België wil zo snel mogelijk weg uit Roeanda-Oeroendi Spaak pleit in VN voor einde aan beheerschap Moeder CHARLES' SPARTAANSE SCHOOL In de Meermin" zit men frontloge-Zuiderzee E De week in Westminster G D H Jonge Italiaan Capucci showt ANTWOORD OP VERWIJTEN Karakter *ÏABYDERMS!TSÏ Priesters buiten en boven de politiek Voorbereiding Concilie uniek Kardinaal Feltin: Kardinaal BEA: NIEUWE WESTERSE REISBEPERKINGEN OOSTDUITSERS Bezoeken Suriname- Brits-Guyana EEG landbouwpolitiek op de duur voordelig Het£kbfsln/Avmst^nf jS i Prins Charles gaat naar Spartaanse school 1 de pers spuit weer Venijn Vj Bejaardenhuis" voor schepen Folkloristisch dorp ZATERDAG 27 JANUARI 1962 Voor het tere Baby-huidje wmm NEW YORK, 27 jan. (UPI) De Bel gische minister van buitenlandse zaken, Paul-Henri Spaak, heeft gewaar schuwd voor nieuwe onrust in het be- heerschapsgebied Roeanda-Oeroendi, in dien de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op haar lopende zit ting geen datum vaststelt waarop het Belgische V.N. mandaat zal eindigen. Spaak, die het woord voerde in de be- heerschapscommissie van de volkeren organisatie, zei dat België er bepaald (Advertentie) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 jan. Het jongste num mer van het officiële mededelingenblad van het Parjjse aartsdiocees publiceert een communiqué van kardinaal Feltin, waarin deze verklaart het tot zijn plicht te rekenen al zijn priesters er aan te herinneren 1) dat zjj in hun activiteiten in al ler ogen de vertegenwoordigers zijn van de Kerk en dat deze zich buiten en boven de politieke, economische en partüschappelijke discussie wil hou den; 2) dat zjj derhalve zich dienen te onthouden van bijwoning van confe renties, bijeenkomsten en samenspra ken enz., waarvoor zjj uitgenodigd kunnen worden; 3) dat hun eigen zending essentieel bestaat in de evangelisatie der aan hun zorgen toevertrouwde zielen, over eenkomstig de herderlijke richtlijnen gegeven door de hiërarchie. De aartsbisschop van Parijs had het In herinnering roepen van deze richtlij den gemotiveerd met te stellen dat ,,in gekwelde en onrustige wereld waarin Wh thans gedompeld zijn, groeperingen, partijen, bewegingen gaarne een be- .^oen op de leden van de geeste lijkheid en hun vragen om deelname aan hun werkzaamheden of ondersteu- ning van hun actie". (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 jan. Tijdens een hem door de Parijse journalisten, gespecia liseerd in de voorlichting op religieus gebied, aangeboden receptie heeft kar dinaal Bea, voorzitter van het secreta riaat voor de eenheid der christenen, op diverse vragen met betrekking tot het aanstaande concilie onder meer het volgende verklaard: Geen concilie had ooit een zo zorgvuldige en veelomvatten de voorbereiding gekregen, een voorbe reiding die overigens nog tot de aan staande zomer zat voortduren. Na de zomervakanties zou de centrale conciliecommissie nieuwe bijeenkomsten van synthese houden, waarna het geheel van haar conclusies voorgelegd zal wor den aan de paus, die dan over de defini tieve datum der bijeenroeping zal be slissen. Te voorzien was dat die bijeen roeping zou plaats vinden vóór eind 1962 in de maand november of december. Het reglement van werkzaamheden van het concilie was nog niet vastgesteld. Men werkte er momenteel aan, aan de hand van de tradities der voorgaande conci lies, die evenwel zeer verschilden van wat het tweede Vaticaanse concilie znn zal. De kwestie van de aanwezigheid van waarnemers (der niet met Rome ver bonden christenen was een zeer deli cate, zo verklaarde de kardinaal. Uit genodigd zouden worden degenen die uitgenodigd wensten te worden. Deze waarnemers zouden dan zekere, voor hun rechtstreeks van belang zijnde zit tingen kunnen bijwonen, zonder