DOOR TEGENSTANDERS UITBUNDIG GEPREZEN Allergisch voor ex-mijnwerkers Legde voor de diplomatieke Sovjet-penetratie grondslagen in Europa M w a Amerikaanse Jezuïeten keuren het onderwijsbeleid van Kennedy af Katholieken op hoge posten in de K Conflict de over van uitleg grondwet America D Kennedy pleit voor melk Hij treeft zelf het goede voorbeeld PRESIDENT POPULAIR BI] PROTESTANTEN Schoolstrijd gaat voort ZATERDAG 27 JANUARI 1962 PAGINA 9 Niet voor de eerste keer wor den wij op het ogenblik ge confronteerd met zoiets als het Molotov-mysterie. Het raad sel is ditmaal niet zozeer, dat hij van zijn diplomatieke post in We nen is teruggeroepen als wel, dat een woordvoerder van het Rus- sicshe ministerie van buiten landse zaken op 8 januari mee deelde, dat hij naar Wenen zou zijn teruggekeerd. Dat laatste be richt bleek op zijn minst voor barig en misschien wel ongeloof waardig. Men fluistert nu in Mos kou althans reeds de naam van zijn opvolger. Omdat Molotov in de Sovjet-Unie wordt beschouwd als een vat vol tegenstrijdigheden, als een man niet grote bekwaam heden en verdiensten, maar ook met verfoeilijke denkbeelden, kortom als een geniale reactio nair, daarom heeft men in Mos kou tot dusver niet de moed of de meerderheid kunnen vinden om consequent te zijn. Hij is van Zijn macht en van zijn aanzien in partij en regering beroofd, maar men deinst ervoor terug hem de enige behandeling te doen onedrgaan, die hij zelf zou er varen als doeltreffende straf of diskwalificatie. Wat is Molotov voor een man? George Kennan, de tegenwoordige Amerikaanse ambassadeur in Belgrado, heeft hem vroeger in Moskou vele ma len in actie gezien. Hij beschrijft hem als „dat kolossale oude werkpaard van de Russische com- hiunistj^che beweging, een man tnet één onverwoestbaar gestel, met stalen zenuwen en een poker face, onverstoorbaar, koppig, on toegankelijk voor andermans ar gumenten en al met al een mees terlijk schaakspeler, die nooit een Zet over het hoofd zag en aan wiens oog niets ontsnapte". fefc - M atholieken bekleden op het ogenblik verscheidene top functies in de Amerikaanse politieke wereld. Als men bedenkt, dat er onder de 180 miljoen inwo ners van de Verenigde Staten 40 miljoen katholieken zijn (dus nog geen 23%), dan moet men wel concluderen, dat de katholieken in de allerhoogste staatkundige regionen zeer sterk zijn vertegen woordigd. Die staatkundige eman cipatie is nog maar zeer recent. The Church and the President Hei oude werkpaard van het Russische communisme Er zijn mensen, die Kennan er mis schien van zouden verdenken al te ge voelig te zijn voor de kwaliteiten van Sovjet-leiders. Daarentegen zal nie mand twijfelen aan het woord van wij len John Foster Dulles. Die heeft Mo lotov, de „diplomaat met de Siberische glimlach", lang voor de Tweede Wereld oorlog al meegemaakt op een confe rentie in Londen. In „War or Peace", dat in 1950 verscheen, schreef hij: „De heer Molotov gedroeg zich met een Vaardigheid, die haars gelijke in de di- Êlomatie maar zelden heeft gevonden, ie vergaderingen van de raad waren klein de ministers van buitenlandse zaken, elk met vier adviseurs, namen plaats om een grote, ronde tafel. In groepjes van deze omvang komt de heer Molotov, een uiterst bekwaam schermer, het best tot zijn recht... Zjjn technieken, van geval tot geval ver schillend, werden met buitengewone kundigheid toegepast. Ik heb alle grote Internationale staatslieden van deze eeuw in actie gezien, te beginnen met degenen die in 1907 bijeenkwamen op de Haagse Vredesconferentie. Nooit heb tk de persoonlijke diplomatieke vaar digheid zo'n hoge graad van volmaakt heid zien bereiken als die van de heer Molotov tijdens die zitting." „Molotov", afgeleid van „hamer", is ben revolutionaire schuilnaam. Eigen- ujk heet hij Vijatsjeslav Mikhailovitsj Skriabine. Hij is op 9 maart 1890 ge boren te Koekarka aan de Wolga. Hij is afkomstig uit de kleine bourgeoisie, een