Menselijk drama in de film „Transport der verdoemden" Agenda en omóevïn Haarlem ■S I Thalia" met een formidabel stuk volkstoneel Duitse cineast filmt laatste fase van de wereldoorlog afl v.Empelen Met één voet in de hel Prolongaties en reprises m 1 rii m m Katholieke school en bejaar dencentrum in aanbouw de Pastoor A. M. Abeln gister avond geïnstalleerd ft A.O.W. f2304 en f1476 op 1 juli Boeiend musiceren door dilettanten Matinée Dansant Société a L'Etuve Jan Overtoom: pure volksacteur AXI 13000 Kwart miljoen gestolen Safe-roof ziekenhuis Leiden vol raadsels Deens tankschip wordt gesloopt a Koffie K R E M E R Thee Cinema Palace Apotheken en dokters- diensten H.H. Missen op zondag in Dekenaat Haarlem ATAX-TAXI 1.2.3.4.5. SLEUTEL WEG? Verdere riolering en bestrating in Schalkwijk BP-ü WÊ BOUWACTIVITEIT IN PARKWIJK Scooterrijder verongelukt KVP-GROSLIJSTSTEMMING voor STATENVERKIEZINGEN is f5150.- Fa. E. DE GRAAFF f 5380.- Schoolkinderen uit Bennebroek gaan in Overveen zwemmen Aanwinsten leeszaal Heemstede Kath. werkgevers: Haerlemsche Musyckcamer ZATERDAG 27 JANUARI 1962 FAGINA 2 WASSERIJ DUYN „DE SLEUTELSPECIALIST" Films Toneel Muziek Diversen Tentoonstellingen Morgen in Haarlem elke zondagmiddag 14 30 uur m.m.v. Society Kwartet in: „Die Raeckse" Raaks 1, Haarlem FILMJOURNAAL Aan de vele speelfilms, die zich op enigerlei wyze bezighouden met de laat ste wereldoorlog is thans onder de ti tel „Transport der verdoemden" een nieuw Duits exemplaar toegevoegd. De geschiedenis die in de film verteld wordt kan men ook aantreffen in het onlangs verschenen boek „Der Trans port" van Wolfgang von Altendorf. Evenals in „Strafbataljon 999" wordt men hier geconfronteerd met een groep „misdadigers", die als slachtvee naar het front worden gestuurd. De avontu ren van dit treintransport hebben de stof geleverd voor een zeer redelijke film, die zich meer bezighoudt met de mensen tijdens de laatste stuiptrekkin gen van Hitiers legers, dan met de oor logshandeling zelf. „Transport der ver- Advertentie Een „echt apart" bloem stuk je is niet duurder dan iets wat U overal ziet. BLOEMSIERKUNST Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 Haarlem Apotheken: Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 60800; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Elswout Apotheek. Overveen. tel. 16760; Apotheek Schotsman. Binnenweg 206, tel. 38320. Doktersdienst: indien geen nulp van nuls arts belle men fa MathOt, telefoon 11990. (niet voor tandheelkundige hulp) Wijkverpleging: Wit-Gele Kruis, tel. 13863 Tandarts: J. H. A. van der Wal, Schotersingel 137, telefoon 50153. Dierenarts: J Beyers. Raamsingel 28, telefoon 13164 Ambulancedienst dierenbescherming: tel. 12823. b.g.g. 008, boodschappendienst. Zlekenvervoer: GGD, tel. 14141, Margriet: Turfmarkt, telefoon 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Zie onder Haarlem. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem Doktersdienst: R. Muller, Raadhuisplein 6. tel. 36550. K. Kout. J. de Wittlaan 23. telefoon 38411. BloemendaaJ Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: 3. Bosch, Bloemendaalse- weg 84. telefoon 52655. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. Wijkmans, Juliana- han 152, telefoon 61054. Zandvoort Apotheken: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71. tel. 3073. Doktersdienst: J F Zwerver, Julianaweg 1 a, telefoon 2499. Bennebroek Doktersdienst: F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel 025026300. i Adi fr'eiinei IIHSTKftDA.WSEVAAirrZO TEl.11053 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H.. 10. 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaarne: 6, 7.30, 8, 10.30 H., en 12 uur. De Goede Herder, Oostenrijklaan: 8 en 9.30 uur. St. Jan, A damstraat: 7 8.15, 9.30 H. 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H.. 10.30. 