deel name aan de debatten uiteraard. Voor het overige zou het secretariaat voor de eenheid hen van de conciliewerk zaamheden op de hoogte houden. Kardi naal Bea verklaarde ook nog dat de deelname aan het concilie van talrijke achter het IJzeren Gordijn residerende bisschoppen, zeer moeilijk, zo niet on mogelijk zou zijn Enkele bisschoppen hadden echter reeds in schriftelijke rap porten mededeling kunnen doen van hun Inzichten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin niet op uit is om zich zo gauw mogelijk aan het mandaat te onttrekken, om zich daarna in de V.N. de schuld te zien ge ven van eventuele ongeregeldheden in het gebied. Spaak betoogde dat het Belgische beheer zo spoedig mogelijk dient af te lopen. Maar zei hjj, België is in de eerste plaats geïnteresseerd in een ordelijke overgang van koloniale sta tus naar volledige onafhankelijkheid. Spaaks rede was kort, en een ant woord op hem voorgelegde vragen door de_ Verenigde Staten, Tanganjika en de 'Philippijnen. Minister Spaak verwierp met de meeste nadruk bewe ringen dat België probeert voet aan aan de grond te houden in Roeanda- Oeroendi. Hij zei dat België Roeanda- Oeroendi „volledige onafhankelijk heid" wil geven, en het gebied daar na „uit zuiver zedelijke overwegin gen" financiële en technische hulp zal verlenen. WASHINGTON, 27 jan. (Rtr) De drie Westerse mogendheden in Berlijn hebben de Oostduitsers nieuwe beperkin gen opgelegd voor het reizen naar NA- VO-landen, aldus hebben ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. De ambtenaren hebben deze nieuwe stap een tegenmaatregel genoemd tegen de muur die Berlijn verdeelt en de maat regelen van de communisten die de be wegingsvrijheid van de bondgenoten be perken. Het Brits-Amerikaans-Franse besluit werd bekend toen de Oostduitse ijshockey ploeg westerse autoriteiten om reisvergunningen had verzocht om te kunnen deelnemen aan de wedstrijden voor het wereld- en het Europese kampi oenschap in Colorado Springs in maart. Verder zeiden de Amerikaanse amb tenaren dat de andere landen van de NAVO de nieuwe maatregelen van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Frankrijk hebben onderschreven. PARAMARIBO, In Suriname is aangekomen de heer C. Kellshall, secre taris van premier Jagan van Brits- Guyana. De heer Kellshall komt offi cieel besprekingen voeren in verband met het bezoek van de Surinaamse pre mier, mr. S. D. Emanuels, en minister JL. Zuiverloon in maart aan zijn land. Het dagblad „De West" betwijfelt echter of de heer Kellshall naar Suri name is gekomen om uitsluitend over het programma van het komende be zoek te spreken. Volgens dit blad be staan er al geruime tjjd contacten tus sen de premiers Jagan en Emanuels. Dit bezoek aan Suriname en straks het bezoek van de Surinaamse ministers aan Brits-Guyana zijn volgens het blad bedoeld om de aandacht af te leiden van de besprekingen, die beide pre miers zullen voeren op politiek gebied. AMSTERDAM, 27 jan. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Euro pese commissie van de E.E.G., ver klaarde in een radiovraaggesprek, dat de te Brussel bereikte akkoorden op het punt van de landbouwpolitiek der zes E.E.G.-landen voor de Nederlandse boe ren en tuinders in het algemeen op den duur voordeel zullen afwerpen. Veel zal echter afhangen van de ont wikkeling der consumptie binnen de Europese gemeenschap. Men mag ver wachten, dat bij een toenemende wel vaart het verbruik van brood en dus de graanprodukten niét zal toenemen, doch daarentegen wel het gebruik van gevo gelte en fruit. Hier zfln voor Nederland winstpunten te boeken. (iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii De Amerikaanse woordvoerder in de commissie, Jonathan Bingham, had Spaak gevraagd waarom hij op 21 de