familie van winkeliers, die ver want was aan de bekende Russische componist en violist Skriabine. Molotov zou in zijn jeugd zelf een talentvol vio list zijn geweest. Maar zijn ware liefde was de revolutie. Daar liet hij zijn stu die aan de Polytechnische school in St. Petersburg voor varen, daarvoor verdroeg hij tweemaal de deportatie naar Siberië. Gedurende het grootste deel van zijn carrière heeft er een nauwe band bestaan tussen Molotov en Stalin. Al in 1912 maakte Stalin gebruik van een aanbod van Molotov om bij een tante van hem te komen onderduiken. Men heeft hem in het openbaar slechts één keer blijk zien geven van menselijke emoties: van degenen, die in maart 1953 Stalins kist naar het mausoleum droe gen, was Molotov de enige, die zijn tranen de vrije loop liet. Zijn verknochtheid aan Stalin maak te hem uiteraard weinig populair. Hij was voor de Russische dictator mis schien wat Debré nu is voor De Gaulle: de voltrekker van onaangename be sluiten en degene, die in zich de kri tiek en de hoon opzuigt, die eigenlijk bestemd is voor het hele regime. Lenin noemde Molotov een tikje sma lend ,,de beste archivaris van de Sov jet-Unie". Boekharin gebruikte het tegendeel van een salonuitdrukking om lucht te geven aan zijn ergernis over Molotov's vermogen om politieke en diplomatieke twistgesprekken net zo lang te rekken totdat zij in zijn voordeel eindigden. Leon Trotsky tekende in mei 1935 in zijn dagboek aan: „Hij is iemand, die niet stom is en hij bezit een zekere karaktervastheid, maar hij is beperkt en bot en het ontbreekt hem aan fan tasie. Hij is niet vertrouwd met Euro pa en hjj kent geen vreemde talen." Vroeger, toen hij nog niet door Stalin was verslagen, had Trotsky al veel stekeliger opmerkingen over Molotov ge maakt. En op één daarvan moet Vijats jeslav Mikhailovitsj geantwoord heb ben: „Heel goed, kameraad Trotsky, wij kunnen niet allemaal genieën zfln, maar wij zullen zien wie het 't langst uithoudt." olotov hééft het uitgehouden. Het jaar na de val van Trotsky, in 1925, werd hij lid van het Polit buro, d.w.z. één jaar eerder dan maarschalk Vorosjilov en vijf jaar eer der dan Stalins eigen zwager Kagano- vitsj. Hij werd in naam leider van de Comintern, door Stalin betiteld als de „lawotsjka" of rommelwinkel. Hjj volg de Rykov op als voorzitter van de Raad van Volkscommissarissen. In mei 1939 nam hij de plaats van Maxim Litvinov in als Volkscommis saris van Buitenlandse Zaken. De Joodse afkomst van Litvinov en diens Volkenbondsverleden maakten hem ongeschikt om de toenadering tot Hitier tot stand te brengen, die Stalin op het oog had. Molotov, de eerste leider van het departement, die tevens lid was van het Politburo, kon dat wél. Hij sloot in augustus 1939 het beruchte verdrag met Joa chim von Ribbentrop. Hij feliciteerde de Duitsers met hun militaire succes sen in Polen en Scandinavië. En hij was de eerste Sovjet-staatsman, die op uitnodiging van Von Ribben trop een bezoek bracht aan Nazi- Duitsland. Dat was in november 1940. De Na zi's stonden perplex, toen zij ontdekten, dat de behoedzame Molotov in de Duit se trein zijn eigen kok had meegebracht en dat hij uitsluitend consumeerde wat deze betrouwbare kameraad had klaar gemaakt. Toen de trein Berlijn nader de ontwikkelde zich bij het Duitse pro tocol een kleine crisis over de vraag of de volksliederen gespeeld moesten worden. Het Sovjet-volkslied was op dat moment nog de Internationale, de oude opruiende melodie van de Europese socialistische beweging. Het Duitse mi nisterie uitte de vrees, dat de Berlijn- ,se toeschouwers geestdriftig zouden gaan meezingen als de Internationale zou opblinken en daarom werd toen maar besloten geen van de beide volks liederen te spelen. Ribbentrop wilde Molotov vooral spre ken om er zeker van te zijn, dat de Sovjet-Unie in dit stadium van de oor log niet de kant van de geallieerden zou kiezen. Op een gegeven ogenblik, toen de beide