11.45 en 18 u. Avondmis. 7. 7.45, 9. 10.30 H. Hart, Kleverpark H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat; 7, 8, 9.15 H.. 10.45 en 12 uur. H. Liduina. Rijksstraatweg: 7.30. 9 H., 10.45 en 12 uur. O.L. Vrouw van VU Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 18 uur Avondmis. 7, 8.30, >10 H. H.H. Petrus en Paulus: en 11.45 uur. BLOEMEND AAL: Allerh. Drieëenheid 7.30, 9 R. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9. 10.30 H. en 12 u. ALKDlnhoU: 7.30. 9 H. en 11 uur. ZAïNUVOOKl. H. Agatha: 7.30. 9.30 ti 11 30 uur OVfcKVEEN: 7. 8, 9 ti., 10.30 en 11.31 uur. Hz.r..VlSiEDE (H. Bavo): 7.30. 8.30, 9.40 H. U en 12 uur HkbiMMkUb: U L Vrouw Hemel vaarti: 6.45 7 4a 8 4b H ui tl en i2 'ui SPAAK v DAM7.30 en IC H. BL.VNLBKOLK: (St. Joseph): 6.45. 8. 9.15 H en 11.30 uur. Kapel van „Sancta Maria", Florapark 10 uur kunstenaarsmis. HAARLEM. 26 Jan. Het eerste ta- feltennis'eam var. TYBB speelt zater dag 27 januari tegen Wilskracht uit Utrecht. De wedstrijd begin» om vier uur 's middags in de gymnastiekzaal in de broederschool aan het Teyler- plein. De opstelling van het TYBB- team: Schoof, Witteman, Visser. doemden" is een film ten gunste van de „goede Duitse soldaat", belichaamd in luitenant Bleek. Deze officer, van professie leraar, is sterk bijziend, draagt een bril, is nerveus en kan geen disci pline aan zijn ondergeschikten bijbren gen. HU krijgt als opdracht een trans port gevangen naar het front over te brengen. Terwijl het transport onder weg betrokken wordt bij de oorlogs handelingen, spitst de film zich steeds meer toe op de innerlijke conflicten van luitenant Bleek. Geleidelijk ont trekt hy zich aan het „Befehl ist Befehl". Hij verzacht de omstandigheden van de soldaten in de trein, geeft hun voedsel en sigaretten, ten dele ook uit angst dat ze zullen gaar muiten. Het hoogte punt van zijn weerstand tegen de cada- verdiscipline wordt bereikt op het mo ment, dat een majoor de trein aan houdt en hem bevel geeft met enkele gevangenen, die als executiepeloton moeten dienen, buitenlandse arbeiders „als voorbeeld" te fusilleren. Dit wei gert hij. Wanneer hij verneemt, dat de vrouw van wie hij houdt is gestorven bij een bombardement, en hij boven dien heeft moeten toezien, hoe een an dere vrouw zogenaamd op de vlucht wordt neergesschoten, gaat hij recht te gen alle bevelen in om het begane on recht om hem heen te herstellen. De achtervolging van de trein door een groep Feldgendarmerie eindigt met de vlucht naar de Amerikanen van de mees te gevangenen. Luitenant Bleek zelf ech ter wil de zakboekjes uit de kapotge schoten trein redden om .zijn" man nen bij de Amerikanen te identificeren. Dan valt er een schot en voor hem is de bevrijding te laat gekomen. Deze geschiedenis, gebaseerd op fei ten, geeft een eerlijk beeld van de ont reddering in de laatste oorlogsdagen. De film is binnen het kader van het verhaal zo sober mogelijk gehouden. Een scène als die, waarin een der gevange nen een gevluchte vrouw aanrandt, valt daarom uit de toon. „Transport der ver doemden" blijft niettemin een film over enkele militairen aan de periferie van het Duitse soldatendom, waarin op zeer acceptabele wijze de menselijkheid wordt gezocht in een hel van onmen selijkheid. De 36-jarige regisseur Boland levert, na een periode van televisiewerk en een drietal films naar boeken van Edgard Wallace, hiermee zijn eerste serieuze speelfilm af. Hij kon hierbij beschikken ove- een voortreffelijke acteur als Han nes Messemer. (Advertentie) Mobilefeen servlee dag en nacht James B. Clark is er in de film „Met één voet in de hel" niet in ge slaagd de ras-echte western op pak kende wijze te verenigen met het genre van de psychologische schets. Dat is jammer, want op zichzelf genomen is het voor een western tamelijk ongewo ne gegeven boeiend genoeg. De regis seur heeft geen aanvaardbare synthese kunnen bereiken tussen beide genres, maar de poging daartoe is misschien toch wel aantrekkelijk voor hen die op- richte geïnteresseerd zijn in de film. Of de westem-fans daarbij aan hun trek ken komen, valt te betwijfelen. Volwas senen. De film draait in Roxy van maandag tot en met donderdag. Tot morgenavond draait in deze bio scoop de oudere film „Zwijgend helden dom", 14 j. In Rembrandt is de knap-geconstru- eerde oorlogsfilm „De kanonnen van Navarone" geprolongeerd. 