cember 1961 'n Brussel een conferentie had belegd met de nieuw-gekozen re geringen van Roeanda en Oeroendi, zonder eerst de V.N. een onderzoek te hebben laten instellen naar het resul taat van de verkiezingen. Voorts wilde Bingham weten wanneer België dacht dat het gebied rijp was voor zelfbe stuur. De Tanganjikaanse afgevaardig de Christopher Mgaiza, wilde weten of het waar was dat België probeerde de nieuwe regering van Oeroendi „te on dervragen", en wat werd gedaan om de Roeandese vluchtelingen terug te halen. De afgevaardigde van de Philip- pijnen, Victor D. Carpio, wilde van Spaak iets weten over de economische drijfkracht van Roeanda-Oeroendi als het gebied los van België zou zijn ge komen, en hoeveel het de Verenigde Naties zou kosten wanneer ze het be- bied rechtstreeks onder hun hoede zou den nemen alvorens het onafhankelijk heid in vrede te verlenen. Spaak zei dat hij niet verwachtte te worden beschuldigd van het overhaast bijeenroepen van de Brusselse confe rentie. Hij had zich laten leiden, zei hij, door het standpunt „dat niets erger kan zijn dan de coëxistentie van een beheer- schapsmogendheid en een bonafide ge kozen regering." België had zich niet de moeilijkheden gerealiseerd die zich in de V.N. voordeden vanwege het feit, dat Roeanda en Oeroendi allebei onaf hankelijk wilden worden als afzonder lijke staten. De minister zei dat het hoogst ge vaarlijk voor de bevolking van de be- heerschapsgebieden zou kunnen zijn, in dien ze in het ongewisse werden gelaten omtrent hun politieke toekomst. „Zou een datum voor hun vrijwording niet worden vastgesteld, dan ben ik er van overtuigd, dat dit een uitermate belang rijk element zou kunnen gaar. spelen in het opnieuw ontstaan van politieke on lusten", aldus Spaak. Wij moeten ons daar vooral van harte in verheugen. Nu is er natuurlijk wél de kwestie van het opvoeden, dat overigens door karaktervormers ten onrechte voor ka raktervorming wordt aangezien. Opvoe den is op zijn best het scheppen van een sfeer, waarin het beoogde karakter in volle vrijheid tot volle wasdom kan komen. Ik'ben bereid toe te geven, dat voor het bereiken van die sfeer het handhaven van een zekere, be perkende discipline nauwelijks te ver mijden is. Zo paradoxaal is de si tuatie wel. Maar daarom hoeft men de opvoedeling nog niet 's morgens om zes uur onder een koude douche te duwen, noch lijkt het mij noodza kelijk, dat hij vanwege de discipline over het prikkeldraad springt. Hij zou er in kunnen vallen. Koude douches en prikkeldraad lijken mi; trouwens typisch vrijblijvende kwesties. De een houdt er van, de ander niet. Ik heb zelfs iemand gekend, die een passie had voor Siamese katten. Naar mijn smaak maakte hjj daarmee géén in breuk op welke mogelijke discipline dan ook. Met discipline moet men trouwens bijzonder voorzichtig wezen. En vooral met op het Duitse gerichte discipline. Want voor je het weet ben je in de regionen van de S.S. ver zeild. Karaktervormers leggen het, geloof ik, aan op karaktervastheid. Karakter vastheid van wieg tot graf. Zij wor den, geloof ik, hervormend geboren. Karaktervast maar daarom nog niet karakteristiek. Illlllllllllllll Naar ik heb vernomen gaat Prins Charles van En geland niet naar Eton, maar naar een harde school. Naar i een school waar de nadruk wordt gelegd op de karak tervorming. Ik heb zelfs er gens gelezen dat het er Spartaans toegaat en dat de discipline er ietwat Duits gericht is. Ik hoop dat er nochtans iets van Prins Charles terecht komt. Want ik geloof in het geheel niet in karaktervorming van buiten af. Een mens wordt met zijn karakter geboren en derhalve zijn er zoveel karakters als er mensen zijn. Dat levert alles tezamen wel een ietwat bont geheel op, maar dat is nou juist het aardige. in dit geval