianen nu niet bepaald meesters zijn op het stuk van organisatie, waardoor iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinmiiiiiiiii reizende troubadours uit den vreemde nogal eens voor verrassende soms zelfs moeilijke situaties komen te staan. Dat heeft o.a. de jongste trip van het Re sidentie-orkest vorig jaar duidelijk be wezen. Deze wetenschap heeft intussen de toneelgroep „Arena" van het gezel schap „De Nieuwe Comedie" niet weer houden om een tournee door het land van de bloeiende citroenen op touw te zetten. Het succes, dat het gezelschap hier te lande in het vorig toneelseizoen oogstte bij de opvoering van Strawins- ky's muzikaal vertelsel „L'histoire du soldat" heeft weerklank gevonden over de Appenijnen. Een impressariaat in Italië, dat zich speciaal toelegt op het organiseren van festiviteiten voor de jongeren, nodigde de Nederlanders uit met hun werk naar het zonnige zuiden te komen. Maar dan in de Franse versie, zoals die oorspronkelijk is opgesteld door Charles Ferdinand Ramuz. Met de no dige voortvarendheid heeft de toneel groep zich onder deskundige leiding van die omzetting gekweten, waarbij men ervoer dat de korte, pittige Fran se tekst beter op Strawinsky's muziek aansloot dan de ietwat breedvoerige Nederlandse vertaling van Nqhon, waarvoor men overigens op zich veel lof had. Hoe het zü, men is thans gereed voor het merkwaardig experi ment, dat als een novum in de vader landse toneelhistorie kan worden be schouwd. Het is, voorzover bekend, tot dusver nog nimmer voorgekomen dat een Nederlands beroepsgezelschap in een andere taal in het buitenland een serie voorstellingen gaf. De eerste van de reeks gaat zater dag in Belluno in Noord-Italië. Vervol gens wordt gespeeld in Cotrao, Brescia, Arezzo, Livomo, Aquila en Bari op het Italiaanse vasteland. De tournee wordt besloten met twee voorstellin gen op Sicilië, n.l. in Palermo en Ca tania. Na een vakantiedag wordt het gezelschap 13 februari per vliegtuig op Schiphol terugverwacht. De heenreis van de toneelgroep, die wordt gesecondeerd door een achttal leden van het Brabants Kamerorkest onder leiding van Evert van Tright, en de ballerina Toos Waldman van het Scapino-ballet, geschiedt per trein. De algehele leiding berust bij Erik Vos. Donderdagmiddag waren wjj getuige van de start van het gezelschap en konden wij er ons van overtuigen, dat de uit zeventien personen bestaande toneel- en muziekgroepen met grote opgewektheid het artistiek en tegelijk toeristisch avontuur tegemoet gaan. Enkele honderden camavalvier- ders uit heel Limburg, die het wachten op de eigenlijke drie dolle dagen te lang duurt, be volkten twee avonden achter el kaar café-zaal Maassen in het villa dorp Beek in deze dagen beter be kend als het „Pottentaoteriek" waar de jaarlijkse „buutteredners"-kam- schappen werden gehouden Voor de juiste stemming zorgden deze keer veertien kolderieke figuren, die staande in een ton (de „buut") kwistig moppen tapten of liever nog internationale, nationale en regionale toestanden en personen op de korrel namen. Dankbare onderwerpen voor de „buut" waren: de kwestie Nieuw- Guinea, de regering, het toerisme en als vanouds de „luie" ambtenaar, de onderwijzer-van-het-dorp en de fiscus. De schijnbaar niet te stuiten moppen- stroom, slechts onderbroken door het spontaan gezongen en gespeelde buut- teredners-lied, speciaal voor deze ge legenheid door een van de juryleden, drs. Fons Neu. geschreven, bevatte een aantal kostelijke „wietsen" en grappige anecdotes, maar ministens evenveel flauwe en gezochte „geestig heden". Wellicht een gevolg van het feit, dat de „sterren" van vroeger zp, die in de loop der jaren kam pioen zjjn geworden hoe langer hoe meer verstek laten gaan. De in het verleden meer dan eens ontstane ru zietjes over de jury-uitlsag lijken hier aan niet weinig debet te zijn. Slechts één kampioen, de winnaar van het concours van verleden jaar, de ge meente-ambtenaar Gert Maessen uit Beek, aan wie de „Pottentaote" de organisatie van de kampioenswedstrijd 1962 te danken hebben, was present en leidde het concours onder auspi ciën van de Culturele Raad Limburg met een geestig hekeldicht ln. Tot kampioen 1962 werd aan het eind van dit door de Pottentaote goed georganiseerde kolderfestijn gister avond uitgeroepen buutteredner Wil ly Theunissen uit Eysden. Voor reien was dit een grote verrassing, daar de nieuwe kampioen nog niet eerder aan het concours heeft deelgenomen. De landdrost van de Noordoostpol der, ir. A. P. Minderhoud heeft in de pol der commissie zijn nieuwjaarsrede gehouden. Overigens voor de laatste maal, want, zoals bekend, zal de Noordoostpolder binnenkort een ge meente worden. Ter gelegenheid van het verkrijgen van de status van ge meente, en ook ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan, zal de polder van 2 tot 7 juli feester. Uit de bevol king is al een commissie samenge steld die deze feesten gaat voorberei den. Naar verwacht wordt zal de wet, waarbij de Noordoostpolder gemeente wordt, in februari in het staatsblad verschijnen. Dan moeten, zo zei ir. Minderhoud, er voorbereidingen wor den getroffen voor de raadsverkiezing welke 2 mei zal worden gehouden. Een van de problemen waarmee de nieuwe gemeente meteen geconfron teerd zal worden is dat van de werk gelegenheid, aldus de landdrost HU zei verder, dat het voornemen van be drijven om zich in de polder te vesti gen, ten goede wordt beïnvloed door de goede ervaringen van de reeds ln Emmeloord gevestigde industriële be drijven. Antoinette Weynen is een voortva rend Amsterdams meisje, dat haar sucees in Italië heeft ge zocht èn gevonden. Ze heeft al enkele kleine filmroUetjes o.a. in een film met Sophia Loren vervuld en nu heeft de Italiaanse televisie haar ontdekt. Zij oogstte succes in een dramatisch stuk. In haar huis in Ro me lacht Antoinette tevreden. H^m et rijk heeft „Het Koegat" in de gemeente Vogelwaarde, aange kocht. Het gebied bestaat uit een fraaie kreek met drassig oeverland, waarin halofiele planten soorten voorkomen. Het terrein is te vens van belang als broedplaats van de kluut, tureluur en verscheidene soorten water, en moerasvogels. Voorts is verworven „Willink's Weust en Heksenbos" in de gemeente Win terswijk. Dit natuurreservaat is gele gen in een gebied, waar oerwoud kalk- gesteente (muschelkalk) uit de trias periode aan de oppervlakte komt. Het gebied is geologisch en botanisch van uitzonderlijk grote betekenis. Er wer den o.a. aangetroffen de zeldzame karweiselie, addertong, driedistel enz. i Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7