14 j. In Studio wordt de uitstekende huweltjks- filir. „De nacht" verlengd. Volw. Lido blijft nog een week „Don Camillo op de barricaden" draaien, een gezellige persiflage. A.l. In Luxor wordt tot en met morgenavond een reprise gegeven van de western „De ranch der vervloek ten". 14 j. Minerva draait tot en met morgenavond de bijzonder spannende detective „Rilling". 18 j. Morgen- en woensdagmiddag wordt er „Conny en Peter maken muziek" hervertoond. A.l. Maandag tot en met woensdagavond draait men in deze bioscoop een re prise van „Rebecca", de bekende Hitch- cockfilm. Volw. Donderdagavond draait men er „In de rimboe van Australië", A.l. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 HAARLEM, 26 jan. B. en W. van Haarlem vragen de raad om een cre- diet van bijna 4 miljoen voor de riole- rings- en bestratingswerkzaamheden in het vierde gedeelte van Schalkwijk. De ophogingswerkzaamheden in dit ge deelte zijn nu vrijwel voltooid. In het gevraagde bedrag z'jn tevens de kosten opgenomen van de aanleg van plantsoe nen, vrije speelgeiegenheden, speeltui nen, noodstraten en noodleidingen. In verband met het voltooien van dit vierde gedeelte van Schalkwijk, vragen B. en W. de raad de Zomerweg tussen Schipholweg en Aziëweg aan het open bare verkeer te onttrekken. CINEMA PALACE: Transport der ver doemden, 14 Jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De hartstocht van een 17- jarige, ontraden. LIDO: (2e week): Don Camillo op de barricade, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: t/m zondag: De ranch der ver vloekten, 14 Jaar. Ma. t/m do.: Expreseo Bongo, ontraden. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT(3e week): De kanonnen van Navarone, 14 Jaar. Gew. tijden, dagelijks 2 en 7.30 uur. ROXY: t/m zondag: Zwijgend heldendom, 14 jaar. Maandag: Met één voet ln de hel, 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: (2e week): De Nacht, strikt vol wassen. 2.15. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur MINERVA: Zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Rilling", 18 jaar. Zondag 2 en 4.15 uur: Conny en Peter maken muziek, alle leeft. Maandag 8.15 uur: „Rebecca", 18 Jaar. Zaterdag 27 Januari Stadsschouwburg. 8 uur: Jubileumvoor- stelling Magda Janssen: „Een vrije dag" van Leek Fischer. Regie: Jan Retèl In de hoofdrollen Magda Janssen, Ingeborg Elze vier en Nel Kars. Zondag 28 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep En semble „Een hoed vol regen" van Michael v. Gazzo Regie: Jan Retèl. In de hoofd rollen: Shireen Strooker, Joke van der Berg en Sylvain Poons. Maandag 29 januari Stadsschouwburg. 8 uur: Haagsche Co- medie „De Kersentuin" van Anton Tsje- chow. Regie: Peter Scharoff. In de hoofd rollen: Ida Wasserman. Georgette Hage- doorn en Anny de Lange. Zondag 28 januari Concertgebouw. Tuinzaal. 2.30 uur: Con cert door de Vereniging „Vrienden van het lied" m.m.v. Carla Brllnott. alt en George van Renesse, piano. Maandag 29 Januari Concertgebouw. 8 uur: Haarlems Comité voor Kamermuziek: Concert door het Ne derlands Strijkkwartet. Op het programma staan werken van Haydn, Beethoven en Debussy. Zondag 28 januari Gebouw St. Bavo, Smedestraat. 