ministers met elkaar in gesprek waren in de oude Russische ambassade aan Unter den Linden, werd er luchtalarm gegeven. Het hele gezel schap moest een toevlucht zoeken in de schuilkelder onder het belendende Adlonhötel. Stalin heeft later eens aan Chur chill verteld, dat Ribbentrop, zodra d deur van de kelder was gesloten, voorstelde het gesprek voort te zet ten over een verdeling van de we reld. „Maar wat zal Engeland zeg gen?", vroeg Molotov. Ribbentrop antwoordde: „Met Engeland is het afgelopen; als grote mogendheid speelt het niet meer mee." „Als dat waar is," zei Molotov, „waarom zitten wij dan in deze schuilkelder en van wie zijn de bommen, die daar vallen?" De Duits-Russische betrekkingen wer den in de-ze periode gekenmerkt door een macabere schijnheiligheid. In de nacht van 21 op 22 juni 1941 ging Hitier tot de aanval op de Sovjet-Unie over. Dj ongelukkige Duitse ambassadeur in Moskou, Werner, graaf von der Schu- lenburg, moest dat nieuws op staande voet aan Molotov meedelen. De minis ter met het onaandoenlijke gezicht, ver tegenwoordiger van een regime, dat zo pas nog zijn Finse buren had aange vallen, dat drie Baltische landen had geannexeerd en honderdduizenden in woners van oostelijk Polen op zeer on barmhartige wijze had gedeporteerd, deze minister keek nu treurig voor zich uit en zei: „Hebben wij dit nu werke lijk verdiend?" Een paar jaar later bracht Stalin, tijdens een banket met geallieerde staats lieden, een dronk uit op Molotov. Grijnzend van voorpret zei de dicta tor: „Molotov sta op en vertel de heren over dat pact van je met de Duitsers!" Toen Molotov vorig jaar november van zijn post bij het Internatio naal Atoombureau in Wenen naar Moskou werd teruggeroepen, wijd de de New York Times een hoofdarti kei aan hem: „Toch wekt zijn besluit om terug te gaan en zijn aanklagers te woord te staan een zekere bewon dering... De historici zullen ongetwij feld hopen, dat hij de gelegenheid krijgt zijn mémoires te schrijven. Niemand is er nog in leven zelfs Churchill niet die zo lang achtereen op het hoogste regeringsniveau betrokken is geweest bij zoveel belangrijke facetten van de geschiedenis der twintigste eeuw. Het is werkelijk een indrukwekken de rij, als men alleen al de grote con ferenties opnoemt, die hij door zijn pince-nez heeft gadegeslagen, en als men denkt aan de ettelijke staatslieden die hij door de monotone herhaling van steeds dezelfde argumenten tot ra deloosheid heeft gebracht. Hij heeft de conferenties van Mos kou, Teheran, Jalta, Potsdam, San Francisco en Parijs meegemaakt. Hij is misschien de enige man ter wereld, die erin geslaagd is op de Londense ministersconferentie in 1947 om generaal George C. Marshall op de kast te krijgen. Bij diezelfde gelegenheid heeft hij o erigens zelf versteld gestaan. Ernest Bevin, de socialistische Cockney-reus, kreeg op een gegeven ogenblik genoeg van Molotovs pedante prietpraat. Hij pakte met zijn geweldige mijnwerkers- klauw de smalle witte hand van de Russische minister en zei: „De moei lijkheid met jullie is, dat je geen snars begrijpt van de arbeidersklasse. Jullie hebben waarschijnlijk nog nooit een dag behoorlijk gewerkt." Met voormalige mijnwerkers heeft Molotov nooit goed overweg gekund. Nikita Khroesjtsjev is daar een spre kend voorbeeld van. Na de dood van Stalin hebben zij een poosje de fictie van het collectieve leiderschap gehand haafd. Khroesjtsjev heeft in februari 1956 nog een zwakke poging gedaan om Molotov bij de destalinisatie aan zich te liëren. Misschien heeft hij ge hoopt, dat de antipathie, die Stalin aan de dag heeft gelegd jegens Molotovs Joodse vrouw Pauline Zjemtsjoezina (de Amerikaanse kranten berichtten een paar jaar geleden over haar broer, die onder de naam Sam Carp te Fair- fieli in Connecticut woonde), voor de oude bolsjewiek voldoende zou zijn om zijn solidariteit met Stalin te verloo chenen. Die speculatie pakte verkeerd uit. Molotov