zit er toch wel iets nrieer Wij moeten ons daar vooral van harte aan vast. Men kan namelijk stellen dat deze gelegenheid een tweede func en oude belofte is ingelost. Het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen heeft een nieuwe taveerne. Zo op het oog mag dat iets heel ge woons Ijjken, een rustig zitje waar de bezoekers na een tocht door „het ver leden" even kunnen uitblazen. Maar Het is de bedoeling, dat het er Spartaans toegaat, op het internaat Gordonstoun te Morayshire in Schotland, waar de Engelse troonopvolger, prins Charles, straks zijn schoolopleiding zal voortzetten. Net als in de tijd, dat de vader van Charles, prins Philip, er verbleef, wordt op Gordonstoun sterk de nadruk gelegd op buiten- 1 sporten, op de karaktervorming van de leerlingen en het aankweken van initiatief bij hen. De bediening tijdens de maaltijden geschiedt door de scholieren zelf. illllllllllllllliiiiiilllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tot adviseur bij de „Sunday Ti- s sprak vanzel?, dat enige Lagérhuisle- I In de voetsporen van zijn vader Deel van i den, sedert de terugkeer van het Kerst- PRINS CHARLES reces op dinsdag, boze opmerkingen maakten over de benoeming en over de kosten van het restaureren van het Kensingtonpaleis, toekomstige woon plaats van prinses Margaret en de graaf. Maar deze week kregen wij een nieuw koninklijk onderwerp. Op donderdag van deze week werd in een Engels politiehof een man voor- feleid, die ervan werd beschuldigd een ankknecht te hebben doodgeschoten bij een poging tot roof. Het bericht over deze zaak, dat gisterochtend over dit geval verscheen in de „Daily Mail", be gon als volgt: „Een man, die mede leerling was van prins Philip op de school van Gordonstoun, verscheen gis teren voor de rechter beschuldigd van moord." Ook andere populaire bladen vermeldden de school. Indien de be klaagde een week eerder voor de rech ter was verschenen zou men zich er waarschijnlijk toe beperkt hebben te vermelden, dat de man in zijn jeugd op een „public school" was geweest. Sinds dinsdag is dat allemaal anders geworden en zal het anders blijven. Want dinsdag werd bekend gemaakt, dat de koningin van Brittantië een de finitieve keus heeft gedaan omtrent de kostschool waar de troonopvolger, prins Charles, zijn verdere opleiding zal ont vangen. De school is Gordonstoun in Schotland. Sinds lange tijd heerste er een ver moeden, dat prins Charles naar Eton zou worden gezonden, de meest snobistische van alle snob- scholen in Brittannië. Er waren reéds vele malen zure opmerkingen te zien en te horen over deze vermoedelijke keuze die, naar verluidt, werd voorge staan door de koningin-moeder. En er is ongetwijfeld heel veel verder gekakel vermeden door van Eton af te zien. Er was eveneens sedert vele maanden herhaaldelijk van socialistische zijde op aangedrongen dat de koningin een voor beeld zou stellen en dat zij de prins naar een openbare school voor middelbaar onderwijs behoorde te sturen. Gordonstoun betekent een compro mis, een compromis evenwel dat de her tog van Edinburgh, prins Philip, niet anders dan welkom kan zijn. vooral om dat het hier tevens op enigszins sub tiele wijze gaat om een vorm van eer- ■tl iiiiiimii ui ui iiiii in hui ui ui ui m ii ih hui hui ii mm mm hui ii miiiiiiniimi M ii nullum mi ui ui iiiiiii ui ui ii ui nnr herstel. De bladen die altijd in het ge niep en soms openlijk gekant zijn tegen het Britse koningshuis en hier dient herhaald te worden dat men niet in de eerste plaats behoort te denken aan de socialistische pers hebben in hun rijk arsenaal drie stokken waarmee zij altijd de hond kunnen slaan. Van deze drie stokken is prins Philip het eerste slachtoffer, maar alle tegen hem ge richte zijdelingse aanvallen zijn niet