8.15 uur: Jubileumviering van de r.k. Grafische Bond. Woonhuis lai: van l.ouvKI Houtweg 1U3 nel voormalig woonhuis van de sohlldei schrijver Jacobus van Looy Geopend dag van 10—12 31 en van 13 30- 17 uur zo van 14—17 uur Krans Halsmuseum- Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse schooi van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken) Geopend van 1017 uur Zo 13—17 uur. l i-ylers Museumrekeningen Hollandse Italiaanse. Franse School Fossielen, hls tuiiM-he natuurkundige instrumenten mi neraien 3] toons Fukkei otgei Uoopt n. iedere werkdag beh maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maanr, van 13—15 uur bisschoppelijk (Vluseum. Jansstraal 16. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldbouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid Geopend van 10—12.3U uur en van 13.3017 uur (beh. ma.) Zo en feestdagen van 1417 uur Kunstzaai ,ln 't goede uur'. Korte Buut straat 1, hoek Nieuwe Kerkspletn Ex positie van tekeningen van Dick Breed t/m 31 dec Vanaf 1 jan.: Etsen van Frans Verpoorten Geopend van 1018 uur en 2022 uur Kunstcentrum „De Ark" Schilderijen van J. van der Gaag. Geopend van 7 Jan t/in 3 febr. van 917 uur en tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrij dag van 1820 uur Museum: Het Huis van Looy: Herdenkings tentoonstelling van A. Miolée. Schilderijen, aquarellen en tekeningen. Geopend van 13 ian tot 4 febr van 10—17 uur. Zon dag van 1417 uur. i.v? - HAARLEM, 27 jan. Langzaam maar zeker komen in Parwijk nu ook de verdere materiële voorzieningen voor de katholieke gemeenschap „van de grond". Aan de Kromhoutlaan naast de pastorie is men begonnen met de werkzaamheden voor de bouw van de katholieke school. Het wordt een groot, veertienklassig gebouw dat in systeembouw wordt opgetrokken naar een ontwerp van architect Heiloo van Openbare Werken. Het gebouw zal veel gelijkenis vertonen met de veertlen- klassige openbare school van dezelfde architect aan de Bazeüaan. Als alles meeloopt zal de bouw in sep tember gereed zijn, zodat met ingang van het nieuwe schooljaar de katholie ke lagere school (de Titus Brandsma- school) in eigen huis de lessen kan be ginnen. In het gebouw komt ook de ka tholieke gemengde ULO-school, die mo menteel gastvrijheid geniet in het schoolgebouw aan de Belgiëlaan in Schalkwijk. De katholieke kleuter school van Parkwijk, de Mariëttaschool bltJft voorlopig nog gevestigd aan de overkant van de Prins Bernhardlaan, in de Van Zeggeienstraat. De school krijgt daar echter meer armslag als de Titus Brandsmaschool over het eigen gebouw kan beschikken. Het definitie ve gebouw van de Mariëttakleuter- school komt echter wel in Parkwijk. Achter de nieuwe Titus Brandsma- DONGEN, 26 jan. Vanmorgen is de twintigjarige C. J. Verhoeven uit Oosterhout in de Lage-Ham met zijn scooter in botsing gekomen met een melkwagen. Zwaar gewond werd hij naar het St. Elisabeth-ziekenhuis in Til burg overgebracht; daar is hij in de loop van de morgen overleden. Vermoe delijk is het ongeluk te wijten aan slecht zicht als gevolg van de regen. school is aan de kant van de Prins Bernhardlaan het nieuwe be jaardencentrum van de woningbouw vereniging „Sint Bavo Oost" in aan bouw. Er begint al tekening te ko men in het complex, dat voorziet in de bouw van 76 tweekamerwoningen en 5 driekamerwoningen naar een ontwerp van prof. G. Holt. Een der vleugels krijgt vier verdiepingen, waardoor een lift mocht worden aan gelegd. De andere vleugel krijgt drie verdiepingen. By het complex is een centraal bergingsgebouw geprojec teerd, op de verdieping waarvan een recreatiegelegenheid komt voor de bewoners. HAARLEM, 27 jan. Morgen wordt in Haarlem de groslijststemming ge houden voor de samenstelling van de officiële candidatenlijst van de KVP voo- de komende provinciale verkie zingen. De stembureaux houden van 10 tot 13 uur zitting in de volgende lo kalen: St. Jan de Doper Broedersschool Amsterdamstraat; Pastoor van Ars Betaalbureau „St. Bavo-Oost" Van Loghumstraat 16; O.L. Vr. Rozen