meende; dat iedere afwijking van oude regels een bespotting inhield van het verleden. Tijdens de onderhan delingen over het Oostenrijkse staatsver drag zei hij tegen zijn westelijke colle ga's (Dulles, Macmillan en Pinay) „Heren, we worden oud; gelooft u nie dat het tijd wordt, dat wc plaats maken voor jongeren?" Twee maanden later was hjj in een felle theoretische strijd gewikkeld met Khroesjtsjev. Molotov had in de Opperste Sovjet beweerd, dat in de Sovjet-Unie nog slechts de grondsla gen van het socialisme waren gelegd. In oktober 1955 gaf hij in •een brief aan het tijdschrift „Kommunist" toe, dat deze opvatting „theoretisch fout en politiek schadelijk" was, omdat het socialistische stadium reeds was bereikt. De Pravda had vier kolom men nodig om precies uit te leggen, hóé schadelijk de uitlating van Molo tov wel was. inston Churchill heeft, sprekend over Molotov, eens geschreven: „Hoe blij ben ik aan het eind van mijn leven, dat ik niet de spanningen heb behoeven te verdragen, die hij heeft doorstaan; het ware beter nooit geboren te zijn." Molotov heeft zich tijdens de spanningen, die hem toen nog wachtten, met opmerkelijk ge mak staande kunnen houden. Hij is ge brandmerkt als leider van de anti-par- tijgroep, uit alle regerings- en partij- posten verwijderd. Hij is aangevallen en verguisd, soms door mannen, die nog niet tot de lagere school werden toegelaten, toen hij al premier van de Sovjet-Unie was. Maar men heeft hem nooit helemaal afgeuankt; hij is altijd met enige on derscheiding behandeld. Hij heeft ge diend als ambassadeur in Oelan Bator (Buiten-Mongolië). De Ceylonese am bassadeur in Moskou, G.P. Malala- sekera, die hem daar heeft opgezocht, verklaarde in mei 1959, dat hij er jon ger en gezonder uitzag dan ooit. Hij was in een uitstekend humeur. Harrison Salisbury van de New York Times heeft hem in Oelan Bator kun nen observeren als een milde groot vader, die genoot van zijn beide klein dochters (de 11-jarige Larissa en de 7-jarige Ljoeba, kinderen van zijn enige dochter Svetlana). Iedere zondagmid dag reed hij in een Zim. die werd ge volgd door twee groene Volga's met leden van zijn lijfwacht uit. Ergens achter de heilige berg van de Mongo len, de Bogdo-Khan-Oela, stapte hij uit om te wandelen, soms met een zakdoek op het hoofd als bescherming tegen de zon. Mikojan heeft Molotov's kwaliteiten uitdrukkelijk geprezen: „Wij hebben vol ledig vertrouwen in hem als ambassa deur zolang hij niet in staat is over hervormingskwesties te beslissen." Dat eerste sloeg dan op de weigering van verscheidene regeringen, waaronder de Nederlandse, om hem te aanvaarden als vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie. In Wenen, zijn volgende post, heeft hij, hoe paradoxaal het ook klinkt, een heel wat verborgener leven geleid. Maar zelfs nadat hij opnieuw was aan gevallen, toen men het hem kwalijk had genomen, dat hij per brief (aan wie?) kritiek had geleverd op het nieuwe par tijprogram, meldden de verslaggevers, die hem op 12 november uit Wenen in Moskou zagen terugkeren, dat hij er opmerkelijk vriendelijk en vreedzaam uitzag. Het raadsel van zijn aangekondigde terugkeer naar Wenen, die later biet doorging, is nog steeds niet opgelost. Maar de verklaring van zijn betrek kelijke opgewektheid in tegenspoed is misschien deze, dat hij, hoewel vrij van ptrsoonlijke ijdelheid, de overtuiging heeft, dat hij de diplomatieke grondsla gen heeft gelegd voor de Russiche pene tratie in oost- en centraal-Europa. Om tot slot nog eens Churchill te citeren: „Wat het besturen van de buitenlandse zaken aangaat, zouden Mazarin, Talley rand en Mettemich hem gaarne tot hun gezelschap toelaten, als er tenminste een andere wereld is, waarheen bols jewieken zichzelf permitteren te gaan." H. J. NEUMAN Senator Mike Mansfield, fractie-voor zitter van de Democraten in de Ameri kaanse senaat. John A. McCone, hoofd van de Ameri kaanse Centrale