al leen gericht tegen hem. De drie stokken dragen de namen: Mountbatten, Brittannia, en Gordons toun. Lord Mountbatten, de oom van prins Philip, is de laatste tijd met rust gelaten. Het jacht Britannia komt in de krant iedere keer als het koninklijk vaartuig reperaties moet ondergaan. De kosten worden altijd zorgvuldig ver meld. Gordonstoun heeft aanleiding ge geven tot reeksen van artikelen, die be oogden de indruk te wekken dat de school geheel on-Engels is (de school werd opgericht door dr. Kurt Hahn, een Duitser, die in de Hitler-jaren uit zijn land moest vluchten). Prins Philip is natuurlijk evenals alle andere le den van het koninklijk huis een volko men weerloos slachtoffer. Hij kan niet van zich afspreken, hetgeen hem en de rest van de koninklijke familie zulke ideale slachtoffers maakt voor het laf fe gespuis. Het moet hem deugd heb ben gedaan te kunnen bewerkstelligen, dat zqn zoon zal volgen in de voetstap pen van zijn vader en naar Gordon stoun zal gaan, ofschoon er natuurlijk een schone kans bestaat dat de stok, die Gordonstoun heet, nu zal verande ren in een knuppel. ordonstoun is een van de duurste van de „public schools" van Brit tannië. School- en kostgeld be dragen meer dan vijfduizend gul den per jaar. Maar dit houdt niet in, dat Gordonstoun een luxe-inrichting is. Alle „public-schools" zijn Spartaans en Gordonstoun is lang niet de enige school van dit soort, waar de jonge bloedjes de dageraad zegenen met een ijskoud stortbad. Maar Gordonstoun is uitzon derlijk Spartaans. Prins Charles zal, evenals de andere jongere leerlingen, slapen in slaapzalen met zes of meer bedden en zal, evenals de andere leer lingen, karweien moeten verrichten in de smidse, de timmerwerkplaats en de moestuin. De school, die 400 leerlingen telt, legt zich vooral toe op de ontwikkeling van het persoonlijk initiatief van de leer lingen. Zjj is meer democratisch van aard dan de meeste dure kostscholen, want dank zij financiële bijdragen van de Britse industrie en van plaatselijke besturen, zijn er beurzen beschikbaar voor jongens van alle klassen van de maatschappij, waaronder zonen van vissers, havenarbeiders en ambachtslie den. Er wordt grote nadruk gelegd op lichamelijke training. De jongens leren zeilen, bergbeklimmen en zwemmen en gaan op lange uitputtende bergtochten. Een van de kranten, die behoren tot het gluipersgilde, wist gisteren onmid dellijk te vermelden dat Gordonstoun onderaan komt in de lijst van kostscho len met betrekking tot het verwerven van studiebeurzen voor de universiteit. Maar het is uitgesproken het doel van de school in de eerste plaats het karak ter van de leerlingen te vormen, zodat zjj later onafhankelijk op eigen benen kunnen staan en niet bang zijn initiatie ven te nemen. De schoolopleiding is meer dan toereikend, maar is niet in de eerste plaats gericht op het vormen' van toekomstige academici. En nu is het meer dan ooit zaak de oren te spit sen en zorgvuldig te overwegen of er bij het vermelden van de naam Gordon stoun in de toekomst sprake is van knuppel dan wel van compliment. (P.S. Over stokken en knuppels ge sproken, Gordonstoun beschouwt het ge bruik van Spaans riet, zij het dan ook spaarzaam, als een wezenlijk onderdeel van de Britse pedagogie). DAAN VAN DER VAT tie heeft, een voortzetting als het wa re van wat het museum te zien geeft uit de dagen van weleer. Hoog boven de Wierdijk uit en dan nog met twee verdiepingen, is de taveerne een soort frontloge-Zuiderzee, een knus en in tiem „kraaiennest" voor een blik over het brakke water van vandaag, ge temd en van zijn vrijheid beroofd, maar nog immer wijds zoals de strak ke lijn van de horizon aangeeft. Met een forse teug en veel vriendelijke woorden, is de taveerne ingewijd, de overgang van het