krans Mariaschool Linschoter- straat 21; Kathedraal School Wes tergracht, ingang Leidsevaart; Ramp- laankwartier Gebouw DOMI; H. Jo seph en H. Antonius Gebouw St. Ba vo Smedestraat; H. Hart - Gebouw Schuylenburcht Kleverpark; H. H. Elisabeth en Barbara Vincentius bi bliotheek Gen. de la Reystraat; H. Liduina Clubhuis Raadhuis straat 11; O.L.Vr. v. Zeven Smarten Catharinaschool Ryksstraatweg; H. H. Petrus en Paulus Dominicus Sa- vioschool Geuzevesperstraat. (Advertentie) KONINGINNEWEG 44-48 - HAARLEM - TELEFOON 13609 BLOEMENDAAL, 27 jan. Gister avond is pastoor A. M. Abeln in de pa rochie van de Allerh» Ug^te Drieënheid plechtig ingehaa' en als pastoor geïn stalleerd. Onder degenen, die de instal latieplechtigheid bewoonden, waren de burgemeester va:> Bloemendaal, dr. D. Peereboom Voller, en verschillende pas toors en predikanten. In zijn welkomst toespraak wijdde deken drs. Th. Zwart kruis enige woorden aan pastoor dr. A. Olierook, die tydens het celebreren van de Nachtmis was overleden. Hy schetste de overledene als een verantwoordelijk en bezield maar vooral zeer menselijk priester. Vervolgens richtte hy het woord tot de nieuwe pastoor, waarby hy wees op de naam, die Christus ziehzeli gaf: de Goede Herder, waarmee de juis te verhouding tussen een pastoor en zyn parochianen wordt uitgedrukt. Nadat de deken de benoemingsbrief had voorgele- BENNEBROEK, 21. jan. Als de ge meenteraad van Bennebroek met een daartoestrekkend voorstel van het col lege van B. en W. akkoord gaat zullen met ingang van september van dit jaar ruim vierhonderdvyftig schoolkinderen tydens de schooluren gaan zwemmen in Soop's bad te Overveen. De kinde ren zullen vanuit Bennebroek met bussen van de NZHVM naar Overveen worden gebracht De kosten van onder richt en vervoer worden geraamd op ƒ15.440. De keuze van het college van B. en gom enhet Sportfondsenbad in Haarlem de zwembaden in Heemstede en Hille- W. is op Stoop's bad gevallen, omdat richt wordt gegeve CMFW CMFY Y reeds overvol zyn. Het zwemonder- richt wordt gegeven op donderdag- en vrijdagmiddag van één tot vier uur. zen, legde pastoor Abeln de ambtseed af. Daarna volgde de eigeniyke instal latie: pastoor Abeln ontving uit handen van de deken de sleutels van de kerk, de kelk, het missaal en de sleutels van het tabernakel, waarna de rondleiding door de kerk volgde en pastoor Abeln in het zakeiyk bezit van de parochie werd gesteld. Deken drs. Th. Zwartkruis (links) en pastoor A. Abeln tijdens de installatie van laatstgenoemde als pastoor van de Drievuldigheidsparochie te Bloemendaal. Ontwikkelingslectuur: Aerde, van: Dienst. Benoot: Gabriel Marcel (r.k. afd.). Heitling: Westfalen. Hooftman e.a.De fatale seconde. Jacob: Johann Strauss. Maliepaard en de Vos: Dieren sterven uit. Marcus: Televisie-ontvangst in theorie en praktyk. Rothuizen: Klima tologisch. Schruers: Het vreugdevolle bestaan van de Christen (r.k. afd.). Schulte-Nordholt: Een tuin in het water. Romans: Eekhout: Ik, Henri Lagas- se. Gordon: Aan tafel met de kapitein. Sablonière, de: Negerverhalen. Tolkien: In de ban van de ring 3 dln. (r.k. afd.). Werf, van der: Terzyde. Wind: De kromme scheepsjager. Christie: The re gatta mystery. Simons: Bland begin ning. Overzicht van de bouwactiviteit in Park- wijkt waar de katholieke school en het bejaardencentrum in aanbouw zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 jan. In het officieel orgaan van het Ned. Kath. Werkgevers verbond wordt berekend, dat na de ver hoging met vijftien procent per 1 juli 1962 de uitkeringen van de AOW voor gehuwden f. 2304 en voor ongehuwden f. 1476 zullen gaan bedragen. Voor 1 december 1961 zijn de uitkerin gen in verband met het gestegen index cijfer voor de lonen verhoogd met resp. f. 78 en f. 48. Het blad verwacht, dat de uitkeringen in verband met de loon stijgingen van 1 december 1961 tot 1 ju ni 1962 opnieuw verhoogd zulien worden met resp. f. 60 en f. 36. Daarna zal per 1 juli nog een stijging volgen in verband met de huurcompensatie. Het blad zegt, dat deze stijging geschat kan worden op resp. f. 70 en f. 65. Op deze wijze komt men dan tot uitkeringen van resp. f 2004 en f. 1284, waarop dan de verhoging met vijftien pet volgt waarover onlangs in de SER overeenstemming is bereikt zodat dan de bovengenoemde totalen van f 2304.