Inlichtingendienst. fter tas-gee7} enkele Russische autoriteit verschenen om Molotov en zijn vrouw te verwelkomen, toen zij op 12 november j.l. trein uit Wenen in Moskou terugkeerden. Men ziet hier de vroegere minister met zijn dochter Svetlana, die wel aan de trein stond. De figuren op de achtergrond zijn allemaal westelijke correspondenten in Moskou. De opsomming van de meest spre kende voorbeelden moet beginnen met de naam van de president John F. Kennedy, de eerste katho lieke bewoner van het Witte Huis in de geschiedenis van Amerika Het was een maand geleden ook dé eer ste keer in de historie van de V S dat een katholiek, John McCormack' gekozen werd tot Speaker van het Huis van Afgevaardigden. McCor- mack komt nu in de Amerikaanse politieke hiërarchie onmiddellijk na de vice-president, Lyndon Johnson, en hij is dus in de „troonsopvolging" de tweede man na Kennedy De nieu we Speaker, die wel eens spottend „de aartsbisschop" wordt genoemd vanwege de vurigheid waarmee hij voor zijn godsdienstige overtuiging uitkomt, is evenals de president een Ierse Amerikaan uit Massachusetts. Maar ook senator Mike Mansfield uit de staat Montanadie op het ogen blik fractie-voorzitter is van de De mocraten in de senaat, is katholiek En tenslotte kwam onlangs nog een katholiek in een topfunctie toen inhn McCone, als opvolger vanAllen Du" les benoemd werd tot hoo'fd van de C.I.A., de Amerikaanse Centrale In lichtingendienst. De voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten, Russeil heeft de zer dagen gezegd, dat de directeur van de C.I.A. op het ogenblik de machtigste man is na de president. Het is opmerkelijk, dat er door Amerikaanse protestanten nauwe) iik« kritiek geleverd wordt op deze situatie hetgeen pleit voor hun tolerantie. Die tolerante houding is echtei voor een belangrijk deel te danken aan Kenne dy s houding. Kennedy, een trouwe zoon van de Kerk, heeft in de verkie zingscampagne alles gedaan om te ver meden dat de kwestie van de gods dienst van de kandidaten voor het pre sidentschap een politiek strijdpunt zou worden. Bij de strijd om nel president schap van 1928, toen de Republikeinse Quaker Herbert Hoover geconfronteerd werd met de Democratische katholiek Al Smith, speelde het probleem van de godsdienst nog een zeer grote rol. Een van de factoren die tot de nederlaag van Smith hebben geleid, was ongetwijfeld diens religie. In de verkiezingscampag ne van- 1960 heeft Kennedy's godsdienst echter betrekkelijk weinig gewicht in de schaal gelegd, en het strekt de pro testant Nixon tot ere dat hij princi pieel niet over de religie van zijn rivaal heeft willen praten. Kennedy heeft reeds iri maart 1959, in een interview in „Look", be toogd, dat een katholiek 'geen moeite behoefde te hebben met de constitutionele eisen van het presi dentschap. Hij gaf de Amerikaanse pro testanten ook de verzekering dat hij in geweten volkomen akkoord ging met het eerste amendement op de grondwet, waarin een strikte scheiding van Kerk en Staat is vastgelegd. Hij zei, dat hij tegen een benoeming was van een Ame rikaanse ambassadeur bij de H. Stoel, hoewel Truman haar de vestiging vaii diplomatieke betrekkingen met het Va- ticaan gestreefd heeft, terwijl Roose velt een „persoonlijke vertegenwoordi ger" bij de paus had. Kennedy ver klaarde in 1959 vervolgens dat hjj te gen het verlenen van overheidssubsidie aan katholieke particuliere, of paro chiescholen was, omdat dergelijke steun zijn inziens ongrondwettig was. Sinds Kennedy een jaar geleden pre sident werd, heeft hij zich aan deze op vattingen gehouden, en zijn weigering om het katholiek onderwijs te subsidië ren heeft hem in conflict gebracht met het Amerikaanse episcopaat. In Ameri- ka is vorig jaar een ware schoolstrijd ontbrand, die nog steeds gaande is, en het is frappant dat de eerste katholieke president van de Verenigde Staten in de onderwijskwestie vooral de steun ge niet van niet-katholieken. Het