oude zaaltje met de dikke halken en binten aan het grach tje, voltooid. Alleen de naam is mee gegaan: „In de Meermin" heet ook het nieuwe etablissement. En dat ves tigt meteen de aandacht op de hoek van het vorige verblijf, waarin zü 'Vv reuzin-mtt-de-vm van de taveerne. Directeur G. R. Kruissink: een toast op de toekomst van het Zuiderzeemuseum. staat, groot en uitdagend, gehuld in een net dat naar teer en pek ruikt en omgeven door een waas van zeegroene geheimzinnigheid: de enorme struise meermin met haar wilde en warrige haardos, die in de „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" vele meesters heeft, de sirene van het Krabbersgaf, wellicht ooit tussen het basalt van de strekdammen binnengezwommen om hier in Enkhuizen verzorging en rust te vinden.,.. Met die rust lijkt het nu wel ge daan, want zo hebben wij begrepen, de „reuzin-met-de-vin" moet verdwij nen. In de nieuwe herberg is geen plaats voor haar. De heer G. R. Kruissink, de directeur van het mu seum, vertelde ons dat de ruimte van de oude taveerne snel benut zal wor den loor de nieuwe aanwinsten van het museum. Daarmee komt het ge luk van de Sirene van het Krabbers gat op losse schroeven te staan en wij die het voorrecht genieten om tot de „ridders in de Orde van de Meermin" te behoren, trekken ons haar lot aan. Per slot van rekening is zij onze schutsvrouw, die wij jaarlijks en bloc een bezoek brachten, met de mannen broeders in een wijde kring om haar heen, iuisterend en mijmerend over het wel en wee van het museum en onder haar goedkeurende blikken aten uit de „Gestoofde pot", de aal met heel de smeuige onweerstaanbaarheid op ons bord. In de nieuwe taveerne hebben wij directeur Kruissink strak in de ogen gekeken en hem in alle ernst gevraagd wat er met „onze meermin" gaat gebeuren. En met de hand op het hart werd ons ten ant woord gegeven, dat dit nog niet be kend is, er voor de „Sirene van het Krabbersgat" naar een oplossing wordt gezocht en er niet aan mag worden getwijfeld dat zulks zal ge schieden met de waardigheid die haai past. aama kwam ons gesprek ovei het „verkopen van de Zuider zee", de zee die eigenlijk al ver kocht is. De heer Kruissink, is er mee bezig op een manier die de grootste bewondering afdwingt. Deze specialist in het „Van Flevo tot IJssel- meer" werkt rusteloos aan de uitbrei ding van zijn collecties. Enkbuizen ligt niet direct naast de deur. Over veel wat er gebeurt hangt de rust en de ernst die deze oude stad kenmerkt. Maar zo langzamerhand wordt het duidelijk dat het Zuiderzeemuseum in het gelid van onze vaderlandse be zienswaardigheden een zeer voorname plaats voor zich opeist. De nuchtere cijfers wijzen het uit. In het afgelopen jaar viel het zozeer bewierookte re cord van I960: 35.222 bezoekers gran dioos aan stukken. Grandioos inder daad, want het afgelopen jaar stroom den 50.238 bezoekers lai de fascinerende kleurenpracht en ver bazingwekkende rijkdom. Het is een succes dat er wezen mag, een pluim op de hoed van een mu seum dat nu ruim elf jaar bestaat en zoals het zich laat aanzien, de opmars gaat verder. De heer Kruissink ont vouwde zijn plannen. Voor het eerst zal nu het museum open zijn tijdens de grote Westfriese flora, een evene ment dat telkenjare duizenden belang stellenden trekt. Van 20 tot 25 februari gaan de museumdeuren onofficieel open. Het officiële wakker worden uit de winterslaap is echter 15 maart. In de ouverture van het nieuwe seizoen ligt een unieke tentoonstelling van scheepsversieringen en deze belooft aldus de heer Kruissink heel bijzon der te worden. Men heeft cr geen idee van hoeveel er op dit gebied bij elkaar te brengen is. Tot de plannen behoren ook de bouw van het botenhuis, het „bejaardencen trum" voor de meest aparte schepen die de wereld