- en f. 1476 bereikt zouden worden. HAARLEM, 27 jan. „Muziek horen is goed, muziek maken is beter". Dit aforisme van Eduard van Beinum, dat misschien van woordkeus wat koel aan doet, bevat evenwel een diepe kern van waarheid. Toen we gisteravond in de tuinzaal van het Concertgebouw „Die Haerlemsche Musyckcamer" hoorden spelen, en de in zulke schone vormen gegoten musische gedachten van de barokmeesters mochten ondergaan, was het evident dat de uitvoerders, en niet het minst de dirigent André Kaart, als herscheppers zicht dichter bij de inspi ratiebron bevonden dan de luisteraar. In de zeventiende en achttiende eeuw lag het zwaartepunt dan ook meer op het zelf doen. De daarop volgende ro mantiek heeft de scheiding verscherpt tussen liefhebber en vakman. De enorme uitbreiding van het or- kestrale apparaat, de opvoering van de technische eisen, waarbij vooral de ritmische complicaties niet gering wa- waren, maakten het de dilettant van allure onmogelyk zich te handhaven. Hoewel vele hedendaagse componisten zich gelukkig weer instellen op de ge meenschapskunst, is het begrijpelijk dat sommige ensembles, waaronder „Die Haerlemsche Musyckcamer", te ruggrijpen naar een periode waarvan de waarden van reproduceringsmogelijkhe- den beproefd zyn. Het programma van deze avond ver meldde de namen van Purcell, Vivaldi, Telemann, Albinoni en Stamitz. De twee hoogtepunten qua prestatie vorm den ongetwijfeld de Chaconne van Purcell en de Ouverture (Suite?) van Telemann; het contact tussen leider en executanten sprak hier bijzonder stérk. Minder overtuigend klonk het Concert van Albinoni, mogelijk door de gereserveerde toon van de fluitist Edo Wilod Versprille. Behoudens enige lichte ritmische schommelingen, kwam het Vivaldi-concert, waarin Jo van Hel den zyn viola d'amore-partij met dis tinctie vertolkte, prachtig uit de doe ken. In de Vivaldi voor twee hobo's, twee klarinetten en strykorkest moet het concerterende element tussen hout en strfik geroemd worden. De geringe oneffenheid waarmee één van de ho boïsten met een moeilijke passage te kampen had, was niet noemenswaar dig. Het was voor ons de eerste ken nismaking met een stuk waarin Vival di gebruik maakte van klarinetten. De ze avond heeft weer zeer veel moois gebracht. T. de Vr. (Advertentie HAARLEM, 27 jan. Ga nu maar eens schryven, dat een stuk als „Spel met een droom" een grote draak is, wanneer Thalia" er overrompelend toneel van maakt. Twee avonden is deze groep met dit melodrama van Hans Nesna in de stadschouwburg voor het voetlicht geweest. Wy heb ben de voorstelling van gisteravond gezien en wy hebben moeten consta teren, dat er kenneiyk behoefte is aan dit genre, hoezeer ook de artistieke leuze gepredikt wordt, dat het ama teurtoneel op een hoger plan gebracht moet worden. Het aantal donateurs by Thalia is in stygende iyn en men wil weer komen tot drie avonden per voorstelling. Waar zit 'm dat in? Amateurtoneel is tenslotte niet alléén een familie-zaak. In het geval van Thalia is het, geloven wy, de overtuiging, waarmee en van waaruit toneel wordt gespeeld. Want laten wy eeriyk bUjven, „Spel met een droom" is een opgeschroefd verhaal, waarby de toeschouwers in de dertiger jaren tranen zouden hebben vergoten. Zo'n stuk doet het met meer, dachten wy. Onze mensen nemen geen genoegen meer met een zwart-wit-gete- kend verhaal vol gepassioneerde dialo gen, pathetische