eerste amendement op de Ame rikaanse grondwet, dat van 1789 da teert, bepaalt: Het Congres zal geen wet opstellen die betrekking heeft op een godsdienstige instelling, noch jen wet die de vrije uitoefening van gods dienst belet. De vraag is wat men on der ,,an establishment of religion" moet verstaan, en of de vrijheid van godsdienstuitoefening aangetast wordt door een subsidiestelsel voor de scho len waarbij het katholiek onderwijs wordt benadeeld, (de katholieken die als belastingbetalers he<- openbaai onderwijs al ondersteunen, moeten zich grote financiële offers getroos ten als zij hun kinderen naar katho lieke scholen willen sturen). Nu heeft het Amerikaanse Opperste Gerechtshof in de loop der jaren ver scheidene uitspraken gedaan die betrek king hebben op de toepassing van het eerste amendement op de- kwestie van de katholieke scholen. In 1952 werd het John McCormack, Speaker van het gratis busvervoer naar parochiescholen Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Voorpagina van het nummer van 13 ja nuari van het weekblad „America", een tijdschrift van de Amerikaanse Jezuieten. Het nummer bevat een opzienbarend hoofdartikel over „De Kerk en de President". constitutioneel geoorloofd verklaard, ver volgens werd de verstrekking door de overheid van leerboeken aan katholieke scholen goedgekeurd, en tenslotte werd bepaald flat er op de openbare scho len lesuren aangewezen konden wor den voor godsdienstonderricht mits dat onderricht buiten het schoolgebouw werd gegeven. Maar het Opperste Ge rechtshof heeft nooit bepaald, dat er overheidssubsidie kon worden gegeven voor de katholieke scholen en er is ook nooit een staat geweest die de katholieke scholen financieel steunde. In juni 1959 zei Kenneay. dat de bovengenoemde goedgunstige uitspra ken van het Opperste Gerechtshof slechts betrekking hadden op de „randgebieden" van de schoolkwes tie, en dat hier slechts sociale en economische en geen godsdienst as pecten in het geding waren Op 20 februari 1961 verklaarde de pre sident, in een boodschap aan het Congres over het onderwijs het volgen de: „In overeenstemming met een duide lijk verbod van de grondwet kunnen geen fondsen voor lager of middelbaar onderwijs beschikbaar worden gesteld voor de bouw van „church schools" of voor het uitbetalen van salarissen aan onderwijzers of leraren van die scholen" Nog geen maand later diende de Ame rikaanse president bij het Congres een wet in voor federale steun aar het open baar onderwijs. De regeling zou niet van toepassing zijn op he' katholiek onderwijs. Het Amerikaanse episco paat protesteerde tegen dit wetsvoorstel en kardinaal Spellman zei dat Ken nedy's wet „niet eerlijk en niet on partijdig" was. In het eerste jaar van ziin regering heeft Kennedy zijn wet er niet doorge kregen. In zijn jongste boodschap aan het Congres over de „State of the Union" heeft hij echter aangedron gen op spoedige aanvaarding. („A child miseducated is a child lost", zo riep hij uit). De president zegt, dat zijn interpre tatie van het eerste amendement op de grondwet door juridische experts wordt gesteund, maar het episcopaat is met andere verklaringen van rechts geleerden aangekomen, die de subsi diëring niet ongrondwettig achten. e affaire is dezer dagen actueel geworden door een opzienbarend hoofdartikel in het tijdschrift van de Amerikaanse Jezuïeten „Ame rica' In deze Deschouwing stelt de ■hoofdredacteur, pater Thurston N. Da- vis S.J., de vraag: „Hoe heeft de eer ste katholieke president zich ten opzich- te van zijn Kerk gedragen?" en de schrijver vervolgt: „Het antwoord is: min of meer zoals men van iedere ka tholieke president zou mogen verwach ten, in een land dat, in cultureel opzicht, grotendeels gedomineerd wordt door een sterke oude protestantse traditie". Pa ter Davis heeft alle begrip voor Kenne dy's vrees om te veel met katholieke prelaten gezien te worden. Toen in de cember vorig jaar de