kent, nu als een dure nautische kudde bijeen in de Oosterha ven, straks voor een deel te zien in een grote hal met veel glas en op stapjes voor een inkijk. De meer dan honderdjarigen, de alleroudsten en zwakken, gaan erin, omdat de slopen de strijd tegen de aftakeling financieel niet vol te houden is en de schepen toch in hun oorspronkelijke vorm be houden moeten worden. Zij blijven voorbeelden van nautisch vernuft, de boeiers, de pot- en botersehepen, de kleine, bazige Staverse jol, de ruige, brede hengst, eens de schrik van de Zeeuwse oesters, de spitse Snikke, de stoere Schokker met zijn zware ste- venbalk, stug in de boeg, vol in de flanken, de blazer van Texel, ,,'t Bol letje", het puntschip van Voilehove, en hos al die platbodems ook mogen heten. In de penetrante geur van teer en vers geschaafd hout zijn zij gebo ren, in het prille begin slechts een forse balk, onwrikbaar in de klam pen. Vele uren is er aan hen gewerkt- gevuld met de hamerklop, het knette ren in het pikhok van het spaanders- romantiek van de fangs en door de Zuiderzee in heel •fi'iiBn Een stemmig doorkijkjein Enkhuizen vuur onder de walmende teerpot, de stage bedrijvigheid met dissel en mos kuil.... et botenhuis is overigens maar een detail in de nieuwe ontwik keling, zoals deze zich in de toekomst van het museum af tekent In de kille hal van het Enkhui- zer raadhuis hangt een maquette van een fantastisch plan, een miljoenenop- zet thans ter beoordeling op het minis terie van Financiën, dat reeds om een nieuwe begroting heeft gevraagd. In het kort komt het hierop neer: Wan neer men het speelse Staverse poortje in de wal in de Wierdijk open doet. moet men inplaats van het aanslibsel met riet overdekt, een sensatie ont dekken, een compleet dorp waar de hele folklore van de Zuiderzee in le; vende lijve te zien is, alles kunstig bij elkaar gebracht, Urker buurtjes. Mar ker werven, een bijzonder kerkje, leu ke bruggetjes, een fraai waaggebouw- tje, een soort buitenmuseum dus. Dat is slechts een* onderdeel van het ge heel. Verderop meer noordwaarts komt een restaurant met een jacht haven, ontstaan er recreatiemogelijk heden in de vorm van sportvelden, etc. Het buitenmuseum is in opdracht van de vereniging „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" ontworpen door de architect R. H. Fledderus. Het minis terie heeft het laatste woord en daar wordt op het ogenblik, zei ons de bode van het Enkhuizer raadhuis, druk ge praat. Er ligt dus nog het een en an der in het verschiet voor Enkhuizen en het museum in het bijzonder. Met de enthousiaste directeur Kruis sink hebben wij er in de nieuwe ta veerne goede sherry op gedronken, het glas geheven naar de wilde, knobbe lige zee. Een paar „vissermannetjes" tokkerden in kiellinie venijnig het Krabbersgat uit, een escorte meeuwen krijsend onder de grauwe wolken- htcht Bij een optil lend windje uit de noord en goed zicht kan men van de nieuwe taveerne uit de kliffen en bossen van het Gaasterland zien, de stulp van keileerr waarop Urk nestelt, alweer lang eiland-af, maar zo te zien toch drijvend aan de einder, zwe vend als het ware. een visioen in de kimdampen. De heer H. Tiesma, die mee verhuisd is en ook hier de culinai re scepter zwaait, zal de traditie voort zetten van een uit gelezen eetfestijn, waarin onvermin derd de palinghap domineert, het gebe nedijde voedsel uit het water dat tot op enkele meters van de taveerne uitloopt Een onweerstaan bare verleiding waarvoor wij echt wel bezweken; de dikke gebakken vis- senlijven heerlijk knapperend en toch willig in het loslaten van de graat. De wind gierde langs de ramen van de ta veerne, de stormbal rukte aan de Sema- foor op het haven hoofd. (Van onze moderedactrice) PARIJS, 27 jan. Gisteren was het de meest