exclamaties, grandioze woede-uitvallen en tygerachtige scènes. Maar gisteravond zat een volle zaal ademloos te kyken en te luisteren naar het formidable stuk volkstoneel, dat de Thalianen ten beste gaven. Het enor me succes is in geen geval aan Hans Nesna te danken. Alleen de Thalianen onder regie van Paul Haanstra mogen met die eer gaan striken. Zy hebben ons allemaal doen geloven in het levens drama van de molenaar. Hy is als knecht op de molen gekomen en is zqn baas opgevolgd, toen deze van de trap is doodgevallen. De man heeft gezwoegd en is groot geworden. Hy gaat echter door de dood van zyn vrouw gebukt on der zijn eenzaamheid, totdat de dochter van zyn vroegere baas in de molen haar Intrek neemt. Zy is ervan overtuigd, dat de man haar vader van de trap heeft geschopt om zo de molen in eigen dom te verwerven. Jarenlang heeft zy dit spel met een droom, gespeeld om wraak te kunnen nemen. Zy trouwt met de man uit haat om hem zo ongelukkig mogeiyk te maken. Maar dan biykt la ter, dat een ander die moord gepleegd zou hebben, en het slot van het drama is dan gemakkeiyk te raden. Wat Is er van zo'n verhaal nu te ma ken? Nou, zie dan Jan Overtoom eens aan het werk. HU had alle registers van zyn dramatisch talent opengetrokken en gaf een stuk toneel weg om koud van te worden. Hier was een pure volksacteur bezig, wie de rol van de door calami teiten getroffene op het Iflf geschreven stond. Geen show, maar recht op de man af en vooral spontaan uit het hart. De andere rollen logen er evenmin om. Ans Geerlings als het hatende meis je gaf hem prachtig party en was me) name in de ontknopingsscène een prach tig brok dramatiek. Ans Sens kwam met een gaaf getypeerde dienstmeid, Kees Sens leverde een evenwichtige vriend af, en Piet Braams paste zich als de zoon daarby uitstekend aan. Ber tha Tamis maakte een kordaat rolle tje van de domineesvrouw,, Ank Sens was haar vlotte, lieve dochter. Gerard Willemsen tenslotte wist goed raad met de kunstschilder. Een voorstelling dus, waarnaar wjj met plezier en verbastering tegeiyk ge keken hebben en die wij niet gauw zul len vergeten. Thalia op haar best in een genre, dat haar uitstekend ligt. W. H. (Advertentie) LEIDEN, 27 jan. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar een grote diefstal, die zoals in een deel vaa onze vorige editie werd gemeld gister nacht in het academisch ziekenhuis werd gepleegd. Gebleken Is, dat onge veer vyftigduizend gulden van de drie honderdduizend, die zich in de ver nielde safe in het hoofdgebouw bevond door Inbrekers is achtergelaten. De politie heeft in het gebouw, waar de diefstal werd gepleegd, geen enkel spoor van braak gevonden. Het raam van het vertrek, waarin ae brandkast stond, was geopend. Ook het optreden van een speurhond heeft niei tot resul taten geleid; by een sloot evenwydig aan het hoofdgebouw was het dier het spoor 'oyster. Wel heeft men in het gras gazon voor het gebouw, voetsporen en een stuk van een papieren ryksdaalder gevonden. Het geld, dat bestemd was voor salarisuitbetaling aan de verpleeg sters, bevond zich in zakjes in coupures van hoogstens honderd gulden, hetgeen de nasporing bemoeilijkt. Waker noch portier van het hoofdgebouw hebben enig onraad bespeurd. AMSTERDAM, 26 jan. De Neder landse sleepboot „Gele Zee" van L. Smit uit Maassluis is in de Amsterdam se haven aangekomen om het Deense stoomtankschip „Aslaug Torm" op te halen en naar Gent in België te slepen waar het gesloopt zal worden. Zoals be kend woedde er op 4 december j.l. op het Deense tankschip dat voor onder houdswerkzaamheden in een dok van de N.D.S.M. lag, een hevige brand, waar bij de machinekamer geheel werd ver woest. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De „Aslaug Torm" werd in 1952 gebouwd en meet 10270 br.t. i Advertentie I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 2