Vaticaanse staatssecretaris, kardinaal Cicognani, het Witte Huis bezocht, had de president er voor gezorgd, dat er geen fotografen in de buurt waren. Een foto van deze ontmoeting had Kennedy bij de presi dentsverkiezing van 1964 een groot aan tal stemmen kunnen kosten, aldus de hoofdredacteur van „America". Pater Davis en de andere redacteuren van „America" zijn echter van mening dat Kennedy in de onderwijskwestie een onrechtvaardig standpunt inneemt. Zij achten zijn optreden in deze kwestie „discriminerend" ten opzichte van de katholieken. Zij begrijpen, dat de pre sident politieke redenen kan hebben voor zijn beleid in de schoolstrijd, maar zij verwerpen Kennedy's stelling dat de subsidie aan het katholieke onderwijs ongrondwettig zou zijn. Deze week is Kennedy's optreden in de schoolkwestie geprezen door het Amerikaanse protestantse tijdschrift „The Christian Century". Het blad levert scherpe kritiek op het artikel in „America". De houding van de president in de subsidie-affaire heeft wellicht bijgedra gen tot zijn grote populariteit bij de Amerikaanse protestanten, die over het algemeen genoegen nemen met openbaar onderwijs. Volgens het jongste opinie onderzoek vein George Gallup wordt Kennedy's totale beleid goedgekeurd door 73 pet. van alle Amerikaanse pro testanten. (13 pet. keurt het beleid af, en 14 pet. heeft geen mening). Van de katholieken staat 88 pet. achter de president ondanks de katholieke kri tiek op Kennedy's subsidiepolitiek. Kennedy is ook bij zijn geloofsgeno ten bepaald populair. En wat die on derwijskwestie betreft: er zijn Ameri kaanse katholieken die principieel te gen aanvaarding v3n staatssubsidie voor de parochiescholen zijn. omdat zij een ongewenste inmenging van de staat in het katholiek onderwijs vrezen. Andere katholieken vinden, dat zij het ook zonder staatssubsidie moeten kunnen redden. Volgens vele Amerikanen laat het peil van het onderwijs in de V.S. nog veel te wensen over. Als Kennedy's wet voor steun aan het openbaar onderwijs er niet doorkomt, onder meer tengevol ge van katholiek verzet, zou dat zeer schadelijk zijn voor dat onderwijs. Maar het Amerikaanse episcopaat acht de „discriminatie" in het wetsontwerp on aanvaardbaar. H. BRONKHORST WASHINGTON, 25 jan. President Kennedy heeft ontdekt dat melk een zeer gezonde drank is en hij wil dat de Amerikanen er steeds meer van gaan drinken. Deze week gaf hjj zelf het goede voorbeeld tijdens een korte rede, die hü hield ter gelegenheid van een aan melk en voeding gewijde con ferentie, die was georganiseerd door het ministerie van landbouw. De presi dent had een groot glas melk op zijn lessenaar staan en dronk het. onder applaus van de aanwezigen, snel leeg. „Ik heb bevolen dat van nu af aan b(j alle maaltijden in het Witte Huis melk moet worden geserveerd", zei Kennedy. De „New York Herald Tri bune" voegt hieraan toe: „Bij de eer ste maaltijd op het Witte Huis na dit persidentiële bevel. een lunch voor twaalf leden van de uitvoerende macht, werd wijn geserveerd. Een van de gas ten draaide zijn glas om en zei dat hjj melk wilde hebben. Hij kreeg het prompt." In zijn rede tijdens de „melk en voe ding '-conferentie noemde Kennedy het een „ernstige zaak", dat het melkver- bruik in Amerika afneemt, terwijl de bevolking toeneemt. Dat betekent slech tere voeding voor het Amerikaanse volk, zei de president, waarna hij de vele kwaliteiten van melk opsomde. Het feit dat de Amerikaanse landbouwover schotten steeds groter worden, óók de melkoverschotten, heeft natuurlijk ook wel iets met Kennedy's plotselinge hartstocht voor melk te maken. Een paar jaar geleden, zo zal men zich herinneren, voerde premier Men- des-France voor Frankrijk eveneens een campagne om de Fransen, in plaats van wijn, melk te laten drinken. Com mentaar van de New York Heral Tri bune: „De Fransen drinken nog steeds wijn."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1962 | | pagina 9