spannende dag in de ope ningsweek der Parijse voorjaarsmode. De Italiaanse ontwerper Capucci, die zich in Parijs in het hol van de leeuw tussen zijn concurrenten heeft durven vestigen, toonde zijn collectie. In de piepkleine salon in de Rue Cambon (de straat van Chanel), waar het stik kend benauwd en eivol was me* de gelukkigen die een stoel hadden ge kregen, barstte aan het eind van de show vooral van de zijde der Italiaanse pers en inkopers het bravo, bravissimo los en de vrouwen verdrongen zich in de smalle deur om „Roberto", een tengere, donkere, timide jongen te om helzen. Zelfs de aanwezige Fransen moesten verbouwereerd toegeven dat het „rudement bon" was. Inderdaad, het was een mooie, uitermate boeiende collectie, met telkens nieuwe verras singen die „oh" en „ah" ontlokten en een vurig applaus. Capucci, die nog jong is en graag wat capricieus, kan zich meten met de Parijse couturiers. Hij is begaafd en sprankelt van ideeën. Wij herinneren ons zowat tien jaar geleden een col lectie als een wervelwind van hem in Amsterdam gezien te hebben. Maar zijn meest excentrieke fantasieën be waart hh voor de avond. Dan zit de taille ook wel eens gewoon op haar plaats. Overdag markeert hij geen taille en zijn rechte pakjes en japon nen, die soms een gesloten bolerootje hebben, zijn net niet sluik en net niet saai, omdat hij met grote knopen, met ingestreken vouwen en naden met over slag, met kleurtegenstellingen en met onuitputtelijke vondsten „architectoni sche" kleuren maakt. Het is niet ge forceerd, niet opzettelijk geconstru eerd, maar wel van een streng be studeerde en bewonderenswaardige techniek. De rokken zijn heel kort, de schouder volgt het figuur, aan de japon ontbreken kraag en mouwen, een enorme tonhoed moet de vrouw het volume geven. De kleuren, die bijna overtreffen wat wij tot nu toe gezien hebben, doen verder alles. Bij dof lila een citroen gele hoed, bij een frambose pakje een kaki-blouse, bij een oranje pak een blouse van slappe paarse zij. Evenals bij Dior hebben de rechte rokken soms een ingeperste vouw en lage in- steekzakken, waar de mannequin de handen in houdt. Het jasje dat vrij kort is Ugt losjes tegen het figuur. Maar zijn voorliefde heeft de gesloten bolero, eindeloos en speels gevarieerd en bij de middagkleding strak weg getrokken. Abondante zwierigheid op de rug. Dat bolero-lijfje maakt een platte buste. Klaterend applaus brak los bij het binnentreden van drie mannequins in witte katoenen figuurpiqué-pakjes, af gezet met franje van witte kraaltjes. Aan Capucci hebben de Parijse cou- tuners een geduchte concurrent. Hij is verfijnd maar ook heel inventief. Bij de middag- en avondkleding komt hjj los, en laat de abrikooskleurige be drukte tule zwieren en zweven, Over wijdgerokte japonnen van bedrukte cjj laat hij mouwloze mantels dragen van spinragfijne tule op precies dezelfde wijze bedrukt. Een voorname pauw blauwe satijnen avondmantel geeft hij door een bijna geometrische vardeling in de rug een prachtige beweging. Daarbij laat hjj een enorme hoofdtooi dragen van donkergroene sprieten, die aan een oosterse danseres doen den ken. Maar hij laat de vrouw ook naar een feest gaan, verkleed als haar overgrootmoeder met „tournure" en op het hoofd een soort pruik van lange, zwarte organza pjjpekrullen. Hebben de geschilderde portretten van de prachtige Goya-tentoonstelling ook een beetje geïnspireerd? Niet van één stijl, maar van alle stijlen grijpt hjj iets Een enorme Pierrotkraag op een romantisch gewaad wordt gevolgd door een mannequin als een ijle, zwar te zeemeermin. Bij de avondkleding is het applaus van de Italiaanse mode clan niet meer van de lucht. Hij durft. Hjj is een fenomeen, die Capucci. A.Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 7